הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-27 בפברואר, 2004 22 תגובות

באפריל שנה זו אמור מרדכי ואנונו להשתחרר מכלא אשקלון, וכבר רועדות אמות הסיפים. תוכנית טלוויזיה בעניין הוכתרה בשם "פצצת ואנונו", לא פחות ולא יותר. גורמים שונים מפריחים רעיונות מה עוד אפשר לעשות לאיש הזה: להחזיק אותו במעצר מנהלי ללא משפט וללא הגבלת זמן כמו שעושים לערבים; לגזור עליו מאסר בית עם שמירה צמודה; לאסור עליו לדבר עם התקשורת; למנוע ממנו לצאת מן הארץ…

אילו הייתי יכולה, הייתי מציירת עכשיו קריקטורה כזאת: חתול שעל הקולר שלו כתוב "יחיאל חורב" (ראש המלמ"ב) נועץ ציפורניים בעכבר שכתוב עליו "ואנונו" ונושף בזעם: "מה זאת אומרת להניח לו? הוא עוד מאיים עלי!".


האמת היא שואנונו לא איים על ביטחונה של מדינת ישראל בשום שלב של חייו. לא כאשר מסר לסאנדיי טיימס את הצילומים ודיבר עם מדעני הגרעין שהוזמנו לתחקר אותו, לא בשנים הארוכות (אחת עשרה וחצי שנה!) בהן ישב בתאו בבידוד מוחלט, לא בשש השנים האחרונות בהן הותר לו להסתובב בחצר הכלא. כאשר ייצא לחופשי, גם אם יופיע בפני קהלים גדולים בעולם, או יתראיין בתקשורת, או ידבר עם מי שידבר, לא ייפגע ביטחונה של המדינה הזאת, על חילותיה השונים ואמצעי הלחימה שלה, מן הנשק האסטרטגי ועד אחרון הקליעים המצופים פלסטיק.


תנו את דעתכם על העובדה הבאה: מדיניות העמימות הישראלית בכל הנוגע לנשק הגרעיני קיימת מאז הקמת הקמ"ג בשנות השישים, דרך גילויי ואנונו בשנת 86′ ועד עצם היום הזה. שום דבר לא הפריע לה. לא הפרסומים השונים בעולם בשנות השבעים, לא הידיעה על הפיצוץ הגרעיני באוקיאנוס ההודי (בשיתוף עם דרום אפריקה), לא גילוייו של ואנונו, לא הספרים הרבים שנכתבו על הפרשה, לא הרמזים העבים שרמזו במהלך השנים בתקשורת אישים ישראלים רבים, כולל הנשיא קציר ושמעון פרס… כי האמת היא שמדיניות העמימות היא הצגת תיאטרון בלבד, כפי שגם אמר בעצם שבתאי שביט באותה תוכנית טלוויזיה. זוהי מחווה התחשבות בארה"ב, שם קיים חוק (הידוע בשם תיקון סיימינגטון-ואניק) המחייב להטיל סנקציות על מדינה המפתחת נשק גרעיני על דעת עצמה. לארצות הברית נוח מאוד שיש לבת בריתה במזרח התיכון מאגר נשק אסטרטגי, אבל מסיבות פנימיות שלה היא אינה מעוניינת שהדבר ייאמר במפורש. והרי לכם עמימות! (זאת גם הסיבה שממשלת ארה"ב מעולם לא הגיבה על פרשת ואנונו והתקשורת המרכזית האמריקאית התעלמה מגילוייו של ואנונו, מחטיפתו, ממשפטו וכל השאר).


ממה נובעת הנקמנות הארסית הזאת כלפי מרדכי ואנונו, נקמנות שלא הופגנה כלפי אנשים הרבה יותר מסוכנים, כולל מרגלים אמיתיים? על כך אין תשובה ברורה. יתכן שהעובדה ששמו ואנונו ולא נגיד, רבינוביץ’, תורמת לכך; יתכן שהעובדה שהתנצר עוררה נוגדנים שיבטיים חזקים; ואולי הסיבה נעוצה בפחדים ההיסטריים שממשלותינו מטפחות באוכלוסייה הישראלית מאז ומעולם. גוואלד, יהודים, עומדים עלינו להשמידנו! כאילו המדינה החזקה הזאת שהביסה שוב ושוב את כל אויביה אינה אלא עיירה יהודית קטנה מוקפת קוזאקים אלימים. ואז בא הבחור הזה ואומר, רגע אחד, ישראל היא לא גטו באירופה של מלחמת העולם השנייה, אלא מעצמה גרעינית. וזה מקלקל למישהו את העיגולים.


בבוא היום לשחרור מרדכי ואנונו, מועמד קבוע לפרס נובל לשלום, חתן פרס הנובל האלטרנטיבי ועוד כמה וכמה פרסי שלום ברחבי העולם, בעל דוקטורט כבוד מאוניברסיטה סקנדינבית נכבדה – אני מקווה שישראלים רבים יצאו לרחובות עם שלטים האומרים: "ברוך צאתך לחירות, מרדכי ואנונו, לוחם שלום!". ועוד נדווח על כך בבוא העת.

תגובות
נושאים: מאמרים

22 תגובות

 1. פחזנית הגיב:

  אולי ואנונו לוחם שלום, ואולי לא. אולי הוא יודע משהו "מסוכן", ואולי לא. רק דבר אחד כן בטוח: ואנונו כבר נשפט על "פשעיו" וריצה את עונשו. אם היתה התרשלות כלשהי בתהליך המשפטי, ואכן ואנונו החופשי מסכן אותנו, יתכבדו ויביאו לדין את הרשלנים.
  לגופו של עניין, כמו שאומרת המחברת, יעל לוטן, הרבה כבר נאמר ונכתב על היכולת הגרעינית של ישראל — ספרנו עד עשר, וכלום לא קרה!
  ועוד משהו. לפי התקשורת, "הם" טוענים שואנונו אכול שנאה, והוא ממש מתעב את המדינה. אם הם יודעים לקרוא מחשבות כאלה, כולנו בסכנה…

 2. ליאור וכטל הגיב:

  כל הכבוד לואנונו

 3. לאיתן הגיב:

  סליחה על הסטייה מהנושא, אבל טננבאום הוא קורבן של אותו איש רדוף פרנויה הנקרא יחיאל חורב, שאחראי לרדיפת ואנונו כיום. לא אתפלא אם יתברר שביחס להאשמות טננבאום על בגידה, פרשה ביטחונית חמורה וכן הלאה התלהמויות, הוא צח כשלג. ואם עבר על חוקי המס או מעל, שישפט כמו כל מי שמועל וגונב מס (בד"כ כופר בלבד).

 4. איתן הגיב:

  אם ננקוט בקו המחשבה של כותבת המאמר ,הרי גם טננבאום צח משלג!

 5. עדו הגיב:

  אולי יסביר לי מישהו מחכמי הגדה איך יתכן שאף פעם זה לא נורא לגלות סודות של מדינת ישראל, מה לא נורא-מצוה ששכרה בצידה, ותמיד ישראל אשמה בכל הרע שבעולם כולל בטרור הפלשתיני ואם ברוב טפשות העברת בקורת על צדיקי העולם שהם במקרה שכנינו או חלילה עלה בדעתך שאולי רק אולי הממשלה/שב"כ/משטרה פועלים לא רק על פי דין אלא גם על פי הצדק, מיד אתה הופך לטפש קשה תפיסה במקרה הטוב ולמי שיביא מחשכי נצח על העולם כולו שלא לדבר על האזור הקרוב. ואני לתומי חשבתי ששמאל זה לשאול שאלות, להניח שיכול להיות שאני טועה ולא רק הצד השני, להיות ספקן. צר לי, אבל אתם משכנעים רק את עצמכם כי כל מי שעיניו בראשו רואה שיש מעט מאד חשיבה במה שנכתב פה והרבה מאד דוגמטיות חלולה.

 6. גלילי הגיב:

  אין ספק שלהביע דעות הוא נושא לגיטימי. אינני בטוח שהכותבים , אם יגיעו ( חס וחלילה ) לעמדת השפעה יאפשרו הבעת דעות חופשית כזאת.
  בשנאתם כי רבה למדינה רואים בואנונו גיבור לאומי אולם לא נלחמים למען פולארד כי הוא ניסה לעזור למדינה השנואה. אותם התומכים בואנונו יוצאים במסעות סביב לעולם בתמיכה בהחרמת סחורות ואמנים ישראלים . עד היכן מגיעה השנאה .

 7. "דוגמטיות חלולה" הגיב:

  לגלות "סודות" על נשק להשמדה המונית זו מצווה. "שכרה בצידה" בישראל הוא שמונה עשרה שנה בכלא (מהם שתים עשרה שנה בבידוד) ובהמשך רדיפה למשך שארית החיים. ישראל לא תמיד אשמה בכל הרע שבעולם, מספיק שהיא אשמה בכל הרע שבאזור. להיות "ספקן" זה כמובן להעביר ביקורת על השכנים, ועל מותחי הביקורת, אבל על הממשלה/שב"כ/משטרה "הפועלים לא רק על פי דין אלא גם על פי הצדק" – זוהי "דוגמטיות חלולה" (למי שעינים בראשו אבל אין שכל בקודקודו).
  ואנונו אינו "גיבור לאומי" אלא סתם גיבור. המגיב גלילי הוא הגיבור הלאומי הפועל למען פולארד ואלה "ששנאתם כי רבה למדינה" לוקים כנראה (בגנים)

 8. שמישהו יסביר לי הגיב:

  איך הימנים מצליחים גם לתמוך בפולארד, גם לדבר נגד "שחרור מרגלים" וגם לתמוך באופן בלתי-מסוןיג בארצות הברית… פולארד ריגל נגד ארצות הברית "הלוחמת הגדולה בטרור ולמען דמוקרטיה", איך אתם מעיזים להפריע למאבק בטרור ?

 9. שמואלוף מתי הגיב:

  וענונו הוא הגיבור המזרחי האוניברסלי
  ליבי נשבר
  איתו
  בושה להיות אזרח במדינת ישראל.

 10. למגיב מעלי הגיב:

  מעניין באמת, ומה אדוני חושב על שחרור פולארד?

 11. דנדן – שאלה לשמואלוף הגיב:

  תמהני מה עניין מזרחיותו של ואנונו לכאן?
  למה לערבב שמחה בשמחה?

 12. matityaho@walla.co.il הגיב:

  אתם כאן בגדה תמשיכו להתעלם מטקסטים מזרחים אנטי ציונים. לא תראו לעולם את החיבור שבין דימונה ובאר שבע לכור האטומי.
  לא תבינו מה עבר למזוז בראש שהוא החליט על עונש לוענונו, שניהם גיבורים מזרחים אחד מול המדינה ואחד בתוכה.
  אחד גיבור מקומי, של קונפרמיזם ואחד גיבור אוניברסלי של לחימה ללא פשרות נגד האוייב הגרעיני.
  בואו לקדמה תחוו מזרח תיכון, ותפסיקו להיתמם
  http://www.kedma.co.il

  אנחנו סופרים את הימים !!!

 13. לשמואלוף הגיב:

  עד שקראתי את תגובותיך התמוהות לא חשבתי פעם אחת על וענונו כמזרחי אלא כאדם שעשה מעשה שנוי במחלוקת. למה היית צריך להכניס את מוצאו של האיש לדיון?
  למה אתה מתעקש לראות הכל דרך פריזמה עדתית?

 14. אופיר עבו הגיב:

  מה ההבדל בין מרדכי וענונו לאלחנן טננבאום?
  שימו לב, כל שוחרי הישראליות המזויפת ואלה המתעלמים בשיטתיות מהאפקט של פוליטיקת הזהויות לפארסה המטורפת המתקיימת בימים האחרונים במדינת ישראל. כל המדינה רועשת וגועשת בגלל שחרורו הצפוי של "מרגל האטום" מרדכי וענונו. מהצד האחר, כל המדינה הזילה דמעה כאשר חזר סוחר הסמים, אלחנן טננבאום, לישראל במסגרת העסקה עם החיזבאללה והתאחד עם משפחתו. היום מוסדות המדינה משחרים למוצא פיו ותמורת זה מוכנים אפילו לשחררו בחזרה לביתו שברמת אביב. רק במדינה כל כך דפוקה כמו ישראל יכול להתקיים חיזיון סוריאליסטי מהסוג שאנו חוזים בו בימים אלה. וענונו הוא אדם שכל מטרתו הייתה לחשוף את הסוד הנורא מכל במדינת ישראל: יכולתה הגרעינית. זה לא היה חדש, וזה לא חדש היום, וכל מדינות העולם מודעות ליכולת הזאת, אך ישראל נוהגת כאילו אין היא מבינה על מה כולם מדברים. כמובן, שללא הגיבוי המסיבי שהיא מקבלת מארה"ב במשך שנים רבות, ישראל כבר מזמן הייתה צריכה להתפרק מארסנל הנשק להשמדה המונית בו היא מחזיקה מאז 1960. וענונו לא מכר את ממצאיו וגילוייו למדינה עוינת כלשהי. הוא בסך הכל ניסה להביא את היכולת הנוראה הזאת לידיעת הציבור ולפתוח בכך דיון ציבורי, כמו שאמור להתקיים בכל מדינה דמוקרטית. חשוב להבין, שהיכולת הגרעינית של מדינת ישראל עולה בחיי אדם, שעובדים לפרנסתם בכור ומתים זמן לא רב אחר כך תוך ייסורים קשים ממחלות מסתוריות ולא מסתוריות. כיום, מדינת ישראל מבקשת להטיל מגבלות רציניות על יכולת התנועה של אזרח, על אף שריצה את מלוא עונשו שכלל, בין היתר, תנאים תת-אנושיים (כמו שרק ישראל יודעת לתת). לעומת זאת, אלחנן טננבאום, יקיר החברה הישראלית-אשכנזית, יקירו של ראש הממשלה אריאל שרון, שלא חסך במאום כדי להביא לשחרורו של האיש, זוכה ליחס של מלכים, ואפילו לעסקת טיעון מהחלומות שבמסגרתה הוא כופה על המדינה, כנראה בעצת גורם בכיר מאוד בממשלה (ראש הממשלה?), לשחררו בתמורה ל"אמת" שהיה ממילא אמור לספק למי שהחזיר אותו לחיק משפחתו. אם אינכם רואים, כולל אלה בוועד למען שחרור וענונו, את הקשר המזרחי-אשכנזי בסיפור הזה, אנא טלו קורה מבין עיניכם.

 15. "מקומם" של המזרחיים הגיב:

  מזרחיותו של ואנונו היא בהחלט רלוונטית לנושא. אפילו אודי אדיב וקלינברג ש"פשעיהם" כלפי הממסד הציוני חמורים בהרבה לא "זכו" ליחס כזה של רדיפה ונקמנות שלהם "זוכה" ואנונו. הסיבה ברורה: במסגרת ההפרד ומשול, שעל פיו פועל כל שלטון קולוניאלי, אנשי השמאל (שמאלנים) מסמלים את הרע הקיצוני ומאחר שמזוהים עם "האשכנזיות הקיצונית", מסמנים למזרחיים את הקוטב הנגדי שבו מקומם "הטבעי". מזרחי שחוצה את הגבול הזה עובר גם את הגבול המוקצה למזרחיים בצד הימני של המפה, בניגוד ל"סדר" הקבוע, ו"מסכנים" אותו הרבה יותר מ"פשעיו" האמיתיים או המדומים של ואנונו.

 16. גלילי הגיב:

  לא הבנתי מה הקשר בין הוריו של ואנונו לעברות שאותן ביצע.יש עדיין גורמים שמנסים להתפרנס מהמזרחיות ואלה גורמים דתיים ( ש"ס ) וגורמים חילוניים שמאליים קטנים. האמת היא כרגיל אי שם באמצע – החרדים הם הגזעניים ביותר חרדי אשכנזי לעולם לא ישיא את ביתו למזרחי ואפילו יהיה עילוי בתורה . גם בקיבוצים ותנועות הנוער אנו מוצאים מזרחי – ריין. אבוי איפה נופלות המחיצות בצה"ל ובתנועות הימין. עוד בתקופת המרד נגד הבריטים הלכו שכם בשכם "מזרחיים" ו "מערביים" .יש לי בשורה למזרחיים המקצועיים בעוד שנות דור לא תהיה הבעיה קיימת כלל כמות הנישואין של זוגות "מעורבים" גדלה והולכת ונוצר פה דור חילוני ישראלי.
  אגב מה הבושה להיות "מזרחי". ישנה מורשת מפוארת של יהודי צפון אפריקה תימן עיראק ועוד.

 17. מתיתיהו שמואלוף הגיב:

  אני פשוט לא מאמין שמצנזרים אותי כאן.
  אבל אולי בכל זאת זה יעבור
  אני מאוד שמח שהעוקץ http://www.haokets.org
  וקדמה http://www.kedma.co.il
  דנו במזרחיות של וענונו ואילו כאן בגדה השמאלית מפחדים מהאתניות הפנימית אבל מוכנים לשכב על הגדר בשביל הפלסטינים.
  שמאל ציוני…מה לעשות

 18. מתיתיהו, אם אספר לך הגיב:

  על כל המקומות שבהם התנקמו בי בגלל שאני אשכנזי, אתה תתחיל לשנוא מזרחים.
  רק בשבוע שעבר נדחיתי ממקום עבודה, שהבוס שלו מזרחי טהור.
  אני בטוח שהמראה האשכנזי שלי הוסיף לדחייה.
  טול קורה מבין עיניך, גזען מזרחי.

 19. מתיתיהו הגיב:

  איך אתה מעז לקרוא לי גזען ? או יותר נכון מדוע ? ולמה אתה לא מזדהה ?
  ומדוע אתה מתעלם מדברי אופיר עבו על תודעה מזרחית ומנסה לחשוב שזהותו של הבוס שלך תשנה את דרכיו ויותר מכך מדוע אתה חושב שהבוס המזרחי מתנהג כמו שהוא מתנהג, האם הוא זכה לאותו חינוך כמוך ?
  או שהוא חושב בצורה עדתית,
  והאם האם אי פעם שמעת אותי מדבר על עדתיות ?
  אני מדבר על זהות!
  ועל תודעה!

 20. גדעון ספירו הגיב:

  חן חן לאופיר עבו שהפנה את תשומת ליבנו לעובדה שאסיר המצפון (ולא מרגל האטום) מרדכי ואנונו הוא יוצא המזרח. עבו אף ראוי לברכה ותהילה על הבנתו כי יש קשר בין התענות השלטון למרדכי ואנונו לבין מזרחיותו. טוב שעבו נותן לכך פרסום, הגם באיחור מה.

  אנו חברי "הוועד הישראלי למען מרדכי ואנונו ולמען מזרח תיכון חופשי מנשק אטומי ביולוגי וכימי" הבנו זאת כבר לפני 18 שנה, שעה שהקמנו את הוועד, וניסינו ככל שיכולתנו הצנועה משגת להטמיע רעיון זה בדעת הקהל הישראלית בכלל ובקרב יוצאי אסיה אפריקה בפרט.

  לצערנו, לא הצלחנו לגייס אהדה רבה למרדכי ואנונו, גם לא בקרב יוצאי המזרח, היהודים הערבים, כפי שפרופסור יהודה שנהב מכנה אותם.

  פניתי לא אחת בשנים האחרונות אל הקשת הדמוקרטית המזרחית וביקשתי אותה להתגייס למאבק למען מרדכי ואנונו כמו גם למאבק נגד נשק השמדה המוני בכלל ואטומי בפרט המצוי בכמויות מפחידות בישראל, אבל לצערי העליתי חרס בידי.

  חשבתי שראוי היה כי הקשת תפגין אותה מסירות וסולידריות עם מרדכי ואנונו שנחטף והובא לישראל בפעולת טירור של ממשלת ישראל, כפי שהפגינה בנושא הקרקעות, אבל דעתי לא התקבלה.

  גם בשלב זה, לקראת שיחרורו של מרדכי ואנונו מהכלא, ולנוכח הכוונות של ממשלת ישראל להטיל עליו הגבלות שונות היאות למשטרי עריצות, טוב היה אילו התגייסו חברי הקשת הדמוקרטית מזרחית
  למאבק נחרץ נגד תוכניות אלה.

  אופיר עבו מוזמן להצטרף אל הפעילים האשכנזים בוועד למען ואנונו, ולהביא איתו את המזרחים השותפים לדעותיו.

 21. מתיתיהו שמואלוף הגיב:

  באיזה התנשאות ספירו אתה מדבר אל אופיר, דובר בקשת הדמוקרטית המיזרחית שהיא ארגון פלורליסטי, בעל דעות שונות על מנת לחזק את התודעה המיזרחית של חבריה.
  האם מדובר בשיח מהותני בקשת ? האם חבר אשכנזי לא יכול להתקבל בה ?
  האם הקשת צריכה לזנוח את פעולותיה כדי להיות שמאלית רדיקלית ?

 22. רות מאור הגיב:

  כל הכבוד!

  אין בפי מילים, את הצלחת כל כך טוב לתאר את המצב האומלל/מטורף שלמעשה חשב את ישראל בשלל מערומיה המכוערים, אני איתך!!

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים