הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-22 בפברואר, 2004 8 תגובות

במדור גלריה בעיתון "הארץ" טענה מבקרת האמנות סמדר שפי, שיגאל תומרקין היה אמנם ראוי לפרס לפני 30 או 40 שנה, אבל משלא זכה בו אז, ומאחר שלא הפגין חידושים בעבודותיו – אין הוא ראוי לפרס עכשיו.

דברים אלה נשמעים מוזרים, לפחות מפיה של מבקרת אמנות בעיתון כ"הארץ". שכן רוב גדולי האמנות, בכל השטחים ובכל הדורות ובכל אתר ואתר (למעט בודדים), התאפיינו, איש ביצירותיו, בסגנון אישי-ייחודי המוכר לכל שוחרי יצירתם ולכל שוחר אמנות בכלל, ודבקו בסגנון ייחודי זה.


יגאל תומרקין אינו שונה בעניין זה מגדולי האמנים האחרים. הציפייה מן האמנות לחידושים והפתעות, היא נחלת כתבים ומבקרים בלבד. היא אינה באה מקרב קהל שוחרי האמנות. הפרס הוא מפעל חיים, והטיבה לנמק זאת ועדת הפרס. ראוי, אם כן, להשאיר את החלטתה המקורית.


הבה לא נשכח: ככלות הכל האמנים ולא המבקרים הם יוצרי האמנות. עבודותיו של תומרקין הן מקור גאווה לכולנו והן ראויות גם ראויות לכל פרס ולמיטב איחולנו.

תגובות
נושאים: עדכונים

8 תגובות

 1. עומר ק הגיב:

  אין שום סיבה שאמן יוערך על פי החידושים בעבודותיו. המרדף אחר החידוש באומנות הפך למאנייריזם בפני עצמו. מאנייריזם הוא דבר שאי אפשר לחמוק ממנו. מוטב לזרום איתו.

 2. Zvika Zilberstein הגיב:

  האם איש שהניח תפילין על פסל של חזיר ובייש את הדתיים ואת האומה היהודית כולה בריש גלי זכאי לקבל פרס ישראל?!-האם זו יצירת אומנות?!

 3. עמוס שנער הגיב:

  בס"ד
  למרות שמדובר בפרס על אמנות בלבד, חשוב לזכור שמדובר בפרס הוקרה מהחברה הישראלית שהאמן מגנה בפומבי אוכלוסיות רבות בתוכה.
  אם כל הכבוד לאמנות, אני מניח שאף אחד לא היה רוצה לתת פרס לרוצח יגאל אמיר במידה ויוכיח את כשרונו האמנותי.אך מתן פרס זה לתומרקין יהווה תקדים שיחייב גם מקרים שכאלו.

 4. י. הגיב:

  הגדה השמאלית החלה לפרסם מאמרים שמשבחים גזענים?
  מזל טוב.

 5. ארן הגיב:

  אני מבין שהיום מותר להסיט ולפרסם תעמולה גזענית תחת כותרת של "אומנות".
  אני בספק גדול אם מיכאלנז’לו אן לאונרדו תארו לעצמם ש"האומנות" תיהיה כיום כה גזענית ומסיתנית כאשר הם ניסו לתאר בעזרתה את היופי שבאדם ובעולם, בזמן שכיום רבים מיוצריה בכלל מתכוונים ליצור באמצועתה כעס וסערה ושינאה, כי ככה, הם רוצים "רייטינג" והם רוצים להידחף ל"שיח הציבורי".
  אנשים כמו תומרקין רק הפכו את האומנות למשהו שהקהל הרחב רק נגעל ממנו ונדחה ממנו, ובמקום שהם ישמשו במה לרגשותיו ולמחשבותיו של האדם הקטן (מה שהאומנות המודרנית, ובייחוד הפוסט-מודרנית חרטו על דגלם), הם הפכו ללא יותר מקלי תעמולה בידהם של כמה תנועות פוליטיות, והם מעדיפים כיום להיות נאמנים לאינטרסים של גופים אלו, מאשר לתחושותיו של האדם הקטן, ודי לנו לזכור כי שליטה של גופים פוליטיים בעיתונות ובאומנות היא מכת מוות לדמוקרטיה, אפילו הרבה יותר מהשחיתות בשלטון שמרתיחה את כולנו, ובמקום לקדם אותנו אל העתיד, היא רק מחזירה אותנו לימים האפלים של השיעבוד הטוטאלי של האדם לאינטרסים של הממסד בימי הביניים.

 6. חיים הגיב:

  מסכן שניצר; פעם נפלט לו משהו לא יפה נגד העדה האתיופית ובגלל שאיננו משתייך לצד הנכון -צד שמאל – נפסל מלקבל את פרס ישראל.

 7. יונתן הגיב:

  יגאל תומרקין הוא אדם שנרדף בשל דעותיו, והוא המיקרוקוסמוס של החברה בארץ.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים