הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-27 במאי, 2004 2 תגובות

מאת כתב "הגדה השמאלית"


עד לשעות הצהריים של יום חמישי נהרגו שלושה מפגינים מירי כוחות הביטחון בדרום ביירות. זאת, בעת השביתה הכללית שהוכרזה על ידי האיגודים המקצועיים. עוד שמונה נפצעו מירי ועשרות נעצרו בעת ההפגנות שנערכו במחאה על העלאת מחירי הדלק. כל המשק הלבנוני שבת במהלך יום חמישי בעקבות הכרזת הפדרציה הכללית של האיגודים המקצועיים הלבנוניים על שביתת מחאה לאחר החלטת האוצר לייקר את הדלק. על פי הערכה, כחצי מיליון עובדים לקחו חלק בשביתה, כולל טייסי חברת התעופה הלבנונית אשר שבתו במשך שלוש שעות בשדה התעופה של ביירות וגם בשדות התעופה ברחבי העולם.

אלפים הפגינו בדרום ביירות וליד המוזיאון שבמרכז העיר, כ-200 מטר ממשרדי הממשלה. כמו כן נערכו הפגנות נוספות בטריפולי שבצפון ובזחלה, שבבקעה הדרומית. גם סטודנטים ומרצים הצטרפו לשביתה וההפגנות. כל בתי הספר היסודיים ותיכוניים אף הם שבתו בעקבות הצטרפות איגודי המורים לשביתה הכללית.


אמנם ממטה האיגודים המקצועיים פורסמה הודעה לפיה "המחאה תהיה ברחובות והיא תהיה שקטה", אבל מזכ"ל איגוד עובדי התחבורה הפרטית, עבדל-אמיר נג’דה הדגיש ש"אני לא מציע לאף אחד לנסות ולשבור את השביתה. שאף אחד לא יחלום לנצל את השביתה על מנת להרוויח עוד כמה לירות, כי המחיר עלול להיות כבד ביותר". נג’דה רמז על כך שקבוצות נהגים פטרלו במשך כל היום ברחובות הערים על מנת למנוע את הפעלת התחבורה הציבורית והפרטית – בייחוד מוניות ומוניות שירות.


האיגודים המקצועיים דורשים להוזיל את מחיר הדלק מ-25 אלף לירות לבנוניות (כ-80 שקל) תמורת 20 ליטר דלק ל-15 אלף לירות לבנוניות לעשרים ליטר (כ-50 שקל).

תגובות
נושאים: מאמרים

2 תגובות

  1. מערכת "הגדה השמאלית" הגיב:

    על פי מניין לא סופי מדובר על שישה הרוגים: חמישה מפגינים ושומר במשרד העבודה שהוצת על ידי קבוצת מפגינים. מבתי חולים בביירות נמסר כי מצבם של שני פצועים הוא "קשה מאוד וקיימת סכנה לחייהם". כמו כן, נפצעו עוד 18 מפגינים. דובר ממשלתי האשים "פעילי המפלגה הקומוניסטית בשכונות השיעיות" שבדרום ביירות כמי שעמדו מאחורי ההפגנות.

  2. beirut.indymedia.org הגיב:

    לפי אינמדיה ביירות 5 נהרגו ולא שלושה

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים