הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-1 בנובמבר, 2003 5 תגובות

במלחמת ששת-הימים "נרצחו" מאות חיילי צה"ל בשעה שהסתערו על מדבר סיני, הגדה המערבית ורמת הגולן. במלחמת יום-הכיפורים "נרצחו" יותר מאלפיים חיילי צה"ל בשעה שהגנו על שטחי הכיבוש. במלחמת לבנון, שנמשכה 18 שנים, "נרצחו" יותר מאלף חיילי צה"ל בשעה שכבשו את דרום-לבנון.

החיילים שנהרגו בכל מלחמות ישראל, היו מופתעים מאוד לדעת שהם "נרצחו" ואף היו נעלבים. הם לא היו יהודים חסרי ישע בגטו, שנפלו קורבן להשתוללות של קוזאקים שיכורים. הם נפלו כחיילים במלחמה.


עכשיו חזרנו לגטו. חזרנו להיות יהודים נפחדים, מסכנים. גם כשאנחנו לובשים מדים. גם כשאנחנו חמושים מכף רגל ועד ראש. גם כשיש לנו טנקים, מטוסי קרב, טילים ואופציה גרעינית. גוואלד! הצילו! רוצחים אותנו! – השימוש בפועל "ר-צ-ח" לחיילים קרביים הנהרגים בעת מילוי תפקידם, הוא חידוש לשוני של האינתיפאדה הנוכחית, בעידן אריאל שרון. הוא בלט מאוד בשבוע האחרון, בעקבות שני אירועים צבאיים: בכפר הפלסטיני עין-יברוד נהרגו שלושה חיילים כאשר נתקלו במארב. משימתם היתה לאבטח את הכביש המוביל להתנחלות הסמוכה עופרה, מצפון לרמאללה. הם פיטרלו ברגל, חמושים, ברחוב הראשי של הכפר, בנתיב קבוע, בו ארבו להם שלושה לוחמים פלסטיניים, פתחו באש, הרגו שלושה, פצעו אחד, ונמלטו.


היתה זו פעולת גרילה קלאסית ולא "פיגוע טרור" של פגיעה באזרחים. פעולת לוחמי גרילה נגד חיילים חמושים באזור כבוש. אילו זה קרה לחיילים גרמניים בצרפת של 1943, או לחיילים צרפתיים באלג’יריה, לא היה עולה על דעתנו לומר שהם נרצחו. אך בטלוויזיה הישראלית אמרו הכתבים הצבאיים שהשלושה נרצחו על ידי מחבלים.


כעבור ימים אחדים, ארע מקרה חמור עוד יותר: לוחם פלסטיני יחיד חדר להתנחלות נצרים ברצועת עזה, פרץ למתקן צבאי והרג שלושה – חייל ושתי חיילות. במרדף אחריו נהרג התוקף. גם במקרה זה אמרו הכתבים הצבאיים בטלוויזיה, בלי למצמץ, כי השלושה נרצחו בידי מחבלים שביצעו מעשה טרור.


רצח? טרור? נגד חיילים לובשי מדים? בתוך התנחלות מבוצרת? כדאי לנתח מקרה זה כדי להבין את כל המערכה הצבאית הנוכחית: נצרים היא התנחלות קטנה ומבודדת על שפת הים, בלב רצועת עזה, רחוקה מכל התנחלות אחרת. היא הושתלה בלב ריכוז של מיליון ורבע פלסטינים, מחציתם פליטים, באזור הצפוף ביותר בעולם. גדוד שלם של צה"ל מגן על 60 משפחות מתנחלים, וגם זה לא מספיק. כדי להגיע אליה יש לחצות את כל רצועת עזה לרוחבה, וכל התנועה היא ברכב משוריין. עד כה נהרגו יותר מעשרים חיילים בהגנה על ההתנחלות האחת הזאת ועל הדרך אליה.


מטורף? המתנחלים עצמם טוענים שהיישוב הוקם ביוזמת צה"ל כדי לשמש עמדת תצפית ושליטה. אם זה כך, הוא איבד את ייעודו מזמן. גרעין הקנאים הלאומנים-דתיים, שהקים את היישוב, התנדף מזמן. במקומו באו הרפתקנים, המסכנים את עצמם ואת ילדיהם, ויחד איתם את החיילים והחיילות השומרים עליהם. הממשלה מקריבה אותם על מזבח ההתנחלות. הסובלים העיקריים הם כמובן – הפלסטינים. מי שמתקרב להתנחלות – נהרג. כל מה שעמד או צמח בסביבה, ולאורך הדרך, נהרס ונעקר מזמן. השבוע פוצץ הצבא שני בנייני מגורים פלסטיניים, בני 12 קומות כל אחד, במרחק של כמה מאות מטרים מנצרים, בטענה שאפשר לצפות משם על הנעשה בהתנחלות.


זהו תהליך אופייני: כסרטן בגוף ההורס בהדרגה כל מה שמסביבו, כל התנחלות הורסת בהדרגה את סביבתה במעגל מתרחב והולך. אפשר לתאר את התהליך כך: 1. על גבעה כלשהי מוקם מאחז, קרוואן או שניים, בלי אישור הממשלה;

 2. מדברים על סילוקו. הממשלה מכריזה שלא תסבול מעשה בלתי חוקי שכזה;

 3. הצבא שולח חיילים כדי להגן על המאחז, בטענה שאי אפשר להפקיר יהודים בשטח עוין כל עוד הם נמצאים שם, גם אם שהותם היא בלתי חוקית;

 4. מאותה סיבה מחברים את המאחז לרשתות המים, החשמל והטלפון;

 5. הדיון בממשלה נדחה ובינתיים המאחז מתרחב;

 6. הממשלה מכירה בעובדה הקיימת והמאחז הופך להתנחלות חוקית;

 7. המושל הצבאי מפקיע שטחים נרחבים של אדמה מעובדת כדי לאפשר את התפתחות ההתנחלות;

 8. נסלל כביש עוקף כדי לאפשר למתנחלים ולחיילים גישה בטוחה. לשם-כך מפקיע הצבא שטחי אדמה נוספים מהכפרים הפלסטיניים הסמוכים. רוחב הכביש, יחד עם אזור-הביטחון שלו, 80-60 מטרים;

 9. פלסטינים מנסים לפגוע בהתנחלות העומדת על אדמתם;

 10. כדי למנוע פגיעה בהתנחלות, מוכרז השטח סביבה, ברדיוס של 400 מטר, כשטח ביטחון, שאסור לפלסטינים להיכנס אליו. כרמי הזיתים והשדות באזור זה אובדים לבעליהם;

 11. זה מגביר את הפיגועים;

 12. בשם הביטחון עוקר הצבא את כל העצים העלולים לשמש מסתור למי שמתכוון לפגוע בהתנחלות או בכביש הגישה. זה נקרא חישוף;

 13. נהרסים כל הבניינים שמהם ניתן לפגוע בהתנחלות או בכביש;

 14. נהרסים כל הבניינים שמהם אפשר לצפות בנעשה בהתנחלויות;

 15. כל מי שמתקרב להתנחלות נורה ונהרג, בטענה שהוא בא לרגל או לבצע פיגוע.

כך זורעת ההתנחלות הרג והרס סביבה ברדיוס גדל והולך. חיי הכפרים הפלסטיניים בסביבה הופכים לגהינום. הם מאבדים את מקורות פרנסתם. מאות כפרים כאלה מוצאים את עצמם לחוצים בין שתי התנחלויות ויותר, המתקרבות אליהם מכל הצדדים, ולעתים מגיעות עד לחצרות בתיהם. חייהם ורכושם נעשים הפקר לכנופיות המתנחלים.


תהליך זה נמשך כבר עשרות שנים בכל רחבי השטחים הכבושים. זוהי מתקפה איטית, מתמשכת, יומיומית, סמויה מהעין הישראלית. בשנה האחרונה נוספה אליה גדר ההפרדה, מפלצת החודרת עמוק לתוך הגדה המערבית כדי להגן על ההתנחלויות. היא הופכת את חייהם של מאות אלפי פלסטינים לבלתי-אפשריים.


הגדר אמורה לעלות כ-10מיליארד שקל. מחיר כל ההתנחלויות אינו ניתן לחישוב, והוא מגיע למיליארדים רבים מדי שנה. הוא הורס בהדרגה את החברה הישראלית.


קל יותר לחשב את המחיר בדם. הריגת החייל ושתי החיילות בהתנחלות נצרים גרמה להלם. ישראלים רבים מתחילים לשאול – אולי בפעם הראשונה – למה? בשביל מה? אבי אחד מהרוגי המארב בעין-יברוד אמר ש"זוהי רולטה ישראלית". אמה של חיילת שנהרגה בחברון זעמה בשידור חי: "היא נהרגה בגלל המתנחלים". יש סימנים רבים של התפכחות בציבור, ואפילו בצמרת צה"ל.


האם זה מבשר שינוי בדעת הקהל? האם זו תחילתה של תפנית?

תגובות
נושאים: מאמרים

5 תגובות

 1. אילן הגיב:

  היום או אתמול באורח פלא נהרג פלסטיני מאש הרושפת של צה"ל. כמו דרקון. לצבא גם יש אש. מוזר שהפלסטינים ממשיכים לשלוח את אנשיהם בחיפוש אחרי הראקלס האגדי.

 2. איש שמאל שלא מתביש הגיב:

  מסכים עם המאמר של אורי אבנרי (מלבד הקטע שמנושא גדר ההפרדה ועד סוף המאמר).חיב לבוא שינוי מהותי בתפיסת הבטחון של המדינה וראשית חיבים להעביר לפלסטינאים את רצועת עזה במלואה.אבל כאחד ממחנה השלום שתומך ועוזר בפעולות הומניטאריות למען האוכלוסיה הערבית שנמצאת במצוקת הכיבוש , אני מבקש גם שינוי מהותי בגישה שלנו.כל אלו שמוציאים דיבת הארץ רעה חותכים את הענף שכולנו ומשפחותינו יושבים עליו(ראו את הסקר שהתפרסם באירופה לגבי היותנו סכנה לעולם-האם אין לנו המלעיזים חלק בכך?!)

 3. השינוי בא יבוא הגיב:

  רעידת האדמה בכל שדרות העם עומדת להתרחש! אי אפשר להמשיך במצב בו אנשים סובלים,נפגעים ונהרגים ולא רואים פתרון באופק! השינוי יבוא

 4. דיבת הארץ רעה ? הגיב:

  ראשית, המדינה אינה הארץ, מבחינה טכגית כללית היא מוסד פוליטי שקיים בארץ, באופן קונקרטי יותר היא משטר אפרטהייד גזעני שמעשיו גרועים מכל מה שאומרים עליו.
  מי שמוציא את דיבת הארץ רעה היא מדינת ישראל המתעקשת לזהות את הארץ עם יהודים (בלבד) ואת היהודים עם מעשיה הבלתי נסבלים.

 5. דנדן הגיב:

  מר אבנרי,
  גם אם הטור שלך נכון ברובו, כמקדם השלום אתה נכשל.
  כאיש מרכז קשה לי מאוד לדון אמירה שלך לגופה מבלי להתייחס למעשים ואמירות קשות ולא רלוונטיות קודמות שלך.
  הרי גם הכותרת של הטור הנוכחי ("סרטן ההתנחלויות") גורמת לתחושה קשה ואנטגוניזם כנגדך ולאו דוקא כנגד ההתנחלויות…
  ההווה מוכיח שלפני עשרות שנים צפית בדיוק פן של העתיד אותו אנו חווים היום, אבל האם שאלת את עצמך מדוע טחו העיניים ונאטמו האוזניים?

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים