הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-6 בפברואר, 2005 7 תגובות

השימוש בתוכנה חופשית עמד במרכז אחת הסדנאות המעניינות שנערכו במסגרת הפורום החברתי העולמי שננעל ביום שני, 31 בינואר, בפורטו אלגרה שבברזיל. במסגרת הסדנא הוצע להסב את כל המחשבים, בייחוד בעולם השלישי, לשימוש בתוכנות חופשיות. זאת, כדי להילחם בענקי התוכנה ובייחוד בחברת מייקרוסופט. עוד נאמר בסדנא כי ניתן לחסוך מיליארדי דולרים על ידי הסבת המחשבים לתוכנות החופשיות ולהשקיע כספים אלה בהקמת מועדוני מחשבים בשכונות העוני ברחבי העולם השלישי.

מרסלו בראנקו, העומד בראש ההתארגנות הברזילאית "סופטוורליברה" (תוכנה חופשית) סיפר במהלך הסדנא כי בארצו גובר השימוש בתוכנות חופשיות – כולל ברשויות ממשל ועיריות. לדבריו, "השימוש בלינוקס או בפריודס (תוכנה חופשית שפותחה בברזיל) מוזילה את עלויות השימוש במחשב ובאינטרנט והדבר מהווה התקדמות רצינית עבור האוכלוסיות במדיניות עניות". עוד הוא ציין כי רק ל-2% מתושבי ברזיל יש מחשב בביתם. על מנת להתגבר על הפערים בין המדינות הקפיטליסטיות הגדולות לבין הפריפריה, ארגונים חברתיים הקימו מרכזי מחשבים בשכונות העוני. עד עתה הוקמו 120 מרכזים בשכונות סאו פאולו, העיר התעשייתית הגדולה של ברזיל – מרכזים המשרתים 250 אלף תושבים.


משתתף נוסף בסדנא, ג’ורג’ גריב (נשיא הקרן האירופאית למען תוכנה חופשית), הדגיש ש"ראשי הממשל בברזיל הבינו היטב שיש לשבור את התלות בחברות התוכנה הרב-לאומיות ומקדמים תוכנית ממלכתית למעבר מווינדוס מבית היוצר של מייקרוסופט ללינוקס החופשית". עוד הוא אמר כי גם בארגנטינה ובוונצואלה נערכו להחלפת תוכנות בהיקף נרחב ואף התקיימו מפגשים בהם לקחו חלק מאות מתכנתים המוכנים להקדיש מזמנם למטרה זו.


יש לציין שמייקרוסופט מודאגת עד מאוד מהמגמות באמריקה הלטינית. החברה הרב-לאומית שבבעלות ביל גייטס, האיש העשיר בעולם, הגישה תביעות נזיקין ולשון הרע נגד סרג’יו אנדראו, איש ממשל ברזילאי הפועל לקידום המעבר לתוכנות חופשיות. זאת מכיוון שאנדראו אמר בראיון עיתונאי כי התלות במייקרוסופט דומה לתלות המפתח צרכן הסמים עם ה"דילר", הספק שלו.


במסגרת הסדנאות שהוקדשו ל"אינטרנט לשינוי חברתי" נמסר על יוזמת "יצירה משותפת", שנועדה לספק מסגרת אלטרנטיבית וגמישה יותר לזכויות היוצרים והקניין הרוחני הקיימים – זכויות המעניקות יתרונות ניכרים לחברות הרב-לאומיות. על פי היוזמה החדשה אפשר להגדיר זכויות יוצרים על אתר אינטרנט, מוסיקה, ספרים, כתבות, תוכנות וסרטים כך שניתן למנוע את השימוש המסחרי בהם, אך להתירו שלא למטרות רווח; כגון השימוש בידי תנועות חברתיות.

תגובות
נושאים: מאמרים

7 תגובות

 1. יוספה מקייטון הגיב:

  מאד משמח לראות שהמאבק בתאגידים מאחד חופשים (freedoms) מסוגים שונים – כולל חופש התוכנה. מאמץ לחשוף את הקשרים בין המאבקים ה(לכאורה) שונים יחזק אותנו. אני מקווה שקרוב היום בו ניתן יהיה לקרוא את הפיסקה הראשונה מהמאמר כך:

  המעבר לתזונה צמחית עמד במרכז אחת הסדנאות המעניינות שנערכו במסגרת הפורום החברתי העולמי שננעל ביום שני, 31 בינואר, בפורטו אלגרה שבברזיל. במסגרת הסדנא הוצע להסב את כל הענפים החקלאיים, בייחוד בעולם השלישי, לגידול מזון צמחי לא/נשים לצריכה מקומית במקום גידולים להבאסת בעלי-חיים לייצוא. זאת, כדי להילחם בענקי המזון ובייחוד בחברת מקדונלדס. עוד נאמר בסדנא כי ניתן לחסוך מיליארדי דולרים על ידי הסבת הגידולים ולהשקיע כספים אלה בהקמת גינות אורגניות בשכונות העוני ברחבי העולם השלישי.

  עוד על הנושא (לגלול לפיסקה האחרונה במאמר):
  — קישור —

 2. אורי זקהם הגיב:

  לצפות ממך לתגובה עניינית היה כנראה מיותר

 3. אורי זקהם הגיב:

  ישראל גורי המפא"יניק באתר אלמונימוס:
  — קישור —
  בנאום חוצב להבות למען החיות. כאשר אזרחים
  במדינתו נתונים תחת ממשל צבאי. לרוע מזלם הם ערבים ולכן המפא"יניק לא נאבק למענם.
  יש עוד גזענים צמחונים באתר אלמונימוס?

 4. דניאל קלטי, הסופר הגיב:

  כל הכבוד, זוהי בהחלט יוזמה חיובית וטובה!

  וליוספה – הנה, זה מה שקורה, עם משוגעים לדבר אחד… יש לעולם עוד בעיות, יוספה, לא *רק* נושא בעלי-החיים. גם. לא רק. נשמח מאד לראות, גם התייחסויות שלך לבני-אדם.

 5. יוספה – לדניאל ואורי הגיב:

  "נשמח מאד לראות, גם התייחסויות שלך לבני-אדם" ??? "לצפות ממך לתגובה עניינית היה כנראה מיותר" ???

  קראתם את מה שכתבתי? התייחסתי בפירוש לטובתןם של א/נשים במעבר לתזונה צמחית. וגם להיבט חשוב במאמר המקורי (אחרת לא היו מפרסמים את תגובתי, אני חושבת) אבל אתם מעדיפים להתייחס לאיזה דימוי שיש לכם עליי ולא למה שכתבתי. חבל.

  אורי, אתה יכול לענות לדניאל על טענתו ש"נשמח מאד לראות, גם התייחסויות שלך לבני-אדם" נכון? אתה הרי מכיר אותי מ"זוכרות", למשל.

  אח, כמה קל להתחמק מדיון ענייני (כלכלי וחברתי) בנושא ע"י הטחת האשמות (ועוד להאשים אותי שאני לא מתייחסת לא/נשים…)

 6. רונן הגיב:

  גם אני נהניתי לקרוא את המאמר. ונהניתי באותה מידה לקרוא את תגובתה של יוספה. אני לא מוצא שום חוסר ענייניות בתגובה זו שלה מאחר ו:
  א. היא מתייחסת ישירות למאמר ומפרגנת לו
  ב. נותנת דוגמא מצויינת לעוד אספקט בו אנחנו שטופי מוח ע"י תאגידים עולמיים ומקומיים.
  היא אפילו לא התייחסה לסבל בעלי החיים, אלא רק לטובת האנשים.

  כנראה שכשפוגעים להם בנקודה רגישה, גם האנשים בעלי הכוונות הכי טובות, נהיים פתאום אטומים.

 7. גיא הגיב:

  אנשים אכלו בע"ח הרבה לפני שהיו תאגידים בינ"ל…

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים