הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-22 בנובמבר, 2004 37 תגובות

במאה ה-21 אנשים מכל רחבי העולם מתחילים להוקיר ולהעריך את חשיבותו של המתריע מבפנים (whistle blower), זה שיש לו האומץ ליטול על עצמו אחריות לאנושות כולה, זה שיש לו האומץ לפעול למען האנושות כולה. המתריע רואה לנגד עיניו את ביטחונם של החיים על פני האדמה הזאת, האנשים. הוא או היא פועלים למנוע אסון בכך שהם מיידעים את הציבור ישירות באמצעות התקשורת – כזו היא עוצמתם המשולבת בידע ובמצפון. בעידן זה של תקשורת המונים מידע לא יכול עוד להיות חסוי, ובדמוקרטיה הוא צריך להיות פתוח ונגיש לכולם. זהו תפקידו של הפרט, זה שיהפוך להיות המתריע, להיות עיניים ואוזניים לאנשים, אף אם הדבר יעלה לו בחירותו.

המתריעים משלמים מחיר כבד ומסכנים את חירותם, משום שהם מסרבים לשתוק ומספרים את האמת. כאשר ממשלה מסתירה בכוונה מהציבור את סודות הגרעין שלה, מוטל על היחידים שמוכנים להקריב את חייהם, להסיר את המסווה ולגלות את האמת. במקרה של ישראל, הוטל עלי להסתכן ולחשוף את היקפה של תוכנית ההתחמשות הגרעינית שלה. לא היתה זו החלטה קלה, אך ידעתי שאני חייב לבחור בה. אני מאושר שהדבר עלה בידי, למרות המלחמה שמדינת ישראל ניהלה וממשיכה לנהל נגדי.


אינני מתחרט. אני גאה ומאושר לפרסם את סודות הנשק הגרעיני של ישראל בעולם כולו באמצעות התקשורת. עמדתי בנחישות על אמירת האמת במשך 18 שנה ואני ממשיך לעשות זאת. למרות הסבל שנגרם לי – נחטפתי ברומא, הוחזקתי בבידוד ולא חשתי שכיבדו או הוקירו את מעשי – אני ממשיך להאמין שלציבור יש הזכות לדעת והוא חייב לדעת את האמת על סודות הגרעין של ישראל. שוחררתי אחרי 18 שנה, מהן שהיתי 11.5 שנים בבידוד בתנאים מחרידים, ומן הראוי שקולי יישמע עכשיו. אך ישראל אינה מוכנה לכבד את חופש הדיבור ואת זכותם של אנשים לדעת על הנשק הגרעיני מחולל השואה שהיא ממשיכה להסתיר תחת מעטה של חשאיות. כאן נכנס המתריע – העולם זקוק למתריע.


ברצוני לומר כמה מלים על הנשק הגרעיני של ישראל. ב-1986 ייצרה ישראל בחשאי, ללא ידיעת הציבור והממשלות הזרות, מלאי של כלי נשק להשמדה המונית, בערך 200 פצצות אטום, בכלל זה פצצות מימן מייצור חדש, ואין ספק שבמרוצת 18 השנים האחרונות יוצרו פצצות רבות נוספות. אני מאמין שמוטלת על ממשלות החובה ליידע את הציבור על כלי נשק המיוצרים בשמו. ממשלת ישראל לא יידעה אפילו את הכנסת, שלא לדבר על מדינות ערב השכנות, שיישאו בנזק העיקרי של כל תאונה שעלולה להתרחש בעתיד.


הסיבה לכך שדיברתי בגלוי היתה רצוני להביא את הדברים לידיעת האנשים, ולעודד דיון פעיל בעניין מדיניות ההתחמשות של ישראל. נוסף לאיום שבשימוש בנשק כזה, מלאי של כלי נשק גרעיניים ללא פיקוח, כמו זה המיוצר בכור בדימונה, מהווה סכנה לבריאותם של תושבי האזור ולמזרח התיכון כולו ואף מעבר לו.


המסר שלי לארגון האומות המאוחדות ולממשלות דמוקרטיות בעלות השפעה הוא: פתחו את דימונה לפיקוחה של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית ונקטו את כל האמצעים האפשריים כדי למנוע שימוש בנשק גרעיני בכל מלחמה שהיא. על מוחמד אל-בראדעי והסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית לעמוד על זכותם לפקח על הנעשה בכור. בשלב הבא תוכרז ישראל כשטח חופשי מנשק גרעיני וכמוה המזרח התיכון כולו.


אני מאמין שהאו"ם צריך להעז ולהעביר עכשיו החלטה שקוראת לאסור על כל נשק להשמדה המונית וקובעת שהוא אינו חוקי. החרימו את הייצור, האחזקה והשימוש בפצצות אטום – זוהי המתנה הגדולה ביותר שהאו"ם ומזכ"ל האו"ם יוכלו להעניק לשישה מיליארד תושבי העולם השביר הזה שלנו. איננו יכולים להמשיך ולהתקיים תחת איומו של נשק גרעיני.


לבסוף, אני רוצה לומר כי לכבוד הוא לי לקבל פרס זה. אני מאוד מעריך שיוקו אונו מצאה אותי מתאים לקבלתו. הפרס הוא הכרה פומבית בסבל שנשאתי במשך 18 שנה בכלא הישראלי. אני מחויב לעזור בהשגת שלום בין הפלסטינים והישראלים ולמען פירוז המזרח התיכון מנשק להשמדה המונית. אני הולך בדרכה של יוקו אונו שבמשך שנים קראה לשלום, אי אלימות ונגד נשק גרעיני. הדרך לשלום עוברת בפירוק נשק וכיבוד בני האדם בכל מקום בעולם.


אני רוצה לסיים נאום זה ברחשי כבוד לג’ון לנון שבאופן בלתי נלאה פעל בחייו הקצרים למען השלום. יחד עם יוקו אונו הוא נשא בחייו מסר של שלום בהחלטיות שלו, כוחו, אומץ ליבו ויושרו.


You may say I’m a dreamer,
But I’m not the only one,
I hope some day you’ll join us,
And the world will live as one.


עולם אחד חופשי מכל נשק גרעיני
תודה רבה
ואנונו מרדכי, ג’ון קרוסמן
3 באוקטובר, 2004

תגובות
נושאים: מאמרים

37 תגובות

 1. חומייני לעומת ליברמן הגיב:

  האייטולה חומייני מנהיג. מקובל על עמו. למען האמת, הוא ה-מנהיג.
  האייטולה ליברמן הוא ראש קבוצה איזוטרית למדי שרוב העם מתנער ממנו.
  זה ההבדל.

 2. עופר יהלום הגיב:

  לגרמני – תודה על המחמאות, ובלשונם של הגששים חן חן למתחנפן…:) . כפי שכתבתי עניין תאוריית המזימה שלך השב"כ הוא לא סביר, גם אם 10 אחוז מתאוריות אלה נכון זה לא כ"כ רלוונטי לתהליך ההיסטורי הכולל.

  יש כאלה שחושבים שמו"מ על פירוק נשק גרעיני עם איראן וסוריה הוא פנטזיה, אבל כמדומני שאותם אנשים אמרו של יתכן כל מו"מ עם אש"ף ולוב, "אין עם פלסטיני" וכו’.

 3. הגרמני הגיב:

  לעופר יהלום,
  מקריאה קודמת של כתבותיך מתרשם אני שמדובר בבחור מלומד ואינטיליגנט המבין על מה הוא מדבר. הערתך בעניין השב"כ אינה עניינית ומהווה פרובוקציה המתאימה לימין הקיצוני.
  לדג פטפטן,
  ביום שהכור בדימונה ולא בכרכור יתחיל לדלוף כמו בצ’רנוביל, אולי תחזור בעצמך. מדובר במתקן ישן ומיושן שהציבור אינו מקבל על הסיכונים הנובעים מפעילותו כל אינפורמציה.
  אולי ביום שתתחיל לגדל זנב, תבין שחיי אזרחי מדינת ישראל שווים לא פחות מערך ההרתעה שבנשק בלתי קונבציונלי!!!
  אגב, אם לנו מותר- אז למה לאירנים אסור?
  מי קבע שאייטולה חמיינאי מסוכן פחות מהאייטולה ליברמן(שיפוצים בסכר אסואן)

 4. עופר יהלום הגיב:

  ראשית אני רוצה לברך את קוראינו החדשים מהשב"כ על הצטרפותם, ולאחל להם קריאה פוריה ומהנה באתר…

  מרדכי ואנונו, עם כל ההבנה למעשיו, לא רק שעשה מעשה האסור לפי החוק היבש אלא שאף הזיק לקידום השלום באיזור, וגרם למתנגדי הנשק הלא-קונוונציונלי להיראות כקבוצת קיצונים למשך שנים רבות.מבחינת החוק, לא מספיק שעשה דין לעצמו כמו באיזו אנארכיה, אלא שעשה טעות פאטאלית בכך שפירסם פרטים רבים על עבודתו.אם היה מוכרח לעשות מה שעשה, די בכך שהיה מכריז על עצמו כעובד לשעבר בכור ומזהיר מפני הנשק הקיים בלי לפרט.

  יש טוענים שכל העניין היה מזימה של שרותי הביטחון שדאגו לקבלתו של חבר לשעבר בקבוצת שמאל לא-ציונית מתוך כונה שיפרסם פרטים על הנשק הגרעיני. אמנם זה לא נראה סביר, אבל אין ספק שמעשהו הגביר את האמונה בקיונו של נשק כזה.

  נראה לי שהפעלות שעל מחנה השלום לנקוט בהן עכשיו הן:
  א) בדקות קרינה באזורי הכורים ופרסום התוצאות בתקשורת.

  ב) קריאה לממשלת ישראל להקפאה חד צדדית (לא פירוק) של הנשק הלא-קונוונציונלי וקריאה לכל מדינות האזור לפתוח במו"מ על פירוקו, מלבד חקיקת חוק שיאסור את פיתוחו ואחסנתו באזורים מאוכלסים בצפיפות כלומר צפונה לב"ש . גם לא נראה לי שמדינה קטנה כשלנו צריכה ש נ י כורים גרעיניים.

  לדג הפטפטן – מקריאת דבריך אפשר לחשוב שהמדיניות הישראלית היא היחידה בעולם שנכונה ושאר המדינות הולכות בדרך לא נכונה. ועל זה נאמר "עם לבדד ישכון"…

 5. אד גורדון הגיב:

  האמת, אני חש צער. הולך אדם והורס לעצמו את החיים בשביל כלום. מה עשה ואנונו? סיפר לעולם מה שכבר היה ידוע לכולם ובסך הכל הוסיף לזה מעט פיקנטריה. בשביל זה ישב 18 שנה בכלא – בשביל מעט פילפל מעל כותרת של עיתון ולמען פיתוח הקרירה של עיתוני אנגלי ציני. כולם ידעו כבר את הכל – כל מי שצריך לדעת וגם אלה שלא . אין לי ספק שהאמריקאים מסתובבים בכור בדימונה באופן חופשי ושהם שמספרים לחברים שלהם מאנגליה על הכל שמצידם מספרים לחברים שלהם בצרפת שמצידם מספרים לכל מי שרוצה לשמוע. סתם, פשוט סתם.

 6. ד"ר יחיעם שורק הגיב:

  אמריקה "הטובה והישנה" עדיין ממשיכה להיצמד למנטרה ("תמהני" מדוע) של "לא ניסוג מעיראק עד שזו תהפוך לדמוקרטית" ןמחרה-מחזיקה אחריה בריטניה הטוני-בליירית, ואני נזכר בציטוט היפהפה מ"בית התה של ירח אוגוסט": "לא אכפת לנו לרסק כמה מיליוני יפנים עד שיאמרו לדמוקרטיה: רוצה אני!" (הירושימה ונגאסקי בדרך). אכן "נפלאות" דרכי ה"ליברליזם" האמריקאי.

 7. צדיק בעיני עצמו הגיב:

  גם צ’מברלין היה בטוח שהוא עוזר לעולם.

 8. אסנת אלון הגיב:

  אינני יודעת אם מרדכי ואנונו קורא את האתר הזה. מקווה שכן. זוהי דרך מסויימת לשמוע קולות נוספים בשיח הישראלי בנוגע לנשק האטומי, ולמדיניות הבטחון של ישראל בכלל.אני על כל פנים תומכת במאבקך למן ההתחלה.מקווה שמאבקך יתרום להסרת השקרים והסודות כדי שנוכל לחיות באקלים בריא ובטוח יותר.

 9. דג אילם הגיב:

  תמיד יהיו איזה אד גורדונים שלאחר מעשה יגידו: " נו, מה חדש?". אבל ב-1985 העולם התלבט אם לישראל יש פצצה גרעינית או רק יכולת לפתחה. המחמירים טענו שיש, והתנהל ביניהם ויכוח אם לישראל יש פצצה אחת, 3 והיו נועזים שאמרו שלישראל יש 5 פצצות אטום – לא פחות. כל זה היה מבוסס על כושר ייצור של הכור הצרפתי משנות ה-50. אף אחד בעולם לא ידע שישראל הרחיבה אותו בחשאי לכמעט פי 3 (150 מגהוואט), ולמעשה יצרה בין 100 ל-200 פצצות אטום. זה הפך אותה למעצמה גרעינית, יחד עם טילי היריחו. במחצית שנות ה-80 להודו ופאקיסטן לא היה נשק גרעיני, וזה היה אפילו יותר פצצות משיש לסין. אז לבוא ולהגיד שזה היה לחינם, זו ממש בורות.

  ואנונו חשב שדעת הקהל תזדעזע. שהציבור בישראל יבין שהוא לקראת שואה גרעינית (שואה שנייה). ש-200 פצצות זה חולני, זה מסוכן, זה אינסוף פסולת גרעינית ומצבורי פצצות. זה יכולת העולה על כל אויבי ישראל גם יחד. שהמחיר הצבאי, הכלכלי והבריאותי לציבור בישראל ובאזור הוא קטסטרופלי. הוא חשב שדעת הקהל תלחץ על המנהיגים להפסיק את המירוץ המטורף הזה, שעד אז לא התנהל נגד אף מדינה שכנה (תוכניות הגרעין של מצרים, עיראק ואיראן היו הכול דיבורים).

  תחת זאת קרה ההפך. הציבור בחר אף יותר שלא לדעת. ובחר להרוג את השליח ב-18 שנות בידוד בכלא.

 10. אריק הגיב:

  ליחיעם שורק.
  ממש דוגמא טובה מצאת – יפן. כל הכבוד.
  קצת עובדות – בעקבות הכיבוש האמריקאי הפכה יפן ממדינה מיליטריסטית ואמפריאליסטית מהסוג הגרוע והמאוס ביותר , מדינה אשר פשעי המלחמה של המשטר הנאצי מחווירים לעומת פשעי המלחמה שהיא בצעה ( השמדת 20 מליון סינים למשל ) למדינה חופשית ,משגשגת , דמוקרטית והכי חשוב מדינה אשר אינה מהוה כל סכנה למערב אלא מהווה בעלת ברית.

 11. דג פטפטן הגיב:

  נשק גרעיני זה רע לא רק בידיה של ישראל אלא בכל ידים שהם, אבל כל זמן שיש רצון מוכח להרוג מצטיד חכם חלש בנשק שמשמעותו – אם תגע בי כולם ימותו יחד איתי. ישראל נקטה בגישה זו אבל ניסתה לרכך אותה על ידי מדיניות העמימות כלומר, אתה לא יכול לדעת מה אני יכול לעשות אבל כדאי שתזהר. במדיניות כזו למתנגדים יש פחות מוטיבציה לפתח נשק דומה משלהם וממילא הסכנה פחותה. בא אידיוט אחד, מגלה שלישראל יש נשק גרעיני רב וגורם לסיכון עצום גם של ישראל וגם של העולם. מה עושה השמאל? כמובן מגן על הטפש שמסכן את כולם במקום לגנות אותו על פזיזותו.

 12. הסתירה הקדושה הגיב:

  מנהיגים של ה"אויב" מתוארים מצד אחד כדיקטטורים (כלומר כופים את עצמם על עמם) ומצד שני כ"מקובלים על עמם" כאשר רוצים להוכיח שהעם כולו הוא "אויב", הסתירה הזו משעשעת ועצובה כאחד…

  באשר לאיראן וישראל, בינתים ישראל היא המדינה היחידה במזרח התיכון שמאיימת בנשק גרעיני (שבמקביל היא מכחישה את קיומו) ואיראן היא המדינה היחידה במזרח התיכון שיש לה סיבה הגיונית לפתח נשק גרעיני, כי ארה"ב אמיימת לכבוש אותה וזה האמצעי היחיד שיכול למנעו את הכיבוש. כך למשל נכבשה עראק בתירוצים שקריים של "נשק השמדה המונית" בעוד צפון-קוריאה פיתחה נשק גרעיני, ציפצפה על ארה"ב ולא נכבשה בדיוק בגלל זה.

 13. יגאל הגיב:

  מר ואנונו:

  איני מקבל את התיזה שלך מהסיבות הבאות:
  1. היית עובד מדינה וחתום על סודיות.
  2. בוודאי עמדו לרשותך דרכים נוספות ע"מ
  להתריע ולהרתיע.
  3. בחרת בדרך המוחצנת והבוטה ביותר, לא מדאגה
  לישראל חלילה, אלא משנאה כלפיה, כפי
  שמשתקפת מציטוטים מדבריך.
  (אף שאין ביטויים מהסוג הזה במאמר
  הנוכחי).

  ועכשיו – עניינית לנושא:
  1. אם הכור בדימונה מהווה סכנה – יש לסוגרו
  מייד.
  2. אין שום משמעות, חשיבות וערכיות לכור
  שנועד לתת הגנה אסטרטגית אם באותה נשימה
  מהווה גם איום אסטרטגי על אותה אוכלוסיה
  עליה הוא מגן.
  אם זה המצב, זהו טמטום גס ומסוכן.
  3. אסיים בקלישאה, אם כי איני יודע להפריך
  אותה:
  הכור בדימונה נועד לתת הגנה אסטרטגית,
  קיומית, לישראל.

  הצורך בסוג כזה של הגנה נובע מהסיבות
  הבאות:
  א. המדינה הוקמה תוך ניסיון להשמידה.
  ב. במלחמת 6 הימים נעשה ניסיון נוסף
  להשמידה.
  ג. איראן, ובעבר לוב, ומדינות נוספות,
  מדברות באופן גלוי ומפורש ביותר
  על הצורך לסיים את קיומה של המדינה.
  ד. We are a small country מוקפת אויבים.

  איראן, אף שאינה סובלת מאיום קיומי דוגמת
  ישראל, בוסלת מדינוי של משטר דיכוי אכזרי,
  שראוי שיעבור מן העולם. וארה"ב, כמדינה
  שוחרת שלומלחמה, בוודאי מפטפטת רבות בנידון,
  בתמיכה בלתי מסוייגת של ישראל.

  לכן, מבחינת איראן בלבד, יש לה הצדקה, אם כי
  מועטה יותר (לפחות בעיני), לנשק גרעיני,
  ע"מ לשמר את משטרה הנוכחי בכל מחיר.

  ואני מאמין שכך היא אכן עושה.

  ותוך כדי – אם אפשר להשמיד איזה ישראל או שניים, אז למה לא?

 14. בנוסף לסתירה הגיב:

  פושע המלחמה היחיד שנבחר לראשות המדינה באיזורו הוא לא אחר ממר שרון.
  כלומר- להגיד על חתאמי ש "הוא מקובל על עמו" זה קצת לא במקום, שכרוב האזרחים בישראל
  מצביעים בעד מדיניות אפרטהייד שמנוהלת ע"י
  אדם שהוכחה השתתפותו בפשעי מלחמה. במובן זה דין ליברמן כדין שרון.

 15. דג אילם הגיב:

  למר יגאל

  אתה מגלה בורות בלשון המעטה.

  ואנונו פנה לעיתונות הישראלית לפני שחשף את שחשף. העיתונות "לא שמה" עליו. לאחר החשיפה התחרו ביניהם העיתונאים מי יציע עונש חמור יותר לואנונו. דן מרגלית (עיתונאי!) פנה באופן אישי לראש הממשלה… !

  לקח לואנונו זמן לגלות שהוא שותף בבניית פצצות אטום. ברגע שגילה זאת, הוא הופתע שאף אחד לא יודע ואף אחד לא רוצה לדעת. הוא הופתע לגלות שמעולם לא התקיים על כך דיון, מעולם לא התקבלה החלטה דמוקרטית על כך. ועדה בלתי נבחרת ואדם אחד, הפושע בן גוריון, החליטו על דעת עצמם. בן גוריון רימה את כל העולם ואשתו, כולל את שריו ואלופיו.

  על הפרת סודיות מקבלים עונש קל ולא 18 שנה בעוון ריגול. כמה מקבלים על חטיפה אתה יודע? כי המדינה חטפה את ואנונו. רק על זה שמעון פרס צריך לבלות את שארית ימיו בכלא.

 16. רותי ב. הגיב:

  כמה יפה לעטוף מעשה פשע באידיאלים נשגבים.
  הייתי רוצה לראות את ואנונו שמתחנן להקלט בארה"ב או באנגליה, מתנהג כפי שנהג במולדתו.

  אפילו אין צורך לנחש מה היה קורה לו.
  קריסטל קליר.

 17. חמי הגיב:

  כולכם טוענים שהציבור בישראל החליט להישאר אדיש לסכנת האטום שוענונו חשף, משתמע מטענתכם שאם רק היה שניה חושב ברצינות על הסיכונים ועל חוסר המוסריות שבדבר. אבל האמת כמובן שונה, רוב מדינת ישראל, שכמובן לא קוראת מאמרים באתר הזה, חשבה לעומק על העניין, עיינה בסיכונים וברווח אבל למרבה צערכם הגיעה למסקנה שחובה עלינו להצטייד בנשק גרעיני, אנו חייבים את זה וכך חושב רוב העם, אבל זה כמובן לא יפריע לכם לפתור כל זה, כהרגלכם בקדש, בטענה שהציבור סירב להקשיב והעדיף להתעלם. אני, וכמוני רוב העם, חשבנו ברצינות ובדעתנות על העניין המדובר והגענו למסכנה שאנו חייבים פצצות אטום, והרבה.
  בנוגע לאייטולות אין זה משנה אם העם שלהם אוהב אותם או לא, בסופו של דבר הם השולטים ויכולים לעשות ככל העולה על רוחם ללא כל בקרה של גוף זר כמו אופוזיציה או משהו כזה. בניגוד לזה ליברמן (שבכלל השוואתו לאייטולות מגוחכת מיסודה) הוא בעל דעת מיעוט וגם שרון, למרות היותו ראש ממשלה, לא יכול לעשות ככל העולה ברוחו ואותו אפשר להעיף, את הייתולות אי אפשר אז תפסיקו עם ההשוואות המגוחכות.
  לסיום מדינת ישראל צריכה לחמש את עצמה בנשק אטומי מהסיבה הברורה שמאז היווסדה היא מוקפת מדינות שעד היום לא השלימו עם קיומה ומחכות לרגע שבו יוכלו להשמיד אותה. לאיראן אין בעיה כזאת, כל עוד היא לא תלחם בנו ולא תתמוך בטרור נגד אמריקה אף אחד לא יזיק לה ולא ילחם נגדה. הסיכויים שאני ארצה לטייל שם ושאי פעם אני אוהב את המדינה הזאת הם קלושים, אבל אין לי שום בעיה שימשיכו לקיים את מדינתם שלהם בארצם. כמונו גם האמריקנים.

 18. דג אילם לחמי הגיב:

  לחמי

  אם חשבת על זה לעומק, התוכל לומר לי מה רמות הקרינה באזורים בהם מיוצר ומאוחסן הנשק הגרעיני? היכן הוא מאוחסן? האם בקרבת אזורי מגורים? האם אתה יודע מה רמת הקרינה באזורים אלה בהשוואה לתקן האירופי?

  האם אתה יודע מה מחירה הכלכלי של כל פצצה? כמה פצצות צריך בכדי ליצור הרתעה? אולי 5 זה מספיק? למה צריך 100, 200 או 300 פצצות?

  האם אתה יודע היכן מאוחסנת הפסלות הגרעינית? בכמה פסולת מדובר? מי בודק שאינה מזהמת את מי התהום למשל?

  האם אתה יודע כמה מעובדי הכור בדימונה חלו במחלת הסרטן? וכמה חלו במחלות שונות ומשונות לאחר עשרות שנות עבודה שם?

  אתה אומר שחשבת לעומק, אבל לא חשבת. מישהו אחר חשב בשבילך ואתה רק חושב שחשבת. בשביל לחשוב לעומק צריך מידע, צריך להבין "קצת" במה בכלל מדובר. אבל אתה, אני ו-6.5 מיליון אזרחים לא יודעים כלום. זה סוד מדינה כמוס. מסתירים זאת מאיתנו. אם כל המידע היה זמין לכולם, טענתך היתה יכולה להתקבל.

 19. עופר יהלום הגיב:

  לחמי –
  "אנו חייבים פצצות אטום, והרבה" – מה זה, ביסלי?

  לפי"מקורות זרים" ( שאינם אלא עיתונים זרים שקיבלו מידע מעיתונאים ומקורות ישראלים בשיטה הידועה), למדינת ישראל יש עוצמה צבאית אדירה.אם ישראל תקפיא את פיתוח הנשק הלא קונוונציונאלי ושאר מדינות ערב ימשיכו בו, גם אז לפי ההערכות בעוד 10 שנים יהיה לישראל יותר נשק כזה מאשר לכל שאר מדינות האיזור ביחד(אתמול ראיתי בערוץ 2 כתבה לפיה האיראנים יגיעו תוך שנה ליכולת תיאורטית של 3פצצות אם לא יעצרו את הפיתוח).

  בעניין יכולת קונוונציונאלית – נכון שלכל מדינות ערב, ממרוקו ועד פקיסטן, יש יותר ביחד יותר נשק מאשר לישראל, אבל יש כאן עניין של העברת הצבאות הרחוקים על פני צירי תנועה ארוכים ופגיעים של מאות או אלפי קילומטרים.וגם עניין האיכות – האמריקאים כבשו את עיראק תוך שבועיים עם צבא שגודלו חמישית מהצבא העירקי ועם 200 אבידות בלבד בזמן הלחימה.

  ואחרון חביב, מבחינה היסטורית – מאז שנת 1949 (כשרוב הקוראים עוד לא נולדו) המלחמה הכוללת ביותר מול צבאות ערב היתה בששת הימים, ועם 2 מהמדינות שנלחמו בנו אז יש הסכם שלום כשעם השלישית יש כבר מו"מ כלשהו מספר שנים. בקיצור, אין שום "מדינה קטנה ומוקפת אויבים", ואני בספק אם מצב כזה היה קיים אי-פעם.

 20. הגרמני הגיב:

  מסכים עם דג אילם ועופר יהלום.
  רוב מדינות המערב המכירות בזכותה של ישראל להגנה עצמית, מכירות גם שלא במוצהר בזכותה של ישראל להחזקת נשק אטומי לצרכי הרתעה.
  אולם הבעייה הגדולה היא שישראל אינה מוכנה להיות נתונה תחת ביקורת בינלאומית, ואפילו לא מצד מדינות ידידותיות לה.
  וזה מה שמפחיד!
  נשק בלתי קונבנציונאלי הוא לא משחק בלגו, ותאונה בכור גרעיני היא לא עניין של או.קיי נמחקה דימונה, נבנה דימונה חדשה.
  הסתכלות לעבר אוקראיינה שנים רבות לאחר אסון צ’רנוביל מראה ששטחים רבים(מאות קילומטרים רבועים) עדיין מלוכלכים, ומסוכנים לחשיפתם לצומח ולחי.
  אבל כנראה שטיעון כזה אינו מעניין את חמי. לדידו הסיכון הטמון באסון מעין זה משתלם. ובמיוחד הוא משתלם כאשר אנו יכולים להראות לערבים מי לובש את המכנסיים במזרח התיכון!

 21. חמי הגיב:

  "שבנוי על תיזה גרנדיוזית של אנשים נפוחים שלקחו על עצמם את התפקיד של אלוהים, וניכסו לעצמם את השלטון וההחלטות בשם "העם היהודי" לדורותיו". סינדי היקרה אני לא רוצה להיות זה שמנפץ לך את התאוריה בנחמדה על איך השלטון שלנו ניכס לעצמו את השלטון, אבל למרבה צערך אנחנו חיים בדמוקרטיה, מי שניכס לאותם אנשים נפוחים כדבריך את השלטון, זה לא הנפוחים עצמם אלא רוב (די מוחץ) במדינת ישראל. אולי זה לא מוצא חן בעינייך אבל רוב העם החליט שהוא רוצה לתת את הפתחות של המדינה שלו לאותם נפוחים. נכון הם לא מושלמים, האמת שגם אני לא מת עליהם, אפילו רחוקים מלהיות מושלמים אבל כנראה שהם האנשים הכי נכונים לשלוט במדינת ישראל היום, לפחות זה מה שהרוב פה קבע.

 22. חמי הגיב:

  "אבל כנראה שטיעון זה אינו מעניין את חמי" עוד מתיימר השמאל לדעת מה הימין חושב ולמה- בורות, סתם תאוהת כוח מגלומנית, או שזה בכלל נאיויות או רצון ללקות בסרטן. העולם לא שחור ולבן בכל דבר יש רווח והפסד, כולכם יודעים מצוין לשורר על הנזקים שדבר זה יכול לגרום למדינתנו הקטנה, מעט מאד מכם בכלל דיברו על הרווח שיש באחזקה של נשק לא קונוציונלי, כולכם יודעים לבוא בטענות על חוסר האמון שיש לכם במדינת ישראל, לטעון לקונספירציות ועל שקרים במסדרנות הכנסת אבל לדבריו של ווענונו מתיחסים כמו לדברי אלוקים חיים, מי אמר לכם שהאינפורמציה שהוא מסר נכונה או בכלל מתקרבת להיות נכונה? מה אתם יודעים שאנו הימנים הבורים לא.ושלא לדבר על הטיפשוט של מנהיגינו היקרים שהם לא יכולים לראות את הנזק שדבר כזה יכול לגרום, יש לי חדשות בשבילכם הם יודעים אני יודע ועוד הרבה ימנים יודעים, מה נראה לכם שרק ציבור קטן שנקרא השמאל הקיצוני מסוגל להבין את הסכנות הטמנות בנשק אטומי? עד מתי תמשיכו אם ההתנשאות הזאת.

  לדג אילם- אז מה אתה מציע שסודות הגרעין של ישראל יהיו גלויים לכל?

  לעופר- אם אתה בכלל משווה את צבא עירק לצבא מצרים, לדוגמא, אז יש לך בעיות קשות. האם שמעת פעם על טנק האברמס? לא בטוח שהמרכבה שלנו יותר טובה ממנו, מדובר בפיתוח אמריקאי מהשורה הראשונה, נכון יש לנו שלום איתם אבל לא לעולם חוסן, ויש כמה הסכמי שלום בהיסטוריה שהופרו, אם אני זוכר נכון. מאות אלפי קילומטרים של צירי רספקה פגיעים? נו באמת זה בעייתי כשיש לך מדינות אויב או מדינות נייטרליות בינך לבין המדינה שאותה אתה רוצה לתקוף, אבל מה קורה כשיש לך בנות ברית בקשר ישיר עם גבול ישראל, נכון מאד לצירי האספקה אין משמעות שכן מעבירים את בסיסי האם למדינות השכנות, נכון זה בעיה לוגיסטית מורכבת אבל ארה"ב בעצמה שכה נהנת להזכיר בתגובתך כבשה כל את עירק, נכון ארה"ב היא לא עירק אבל אין דבר העומד בפני הרצון.

 23. סינדי הגיב:

  קצת מרגישה חוסר טקט להשתמש ב"ניק" הרגיל שלי, אבל האמת שאני שמחה לראות משהו מוענונו, ורוצה לחזק את ידיו ומקווה שיכתוב לאתר הזה, אפשר גם בפסאודונים.
  הכור האטומי וכל המבנה העכור שהוא יצר בארץ זה אסון. כל אלה שמרגישים טוב כל כך עם הדבר הנורא הזה, כאילו זה "מגן עליהם", פשוט לא מבינים שהם "המחיר" של מגדל הקלפים הזה, שבנוי על תיזה גרנדיוזית של אנשים נפוחים שלקחו על עצמם את התפקיד של אלוהים, וניכסו לעצמם את השלטון וההחלטות בשם "העם היהודי" לדורותיו. האנשים האלה הם הביורוקרטיה בהתגלמותה שמתיימרת לייצג את "רוח האומה" או את מורשתה. אבל ההגיון הפשוט מלמד שהיומרה הזו, שאינה נקייה אגב משיקולי שחיתות נטו, היא היא שתוביל לסיכון הקיומי. ככה זה כאשר גנרלים מתלבשים על עם, ולא רק לעם הזה הדבר הנורא הזה קרה. נכון, טראומות שואה וכל זה, אבל היום כבר אי אפשר להיתלות בתירוץ הזה. מי שסובל מחרדות שואה, יש מספיק טיפולים, כדורים, שיחות קוגנטיביות ושפע אפשרויות להתמודד רוחנית ונפשית. לא צריך לסחוב את כל עם ישראל לתוך החושך הזה, בגלל כמה גנרלים עם פוסט טראומה לא מטופלת. ממש חבל, כל הזיהום, וכל הניסויים שעושים על אנשים וחיילים, וכל השחיתות, שלא לדבר על הנזק הבינלאומי…טוב, נקווה שיקרה משהו, הרבה בזכות וענונו שהעלה את הנושא לסדר היום, ובעצם רוב העם כבר תומך בבבדיקת הנושא לעומק.

 24. הרתעה כהונאה עצמית הגיב:

  ישראל אינה ארה"ב והעולם אחרי הירושימה אינו העולם שלפניה. ביום שישראל תשתמש בנשק גרעיני נגד מדינה כלשהי ומסיבה כלשהי, באותו יום היא תפסיק להתקיים (ואני מאוד חושש לגורל היהודים בכלל במקרה כזה). נשק שאינך יכול להשתמש בו אינו מהווה הרתעה, היא אינה קיימת אלא בראשם של המגיב חמי ו"הרוב" שהוא מייצג הזקוקים למולך הבטחון כדי לא לראות את המציאות לאשורה. לגבי הערבים- "מדינות שעד היום לא השלימו עם קיומה ומחכות לרגע שבו יוכלו להשמיד אותה" "ההרתעה" לא פעלה ב-1973 (שכבר אז היה ידוע למצרים על קיומו של נשק גרעיני בישראל) ולא במלתמת המפרץ הראשונה ב-1991. מאידך, המצאות נשק גרעיני בידי ישראל לא יגביר כנראה "האהבה" לישראל ולא את הסיכוי שלה להשתלב באזור, אלא את החשש ואת המוטיבציה של הערבים להצטייד בנשק כזה בעצמם (ואז יקיץ הקץ ליתרון הצבאי והפוליטי של ישראל בכלל). מוטב לישראל ללכת בדרכה של דרום אפריקה שהתפרקה מהנשק הגרעיני כצעד ראשון להשתלבותה באפריקה (ולא רק בענין הזה).
  מרדכי ואנונו יכול להחשב כפטריוט ישראלי, אם כי איני חושב שהוא ישמח לחבוש את הכובע הזה. הוא יזכר הרבה אחרי ששמעון פרס ישכח

 25. לחמי הגיב:

  תקרא טוב מה כתבתי. גם אם השלטון פה דמוקרטי הוא יכול לייצג מקסימום את היהודים בישראל ולא את "העם היהודי" כפי שהגנרלים הנפוחים רואים עצמם בעיני רוחם המרטטת רגשות היסטוריים מפוברקים.

 26. הגרמני הגיב:

  לחמי,
  לדאבוני קשה מאוד להתמודד עימך, כיוון שאתה מגיב בצורה מאוד רגשית ופחות רציונלית. אני חושש שמא לא יעמוד לך ליבך לצידך.
  לכל אורך נימוקיך, עוברת כחוט השני, דאגתך הכנה לקיומה של מדינת ישראל. אני מקווה שאינך מטיל בספק את אהבת השמאל למדינתו, כי אם כך אין מקום לדיון משותף!
  מה שאני לפחות מנסה להעביר לך הינה חרדתם של אלו שאינם יודעים(וענונו אינו קשור לעניין), אך מקווים שיש גורם מפקח ואחראי עם יד על ההדק בפצצה מתקתקת זו הנקראת כור גרעיני.
  לשמחתינו הרבה נעשה שימוש מצומצם(פעמיים) בנשק זה, וזה היה לפני 60 שנה.
  אם נצא מתוך הנחה הגיונית שמאז הירושימה ונגסקי התפתח התחום בצורה משמעותית, ואם ניקח גורמים זרים המדברים על בערך 200 ראשים גרעיניים העומדים לרשותה של ישראל. נסה עכשיו להבין משמעות של אסון גרעיני בישראל. לא מדובר כאן ב"מכונות ירייה" בבופור(כדברי בגין).
  אבל לרבים מאיתנו קל לטמון את הראש בחול כמו בת-יענה, או לחילופין לדמות עצמם לשלושת הקופים(לא ראיתי,לא שמעתי,לא דיברתי). ובכל פעם שיבוא מישהו ויבקש להאיר עיניהם של אחרים לנעשה, מייד יאמרו עליהם שהם בוגדים, גייס חמישי ושאר מיני אמירות פשיסטיות כאלו ואחרות.
  מנסיוננו בישראל אנו כבר יודעים שהיכן שאין ביקורת יש בלגן(שב"כ, פרשת הצלילות בקישון, אסון צאלים 2, התייבשויות בסיירת מטכ"ל והיד עוד נתונה).

 27. עופר יהלום הגיב:

  לעניין צורץ המשטר, אמר וינסטון צ’רצ’יל – "הדמוקרטיה היא משטר גרוע מאוד, אלא שכל השאר גרועות ממנה",ובצדק. בכנסת יושבים, במידה רבה, אוסף של מושחתים (מימין ומשמאל), והסיבה היחידה שאני מוכן להגן עליהם בגופי במידת הצורך, היא שהאלטרנטיבות הן גרועות יותר, במלים אחרות – אני מגן על עצמי ולא עליהם.

  ליגאל – הסיבה שואנונו שוכנע לנסוע מבריטניה לאיטליה ע"י סוכנת מוסד שכונתה סינדי 😉 , היתה ההבטחה שממשלת ישראל נתנה לממשלה הבריטית לא לפעול על אדמת בריטניה. התעלמו מכך שהחטיפה מאיטליה גרמה נזק קשה מאוד ליחסים עם אותה מדינה. היום, בעידן האיחוד האירופי כנראה שלא היו מעיזים לפעול בצורה כזו, מכיוון שהיו פוגעם בריבונות האיחוד כולו.

  לחמי – בינינו לבין מצרים מפריד מדבר ברוחב מאות קילומטרים, וכל כוח שינסה לחצות אותו יצטרך להתמודד עם חיל האוויר החזק בעולם לפני שיפגוש בחייל הישראלי הראשון.אזכיר לך שכבר 30 שנה לא היתה מלחמה כוללת בין ישראל ומדינה ערבית, וכבר 20 שנה לא היה שום קרב בין צה"ל לצבא סדיר כלשהו(גם לגבי אותן מלחמות אני תוהה מי היה התוקפן)..

  לכולם – כמה עובדות מעניינות על מדינת ישראל:
  א) לפי כל המומחים בעולם, ישראל מחזיקה בצבא השלישי בחוזקו בעולם, וממילא החזק ביותר במזרח התיכון.
  ב) המדינה היחידה במזרח התיכון המחזיקה בנשק לא-קונוונציונאלי (ניתן להתווכח אם פקיסטן שייכת לאיזור זה).
  ג) המדינה היחידה בעולם כולו(!) שאינה חתומה על האמנה למניעת הפצתו של נשק גרעיני.
  ד) המדינה בעלת שירות החובה הארוך בעולם.

  הוא שאמרתי בראשית דברי – אוסף של מושחתים כוחניים מאכלסים את מסדרונות השלטון.

 28. לגרמני הגיב:

  אתה כובת מאד יפה, אבל לא חייב להתנצל ולהוכיח שאתה פטריוט…רב הנושאים שעולים פה נוגעים לאנושות כולה.

 29. הגרמני הגיב:

  אותי מעניין מה מניע את מדינת ישראל והעומדים בראשה, לגבי כמות הנשק בלתי קונבנציונלי העומד לרשותה.
  איזה חלק של המזרח התיכון מבקשת מדינת ישראל לכסות בנשקה הגרעיני, והאם תחת חלק זה גם מדינות עימן לישראל יחסים דיפלומטיים כאלו ואחרים?
  כמה מלוכלכלות הפצצות אותן מחזיקה ישראל ברשותה?
  ושתי השאלות החשובות ביותר מבחינתי:
  1.מדוע לא מוכנה ישראל לעמוד תחת ביקורת בינלאומית?
  2.במידה ויוצע לישראל לחבור לברית נאט"ו, האם תסכים ישראל להתפרק מנשקה זה בתמורה לחוזה הגנה מצד הברית המבטיח קיומה של ישראל?
  לפני שנים לא רבות פורסמה ב"הארץ" כתבה המברת על כך, שישראל הינה המדינה היחידה בעולם המחזיקה בנשק ביולוגי(נבגים,בקטריות,וירוסים) של מחלות שארגון הבריאות העולמי מאמין שחלפו ועברו מעולמינו. מהו הדין לגבי השערות אלו?
  האם נדרשים אנו בוענונו 2, בכדיי לדעת ולהבין שמשהו מסריח,תרתי משמע,בממלכת ישראל?

 30. סינדי – לעופר הגיב:

  האם שאלת את עצמך על יסוד מה "הסכימה" סינדי להביא את וענונו מאנגליה לאיטליה…? והאם אתה בטוח שהיא "סוכנת מוסד" ?

 31. עופר יהלום הגיב:

  שום דבר לא בטוח…סינדי המקורית :), לפי מה שפורסם במקורות שונחים, היתה סוכנת מוסד מאנת לפני שהתחילה פרשת וענונו. השאלה איך גויסה – באופן הרגיל שמגייסים אנשי מוסד או בצורה אחרת, היא אולי חשובה לה-עצמה אבל מבחינת הפרשה בכללותה זהו עניין שולי. מי שמתעניין, יכול להתחיל בקישור הבא:

  — קישור —

 32. איריס הגיב:

  כשמזכירים את צרנוביל חשוב לדעת שמחקר חדש הראה שבאיזור מסוים בשבדיה, שבו יורדים יותר גשמים וקרוב יותר ליבשת האירופית היו יותר מקרים של מחלות סרטניות לאחר אסון צרנוביל.
  כשמישהו קונה בית, כדאי לו לדעת כמה ראשי נפץ גרעיניים יש באיזור או שכל ישראל מסוכנת באותה מידה?

 33. אד גורדון הגיב:

  אני חושב שנשק גרעיני זה יופי של דבר וטוב מאד שיש למדינת ישראל נשק שכזה. אישית אני מעדיף אותו בהרבה על הנשק הביולוגי. הפיצוץ הגרעיני הוא יפה. פטריה ענקית, גל של אור קטלני, זו אומנות. בנשק הביולוגי אנשים פשוט מתים ממחלה מיסתורית – חסרה כאן ההירואיות.
  מעבר לכך, נשק גרעיני הוא הדמוקרטיה, הוא זה שמאזן את כף המאזנים בין הענים והחלשים לבין החזקים והעשירים. כאשר לכושים באפריקה יהיה נשק גרעיני יפסיקו לנצל אותם ולדרוך עליהם. כמובן שכך הדבר גם לגבינו, ללא נשק גרעיני למי היה איכפת מאיתנו. הכלל הוא פשוט – כל מה יכול לפגוע בחיי המוסר השלווים של מדינות המערב (מה שנהוג לכנות כאן בשם "העולם") יש להתייחס אליו ברצינות הראויה. לא ממש איכפת לי שגם לאירנים ולסורים ומצדי גם לכל טרוריסט טמבל באשר הוא יהיו כמה פצצות. ברגע שפצצה אחת מופעלת ולא משנה מי הפעיל אותה, כולם הולכים וזה חופש.

 34. סינדי הגיב:

  נו טוב, כל ישראל מוסד, אם זה המקור שאתה מסתמך עליו. אם זה כן או לא חשוב בפרשה, השאלה למה מתייחסים. לדעתי הענייה, הנשק הגרעיני, הנבגים הביולוגים, ה"גיוס" למוסד, ומצבו העגום של וענונו – כולם חלק מחבילה אחת די מבחילה של שלטון אימים מושחת שבני אדם עבורו הם פיונים או חיות מעבדה. כמובן, המנדט שלהם מבוסס על איזו הפשטה מוזרה של "הגנה". אבל על מי מגינים ? ומי מחליט ועושה את הסלקציה בין הקורבנות (השבבים שעפים תוך כדי חטיבת העץ…) ובין המיוחסים שעבורם מתים השאר. למי ששאל פה על נבגים, מכון וייצמן פירסם קיומם של וירוסים ומחלות שעברו מן העולם שמטרתם הרתעתית. שוב, נשאלת השאלה כמה ביצים נשברות בדרך ל"הישגים" הלאומיים האלה. עבורי שאלת גיוסה של סינדי, אם אכן יש בה גוונים שונים, מעניינת לא פחות כשיטה, ולא כמקרה יחידני שעליו אינני יודעת כלום. הכל ישראבלוף, וספין שנועד לנתב את תסכול וזעם הקהל לעבר איזה יעד חמקמק שאולי בעצם לא קיים. לכל המצדדים בקיום ארסנלים של כלי משחית מזוויעים על הקוביה המצחיקה ששמה ישראל, שיתחילו לפתוח את העיניים והאף שלהם ולהבין שמתקנים כאלה לא קמים באינטרנט, יש גופות, המון גופות אלמוניות….האם הישראלים צריכים לשמש פח זבל של הרעיון המופשט של הישרדות ה"עם היהודי" ? ומי דוחף את הרעיון הזה ? בעלי הממון שנמצאים בחו"ל אולי ?

 35. הגרמני הגיב:

  אד גורדון- חנוך לוין של אתר הגדה השמאלית.
  הכור בדימונה- טרגדיה שייקספיריאנית בהתהוותה.

 36. דניאל קלטי, הסופר הגיב:

  מר ואנונו, אם אתה קורא זאת – דע, שאני מעריץ אותך ותומך לחלוטין במאבקך – לנצח אתך! על האנושות כולה להבין, שיש דברים, כמו ביקוע הגרעין והדי-אן-איי, ש*לא* משחקים אתם. עליה להבין זאת ממש כפי, שילד בן ארבע~חמש צריך ללמוד, שאין לשחק בגפרורים!

 37. ניס הגיב:

  נאמרו פה מספיק דברים להסביר למר ואנונו כמה טיפשי-ואפילו אם צודק-הוא מעשהו.
  אך אף אחד לא שם ליבו על ההיבט הפסיכולוגי שגרם למר ואנונו לעשות את מה שעשה, אפשר לחבר ספר על זה, ולכך לא כאן המקום. אך כל אחד שיחשוב על המיקום של הכור, ועל מוצאו העדתי והגאוגרפי בארץ יבין. וכמה שמר ואנונו יעטוף את המעשה בעטיפות של גלובלזיציה שלום וכו’ עדיין ברור שמעשהו נעשה בצורה אמוציונלית. ואם היתה כוונתו למען שלום אזרחי מדינית ישראל ולמען עולם טוב יותר הכל היה נראה אחרת והיה נעשה בחוכמה. חבל.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים