הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-6 בפברואר, 2004 6 תגובות

ישראל טרם החזירה גופותיהם של 14 לוחמים קומוניסטים שנפלו בדרום לבנון בעת הכיבוש – כך אמר מזכ"ל המפלגה הקומוניסטית של לבנון, חלד חדדה, בראיון שפורסם באתר התנועה הדמוקרטית הערבית "אלופוק" (www.aloufok.net). זהו תרגום הראיון הקצר עם חדדה שנבחר לתפקיד לאחרונה, בתום הוועידה התשיעית של המפלגה.

ש. נציגי המפלגה הקומוניסטית לא הוזמנו לקבלת הפנים הרשמית לשבויים ששוחררו על ידי ישראל. האם המפלגה לא הוזמנה כי מפחדים ממנה או שמתעלמים מהמפלגה בגלל היעדר משקל פוליטי?


ת. היעדר משקל פוליטי? תשכח מזה. קבלות הפנים העממיות וההמוניות שנערכו לחברנו אנואר יאסין שישב שנים רבות בכלא הישראלי ולגופות הלוחמים שנפלו, מעידות על כך שלמפלגה שורשים עמוקים בלבנון ובציבור הלבנוני. למפלגה תפקיד חשוב בכל שטחי החיים, גם בעת ההתנגדות לאויב וגם כגורם מרכזי ומלכד המקדם דרישות חברתיות ופוליטיות. מאז טבח חולא ב-1948, המפלגה הפכה לחלק בלתי נפרד מתולדות לבנון. משורות המפלגה יצא גם החלל הראשון של ההתנגדות נגד ישראל, עלי איוב, שנפל ב-1969. המפלגה קיימת ונאבקת, וזו הסיבה בגללה לא הוזמנה לטקסים הרשמיים עם שובם של השבויים.


ש. במלים אחרות, המפלגה מפחידה את אנשי השלטון?


ת. אכן כך. המפלגה הקומוניסטית מפחידה את כל הפוליטיקאים, שאינם מסוגלים לעכל את רעיון לבנון המאוחדת, החילונית והדמוקרטית. כי מימוש הרעיון פירושו חיסול משטר הקומבינות וה"שמור לי ואשמור לך". חלוקה זו של טובות הנאה אינה שמורה רק לתחומי הכלכלה והפוליטיקה – היא שאלות היסוד של המדינה וחוצה את כל העדות. המפלגה שילמה מחיר כבד בעת ההתנגדות לכיבוש הישראלי. 31 מחבריה נהרגו. 17 גופות הוחזרו זה עתה על ידי ישראל. 14 גופות לוחמי המפלגה נותרו בידי ישראל. המפלגה הקומוניסטית היא מפלגה כלל-לאומית. המפה הארגונית שלה מתחילה ביישוב הצפוני ביותר ומסתיימת ביישוב הדרומי ביותר. בתום הוועידה שנערכה באחרונה פירסמנו תוכנית פוליטית לשינוי דמוקרטי מן היסוד, המשלבת עמידה איתנה נגד האויב יחד עם מאבק נחוש בטבעת החנק של הרעב והשחיתות שהיא מנת חלקם של כל הלבנונים. אמנם שילמנו מחיר יקר בעת מימוש העמדות העקרוניות, אבל המפלגה הקומוניסטית היא מפלגת העתיד ואיננה נחלת העבר.


ש. אז מי בדיוק "שכח" להזמין את נציגי המפלגה?


ת. גם אני הייתי רוצה לדעת מי בדיוק נתן את ההוראה. איש לא רוצה לקחת אחריות על המחדל. ממה שלמדנו מהעיתונות נודע כי מארגני הטקסים הם אלה שעומדים מאחורי ההחלטה. שבנו, כנראה, לעידן השדים והרוחות. יד נעלמה מנסה להעלים את המפלגה הקומוניסטית. על פי מה שנמסר לנו מהחיזבאללה, הם לא היו בסוד העניינים. יתר על כן, הוזמנו לקבלת פנים שנערכה על ידי החיזבאללה באזור נקורה. אני באופן אישי השתתפתי בה.

תגובות
נושאים: מאמרים

6 תגובות

 1. שאלת תם הגיב:

  תמהני מדוע חלד חדדה מציין את העמידה האיתנה נגד האויב הישראלי בראש האג’נדה של תנועתו גם לאחר שישראל נסוגה מלבנון זה מכבר.

 2. לא נסוגה הגיב:

  שבעא עדיין כבושה וישראל היא עדיין מדינת אפרטהייד – אויב האיזור.

 3. לשואל | יורם בר-חיים הגיב:

  כל ארגון קומוניסטי ששוה משהו הוא אנטי-אימפריאליסטי ובהקשר הזה גם לאומי, כלומר תומך בשחרור עמו וארצו מהאיפריאליזם ומשרתיו. כך זה ברוב ארצות העולם ואתה מוזמן לשאול על כך את הקומוניסטים מאמריקה הלטינית שרבים מהם פעילים בשמאל הישראלי. הנגיוד לכאורה בין לאומיות לקומוניזם קיים רק במערב וגם זה לא תמיד.
  ישראל היא כאמור מדינת אפרטהייד, זרוע מרכזית של האימפריאליזם באיזור וככזו היא אויב של כל קומוניסט הגון. זה לא בהכרח קשור אגב לשאלה האם אתה מתנגד לעצם קיומה או לא, אלא לתפקידה הנוכחי הקונקרטי.

 4. ל "לא נסוגה" הגיב:

  ברשותך, הבה נניח שחוות שבעא והאפרטהייד הישראלי (כפי שכתבת) הן הסיבות לכך שישראל היא האוייבת מספר 1 של חלד ואירגונו.
  אני עדיין רואה פה טעם לפגם – חוות שבעא? האם זה צריך להיות הנושא בראש סדר העדיפויות של ארגון קומוניסטי? או האם זהו עוד ארגון לאומי לבנוני או פלסטיני שהוא כבדרך אגב גם קומוניסטי…

 5. א.אלרט- -האתר התעיף קמעה הגיב:

  אין באתר את אותה נמרצות שהיתה בו.חסרים בו מגיבים רבים. היכן אותם מגיבים הכניסו"פלפל ותבלינים" לדיון? איפה שוורץ,אמנון,אנדואני וחבריהם? מכל הוותיקים נשאר יורם בן חיים,הוא אכן מצוין אך לבד קשה לו לבצע סיעור מוחות.(אודה לכם אם תפרסמו את פניתי זו.

 6. אליק בנשלום הגיב:

  הגדה השמאלית השתפרה אלף מונים ללא הכברת המילים שלא לתוכן המאמרים במסווה "תגובות" –
  האתר הפך לקריא ומעניין יותר ואין לו צורך
  ב"סיעור מוחות".

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים