הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-24 בדצמבר, 2003 12 תגובות

מאת כתב "הגדה השמאלית"


אתר האינטרנט האלטרנטיבי "אינדימדיה" הפסיק לפעול באחרונה בעקבות חקירת שניים מעורכיו על ידי משטרת ישראל. מחקירת המשטרה עולה כי שני העורכים נחקרו בעקבות פרסומים באתר שנשלחו על ידי כותבים שאינם נמנים עם צוות האתר. אתר האינטרנט "אינדימדיה" הישראלי (שהוא חלק מרשת עולמית של אתרים אלטרנטיביים) מעמיד במה חופשית העומדת לרשות הגולשים. לפני שבועיים פירסם גולש מחו"ל באזור הפרסום החופשי קריקטורה ובה נראה ראש הממשלה אריאל שרון מתנשק בלהט עם מנהיג גרמניה הנאצית. בעקבות זאת, הורה היועץ המשפטי לממשלה על פתיחת החקירה נגד מפעלי האתר בחשד ל"הסתה" ו"העלבת עובד ציבור".

בעקבות החקירה, פנה עו"ד אבנר פינצ’ק מהאגודה לזכויות האזרח, במכתב אל יועץ המשפטי לממשלה בדרישה להפסיק את החקירה. לטענת עו"ד פינצ’וק, מרגע שהתברר שהפרסום לא נעשה על ידי מפעלי האתר, אין מקום להטריד את עורכיו. עוד נודע כי המשטרה מנסה לשכנע את העורכים להפעיל צנזורה קבועה על החומרים המתפרסמים באזור החופשי שבאתר. לדעת המשפטן של האגודה לזכויות האזרח "החוקרים חורגים מסמכותם ומנסים לכפות על זירת האינטרנט הישראלי נורמות המנוגדות לדין ולעמדתם של מרבית העוסקים בתחום בארץ ובעולם, לרבות עמדתה של ועדה מיוחדת במשרד המשפטים".


לדברי עו"ד פינצ’וק, "החשש לניצול לרעה של במת האינטרנט אסור שיוביל לניתוץ הבמה. ניתן להניח שגם המצאת המטוס סייעה לעבריינים להתחמק ואולם הפתרון לבעיה נמצא בתחום דיני ההסגרה וההסכמים הבינלאומיים ולא בהרס מטוסים או באמצעות הטלת אחריות על טייסים ודיילים". בשיחה עם עורכי האתר נמסר כי כבר בימים הקרובים האתר יופעל מחדש (www.indymedia.org.il).

תגובות
נושאים: מאמרים

12 תגובות

 1. שרגא הגיב:

  לעולם לא תצעדי לבד – אינדימדיה.

 2. יובל הלפרין הגיב:

  אני מקווה שהאתר יחזור בהקדם האפשרי.
  הלקח הוא לא לפרסם אוטומטית כל דבר.
  מי שמעוניין להציג אלטרנטיבה חייב להפריד בין מוען לנמען.

 3. הלקח הגיב:

  גם גןרלו של "הגדה השמאלית" יהיה דומהת,אם מדורי התגובות לא יחסמוף הקוראים ישלחו תגובותיהם למערכת והיא תעלה אותם,מפעם לפעם,
  לאחר שתוודא שאין בהן תכנים המסכנים את קיומו של האתר.

 4. הפתרון הוא הגיב:

  לא לפרסם "קריקטורות" של האנטישמי לאטוף

 5. לא מדויק הגיב:

  נכון שהמשטרע אוהבת להטריד את אינדימדיה, אבל האתר שלהם כרגע נמצא בבניה מחדש, אחרי שהגירסה הקודמת שלו נמצאה בלתי-מספקת.

  האתר צפוי לחזור בקרוב.

 6. זה מה שכתוב בהודעה באתר הגיב:

  אבל לך ודע מה מסתתר מאחורי זה…

 7. יורם בר-חיים הגיב:

  לאטוף הוא קריקטוריסט ברזילאי, פעיל זכויות אדם (עיקרא הקריקטורות שלו הן נגד אלימות משטרתית בברזיל ונגד התהגותה הבריונית של ארה"ב), תומך בזכויות העם הפלסטיני ואוהד של גוש-שלום. אין בקריקטורות שלו שמץ של אנטישמיות, אדרבא, יש לו קריקטורה חריפה נגד אנטימשיות ואנטישמים. לאטוף מביע דעה בוטה לגיטימית ונכונה נגד מדיניותה של ישראל ונגד ממשלתה ובדיוק לשם כך נועדה אינדימדיה. מאד לא מפתיע שאף אחד לא ניסה לסגור את אינדימדיה כשהימנים מילאו אותה בזבל גזעני, הומופובי ומייל-שוביניסטי, אין כוונתי כאן לדעות אלא לתמיכה גלויה ברצח, אונס והתעללות. זה מעיד בדיוק מה לגיטימי בעיני הפרקליטות הישראלית ומה לא.
  יובל, האם אתה חושב שלא היה צריך לפרסם את הקריקטורה של לאטוף ?

 8. אורי , לא אבנרי. הגיב:

  מדוע האתר שותק לנוכח הירי בנעמתי ? מה אתם מפחדים להגיב ?
  אתם אנרכיסטים צעצוע, אחרת הייתם מפציצים את האתר בכתבות והערות !!!

 9. אפרים דוידי הגיב:

  אינני ידוע מה ההקשר של מה שנכתב על ידי "אורי" האלמוני (או "לא אבנרי")ומדוע הוא בחר לתקוף דווקא את מערכת האתר. לדעתו, זו "מערכת צעצוע" ולא מערכת לוחמת. מה שברור הוא ש"אורי" ("לא אבנרי") איננו נמנה עם הלוחמים או הנאבקים אלא עם המקללים (יש כאלה, שיכולים לעשות דבר אחד או שניים וכל פעילותם עוסקת בהרס). אם לאורי יש דבר מה למסור לקוראי הגדה השמאלית סביב הפגנת הדמים של יום שישי-אנא תשלח כתבה. או שאולי הכוונה היא, בסך הכל, לקלל את חברי מערכת האתר וכותביו. אגב, קיים גם קיים, קשר בין חקירת המשטרה לבין הדיכוי האלים ביום שישי ליד הגדר: פניה ימינה של המשטר שאינו יכול לפתור את המשברים הרבים – אלא על ידי העמקת הדיכוי. חוץ מזה, חברי מערכת "הגדה השמאלית" הם עיתונאים בזמנם הפנוי ופעילים רוב הזמן. רובם השתתפו בהפגנה שנערכה אמש (יום שבת בשעות הלילה) מול משרד הבטחון. זו אותה הפגנה שהתארגנה על מנת למחות נגד הדיכוי האלים, נגד החומה ונגד הכיבוש.

 10. לאטוף הוא אדם נורא הגיב:

  צייר בקושי, שעבודותיו מסתכמות בתמיכה בפיגועי התאבדות (ולא, לא מדובר בהצדקה או בהבנה, אלא בתמיכה ממש) ובטרוריזם רצחני, ושלא נשכח את הציור מלא הטעם הטוב של אריק שרון ואדולף היטלר בנשיקה לוהטת…
  אדם התומך ברצח אזרחים בלתי חמושים (כך!), מצידי יכול להיות האדם המוסרי בעולם במה שקשור לתחומים אחרים, ויכול להיות קאריקטוריסט בחסד עליון – חלאה הוא ישאר.

  למרות כל זאת, אינני חושב שזו סיבה מספיקה להורדת האתר.

 11. יורם, אמור לי מי חברותיך הגיב:

  וחבריך ואומר לך מי אתה…

  אתה, שמסנגר על לאטוף שונא-היהודים, הוא במקרה גם חברה של איריס בר, שלא היססה לפרסם באינדימדיה את דפי האינטרנט שלה, הכוללים גם קריקטורות שבלוניות לא פחות, ודברי אהדה לשאהידים וגם לחוטפי מטוסים…

  יש כאלו שהשנאה לישראל פשוט העבירה אותם על דעתם. אפילו קנאי הדת החשוכים וכוהני השנאה עדיפים בעיניהם — ומה לעשות, קנית לך מקום מכובד בקטגוריה זו. אז איך אפשר עוד להתייחס בצורה שקולה לסניגוריה שלך על לאטוף?

 12. אחיקם הגיב:

  כל מי שהאשים את עסקני הימין הבהסתה לרצח רבין ז"ל בכך שראו כרזות של רה"מ המנוח במדי אס.אס אינו יכול להעלים אעין מן האחריות של מנהלי האתר למה שמתפרסם באתרם ותחת פיקוחם.
  יסגר האתר לאלתר.
  בברכה.
  אחיקם

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים