הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-14 במאי, 2004 9 תגובות

לא הייתי רוצה לנתח באופן תיאורטי את ההשפעות לטווח ארוך של חומת האפרטהייד. יש תיאורטיקנים רבים ומקצועיים, החיים במדינות רווחה וברמת חיים גבוהה והנהנים מחופש, שעשו זאת לפני והם מעולם לא חוו על בשרם אפרטהייד. ולמרות זאת, הם עשו עבודה טובה ואין מה לחדש בעניין. יש פתגם בערבית האומר: "תחושת אדם שידו טבולה במים אינה דומה לתחושת אדם שידו בתוך האש". אני אנסה לדבר על האפרטהייד מנקודת מבט רגשית, מפני שנקודת המבט של מי שמדבר על סבל, שונה מנקודת המבט של מי שחווה אותו.

אני רוצה לדבר על המצב שיווצר אחרי השלמת החומה, מבלי להתייחס לעצים הכרותים, לבתים ההרוסים, להרוגים. אני רוצה לדבר על העתיד השחור.


הרבה אנשים טועים כשהם משווים את החומה לכלא גדול. אם עושים חישוב מתמטי פשוט, ובודקים את גודל האוכלוסייה ביחס לגודל האזור, מתגלה ההיפך הגמור. מדובר בכלא קטן מאוד. למרבה המזל זהו כלא בלי גג, כך שאנחנו עדיין יכולים לראות את השמש. אולי בעתיד יכסו את השמיים כדי למנוע מאיתנו להנות מאורה וחומה של החמה – ללא רשות. מי יודע, הכל אפשרי כאן.


אנחנו יכולים לראות את האדמות שלנו מבעד לגדר, אבל אנחנו לא יכולים להגיע אליהן… אנחנו רואים את העצים עומדים שם יציבים, אבל אנחנו לא יכולים לראות מעבר להם… זה הופך להיות זיכרון. הכל אסור כאן… הדבר היחיד שמותר לעשות הוא להביט מעבר לגדר ולבכות… כל השאר זהו "פשע".


הולך להיות שער שאמור להיפתח פעמיים ביום בזמנים קבועים, שם אתה חייב לעמוד בתור לבדיקה. הולכים להיות שני תורים – אחד לגברים ואחד לנשים. בכפרים החקלאים בצפון יש שלושה תורים. לגברים, לנשים ולחמורים. החמורים מתקבלים בכבוד, הערכה ואנושיות – יותר מאשר זה הניתן בשני התורים האחרים. מלבד זאת, הם לא צריכים אישור כדי לעבור במחסומים. יש כאלה שחולמים להיות חמורים. יש כאלה שרואים בהם מעמד בורגני חדש. אני נוטה להסכים איתם. יש הרבה מן המשותף בינם לבין מחזיקי תעודת ה-VIP.


השער ייפתח בשעה מסוימת. אם תאחר להגיע מהעבודה או מהלימודים, או סתם שכחת את עצמך באיזו מסיבה נחמדה עם חברים, תצטרך לישון ברחוב עד הבוקר, עד שיבואו לפתוח את השער. אם אתה בבית והתעוררת מאוחר, עדיף להמשיך לחלום, השער סגור.


השליטה על השער תהיה בידי חיילים סאדיסטיים (מלבד דנדן. ראו "מכתב מהכפר בידו" – בתגובות). אני אומר סאדיסטיים, כי חיילים נורמלים אף פעם לא יקבלו על עצמם משימות כאלה, שבהן אפשר להנות ממראה נשים, זקנים וילדים מחכים לביקורת, עומדים בשמש ובגשם בתור לבדיקת תעודות הזהות שלהם. החיילים האלה בודקים את אותן תעודות יום אחר יום. אולי הם סבורים שהבנאדם ישתנה ויהפוך ל"מבוקש" שגורמי הביטחון מחפשים אחריו!


יש לי הצעה יותר טובה. שיקחו את תעודות הזהות שלנו הביתה, ויבדקו אותן שם, כל הזמן… לנצח. זה פחות מעייף מאשר לבוא לשער כל יום.


אני לא רוצה לדבר על השפה המלוכלכת שהחיילים הסאדיסטיים (חוץ מדנדן) משתמשים בה כלפינו, כי אני מתבייש לזכור את המלים. הם גם מכירים את המסורת השמרנית של החברה שלנו בכדי לנצל זאת להשפלה נוספת כלפי הנשים. אני חושב שאם ימשיכו בכך, התגובה של הכפריים תהיה חזקה. אין להם מה להפסיד כבר.


אלה רק כמה מן ההשפעות הפסיכולוגיות והחברתיות הישירות של חומת האפרטהייד. אבל המכה הכלכלית היא הכואבת ביותר. רוב התושבים תלויים בעבודה בישראל, בביורוקרטיה של הרשות הפלסטינית ברמאללה ובחקלאות. כשהחומה תיסגר, לא יוכלו יותר העובדים להגיע לישראל. האבטלה תגבר. אלה שעובדים ברמאללה יעברו לגור שם, הם יעדיפו להימנע ממעבר במחסומים. והחקלאים יטעו עצים בשמיים, כי אין יותר אדמה לטעת בה.


החיים המסחריים ייהרסו לחלוטין. מכיוון שהדרכים חסומות, יהיה רק מקום אחד להחליף סחורות – השער. הסוחרים זקוקים לאישורים יקרים, מי יודע, אולי יוטלו עוד מסים על הסחורות שלהם. מחיר ההובלה יעלה ובעקבותו מחיר החיים.


המצב הדמוגרפי יהיה טראגי. חומת האפרטהייד בנויה בדיוק על גבולות הכפרים, סביב הבתים, צמוד אליהם. לא ישארו עתודות של אדמה להתרחבות כתוצאה מריבוי טבעי. הצפיפות תעלה וכמוה הבעיות החברתיות.


אני לא יכול לדבר, לא רוצה לדבר ולא יכול אפילו לחשוב על עניין הבריאות. זה מביא אותי לידי בכי. פצועים ידממו למוות ליד שערים סגורים… נשים בהריון תלדנה שם… חולים רבים יאבדו את חייהם ליד השערים הסגורים, כי לא יוכלו להגיע לבתי החולים.


התוצאה הכללית היא קטסטרופה… אבטלה, עוני, בעיות חברתיות, תסכול ומחלות יפשטו בכל.


המיואשים ילכו לגדר ויטפסו עליה כדי לחטוף כדור. לא יהיה להם מספיק כסף כדי לקנות רעל ולהתאבד… לחטוף כדור זה בחינם… החיילים יעשו להם טובה מבלי לדעת… זה תהליך של טרנספר שיטתי… בעוד כמה שנים תהפוך העיירה בידו, כמו מקומות אחרים, לעיר רפאים ריקה… טוב, אולי ישארו שם כמה עכברושים, עכברים ועכבישים, שגם הם כנראה יטרונספרו בהמשך.

תגובות
נושאים: מאמרים

9 תגובות

 1. שאלה לבאסיל הגיב:

  באסיל שלום,
  תודה על רישומתיך הכנות והמצמררות.
  שאלתי היא האם היית תומך בהקמת הגדר על הקו הירוק? אם לא, איך אתה מציע לעצור את כניסת המתאבדים לישראל בטווח הנראה לעין, מלבד על ידי סיום מיידי ומלא של הכיבוש ביהודה, שומרון ועזה (מהלך שבו אני תומך במלוא המרץ)?
  תודה,
  איתי (שהיה בבידו ובית סוריק מספר פעמים במסגרת פעילויות השמאל)

 2. גדר על הקו הירוק… הגיב:

  גם גדר כזו תפריד בין פלסטינים לפלסטינים. בין בקה אלע’רביה לבקה אלשרקיה, בין ברטעא לברטעא, בין טייבה לטול-כרם.
  תפריד בין פלסטינים (הפליטים) לבין אדמתם.
  תהיה הגדר שסביב מיני-מדינה נטולת אפשרויות קיום ותלויה בישראל, בסופו של חשבון, גטו.
  את משטר האפרטהייד שקיים בכל הארץ צריך לפרק, את הכיבוש הישראלי בשטחי הגדה המערבית ורצועת עזה יש לסיים בכל מקרה, כמה שיותר מהר. אבל כל זה לא מצדיק פתרון של גדרות וגטאות, לא משנה באיזה גודל.

 3. מאיר ארצי הגיב:

  זה נכון שהמחבלים מהגדה אינם רוצים במחיקה של מדינת ישראל?
  הם רק רוצים שנפסיק להתיישב בשטחה.
  יש לפרק את ההתנחלויות, חוץ מהענקיות כגון אריאל ומעלה אדומים תוך כדי הסכם מדוקדק על קביעת גבולות חדשים. יש לפרק את החומות ולשבת
  למשא ומתן על שלטון פלסטיני בגדה.

 4. אלישע הגיב:

  באסיל היקר,
  מדוע לדעתך מוקמת הגדר דווקא עכשיו?
  הלא הגדה המערבית כבושה בידי ישראל כבר 35 שנה, ומעולם לא עלתה המחשבה בלב מי מקובעי המדיניות להקים גדר במשך השנים הרבות שעברו עלינו ועליכם. אם היה איזשהו רצון לחנוק את האוכלוסיה הפלסטינית הרי שזה היה נעשה כבר מזמן. עצם העובדה שהגדר לא הוקמה במשך כל הזמן הזה שומטת את הקרקע מאלה הטוענים כי תכליתה העיקרית היא כליאת העם הפלסטיני בגטו.

 5. לאלישע "היקר" הגיב:

  גם "הפתרון הסופי" לא הגיע במכה אחת וגם הגיטאות לא היו סוף פסוק, תבדוק, תבדוק

 6. אלישע הגיב:

  אכן נכוחים דבריך: הגרמנים הגו את הפתרון הסופי לאחר שנים של טרור יהודי בעריהם. יש לזכור כי הנוכחות היהודית בגרמניה בפרט ובאירופה בכלל היוותה איום בלתי נסבל על חיי היומיום של האומה הגרמנית שוחרת השלום. מעשי הטרור של השהידים היהודים הפילו קרבנות רבים בקרב האוכלוסיה האזרחית הגרמנית. כל אלה הביאו ל"פתרון הסופי".
  כל הטוען אחרת הוא כמובן תועמלן בשירות הציונות וחוגי היהדות הבינלאומית.

 7. "פטנט לא מקורי" הגיב:

  אדון אלישע "היקר",
  לערב מין שאינו במינו זה לא "פטנט" שלך אבל כל התועמלנים משתמשים בו.
  הנאצים סילקו את היהודים בגלל שרצו מדינה גרמנית נקייה מיהודים. כך גם הציונים רוצים מדינה יהודית נקייה מערבים עד כמה שאפשר (בהתאם לכוחם ול"הזדמנויות" הבינלאומיות). זאת הסיבה לטרנספר, גדרות-גיטאות (ולאן עוד נגיע?!) וזאת ההשוואה הנכונה בין הציונות למשטר הנאצי ולא טירור-התנגדות שהפלסטינים מפעילים לגזענות הציונית ושהיהודים לא הפעילו לגזענות הנאצית

 8. עמרם ל "פטנט לא מקורי" הגיב:

  יש לי בעיה עם ההשוואה שלך: אתה לוקח שני מקרים שונים בהם קבוצה א’ לא רוצה את קבוצה ב’ בקירבתה, ואתה הופך אותם בצורה דמגוגית לאחד.
  גם הסיבות וגם דרך הפעולה של הציונות בעניין הערבים לא דומים כהוא זה לסיבות ולדרך הפעולה של הנאצים בעניין היהודים.
  כל אדם אשר שכל בקודקודו יבחין בהבדלים המהותיים בין שני שמקרים, אז אנא חדל מיד מההשוואה הנלוזה.

 9. נריה הגיב:

  תיאוריך העשירים עד מאוד, לא ישנו את העובדה, שבבניית הגדר הזו,לכם הפךשתינאים, יש חלק נכבד מאוד!
  כמו שאתם לא לוקחים אחריות על קריאת מנהיגים ערביים לעזוב את הבתים במלחמת העצמאות.
  כמו שאתם לא לוקחים אחריות על תוצאות הטבח בחברון בתרפ"ט, כמו שאתם לא לוקחים אחריות על נסיבות פתיחת מלחמת ששת הימים. ישראל פתךחה במלחמה? ישראל תכננה לכבוש את יהודה ושומרון? ועוד דוגמאות רבות.
  הגדר לא הוקמה יום אחד סתם. הערבים נורא מסכנים והיהודים בעצם נאצים. תמשיכו ליבב כך, ומצבכם לא ישתנה.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים