הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-17 באוקטובר, 2004 15 תגובות

אחרי שאריאל שרון הכריז על תוכנית "ההתנתקות החד-צדדית", דווח בתקשורת שתנועת "שלום עכשיו" הציעה לפתוח במערכה ציבורית גדולה למען התוכנית. משרד ראש-הממשלה ביקש ממנה להימנע מזה, מחשש פן יגביר הדבר את התנגדות הימין הקיצוני לתוכנית. "שלום עכשיו" לא היתה הגורם ה"שמאלי" היחיד שהתלהב מהתוכנית. ראשי מפלגת-העבודה טענו שהתוכנית היא בכלל תוכניתה שלה, ועל כן היא צריכה להצטרף לממשלה ולעזור לשרון להגשים אותה.

הייתי אחד המעטים שהרימו מיד את קולם נגד התוכנית. טענתי שזוהי תוכנית ימנית-קיצונית, שנועדה לסלול את הדרך לסיפוח רוב הגדה המערבית, לקבורת האפשרות של תהליך שלום ולהטעיית הציבור בארץ ובעולם.


הביטחון שלי נבע מהעובדה שאני מכיר את אריאל שרון. אני עוקב אחרי האיש זה 50 שנה ואף כתבתי עליו שלוש מסות ביוגרפיות. אני יודע למה הוא חותר ומהן שיטותיו.


עכשיו בא דב וייסגלס ואישר בפה מלא: כל מטרת התוכנית היתה לשים קץ לתהליך השלום ("הארץ", "בשם מרשו", 8/10). שרון זרק את תכניתו לחלל כדי למנוע כל משא ומתן עם הפלסטינים לשנים רבות ולמנוע כל דיון על הגדה המערבית, בשעה שהוא מקים בה רשת של התנחלויות שתכליתה למנוע כל אפשרות להקמת מדינה פלסטינית ביום מן הימים.


דב וייסגלס איננו סתם פרשן. הוא דומה ל"קרדינל האפור", מזכירו של הקרדינל רישיליה ששלט בצרפת לפני 400 שנה. טענו אז שהמזכיר הוא המנהל את העניינים מאחורי הקלעים.


וייסגלס הוא פרקליטו וידידו של שרון זה עשרות שנים, שליחו המיוחד למשימות עדינות, האיש המסובב את קונדוליזה רייס סביב אצבעו הקטנה. בגן החיות של שרון, הוא השועל.


דבריו הגלויים של וייסגלס הם העדות המכרעת. הם מביישים לא רק את הנשמות התמימות של "שלום עכשיו" והפחות תמימות של פרס ושות’ ממפלגת העבודה – הם גם יריקה בפרצופם של ג’ורג’ בוש וכל שאר מנהיגי העולם, העוסקים זה חודשים בתוכנית המגוחכת הזאת כאילו היתה שיא היצירה המדינאית ("תוכנית היסטורית!" כדברי קולין פאול האומלל).


גילוייו של וייסגלס התחרו בתקשורת עם "פרשת האלונקה" – סיפור החושף גם הוא את השיטות של שרון ושות’. שרון רוצה לשבור את אונר"א, סוכנות האו"ם המטפלת זה עשרות שנים במיליוני פליטים פלסטינים. זהו גוף גדול, המעסיק כ-25 אלף עובדים, ובהם מורים, עובדים סוציאליים ורופאים – רובם ככולם פלסטינים, כמובן. הוא מעניק לפליטים מזון, חינוך, שירותי-בריאות וגם קורת גג בעת הצורך. בלעדיו היו הפליטים שוקעים מזמן בתהומות של ניוון ורעב. באחרונה, כאשר צה"ל רומס ערים שלמות על תשתיותיהן, אונר"א מטפל גם בפלסטינים נצרכים שאינם פליטים.


עצם קיומו של גוף זה מפריע לשרון ולאלופיו, המבקשים לשבור את התנגדות הציבור הפלסטיני על ידי הפיכת חייו לגיהנום. אחרי שניסו באופן שיטתי לשבור את הרשות הלאומית הפלסטינית, הם מבקשים עכשיו לשבור את אונר"א. כפי שדווח בתקשורת, שרון הורה לאלופים למסור למחלקת ההסברה של משרד החוץ תצלומים צבאיים סודיים, כדי להוכיח שאונר"א הוא שותף של "ארגוני הטרור".


למחרת היום הוצגו בטלוויזיה הישראלית תצלומי מזל"ט, המראים אנשים מכניסים לאמבולנס של אונר"א משגר של טילי קסאם. החל מסע הסתה פרוע נגד אונר"א. הדיפלומטים הישראליים בניו-יורק דרשו מהאו"ם לפטר את המנהל הדני, פיטר הנסן.


כעבור יומיים התמוטט הכל. אונר"א טען שהאדם בתצלום אינו נושא כלל משגר קסאם, אלא אלונקה. הגנרלים הכחישו, אחר-כך גימגמו, אחר-כך הודו בחצי פה שאולי היתה טעות: מפענחי התמונות באגף המודיעין של צה"ל, אנשים בדרגות של סמלים וסגני משנה, לא פירשו נכון את התמונה.


תשובה זו מחייבת חקירה. האם המומחים שיקרו במזיד או האמינו במה שאמרו? כל אחת משתי האפשרויות גרועה מהאחרת. אם המומחים שיקרו, הם לא חרגו מן הנורמה הנלוזה. אפשר לומר שהם עשו מה שעושים אנשי מודיעין בכל העולם: מספקים לבוסים את המידע שהם רוצים לשמוע. בוש רצה לתקוף את עיראק? הנה דו"ח מודיעיני על הנשק להשמדה המונית של סדאם. שרון רצה לחסל את אונר"א? הנה משגר קסאם באמבולנס של הנסן.


לפני 50 שנה, כאשר שאלו אותי כתבים זרים אם להאמין להודעות הרשמיות של צה"ל, עניתי שצה"ל אינו משקר. אפשר להאמין להודעותיו, אלא אם כן הוכח ההפך. הימים ההם עברו מזמן. כיום, כשמוצגת לי אותה השאלה, אני מייעץ שלא להאמין אף למלה אחת של הודעות צה"ל, אלא אם כן הוכח ההפך.


לכן אין הפתעה בכך שאמ"ן משקר. באין ספור עדויות של ראשי אמ"ן בממשלה ובוועדת החוץ והביטחון של הכנסת הם הפיצו שקרים גסים והערכות כוזבות ביודעין. זה לא חדש.


אבל יש גם אפשרות שמומחי אמ"ן חשבו שהם מוסרים מידע אמיתי. וזה נורא עוד יותר. אין צורך להיות מומחה כדי לראות שהאיש בתצלום אינו נושא משגר קסאם. שום אדם אינו נושא כלי כבד כזה ביד אחת, כפי שנראה בתצלום. ברור שהוא נושא מכשיר קל. מבט שני גם מלמד מעבר לכל ספק שזוהי אלונקה. היא נראית כאלונקה והאיש נושא אותה כאלונקה.


אם המומחים טעו, מדוע זה כל-כך נורא? זה נורא מפני שעשרות פעמים מפציץ חיל האוויר "חוליות של משגרי קסאם" על סמך ההערכות של אותם המומחים, הערכות הנמסרות תוך שניות ומובילות למעשי הרג תוך שניות. אחר-כך באות ההודעות של דובר צה"ל, המודיעות בתרועה גדולה שחוסלה עוד חוליה. כמה עשרות בני אדם, ובהם ילדים, נהרגו על סמך "פיענוחים ודאיים" כאלה?


ובינתיים מזמינה ההודעה חיילים לירות באמבולנסים המובילים פצועים.


את פיטר הנסן פגשתי רק פעם אחת, בוועידה של האו"ם על בעיית הפליטים. הוא עשה עלי רושם של אדם הגון ומוסרי. אני מקווה שיישאר בתפקידו.


* * *


מקרה אחד של הרג על סמך "קביעה ודאית" צריך היה לזעזע השבוע את העולם. הילדה אימאן אל-חמס, תלמידה בת 13 ברפיח, היתה בדרכה לבית הספר. היא הלכה באותה הדרך שבה הלכה בכל יום. לפתע ניתכה עליה אש תופת. הרופאים הוציאו מגופה 20 קליעים. מכיוון שלא כל כדור פוגע, יש להניח שנורו לעברה לפחות 100 כדורים – 100 כדורים על ילדה קטנה אחת. בילקוטה נמצאו ספריה ומחברותיה.


דוברי צה"ל מסרו את ההודעה השקרית השגרתית: הילדה נכנסה לשטח מסוכן, החיילים חשבו שהיא מחבלת, הילקוט שלה נראה כמטען חבלה, וכו’ וכו’.


אז מה קרה באמת?


ההסבר הפשוט ביותר הוא שהחיילים ערכו מטווח על הילדה, כנקמה על שני הילדים שנהרגו מטיל בשדרות. קשה לי להאמין בזה. הסבר אחר, מפחיד לא פחות, הוא שהחיילים נמצאים במצב קבע של פאניקה. כבר ראיתי בחיי חיילים במצב של פאניקה, היורים כמטורפים בכל דבר שזז. ייתכן שזה מה שקרה גם הפעם: הילדה זרקה את התיק והתחילה לברוח כאשר שמעה ייתכן שזה מה שקרה גם הפעם: הילדה זרקה את התיק והתחילה לברוח כאשר שמעה יריית-אזהרה, והחיילים בכמה עמדות, במקום לירות בתיק, ירו בה.


* * *


היחס הציני של הציבור כלפי הודעות מערכת הביטחון גרם לפני שבוע לטרגדיה אחרת. ערב ראש השנה פירסם השב"כ אזהרה למטיילים לבל יעברו את הגבול לסיני, מפני שצפויים שם פיגועים חמורים. הציבור הצביע אי אימון ברגליו. למרות האזהרות הרשמיות החוזרות ונשנות, עברו רבבות לסיני במשך כל תקופת החגים. המטיילים חשבו, מן הסתם, שיש לממשלה כוונות פוליטיות. שכן אילו היו החששות אמיתיים, היו השלטונות סוגרים את הגבול.


מסתבר שדווקא הפעם היו האזהרות נכונות. בפיגועים ההמוניים נהרגו ונפצעו עשרות רבות. שום ארגון פלסטיני לא היה מעלה על דעתו להתגרות בממשלת מצרים. לכן נראה שקרה כאן משהו חדש.


פעמים רבות הזהרנו שהמוני צעירים ערביים ומוסלמיים בעולם לא יבליגו לאורך ימים על ההשפלה היומית של האומה הערבית, כפי שהיא משתקפת בטלוויזיה. אדישות הממשלות הערביות והמוסלמיות נוכח המתרחש בשטחים הפלסטיניים נראית כרפיסות משפילה או כבגידה מחפירה.


התעללות שרון וקודמיו בעם הפלסטיני היא פצצת זמן. פלישת בוש לעיראק סיפקה את הנפץ. הולכת ומתגבשת תנועת התנגדות ערבית-איסלאמית, שאינה מבחינה עוד בין עיראק ופלסטין, ובין ישראל, ארצות הברית והממשלות הערביות.


זהו, כנראה, המסר של טאבה.

תגובות
נושאים: מאמרים

15 תגובות

 1. סמי הגיב:

  היום פרסמו שכניראה יהרסו כל המבנים בישובים היהודים שיפונו בחבל עזה, ואני שואל האם זה לא חלמאי? ךמה להרוס? האם לא ניתן להשתמש בזה ככלי לבנייה? למשל, למה לא לעודד חילופי אוכלוסייה פלסטינים כנגד יהודים? אלה לבתים של אלה ואלה לבתים של אלה למה לא???, בעצם העלייה היהודית לישראל האם זו לא החלפת אוכלוסייה?.. למה המנהיגות הישראלית לא יכולה להעלות רעיונות בונים ויצירתיים ? רק הרס והרג.בגדר התמכרות ממש.

 2. אילן הראל הגיב:

  התקדים של פינוי יישובים הוא תקדים היסטורי, תקדים שראוי שיתבצע למרות שמכלול התכנית המדינית לא מוצא חן בעיני כותב המאמר.
  כותב המאמר, נוקט בגישה ימנית טיפוסית דווקא, ולא מציע אלטרנטיבה ריאלית, אלא רק אומר: לא. באמת חוכמה גדולה להגיד לא.
  כמו הערבים הכותב אומר הכל או לא כלום. ולאן זה יוביל אותנו לדעתכם? אז הכיבוש מצמיח תופעות של חוסר צדק ועוול לפלסטינאים. נו באמת.. מה אתה מחדש בזה, ומה זה קשור לתכנית ההתנתקות.
  סוף סוף, פעם ראשונה ראש ממשלה בישראל שם אצבע על פינוי התנחלויות ומתחיל במהלכים ביצועיים. אם השמאל יפיל את ראש הממשלה בתקופה היסטורית זו, לא תהיה סליחה לעולם, על הצדקנות, ההתנשאות והילדותיות.

 3. עופר הגיב:

  אין ז ה חדש שאריק שרון לא דובר אמת, אבל גם שליחיו לא בהכרח דוברי אמת. יתכן שדברעו של וייסגלס נועדו רק לרכך את ההתנגדות בליכוד, אבל גם אם זה לא המצב, אני לא משוכנע שמחנה השלום צריך להתנגד לתוכנית.
  אמנם, אין ספק שמטרתו של שרון בטווח הארוך היא לחזק את השליטה בחלק גדול ככל האפשר של השטחים ולקנות זמן, אבל זו היתה גם אחת ממטרותיו של מנחם בגין בהסכם השלום עם סיני, כלומר יתכן שמתוך שלא לשמה יבואו לשלמה.

 4. יגאל הגיב:

  מספר דברים:
  א. הגרסה הצה"לית מספרת על כך שהתצ"א של
  האמבולנס של אונר"א פורש ע"י מפענחים
  לא מקצועיים שעבדו לצורך הסברה.
  הטענה היא כי כל המפענחים המקצועיים
  גרסו שלא מדובר בקסאם.

  ב. גרסת הצבא לגבי הילדה היא כמובן שונה
  לחלוטין משלך.
  בכל אופן, גרסתך שלך דווקא היא נראית לא
  אמינה. נראה בכל זאת שמדובר בטעות בזיהוי.

  ג. הפיגוע בסיני לא נחזה ע"י מערכת הביטחון.
  לא נראה כי למערכת הביטחון יש מודיעין
  רציני בנושא אל-קעידה וגרורותיו.
  ולכן – לא ניתן להצייחס ברצינות להתראה
  שמערכת הביטחון נתנה.

  ד. לגבי הכוונות של שרון – נראה כי הצדק
  עימך. בכל זאת, אני מקווה שלא.

  ה. ההשפלה הפלשתינאית התחילה לפני שנים רבות.
  אל קעידה לא ניזונה דווקא מנושא זה, אלא
  עוסקת בגלוי בניסיון להפיל את המשטרים
  המערביים בעולם.
  ישראל היא פשוט אג’נדה קלה יחסית לצרכי
  גיוס ותעמולה – ולצערי, ממשלות ישראל
  רק ממשיכות להבעיר את התבעירה הזו.

  השאילה היא – האם קיימת אפשרות אמיתית
  לסיום סכסוך בגבולות 67′, תוך סיום
  מתקפת הטרור הפלשתינאית.
  אני עדיין בספק רב מאוד.

 5. שירה הגיב:

  שמחתי מאוד לקרוא את התגובה של יגאל. גם עניינית, גם בהירה עם תחושה שיש כאן משהו הרבה יותר אובייקטיבי ממה שהראה אבינרי ושמאלי אך לא קיצוני. זה מכניס את הדברים לפרופורציה ומוציא אותנו מההלקאה העצמית שאנחנו נוטים לעשות לעצמנו, בגלל שאנחנו יהודים אבל גם בגלל שאנשים כמו אבינרי מפעילים עלינו (ועל עצמם) מניפולציות רגשיות ע"י תיאור עובדות בצורה מסוימת.
  המאמר עצמו היה מעניין ובגלל שלא היה לי את הידע שיש ליגאל, לא יכולתי להגיב באופן ביקורתי.

 6. ליגאל הגיב:

  * גם באוקטובר 1973 כשגולדה מאיר טענה שהמצרים לא מתכוונים להתקיף היא טעתה, כי המודיעין של צה"ל היה לא מקצועי אלא לצורכי תעמולה. כמובן, 2000 חיילים ישראלים שלמו את המחיר.

  * כנראה שב1977, כשהמודיעין של צה"ל טען שהמטוס שמביא את אנואר סאדאת לארץ הוא למעשה פעולת קומנדו מצרית ולא כך היה, גם אז היה מדובר על צורכי תעמולה. כמובן, בגין, לעומת גולדה, לא סמך על המודיעין.

  * הטענה של המודיעין והשב"כ בין 1967 לבין 1987 כי הפלסטינים בסופו של דבר ישלימו עם הכיבוש גם הייתה לצורכי תעמולה. כמובן הוא טעה, כי אז פרצה האינתיפאדה.

  * המודיעין טעה, לגבי המלחמה, לגבי השלום, לגבי אבו מרזוק ולגי העלונקה.

  ככל הנראה המודיעין של צה"ל קיים לצורכי תעמולה. השאלה היא האם ישראלים ופלסטינים צריכים למות לצרכי התעמולה של מלחת ההתנחלויות.

 7. יגאל – לאילן הראל הגיב:

  דבריך דברי טעם.

  ברם, ישנה סוגיה אחת מרכזית בדיון שלטעמי לפחות, לא זכתה להתייחסות מרובה, והיא רלוונטית לתגובתך למאמר:
  מסתמן כי הפינוי יהיה דרמאטי, אולי אף טראגי, וקיים הסיכוי לפעירת פצע עמוק בלב הקונצנזוס (אם קיים כזה) לגבי המעשה והשלכותיו.

  בקיצור נמרץ – הפצע יהיה כה עמוק, עד כי אני בספק רב מאוד לגבי האפשרות להמשך. האם ישראל ה"שפוייה", דהינו, האזרחים המאמינים בשלום ובפיתרון הסביר של שתי מדינות, יצליחו להמשיך את המומנטום לכיוון יציאה מהגדה המערבית?
  האם לא יווצר מומנטום שלילי של פיצוי יתר להתנחלויות בגדה? (ללא קשר לסדר היום החשאי של שרון).

  דרכו של שרון מובילה לאירוע מסוג זה, ומספוקני לגבי ההמשך.

 8. אורה הגיב:

  זאת פעם ראשונה שאני סוקרת את האתר הזה. המאמר הנ"ל מעביר תחושה מאוד שלילית כלפי מדינת ישראל והצבא שמגן על חיינו כל יום. אם לומר בכנות, היה לי קשה להאמין שישראלי כתב את המאמר הזה ולא שונא ישראל. הרי איך אפשר להוציא דיבה על הצבא, בנינו שמסכנים את חייהם כדי שאתה תוכל לשבת מול האינטרנט?

 9. גייזי שביט הגיב:

  לפני 42 שנה שאלתי מכר בגרמניה,איך אפשר להסביר שכל כך הרבה מליונים האמינו ושיתפו פעולה עם המנהיגות הנאצית ? והוא ענה לי:
  "כשיש ממשל שמשקר במצח נחושה ובשיטתיות, ששולט באמצעי התיקשורת, או שזו מתחנפת ומשרתת אותו, כשמערכת החינוך נשלטת בידיו,לאורך זמן רב, אז העם יאמין לכל דבר שקר ותועבה,וזה אכן מה שקורה.

 10. אילן הראל – תגובה ליגאל הגיב:

  שוב, שיקולים מסדר שני עולים בתגובתך. ספקות יש בלבך? אז יש ספקות, נו אז מה. אז בגלל ספקות לא נעשה שום דבר. פיצוי יתר? ראית את מחנות המעצר שהשב"ס מכין להמוני המתנחלים?
  ברור שהמעשה יהיה דרמטי וקשה, אך זו תהיה רק עדות לחיוניות של החברה הישראלית לאחר 37 שנים של טמטום מתמשך וחוסר מעש מדיני.

  בקיצור: לא להחמיץ הזדמנת היסטורית שאריך שרון בכבודו ובעצמו מעניק לחברה. לא לדבר, לא לקשקש, לא להתפלפל בשם התחכום, אלא לתמוך לתמוך ולתמוך.

 11. יהודי מארץ ישראל הגיב:

  מלאי השינאה בין שני העמים מספיק להטבעת כברת ארץ המריבה שבין הים והירדן בדמם של גברים, נשים, נערות ונערים, ילדות, ילדים וטף.

  התנתקות טוטאלית בין שני העמים תהיה רק סופו של הצעד הראשון בדרך לשיכוך מרחץ הדמים הזוועתי. הצעדים הבאים חייבים להיעשות על קרקע שקטה של הידברות מדינית שבסופה תוקם מדינה לפליטים הפלשתינאים בחבל עזה ובגדה המערבית.

  בשלב זה כל אחד מהצדדים עומד על רגל אחת, כאשר השנייה תלוייה באוויר ואינו עושה שום צעד בכיוון הנכון, אך הידיים הפנויות נשלחות מפעם לפעם להוצאת עין תחת עין, שן תחת שן וקרביים תחת קרביים – ועל כל צד מאיימת האלטלנה שלו להטביעו במצולות מלחמת אחים. זוועה.

 12. מיכל.ג הגיב:

  "קולין פאואל האומלל?"
  אני רוצה בעיקר להתייחס להערה המתייחסת לבוש וקולין פאואל כמסכנים ההולכים שולל אחר שקריו של אריק שרון. בדיוק מדיניות זו אשר מייחסת תמיד למנהיגי ארצות הברית כוונות טובות, כוונות ליצירת שלום בין ישראל לפלסטינים, מדיניות זו, תפיסת עולם זו היא זו זהולכת ומעמיקה את הדה-פוליטיזציה בארץ. אם לא נבין שלארצות הברית אין אינטרס, לא כלכלי ולא אסטרטגי, בסיום הסכסוך, נמשיך לשחות באותו זרם. ארצות הברית נהנית לתפוס את המקום הזה, תוך מודעות מוחלטת לכוונותיה. ארצות הרית ותאגידיה לא צריכים שלום במזרח התיכון, ובטח לא לוותר על מיקומה הפוליטי של ישראל בתוכו, אולי לא בא לה שיהיה פה פיצוץ (עד שכן יבוא לה) אבל בטח לא בא שיהיה םה שלום. מספר הרוגים מדי פעם משמר בינתיים איזון טוב, קרקע טובה לתוכניות שלה באיזור.
  אלא אם כן האמירה, יריקה בפניו של בוש העוסק זה חודשים בתוכנית, נאמרה בציניות, היא בעיני מסוכנת ומבודדת את הפוליטיקה של ישראל מהעולם. מגמה אשר סופה להשאיר אותנו מחוץ לניתוח הפוליטי העולמי, כהעם הנבחר. העם הנבחר שאינו בוחל במכירת נשק לכל המעוניין.
  כבר עם קלינטון וברק נוצרה מראית העין הזו, קלינטון המסכן רק רצה שלום, הכישלון, בפני רוב האוכלוסיה, תלוי בעיקרו בערפאת, ולגבי השמאל, בברק. קלינטון לעומת זאת, שארגן, שאירח, שדחף, הוא דמות שוחרת טוב, שניהלה את האימפריה, רק עם כוונות טובות.
  לסיכום- אם פריזמת הניתוח תמשיך בכיוון הזה,
  היכולת לתת תמונת עולם רחבה ומעמיקה על המצב כיום תשאף ל- 0, ועימה המודעות הפוליטית בארץ, ובטח ובטח היכולת להביא לשלום. להבין שיש גורמים חיצוניים שאינם מעוניינים בכך אולךי יקל עלינו במציאת אלטרנטיבה.

 13. גייזי שביט הגיב:

  למגיבה אורה:
  הנאיביות של אזרחי המדינה, היא המשאב היקר המכניס ביותר שעומד לרשות ולצרכי הפוליטיקאים, בשטיפת המח לאורך שנים, ההתפכחות היא אכן תהליך כואב מאד מאד,אבל שווה….

 14. דן הגיב:

  בס"ד
  מר אבנרי היקר שלום רב,
  אם המומחים טעו, מדוע זה כל-כך נורא? זה נורא מפני שעשרות פעמים מפציץ חיל האוויר "חוליות של משגרי קסאם" על סמך ההערכות של אותם המומחים, הערכות הנמסרות תוך שניות ומובילות למעשי הרג תוך שניות. אחר-כך באות ההודעות של דובר צה"ל, המודיעות בתרועה גדולה שחוסלה עוד חוליה. כמה עשרות בני אדם, ובהם ילדים, נהרגו על סמך "פיענוחים ודאיים" כאלה?
  … וכידוע לך, הפצצות אלה מביאות גם למעשי הרג (תוך שניות, מקסימום תוך כמה דקות) בתושבי שדרות עצמם.

 15. ofer shapira הגיב:

  אם אריק שרון מתכוון דרך תוכנית ההתנתקות לספח את הגדה או לא זה לא משנה.
  המציאות לא תתן לו.
  ההתנתקות היא תקדים כמו תקדים ימית שיחייב את ישראל במוקדם או במאוחר (עם יותר הרוגים מ-2 הצדדים או פחות) לסגת מיהודה ושומרון בלי הסכם כמו שניסוג (?) מעזה.

  כשמאלן – אני מברך על הפעולה ואין לי ספק שגם אריק יודע את המשמעות הרחבה יותר של פעילותו.

  גם רבין אמר לאחר אוסלו שהוא מתנגד למדינה פלשטינית. רבין ידע את האמת אז ושרון יודע היום.

  זה שהפעולה תבוצע (?) בגלל לחץ מבחוץ זה בכלל לא משנה. השורה התחתונה – מדובר בתקדים חשוב.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים