הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-14 ביולי, 2004 6 תגובות

מאת כתב "הגדה השמאלית"

יו"ר תנו לעבוד בכבוד, אבי עובדיה, ומנהלת מועדון "הגדה השמאלית", סיגל הרוש, הגישו ביום שלישי (13 ביולי) מכתב למפלגת העבודה ובו התנגדות להקמת ממשלת אחדות לאומית. המכתב הוגש בישיבת הלשכה של מפלגת העבודה שהכריע בעניין הצטרפות המפלגה לממשלת שרון-נתניהו.

במכתב פורום הארגונים למאבק באבטלה נאמר: "אנו קוראים למפלגת העבודה לא להצטרף לממשלת אחדות ולשתף פעולה עם ממשלה הפוגעת בתקציבים החברתיים ובשכבות המוחלשות". לדברי פעילי פורום הארגונים החברתיים תחת הנהגתו של אריאל שרון ובניצוחו של בנימין נתניהו, חיים כיום בישראל כ-1.3 מיליון נפש מתחת לקו העוני, מהם כ-600,000 ילדים המצויים בסיכון גבוה להגיע לתת תזונה. ישראל הפכה למדינה העומדת בראש המדינות המערביות המובילות בפערים החברתיים. קיצוץ הקצבאות לקשישים, לחד-הוריות, למקבלי הבטחת הכנסה וקצבאות ילדים, דרדר את מצבם של רבים לכך שאינם מסוגלים לרכוש לעצמם מזון ותרופות.


בנוסף יש לזכור כי במגזר החרדי והערבי אחוז העוני עומד על כ-46% – כלומר כמעט מחצית האוכלוסייה במגזרים אלו ענייה! הפיטורים ההמוניים הצפויים במערכת החינוך ובמגזר הציבורי יכניסו אלפים נוספים למעגל האבטלה והעוני. אחוז האבטלה הפורמלי עומד כיום על כ-11% והוא אינו משקף את תמונת המצב האמיתית, שכן רבים עובדים בחלקי משרות בניגוד לרצונם, או שאינם זכאים לקצבת אבטלה בשל הקשחת הקריטריונים ולכן נעדרים מהסטטיסטיקה. רבים נוספים אינם פונים כלל ללשכות התעסוקה שכן הם אינם מאמינים כי תמצא עבורם תעסוקה.


עוד מדגישים הפעילים החברתיים במכתבם כי "האחריות לכל הפגיעות החברתיות מוטלת על ממשלת שרון-נתניהו. ממשלה זו תכננה את הפגיעות הללו, היא דוגלת במדיניות כלכלית ניאו-ליברלית שבה האחריות מועברת מהמדינה לאזרח. מאחוריה עומדת תפישת עולם ברורה ומכוונת של התנערות המדינה מאחריותה כלפי אזרחיה: לקיום בכבוד, לרווחה, לחינוך, בריאות ותעסוקה, ומבטיחה פערים גדולים והולכים בין קבוצות האוכלוסייה השונות".


בקריאה אישית ליו"ר העבודה, ח"כ שמעון פרס, נאמר "לך, אנו קוראים לעמוד מאחורי המלים והמשפטים שאתה ברוב תבונתך קבעת כי המדינה נוהגת בקפיטליזם חזירי ו-6,000 איש נהנים בעוד שישה מיליון נאנקים. המפלגה שבראשה אתה עומד רואה עצמה כאלטרנטיבה לשלטון, ולכן אסור לה שתניף רק את הדגל המדיני ותרמוס את האזרחים החיים בה. כל שיתוף פעולה או ישיבה בממשלה זו, תהפוך גם את מפלגת העבודה לאחראית ישירה ולשותפה מלאה לפגיעות החברתיות-כלכליות". המכתב מסתיים במלים: "אנו קוראים לכם לא להצטרף ולא לשתף פעולה עם ממשל ניאו-ליברלי וימני ולנהל מאבק אמיץ במדיניות זו מספסלי האופוזיציה. אל תתנו להם לקנות אתכם בעבור כמה כסאות!".

תגובות
נושאים: מאמרים

6 תגובות

 1. שי הגיב:

  מה זה יעזור? העבודה לא שונה בהרס החברתי שנפל עלינו כאן בעשורים האחרונים.

 2. גלילי הגיב:

  "ארגונים חברתיים" – לא ידעתי כי "הגדה השמאלית" היא ארגון חברתי. באשר ל"תנו לעבוד בכבוד" , מצאתי באתרים שונים את שם הארגון אולם לא הבנתי מה הוא עושה. באחד המקורות מצאתי כי הארגון עוסק " יעוץ משפטי , השמת כח אדם , גישור פערים, שירותים למובטל ". כמו כן עובדיה הקים מפלגה הנקראת להב"ה שרצה לבחירות לכנסת האחרונה . מה עם אותה מפלגה ?

 3. אחמד פילגר / כל הכבוד הגיב:

  כל הכבוד לפורום הארגונים למאבק באבטלה על היוזמה. צריך להוריד את ממשלת שרון מן השלטון כמה שיותר מהר וחבל שפרס וחבריו בעבודה נותנים לממשלה הכושלת עוד פסק זמן. זמנם עבר.

 4. אלעד בר הגיב:

  אתם לא מבינים שפרס רוצה להפסיד בעוד בחירות?
  הוא רוצה להיות שר חוץ ולצאת מהשטחים בשביל
  "העם" אבל הוא לא מבין שלפני צדק לפלסטים צריך לבוא צדק לאזרחי ישראל. מפלגת העבודה צריכה לשנות את שמה למיני ליכוד.

 5. נמרוד ברנע הגיב:

  חביב הגדה השמאלית ח"כ יוסי שריד כבר נתן פעם שם תואר מתאים להתנהגות המדוברת של מפלגת העבודה:
  הליכוד ב’.

 6. קארין רז הגיב:

  כל הכבוד שאחד כמו אבי עובדיה קם והחליט לעשות משהו לטובת המדינה ולטובת ה"חלשים" והעניים עמותת "תנו לעבוד בכבוד" אני מאחוריכם תמשיכו ככה!!!!! בתודה ‘קאין רז ונופר עובדיה

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים