הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-29 באוקטובר, 2003 9 תגובות

אילו האמנתי בכוונותיה הטובות של ממשלתנו להגיע להסכם שלום עם העם הפלסטיני, הייתי מנסה בכל כוחי להעלות בפניה את ההצעה הבאה לפתרון בעיית ירושלים. מכיוון שאינני מאמינה בכוונות כאלה, לא נותר לי אלא להעלות את הצעתי בפני הציבור המאמין באפשרות של שלום.

הבעיה היא, כמובן, לא ירושלים בכללותה אלא העיר העתיקה, בה נמצאים המקומות הקדושים ליהדות, לנצרות ולאיסלאם. למרבה המזל, העיר העתיקה מתוחמת היטב בין החומות, כך שאין ויכוח על ממדיה וצורתה. לפיכך, אם נחשוב על העיר העתיקה כיחידה נפרדת, נוכל לתכנן פתרון ייחודי עבורה.


הצעתי היא, להכריז על ירושלים העתיקה שבין החומות כמדינה נפרדת, או ישות על-­מדינתית כמו עיר הוותיקן ברומא. תושבי מדינת ירושלים יהיו אזרחיה, ובעלי דרכון של ירושלים. הממשלה של מדינת ירושלים תהיה מועצה נבחרת שבה יהיו מיוצגות שלושת הדתות, על קהילותיהן השונות. הגופים הדתיים המנהלים כיום את המקומות הקדושים ימשיכו לנהל אותם כפי שעשו עד כה (לנוצרים תהיה בעיה, שכן הם שייכים לכנסיות שונות, והם יצטרכו לפתור את הבעיה בעצמם ולבחור את נציגיהם במועצה). למועצה יהיו יחסים מעשיים עם העיריות במערב ובמזרח ירושלים, לצורך קבלת שירותים עירוניים כגון מים, חשמל וכיו"ב.


במדינת ירושלים אסור יהיה להחזיק נשק חם כלשהו, ובשעריה של המדינה יותקן המכשור הדרוש – כמו המתקנים שבשדות התעופה -­ בכדי לגלות כל ניסיון להכניס נשק לעיר. הביטחון השוטף בעיר יהיה בידי משטרה ממונה על ידי המועצה הנבחרת, ומצוידת רק בנשק קר, כגון אלות.


למדינת ירושלים יהיו דגל וסמל משלה, שיסמלו את קדושתה לשלוש הדתות המיוצגות בה. הכנסותיה של מדינת ירושלים יבואו מגביית מס תיירים קטן, שיחול על כל הנכנסים בשעריה, וכן ממסים מקומיים שישולמו על ידי האזרחים ובעלי העסקים במקום.


דומני שלתוכנית זו תהיה תמיכה רבה בעולם, ואפשר גם שהאו"ם יקציב למדינת ירושלים הקצבה שתאפשר לקיים את המקומות הקדושים ואת איכות החיים שבה ברמה הנאותה.

תגובות
נושאים: מאמרים

9 תגובות

 1. To "To Nathan" and his kind הגיב:

  worse war crimes and crimes against civilisation were carried by armies and governmanet of democraies

 2. perfect idea הגיב:

  how can it be that no body thought about it before.
  same with other areas of dispute.
  all israel will be called isra-vat-pales
  idf will be dearmed and given sticks so will be the palestinians.

 3. חכמים (מגיבים) בלילה הגיב:

  המאמר עוסק בירושלים: ה"מגיב" הראשון כותב על החיזבאללה והשני, בלועזית, סבור ש"חוש ההומור" שלו,ישכנע את מי שאינו בלתי-שפוי.

 4. אלמוני הגיב:

  הצעתך לגיטימית . אנא מצאי לך גוף פוליטי כלשהוא שיתמוך בה . העמידי אותה למבחן הבוחר . האם תהיי מוכנה לקבל את דין הבוחר ? הצעה נוספת לאסוף כמה מאלה הסבורים כמוך לסוע לעיר בשוויץ ולחתום הסכם עם פלשתינאים . מימון לכך יתקבל בברכה מהאיחוד האירופי .בעיה נוספת מתעוררת מה בדבר התושבים ? אינני בטוח כי היהודים או הערבים הגרים בירושלים יסכימו לרעיון כזה !

 5. נתן הגיב:

  אני מציע להפוך את כל השטחים הכבושים למדינה נפרדת שתיקרא "מדינת המתנחלים" ותוכל להמשיך את המאבק עם הפלשתינאים כאוות נפשו של הימין המטורף.
  לעומת זאת מדינת ישראל שתישאר בתוך תחומי הקו הירוק תוכל לחתום הסכמי שלום עם כל מדינות ערב עם הפלשתינאים וגם עם המתנחלים,
  ובא לציון גואל.

 6. perfect idea הגיב:

  my comment about solving the all problem is a joke
  mrs lotans offer to solve only the jerusalem issue is a deep and comprehensive thought

 7. במצב היום הגיב:

  כולם ירצו לגור בה מן הסתם. זו תהיה המדינה הכי עשירה בין הים לפלסטין.

 8. אידי אמין הגיב:

  אם את מוותרת על ירושלים כבירת העם היהודי הרי שאת מוזמנת לעבור לאוגנדה..כבר הציעו פעם שנגור שם והאקלים נוח.
  הפתרון שלך גרוע לעם היהודי ולא נראה לי שהוא יקבל הצעה גרועה שכזאת המביאה את תחילת סוף מדינת ישראל .
  תנסי אולי פעם לשכנע את המוסלמים לוותר על מכה ולהפוך אותה לעיר בין לאומית…

 9. האומנם אידי? הגיב:

  לא מזמן פירסם אדון חיים ברעם כי מאמר אודות סקר של אתר וואלה!, בו נאמר כי אף לא אחד (!!!) מהמצביעים לסקר הצביע בעד גישה של סנטימנטליזציה של השטחים הכבושים, עם כל הפונדומנטליזם היהודי המתלווה לכך. כלומר, היו כאלו שדיברו על ההתנחלויות כעל קלף אסטרטגי, ועל חיוניותם המסוימת לבטחון, אך אף לא משתתף אחד תמך באפשרות של "סלע קיומנו" וכו’…
  אם מגמה זו תמשיך, והציבור הישראלי יתפכח סוף סוף מהגישה היהודוצנטרית המתנשאת (בבחינת: אצל הערבים זו מלחמת קודש, אצלנו זו "חזרה לשורשים"), אזי יהיה אפשר לשוב ולשקול את אפשרות אוגנדה, כמו גם את פינוי השטחים וחזרת עמישראל לגבולותיו (המוכרים בינלאומית).

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים