הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-28 בנובמבר, 2003 46 תגובות

האדם הישראלי מזוהה כיום בכל העולם כאיש ימין. התודעה הזאת חילחלה לכל הקהילות היהודיות ברחבי העולם, ומדריכה את קווי ההסברה של הארגונים המובילים בקהילות. המסתייגים המעטים מסתגרים בתוך מגדל השן שלהם, ורק האמיצים שבהם מרהיבים עוז להיאבק בגלוי נגד הממסד הישראלי.

גם בתוך החברה הישראלית מסתמנת העמקתה של התודעה הפוליטית והתרבותית הימנית. ה"פטריוטיזם" הישראלי מחייב אותנו, כביכול, להזדהות עם הפשיסטים האירופים במאבקיהם נגד המהגרים העניים מארצות האיסלם, מאפריקה ומאסיה, ולתמוך בהגמוניה הרכושנית האמריקאית על כל גילוייה האלימים והמזוויעים. אפילו "הארץ" שירבב לידיעה על מחקר אירופי בנושא האנטישמיות את אחת מהנחות היסוד השגויות של עורכי המחקר, ואימץ את הצגת פעילי השמאל המתנגדים לקפיטליזם האמריקאי, לגלובליזציה ולתוקפנות הצבאית שבאה לקדם יעדים הגמוניים-כלכליים, כ"אויבים".


גם לשר האוצר בנימין נתניהו, המהגר שחזר מן הכפור והעתיק לארצנו את דפוסי החשיבה של הימין הקיצוני בארצות הברית, יש מוניטין של "פטריוט" מובהק. התדמית שלו, שהיתה מעוררת פלצות בקרב דור המייסדים, מזוהה כיום עם תדמיתה של המדינה, בתוספת הנופך המתחסד המיוחד של הנשיא משה קצב, הרואה ברוב הישראלים החילונים "תינוקות שנישבו". קצב וביבי צמחו באותו זרם רעיוני ובאותה מפלגה פוליטית, חרף ההבדלים התהומיים ברקע שלהם ואולי גם במקורות היניקה האידיאולוגיים. כאשר נתניהו לחש באוזנו של צדיק סהרורי ש"אנשי השמאל שכחו שהם יהודים" הוא אושש את תדמיתו הנכלולית, איבד נקודות בדעת הקהל ותרם אולי לתבוסתו בבחירות בשנת 1999. אבל ביבי לא פעל רק כאופורטוניסט, אלא גם כאחד ממחשלי הסינתזה בין הניאו-ליברלים החילוניים לבין קורבנותיהם מרצון בקרב הציבור המסורתי.


החיוך התלוש של הצדיק הישיש ("זקן שנישבה"?) סימל את הכניעה המוחלטת של ציבור מצביעי ש"ס לליכוד. גם עתה, כאשר נושלו על ידי הממסד בליכוד לטובת הברית הבורגנית עם שינוי ומפד"ל, עורגים אנשי ש"ס לשלטון, למנעמיו, לקרן השפע ממנה זללו בכל פה. מס השפתיים שלהם ל"עניים" רק מרוקן את המחאה החברתית מכל תוכן פוליטי. ש"ס תומכת בסטטוס קוו הבורגני, ובלבד שגם היא תהיה שותפה לחלוקת העוגה. מכאן לא תצמח התקוממות חברתית אמיתית נגד העושק הממוסד של משרד האוצר בהנהגת ביבי. נתניהו מקים מאחזים של תודעה בורגנית בתוך המרקם העדין של החברה הישראלית, קובע עובדות בלתי הפיכות, ומשעבד את האינטרס של רוב אזרחי המדינה לשאיפתם של המעטים להתעשר עוד יותר. להתנכלות שלו לרווחתם ולכבודם העצמי של מאות אלפים מבני עמנו, קוראים בישראל "פטריוטיזם".


יש להניח שכמעט כל ישראלי אינטיליגנטי, שאיננו שייך חברתית או רעיונית לימין המתנחל, מבין כיום את מחירו האמיתי של השקט (אני כבר לא מדבר על "שלום"), שיאפשר לנו לצאת מהמצוקה הקיומית. לא נוכל להתקיים כאילו היינו אי בודד, ותקופת הקיום העצמאי של יחידות לאום עברה כבר מזמן מן העולם. אפילו אהוד אולמרט חייב לסמן את המוצרים והסחורות מהשטחים הכבושים, כדי לקיים את התכתיב המוצדק של הקהילה האירופית, המבדיל עדיין בין ישראל לבין השטחים. אם הכיבוש יימשך ולא יימצא הסדר מתאים, יתחיל תהליך השולל לגיטימיות ממדינת ישראל עצמה, והיא תוגדר כמדינת אפרטהייד על כל הכרוך בכך. ישראלים לא יוכלו לבקר בארצות אירופה מבלי לעבור פרוצדורה ביורוקרטית מסובכת, סחורות ישראליות יוחרמו בכל מקום, ההשתתפות הישראלית בפעילות תרבותית, אקדמית וספורטיבית ברחבי העולם תופסק.


ביבי, קצב ואפילו טומי לפיד יזעקו עד לב השמיים ויאשימו את המחרימים ב"אנטישמיות", אבל המעמד הבינוני בישראל ייאבד את כל זכויותיו להיות חלק מהעולם, ו"שינוי", למשל, לא תעמוד בלחץ. לפיד ייאלץ לשנות את עמדותיו, או להיעלם מהזירה הפוליטית, סימנים ראשונים לתהליך הזה מתגבשים כבר בדמותו של השר יוסף פריצקי.


אבל בתודעה של ישראלים רבים מי שמתריע נגד התהליכים האלה הוא "בוגד", ומי שתומך בהמשך המדיניות שתביא בוודאות להכחדת ישראל הוא "פטריוט". יש הגיון פנימי בשיגעון הזה, כמו בתופעות פסיכוטיות רבות: ישראל של אהוד ברק ואריאל שרון בחרה לחבל בתהליך אוסלו, לחסל את ההתקרבות בינה לבין המדינות הערביות השמרניות, לטרפד את ההתקרבות לאירופה בעקבות ההפשרה עם מדינות ערב, להתעמת עם כל העולם המוסלמי, לחבור לפשיסטים איטלקים ולימין הקיצוני האמריקאי, להפוך כל אדם נאור במערב לאויב ישראל.


ביליתי בשבוע שעבר כמה ימים באוקספורד, והייתי עד לוויכוחים נוקבים בנושא הסיכסוך במזרח התיכון. כדאי לעם בישראל לדעת, שהמתונים בוויכוחים האלה רוצים להחרים רק את הימין הישראלי ואת המתנחלים, ואילו התקיפים יותר שואפים להחרים את כל מדינת ישראל, כולל האקדמאים מהשמאל. דיעה כזו היא היום גם נחלתם של אנשים המאמינים עדיין בעתידה של ישראל אחרת, שוחרת שלום. הם מאמינים שצריך "להציל את ישראל מעצמה" ולגרום לאזרחיה להבין לאן מוביל אותם הממסד בראשות שרון ונתניהו. אבל רבים אחרים מאמצים כיום השקפה חדה יותר, שבתנאים מסוימים עלולה לקבע את תדמיתה של ישראל בקרב כל החוגים האינטלקטואליים באירופה: איבדנו את הסיכוי להציל את ישראל מעצמה, ועכשיו צריך להציל את העולם מהאסון שישראל עלולה להמיט עליו.


אפשר כמובן לפטור את כל הנושא בחיוך עקמומי ומתנשא (ביבי הוא מומחה בעווית הפנים הזאת) ולומר, כפי שיוסף אלמוגי המנוח אמר פעם על הפרופסורים שהתנגדו למפא"י, שהם "אפילו לא חצי מעברה". אבל אין טעם לחזור לשטויות כאלה. הלוך הרוח באוקספורד, כמו בסורבון ובכל העולם האקדמי הנאור, משפיע מאוד על דעת הקהל הכללית, ובסופו של תהליך גם על הממשלות. נכון שנשיא ארצות הברית ג’ורג בוש הוא עדיין "ליכודניק", אבל התבטאויותיו בלונדון נגד ההתעללות בפלסטינים במחסומים ונגד ההתנחלויות לא היתה מקרית.


בוש מבין שעתיד יחסיו עם אירופה, החיוני כל כך להצלחתו כנשיא, תלוי גם בעמדתו בסכסוך הישראלי-פלסטיני. בניגוד לביל קלינטון, אין שום ממד רגשי-תנכ"י-ליברלי ביחסו של בוש לישראל. כמו בממשל של אביו ושל מזכיר המדינה שלו ג’יימס בייקר, המדיניות נקבעת רק לפי אינטרסים. מס השפתיים ששרון שילם לתהליך השלום ול"וויתורים הכואבים" נובע בין השאר גם מהרוח שאוקספורד ודומותיה נושבות לכיוונו של ראש ממשלת בריטניה טוני בלייר, ולהשלכות של העמדות האלה על בוש. ה"פטריוטים" הורסים את מעמדה של ישראל בעולם, ויש לזה השלכות אסטרטגיות, מדיניות וביטחוניות.


אבל ה"פטריוטיזם" של ביבי עושה שמות עוד יותר במישור הפנימי. לא רק שהוא מנציח את קיפוחם של האזרחים הערבים, ובכך מעמיק את ניכורם מהמדינה אחרי שנים של התקרבות הדרגתית, הוא גם גורם לאבטלה, להריסת ארגוני העובדים, לחברה שמשפילה את דור ההורים שלנו, והופכת רבים מהם לגימלאים חסרי אמצעי קיום. ואת הסיפורים אתם יכולים לקרוא בכל יום, ומי שלא רוצה לקרוא, אני ממליץ בפניו לראות את תוכניתו הנהדרת של רינו צרור במסגרת חדשות ערוץ 10 ביום שישי בערב. המידע נערם נגד עינינו: חיילים לווים בשוק האפור ועורקים כדי לקיים את המשפחות שביבי מרושש; משפחות מקוצצי קיצבאות נאלצות להשאיר שליש מילדי קריית שמונה בבית כי אין להם כסף לטיול שנתי; כל השרים מחרימים כנס חברתי בשדרות, אחרי שהסתופפו ברצון בחברתם של העשירים בכנס קיסריה הידוע לשימצה; מערכת החינוך איננה מספקת תשובות לפיגור הטכנולוגי של ישראל לעומת המערב, ובכך מסכנת את עצם קיומה של המדינה, כי ביבי מתעל כסף להתנחלויות ולא לחינוך; האבטלה גואה, כי ביבי התאצ’ריסט מאמין בה כנשק נגד ארגוני העובדים; אלפים מעיירות הפיתוח יפוטרו מעבודות יוזמות, כי ביבי מקצץ תקציבים, כפי שקיצץ כספים לטיפול בזקנים חולים כרוניים, והעמיס אותם על משפחות המתקיימות בקושי גם בלי המעמסה הנוספת הזאת.


כך מעצבים הניאו-ליבראלים כאן חברה חדשה, שמרוששת את רוב אזרחיה, מחבלת בפיתוח הטכנולוגי של ישראל, מטפחת איבה פרימיטיבית כלפי מגזרים ענקיים: ערבים, עובדים, עניים ואינטלקטואלים מהשמאל המתקוממים נגד המצב, שהם בעיני הפטריוטים האמיתיים.


הסמלים החדשים


מדוע שישראל לא תזמין אורח מהימין הפשיסטי האיטלקי? ג’נפרנקו פיני מעריץ את בניטו מוסוליני, בן בריתו של אדולף היטלר? אז מה בכך? תמיד אפשר לגרור אותו ל"יד ושם" ולחלץ מפיו הצהרה של סולידאריות עם ישראל. ממילא הפשיסטים האלה משקיעים את כל האנרגיה הגזענית שלהם בטיפוח שנאה למוסלמים. יש להניח שפשיסט כזה, מהזן החדש, מרסן קצת את עצמו כדי להשתייך לממסד, ולכן מצדיע במועל יד רק מול המראה. ידיד כזה מבהיר לנו, שלא בטובתנו, מה קרה לנו ולאיזה מגזר אידאולוגי אנחנו שייכים היום.


וכמעט באותו עניין: מדוע שפשיסטים ישראלים לא ילכלכו את אתרי הזכרון של יצחק רבין בצלבי קרס? כנראה שהם פשוט מסכימים עם אחד מפסקי הדין המפורסמים של בית המשפט העליון בישראל, שפירט את קווי הדמיון שבין הכהניזם לבין הנאציזם.

תגובות
נושאים: מאמרים

46 תגובות

 1. למר חיים ברעם-הדלק נר! הגיב:

  "גם לאכול וגם לקלל…"-ציטטה מדברי "המשתומם" . דבריך מקובלים עלי ואני מפנה את אדון חיים ברעם לדברי יהודי טוב וחכם בשם אורי אבנרי שמנסה ,בדרכו, ליצור גשר לפשרה ושלום בין 2 העמים. בתגובתו האחרונה באתר זה הוא כותב:"אל תקלל את החשיכה-הדלק נר!" חיים ברעם אתה המקורב לשילטון מימי ילדותך עד היום ונהנה ממנעמיו-אני מאתגר אותך, הדלק נר!

 2. משתומם חזק הגיב:

  לא ידעתי שמר ברעם (הבן של משה מבכירי מפא"י הציונית,ואח של עוזי מראשי מפלגת העבודה) הינו תומך חד"ש ולא האמנתי לדברי מר "אינדיאני" לכן בדקתי ומצאתי שחיים כתב ,בספטמבר 2003 ,מכתב למשפחת וילנר ובין היתר דיבר שם על הסטיה הציונית(לדבריו) של אביו (הציוני ממקימי המדינה הציונית-לדברי). חיים ברעם הינו אדם מענין אך הוא שייך למיעוט שנהנה וממשיך להנות כל חייו מתנובת הארץ ,מחלבה ומלשדה.גם לאכול וגם לקלל-לא מקובל!

 3. שלמה הגיב:

  גם אני קראתי את הכתבה בהארץ ושם נכתב שההנחה שגרמה לאי פירסום המחקר על האטישמיות היא שרובם המוחלט של ההתקפות האטישמיות באירופה נעשו ע" אירגונים מוסלמים קיצוניים וכיוון שאנטישמיות מצליחה לאחד כל קיצוני ישנו שיתוף פעולה עם אירגוני שמאל קיצוני.
  לא שאני אוהב את מה שקורה בישראל להיפך אבל נראה לי שאדון ברעם התבלבל ומתוך מחשכי אירופה האפלה הוא ראה את האור האחר.

 4. ציוני הגיב:

  דעותיו של ברעם הן מחד"ש וצפונה . חד"ש היא מפלגה ערבית ובעדה הצביעו כ 3000 יהודים .
  מדוע אתה לא מתיחס ענינית לדברי מה לא אמת בהם ? אגב אני מזכיר למגיב כי בכנסת 120 חברי כנסת .3 חברי כנסת הם שנים וחצי אחוז . אינני בטוח אם תשאל את מנהיגי מר"צ האם יסכימו להכנס תחת מטריה אחת עם חדש ובל"ד . מר"צ היא מפלגה ציונית למהדרין .

 5. אבנר הגיב:

  יפה כתבת. אני מבקר לעתים קרובות באירופה ופוגש אינטלקטואלים רבים. הם מרגישים ידידות היסטורית בסיסית לישראל אך מתעבים את ליקוי המאורות שחל כאן בעשרות השנים האחרונות. הם חוזרים ושואלים: מה קרה לשמאל הישראלי? לאן הוא נעלם? אני אומר להם שהבטיחו כאן פתרון פשטני של שלום לוקסוס שבו אנחנו ממשיכים לשבת בשטחים ורודים בעם אחר. הפטנט לא עבד. כעת, תקשורת המשמשת בעיקרה שופר תעמולה לימין הקלריקל-פשיסטי ולצבא השולט דה-פאקטו במדינה שייכנעו את השמאל הרכרוכי בצדקת גישתם. אופטימיות? במקרה הטוב, רק אחרי שנתדרדר הרבה יותר למטה.

 6. "מפלגתו" של ברעם הגיב:

  למיטב ידיעתי חיים ברעם יכול היה להצביע
  חד"ש (שלשה חברי כנסת נבחרו) מר"ץ (נבחרו ששה) או בל"ד (יש להם שלשה חברי כנסת) –
  על סמך כתב המגיב ש"מפלגתו" של ברעם,נכשלה
  בבחירות ? שאר השגותיו של אותו מגיב – יש להן אחיזה דומה לאמירת הלא-אמת בנושא זה.

 7. סטודנט הגיב:

  האקדמאים באירופה שקוראים להחרמת האוניברסיטאות בישראל הם חבורת טיפשים. וגם שקרנים.
  הם נוראים כמעט כמו התומכים הישראלים ביוזמה הבזויה הזאת!
  המשווה היא מאוד פשוטה: תמיכה אירופאית באוניברסיטאות תגדיל את הביקורת על השילטון, החרמת האוניברסיטאות תחזק את השילטון.
  היא גם מנוגדת לכל חזון שקשור בידע ובמדע.דמיינו לעצמכם שחוקר ישראלי יגלה את התרופה לאיידס. יש כאן מישהו שחושב שחבורת השקרנים האירופאים תדרוש להחרים את התגלית שלו רק בגלל שהוא ישארלי?

 8. ציוני הגיב:

  בכל ארגון , מפלגה , חברה או מדינה יש מספר דעות ומתנהל ויכוח בינהן.אתה מיצג מפלגה שלא הצליחה בבחירות דמוקראטיות חופשיות לארגן אלא כמה אלפי קולות וממאמרך משתמע בוז כלפי הרוב. קשה לי להבין מה משותף בינך ובין קיצונים איסלמיים המנהלים "מסע צלב " נגד כל דבר שזז והוא לא מוסלמי . הלוואי ואני טועה , לא רחוק היום שהתקפות טרור מהסוג שבישראל טורקיה וארצות הברית יתפשטו לאירופה כולה .המעניין הוא כי אתה יוצא בשצף קצף נגד נתניהו ארצות הברית התקשורת וכד’ אבל לא נגד מלכי ונסיכי המפרץ שיכלו ממזמן לפתור את בעית הפליטים . מקומם נפקד בין המדינות התורמות , מי כן נמצא בהן ארצות הברית ומדינות המערב .המציאות שונה מהדוגמות שאתה דבק בהן , תאלץ להתפשר בבוא היום.

 9. חיים הפתעת! הגיב:

  מאמר שקול ועניני ,מזמין עוד מאמרים מסוגו! מנפתלי

 10. לציוני הגיב:

  1/3 מהעולם נשלט ע"י מוסלמים והם רוצים עוד 1/3. הולנד ובלגיה הופכות למדינות בעלות רוב מוסלמי. הצרפתים מפחדים ,פחד מוות, מהמוסלמים שמתרבים אצלם כמו שפנים. השמאל האינטלקטואלי באירופה מבולבל כמו בתקופתו של "דני האדום". השמאל הנ"ל מובל על ידי יהודים "מטעם ",אבל גם זה יחלוף. בהתיחסות לדברי מר ברעם אין לי כל ספק שיש לנו את אחת הממשלות העלובות שצמחה מתוך כנסת קיטנת קומה ואני כאיש ימין מסכים עם מר ברעם שמדיניותה של ממשלת הליכוד-שינוי -מפד"ל עלולה להביא עלינו אסון בכל המובנים.

 11. אינדיאני הגיב:

  למגיב "מפלגתו" של ברעם . אני מקוה שהמגיב באמת חסר ידע ולא מתמם . אני מצפה ממנו להתנצלות בפני ציוני לאחר האסמכתאות שאביא לו :
  במאמר בעיתון חד"ש לפני הבחירות כותב ברעם – …איני זקוק שדווקא יהודים ייצגו אותי – מוחמד ברכה ועיסאם מחול היו נציגי בכנסת הקודמת לא פחות מגוז’נסקי … ההתלכדות סביב חד"ש היא הכרחית … http://www.hadash.org.il/iton4.html
  ובמהשך בעיתון מק"י ( פלג של חד"ש ) הופיע באספת בחירות . http://www.maki.org.il/hebrew/zoohaderech/2003/8-1-2003/body_8-1-2003.html . אז איפה מר"צ ובל"ד ומי לא דובר אמת ?

 12. חיים ברעם הגיב:

  כדי לא להשאיר את המגיבים במתח מיותר אני מוכן לומר כאן בגלוי (אני בעד שקיפות מוחלטת בנושאים ציבוריים) שאני מצביע בדרך כלל לחד"ש, מאז 1992, כלומר, אחרי נפילת ברית המועצות.עם זאת, אינני חבר בשום מפלגה, ואני שוקל את הצבעתי מחדש בכל מערכת בחירות. ברור שאצביע רק בעבור מפלגה יהודית-ערבית, התומכת בשלום ובשיוויון. בניגוד ל"ציוני-האינדיאני" הגזען, אני לא סופר כמה יהודים וכמה ערבים הצביעו בעד מפלגה זו או אחרת. הבסיס הרעיוני חייב להיות שיוויוני.

 13. לחיים הגיב:

  יישר כוחך.

 14. כפיר הגיב:

  מאמר מאלף, בקורת עניינית ומעולה. ברבו!

 15. לא "תמים" אלא מיתמם הגיב:

  יש ימין ובישראל הוא ברובו ימין קיצוני.מי
  שמחלק את העולם ל"מערב" ואחרים וכותב, שישראל,השוכנת במזרח היא חלק ממערב – הוא ימין גזעני וקיצוני – לא תמים אלא מיתמם ופולש לגדה שמאלית.

 16. תמים הגיב:

  אין דבר כזה ימין…יש מדיניות הגיונית שלפעמים ניכפת על מדינה על ידי אוייביה ולכן רוב ארצות המערב מבינות שמדיניות ישראל נובעת מתוך אותם שיקולים ושקרוב לוודאי שהם היו עושים בדיוק את אותם צעדים כי הרי עם ישראל אינו שונה מבני אדם אחרים על הכדור ולכן גם ההסברה מדברת לקול ההגיון של האיש המערבי.

  אם ישראל תציג בעולם את המדיניות של חיים ברעם הם יחשבו שמישהו פה ויתר על המדינה שלו.

 17. אלדר משוש הגיב:

  מי שאינם משתוממים (ללא מרכאות) מתגובתו של ה"משתומם" – הם קןראי "הגדה השמאלית" שכבר
  נחשפו להנחה המוסכמת על הימין במגיבים כאן:
  ה"(זכות) להנות מתנובת הארץ,מחלבה" – זו מוקנת רק למי שהוא בקונזציוס הציוני המשתרע ממרץ ועד לגוש אמונים והאיחוד הלאומיבתגובות אחרות מאותו כיוון – נאמר ש"הרוב" הצביע בעד ממשלת איתם-לפיד-שרון ולכן יש "לקבל את רצון העם". שטןיות ססוכנות (מאד) כאלה,הן קרקע הגידול לפאשיזם בישראל, לכיבוס ושעבוד פלסטין, להרחקת ה"ערבים" מהאוניברסיטאות, לשקרי צה"ל וכניעת התקשורת לממסד ה"ביטחוני" ולגרוע מכל אלה,מיום ליום
  שאחריו.

 18. לימנים הגיב:

  חבל לי – אבל השלטון שלכם הוא המהות האנטי ציונית הברורה ביותר כאן. לא אתפלא אם בגללכם תיגמר מדינת ישראל – כלכלית, חברתית, בטחונית. הרקבון מלמעלה כבר החל. אתם כבר מזמן לא רואים זאת.

 19. ל-2 המגיבים שמעלי. הגיב:

  משום מה איני רואה כתבות ובוודאי לא תגובות ביקורתיות על מחדלי הממשלה בנושאי תרבות ,חינוך, כלכלה ,בריאות וחברה. נושא השחיתות והאלימות שתופסות מקום מכובד מאד בחיינו הציבוריים כלל אינו מעסיק אתכם. אתם מעבירים בקורת קטלנית רק על מה שקשור ביחסי היישות הציונית והעולם הערבי. רק אם אנו פוגעים בהם אתם מקימים קול צעקה ואם הם פוגעים בנו הרי לדידכם זה מגיע לציונים. כל אדם שמעביר עליכם בקורת בעיתון זה הוא לדידכם ציוני,ימני ועלוב נפש. לי אין כל כוונה להתווכח עימכם. היו שלום אחי המסכנים!

 20. איתן חג’בי הגיב:

  מאמר מעולה. נכון ועצוב

 21. עינים לו (?) ולא יראה הגיב:

  המגיב ל"2 המגיבים" מעליו,"מאשים" שאין מפרסמים ב"הגדה השמאלית",מאמרים בנושאי "החינוך,כלכלה,בריאות וחברה" – אם דרושה הוכחה ניצחת לימין העיוור,הרי היא.
  מי מהקוראים שזמנו בידו(ה) – ימצאו בנקל את המאמרים שפורסמו בנושאים אלה,ב15 החודשים,מאז
  יומה הראשון של "הגדה השמאלית".

 22. יוסף: אנטי ציוניות ימנית או אטנישמיות? הגיב:

  הייתי רוצה להסב את תשומת לבכם לפרסום הבא:
  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-2826557,00.html

  אנא הגיבו…

 23. יורם בר-חיים הגיב:

  אני מתנגד לזה שערפאת ילבש סיכה עם מפת פלסטין ודגל פלסטין משום שהוא אינו ראוי להם, באינטרסנטיות קצרת הראות שלו הוא ויתר על הזכות לייצג את החזון של פלסטין אחת, חילונית ודמוקטית, לכל תושביה ופליטיה.
  "איש השמאל הציוני" מדגים עד כמה המושג הזה הוא אבסורד, מצד אחד הוא תומך במדינה גזענית על חשבון רוב העם הפלסטיני ומצד שני הוא מתנגד לזכותם של פלסטינים לזכור ולהזכיר את ארצם ולשאת את דגל ארצם ועמם, אפילו בצורת סיכה קטנה.
  אנשי השמאל הציוני מצפים מהפלסטינים שיהיו כחכמי זן עתיקים, כאלו המנתקים עצמם מכל רצון ושאיפה כדי להגיע להגשמת שאיפותיהם. אבל ההבדל הוא שמה שהפלסטינים אמורים לקבל בתמורה (אוסף של גטואת שמכונה מדינה) היה גורם לכל חכם זן לאבד לנצח את השלווה והריכוז….

 24. ציוני מתון הגיב:

  ליורם בר חיים הנכבד! מדבריך אני מבין שאתה בעד מדינה אחת מהים עד הירדן.מדינה שתקלוט אליה את כל פליטי 48 עם משפחותיהם. כלומר מדינה בשלטון הרוב הערבי על המיעוט היהודי על כל המשתמע מכך. לפיכך אני מעריך שאתה בעד חיסול מדינה ישראל כמדינה יהודית.אנא תקן אותי!

 25. גיאוגרף הגיב:

  במפות של משרדי ממשלת ישראל,הקו הירוק איננו והשטח כולו מהים לירדן-הןא מדינת ישראל. במפות ממשלתיות אחרות,מסומנות ההתנחלויות ללא הכםרים,הערים והעיירות הפלסטינים. עראפאת עונד על מקטורנו את סיכת "גוש שלום" שעליה דגלי שתי המדינות:ישראל ופלסטין.

 26. יורם בר-חיים הגיב:

  שוב ושוב ציונים לא מסוגלים לקלוט את הרעיון של דמוקרטיה שבה לא שולט רוב אתני על מיעוט אתני אלא רוב פוליטי, בלי קשר לזהות האתנית של המשתייכים אליו, הוא המחליט, תוך שמירה על זכויות המיעוט הפוליטי (והתחשבות מיוחדת במיעוטים לאומיים במידה והדבר נדרש כדי להגן עליהם).
  אפשר לקצר את המשפט הזה : ציונים לא מסוגלים לקלוט את הרעיון של דמוקרטיה.

  ולמי שעדיין לא הבין, אני לא מתכוון לבלות את חיי בספירת תינוקות ערבים ויהודים, דמוגרפיה אתנית ולאומית מעניינות אותי כקליפת השום, אותי מעניין משטר דמוקרטי וסוציאליסטי, וזה לא יכול להתקיים במדינה יהודית.

 27. עדי – השליחות של השמאל הגיב:

  ברכות לחיים ברעם על מאמר מעניין וחשוב. אני חושבת בהמשך לדברים שלשמאל הישראלי יש שליחות חשובה בעולם. עליהם לעזור בניתוק הזיהוי בין ציונות לבין ישראליות. עליהם להוכיח כי יש גם ישראלים אחרים המאמינים בדמוקרטיה, בשויוון ובמדינת כלל אזרחיה. בכל במה אפשרית יש להשמיע את הדברים בבירות העולם השונות

 28. לזו שמעלי הגיב:

  מה זה מדינת כל אזרחיה? הרי לערבים יש כמה וכמה מדינות בלעדיות שלהם. לנו יש מדינה קטנה אחת וכמה וכמה יהודים ויהודיות נחמדים ופחות נחמדים רוצים לוותר עלעה. הרי בעולם הגיעו למסקנה שהתלטות איסלאמית היא סכנה לאנושות וכטן יש נאיביות או רשעות במושג:"מדינת כל אזרחיה……"

 29. איתנה דלמצקין הגיב:

  יושבים יהודים /יהודיות ומציעים לבטל את מדינת ישראל כמדינה יהודית ולהקים כאן מדינה דמוקרטית חילונית שתקרא מדינת כל אזרחיה. עם שעבר במשך דורות רדיפות בגלות אירופה ובגלות ערב יודע כי אם חפץ חיים הינו הוא חייב שתהיה לו מדינה משלו ושתהיה חזקה מאד מאד מאד.כשם שלערבים מגיעה שתהיה מדינה משלהם(ויש להם הרבה כאלה) כך גם לנו. אין כח בעולם שימנע מאיתנו את זכותנו למדינה יהודית בארץ ישראל. ואם ערביי ארץ ישראל או מה שנקרא פלסטינים רוצים מדינה משלהם יצטרפו אנשי רצועת עזה למצרים ואנשי הגדה המערבית(וגם השמאלית-אם רצונם בכך)לממלכת ירדן ויתאחדו עם עמם. ולאנשי ההזיות והאשליות -הפסיקו לרחף ורדו לקרקע מוצקה!

 30. עדי-ישראל המקום המסוכן בעולם הגיב:

  "ההצלחה" של הפרויקט הציוני והגדרת ישראל כמדינה יהודית הביאה לכך שישראל היא כיום המקום המסוכן ביותר ליהודים בעולם כולו ויותר מכך בגלל הסכסוך המתמשך בין המדינה המוגדרת כיהודית לבין שכנותיה התערער גם הבטחון של יהודים בצרפת ומקומות נוספים. הציונות הרעה ליהודים יותר מאשר הועילה להם!.
  אולי דוקא מדינה דמוקרטית שבה כנראה ישמר עדין רוב יהודי אבל היא תקנה שויון אמיתי לכל אזרחיה היא אפשרות טובה יותר

 31. לעדי הגיב:

  התואילי בבקשה להססביר באילו אמצעים את מתכוונת "לשמור על הרוב היהודי" במדינת כל אזרחיה ?
  מניעת זכות השיבה היא כמובן צעד הכרחי לשיטתך, אשר כבר מנציח את היסוד הגזעני של המדינה הנוכחית, אבל מה בהמשך, הגבלות ילודה לערבים ? כל בן הילוד היאורה תשליכוהו ?
  ה"שמירה על הרוב היהודי" נובעת מאותו מקום גזעני של הציונות ומובילה בהכרח לפרקטיקות של הציונות. מי שרוצה לחיות במדינה דמוקרטית חייב לבטל לחלוטין את כל הגישה הזו של ספירת תינוקות ערבים ויהודים והפיכת הרוב האתני לעיקרון מדיני.
  במדינה דמוקרטית לא מנסים להנציח רוב אתני, נקודה.

  יורם בר-חיים

 32. ליורם בר חיים. הגיב:

  יש מידה רבה של תמימות בהנחה שלך שמדינה דמוקרטית חילונית תפתור את בעית העימות היהודי ערבי. הרי החינוך הפלסטינאי הוא לשנוא את היהודים והשינאה הזו קימת עוד לפני המופתי הירושלמי אמין אל חוסייני שהיה יועצו של הצורר הנאצי לנושא השמדת יהדות העולם.מאז שיעקב "גנב " לעשו את הבכורה קימת שינאה בין העמים . רק ממשלה שפויה(לא הנוכחית) בעלת עוצמה, אומץ ותושיה תוכל לשמר אותנו כאן כמדינה יהודית ריבונית. ותגובה לעדי: אין ליהודים שום מקום אחר בטוח בעולם זולת כאן במולדתנו. חיים שלווים ורגועים לכאורה בגולה הם דבר קצר וזמני.

 33. איך לא שמתי לב הגיב:

  שהשורשים ההיסטוריים של הסכסוך הציוני-ערבי הם יעקב ועשיו, ואו, טיעון היסטורי מבריק ומכריע.
  ואני בכלל חשבתי שהערבים הם צאצאי ישמעאל ולא עשיו ושהסכסוך מקורו באירוע ההיסטורי המתועד והמוכח של גירוש הגר וישמעאל (ולא חס וחלילה בזוטא ספרותית חסרת חשיבות כמו גירוש תושבי פלסטין ב-48)…

 34. לא צריך רק תשומת לב הגיב:

  צריך גם ציון "עובר" בהבנת הנקרא . בא בבקשה ידידי נעשה סדר בעובדות:1. ב-ה’ באייר תש"ח הוקמה מדינה יהודית בארץ ישראל,עם הקמתה פנו המייסדים לערבים והושיטו להם יד לשלום2. ערביי פלשתינה-א"י והמדינות הערביות לא קיבלו את ידה המושטת לשלום של מדינת ישראל ופתחו נגדה במלחמת השמד כשלרשותם עומדים צבאות סדירים מאומנים ומצוידים היטב בנשק ועתירי כח אדם. מולם עמד קומץ של יהודים שחלקם הגדול הגיע כפליטי שואה.לא מאומנים ועם נשק דל ומצומצם.3. ובמלחמה כמו במלחמה המנצח שהפתיע והמנוצח שברח. אלו שפתחו במלחמה ,לא יכלו לנצח והעדיפו לברוח שיעשו חשבון עם עצמם ולא עימנו!!!!! (בתולדות עמנו הארוכים היו תמיד בני עמנו שעזרו לפורעים, ואלו וגם אלו לא נעלמו אלא התחלפו!)

 35. למגיב שמלפני הגיב:

  תודה על ההסבר .שפתך ברורה ונהירה. גם העובדות מדויקות. כעת ,לבטח, ידומו המקטרגים.

 36. יובל הלפרין הגיב:

  1. המדינה הוקמה ב- 48′ לאחד 60 שנה של הגירה קולוניאלית ציונית, ללא הסכתם של בני הארץ ותחת חסותה של מעצמה אימפריאליסטית ("הצהרת בלפור"). מבצעי נישול המוניים לא אירעו רק ב- 48′. כבר ב- 1924 פונו בכוח עשרות אלפי פלאחים מעמק יזרעאל, בעיקר מהכפר-עיירה המרכזית שלו: אל- פולה (כיום עפולה). ב- 32′ גורשו בכוח מאות פועלים ערבים מהמושבה החקלאית נס ציונה. יהודים שניסו להגן עליהם (רובם חברי המפלגה הקומוניסטית).
  הועמדו לדין בהסתדרות.
  חברי המפלגה הקומוניסטית (פ.ק.פ), יהודים וערבים, עסקו גם בניסיון למנוע מפעילי "השומר הצעיר" להפוך בשוק הכרמל דוכנים בהם מכרו "תוצרת ערבית".

  2. במלחמה כמו במלחמה: העובדה שהצבא שלך כובש שטח אינה מקנה לך בעלות קניינית על הקרקע, כשם שאינך רשאי למכור את שבוייך לעבדים.

  אז מה יש לנו כאן? פשוט, מפעל קולוניאלי. כמו הבורים בדרום אפריקה. כמו האנגלים והצרפתים באמריקה הצפונית. כמו הספרדים באמריקה הדרומית והמרכזית. זה לא אומר שצריך לפעול לביטולה של מדינת ישראל. זה לא אומר שצריך לגרש מפה מישהו, כפי שאיש לא מעלה בדעתו לגרש את הלבנים מדרום אפריקה.
  זה כן אומר שיש להבין את מהות הסכסוך: אוכלוסייה פולשת מול אוכלוסייה מקומית. אין סימטריה. אין הדדיות. אין "ויתורים משני הצדדים", אין "פיוס הדדי". אין "שלום עכשיו של הערבים". יש (יהיה, ליתר דיוק) תהליך של תיקון עוולות. נקודה.

 37. למר הלפרין הגיב:

  אין כל מקום להשוואת תנועת ההתישבות היהודית בארץ ישראל לתנועות הקולוניאליות שהזכרת בתגובתך.אין אדם משכיל אחד ששולל את זכותו ההיסטורית של עם ישראל בארץ ישראל.תקרא את מאמרו של מר אורי אבנרי מ-25 לנובמבר 2003:"על אדמת גרמניה" בדבר האנטישמיות האירופית שהפכה את הגעגועים של עם ישראל לארץ ישראל מתפילות לתנועת עליה והתישבות. אין כל ספק שליהודים שרידי הרדיפות בגולה מגיעה מדינה משלהם ואין מקום יותר טבעי לכך מאשר ארץ ישראל. אם מנהיגי הערבים היו משכילים לקבל אז את החלטת החלוקה של הארץ ל-2 העמים ,כפי שאושרה על ידי האו"מ, היום היה המצב נראה אחרת והרבה עוולות וצער היו נחסכים מ-2 העמים. כעת צריך להביט קדימה בתקווה ולא אחורה בזעם ולחפש את המכנה המשותף לפתרון הבעיה.

 38. עדי- תשובה ליורם בענין ביטול חוק השבות הגיב:

  אין ביננו ויכוח מהותי. ההערה שלי לגבי רוב יהודי היתה שכנראה הוא יישמר, אם יתקבל פתרון שתי מדינות. זוהי הערכה היסטורית ולא השקפת עולם. אני מאמינה כמוך בחשיבות קיומה של מדינת כל אזרחיה, ובודאי שבמדינה כזו יבוטל חוק השבות, ימחק סעיף הלאום מתעודת הזהות, יותרו נישואים בין בני הקבוצות השונות וכדומה.
  מעניין שמה שמובן מאליו בדמוקרטיות מערביות כמו אוסטרליה, קנדה או ארה"ב הוא בגדר ‘רדיקליזם’ במונחים ישראליים.
  הלאומיות האתנית הביאה בעיקר לאסונות בהיסטוריה המודרנית, ודרך אגב גם במחנה הפלסטיני לצערי רוב האוכלסייה מזדהה עם לאומיות מהסוג הזה.
  היום אין בשלות בקרב שתי האוכלסיות לפתרון ‘מדינת כל אזרחיה’.

 39. התבוללות הגיב:

  עדי ויורם מציעים ליישם את כל התהליכים המובילים להתבוללות. ראינו ונוכחנו קשות בעובדה שההתבוללות לא מגינה עלינו לא כעם ולא כיחידים. רק קיומנו במדינה יהודית חזקה והסדר שלום/אי לוחמה עם שכנינו שיבוא מתוך הכרה הדדית בזכויות כל הצדדים(ע"י פשרות) ומתוך הכרה הדדית שבכח לא ניתן לפתור כלוםרק כך.מדינת כל אזרחיה זוהי הנחה מוטעית שאין לה זכות קיום בעולם בכלל ובאיזורנו בפרט. התהליך המדיני בעולם בעשר השנים האחרונות מוכיח שהמדינות עוברות/חוזרות להיות מדינות לאומיות.

 40. עוכרי ישראל הגיב:

  בנס נמנע פיגוע קשה בקרב תלמידים ביקנעם. קבלנו הסבר נוסף על מראה, דמותה וערכיה של האוכלוסיה המרכיבה את המזה"ת.(נא להמנע עם כל השוואה לפעילות צה"ל כי אין כל דמיון)

 41. לאוהב ישראל הגיב:

  המערכת היתה צריכה להסיר את מה שכתבת – אין כל קשר לסיכול הפיגוע ביקנעם למאמר. עד שתעשה זאת (אם תעשה) למותר,בוודאי,יהיה להזכירך את ההפצצות הפראיות והפושעות של צה"ל על ריכוזי אוכלוסיה אזרחית פלסטינית,
  בתי סםר, גני ילדים, כיכרות הערים…

 42. דבי – ה"פשע" של ההתבוללות הגיב:

  נתון מעניין, בעברית למילה התבוללות קונוטציות שליליות, כאשר בכל השפות למילה "אסימילציה" קונוטציות חויביות, של אינטגרציה. מה המשמעות של "התבוללות"? כשמסתכלים כיצד נראים יהודי רוסיה, יהודי אתיופיה וכד’, קשה להבדילם מבני ארצם (המקורית). מכאן 1) שההתבוללות תמיד היתה קיימת בפועל ו-2)שלטעון שקיימת אחדות אתנית בין הקהילות היהודיות בעולם זו שטות גמורה. אם כבר, הדבר המשותף היחיד ביניהם הוא דתם (יהודית). כאשר מקום הדת בחיי הקהילות הולך ומצטמצם, באים תוקפי ההתבוללות ומנסים להחזיר את הגלגל אחורה, ולסגור את הקהילות היהודיות שוב בגטו סטרילי (ומהי ישראל אלא התגלמות הגטו האוטימטיבי?). כשמגדירים מדינה על ידי השתייכות דתית ולא השתייכות טריטוריאלית, מתקבלת ישות פונדמנטליסטית, שלא יכולה אלא להפלות בין האזרחים שגרים בתוך הטריטוריה שלה: אלה ששייכים לקבוצה הדתית ה"רצויה" ואלה שהתרבותם יש לעצור על מנת לא לסכן את האופי הדתי של אותה המדינה. בכל מדינה נאורה מגדירים זאת במילה אחת: גזענות. ועוד נתון מעניין: זאת הגישה שנגדה תמיד התקוממו מיעוטים במהלך ההיסטוריה-ביניהם היהודיים, בגלל היותה מכילה יסוד גזעני פסול המבדיל בין אזרח לאזרח.

 43. למר הלפרין הגיב:

  אין כל מקום להשוואת תנועת ההתישבות היהודית בארץ ישראל לתנועות הקולוניאליות שהזכרת בתגובתך.אין אדם משכיל אחד ששולל את זכותו ההיסטורית של עם ישראל בארץ ישראל.תקרא את מאמרו של מר אורי אבנרי מ-25 לנובמבר 2003:"על אדמת גרמניה" בדבר האנטישמיות האירופית שהפכה את הגעגועים של עם ישראל לארץ ישראל מתפילות לתנועת עליה והתישבות. אין כל ספק שליהודים שרידי הרדיפות בגולה מגיעה מדינה משלהם ואין מקום יותר טבעי לכך מאשר ארץ ישראל. אם מנהיגי הערבים היו משכילים לקבל אז את החלטת החלוקה של הארץ ל-2 העמים ,כפי שאושרה על ידי האו"מ, היום היה המצב נראה אחרת והרבה עוולות וצער היו נחסכים מ-2 העמים. כעת צריך להביט קדימה בתקווה ולא אחורה בזעם ולחפש את המכנה המשותף לפתרון הבעיה.

 44. משתומם חזק הגיב:

  לא ידעתי שמר ברעם (הבן של משה מבכירי מפא"י הציונית,ואח של עוזי מראשי מפלגת העבודה) הינו תומך חד"ש ולא האמנתי לדברי מר "אינדיאני" לכן בדקתי ומצאתי שחיים כתב ,בספטמבר 2003 ,מכתב למשפחת וילנר ובין היתר דיבר שם על הסטיה הציונית(לדבריו) של אביו (הציוני ממקימי המדינה הציונית-לדברי). חיים ברעם הינו אדם מענין אך הוא שייך למיעוט שנהנה וממשיך להנות כל חייו מתנובת הארץ ,מחלבה ומלשדה.גם לאכול וגם לקלל-לא מקובל!

 45. ליורם בר חיים הגיב:

  יש מידה רבה של תמימות בהנחה שלך שמדינה דמוקרטית חילונית תפתור את בעית העימות היהודי ערבי. הרי החינוך הפלסטינאי הוא לשנוא את היהודים והשינאה הזו קימת עוד לפני המופתי הירושלמי אמין אל חוסייני שהיה יועצו של הצורר הנאצי לנושא השמדת יהדות העולם.מאז שיעקב "גנב " לעשו את הבכורה קימת שינאה בין העמים . רק ממשלה שפויה(לא הנוכחית) בעלת עוצמה, אומץ ותושיה תוכל לשמר אותנו כאן כמדינה יהודית ריבונית. ותגובה לעדי: אין ליהודים שום מקום אחר בטוח בעולם זולת כאן במולדתנו. חיים שלווים ורגועים לכאורה בגולה הם דבר קצר וזמני.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים