הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-29 ביולי, 2005 14 תגובות

היום יום חמישי 28 ביולי, פורסמה ב"הארץ" (בעמוד 14א’) מודעת אבל במסגרת שחורה בזו הלשון: "ביום שבת, כ"ג בתמוז תשס"ה ימלאו חמישים ותשע שנים לפיגוע הטרור במלון ‘המלך דוד’ בירושלים, 91 בני אדם, יהודים, נוצרים, מוסלמים ואחרים ביניהם פקידים, עובדים, אורחים ועוברי אורח נרצחו בידי בני עוולה, לא נשכח!".

מודעה זו, שאין גוף או אדם החתום עליה, מעלה תמיהות. ראשית – מי עומד מאחוריה? מדוע לא רשם את שמו? מדוע לא רשם את שמו ואף מסיים את המודעה במלים "לא נשכח!"?


קריאת המודעה מעלה תמיה נוספת. מי ביצע את הפעולה? הדבר לא מצוין אבל כל מי שיודע קצת היסטוריה יודע שזאת היתה פעולה של האצ"ל במסגרת תנועת המרי העברי.


ואיך מוגדרת הפעולה במודעה? "פיגוע טרור". לא מדובר ב"סתם" פיגוע טרור אלא כזה שנעשה ע"י "בני עוולה". אילו פיגועים עושים "בני עוולה"? האם פיגוע שבו הם מזהירים את היעד על הפיגוע הממשמש ובא? כאלו שמודיעים לתושבי הבניינים הסמוכים על העומד להתרחש?


ברור שלא, כי אם הם בני עוולה הם רצחו בכוונה לשם טרור, אחרת הם לא היו בני עוולה.


כיצד דברים אלו מתיישבים עם האמת ההיסטורית? למשל זו שעולה מספרו של תרסטון קלאק או מספרו העדכני של יוסף עברון, על גידי בפרק על פיצוץ מלון המלך דוד?


הדברים אינם מתיישבים.


מי נהרג בפיצוץ? לא רק יהודים, נוצרים ומוסלמים – אלא גם "אחרים". מי אלו האחרים? הינדים? בודהיסטים?


מעניין לדעת…


ומהו הקשר של הנרצחים למלון? מהמודעה עולה שהם היו "פקידים, עובדים, אורחים ועוברי אורח". אילו עוברי אורח נהרגו מהפיצוץ במלון?


המודעה כאמור מסתיימת במלים – לא נשכח.


לאור זאת יש לשאול – מיהו האדם או הגוף הפחדן שפירסם מודעה זו בעיתון "הארץ" ללא ציון פרטיו? כיצד ניתן להתעמת עימו או לתבוע אותו על לשון הרע, כאשר הוא מסתתר?

תגובות
נושאים: עדכונים

14 תגובות

 1. מצחיק הגיב:

  בטח אם כל השאלות במכתב היו נענות היה מחברו מתמרמר על כך שלא צינו את השמות תאריכי הלידה ומספר הילדים של כל הרוג.

 2. יורם בר-חיים הגיב:

  מעשי הטרור האמיתיים, הבלתי נסלחים של האצ"ל (וההגנה, והלח"י) היו אלו שבוצעו נגד אוכלוסיה פלסטינית חפה מפשע ולא נגד הבריטים, זאת בהנחה שקונים את הגרסא של אנשי האצ"ל, לפיה הם הוציאו אזהרה (אני מודה שאין לי מושג אם זה נכון או לא, אבל אם היתה אזהרה, להמ היו כל-כך הרבה הרוגים ?) לגבי מלון המלך דוד. הפלסטינים שהם רצחו לא קיבלו אזהרות כאלו.

 3. עידו הגיב:

  אותי מפליא בכלל השימוש במושג "בני עוולה".
  האם כל רצח מבוצע בידי "בני עוולה"?
  רק מעשי טרור?
  אני היחיד שמרגיש קצת לא בנוח כל פפעם ששדרן הרדיו הממשלתי שלנו מקלל מעל גלי האתר את הרוצחים "בני העוולה" שהם תמיד פלסטינים?
  למרות אי הדיוק ההיסטורי והטון המתלהם, אני מוכרח לציין שהפקעת המושג מגלי צה"ל משעשעת, אם לא מייאשת.

 4. אדון בר חיים ועידו הגיב:

  אתה תמים וחמוד.. אולי אתה לא יודע אבל יש רוע בעולם. בסיפור שלנו קוראים לו שלטון בריטי דורסני וגזעני (שהפלה בצורה בוטה בין ערבים ליהודים)

  הבריטים במלון קיבלו אזהרה ואף משרדי הפלסטיין (ג’רוזלם) פוסט שברחוב ממול. קצין בריטי נתן פקודה לא להכנע לאיומים ולחסום את היציאה מהמלון שאף בריטי לא יצא. מה הפלא שבריטים ויהודים נהרגו..

  עידו – זאת מילה שמתאימה לרוצחי תנוקות וסתם אזרחים מתוך שנאה תהומית (המקבלת גיבוי מכל מיני יפי נפש כמובן)

 5. עידו למגיב ה"לא תמים" שלא מזדהה בשמו: הגיב:

  למגיב ה"לא תמים" שלא מזדהה בשמו:
  אני עוד לא שמעתי שדרן רדיו מכנה את אלי פימשטיין "בן עוולה".
  הפלוגה של גבעתי שחיסלה את הילדה אימאן אל-המס, לא תיקרא פלוגת "בני עוולה".
  ישראל הרגה בשלוש שנים האחרונות יותר מעשרה גני ילדים. אז את מ י אנחנו בדיוק מקללים?
  המוסר הכפול הוא שמרגיז אותי.
  ועוד דבר- לא משנה כמה הבריטים היו גזענים ואנטישמים (הם לא היו), האצ"ל והלח"י הרגו אזרחים. אין על כך עוררין, הם יודו בכך בעצמם. עשרות פיגועי ירי שהרגו ללא אבחנה בני אדם רק משום שהיו ערבים. רגע, יכול להיות שהייתה שם גם נגיעה גזענית?

 6. יורם בר-חיים הגיב:

  המגיב הלא תמים אמנם לוקה קשות בהבנת הנקרא (הוא לא שם לב שאין לי בעיה עקרונית עם פעולות נגד השלטון הבריטי למשל…) אבל בדבר אחד הוא צודק – הכיבוש הבריטי אכן היה דורסני וגזעני ונתן לציונים אור ירוק להשתלט על פלסטין, כשהוא מגביל זאת רק הגבלות זמניות כדי למנוע מרידות פלסטיניות. אין פלא לכן שהציונים עשו ככל יכולתם לסייע לבריטים לשבור את המרידות הפלסטיניות, בעיקר את זו של 36-39, והכוונה לא רק לחלק החמוש של המרד אלא גם לשביתה הכללית שנמשכה כחצי שנה (הישג עצום בכל קנה מידה) ושהציונים סייעו לשבור אותה באמצעות "פועלים עבריים" והקמת "נמל עברי" וכיוצא באלו.

  כך או אחרת, הסיפור על קצין שמנע יציאה מהמלון לא נשמע אמין במיוחד.

 7. יוסי ברנע הגיב:

  למצחיק- אתה כנראה סובל מאי הבנת הכתוב.השאלות והתשובות הן חד משמעיות.מה כל כך מצחיק אותך,מה גם שאתה בוחר בעילום שם?
  לכל האחרים-כדי לפעמים להתייחס לכתוב ולא לערוך השוואות ואז לשכוח את נוסח המודעה והטענות המרכזיות כנגדה.
  קיימת ספרות על מלון המלך דוד, וכתחקירן היסטורי אני ממליץ קריאתה בטרם העלאת השוואות מופרכות.
  יש מישהו שבכל זאת יכול לענות לי- מדוע מודעה זו היא בעילום שם?

 8. גדעון ספירו הגיב:

  מה שמפריע ליוסי ברנע, הוא הענין הפורמלי שהמודעה בהארץ התפרסמה ללא שם, אבל מתעלם לחלוטין מהמהות. והמהות היא, שמי שמגנה את תנועת ההתנגדות הפלסטינית על פגיעה באוכלוסיה אזרחית (המתאבדים, אבל לא רק הם), לא יכול להצדיק את את פיצוץ מלון המלך דוד (וענין ההודעה מראש היא חסרת חשיבות. יש מחלוקת אם היתה אם לאו, אבל גם אם היתה, היא נעשתה זמן כה קצר לפני הפיצוץ שממילא לא ניתן היה לפנות את המלון על מאות יושביו).
  אבל זה בדיוק מה שקורה עם ברנע ודומיו, הצביעות הזו שלפיה הם מצדיקים את הפגיעות המסיביות והגזעניות של האצ"ל באוכלוסיה אזרחית, החל מפיצוץ המלון וכלה בזריקת פצצות לשווקים שגרמו לרציחתם של מאות אזרחים פלסטינים חפים מפשע,כולל נשים וילדים, שבאו לשוק לערוך קניות. ובה בעת הם מגנים את תנועת ההתנגדות הפלסטינית על פגיעות דומות באוכלוסיה אזרחית.
  ממה נפשך, אם המאבק של אצ"ל היה של תנועת שיחרור נגד כיבוש קולוניאלי, שגובה גם קורבנות אזרחיים, אזיי אותו כלל חל גם על ההתנגדות הפלסטינית נגד הכיבוש הקולוניאלי הישראלי. ואם הפלסטינים הנאבקים נגד הכיבוש הישראלי הם בני עוולה טרוריסטים, אזיי גם אנשי האצ"ל היו כאלה.

 9. עופר נ הגיב:

  ברנע, תבע אותי !!

  אתה מביע תמיכה בארגון שחלק מאנשיו היו מרצחים בני עוולה, אשר פוצצו וירו בדם קר בחפים מפשע, תינוקות, נשים וגברים.

  ד"ר יהודה לפידות, איש האצ"ל ומתעד פעולותיו, כותב ביושר על המעשים הללו באתר של האגף הדתי במשרד החינוך. למשל העמוד הזה:

  — קישור —

  בקש יפה ואולי ארשה לך לתבוע אותי על הוצאת לשון הרע. יודגש שוב שגם באצ"ל היו אנשים הגונים , ושהאצ"ל פעל למען ציבור הנתון תחת כיבוש, כמו החמאס (למעשה הכיבוש הישראלי מתמשך, חומס ומנשל יותר מהכיבוש הבריטי)

 10. יוסי ברנע הגיב:

  ל"היסטוריון" גדעון ספירו.יש לך בעיה קשה של הבנת הנקרא כולל חוסר ידע היסטורי ולוגי.
  ראשית אני מציע לך למשל לקרוא את ספרו של יוסף עברון על גידי הוא עמיחי פאגלין, בו יש פרק ארוך וממצה על הפעולה. תקרא ותבין לבד כי לא ניתן לראות בפעולה זו פעולת טירור כנגד אזרחים.
  שנית, אם לא ניתן לראות בה פעולת טירור נגד אזרחים, אז מה זה נוגע אם אני מגנה או לא מגנה את פעולות האצ"ל נגד אזרחים, כלומר ערבים בשנות השלושים. אגב מתברר כי גם ההגנה עשתה פעולות טירור, אך לא תוך פירסום המבצעים.
  האם אני מגנה זאת, בלי כל קשר לפעולת האצ"ל?
  שהיתה נגד מטרה שלטונית וצבאית?
  זו שאלה אחרת.אפשר לשאול אותה לו הייתי חי אז עם הידע שלי אז לעומת היום.למיטב הבנתי רצח אזרחים חפים מפשע מחריף ולא מרתיע.
  כמובן שצריך להרחיב את היריעה ולשאול- האם צרילך תמיד לנהוג ע"פי המוסר המדינתי בעת מלחמה? האם זה מוסרי להפציץ מטרות אזרחיות בעת מלחמה?
  יותר מאשר אתה יכול ליחס לי צביעות, אני חושד באנשים כמובך שהם יודעים כי לא ניתן לחיות לפי המוסר הקנטיאני בין עמים.

 11. מנחם הפנר הגיב:

  היות ואני הייתי חבר פכעיל באצ"ל באותה תקופה
  יכול אני להעיד שאחת מבנות האצ"ל בשם תחיה הודיעה טלפונית על המצאות הפצצות במלון וביקשה לפנותו. הודיעו גם לקונסוליה הצרפתית שהייתה ועדיין נמצאת בסימטה בצד הצפוני מול המלון והם פתחו את החלונות כדי למנוע שברי דכוכי כתוצאה מההדף (גם לפלסטיין פוסט הודיעו). מזכיר המדינה סקוט, אמר "אני לא מקבל פקודות מיהודים, אלא נותן פקודות. הוא עצמו וצמרת השלטון, עזבו את המלון. האצ"ל בכל פעולותיו נמנע מלפגוע באזרחים, גם בריטים והמקרה הזה הוא טרגדיה שלא באשמת "בני העוולה" האצ"ל.
  מעניין לדעת מי שילם עבור מודעה מהוותת זו.

 12. יוסי ברנע הגיב:

  מנחם הפנר- אתה כותב דברים ידועים.רוב המידע על הפעולה מצוי בספרו של יוסף עברון- גידי או בספרו של תרסטון קלארק. לגבי ההודעות-יש לא רק עדויות של המטלפנת אלא של מקבלות השיחות.
  אגב, מזכיר הממשלה היה שואו ולא סקוט.
  חשוב לציין שהפעולה היתה במסגרת תנועת המרי העברי.לפי עדויות של גידי ואחרים דוקא שדה רצה לקצר את הזמן מהפעלת הפצצה עד התפוצצותה.
  לסיכום הערה לכל המגיבים המתלהמים-אין קשר בין פעולת פיצוץ מלון המלך דוד לבין פעילות האצל כנגד הערבים בשנים 1936-9 .מדובר במפקדי אצ"ל שונים,בנסיבות שונות.אני לא מצדיק את אותן פעולות,אך לא מבין מדוע שופטים את פעולת המלך דוד מבחינה מוסרית כמו פיגוע בשוק?

 13. דניאל הגיב:

  תמהני, מה ראה לו אתר "הגדה השמאלית" ומה ראו עורכיו, שפרסמו מכתב, של תומך ארגון-הטרור, הפשיסטי והרצחני, ‘האצ"ל’.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים