הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-6 ביולי, 2004 19 תגובות

לכבוד ד"ר מוחמד אל-בראדעי,                              2 ביולי 2004
יו"ר הסוכנות הבינ"ל לאנרגיה אטומית
המרכז הבינ"ל וינה, אוסטריה


ד"ר אל-בראדעי היקר


הוועד הישראלי למען מזרח תיכון חופשי מנשק אטומי, ביולוגי וכימי פעיל שנים רבות. אנו מברכים ותומכים בהחלטתך לבקר בישראל ורואים זאת כצעד חשוב ביותר לקידום המטרות המשותפות שלנו. לדעתנו, מזרח תיכון חופשי מנשק להשמדה המונית, יצמצם ויקטין את הפחד האדיר הקיים באזור ובכך יקדם את השלום.

פיתוח, ייצור ואחסון של נשק להשמדה המונית מגדיל את הסיכונים לכל תושבי האזור. אנו נמצאים בתוך תהליך ממשי של השמדה עצמית, הן על ידי תהליכים צבאיים והן על ידי זיהום הסביבה. אזרחי ותושבי ישראל אינם מודעים להיקף הפעילות בנושאים אלו. אולם אנו יודעים שפעילויות פיתוח, ייצור ואחסון של נשק גרעיני הם בעלי היקף נרחב, ופעולות אלו מתקיימות לאורך תקופה ארוכה של עשרות שנים על ידי ממשלות ישראל.


אין בישראל פעילויות פיקוח ובקרה אזרחיים ועצמאיים על תהליכים מסוג אלה. אנו מעריכים שחומרי גלם, נשק להשמדה המונית, שפכים ושאריות של חומרים בלתי קונבנציונאליים פזורים וטמונים בכל רחבי ישראל ובתוך אזורים מאוכלסים.


אנו חושבים שקיים סיכון אמיתי לבריאותם וחייהם של תושבי האזור, יחד עם תהליך של זיהום מקורות המים והחקלאות. אין אנו סומכים על ממשלת ישראל או מקבלי ההחלטות בנושא זה. אנו רואים יום-יום כיצד הממשלה מקבלת החלטות שגויות והרות גורל. יותר מכך, ההחלטות המתקבלות מעלות את רמות הפחד והסיכון האזורי ויגרמו לאסון.


אנו מבקשים ומקווים שפעילותך תגרום ללחץ בין לאומי על ממשלת ישראל לאפשר לגופים בין לאומיים כמו IAEA או MOVIC לפקח באופן פעיל, מעשי ומיידי על הכור הגרעיני בדימונה ולגרום לכך שישראל תתפרק מנשק גרעיני.


אנו מבקשים להיפגש עמך בביקורך הקרוב בישראל, בכדי לשתף אותך בדאגתנו ולהביא בפניך מידע על הסיכון המיידי הקיים, וכן להציע דרכי פעולה אפשריות לחייב את מדינת ישראל לחתום על האמנה לאי הפצת נשק גרעיני (NPT).


בברכת שלום


גדעון ספירו
ד"ר יהודה עתי


בשם הוועד הישראלי
למען מזרח תיכון חופשי מנשק
אטומי, ביולוגי וכימי.


 


לכבוד ממשלת ישראל                                        3 ביולי 2004
באמצעות ראש הממשלה, אריאל שרון
משרד ראש הממשלה, הקריה ירושלים
(בדוא"ל ובפקס: 02-5664838).


לקראת ביקורו בישראל של ד"ר מוחמד אל-בראדעי, מנכ"ל הסוכנות לאנרגיה אטומית שליד האו"ם, אנו חוזרים ותובעים מהממשלה לחדול ממדיניות העמימות והסתרת המידע בסוגייה הגרעינית.


חלוקת גלולות "לוגול" לתושבים המתגוררים בסמוך לכור הגרעיני בדימונה, רק מחזקת את הדרישה לפתוח את שערי הכור לביקורת אזרחית לא ממשלתית, ישראלית ובינלאומית, כי רק בקרה כזו היא ערובה גבוהה (לעולם לא מוחלטת כל עוד הכור קיים) למניעת אסונות.


חששנו מתחזק לנוכח גילו המופלג של הכור, יותר מ-40 שנה, ולאור העובדה שבעולם הדמוקרטי נהוג לסגור ולאטום כורים לקראת הגיעם לגיל 40.


אנו פונים לממשלה לאפשר לד"ר בראדעי ולסוכנות לאנרגיה אטומית (IAEA) אשר הוא עומד בראשה, לבקר, לבדוק ולפקח על הכור האטומי בדימונה למען גילוי נאות על המתרחש מאחורי חומות הכור, כצעד בונה אמון בין הממשלה לאזרחיה ולקהילה הבינלאומית.


אנו רוצים ודורשים לדעת מה מצבו של הכור, מהי כמות הפסולת הגרעינית שנקברה בדימונה, סביבתה או במקומות אחרים ברחבי הארץ. כמו כן מהם אמצעי הבטיחות הנינקטים למניעת דליפות וזיהומים לקרקע, למי התהום ולסביבה.


ישראל כיום היא מעצמה גרעינית עם כמות פצצות אטומיות שדיין להשמיד את ישראל ואת שכניה מספר פעמים. החימוש הגרעיני הישראלי ממריץ ומעודד מירוץ חימוש בנשק להשמדה המונית באזור, כולל מירוץ בנשק לא קונבציונלי "מלוכלך". המירוץ הזה, לא זו בלבד שאינו מבטיח את ביטחוננו וקיומנו, אלא מסכן יותר את חיינו ואת האזור כולו.


התשובה לאושוויץ או מצדה הקונבנציונליות, אינה "אושוויץ גרעינית" (כפי שכינה סופר השואה ק. צטניק את פצצת האטום), אלא מזרח תיכון חופשי מנשק להשמדה המונית.


הדרך למזרח תיכון כזה, עם פחות סיכון ופחד, עוברת באימוץ מדיניות חדשה ואמיצה של חשיפת המידע על הנשק הבלתי קונבנציונלי שבידי ישראל במטרה להביא לידי הפסקת ייצורו וחיסולו. יש כיום מגמה גם בעולם הערבי להתפרק מנשק כזה ועלינו לעודד זאת.


הסכנה לציבור מהכור היא מידי אדם (מחדל אנושי) ומידי הטבע (רעידת אדמה עקב מיקומו של הכור באזור השבר הסורי אפריקאי, הידוע כמועד לרעידות אדמה).


רק סגירתו המוחלטת תשחרר אותנו מהסיוט.


אנו מבקשים ותובעים כי מדינת ישראל תחתום מיד על האמנה למניעת הפצת נשק גרעיני (NPT). ביקורו של ד"ר אל-בראדעי הוא הזדמנות נאותה לשידוד מערכות בנושא זה.


כמי שאחראי מיניסטריאלית על הוועדה הישראלית לאנרגיה אטומית במסגרתה פועל הכור הגרעיני, אנו מבקשים להיפגש עמך לדיון בנושאים בהם עוסק מכתב זה.


בברכת שלום


גדעון ספירו
ד"ר יהודה עתי


בשם הוועד הישראלי
למען מזרח תיכון חופשי מנשק
אטומי, ביולוגי וכימי.

תגובות
נושאים: מאמרים

19 תגובות

 1. נתן. הגיב:

  המילה "אוושויץ" הפכה להיות אינפלציונית במדינת ישראל ומשתמשים בה כמעט לכל דבר, החל מצייד כלבים מסוכנים ועד להעלאת ביטוח החובה לאופנועים.
  מי שרוצה שיתיחסו לדבריו ברצינות ,טוב יעשה אם לא ישתמש בהשוואות המטופשות הללו.

 2. "המדען הערבי" ? הגיב:

  "ערבי" הפך להיות תכונה כמו "שקרני" ?
  להעיף את התגובה הגזענות הזו ומיד !

 3. רונן קרוכמלניק הגיב:

  אנסה להציע תגובה מאוזנת:
  מימין – האם מוכנים כותבי המאמר להתחייב שאין שום סיכוי בעולם שהיכולת הגרעינית של ישראל תציל אותה מאושוויץ של ג’יאהד (לא גרעיני)? הייתי שמח להאמין בזאת, אבל המזרח התיכון הוא מקום אלים וכהוטי והכל אפשרי פה. דרישתם להתפרקות גורפת מכל נשק אטומי יכולה להתברר כטעות לעם חפץ חיים הנמצא באיום קיומי תמידי. הסיכון הזה מחייב דיון יותר רציני שלא היה כאן.

  ומשמאל: אם אנו כבר יושבים על חבית אטומית, צודקים כותבי המאמר בדורשם מהמדען הערבי ומהמנהיג השקרני לעשות כל שביכולתם כדי לצמצם את הסיכונים, לסגור את דימונה, לטהר מפגעים, ולשמור כמה פצצות במקום בטוח עד שיבוא לגור זאב עם כבש ונמר עם גדי ירבץ.

 4. נתן ולא לקח הגיב:

  בכל העולם התרבותי מקובל לפנות אל ראש הממשלה בצורה מנומסת ומכובדת – מעבר לחילוקי הדעות הפוליטיים.

  אופייני הדבר שבעוד שהפנייה אל בראדעי מנוסחת ‘ד"ר אל-בראדעי היקר’ המכתב אל ראש הממשלה נעדר בכלל פנייה כלשהי כאילו הכותבים פונים אל איזשהו מצורע.

  זכותם לעשות זאת ולנהל מלחמת אזרחים וירטואלית נגד יריביהם, אבל אל יתפלאו אם יתייחסו אליהם בהתאם, והעיקר: שלא יתבכיינו.

 5. קרוכמלניק הגיב:

  בראש שלך כן, ותגובתך מעידה על גזענותך המובנית. ערבי הוא לאום. שקרני הוא תכונה, ואין כל יסוד להשוואה בין השניים

 6. אל תיתמם, גזען הגיב:

  אכן, ערבי זה לאום, אז למה הכנסת את מוצאו הלאומי של אלברדעי ? איך הוא קשור ?

 7. אד גורדון הגיב:

  לדעתי יש להפריד כאן בין שלוש סוגיות שונות.
  האחת: מצבו הבטיחותי של הכור והנזק הסביבתי, וזו סוגיה פשוטה. מלבד כמה מוטציות, אני מניח שכולם מעדיפים שהכור לא יזלוג לו לפתע פתאום.
  השניה: נושא העמימות, יש טוענים לכאן ויש לכאן, אבל אני מניח שעל מנת להגיע לפתרון סוגיה זו צריך קודם כל לענות על הסוגיה השלישית והיא החשובה: האם מדינת ישראל זקוקה לנשק גרעיני, והאם יש לה זכות לאחוז בנשק שכזה. ובכן לגבי החלק השני, לדעתי התשובה היא כן. כל זמן שארה"ב, רוסיה, סין, בריטניה, וכמובן צרפת מחזיקות בנשק גרעיני, זכותה של כל מדינה כולל מדינת ישראל, אירן ואפילו תימן להחזיק בנשק גרעיני, ושיהיה לבריאות. לגבי החלק הראשון, האם אנו זקוקים לנשק גרעיני. ובכן גם כאן לדעתי התשובה היא בהחלט כן. אני בעד כמה שיותר פצצות וכמה שיותר חזקות, בכל מקום ולכל מקום. לדעתי הנסיונות לפרק את מדינת ישראל מנשקה הגרעיני יש להם מטרה אחת – להפוך את מדינת ישראל לחסרת הגנה ולהקל על השמדתה. הסיבה היחידה שבגללה אני מעונין בביטולה של מדיניות העמימות הגרעינית היא משום שאני רוצה להיות בטוח שאנו אכן מסוגלים להשמיד את כל האנושות במקרה הצורך. מכוון ושימוש בנשק למעשה יביא גם על עם ישראל את סופו יש לוודא, שכולם כולל כולם יבינו שלסיבוב הבא אנחנו מוכנים. ובנימה קצת אישית, אני בתקופה האחרונה הפסקתי לפגוע במקקים. מכוון והמקקים הם בעלי סיכוי השרידה הגבוהים ביותר במקרה של שואה גרעינית, אני חושב שזהו אינטרס לאומי לשמור על יחסים טובים עם כל מקק, ויתכן שאף צריך לבחון אפשרות של גיור לקבוצה נבחרת של מקקים וזה על מנת לשמור על המשך קיומו של עם ישראל גם לאחר שואה גרעינית.

 8. מקקים הגיב:

  אולי נכזבה תוחלתו של אד גורדון (דגניה?) מאזרחות ניו זילנדית? או ענין המזומנים לא מסתדר? עכשיו הוא מציע לנו שואה גרעינית (אולי כאמצעי לפתרון בעיית הפליטים?) ול"התגייר" למקקים. צריך לשמור על הסוד שלא יגיע לאוזני הפלסטינים כי אם הם יקנו את הרעיון ו"יתאסלמו" למקקים תהיה לנו מלחמה בלי האפשרות לפתרון גרעיני.

 9. דפנה הגיב:

  ארה"ב לא הטילה את פצצות האטום שלה מתוך רצון להביא שקט ושלווה לעולם. טרומן רצה להוכיח שהוא "גבר" כמו רוזוולט. טרומן רצה להצדיק בפני עמו את מילירדי הדולרים שהושקעו בפיתוח. טרומן רצה להוכיח לעולם שידה של ארה"ב הקפיטליסטית על העליונה.
  דבר שני לשאול שאלה בסגנון- אם להם יש למה לנו אסור היא מטופשת שמתאימה לגנון ולא לדיון על עתיד העולם כמו שאנו מכירים.
  להתייחס לאטום כמו נשק קונוונציונלי זהו פשע.
  הסיבה היחידה שאני יכולה לחשוב עליה שהאדם המציא את האטום והסיבה שהוא ממשיך להתחמש ולפתח אותו למרות האזהרות לגבי הקיום הוא יצר ההרסנות שתבוע באדם ואנו פשוט מקרבים את הבלתי נמנע.

 10. להוכיח שהוא "גבר"?? הגיב:

  זה הכל? כל מכלול האסטרטגיה של המעצמה הגדולה בעולם מסתכם לא במומחים, לא בטקטיקנים מנוסים אלא ברצון של אדם אחד לצאת
  "גבר"?
  אם כך היתה מתנהלת ארצות הברית, הם היו נסוגים לגודל ולעוצמה אולי, של איי מרשל.

 11. חגי הגיב:

  נשק גרעיני לא מונע מלחמות?

  מעניין, שוב אף אחד לא לומד היסטוריה ולא נותן לעובדות לבלבל אותו.

  1) 2 פצצות אטום זה מה שסיים את מלחמת העולם השניה, אלטרנטיבה אחרת הייתה לכבוש את יפן כולה מבית לבית! אז היו פחות הרוגים?

  2) נשק גרעיני הוא זה שמנע מהמלחמה הקרה להפוך לחמה, הרוסים והאמריקאים נזהרו כל הזמן לא להילחם ישירות אחד בשני על אדמת אירופה, אלה רק דרך צד שלישי (קוריאה, ישראל, ויאטנם, אפגניסטן ועוד)

  3) נשק גרעיני הוא זה שמונע מהודו וסין להילחם אחת בשניה למרות סיכסוכי הגבול ביניהם (מדובר בשטח הרבה… יותר גדול מיהודה שומרון ועזה)

  4) נשק גרעיני מונע מהודו ופקיסטן מלהיזהר לא לעבור את גבול הטעם הטוב בלחימה שלהם בקשמיר.

  5) נשק גרעיני (עפ"י מקורות זרים) הוא זה שדחף את המצרים והסורים לתכנן מלחמה מוגבלת ביום הכיפורים.

  6) רק במזרח התיכון מדינות כמו עירק בזמנו ואירן חרטו על דיגלם את השמדת מדינת ישראל והן עושות או עשו את כל המאמצים להשיג נשק גרעיני.

  7) אם לארה"ב, רוסיה, אוקראינה,צרפת,בריטניה,הודו,פקיסטן,צפון קוריאה, דרום אפריקה בעבר, ברזיל בעבר, יש או היה נשק גרעיני, למה לנו אסור?

  למישהו יש תשובות אמיתיות, לא רק סיסמאות

 12. חגי הגיב:

  לדפנה.
  לא ענית לאף שאלה.

  איך בדיוק טרומן רצה להוכיח שהוא "גבר"?
  יש לך ספק שאם בעלות הברית היו פולשות ליפן הם לא היו מנצחות?

  איך יכול להיות שמשטרים "משוגעים" כמו ארה"ב (אם את קומוניסטית) או רוסיה וסין (אם את פרו מערבית) לא השתמשו אף פעם בנשק גרעיני?

  כנראה שלא למדת מההיסטוריה שאף מדינה לא יוצאת למלחמה באחרת אם היא לא חושבת שהיא יכולה לנצח! ואיך אפשר לנצח במלחמה גרעינית? זו הסיבה שהיא לא מתקיימת!

 13. דפנה הגיב:

  ראשית ברצוני להגיב לנתן שטען שההשוואה לאוושויץ היא מטופשת. שואה גרעינית אם וכאשר תתרחש תהיה במימדים שלא ניתנים להגדרה עפ"י מכלול המילים הקימות היום. כל מערכות החיים ימחו מעל העולם.
  ולכל מי שטען שיש להחזיק את הכור עד יבוא שלום ושהכור מגן עלינו- ההפך הוא הנכון.
  ככל שנגדיל את מצבורי ראשי החץ האטומים כך חוסר הביטחון שלנו יגדל.פצצת האטום היא סכנה לשלום האנושות וזה שקר גס לטעון שאנו בטוחים יותר בזכותו.

 14. דפנה הגיב:

  אם אין חשש מפני מלחמה גרעינית אז למה העולם ממשיך להתחמש? התרעה ואיום סופם להתממש אחרת זה לא היה איום!!!

 15. חגי הגיב:

  לדפנה.

  אם איומים סופם להיתממש אז את בטח מאמינה במה שהאירנים אומרים בגלוי: שצריך להשמיד את מדינה ישראל! אם כך אז התשובה האפשרית היחידה היא להיתחש בנשק גרעיני כדי לקדם את רוע הגזירה.

 16. דפנה הגיב:

  חגי,
  צריך להפסיק את ההתחמשות. לא זה לגיטימי, ולא מוסרי לראות בו כלי איום קונוונציונלי במלחמה. זהו מנגנון השמדה עצמית.

 17. אלישע הגיב:

  מן הראוי היה שאנשי הועד הישראלי למען פירוז המזרח התיכון מנשק אטומי ביולוגי וחימי יביאי בפני משתתפי הפורום את תוכן המכתבים שנשלחו על ידם לשליטי מדינות במזה"ת המחזיקות בנשק ביולוגי או חימי (כמו סוריה ואירן למשל), ידוע לי על פניות מן הסוג הזה שהועברו אל שליטי מספר מדינות באיזור. חשוב מאד לפרסם בהזדמנות זו את הנוסחים המדוייקים, ולאיזה מדינות במזרח התיכון נשלחו. האם גדעון ספירו או ד"ר יהודה עתי יכולים לפרט לנו בנושא?

 18. הנא אבו עיד הגיב:

  קראתי את המכתבים ששיגרתם לראש הממשלה ולראש הווהסוכנות לאינרגיה אטומית מר ברדעי. כמוסמכת מדעי המדינה אני שותפה לדאגות ולטיעונים שלכם בנושא. בהמשך , יש לחשוב/ לייסד תנועה פוליטית להגשמת מטרות אלה.
  יישר כוח
  הנא אבו עיד

 19. ניר הגיב:

  לדפנה – כמה עובדות לגבי הירושימה ונגסאקי שמאד ראוי להביא בחשבון כששופטים את אותו האסון(ולא שאני חסיד של הפצצה):

  א. ההפצצות הגדולות ה"קונבנציונליות", כמו על ברלין, דרזדן או טוקיו, לקראת סוף מלחמת העולם השניה, גרמו לא פחות הרס והרג מאשר הפצצות האטומיות על הירושימה ונגסאקי,

  ב. לאחר כבוש האי אוקינאווה ואחרים, לאור האבדות העצומות של הצבא האמריקאי ושל היפאנים שנלחמו עד הסוף וההתאבדות ההמונית של האזרחים שם בסוף הלחימה,

  ג. ולאור העובדה שלאמריקאים היה מידע מודיעיני מוצק שהיפאנים גבשו איסטרטגיה שלפיה האמריקאים לא יוכלו לעמוד במספר האבידות הרב הצפוי להם אם יכבשו את כל יפאן,
  ד. ולאור העובדה שהיפאנים הכינו לפיכך את ארצם למלחמת קמיקאזה עד הסוף….חיילים ואזרחים כאחד,

  ה. ולאור ההערכות של הצבא האמריקאי שכבוש כזה יעלה בחייהם של כשני מיליון חיילים אמריקאים וחמישה מליון יפאנים לפחות,

  ו. הם הגיעו אז למסקנה שהשמוש בפצצה החדשה תהיה הדרך "הזולה" והמהירה יותר לסיום המלחמה(ואולי גם חשבו על העתיד בייחס לניצנים המבצבצים של המלחמה הקרה),

  ז. ולאור העובדה שבאותו זמן האמריקאים היו מיד לאחר סופה של המלחמה בהיטלר ולקראת סופה באוקיאנוס השקט, ושבה נהרגו מאות אלפים מחיילי צבאם, וארה"ב מלאה שכול ואובדן,

  י. אז אולי בכ"ז אפשר לתת לטרומן קצת חבל….
  ניתן כמובן לשאול באם שקלו האמריקאים להדגים את הפצצה על אזור לא מיושב, אבל שהתוצאות יהיו ברורות לכל, במקום לזרוק אותה ישר על הראש…וגם להתנחם בכך שלולא התוצאות הזוועתיות של ההפצצה אולי הפיתויים להשתמש בה בהמשך היו פחות מרוסנים…

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים