הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-2 בפברואר, 2004 4 תגובות

מאת כתב "הגדה השמאלית"


"נמשך מסע ההתגרות וההתעמרות נגד ילדינו – נועם בהט, חגי מטר, אדם מאור, מתן קמינר ושימרי צמרת", כך מסר דובר פורום הורי סרבני הכיבוש בעקבות ניסיון של קמצ"ר לבצע מחטף ולהשליך את החמישה לכלא אזרחי. האגודה לזכויות האזרח נזעקה לנוכח פעילות נקמנית זו של הצבא ותייצגם מול הצבא כדי למנוע העברתם לכלא אזרחי.

מספר ימים לאחר שחמשת הסרבנים נכנסו לכלא שש כדי לרצות עונש מאסר של שנה ניסה קצין משטרה צבאית ראשי, תא"ל מיקי בראל, לבצע מחטף ולהעביר אותם בבהילות לכלא אזרחי. בדרך כלל, מרבית האסירים שעוברים מכלא צבאי לכלא אזרחי הם אסירים שנשפטו על עבירות אלימות קשה או סמים. אפילו במקרים מעין אלה מתכנסת הוועדה המיוחדת, הדנה בהעברת אסירים מכלא צבאי לכלא אזרחי, רק לאחר שפסק הדין הוא חלוט, כלומר, לאחר שהוכרע הערעור. והנה, במקרה של חמשת הסרבנים הגיעה הוראה בהולה מקמצ"ר וככל הנראה – של מפקדיו, לכנס את הוועדה לאלתר. 


הדיון בבקשת הקמצ"ר נקבע בדחיפות ובלא תיאום עם באי כוחם של חמשת אסירי המצפון  ליום ג’ 17 בפברואר. כאשר סניגורם של החמישה, עו"ד דב חנין, ביקש לדחות את הדיון בגלל התחייבות קודמת נמסר לו שהצבא מסרב וכי הדיון יתקיים בכל מקרה גם ללא נוכחותו. יתר על כן, עד ליום הדיון סירבו נציגי הצבא למסור לבאי כוחם של חמשת אסירי המצפון את החומר שעומד ביסוד הבקשה הנמהרת.


הוריהם של אסירי המצפון מסרו כי "הוכנו בתדהמה לנוכח הפעולה הנמרצת והתוקפנית שנקט הצבא כנגד ילדינו, עוד בטרם יבשה הדיו על גזר הדין הקשה והדרקוני". פעולתו הבהולה של קמצ"ר והריח החריף של התנכלות, שנודף ממנה, הניעו את האגודה לזכויות האזרח בישראל לייצג את החמישה בכל הנוגע לניסיונות להעבירם לכלא אזרחי. מטעם האגודה מייצג את החמישה עו"ר אבנר פינצ’וק.


"ביום הדיון הופיע נציג הקמצ"ר עם תיק עב כרס של מסמכים בניסיון להראות, שהותרתם של החמישה בכלא צבאי תמוטט את מערכת הכליאה הצבאית. זאת בניגוד לניסיון הטוב, גם אם קצר מועד, שנצבר מאז נכנסו החמישה לכלא שש. בטיעונו ניסה נציג הקמצ"ר לתרץ את הבקשה בכך שהחמישה אינם עתידים להיות חיילים בצה"ל לאחר שחרורם. הוא הפנה לדעותיהם הפוליטיות של ואף הגדיל לעשות והעלה כנימוק גם את פעילותנו שלנו", אמרו ההורים. בסופו של דבר נעתר יו"ר הוועדה לבקשתו של עו"ד פינצ’וק ודחה את הדיון כדי שניתן יהיה לעבור על החומר שהגיש קמצ"ר לוועדה, ושכאמור סירב להעביר לפרקליט מבעוד מועד. הדיון נדחה ל-17 בפברואר ויתקיים בבניין ביה"ד לערעורים בקריה בתל-אביב (רחוב עין דור 9, מול מרפאת קצין העיר).


יצויין שלפני כמה ימים, זומן שימרי צמרת לדיון משמעתי והוטל עליו עונש מעצר של 28 ימים על תנאי. חטאו של שימרי היה המשך פרסום יומן האסיר שלו באתר "וואלה", יומן שהוא מפרסם באופן סדיר מראשית מעצרו לפני שנה מבלי שהדבר נאסר עליו על ידי רשויות הצבא. אדרבא, במהלך משפטם של החמישה עשה התובע הצבאי שימוש בחומר שהתפרסם באתר. נראה שעתה הורה קמצ"ר על העמדתו של צמרת לדין בגין הפרסומים באתר, במסגרת המהלך הכולל, שנועד לטפול על החמישה אשמות שווא ולהצדיק בכך פגיעות חמורות יותר בזכויותיהם.


עוד נמסר כי החמישה, באמצעות עו"ד חנין, הגישו ערעור על ההרשעה וחומרת העונש. המערכה להגן על הזכויות המצפוניות של החמישה ועל זכות הצעקה נגד הכיבוש נמשכת. "חמישה צעירים שבחרו לא להתחמק, בחרו לומר בגלוי את מצפונם, הוא אינו מקובל על הרוב… אנו מסתכלים על החברה שלנו, ולמרבית הצער מתביישים בלא מעט דברים. בושה היא סימן לרגישות. כאשר האטימות עולה וצומחת, רגישות הופכת לדבר יקר ערך. לעתים יש במה להתבייש, אך באלו אנו צריכים להתגאות. מעבר לוויכוח, מעבר לדיון המשפטי, מעבר לכל אלה, יש לנו אנשים שטוב שיש כמותם בחברה. שיש אומץ כזה, וגם אם אתם לא אוהבים את הפרחים האלה, אסור להשמיד אותם, כי האדמה של כולנו תהא צחיחה יותר בלעדיהם" (מתוך נאום הסניגור עו"ד חנין).

תגובות
נושאים: מאמרים

4 תגובות

 1. סבור סביר הגיב:

  אני משוכנע שכלא אינו הפתרון האפקטיבי. צריך לאפשר לחברה האלה ,שהם בהחלט חברה טובים,3 שנות שרות אחרות למען הקהילה כמו:1.טיפול בקשישים ובחולים סיעודיים. 2.עזרה לצוותים רפואיים בבתי החולים. 3.עזרה בסיוע למשפחות רעבות(כמו קבלת תרומות וארגונן לטובת החלשים בחברה. אין לי כל ספק שאותם צעירים יסכימו לחופה כזו.

 2. עדו הגיב:

  באופן מעשי כדאי להם להיות בכלא אזרחי שבו תנאי הכליאה טובים יותר לכלואים יותר זכויות והיחס אליהם מהסוהרים, שרובם ככולם מבוגרים ושקולים יותר וזהו מקצועם, טוב יותר מאשר בכלא צבאי שהסוהרים בו ילדים בני 18 – 21 ומגיבים באופן יותר אמוציונלי.

 3. רמי הגיב:

  הכיבוש המרושע והאינסופי הפך את המדינה הזו כולה לבית כלא ענקי. הבחורים היושבים בכלא שש יותר חופשיים מכל אחד מאתנו, ה"חופשיים" לכאורה. יתר על כן, בהכלאם פתחו לנו בחורים חופשיים-באמת אלו צהר, ממנו ניתן להרגיש במשב קליל של אויר החופש. יום יבוא וכלא שש כולו יהפוך לאנדרטה לרוח החירות ולאומץ הלב של מאות ואלפי בחורים שישבו בו מאז מלחמת "שלום הגליל" (ועוד קודם) ועד שיסתיים הכיבוש הנורא הזה, שכלא את כולנו בכלא-מדינת-ישראל.

 4. רמי הגיב:

  … ולחשוב שבשנות השמונים היו ויכוחים תיאורטיים ארכניים על סירוב ודמוקרטיה עם ציטוטים מסוקרטס הצייתן וממי לא, זאת כאשר כל הנתונים הצדיקו את האינטאיציה הפשוטה שאין ליטול חלק במדיניות הכוחנית והמנשלת של הכיבוש הלאומני על כל גווניו. האם לא התעוררנו מאוחר מדי? העוד אבינו (אברם/אברהים הוא אבי שני הגויים) חי?!

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים