הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-3 ביולי, 2004 תגובה 1

מאת כתב "הגדה השמאלית"


ביום שלישי הקרוב  (6 ביולי) ייערך, בפני ועדה צבאית, הדיון על קיצור עונשם של סרבני המצפון. כזכור, חגי מטר, מתן קמינר, שמרי צמרת, אדם מאור ונועם בהט נידונו לשנת מאסר בכלא אזרחי, בנוסף לשנת מאסר ומעצר שהם ריצו במסגרות צבאיות שונות. לקראת הישיבה של הוועדה הצבאית קבוצה גדולה של משפטנים מתכוונת לפרסם גילוי דעת בו נאמר, בין היתר, כי "בהשוואה לעונשים המוטלים על אזרחים הכפופים למערכת הצבאית, העונש שהוטל על סרבני המצפון חמור לפי כל קנה מידה, ואינו עומד בעקרון המידתיות". עוד טוענים המשפטנים כי קיים איום ממשי שהוועדה לא תקצר את עונשם, למרות התנהגותם המופתית בין כותלי בתי הכלא.

המשפטנים מתכוונים לפרסם את גילוי הדעת ביום שני הקרוב, בעיתון "הארץ" והם זקוקים לקולה של הקהילה המשפטית בארץ, על-מנת ליצור הד ציבורי בדבר האפליה הקשה הננהגת ביחס לסרבני ואסירי המצפון. עוד נאמר בגילוי הדעת העומד להתפרסם ש"בית הדין לא הטיל ספק בכנות כוונותיהם של החמישה, או בכנות הצהרותיהם בעניין נכונותם לשרת שירות לאומי חלופי, שלא במסגרת צבאית, על פי מודל שמקובל לגבי מגזרים אחרים באוכלוסיה בישראל. בנסיבות אלה העונש שהוטל עליהם אינו הולם, ואינו עומד בדרישת המידתיות… אנחנו קוראים, אם כן, לרשויות הרלבנטיות לפעול לשחרורם של החמישה, לשקול מחדש את הטיפול בסרבנים מסוג זה, ולמצוא דרך שתאפשר לחמישה לרתום אם כישוריהם לטובת החברה מבלי לבגוד באמונותיהם המוסריות והמצפוניות".


בין המשפטנים שכבר חתמו על העצומה: ד"ר דוד אנוך, ד"ר אורנה בן-נפתלי, ד"ר אורן גזל, פרופ’ אלון הראל,  ד"ר יונתן יובל, ד"ר ברק מדינה, עו"ד דורי ספיבק, ד"ר ניר קידר, ד"ר איסי רוזן-צבי, עו"ד יובל אלבשן, ד"ר ישי בלנק, פרופ’ מירי גור-אריה, ד"ר גיא דוידוב, פרופ’ מאיר טייכמן, ד"ר יובל לבנת, ד"ר אילן סבן, ד"ר אלכסנדר (סנדי) קדר, פרופ’ פרנסס רדאי, ד"ר מוסא אבו-רמדאן, ד"ר מיכאל בירנהק, פרופ’ גד ברזילי, פרופ’ חיים גנז, ד"ר נטע זיו, עו"ד דן יקיר, פרופ’ אנדרי מרמור, פרופ’ אוריאל פרוקצ’יה וד"ר רועי קרייטנר. משפטנים המעוניינים להצטרף אל העצומה מוזמנים לפנות אל נסים דואק, nissim@unik.co.il.

תגובות
נושאים: מאמרים

תגובה אחת

  1. ד"ר יחיעם שורק הגיב:

    הרשו לי לצרף את תמיכתי המלאה + בסרבני המצפון ובצעד המחאה המוצדק של המשפטנים. תחת להוקיר את אומץ לבם גומלת החברה לסרבנים בצעד מסוייג ומשפיל. הייתי נוטל את משפטו המפורסם של צ’רצ’יל (הגם שאישיותו ומדיניותו של המדינאי הבריטי מסוייגות לגבי) אודות הטייסים של הרא"פ במלחמת העולם השניה, ומחיל את המשפט על סרבני המצפון שלנו. היו חזקים. ניצחונכם=ניצחוננו!

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים