הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-13 בספטמבר, 2004 42 תגובות

מסע ההפחדה ויצירת החרדה של מערכת הביטחון הגיע השבוע לשיא. הדבר נעשה בתיאום מופלא עם אמצעי התקשורת ששזרו מידע מודיעיני עם הערכות מצב, תמונות צבע ופרשנויות של מומחים. "טרור בסיני" התנוססה הכותרת באחד העיתונים. "מידע קונקרטי על כוונת מחבלים לפגוע בישראלים בראש שנה", כתב עיתון אחר. הכול בגדול. בצבע אדום. מאיים. לא משאיר מקום לספק. "הפעם זו התראה אמיתית", הם מדגישים. שמישהו לא יחשוב, חס וחלילה, שמנסים "לעודד" את המטיילים להישאר באילת, או לעלות לגליל שבמשך עשרים שנה לא מצליחים לייהד אותו כמו שצריך. נוצרת התחושה שברגע שתקפל את העיתון יתרחש הפיצוץ הגדול.

בתום גל האנטישמיות המפוברק בצרפת שהשאיר את חותמו העז בנפשם הפצועה של הישראלים, ואחרי חשיפת העובדה ה"נוראה" לפיה אמצעי הביטחון בשדות התעופה בטורקיה לא עונים על דרישות השב"כ, הגיע הזמן לחסום גם את פתח המילוט האחרון אל חולות סיני. אלא שבמקרה האחרון טעתה מערכת הביטחון טעות טקטית.


הבדואים בסיני, שחלק נכבד מפרנסתם בא מהמבקרים הישראלים, הם המבריחים העיקריים של נשק ותחמושת לאינתיפאדה הפלסטינית. ובמקרים רבים הם מבריחים גם לתוך השטחים חומרי גלם למיניהם המשמשים את הפלסטינים בכלכלתם. מישהו יכול להעלות בדעתו שהפלסטינים או כל גורם אחר ייפגע במרקם היחסים העדין הזה עם הבדואים, או יקים עליו את זעמם של המצרים שלוקחים היום חלק חשוב ביישוב חילוקי הדעות בין ארגוני ההתנגדות למיניהם?


אם כן מה מסתתר מאחורי הדאגה "הכנה" של מערכת הביטחון? האם אנו עדים לחזרתה של הציונות אל חיקה החם של האנטישמיות?


מסתבר שככל שהחומה סוגרת עלינו ויוצרת את אחד הגטאות הגדולים בהיסטוריה האנושית, חוזרת במקביל אל השיח הציבורי הטרמינולוגיה ששימשה את הציונות כדי "לשכנע" יהודים להגר לכאן. היום אותה טרמינולוגיה של פחד, אימה וטרור, משמשת כדי "לשכנע" את אותם יהודים להישאר כאן ולהקים עליהם את "חומה ומגדל".


תחת מסווה של אנטישמיות גואה באירופה, איומי טרור מבית ומחוץ, טווה לנו מערכת הביטחון את הקיום האולטימטיבי של העם היהודי בציון: גטו ארץ ישראלי מבית היוצר של ז’בוטנסקי את שרון.


למרבה האירוניה אפשר לומר שהציונות ששמה לה למטרה לשלב את העם היהודי בהקמתה של מדינת ישראל, ליצור בית לאומי שיהיה המקום הבטוח ביותר ליהודים, לעקור את תרבות הגטאות והגלותיות, מוצאת את עצמה במקום הכי מסוכן ליהודים, העם בגולה לא השתלב והגטו חוזר אלינו בגדול.


אותה אידיאולוגיה קולוניאליסטית ומיושנת מהמאה ה-19 ששללה את הגולה, ששללה את המציאות בפלסטין וראתה בה "ארץ ללא עם", ששללה מחלק מהיהודים את ערביותם – חוזרת על עצמה ורוצה לדפוק לנו את החופשה בסיני. אז גבירותיי ורבותיי: סעו לסיני, לפאריז ולטורקיה. אל תתנו להם לקלקל לכם את החג. הפלסטינים ממילא נתונים תחת סגר מוחלט ואני מניח שהם יישארו כך עד שהציונות תראה בהם עם חופשי בארצו. או אולי הפחד שזורעת מערכת הביטחון יפעל כמו בומרנג וישכנע רבים לוותר על חלום "הגטו הגדול".


רק הביאו בחשבון שכאשר אתם נוסעים לסיני אתם מממנים, אומנם בצורה עקיפה, את משלוחי הנשק ומטעני החבלה ממצרים לשטחים. חופשה נעימה.

תגובות
נושאים: מאמרים

42 תגובות

 1. שימחה לאיד הגיב:

  לא ניתן להתעלם מהפיסקה האחרונה בא מר חמיס אומר שהנסיעה לסיני בעקיפין ממנת טרור.
  דרך המילים איני יכול להתעלם מהתחושה המתקבלת של שימחה לאיד.
  אם כן מר חמיס הישראלים ממנים טרור על בסיס יום יומי כדי לאפשר לפלסטינאים לחיות איך שהוא בזמן שגל שנאה ורצח שוטף את מחוזותיהם.
  ישראל גם ממנים טרור בפוטנציה בכל עיסקה המבוצעת עם ערבים פלסטינאים גם בתוך גבולות הקו הירוק.
  ישראל אבל ממנת גם משכורות של סוכני שבכ ומוסד שחלקם ודאי לא ישמעו להוראות וישמחו לבקר בסיני ……..

 2. אד גורדון הגיב:

  אכן מאמר מאיר עיניים ופותח סתימות. מה שמוזר בכל הענין וזה דבר שחוזר על עצמו לא פעם אחת ולא רק אצל כותב אחד באתר, זה העיוות הקל שעוברות העובדות בדרך אל המסך. החלקים הקטנים שנעלמים בדרך ולא מגיעים לידיעתו של ציבור הקוראים הנאמן. באופן בהחלט משעשע – בדיוק כמו אותו מערכת ממשלתית אותה נהנים הנאה מרובה לתקוף כאן בוקר וערב.
  ובכן לעצם הענין: מי שעלול לבצע התקפת טרור על הישראלים הנופשים בסיני הם לא הבדואים החביבים אלה האירגונים ממצרים גופה שהעיקרי שבהם הוא גמעה אל אסלימיה. אותו אירגון שביצע את הטבח באסואן. הם כן מעונינים לפגוע בתיירות למצרים ומכוון והם אינם פלשתינאים – מרקם היחסים של הבדואים עם הפלשתינאים ( וגם עם המוסד ומוחאברת המצרי ואפילו איתי ) לא יפגע, אפשר לנשום לרווחה. לגבי צרפת – ובכן כל מי שמסתובב בפריז בימים אלה יכול לראות כתובות בערבית וצרפתית על חנויות של יהודים וכל מי שמדבר עם יהודים בצרפת יכול לשמוע עדויות ממקור ראשון למקרי תקיפה על רקע יהדותם. להבדיל ממר חמיס – אני לא מזלזל בהתראות מערכת הביטחון, הן אמיתיות. אבל כמו דבריו של מר חמיס הן אמיתיות בחלקן ונוטות לעוות את המסקנות על מנת להשיג מטרה פוליטית מסוימת. ומה המסקנה?
  קודם כל לנסוע לסיני וצרפת. יפה שם ולא יותר מסוכן מכל מקום אחר. שנית כל, מימין ומשמאל רק חול וחול, שנכנס לעיניים ומסמא את הראיה ולא נותר לו לאדם דבר אלא עצמו. חג שמח.

 3. זובי מנטה הגיב:

  בדיוק אתמול סיפר לי חבר ששמע במו אוזניו כיצד שילם ראש ערית אילת 10000$ לשכיר יחסי הציבור מוטי מורל כדי שיארגן את האזהרה החדשה, בעזרת קשריו עם גורמים בטחוניים. כך מקווה עריית אילת להשאיר יותר נופשים בעירם היקרה בחגים הקרובים. במקום ובזמן בו הבטחוניות העיוורת מושלת, והשחיתות נמצאת בכל מקום, מתחת לאור הפנס, ומחוצה לו, אין הדבר אפילו מעורר פליאה. הישראלים שיהיו נאיביים מספיק להאמין להתראה יקבלו את עונשם בעצם השהייה באילת… אני מאחל לכל מי שיסע לסיני נסיעה טובה, ואני אחכה לסיני שלי עד אחרי החגים, כדי לקבל אותה ריקה, מסבירת פנים, וידידותית כמו תמיד

 4. שלמה הגיב:

  צריך להזכיר שזאת בעייה עתיקת יומין בין היהודים והממסד שלהם. כמו שמפורט בספר במדבר פרק י"ד . אלה העם מתגעגעים למצרים "נתנה ראש ונשובה מצרימה", ואלה מצד שני משה ואהרן -על סמך מידע מודייעני מפופק – רוצים לגרור אותם למלחמה בארץ זבת חלב ודבש ו"אתם אל תראו את עם הארץ"

 5. לזובי מנטה הגיב:

  שמעתי מחבר ששמע במו אוזניו???
  מה אתה לא שמעת במו אוזנך מאותו חבר????
  זה הוכחה?
  יותר מזה אני לא שמעתי אני ראיתי את זה במו עיני כתוב באתר הגדה השמאלית ע"י זובי מנטה

 6. נתן. הגיב:

  משרד הביטחון מזהיר:
  מטיילים ישראלים בסיני עלולים להחמיץ הזדמנות לההרג מטילים בשדרות.

 7. אזהרה לנתניה… הגיב:

  למה לא מוציאים אזהרה לחג לנתניה. שמעתי שיש 49 התרעות, מהן כמה ממוקדות וכמה לפיגועים אייכותיים. אני בטוח שבקרב ההתרעות, אלה מהן ההתרעות החמות לערים הגדולות ירושלים, חיפה ותל אביב, יש גם התרעה ספציפית כלשהי לנתניה. למה לא מזהירים את הישראלים מלנסוע למשפחותיהם בנתניה בערה"ש? חכמים גדולים על סיני. המקום המסוכן ביותר זה חדרה, עפולה ושדרות, ולא חופי סיני העצומים.

 8. גיא אברהמי הגיב:

  נמאס כבר מזריעת הפאניקה המיותרת הזו.אני עדין מחכה לנשק המסוכן שאמור להיות בעירק ושהזהירו אותנו ממנו. האם מישהו משלם על האזהרות המטופשות האלה שאינן מתממשות מחיר אישי כלשהו? על ההיערכות מול ה"איום" העירקי בזבזנו 1.5 מיליארד שקל, במקרה של סיני ממילא אף אחד לא מתייחס לאזהרות הללו, אז זה לא מאוד בעייתי. מדיניות הממשלה גורמת לכך שפחות ופחות אזרחים יכולים להרשות לעצמם חופשה באילת או באתרי נופש יקרים בחו"ל, כך שגם מי שמאמין לשטויות הללו יאלץ לנפוש בסיני (או לא לצאת לנופש בכלל).

 9. נחום הגיב:

  גיא –
  אל תשכח את האיום שהחיזבאללה ירדוף את ישראל אחרי נסיגה מלבנון,
  שלאירנים יהיה נשק גרעיני תוך 3 שנים (איום שהושמע ב93-94)
  ניאו נאצים בגרמניה (הושמע ב89-91)
  ומתקפה מצרית עכשיו שהם יושבים על הסיני.
  כן זה עולם מסוכן……..
  (אגב מעניין איפה נהרגו יותר ישראלים מטרור במצרים או בישראל)

 10. לוחם בטרור הגיב:

  אני מממן את הטרור גם דרך מס ההכנסה שאני משלם דרך קבע למשפחת שרון וחבר מרעיה, במסע הכיבוש וההתנחלות הפרוע שלהם!

 11. פרגמטיסט הגיב:

  מדובר באירגונים מצריים ולאו דווקא פלסטינים שעלולים לבצע פיגוע. רק לפני כמה ימים נתפסו 6 סטודנטים מצריים חוצים את הגבול כדי לבצע פיגועים בישראל. ברור לכל אחד שנופשים חסרי-הגנה בחושות הן מטרה קלה מאוד לפעולות כאלה. לכן, אין שחר לתיאורית הקונספירציה של ג’וליאנו מר שמושפע ככל הנראה מהרוח הקונספירטיבית בעולם הערבי.

 12. יש טרור הגיב:

  טרור, כידוע, פירושו הפחדה.
  ישראל אכן מבצעת מדיניות הפחדה נרחבת כלפי תיירים ישראלים במצרים וכלפי הציבור הישראלי בכלל…

 13. עופר הגיב:

  האזהרה נגד הטרור בסיני יצאה במקורה מהמועצה לביטחון לאומי, אבל מעניין שהראשון לדווח על כך היה העיתון הימני "מקור ראשון" הן בדפוס והן באתר האינטרנט שלו, ובאותו זמן גינה את "אגד" על כך שמציע ליורדים לאילת מעבר חינם בטאבה, ובכך מעודד את התיירות לסיני. אולי זה אומר משהו על האמינות של האזהרות האלה.
  שאר האיומים על ישראל אינם אלא נסיונות הפחדה מיותרים מצד מערכת הביטחון שמעוניינת ביותר תקציבים. מכל האויבים ש"מקיפים" את ישראל נותרה רק סוריה, והסיכוי שתתחיל לבדה במלחמה הוא ממש אפסי, מה גם שזה לא קרה מעולם.
  אשר ל"איום" הגרעיני, באמת יש סכנה כזו: יש כיום רק 4 מדינות בעולם שלא חתמו על האמנה להפצת נשק גרעיני, ומתוכן רק אחת במזרח התיכון (רמז: המדינה היחידה שאין בשטחה הריבוני מחנות פליטים) , ודווקא זו מחזיקה בנשק גרעיני, לפי הערכת כל מכוני המחקר בתחום והאירגונים הבינ"ל.
  כל מי שמשלה את עצמו כאילו מדינה דמוקרטית מהססת יותר להשתמש בכוח יכול אולי להירגע, מכיוון שהנשק הגרעיני נמצע בידי מדינות דמוקרטיות (יחסית). אבל לכל השאר אין סיבה להירגע, ואזכיר את כל המלחמות שהחלו בהן מדינות דמוקרטיות.

 14. לג’וליאנו מר ח’מיס מיהושע הפרוע הגיב:

  כתבת אמירות רבות, שנשענות על השקפות נכונות מאד. רק מה? זו כולה אזהרה לתיירים יוצאים. לא מדובר בחלק מהכיבוש הישראלי בשטחים, לא בהמשכה של הנכבה, ולא בקולוניאליזם (סביר יותר לשער, שרבים יראו דווקא בהשתלטות התיירים הישראלים על סיני סוג של קולוניאליזם). ועם כל התיעוב שאני חש לשלטון הציוני, העובדה שהוא אינו מעודד אזרחים להמנע מנסיעות לחו"ל בכלל, אלא רק לסיני, מוכיחה שאין כאן רצון לנעול אותנו בגטו (לא נורא, יש לו מספיק פשעים גם ככה).
  ודרך אגב, הניצול הציני שעושה ממשלת ישראל לגל ההתקפות הגזעניות על יהודי צרפת, אינו הופך את הגל הזה ללא קיים. חבל שאתה מניח לתסכול לעוור אותך.
  בקיצור, נסחפת קצת אחי…

 15. אלישע הגיב:

  גוליאנו מר חמיס שלום\
  צפיתי בעניין רב בסרט המצויין "הילדים של ארנה" ששודר בערוץ 8. דבר אחת מציק לי ואינו נותן לי מנוח: אחד מן המרואיינים בסרט אומר במפורש כי "בגנין לא היה טבח, אנחנו נלחמנו שם נגד האוייב". האם אין הדברים האלה עומדים בסתירה לכל מה שחונכנו עליו בשמאל העיקבי?

 16. שלומי בר-אדון הגיב:

  לאלישע
  לא סתם אחד אומר שלא היה טבח בג’נין אלא זאכריה זביידי ידידה הטוב של לוחמת השלום טלי פחימה

 17. אילת הגיב:

  אם היינו צריכים לחיות לפי התראות של גורמי בטחון (אמיתיות או פיקטיביות), ארץ ישראל היא המקום האחרון לחיות בו.

 18. Yosi הגיב:

  Dear Eilat:
  it is the last place to live in

 19. אדם מימון הגיב:

  אני בטוח ב1000 אחוז שיש כאן קונספירציה רק כדי שאנחנו האזרחים נפחד לסוע לסיני
  ועכשיו בחופשת סוכות באמצע כל הלחץ של המבחנים שיש לי בתיכון דפקו לי נסיעה שתכננתי עם חברים וכולם פחדו לסוע לחופשה קצרה בגן-עדן….

 20. בן פישר הגיב:

  כמה פתטי. כמה הזוי. כמה יהירות. כמה עצוב לראות את המציאות מתפוצצת בפנים. כמה עלוב יהיה לקרא את התאוריה החדשה שתבוא ותסביר מדוע בכל זאת מר מר חמיס צדק.
  בהחלט כדי לשקול התנצלות. גם התנצלות אינטלקטואלית וגם התנצלות עבור הקורבנות האפשריים שנשמעו למר מר-חמיס ונסעו ונפגעו.

 21. מנחם הגיב:

  לכל החוכמולוגים שהגיבו עד היום, 7/10/04 אני מציע לפתוח טלויזיה ולשמוע חדשות.
  הפחדה ?
  קונספירציה ?
  מזימות של הימין ?

  אני מקווה שלאף אחד מכם אין קרובים במלון טאבה היום.

 22. מנחם הגיב:

  איך, איך, מר ג’וליאנו היקר התמוטט לך כל המאמר האינטלקטואלי עם הניתוח "המעמיק" – ממש כמו בנין קלפים (לא, כמו מלון הילטון טאבה).
  האם יעלה בדעתך, אתה הנאור מכולם, היודע הכל, לכתוב מאמר התנצלות ? או אולי תיקון קטן? או לפחות לומר "טעיתי" ?
  אני מנחש שלא. בוודאי נראה מאמר חדש המסביר כי הכל באשמת ישראל האימפריאליסטית, הכל בגללנו. ואולי תמשיך להמליץ לנו לשלוח עוד קורבנות פוטנציאליים כדי להזין את מכונת הטרור ? (או, סליחה, איזה מילה גסה)
  רבותי, מתי תפקחו עיניים?
  מחכה להתנצלות.

 23. אד גורדון הגיב:

  כמה נעים ונחמד לחזור ולקרוא את המאמר המלומד, ההסברים יודעי הכל. צודק בן פישר באומרו שיהיה מענין לקרוא תגובה ממר חמיס שתסביר לקוראים הפראנואידים והנבובים מדוע מר חמיס צודק בכל זאת – כי הרי ברור וידוע שאסור לתת למציאות להפריע לביסוסה של תאוריה מוצלחת.
  ובכן האם ההיביריס הטוב והידוע הוא שגורם לזלזול ולמחשבה שכולם מטומטמים? ובכן לדעתי הסיבה גרועה יותר ואולי זה הזמן גם לחשוב מחשבה קטנה – אולי אנחנו לא כאלה חכמים? אולי אנחנו לא יודעים הכל יותר טוב מכולם? אולי גם בצד השני (בימין, במרכז ובשמאל השפוי רחמנא לצלן) ישנם אנשים אינטלגנטים שיודעים על מה הם מדברים? כנראה שלא. זה בטח היה פיצוץ גז או פיגוע שאירגן המוסד ובכל מקרה האשמה כולה מונחת על ישראל.

 24. יוסף – בוקר נורא הגיב:

  8 באוקטובר, 09:45

  אני קורא שוב את המאמר של מר ח’מיס ולא יכול שלא להזכר במוחמד בכרי וטענותיו נגד המדינה בעניין אחיניו סייעני הטרור.
  כמה מילים חסרות אחריות יכולות להיכתב?
  כמה פעמים עוד יכה הטרור בפרצופם של המלעיזים והשחצנים? אלו המסוגלים לכתוב:"מסווה של אנטישמיות גואה" או לטעון לקונספירציה של מערכת הבטחון אשר בונה בהסתר גטו יהודי.
  עוד טען מר ח’מיס "מישהו יכול להעלות בדעתו שהפלסטינים או כל גורם אחר ייפגע במרקם היחסים העדין הזה עם הבדואים, או יקים עליו את זעמם של המצרים"? – איזה טיעון! ובכן, נשאלת השאלה מי כאן זורה חול בעיניים? מי כאן מפרסם דברים חסרי אחריות וחסרי בסיס במסווה של דאגה כנה?
  אני קורא לג’ליאנו מר ח’מיס: תתנצל! טעית, הטעית, התיימרת והטחת לשוא דברי עוולה.

  כולי תקווה שגם המשפט השחצני הנוסף של הכותב על "גל האנטישמיות המפוברק בצרפת" לא יתפוצץ לנו בפרצוף כמו כל המאמר…

 25. עמיחי הגיב:

  שוב קיבלנו שיעור מאלף בנושא הצדקנות.
  ג’וליאנו מר פרש את מישנתו הפוליטית, נימק את טיעוניו המקוממים על קונספירציה וטרור כאשר הוא מפגין בטחון הגובל בשחצנות.

  והנה הגיעו אותם טרוריסטים והצדיקו את התרעות מערכת הבטחון. אותם טרוריסטים לא קראו את ג’וליאנו מר ולא חושבים שמרקם יחסים עם הבדואים והמצרים חשוב יותר מרצח של אנשים חפים מפשע רק כי הם ישראלים.

  ג’וליאנו מר הראה חוסר ידע ואחריות משוועים וכתב דברים ריקים. האם הוא מודע לאפשרות שמישהו נפגע בסיני לאחר שקרא את המאמר שלו והחליט ליסוע בכל זאת?
  האם ג’וליאנו מר יבין את גודל הטעות שעשה?

 26. איבכלד בורנוונץ הגיב:

  לא הבנתי.
  8.10.04

 27. אלישע הגיב:

  "הרג של 80 אזרחים חסרי נשק"???
  שאלת טריוויה למגיב נחום (מחק את המיותר)

  מי הם האנשים אוחזי הנשק הנראים תכופות בכתבות מרצועת עזה,ולעיתים אף מקיימים מסיבות עיתונאים?

  1. עבמי"ם

  2. סוכני היישות הציונית שהושתלו ברצועת עזה במתכוון.

  3. בובות דמה שרק נראות כמי שמפעילות כלי נשק ופה ושם מנסות לירות איזה קסאם קטן לגיוון.

  4. יצירי דימיונו הקודח של כותב שורות אלה

 28. מור-ולמרות הכל שלום ולא גטו הגיב:

  אכן, אסון נוראי נחת על העמים באיזור שלנו, בדמות הפצצות באתרי הנופש בסיני.
  יחד עם זאת, לא ברור מדוע חלק מן הכותבים רצו לכאן (כאילו היינו האתר של מעריב?) בשמחה לאיד.
  עם כל הצער על הקורבנות החפים מפשע (והצער של כולנו זהה, כנה ואמיתי), עם כל הצער על הנזק לכלכלת הבדואים בסיני והפלסטינים ברצועה – אנו עדיין זקוקים גם היום לשלום כמו לאויר לנשימה.
  לא הישראלים, לא הפלסטינים – רוצים באמת לחיות על חרבם בגטאות אומללים ומנודים מרצון או מכח הכח הכובש.
  הפתרון היה הווה ועד שנשיגו גם יהיה מאבק בלתי מתפשר לשלום צודק כולל ויציב באיזורנו. רק שלום כזה ימזער את האיבה וברבות הימים יביא לשקט-אין פתרונות קסם.
  הקמת גטו בין ליהודים ובין לערבים אינה מועילה היא רק מביאה להשמדה.

 29. אלישע הגיב:

  כבר שנים רבות אני שומר עימי שני קיטעי עיתונות ומימרה אחת. קטע העיתון הראשון הוא ציטוט מדברי גולדה מאיר: "מעולם מצבנו לא היה טוב יותר" הנושא את התאריך 3.10.73
  קטע העיתונות השני הוא ציטוט מפי מנהל ההקלטות של חברת התקליטים "דקה" האומר למנהלה של להקת החיפושיות כהאי לישנא: "מר אפשטיין, אין עתיד ללהקות בנים עם גיטרות, אולי תנסה בחברה אחרת" הדברים האלה נאמרו ב19.4.62. ברייאן אפשטיין, אגב, הלך לחברת תקליטים אחרת.
  את מאמרו המלומד של גוליאנו מר חמיס אני מצרף בחפץ לב אל שני קטעי העיתונות השמורים עימי מזה שנים כה רבות, כי שם מקומו הראוי. אגב: המימרה שאותה איזכרתי בראשית דברי הולכת כך: העולם יגמר, אבל הטיפשים לא.

 30. נחום הגיב:

  נראה שיש כאן כותבים (מימין) שחוגגים את הדם.
  לא לשכוח שמאז שהם בשלטון נהרגו אלף אזרחים.
  השיעור הכי גבוה לשנה של איזשהו שלטון ישראלי.
  אלה הם פטריוטים של בתי קברות.
  במקום לציין בצעקנות כל פיגוע, תחשבו טוב איפה טעיתם. אולי הרג של קרוב ל80 אזרחים חסרי נשק היה קשור לפיגוע? אולי לא טוב שיהיה תמיד רצח וסבל.
  אולי כדאי שיהיה תהליך שלום? לא. בואו נהרוג עוד איזה 20 ילדים פלסטינים ונראה מה התגובה של הצד השני.

 31. שי הגיב:

  לכל הימנים הנחמדים. אפילו השב"כ לא הסיר את ההזהרה שלו. הוא לא ידע שהולכת להתיות התקפת טרור כזו. הוא כיוון להתקפת טרור פלסטינית. ובזה צודק מר חמיס.

  התקפת טרור של ג’יהד עולמי יכולה להיות גם בלונדון בלי שהשב"כ או המוסד יהיה להם מושג קלוש על כך.

  המודיעין שלנו לא משהו. הוא פוקסיונר.

 32. שלומי בר אדון הגיב:

  לשי ונחום-סבתא שלי פרחיה תמיד הייתה אומרת- "מי שאין לו מה להגיד עדיף שישתוק". לשי במיוחד, ההתראה של השב"כ לא הייתה על טרור פלסטינאי בסיני אלא על פעולה מתוכננת.
  ולגבי המאמר של ג’וליאנו אולי בעצם גם הוא היה צריך לשמוע דברי חוכמה מפי סבתא פרחיה (היה לו משתלם כי אולי הוא היה מקבל גם עוגיות מלח שוות.)

 33. שי לשלומי הגיב:

  מומחים רבים וטובים אמרו לאחרונה כי השב"כ התריע מפני פיגוע צפוי של הפלסטינים. לא היה להם מושג על מהלכים של הג’יהאד העולמי.

  לכן אין טעם שאשתוק. ראוי שיפסיקו להפחיד אותנו. המדיניות שמוביל משרד הבטחון מפחידה אותי לחיות פה גם בלי ההתרעה שאין להיכנס לתל אביב כל יום וכל לילה. אבל אין לי איפה לישון ולעבוד. זה ביתי וזו עבודתי.

  יכולים להתעצבן עד מחר אנשי השב"כ. אבל סבתא בלומה היתה אומרת אל תגיד זאב זאב. בייחוד אם מדובר במדינת פיגועים מלאה באדם לאדם – זאב. חברה של זאבים. בודדים.

 34. חגי הגיב:

  פשוט תהיה גבר ותגיד טעיתי!
  לא רוצים תרוצים, לא רוצים הסברים, לא רוצים דמגוגיה – פשוט תגיד טעיתי סליחה.

  ככה תצא גבר.

 35. נחום לחגי הגיב:

  הבעיה איננה גבריות.

  הבעיה היא שמובילים את מדינת ישראל והעולם בכיוון הלא נכון. ניסו את ה"ניאו-שמרנות" ארבע שנים. כל שנה רק נהיה גרוע יותר.

  התיזה שאם המדינות המתועשות יתחילו "לנענע את הסירה" ע"י מלחמות יזומות, יהיה לנו בטוח יותר היא דבר שטות.

  ראו מה קרה – כל השטחים נכבשו מחדש וחיי אדם נרמסו – איזה פלא – יש טרור.
  עיראק הותקפה על חאווה. איזה פלא – יש התנגדות.

  למה אר"הב לא עובדת קשה לשקם את אפגאניסטאן במקום לתקוף יעדים חדשים? – זה איננו נראה מאצ’ו בקרב הבוחרים הימינים באר"הב. המטרה בעיראק הייתה גיוס קולות, ביזארי ככל שזה ישמע.
  למה סעודיה לא טופלה? כיוון שעשירי סעודיה הם הפטרונים של בוש.

  ארבעת שנים האחרונות היו גרועות מאוד מבחינת בטיחות אישית , כלכלה, וזכותיות הפרט. זה לא עומד להשתפר. מובילים אותנו למדינה עם ממשלה חזקה יותר על חשבון הדמוקרטיה, כזו שלא תהסס להשתמש בבעיות בטחון כדי לשלוט בעם – אם היא לא פופלרית היא פשוט מתנקשת באיזה פלסטינית ומדביקה לו תווית -"אבו ג’בו – אחראי לפיגועי הטרור א, ב, ג".
  אם מבקרים אותה בצדק היא פולשת לאיזה כפר. לעיתים היא מחממת את הצד השני בכוונה ואז התוצאה היא מה שקורה בשדרות.

  אותה קונספציה שהובילה למלחמת לבנון הכושלת מנחה את ראש הממשלה. התוצאות אינן משביעות רצון.

 36. נתן. הגיב:

  המהירות שבה קפצו נציגי הימין בפורום ,והחלו לרקוד על הדם ,ראויה להיכנס לספר של גינס.

  אז נכון,באופן חד-פעמי ההתרעה התבררה כנכונה.

  ואולי בעצם לא?
  אולי דוקא ההתרעות של "גורמי ביטחון" הם אלו שהסבו את תשומת ליבם של ארגוני הטרור לכך שמאות אלפי ישראלים עומדים להיות בחגים באזור סיני?
  אולי יש לנו כאן את תופעת הביצה והתרנגולת?

 37. מור-ועדיין לא מאמינה להתרעות הגיב:

  אין כל ראיה כלשהי לקשר שבין ההתראות שהיו או לא היו לגורמי הביטחון לפני כחודש (ושהם טענוט כי חיסול שבוצע קבוצת חמאס בעזה קשור בו) לביין הפיצוצים הנוכחיים בסיני.
  להזכירכם התראות דומות יש גם על תאילנד, על חלקים מטורקיה וכו’ – עד שלא יבהירו מה טיב ההתראות הללו ומה השיקולים האמיתיים שבפירסומן – אני לא אאמין להן.
  ולסיום מה קורה לחלק’ מהכותבים כאן עם ה"תהייה גבר" וכו’ ועם ה"אני הצודק" (הרי לא עשינו הימורים בנושא ההרוגים ומובן שכולם הפסידו) – אם אין לכם מה לכתוב אפשר גם לשתוק.

 38. אלון דביר הגיב:

  מצחיקים כל אלה אשר מתעקשים לעצום את העיניים ולהתעלם מן המציאות מכיוון שאין היא אהודה עליהם.

  שי, ההתרעות שפורסמו דיברו בפירוש על טרור איסלאמי ולא על פלשתיני.

  אנשים כאן כותבים שכל שנה יש התראות. קיראו בבקשה את הפסקה הראשונה במאמר לעיל. השנה ההתרעה היתה חמורה בהרבה.

  נתן, שמדבר על ביצה ותרנגולת, פיגוע כזה מתוכנן חודשים ארוכים. מגוחך לחשוב שארגוני הטרור זקוקים לגורמי הבטחון על מנת לדעת על מס’ הישראלים הנוסעים לסיני. הדבר נמצא במקורות גלויים לחלוטין בישראל ובמצרים.

 39. נחום לאלישע הגיב:

  יא חביבי, אתה לא יודע איך זה עובד? אולי אתה לא עושה מילואים כש"כלי העבודה" זה M16 ואפוד.
  אם נהרג מישהו בין 16-45 הוא חמוש אלא אם הוא נכה (כי אי אפשר לטעון בהגיון שמפגר הוא ראש החמאס בעזה, או שהוא אחראי על הפיגוע האחרון).
  כמה תמים אתה יכול להיות? אתה פולש לשכונה של פליטים ומוצא בדקדנות את ה"פעילים"? מה זה פה – משחק מחשב? הורגים שם סתם אנשים.
  זה טבח.
  גם אנחנו חטפנו טבח. וחוזר חלילה. שיטת הדיכוי לא מוצלחת. שיטת הטרור גם לא מוצלחת. צריך להביא סוף לכל ההזיות האלה. מייחל למדינה שתסיים את הכיבוש הארור. בלבנון זה לקח 20 שנים ומאות רבות של ארונות קבורה (מלאים בצעירים).

 40. אלישע הגיב:

  דווקא עשיתי מילואים במלחמת יום כיפור, בהתשה שאחריה, במלחמת לבנון, וגם אחרי מלחמת לבנון. הערה אישית: האפוד תמיד הכביד עלי, ובכל הזדמנות השתדלתי להוריד אותו מעלי, למורת רוחם של מפקדי ופיקודי, אבל זה עניין אישי.
  עכשיו תענה לי בכנות נחום: מותר להרוג חמןשים פלסטינים או לא?

 41. בן-דוד הגיב:

  נסתרים מעיני מניעיו של ג’וליאנו מר.
  מאמרו מעלה מספר סימני שאלה ותהיות:

  – האם לדעתו גל האנטישמיות בצרפת אכן מפוברק?
  ברור לכל שגל האנטישמיות אכן קיים ומתחזק.
  בדיוק חזרתי מביקור בבלגיה ואנשי הקהילה היהודית אכן חשים בסכנה סביבם, ולא בגלל אזהרות מערכת הבטחון הישראלית…
  אז מדוע הכותב עוצם עיניים או אולי מנסה לשכנע שאלימות מוסלמית כלפי יהודים בעולם אינה קיימת?

  – ג’וליאנו מר טוען שגם שאזהרת מערכת הביטחון היא מפוברקת ונובעת ממניעים אחרים מאשר שלום הציבור. המציאות הוכיחה את ההפך הגמור וההזהרה הייתה הרבה יותר רלוונטית מההרגעה.
  האם הכותב יתנצל? יחזור בו מדבריו? יודה שאילו יותר אנשים היו מקשיבים להתרעה אז חיים היו נחסכים?
  – מה משמעות הפיסקה האחרונה במאמר (שהיא, איך לאמר? "תמוהה" בלשון המעטה).
  מה רוצה לאמר הכותב? לא לסוע לסיני כי כך אנו מממנים טרור?
  כן לסוע לסיני ולהמשיך לממן טרור?

  מה משמעות המאמר כולו אם לא טעות, הטעיה וקנטרנות?

 42. ניצן הגיב:

  מאמר עצוב…

  מאמר שיש בו הרבה כעס, מאמר שיש בו אי לקיחת אחריות על כלום, "זה הכל אתם!".

  לא צריך לקחת את הכותב ברצינות גמורה מדי,
  הוא גם לא צריך להתנצל בפני איש.

  מותר לו לכתוב שטויות כאוות נפשו…

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים