הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-24 בנובמבר, 2003 37 תגובות

הסכסוך הישראלי פלסטיני מתאפיין בכך שחברה אחת פלשה לתחום המחייה של חברה שנייה ובתהליך היסטורי דוחקת אותה מהטריטוריה. כמה מספרים ידגימו זאת: לפני תחילת ההגירה הציונית לארץ, מנו היהודים כ-10% מהאוכלוסייה. רובם חיו בחברון, ירושלים, טבריה וצפת, והחזיקו בפחות מאחוז מאדמות הארץ. ערב הקמת המדינה, מנו היהודים כשליש מאוכלוסיית הארץ, והחזיקו בבעלותם כ-7% מהאדמות. היום מונים היהודים קרוב ל-80% מאוכלוסיית ישראל, ומחזיקים בידם כ-96.5% מהאדמות.

תהליך דומה החל לאחר כיבוש השטחים ב-67. היום ברצועת עזה יושבים כ-5,000 מתנחלים בין יותר ממיליון פלסטינים, ומחזיקים בין 25 ל-30 אחוז מהאדמות. בגדה המערבית יושבים כ-230,000 מתנחלים בין יותר משני מיליון פלסטינים ומחזיקים בין 42 ל-50 אחוז מהאדמות. במזרח ירושלים סיפחה ישראל כ-73,000 דונם, הפקיע כ-30,000 דונם ויישבה כ-200,000 ישראלים.


הפרות זכויות האדם של הפלסטינים בשטחים הכבושים ובישראל נעשות בעיקר בשירות דחיקת רגלי הפלסטינים מהטריטוריה שלהם. גזל האדמות, הריסת הבתים, גזל המים וגירושים, הן כולן הפרות זכויות האדם, והן פעולות ישירות של דחיקת רגלי הפלסטינים מהטריטוריה. שאר ההפרות – כמו עינויים, סגרים, כתרים וכו’ – נעשות כדי לדכא את ההתנגדות הפלסטינית לתהליך דחיקת רגליהם.


על רקע דברים אלה, הקמנו את הוועד הישראלי נגד הריסת בתים, ב-1997, כאשר ראינו שבזמן תהליך השלום, נמשכו פעולות דחיקת רגלי הפלסטינים מהטריטוריה שלהם במלוא עוזם. המסר שלנו היה: אי-אפשר לעשות שלום עם מי שהורסים את בתיהם, גוזלים את אדמותיהם, או מגרשים. חשוב לזכור, כי בשבע שנות תהליך אוסלו, במקום לעצור את תהליך דחיקת רגלי הפלסטינים מהטריטוריה, האיצו אותו. בשבע שנות אוסלו עלה מספר המתנחלים בגדה המערבית (בלי מזרח ירושלים) מכ-110,000 לכ-200,000. מאות אלפי דונם אדמות נגזלו, יותר מ-800 בתים פלסטינים נהרסו, שני גירושים בוצעו (ג’הלין כדי להרחיב את מעלה אדומים, ותושבי המערות בדרום הר חברון), כל זה בנוסף לסגר שהוטל דרך קבע על השטחים הכבושים. כל שאר נוראות הכיבוש כמובן נמשכו. זאת היתה תקופת הפריחה של מפעל ההתנחלויות. זאת גם היתה הסיבה הבסיסית לפרוץ האינתיפאדה. מדינה שעושה את הדברים האלה אינה מתכוונת להשיג שלום.


במלים אחרות, אנחנו, אנשי הוועד נגד הריסת בתים, אמרנו שהפרות זכויות האדם של הפלסטינים נעשות לשם השגת מטרות פוליטיות. ולכן, בהבדל מארגוני זכויות אדם אחרים, שעושים הפרדה בין זכויות אדם לפוליטיקה, אנחנו דווקא מראים את הקשר בין פוליטיקה להפרת זכויות אדם.


במלחמת יוני 67′ נלחמו צבאות זה בזה. בעקבות המלחמה נשאר הצבא הישראלי בשטחים והצבאות הערבים נסוגו מהם. נוצר מצב בו צבא פועל מול אוכלוסייה אזרחית חסרת מגן – דבר הנוגד את הכלל האתי המרכזי של מלחמה: הוגנות. חייל נלחם בחייל ולא באדם חסר מגן, צבא נלחם בצבא ולא באוכלוסייה אזרחית וכו’. כשחייל נלחם באזרח שאין ביכולתו להגן על עצמו, הוא חורג מכללי ההוגנות. כדי ליצור איזון במצב לא מאוזן זה, יצרו את אמנות המלחמה, כמו אמנת האג מ-1907, ואמנות ז’נבה מ-1949. אמנת ז’נבה הרביעית עוסקת בהגנת אזרחים בזמן מלחמה ותחת כיבוש. כדי לקיים את תהליך דחיקת הרגליים של הפלסטינים מהטריטוריה שלהם, מסרבת ישראל להחיל את אמנת ז’נבה הרביעית על השטחים הכבושים. רק כך יכולה ישראל להקים התנחלויות בשטחים. רק כך יכולה ישראל לעשות שינויים אזרחיים בשטחים שאינם לטובת האוכלוסייה הכבושה. לכן כשאנו דורשים מישראל להחיל את אמנת ז’נבה הרביעית על השטחים הכבושים, אנחנו לא רק פועלים נגד הפרת זכויות האדם בשטחים, אלא פועלים נגד תהליך דחיקת רגלי הפלסטינים מהטריטוריה שלהם ולמען שלום.


יש הבדל בהגדרת המלחמה בין ישראל הרשמית לפלסטינים. הישראלים מבינים מלחמה כעימות אלים בין שני צדדים. הפלסטינים רואים בהפקעת אדמות, הריסת בתים, גזל מים, גירושים, הקמת התנחלויות וכו’ פעולות מלחמה. לכן, כשרוצים להגיע להפסקת אש, ישראל מתכוונת להפסקת העימות האלים ואילו הפלסטינים דורשים שישראל תחדל מכל שאר פעולות המלחמה שלה.


לאורך האינתיפאדה הנוכחית אנחנו רואים שישראל הורסת באופן שיטתי מטרות אזרחיות – מאז תחילת האינתיפאדה הרסה ישראל כ-4,300 בתים והרסה כ-66,000 דונם של שדות חקלאיים. בנוסף לזה ישראל מטילה באופן קבוע סגר ומרבה להטיל עוצרים וכתרים על האוכלוסייה הפלסטינית. אם נוסיף לזה את גזל האדמות המסיבי – כ-82,000 דונם – הרי נראה שיש פה מדיניות של דחיקת רגלי הפלסטינים מהטריטוריה, תוך הנחת היסודות לטרנספר של פלסטינים. כל המעשים הללו יכולים להיעשות רק כשמפרים את אמנת ז’נבה הרביעית.


היום שולטת בישראל "התנועה לארץ ישראל השלמה" על פלגיה השונים. תנועה זו מעדיפה את כיבוש השטחים על ביטחון ושלום ואין לה בעיה עם הפרת זכויות האדם לשם כך. לכן אנחנו רואים איך פעם אחרי פעם הם מפוצצים תהליכים של הפסקת אש. הם נעזרים בטרור הפלסטיני כדי לשכנע את העם בישראל ואת שאר העולם שבעצם זאת מלחמה על ביטחוננו. היום יותר ויותר מדינות בעולם מבינות שבקונפליקט שלנו הגדרת המלחמה כעימות אלים בלבד איננה מספיקה. הם מבינים שכדי להשיג הפסקת אש חייבים להפסיק את פעולות המלחמה שישראל מבצעת נגד הפלסטינים, שכולן נעשות בשירות תהליך דחיקת רגליהם מהטריטוריה.


רק כאשר אזרחי ישראל יבינו את השימוש המניפולטיבי שעושה הממשלה בטרור כדי להסתיר מהם שמזמן אפשר היה להפסיק את העימות האלים ולהביא ביטחון, יוכלו אזרחי ישראל להחליט מה באמת הם רוצים ואיזה מחיר הם מוכנים לשלם עבור רצונותיהם. נקווה שיוזמת ז’נבה תעזור לנו להוכיח לישראלים שזה בעצם המצב.

תגובות
נושאים: מאמרים

37 תגובות

 1. חזרה להסטוריה הגיב:

  כל יועץ ומומחה לפתרון סיכסוכים יגיד שה-"א" "ב " של הפתרון הוא לא לעסוק בבעיות העבר אלא רק בהווה ובעתיד.יושבים "חכמים" ומעלים נשכחות ודורשים להחזיר את המצב לקדמותו דהינו ל-ד’ באייר תש"ח. לא היהודים פתחו במלחמת העצמאות ולא במלחמת ששת הימים . בשניהם התחילו הערבים והם הפסידו בשניהם. חזית הסירוב ב-2 העמים עושה המון נזקים ומפריעה לפתרון הסיכסוך. רק הרשות הפלסטינאית יכולה להפסיק את ההתנגדות האלימה והפושעת של אירגוני הטרור. כשהם יעשו זאת תיפול חזית הסירוב הישראלית ונוכל להגיע להסדר שלום בין המתונים שבשני הצדדים.

 2. יורם בר-חיים הגיב:

  ישנה אמירה שלפיה התפתחותו של עובר מתא מופרה לאדם היא חזרה על התפתחות המין האנושי.
  אינני יכול לאשר זאת אבל המאמר של עמוס גבירץ מתפתח מההתחלה לסוף באופן המזכיר את ההתפתחות (או יותר נכו הנסיגה) של חלק מהשמאל הלא-ציוני.
  הוא מתחיל מתאור נכון של ההשתלטות הציונית שעל שטחי 48, עובר לשטחי 67 ואז מתמקד בהם כאילו שם ורק שם נמצאת הבעיה, כיאלו ונוצר שם משהו שמהותית לא היה קיים קודם. אחר כך הוא מגיע להטלת האשמה על התנועה למען ארץ ישראל השלמה (כאילו התומכים בארץ ישראל המחולקת לא ביצעו את העוולות שמנה קודם לכן) עובר ל"שלום וביטחון" ומביא פינאלה של תמיכה בהסכם ז’נווה – שמשמעותו הנצחת כל העוולות שמנה בשטחי 48 וחלק מאלו שבשטחי 67…

 3. לבר חיים הגיב:

  תשכח מזה שיהיה כאן רוורס.

 4. יורם בר-חיים | תגובה ציונית אופיינית הגיב:

  אופייני מאד לציונים שכשמדברים על תיקון עוולות הם ישר חושבים על רוורס, כאילו היה הרוורס איזו פריבילגיה שמורה לציונות בלבד, תנועה שניסתה ליצור מחדש עם טריטוריאלי מדומיין בארץ שהוא לא היה בה (עם בכלל) אלפיים שנה ושעשתה זאת על חשבון יליד הארץ.
  לא מדברים על רוורס, פרנואידים חמודים שלי, מדברים על התקדמות, על תיקון עוולות, על פתרון לכל הארץ ולכל תושביה ופליטיה.
  מי שדורש להמשיך במשטר קולוניאלי, שבראשו עומדת עדה דתית, שלא יטיף על רוורסים…

 5. שמאלני-ציוני הגיב:

  אני איש שמאל בן למשפחה של שמאלנים .קיבלתי חינוך של כבוד הדדי והתיחסות בגובה העיניים לכל אדם. אבי בתפקידו עסק בהשכנת שלום בין אנשים ואירגונים כהאמרה המפורסמת של פשרה/הסדר בין מנצחים היתה דרכו.זו גם דרכי. אני מתנגד תקיף לשליטה על הפלסטינאים ולהתיחסות הקשה אליהם. להבדיל ממך אני מתנגד פעיל לניצול בני אדם באשר הם. ניצול העובדים הזרים ניצול הדור הצעיר על ידי מעבידיו,ניצול הפנסיונרים על ידי הממשלה. לכולם מגיעות הזכויות שלהם ולא רק לפלסטינאים. אתה מכריז קבל עם ועדה שאתה אנטי ציוני ולכן אינך יכול להיות גשר בין 2 העמים. רק מי שמסתכל בגובה העיניים של 2 היריבים יכול לעסוק בפתרון הבעיה.

 6. יורם הגיב:

  בר חיים אתה אמיתי?

 7. כן הגיב:

  וזהו שמי המלא והנכון, בניגוד לפחדנים האנונימיים ולאבא שלהם.

 8. ל"כן" —————- מציפורה הגיב:

  אני שמחה לראות שסוף סוף מישהו ניסה והצליח לפקוח לך את העיניים. ועכשו הסתכל בגובה העיניים ,בלי ציניות ,התנשאות והתימרות לדעת מה הכי טוב.המשך מכאן והלאה.שתצלח כך דרכך!

 9. אינדיאני הגיב:

  אכן צודק יורם בן חיים – החבר גבירץ כותב על תחילת ההגירה הציונית אך לא מציין מתי מתחיל אי הצדק וכיצד לתקנו . הקשיב טוב טוב לדברי יורם הוא מייצג את הגישה המקובלת על רוב הערבים כי אנו נטע זר במזרח התיכון . אם אתה חושב להמשיך לנפנף בפתרון כי אם יגמר ה"כיבוש" הכל יפתר . טעות בידך .נראה לי כי לגושים מגיעה תשובה ברורה וחד משמעית מה אתה מציע לעשות עם " ההגירה " הזאת . יורם הפוך מדעותי אולם הוא יריב כלבבי ,ישר ואין אצלו אחד בפה ואחד בלב . אתה וחבריך הקיבוצניקים יושבים על כפרים ערביים , הותיקים חלקם מכיר את התושבים הקודמים – ברעם , חולדה ועוד .הם נלחמים נגד הריסת בתים כיום כאשר הם יושבים על הריסות בתים ערביים .בודאי אתה מכיר את האימרה הידועה על הצדוקים הפרושים והצבועים . נראה לי כי אתה משתייך לקבוצה השלישית .

 10. שי הגיב:

  יורם משמאל והאינדיאני מימין (מזכיר בדבריו את אמנון) הם האנשים שבזכותם אנחנו כאן בעצם. השמאל הקיצוני מפחיד את הרוב במדינה ומשאיר את המצב על כנו. הימין ברובו לא מוכן לפשרה כלל ומחכה שהמצב בהתנחלויות יהיה זהה לזה של הקיבוצים היום.

  וכך, הסטגנציה שוררת ואין תקנה ותיקון לעוול. במקום לחתוך במקום כל שהוא ולא לחזור לעבר או לבנות את מדינת היהודים הגדולה כדאי שמישהו ישים קו ברור. משם מתחילים את החיים במזרח התיכון. שתי מדינות לשני עמים.

 11. יורם בר-חיים הגיב:

  מדינות בריבונות דתית זה רעיון שפשוט אינו עומד בקריטריונים דמוקרטיים בסיסיים, העובדה שאמונה מאמצת או מקבלת מרכיב טריטוריאלי לא נותן לה זכויות לממש ריבונות בטריטוריה הזו. ריבונות על טריטוריה בעידן המודרני חייבת להיות, אם בכלל, בידי כלל הציבור החי באותה טריטוריה.
  לגבי ה"גבול" כבר כתבתי כמה פעמים שאני תומך בפירוק מוסדות המדינה הציונית ובהקמת מדינה חילונית ודמוקרטית, לכל תושבי הארץ ופליטיה (שזה בעיקר ערבים ויהודים אבל לא רק) בכל הארץ.

 12. יורם בר-חיים הגיב:

  במקום להגיב ברמה של גן ילדים, להחליט בשבילי במה אני פעיל ובמה לא, לחקור את אמיתיותי או למחזר את ההשוואה המפא"יניקית המטופשת בין "שמאל קיצוני" וימין (אותה השוואה שהמערך עושה על מרץ ומרץ עושה על חד"ש) נראה מישהו פה מתמודד עם השאלה המרכזית. והיא :
  אם העוול ההיסטורי כלפי הפלסטינים מתחיל בשטחי 48 (כפי שמציין עמוס גבירץ),
  רוב קורבנותיו חיים בגולה ומליון מהם חיים בשטחי הקו הירוק, איך העוול הזה אמור להיפתר בהסכמים כמו הסכם ז’נווה ? ואם הוא לא יפתר, איך יהיה שלום ? מדוע שהפליטים הפלסטינים (5 מליון איש) יסכימו לזה אפילו אם "הנהגתם" תחתום ? ואם הם לא יסכימו, איך יפתר הסכסוך ?
  אני מאמין לאלו הטוענים כי הם בעד זכות שיבה משמעותית גם במסגרת שתי מדינות, אבל איפה זה ואיפה הסכם ז’נווה ?

 13. שי הגיב:

  העוול מתחיל ב-48. הפתרון ב-2003. ככה זה.

 14. ולזה קוראים "אלומיניום עיוני"…. הגיב:

  אז אמרת שני תאריכים, יופי, אבל מהו הפתרון ואיך הסכם ז’נווה מקדם אותו ?

 15. אינדיאני הגיב:

  מגבירץ עדיין לא שמעתי אולם סנגוריו לא עונים ישירות לשאלותי אלא מנבלים את פיהם . ( אולי אין להם תשובה ). אין לכם ברירה עליכם לנקוט עמדה , אין קצת הריון.

 16. יש הריון מיותר הגיב:

  זה ארע אצל אם אינדיאנית מסכנה.

 17. למגיב ליורם בר חיים הגיב:

  איני כועס עליו על כך שהוא אנטי ציוני,וזאת מדוע?!. כי הממשלה הנוכחית שלנו היא בעצמה אנטי ציונית. ממשלה שלא מאפשרת לאזרחיה לנסוע באוטובוסים,לאכול במסעדות, לשבת בבתי קפה להסתובב בשווקים ובקניונים כי הם עלולים להתפוצץ. ממשלה שלא דואגת לבריאות תושביה אלא להפך,שלא דואגת למניעת הפשיעה המתגברת,שלא דואגת לתעסוקה ,ששולחת את חיליה בלי אפודים מתאימים למטווח ברווזים,שלא נלחמת בשחיתות ובמשכורות העתק של מקורביה וכעת רוצה לגזול את פת לחמם ובריאותם של זקניה שהקימו את המדינה ובנו אותה-בחזקת הכושי עשה את שלו……..זו ממשלה אנטי ציונית ! אז מה יש לך להלין על בר חיים שיש לו עקרונות והוא משתדל לשמור עליהם.

 18. ישראל הגיב:

  השמאל והימין הציוני הם שני הצדדים של אותה מטבע: כאשר הפלסטינים דוחים את ההצעות הבלתי מתקבלות על הדעת של השמאל הציוני – חלוקה עפ"י האינטרס הציוני, הכרה בעיקרון הגזעני של "רוב יהודי", השלמה עם הטיהור האתני ושוד האדמות – הנחשבות בציבור הציוני הכללי כויתורים מרחיקי לכת, נוצרת האחדות הלאומית להמשך הכיבוש והנישול, כי הרי "אין עם מי לדבר" ו"הערבים מעולם לא החמיצו הזדמנות להחמיץ הזדמנות". כשגם "ז’נבה" תתברר כאשלייה יחזור הסיפור על עצמו. ככה מתגלגל לו הגלגל של "הגשמת הציונות. אך זהו גלגל המתגלגל בעליה שסופו לשנות כוון ולהתגלגל על ראש מגלגליו.

 19. אינדיאני הגיב:

  הגבה למגיב – מתיחס לפיסקה ממשלה שלא מאפשרת … האם הממשלה לא מאפשרת ? גם ממשלות ארצות הברית טורקיה , רוסיה , ערב הסעודית ,תוניסיה ועוד לא מאפשרות לאזרחיהן לשבת במסעדות וללכת ברחוב . האם במקרה מבצעי הפיגועים האלה משתיכים לאירגוני איסלם קיצוניים. אכן ברית בלתי קדושה בין השמאל ובין האיסלם הקיצוני .אל דאגה בעת מבחן סופך יהיה זהה כי חיות אדם אלה רואים בשמאל אויב לא פחות גדול מאשר תרבות המערב . נא להפסיק להתעופף ולנחות בשלום.

 20. לבר חיים הגיב:

  לפני השימוש בסיסמאות נבובות נא בדוק את עצמיך ואת תגובותיך המתנשאות.
  שים לב :
  קולוניאליזם – [ exploitation by a stronger country of weaker one; the use of the weaker country’s resources to strengthen and enrich the stronger country

  האם הציונות עומדת המבחן של הגדרת קולוניאליזם בהיותה אכן מעצמת על לפני קום המדינה והיהודים כמובן היו אחת המעצמות של מלחמת העולם השנייה…..

  הציונות סה"כ חיפשה פיתרון הצלה לרדיפה של העם הזה במשך כל ההיסטוריה.
  בכל התקופות העם היהודי שמר על קשר הדוק עם הארץ והתפלל בכיוונה בכל מקום בו הוא היה.
  נוכחות יהודית מתמדת הייתה בארץ לאורך כל השנים. מאיפה הם באו מהירח?
  הקולוניאליסט היחיד הוא אתה ושכמותך שחי פה במקום שהוא לא חושב ששיך לו ושופך קיתונות של בורות לכל עבר בנוסך התעמולה הזולה ביותר של הרשות הפלסטינית.
  מי שמאמין שזה שלנו והם הרב אינם יכולים להיות קולוניאליסטים שבהגדרה לוקחים משהו שאינו שלהם.
  זה שלנו על אפך וחמתך על יגונך והרי ההתנשאות הפסאודו אינטלקטואלית שאתה משפריץ לכל עבר.
  לך מאיתנו ואל תביט לאחור. גם אנחנו לא נסתכל.

 21. "לך לך" הגיב:

  קוראי "הגדה השמאלית" נוכחים לדעת שרוב המגיבים הימניים "מייעצים" לאנשי השמאל בישראל,לעזוב את הארץ. בעת ועונה אחת, הימין הישראלי מחםש "פטנטים" לשמור על "הרוב היהודי", ע"י הענקת זכות בחירה לישראלים בחו"ל…

 22. ציונה מנס -ציונה הגיב:

  הציונות היא הדבר החכם ביותר שיצרו אבותינו ב-200 השנים האחרונות.הרעיון הנשגב הזה לשוב לארץ מכורתנו ולהקים בה בית לאומי ולעשות את הכל ,ממש הכל, על מנת ששנית מצדה לא תיפול,הרעיון הנשגב הזה הצליח. כעת חברו נסיבות אזוריות ובינלאומיות עם ממשלה אימפוטנטית וכנסת עלובה וחוק ומשפט הנמצאים בתחתית,חברו לתהליך של הרס הבנין הציוני. להם נוספו הקיצוניים מימין ומשמאל ששופכים שמן למדורה ומעצימים את התבערה. גם התקשורת ,ספקית הסקופים, אינה טומנת את ידה בצלחת ומהדורות החדשות,הכתובות,המושמעות והמוקרנות טורחות, השכם וערב, לעשות לנו שחור בנשמה. אבל זה לא יעזור לכל הגורמים השליליים הנזכרים. כי יהודה לעולם תשב וירושלים לדור ודור.רוב תושבי המדינה הם אנשים מעולים והם לא יתנו לתהליך המתואר לדרדר אותנו לתהום.

 23. הטיעון הציוני החביב מכולם | יורם בר-חיים הגיב:

  "העם היהודי התפלל…"
  אז מה אם הוא התפלל ? מאות מליוני נוצרים מתפללים למלכות אלוהים וישוע עלי-אדמות, האם זה אומר שמלכות אלוהים עלי-אדמות שייכת ל"עם נוצרי" כלשהו ?
  מאות אלפי, אולי מליוני יהודים, מתפללים כל יום "ברוך שלא עשני אישה", האם זה אומר שמאצ’ואיזם הוא בבעלות יהודית ?

 24. אינדיאני הגיב:

  לגבי ההתנגדות למתן זכות הצבעה ליהודים בחו"ל . הטיעון הוא שקוף הרי כל אזרח שירד ויחזור לארץ ביום הבחירות יוכל להצביע סך הכל היום קונסים אותו במחיר הטיסה . גם ערבים ישראלים תושבי חו"ל גם כן יוכלו להצביע ומה רע בזה ?

 25. ליורם ( הטיעון הציוני) הגיב:

  הטיעון שלך נחמד אלא שיש הבדל בין הדת הנוצרית והדת היהודית . הדת הנוצרית היא דת אוניברסלית של קשורה לטריטוריה מסוימת . חגי הנוצרים חלים בתאריכים שונים . הדת היהודית היא דת טריטורילית הקשורה בארץ . החגים חלים בותו תאריך רובם קשורים ללוח השנה בארץ . נראה לי שהתעלמת מכך.גם הציונות החילונית קשורה למסורת ישראל ואני משוכנע שגם אתה .

 26. כרגיל מפספסים… הגיב:

  הנקודה היא שזה שמישהו מתפלל או מאמין זה לא טיעון לריבונות מדינית.

  יורם בר-חיים

 27. ציונה אני מברכת אותך הגיב:

  אני גולשת מספר חודשים ,יום יום ובעקביות, באתר המרתק הזה. יש כאן מאמרים ותגובות ברמה גבוהה,אבל תגובתך היא הטובה בכולן. שיקפת בכתיבתך הישירה והשקולה את מה שרבבות ישראלים(אולי מאות אלפים ואולי מליון) את מה שאנו מרגישים ומעסיק את סדר יומנו מספר שנים. אני מברכת אותך מקרב לב!(להלן צילום תגובתך מהיום):

  הציונות היא הדבר החכם ביותר שיצרו אבותינו ב-200 השנים האחרונות.הרעיון הנשגב הזה לשוב לארץ מכורתנו ולהקים בה בית לאומי ולעשות את הכל ,ממש הכל, על מנת ששנית מצדה לא תיפול,הרעיון הנשגב הזה הצליח. כעת חברו נסיבות אזוריות ובינלאומיות עם ממשלה אימפוטנטית וכנסת עלובה וחוק ומשפט הנמצאים בתחתית,חברו לתהליך של הרס הבנין הציוני. להם נוספו הקיצוניים מימין ומשמאל ששופכים שמן למדורה ומעצימים את התבערה. גם התקשורת ,ספקית הסקופים, אינה טומנת את ידה בצלחת ומהדורות החדשות,הכתובות,המושמעות והמוקרנות טורחות, השכם וערב, לעשות לנו שחור בנשמה. אבל זה לא יעזור לכל הגורמים השליליים הנזכרים. כי יהודה לעולם תשב וירושלים לדור ודור.רוב תושבי המדינה הם אנשים מעולים והם לא יתנו לתהליך המתואר לדרדר אותנו לתהום! (יישר כח ציונה בזכות אנשים שכמותך אנו לא מאבדים תקווה. שלך בהוקרה נורית.)

 28. אינדיאני הגיב:

  ליורם – מכיר אני אותך כאדם ישר אני מעלה טיעון ואתה לא עונה לו . סך הכל טענתי כי בדת היהודית מרכיב טרוטריאלי ובנצרות אין . אתה טוען שהריבונות שלנו כאן מוטלת בספק , מעניין אילו הדבר היה נתון בידך לאיזה גבול היית מסכים ( אם בכלל ) .

 29. ליורם בר חיים -קרא בניחותא הגיב:

  גונבה לאזני שמועה שאתה אדם מאד אינטליגנטי ורגיש.אני מאמין למה ששמעתי אבל סבור שהרבה זמן לא קראת את הספרים הנכונים. אתה נעול על העוול שעשו היהודים לערבים ומתכחש לשנאת הנצח שהם רוכשים ליהודים. הערבים והמוסלמים שולטים על יותר מ- 1/3 מהעולם.לדידם העולם מחולק בין מאמינים(מוסלמים) לבין כופרים. הכח המניע של הכופרים הם היהודים השולטים בכלכלה העולמית. מטרת האיסלם להשתלט על העולם הכופר(והם עושים את זה בהצלחה מרובה באירופה המערבית).ישראל לדידם זה העצם בגרון שאי אפשר לבלוע אותה ולכן חיבים לחסלה.כל פעולה נגד הציונות ,נגד היהודים ונגד הישראלים(במיוחד אם היא באה מתוכנו) מגדיחה את הסיכוי ומקצרת את הזמן בדרך לחיסולנו הפיסי. אני מקווה שקראת והפנמת. שלום,מעידו!

 30. לציונה ונורית . הגיב:

  בדעותי אני קרוב לכן אולם אל תשפכו את התינוק עם המים . אם הנכן קוראות את אתר זה בקביעות שמתן בודאי לב כי כותבי המאמרים וחלק מן המגיבים טוענים כי אין דמוקרטיה והמשטר מושחת ממש כמוכן. הדמוקרטיה היא משטר לא מושלם אולם הוא הפחות רע מכל האלטרנטיבות המוצעות.כמו בחיים הכל מסתיים בפשרה כאשר שני הצדדים רוצים אותה , כמו בנישואין אם לא – שני הצדדים יוצאים מופסדים ועורכי הדין ( המעצמות ) מרויחים.

 31. לכותב/ת בניחותא הגיב:

  הפרוטוקולים של זקני ערב/איסלם

 32. מה שמדהים באמת הגיב:

  זה שהכותב בטוח שלא קראנו כבר את אוסף הססמאות הרדוד והגזעני הזה ואם הוא רק יעלה אותו על הכתב, זה ישכנע מישהו.
  קראנו את זה תחת השם "דנידין", קראנו את זה תחת השם "חסמבה", קראנו את זה תחת השם "מעריב" וקראנו את זה בתור הגיגים הומניסטיים של עמוס עוז. בקיצור, אם לא התשכנענו עד עכשיו זה כנראה בגלל שקראנו גם כמה דברים אחרים (ממליץ מאד על מטריאליזם ואמיפריו-קריטיציזם…) ואולי גם מדי פעם דיברנו עם אנשים, הלכנו למקומות, בקיצור, עשינו עוד דברים חוץ מלהקשיב למורה ולנאומים של הרמטכ"ל.
  יורם בר-חיים

 33. עידו הגיב:

  מרוב ציניות ושחצנות ישכחו מספר אנשים באתר שהם בני אדם ויחשבו שהם סגניו של אלוהים ועם עוד קצת התמדה יהיו בטוחים שאלוהים הוא הסגן שלהם.

 34. לבר חיים הנכבד! הגיב:

  למרות שאתה מתנגד לקיום המדינה בה אתה מתגורר(למרות שהיה ראוי שתתנגד למדיניות הממשלה,ולא לקיום המדינה) אתה ממשיך להתגורר בה ולחרף אותה ואת אלוהיה.אתה ממשיך בפועלך כי אתה יודע שהעם הנאור ומוסרי שבקרבו אתה חי לא יגרום לך כל רע בגלל מי ומה שאתה. אתה גם יודע שבמדינתם של אלו שאתה מעריץ לא היית יכול להתבטא כלל.

 35. יותר לא אגיב בעיתון שלכם הגיב:

  וזאת בגלל תגובותיהם,כתבותיהם ושיריהם של האנשים הבאים: 1.עמירם גיל 2.סיוון בסקין.3.ניב גורדון 4.שי מזרחי5.אלדד משוש .6. יורם בר חיים. שמי לא מסכים להופיע יחד עם השמות המוזכרים.

 36. ברוך שפטרנו הגיב:

  אנא, עמוד בהבטחתך,לך לשלום ואל תחזור בך.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים