הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-4 במאי, 2005 6 תגובות

זיו היה מ"פ בגדוד הצנחנים 202; זיו נפל בעת מילוי תפקידו, השבוע, לפני תשע שנים; אילו חייו לא היו מסתיימים באופו כה מיותר וטראגי ואילו הוא היה בוחר להמשיך בשירותו בצבא, ייתכן מאוד שזיו היה מתפקד, כיום, כמג"ד 202. אבל כל אלו הם חלומות בהקיץ וחזיונות שווא בבחינת "לו יהי"! זיו איננו. עובדה! סא"ל גיא חזות הוא המג"ד הנוכחי של 202. עובדה! הוא המג"ד, אשר נפצע ע"י מתנחל מהתנחלות ברכה. עובדה! והעם, מלבד כמה צדיקים, מקבל גם אירוע זה בהכנעה.

עובדה!


"בתגובה לאירוע, אמר קצין בכיר, שהוא רואה בחומרה את ההתקפה וכי האירוע ייבדק בימים הקרובים". למתנחל המתפרע ולחבריו יש חסינות. בסה"כ, צה"ל רואה את התקיפה בחומרה. אפילו לא בחומרה יתירה, וודאי לא יגיב בחומרה. המתנחל, חבריו ותומכיו, מקבלים דחייה, למשך כמה ימים, היות והוא נמנה על אותה אוכלוסייה המטיפה, בריש גלי, ש"יהודים אינם מגרשים יהודים", אבל ליהודים מותר ואפילו זה מעשה ראוי לגרש ערבים; להציק ולהתעלל בהם ולהשפיל אותם.


וראש המועצה האזורית בנימין אינו נתפס לסערת נפש בשל מעשה נפשע זה. וח"כ אלדד, כבר יכול לראות את תוצאות קריאתו למרי אזרחי; ודאי לא נשמע שום גינוי מהגוף המכובד הקרוי "רבני יש"ע". אפילו כל מה שחבר הכנסת אפרים סנה יכול לתרום הוא, ש"מתנחלי ברכה ויצהר חצו את כל הקווים האדומים". כאילו עד כה הם פעלו בתוך גבולות הקונסנזוס. כאילו עקירת זיתים; נישול אדמות; פגיעה בתושבים פלסטינים והטרדות של חיילי צה"ל הם עדיין בתחום ההתנהגות הלגיטימית. אז מה לנו כי נלין על תקיפת מג"ד צנחנים. מה עוד שזה אותו מג"ד שהעז להטיח באלוף פיקוד המרכז, בכנס קציני צה"ל, ממש לפני כחודש, ש"אנחנו לא מקבלים גיבוי. הכבוד של צה"ל ושל המשטרה נרמס שם" (ביצהר). שהרי, זה אותו מג"ד אמיץ שקם לתת גיבוי לאחד המ"פ-ים שלו, כמיטב המסורת הצנחנית וזאת, כאשר האלוף נתן גיבוי למתנחלי יצהר; זה אותו מפקד קרבי, אשר ידע מה הוא אומר, כאשר הוא התבטא "אני לא מפחד להיכנס לכפר פלסטיני כמו שאני מפחד להיכנס ליצהר".


אבל מה לנו כי נופתע? מה לנו כי נזעק? הרי זה אותו שלטון ששולח יחידות עלית לפעול בכוח נגד מפגינים, בלתי אלימים, המתנגדים להקמת החומה וכליאת אלפי משפחות פלסטיניות בגטאות, בתוך כפריהם, אבל אינו רוצה ואולי אינו יכול להתמודד עם אלימות של חרדים כנגד סלילת המשך כביש 6;


פציעתו של סא"ל גיא חזות היתה קלה, אבל היא מבשרת חזות קשה לדמותה של מדינה המתירה לציבור שלם להפר חוק; להתפרע; לפעול למען מרי אזרחי; לתקוף את חיילי צה"ל ומפקדיו ולזכות בגיבוי רבני ואפילו בתוך צה"ל. האמת ניתנת להיאמר שכבר אין זו חזות לעתיד ויש"ע ("יהודים שוחרי עוולות" או "יהודים שונאי ערבים") זה כבר כאן. כבר מזמן. והשאלה המתחילה לחזור ולהציק לי היא האם ראוי להמשיך ולקיים מדינה כזו כאשר דמם של מיטב בנינו ניגר למען המתנחלים? או מחשבה נוספת, אפילו קשה מקודמתה, שאולי מוטב, שהתהום הזו, אשר אנו הולכים ונופלים לתוכה, נמנעה, כבר לפני תשע שנים, מסרן זיו ברגור ז"ל, בננו היקר.

תגובות
נושאים: מאמרים

6 תגובות

 1. שבתאי לוי הגיב:

  ליונקר-פרוסים המתנחלים מותר לעשות הכל, ככל שעולה בדעתם.
  הפשעים שלהם – נעשים מתוך אהבת ישראל, ולמען ארץ ישראל השלמה.
  המטרה השפלה והבזויה-ארץ ישראל השלמה, מקדשת את כל האמצעים, את כולם, ללא יוצא מהכלל.
  שבתאי

 2. ע.ג הגיב:

  התשובה לשאלה מדוע הרבנים ואשי רשע לא מגנים את תקיפת מג"ד 202 פשוטה מאד. כמו רוב קוראי אתר זה גם הם והימין הקיצוני לא מכירים במדינת ישראל ובחוקיות ההחלטות של מוסדותיה.

 3. זוהר הגיב:

  תגובה לע.ג: די עם הצביאות, מדינת ישראל גם קיבלה למשל החלתה להקים את מה שנקרה גדר ההפרדה, האים השמאול מקבל זאות? מאחר והתשובה היא לא ניתן להסיק כי גם הם לא מכירים במדינת ישראל…

 4. גיא לע.ג. הגיב:

  כמו רוב קוראי אתר זה? אני חושב שאתה מתבלבל…
  אני, לדוגמה, מכיר בחוקיותה של מדינת ישראל בתחומי הקו הירוק, אולם לא מכיר בחוקיות (כמו גם הקהילייה הבינלאומית) בשטחים הכבושים.

 5. לגיא הגיב:

  קרא בעיון את המאמרים והתגובות באתר זה ותבין שאתה מיעוט אלא אם כן פלשתין חילונית דמורקטית שוות ערך אצלך לישראל ואח"כ תכנס לאחד מאתרי הימין, ערוץ 7 למשל, ותראה שדעותיהם זהות אלא שבכל מקום שבאתר זה כתוב ישראל שם כתוב ערבים ולהיפך

 6. א.ר. הגיב:

  יונה יקרה,
  אנא שלחי אלי לכתובת המייל את הכתובת שלך. הייתי רוצה לשתף אותך בחוויות משותפות שהיה לי עם בנך זיו בשרותו בלבנון.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים