הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-2 באפריל, 2004 12 תגובות

לפעמים אני תוהה, ביני לבין עצמי ובאורח פרטי לחלוטין, מה גורם לי לכעוס כל כך ולכתוב בדם לבי. אחרי ככלות הכול, יש לי השגות רבות ועמוקות על רוב הנחות היסוד העומדות בבסיס התנהלותה של המדינה, ואני באמת מאמין שהיא מנסה ליישם מדיניות בלתי צודקת באמצעים אלימים ובלתי צודקים.  כשכל המדינה צהלה בעקבות מבצע יהונתן בשנת 76′, והתגאתה בהישגי אנטבה, הבנתי שדווקא הצלחתו היחסית של המבצע מסכנת את מדינת ישראל לטווח ארוך, ונוטעת בנו אשליה שניתן לפתור בעיות קשות כמו נושא הטרור בשיטות ג’יימס בונדיות. כמו המיעוט בקרב הממשלה השפויה יחסית ששלטה כאן באותה שנה, האמנתי שמשא ומתן עדיף על זבנג וגמרנו.

מאז עברנו ממשלות רבות, אחת יותר גרועה מהשנייה, והיו לנו רגעי חסד מעטים כמו ההסכם עם מצרים וההסכם עם אש"ף. כמה הבלחות של שפיות מצד מנחם בגין, שהובילו גם לשקיעתו הטרגית, ומיפנה רעיוני עצום אצל יצחק רבין, שהביא למותו הטראגי. מדוע צריך אדם כמוני, שמוכן לגנות את פשעי הממסד הישראלי בכל מקום בעולם, והסולד בכל לבו מהאלימות המזוויעה נגד אחמד יאסין, חש בושה כזאת על חטאי ממשלות שלא בחר בהן, ועל פשעי שרים וגנרלים שהוא רואה בהם כמעט אויב? אם לא הייתי מכיר את עצמי, החשד בפטריוטיזם היה מבצבץ ועולה, ומרגיז כמה מטובי חברי.


לפני שבוע נאלצתי למחות כאן נגד ראש ממשלה שהוא איש דמים ופושע מלחמה לפי כל אמת מידה, וקוננתי על כך שסופו להמיט אסון על כולנו; עתה הגיע תורו של אריאל שרון המושחת, שהוא, משפחתו ואנשיו גוררים אותנו יחד איתם לסחי ולמדמנה שבהם הם חיים. לשווא הוא מקהיל את האספסוף במרכז הליכוד להגנתו, ומאחורי הקלעים משסה את עוזריו ואת כתבי החצר שלו בתקשורת נגד פרקליטת המדינה עדנה ארבל. ממש כמו בסרטים ההוליוודיים הישנים, הפחות מתוחכמים, קל מאוד להבחין בין הרעים לבין הטובים. הרע מכולם הוא שרון עצמו. מושחת עד היסוד, ציני אלים ואכזר ומונע על ידי תחושה שהכול מגיע לו. הבוז שלו לשלטון החוק ולאנשים שנשבעו לקיים אותו בכל מחיר הוא תהומי. הוא יודע שדי לו לשלוח איזו סנונית צולעת שתרמוז לאגף הבורגני, הרך, של המרכז הלאומני שיש בדעתו לעשות "משהו" למען השלום, וסוללה שלמה של פרקליטים חלקלקים, בן-גוריוניסטים כמוהו, תתגייס לעזרתו.


קחו למשל את רם כספי, עורך דין שהורשע בפלילים, אבל לא איבד דבר מחוצפתו ומשלוות רוחו. כספי הוא רפ"יסט ותיק, כלומר, איש של דוד בן-גוריון ושמעון פרס, עם עבר "בתנועת העבודה" ועם הווה ביטחוניסטי. השבוע הוא הרהיב עוז להופיע בטלוויזיה הישראלית, ולהאשים למעשה את הפרקליטות שהיא מבקשת לסלף את רצונו של הבוחר. ההשחתה היא כל כך נוראה, עד שכספי לא ניסה כלל להזים את העובדות המרשיעות, הנערמות על סדר היום הציבורי שלנו מיום ליום, וחורצות את גורלו של שרון. הוא רק טען, שאסור לפגוע בו, כיוון שנבחר על ידי הציבור. כלומר, חסינותו של הנבחר היא מוחלטת , גם אם הוא מבצע פשעים חמורים.


כספי המיט השבוע חרפה על מקצועו, הוא התבזה וביזה גם אותנו. הגיע הזמן שהציבור הישראלי יבין, שגם אם הצליחו להטעות אותו בדמגוגיה ממלכתית ולהניע אותו להצביע עבור איש מושחת, יש לו זכות לשנות את דעתו כעת, משהתבררו העובדות. אני לא מאמין שהיועץ המשפטי מני מזוז יחלץ את שרון מהבוץ. הוא קיבל המלצה מקצועית, שנשענה על ראיות שאספה משטרת ישראל, והוא לא ייתן את ידו להפיכת ישראל לרפובליקת בננות.


אז אל תאיימו עלינו עם טירפוד יוזמת השלום של שרון, שקיימת רק במוחם הקודח של כמה עיתונאים ושל שמעון פרס. אין לו מה לחפש אצל ג’ורג’ בוש באמצע אפריל, ובנושא הזה צודק לגמרי מנהיג המפד"ל אפי איתם. אני לא מאמין במחוות ריקות שנועדו לעזור לאישים ישראלים מול ארצות הברית ומול דעת הקהל שלנו. מישהו צריך ללמוד את הלקח מפרשת אהוד ברק, ש"הציע" לפלסטינים ויתורים "מרחיקי לכת" כאשר עמדו לרשותו רק 30 חברי כנסת. טענתי אז שזה גימיק, ותיארתי את כל ההתפתחויות העתידיות, אבל זה לא הפריע ליוסי שריד ולעמוס עוז להילחם למען ברק. הפרובוקציות הזולות האלה נמאסו. לשרון אין הצעות קבילות לפלסטינים, ואפילו הסוכנים האמריקאים שביניהם לא יוכלו לקדם אותם.


אז בין משא ומתן שקרי לשלום, לבין החובה המוסרית לתפוס את הגנב, נמלא קודם כל את חובתנו לסדרי שלטון תקינים, לעליונות החוק על התככים המלוכלכים ונדחה בבוז את השמצת עובדי המדינה הישרים וברי הלבב. כמו בסרטים נהיה בעד החוקרים האמיצים ותומכיהם בתקשורת, ונגד דמויי ריצ’ארד ניקסון ועוזריו המנסים להיחלץ מעונש צודק באמצעות כזבים ואיומים. אם אתה מקבל שוחד, אז תשב בכלא ואל תעשה שלום. את המלאכה החשובה והקשה הזאת תשאיר לאנשי ציבור מזן חדש, שמשלבים טוהר מידות בהומניזם, הגינות בגישה רציונלית לפתרון הבעיות הקשות של המדינה. לא אלמן ישראל. נטאטא את הגנבים ונמצא טובים מהם.


וזוהי תמציתו של הפטריוטיזם האמיתי: לא זלילת שטחים, אלא חברה מתוקנת; לא דיכוי אלא שוויון חברתי וכלכלי; לא התנחלויות אלא הפניית כל תקציבי העתק לפתרון אמיתי למצוקתם של האזרחים הערבים והיהודים המזרחים; לא מלחמת נצח אלא השתלבות באזור בעזרת בני בריתנו האמיתיים ליעד הזה, אזרחי ישראל הערבים. מישהו זוכר את הרצון הטוב שבו זכינו בשטחים ובכמה מדינות ערביות חשובות אחרי אוסלו 1993, לפני שהבינו שם שיש בדעתנו לרמות אותם? אז בפעם הבאה תעשו את זה עד הסוף ותזכרו: אין שלום בלי לוותר על סיפוח שטחים, אין השלמה בלי נטישת כל ההתנחלויות, אין פתרון היסטורי בלי טיפול יצירתי בבעיית הפליטים.

תגובות
נושאים: מאמרים

12 תגובות

 1. אילן הגיב:

  לחיים ברעם – כמה נקודות
  1 אף אחד לא כפר בזכותה של פרקליטת המדינה להמליץ להעמיד לדין את כל מי שהיא חושבת שראוי לכך. הבעיה היא שישנו בחוק הליך מקובל למעשה כזה שצריך לעבור דרך היועץ המשפטי לממשלה ולא דרך התקשורת או דרך נסיון להעמיד את היועץ בפני עובדות מוגמרות.

  2 בית המשפט ולא חיים ברעם ,למרבה צערך ,הוא המוסמך היחידי לקבוע את אשמתו של אדם. עדנה ארבל הגישה בתקופת כהונתה הרבה כתבי אישום כנגד אנשי ציבור שנדחו על ידי בית המשפט. לכן חובת הזהירות במקרה של אנשי ציבור חשובה ביותר וההליך המוסדר בחוק חייב להשמר במלואו.

  3 שוב למרבה צערך הציבור הישראלי הוא שקובע מי ינהיג אותו ולכבודו יש אפשרות להעמיד את מועמדותו לענין זה.

  4 איני מכיר אותך אישית אך אני בטוח שהינך אדם הגון ואינטיליגנטי, וזאת בניגוד למה שאתה חושב עלי כמתפקד לליכוד כאשר אתה קורא לי אספסוף במובן של גינוי.
  לו הייתה האפשרות בידי הייתי מונע מבעדך להבחר רק על בסיס העובדה שאינך מפריד בין דיעותיך האישיות לבין שילטון החוק. הווה אומר כל מי שבימין אספסוף פושע מטומטם ופנינים רבות אחרות שאני יכול להביא ממאמריך.
  ההיסטוריה מלאה בדוגמאות של אנשים שחשבו שדעתם והם עצמם הם הם החוק ואיני צריך למנות אותם כאן. שלטון החוק חשוב לך רק כאשר הוא פועל בכיוון דיעותך וניתן לירוק עליו כאשר הדבר נוגד את דעתך.

  5 ראש הממשלה הוא איש דמים ופושע מלחמה לר לפי כל אמת מידה אלא לפי אמת המידה שלך. קצת צניעות לא תזיק.

  6 לסיום אין לך ממה לחשוש אינך חשוד בפטריוטיזם כבר מזמן. לפחות לא פטריוטיזם ישראלי…….

 2. גלילי הגיב:

  אני מתנגד לדעותיך אולם אוסיף דבר המרגיז אותי מאוד והוא ההצהרה של נתניהו וליבנת שתמיכתם בתכנית שרון תלויה בתמורה שארצות הברית תתן לנו.לכל אידאולוגיה יש מחיר.מגעיל.
  נראה לי שלכנות את כל מצביעי הליכוד אספסוף מוגזם במקצת אם יש ולו צדיק אחד בסדום תן להם להנות מהספק . אני למדתי כי להכליל ציבור שלם בתכונה מסוימת זאת גזענות. "כל היהודים רוצחי ישו" "כל הפרסים קמצנים" = כל אנשי הליכוד אספסוף.

 3. קורמן צבי הגיב:

  חיים שלום,
  נוגעת ללב קביעתך שאתה כותב את הדברים מדם ליבך, ודווקא משום כך ברצוני להפנות לך שתי שאלות. אני מבקש ממך לחשוב עליהן לפני שאתה עונה לי.
  1. הבה נצא מנקודת ההנחה שאת המשא ומתן עם הפלסטינים מנהל חיים ברעם ולא יוסי ביילין או שמעון פרס. והנה מסתבר לך שבני השיח שלך אינם מוכנים בשום אופן לותר על זכות השיבה המלאה, כלומר הם דורשים, תמורת שלום מלא חזרה של כל הפליטים לשטח מדינת ישראל. מה תהיה עמדתך, או תגובתך במקרה כזה?
  2. נצא מנקודת ההנחה שהדרישה הקודמת אינה מועלית, אבל מועלית דרישה אחרת, של שיבת ישראל לגבולות 47 (שהם הגבולות שנקבעו בהחלטה 181 של האו"ם) מה תהיה עמדתך במקרה כזה?
  בתודה מראש, צביקה קורמן.

 4. נתן הגיב:

  לאילן.
  כדאי לדייק.חיים לא כינה את כל מתפקדי הליכוד אספסוף אלה רק את חברי מרכז הליכוד.
  ואכן,עם כל הצער ,כל מי שראה את הכנסים בהם המוני החברים עסוקים בהתבהמות הדדית אינו יכול שלא להסכים שאכן מדובר באספסוף גמור-בור,עילג,צרחני,אלים ןמסוכן לעצמו ולסביבה.

 5. אבנר הגיב:

  כבר לפני כ-400 שנה שם שכספיר בפיו של המלך ליר את האמרה האלמותית: בעולם/ארץ מטורפת, הנורמלי הוא המטורף והמטורף הוא הנורמלי. אני מבין את מכאוביך.

 6. נתן. הגיב:

  לאילן.
  לא מדובר בגיזענות, מאחר שחברי מרכז הליכוד אינם מתאפיינים בזהות מיגדרית מסוימת ,אלה מדובר בערב רב של אנשים: אשכנזים,מיזרחיים,דרוזים,מוסלמים,נוצרים,פרופסורים ובעלי בסטות, מגוון רחב וכולם כאחד-אספסוף בגלל התהנהגותם.

 7. ליתר דיוק הגיב:

  הפסקא המדוייקת היא "לשווא הוא מקהיל את האספסוף במרכז הליכוד להגנתו" ראשית אין כאן הכללה שהרי לא מדובר אפילו בכל חברי המרכז. שנית אותם חברי מרכז, המוכנים תמיד לתמוך בכל גחמה או מעשה נבלה של המנהיג ראויים בהחלט לכינוי אספסוף ואין כאן אפילו שמץ של גזענות.

 8. אילן הגיב:

  האם הכללה של כ 2000 אנשים תחת התואר אספסוף אינה גזענות.
  מה אתם אומרים לי שזה טוב יותר מהכללה של כ 100000 אנשים?
  תודה רבה

 9. אבישי מתיה הגיב:

  מעולה. רהוט. עצוב. כרגיל

 10. יעלי הגיב:

  מאמר מבריק,אך לצערנו נופל על אזניים משוכנעות ומאמינות בלבד.לצעריולחרדתי מי שיקבע את גורלנו הם לנדאו הנגבי הקיצוניים עד להחריד. אני חוששת לגורל המדינה שתחרב מישום דעותיהם.

 11. יעקב הגיב:

  חיים יקירי,
  כיצד לדעתך יסתיים המשאל בליכוד על תוכניתו של שרון? לדעתי משאל מיותר אסור לנו לוותר ובטח לא לברוח מארץ ישראל השלמה והמאוחדת וחוץ מזה מי יילך להצביע כשיש אירוע היסטורי חשוב כל כך באותו יום בהיכל נוקיה.

 12. מאיר ארצי הגיב:

  "אין פתרון היסטורי בלי טיפול יצירתי בבעיית הפליטים".
  אשמח לשמוע את הטיפול היצירתי בפליטים.
  הרי זה ברור שהם לא יחזרו לחיות ביפו ונתניה.
  כלומר הם יצטרכו לחיות במקום שהם חיים כיום תחת ריבונות פלשתינית.
  כלומר הם לא "פליטים", אלא "מתיישבים".

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים