הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-8 ביוני, 2004 תגובה 1

לפני שבועות מספר קיימו פעילי פדרציה של האגודים המקצועיים הפלסטיניים (PGFTU) את ועידתם השניה ברמאללה ובעזה. זאת, חרף הטלת הסגרים הממושכים על השטחים בידי שלטונות הכיבוש הישראלי שמנעו את קיומה של הוועידה. הוועידה אמורה היתה להתקיים באוגוסט אשתקד ונדחתה כמה פעמים בשל כך, ובמיוח בשל העוצר שהוטל על שכם בה פועל מטה האיגודים. "גם הפעם נתקלנו בניסיונות למנוע את קיום הוועידה, ולראיה – חלק מהצירים לא יכלו להגיע. חלק אחר הגיעו בדרכים לא דרכים ומהצירים המתגוררים בעזה מנעו כליל מלהגיע אל מושב הוועידה. לכן החלטנו לקיים את הוועידה בו זמנית ברמאללה ובעזה באמצעות קו טלפון פתוח לדיונים ולסיכומים", אמר שאהר סעד יו"ר הפדרציה.

בוועידה, שנערכה בסוף מאי, השתתפו צירים ואורחים מקומיים וזרים בהם נציגי אגודים מקצועיים מכמה מדינות. בין האורחים היו שר העבודה הפלסטיני ד"ר גסאן אלחטיב ושרת הרווחה אנתסאר אלווזיר, נציגים בכירים מהרשות, חברי המועצה הלאומית הפלסטינית, פעילי מפלגות פוליטיות ונציגי ארגונים אזרחיים. הוועידה קיבלה את ברכתו של יו"ר הרשות הפלסטינית יאסר ערפאת, שהועברה בעל פה בידי שר העבודה ח’טיב. בוועידה גם השתתפו נציג הקונפדרציה הכללית של האיגודים המקצועיים החופשיים (ICFTU), נציגים מאיגודים במדינות סקנדינביה, קנדה וארה"ב, ונציג ארגון העבודה הבינלאומי (ILO).


גם עצמאות וגם דמוקרטיה


הוועידה התקיימה תחת הסיסמה "לחיזוק הדמוקרטיה ולעצמאות תנועת הפועלים הפלסטינית" ומטרתה העיקרית היתה לקיים דיון בתקנון האגודים המקצועיים והפדרציה הארצית. זאת, בדרך לקיום בחירות חופשיות באיגודים הענפיים והארציים, ובפדרציה עצמה. יו"ר הפדרציה סעד התייחס בהרחבה לבעיות שעומדות בפני העובדים הפלסטיניים תחת הכיבוש הישראלי וההשלכות הקטלניות של מדיניות הסגרים: ההרעבה והפגיעה הבוטה בפרנסה ונישול עובדים מזכויותיהם. "אנו נמצאים במצב קשה שאי אפשר לתאר את חומרתו. כתוצאה ממדיניות הכיבוש האבטלה מגיעה בקרב העובדים הפלסטיניים לכ-60% מכוח העבודה. העובדים שלנו ממש מורעבים כתוצאה מהכיבוש וזאת בניגוד לאמנות הבינלאומיות", אמר סעד.


במקביל מתח סעד ביקורת על מוסדות הרשות ובייחוד על חוק העבודה הפלסטיני, אשר אושר במועצה הפלסטינית מבלי לקחת בחשבון את ההערות וההשגות של האגודים המקצועיים. סעד דרש בתוקף בפני שר העבודה לערוך תיקונים בהתאם להערות שהוגשו על ידי הפדרציה, ולהפסיק את הליך החקיקה של חוק האגודים המקצועיים. "חוק זה", אמר "יפגע בחופש הפעולה של האיגודים. אם תושלם החקיקה ייפגעו גם האיגודים המקצועיים וגם החברה הפלסטינית השואפת לדמוקרטיה ולעצמאות". סעד קרא לצירי הוועידה: "בואו נפעל למען העמקת העצמאות והדמוקרטיה באיגודים המקצועיים, במקביל להמשך מאבקינו נגד הכיבוש". שר העבודה הבטיח בתשובתו להמשיך בקיום הדו-שיח עם נציגי הפדרציה.


ועידה מפוצלת של מעמד מאוחד


למרות הקשיים הגיעו לוועידה 85% מציריה – לעזה ולרמאללה. זהו אחוז לא מבוטל אם מביאים בחשבון את התנאים הקשים בהם היא נערכה. יש לזכור כי בעקבות מדיניות המעצרים המנהליים של כוחות הכיבוש, חלק מצירי הוועידה נמצאים במעצר ובכלא. אין ספק שהתנאים בהם נערכה הוועידה היקשו על ניהולה. כך היו צריכים לסכם הסתייגויות על סעיפים באמצעות הטלפון, ולאחר מכן שוב לסכם ולהצביע. כל זה היה פועל יוצא של ההכנות לוועידה שנמשכו כשלוש שנים, וכללו קיום סדנאות ודיונים מקדימים, מפגשים באזורים שונים ובמקומות עבודה (כאשר הדבר התאפשר).


בין כיבוש לגלובליזציה


הוועידה החליטה גם לחדש את המנדט לחברי הוועד הפועל של הפדרציה והביעה אמון בהנהגת הפדרציה כולל אישור המשך כהונתם של היו"ר שאהר סעד (היושב בשכם) וסגנו ראסם אלביארי (היושב בעזה) לתקופה חדשה עד לקיום הבחירות.


ההחלטות שהתקבלו הן: • המשך הפעילות לדמוקרטיזציה של הפדרציה והאיגודים המקצועיים ולשמירה על עצמאותם
 • לפעול יחד עם האיגודים המקצועיים בעולם לסיום הכיבוש הישראלי ולהשגת עצמאות לעם הפלסטיני במדינתו. לחזק את המאבק נגד מדיניות הגלובליזציה אשר פוגעת בעובדים וזכויותיהם.
 • פנייה לרשות ולשר העבודה להאיץ את הליך הקמת בתי הדין לעבודה.
 • לפעול בתוקף נגד תופעת העסקת ילדים וניצולם ולמצות את הדין עם העבריינים.
 • דרישה להשלמת חקיקת חוק העבודה הפלסטיני ותיקון הסעיפים בהתאם להשגות שהוגשו על ידי הפדרציה.
 • לפעול בדחיפות להבטחת פיתוח מנגנוני הרווחה החברתית ברשות הפלסטינית והבטחת הזכויות הסוציאליות לציבור העובדים.
 • הקמת ועדה מיוחדת בשיתוף נציגי משרד העבודה, האיגודים והמעסיקים להסכמה על מנגנון לקביעת שכר מינימום.
 • דרישה ממשרד העבודה להאצת הקמת והפעלת ועדות בטיחות במקומות העבודה, להבטחת בריאות העובדים והענשת מעסיקים שיעברו על תקנות הבטיחות.
 • אישור התקנונים והחוקה כולל תקנון הבחירות לאיגודים ולפדרציה.
 • הבטחת הייצוג לנשים בתנאי שמספרם של הנשים הנבחרות לא יופחת מ-20% מכלל הנבחרים.
 • הקמת ועדת בחירות לעריכת הבחירות המקומיות והארציות והשלמת המהלך תוך שנתיים.
 • הוועידה דחתה בתוקף טיוטת חוק האיגודים המקצועיים שהוגשה על ידי משרד העבודה הפלסטיני, לאור הפגיעה בחופש הפעילות של האיגודים המקצועיים.

גם אני יכול להעיד על הקשיים בהם נתקלתי כדי להגיע למקום בו נערכה הוועידה. יחד עם זאת, קיום הוועידה מסמל את נחישות מעמד העובדים הפלסטיני להבטיח את עתידו ואת זכויותיו במדינה העצמאית שכולם מצפים שתוקם בקרוב מאוד.

תגובות
נושאים: מאמרים

תגובה אחת

 1. גיא אברהמי הגיב:

  מי יתן ויסתיים הכיבוש במהרה בכדי שנוכל לאחד שורות עם חברינו הפועלים הפלסטינים במאבק משותף למען חברה וכלכלה סוציאליסטית צודקת!

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים