הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-6 באוגוסט, 2005 23 תגובות

ראשי המתנחלים גילו את שדרות בדומה לקולומבוס שגילה את אמריקה. המטבע הלשוני "גילוי אמריקה" חושף גישה קולוניאליסטית יורוצנטרית. באמריקה ישבו אנשים, אינדיאנים בלשונם, פשוט הנוצרים האירופאים לא הכירו את קיומה של היבשת ה"חדשה". קולומבוס והמגלים שבאו בעקבותיו נטלו לעצמם להפיץ את הבשורה הנוצרית לילידים הנבערים. כך גם ראשי יש"ע, שמגלים לפתע פתאום את עיירות הפיתוח. המתנחלים "הערכיים", "האידיאולוגיים", "האידיאליסטים", "האמונים" – מגלים את אופקים ושדרות. המגלים החדשים מנסים ערוץ ארעי – לפרק ההתנתקות – לשיח מטרופולין-פריפריה, להפיץ את "בשורת" הכיבוש.

מועצת רש"ע יורדת לשדרות, בעצם יורדת על שדרות. לפתע פתאום "אדוני הארץ" בעלי הפריבילגיות יורדים אל מקופחי הארץ. המתנחלים, שחלבו את עטיני השלטון, נהנו מהשמנת, מנסים לגייס את אלו שלא זכו לקצפת אלא גירדו את תחתית החבית.


האם אדוני הארץ הזדהו עם שדרות ובאו לבקר כשהמטירו על העיר קאסמים?


המתנחלים מנסים למכור לנו בעטיפת צלופן שיווקית ש"יש"ע זה כאן". העובדות מצביעות ששם יש ארץ ההתנחלויות של אדוני הארץ וכאן יש ארץ של כאוס חברתי, ארץ מוכת אבטלה, פערים חברתיים ענקיים, עבדי קבלן ורשימה ארוכה של עוולות.


האם אדוני הארץ הזדהו עם שדרות מוכת האבטלה כשסגרו מפעל ופועלים רבים הגיעו לפת לחם?


פתאום שם נזכרים בכאן, ראשי מועצת יש"ע היום מנסים לגייס את שדרות, אופקים ונתיבות נוסח "סאלח שבתי" למאבקם נגד ההתנתקות. ראשי המתנחלים, אשר תובעים פיצויים מוגדלים ובית צמוד קרקע מול הים – ולא חס וחלילה שיכון בעיירת פיתוח.


במאבק על הנדל"ן מנסים אדוני הארץ לגייס את שדרות – לגור בשדרות זה סיפור אחר. הם שם, בשדרות, אנחנו כאן בניצן. גלי הים הם פסטורליים לעומת ארובות התעשייה המושבתת למחצה של שדרות.


לאדוני הארץ "יש אהבה", הם סוחרים ממולחים בקיאים ברזי המקח הקמעונאי. בדומה לסוחרי בזאר טורקי מרעיפים אהבה בסיטונאות, אהבה מזויפת. יש מי שקונה את הסחורה ורואה צל הרים כהרים.


אלי מויאל, ראש עיריית שדרות, נעתר לחיזורים של מועצת יש"ע. במקום לדאוג לכאן, לתושבי שדרות, הוא משחק את המשחק של "הנכבד המקומי" ומארגן לעושקי הארץ "מימונה" לאשכנזים. לגזלני הארץ "תרווחו ותסעדו" מופלטות על חשבוננו.


שם בארץ האדונים, ממשלות ישראל לדורותיהן טיפחו גולם; היום הגולם קם על יוצרו. אדוני הארץ, יקירי הממסד מרגישים נבגדים. תקציבי עתק  שהוזרמו להתנחלויות באו על חשבון מדינת ישראל. גם שדרות שילמה את מחיר ההתנחלויות. כל ילד יפה תואר בגוש קטיף לווה בשיירה צבאית לחוג מקרמה. מישהו מבין ראשי יש"ע התעניין במצב החינוך בשדרות?


הכתומים בוכים על אובדן הפריבילגיות וזועקים את זעקת הקוזאק הנגזל.


יש"ע זה לא כאן. כאן במדינת ישראל יש אבטלה. שם בהתנחלויות שיעורי האבטלה נמוכים. כאן משרדי הממשלה המקוצצים מעסיקים עבדי קבלן. חלק מהמועסקים במשרדי הממשלה מקבלים פחות משכר מינימום. על תנאי העסקה אין מה לדבר.


ההתנחלויות בעזה גזלו, שדדו, גנבו, וסתמו את הרצועה. ליותר מ-1.4 מיליון נפש בשטח של כ-365 קמ"ר. אחד המקומות הצפופים בעולם. מתוך שטח מצומצם זה נטלו 15% מהשטח ל-8,000 מתנחלים. כמובן, אפשר להציג את הנתונים כמעטים מול רבים, בעליל המיעוט החזיק את הרוב בגרון וכלא אותו בבית כלא ענקי. אבו מג’יד, עזתי שישב כעשר שנים בכלא הישראלי, אמר לעמירה הס: "מה שבמאמת חסר לנו פה בעזה זה רק ספירת בוקר" ("לשתות מהים של עזה", עמוד 255).


"עם הארץ עשקו עושק וגזלו גזל ועני ואביון הונו ואת הגר עשקו ללא משפט" (יחזקאל כ"ב, כ"ט).


חקלאי גוש קטיף נהנו מעבודה ערבית זולה, עשקו את פועלי עזה תמורת פרוטות.


לפינוי מעזה וצפון השומרון גויסו משרדי ממשלה, פקידים וצבא. אפילו יש ועדת שרים לענייני התנתקות. ל-8,000 מפונים הוקמה מינהלת סל"ע. לשדרות נותר רק חצץ. בממשלה יש 20 שרים (כולל שרים בלי תיק ושר לענייני ירושלים) ועוד 10 סגני שרים אך אין שר רווחה. אנשי שדרות, אופקים ונתיבות הם שקופים. ממשלת ישראל לא סופרת אותם, אין מינהלת ואין ועדת שרים.


אין גבול לציניות, תחילה סיפרו לנו ש"יש לנו אהבה והיא תנצח". למתנחלים בהחלט יש אהבה, בעיקר אהבה עצמית, אהבת בצע כסף והנדל"ן. הם מכנים אותנו "אחים" ובאותה נשימה מנסים לאיים על כולנו. אז אחים יקרים (תרתי משמע), שובו הביתה אל מדינת ישראל וכשתגיעו למנוחה ולנחלה בווילות המטופחות מול חוף הים, אל תשכחו את שדרות, אופקים ונתיבות, גם שם גרים אזרחי מדינת ישראל שזכאים להנות מהמשאבים של כולנו.


היום נזכרים בשדרות אבל מחר כשביבי ינעל מפעל בשדרות וישלח פועלים לאבטלה, הוולרשטיינים והליברמנים ישבו במרפסת בניצן, יצחקו כל הדרך אל הבנק וילגמו משקה מול הבריזה הנעימה של הים. להתראות בפינוי הבא.


"התפוח לא נופל רחוק מהעץ". השבוע ראינו מתנחבל רוצח בדם קר אזרחים חפים מפשע ומיד התקשורת וקציני משטרה בכירים הכריזו כי הרוצח הנאלח הוא מטורף יחיד, זהו פרי הבאושים של שלטון הימין וההתקרנפות של החברה בישראל. במשך עשרות שנים טיפחו וגידלו דור של פושעים חסרי מעצור שקיבלו גיבוי לאורך כל הדרך, לכרות עצי זית, לשרוף שדות קמה, יורים בפלסטינים חפים מפשע, גוזלים קרקעות, מגרשים תושבים מבתי מגוריהם – וכל זה תחת עיניהם הפקוחה של השלטונות.


הרוצח מהתנחלות תפוח עשה מה שביקשו ממנו הרבנים ומועצת רש"ע.


יש עוד עשרות רוצחים בפוטנציה שמחכים להוראות מהשטח, בזמן שהמנהיגים משחקים דמוקרטיה בהפגנות שקטות כביכול; בזמן שהם מעסיקים את הצבא והמשטרה, משחררים את "המטורף" התורן לאותת לנו מי שולט כאן בשטח.


גולדשטנים יש למכביר, צריך למגר אותם.

תגובות
נושאים: מאמרים

23 תגובות

 1. אמה גולדמן הגיב:

  ראובן היקר, לדאבון הלב הרצח של המחבל בשפרעם היה רצח ידוע מראש, הכתובת הייתה על הקיר אך כל הכובד אנחנו אנשי המצפון מוכרחים להמשיך ולזעוק בכל הזדמנות כמו קטו הזקן: הגזלנים עושקי הארץ הם רוצחים בפוטנציה הגולדשטינים, היגאל עמירים והעדן זאדה הם רק הפרומו.

 2. cut-home הגיב:

  שמאלנים – לאן תגיעו עם השנאה…
  מה בין ימין קיצוני לשמאל קיצוני?
  עם ימין קיצוני תהיה לנו מדינה…

  • יגאל כהן-רחובות הגיב:

   עמם לא עמי ושיקוצם המשומם לא אלוהי ואם ארור גולדשטיין שלהם היה הולך לבתי זונות ולבתי קוביוסטוס במקום לבתי גילוליהם היה נחסך הרבה חילול שם שמיים ברבים.

 3. עדי רוזנצויג הגיב:

  אם נתחיל לבדוק מי הציבור שמגדל רוצחים פליליים שרוצחים בלי שום בושה לפחות פעם בשבוע, נבין שלא רק ה’מתנחלים’ אחראים לטירוף שמשתולל במדינה שלנו.

 4. ישי הגיב:

  בלי להתייחס להסתה הגזענית.מתנחלים דווקא כן גרים בשדרות,
  יש מספר שנים גרעין תורני בשדרות ובו משפחות שגם פעילות בכל הסביבה.
  ראש עיריית אופקים גם העיד על כך שבמשך שנים חילקו ילדי הגוש מזון באופקים,
  כשליש מההכנסות מגדולי הגוש הולך לצדקה

  אז אולי כדאי לבדוק לפני ההשמצות?

 5. אלי-10 הגיב:

  מרבית המגיבים תוקפים את המאמר ובמקום להתייחס לגופו של עניין מתייחסים בסיסמאות.
  בישראל "רצחו" את מדינת הרווחה, תקציבי ענק הועתקו מהבריאות, החינוך והרווחה ליישובים מעבר לקו הירוק. אנא עיינו בדו"ח טליה ששון: המדינה מימנה ומממנת מאחזים בלתי חוקים. כלומר שהוקמו בניגוד לחוק. בדיקה בנתוני הלמ"ס מצביעים על הכנסות ביו"ש (כמובן היהודים) לעומת ההכנסות בעיירות פיתוח. מערכת התשתיות שנבנו למתנחלים עולה באלפי מונים על מערכות התשתיות שנבנו בישראל גופא.
  אגב, בין המגיבים איש לא סינגר על ה"מעשה הפטריוטי" של ישיבה בשמורת טבע ולאו דווקא באזורים כמו הנגב והגליל הצמאים למתשבים.
  אז אנא למכנים את מר אברג’יל, איש עקרונות ובעל מצפון, "אטנישמי" הזהרו בדברכם ישראל השפוייה זקוקה לאלפי אברג’ילים.

 6. יובל הגיב:

  השאיפה העומדת בבסיס המאמר הזה, ורבים אחרים היא להציף את הניכור שאמור לכאורה לשרור בין עיירות הפיתוח וההתנחלויות בגלל התחרות על המשאבים וחלוקתם הלא שיוויונית במשך שנים. ניכור זה, השאיפה ממשיכה, תביא להכרה שההתנחלויות עושות ניצול ציני של עיירות הפיתוחץ
  שאיפה זאת לא לוקחת בחשבון את הקרבה החברתית והתרבותית בין האוכלוסיות.
  יש לזכור שהתנחלויות רצועת עזה, ברובן המכריע, אינן שייכות לגרעין האידאולוגי הקשה של חלק מהתנחלויות גב ההר. הרבה אנשים בגוש קטיף הם משפרי דיור מעיירות הפיתוח בסביבה. אנשי שדרות ואופקים לא רואים את אנשי גוש קטיף כנצלנים אלא ככאלה ש-’שיחקו אותה’ והצליחו ל’הביא’ וילה מול הים.
  התודעה הפוליטית והמעמדית אליה המאמר הזה ואחרים מנסים לכוון ואשר אמורה ליצור היתבדלות בין עיירת פיתוח לבין התנחלות בטלה בשישים לעומת אלמנטים תרבותיים ופוליטים שמחברים את האוכלוסיות: הסולידריות של הדרומיים המקופחים, המזרחיים המסורתיים, ניכור מקיבוצי הסביבה ובאופן כללי ההרגשה של המצאות בפריפריה הישראלית.
  עד שלא תובן עוצמתם של אלמנטים אלה, דבר שהליכוד למשל השכיל לעשות, לא תהיה לאידאולוגיה הקרויה בישראל שמאל תקומה.
  יום טוב,
  יובל

 7. דני האדום הגיב:

  ראובן הפנטר, חזק ואמץ

 8. עוזי נווה הגיב:

  מעניין שיש איסור לתגובות נאצה, אבל כתבות שיטנה כדוגמת כתבה זו שאינה ראויה למבט, אפשר גם אפשר דברי שיטנה. טלו קורה מבין עיניכם

 9. שמאל חופשי הגיב:

  ראובן סוף סוף הבנת מי האשם במצב החברתי בשלושים שנה האחרונות. זה לא הקיבוצים העניים של הדרום והצפון שבניהם עזבו, והזקנים נשארו עם הגירענות בקופה בלי פנסיה. זאת לא מפא"י שלא קיימת אלא בגרסתה העלובה מפלגת העבודה, ומרצ הקטנה עוד יותר.
  אילו הן הליכוד וכל מפלגות הלווין שלה מהימין שמוטטו סופית את מדיניות הרווחה, ובנו מדינת רווחה מעבר לקו הירוק. אילו הן אליטות המתנחלים שרודים בתושבים הערבים, ומחנכים לפומנדליזם דתי ופאשיזם.
  ועוד דבר, המאבק איננו בין מזרחים מקופחים לאשכנזים נצלנים כי גם שאול מופז, הרב מרדכי אליהו, סילבן שלום שייכים לשכבה הנצלנית לעומת עולים חדשים מרוסיה שהושלכו כמו כלבים בעיירות הפיתוח השונות.
  התודעה של השמאל האשכנזי הנצלן של מפא"י חייבת להתחלף בתודעה של הימין הקפטלסטי-לאומני הנצלן של ביבי נתניהו, אריק שרון ושאול מופז רק בכוחות מאוחדים נוכל להביס את הימין, ולהביא מדיניות כלכלית סוציאל-דמוקרט, ושלום אמת עם שכנינו הערבים.

 10. אירית הגיב:

  קצת מתלהם בהתחשב בעובדה שיש"ע היא הגולם יציר כפיה של מפלגת העבודה. יש לי גם חשד שחלק ניכר מהגולדשטיינים האלה אוכלים מידיים ממסדיות. מועצת רש"ע זה לא בן חורג ומופרע, זה לב ליבו של הממסד הישראלי. אפשר להסיק מזה הרבה מסקנות, מכל מקום השחרור והפורקן הרגעיים הנובעים מביטויי גינוי אליהם, לא ממש מועילים, חוץ מאשר לנפש, וגם זה משהו.
  הרבנים המופרעים האלה חיים בדו קיום סימביוטי עם הגנרלים, ואני לפחות לא רואה הרבה הבדל בין שני המסדרים או הכתות האלה. כמעט יש יתרון כלשהו לרבנים, שלפחות תיאורטית יש להם "אלוהים" או אימת הדין והם בסך הכל מייצגים את צאן מרעיתם לא רע, מבחינה כלכלית לפחות. יותר טוב מהמנהיגות האחרת בישראל המפולגת ל"כתות" שונות וסקטוריאליות.

 11. מואיז הגיב:

  ליובל, אתה צודק.
  ולפי הנראה בטלוויזיה רוב יושבי גוש קטיף הם מזרחים שניסו לשפר את מעמדם.
  סוף סוף מצאו המזרחים איזושהי דרך להשיג תקציבים מהממשלות, חשבו ששיחקו אותה, ועכשיו הנה זורקים אותם בחזרה למקום "הטבעי" שלהם.

  לא ממש בדקתי את הרכב האוכלוסיה של גוש קטיף מהחינת רקע סוציו-אקונומי ומוצא, אך נראה לי שמדובר בהרבה אנשי שדרות ואוםקים לשעבר, או אשקךון ואשדוד.

  אולי עכשיו הם יבינו באיזה צד החמאה מרוחה.

  הרי מועצת יישע כבר מזמן עשתה את החישבוים שלה והיא מגנה על גוש עציון ולא על גוש קטיף, כל המבצע שלה הוא הצגה שלמה כדי לשמור על הפריבילגיות שלהם ביהודה ושומרון, ואנשי גוש קטיף רק מנוצלים בצורה צינית לאינטרסים שלהם.

 12. ירמי הגיב:

  ראובן נהדר, לפי התגובה של "שמאל חופשי" ניקתה במתכוון או שלא את מפא"י, אז שזהו מפא"י נשארה ועודנה, המקפחת הראשית וממציאת האידיאולוגיה הזו, אל תנסה בדמגוגיה זולה להפיל את זה על הימין שאולי המשיך בדרכה, אבל הוא לפחות ניסה לתקן משהוא בתקופת בגין, אתם הייתם ועודכם נשארתם הבסיס להתנשאות והגזענות גם של הערבים וגם של המזרחים ולכל מיעוט שזז פה,מה הפלא שהשמאל נשאר קטן, אין בו כמעט מזרחים על בסיס גרעיני, ולמען הפלא למי שלא יודע, יש מצביעים ערבים גם בש"ס וגם בליכוד, מקווה שהפעם לא אצונזר:)

 13. רוזה מלוקסבורג הגיב:

  הימין המשיחי הפשיסטי לא בוחל בשום אמצעי המטרה מקדשת כל אמצעי.
  מועצת יש"ע גינתה את הרצח אמנם גינוי מינורי וסטנדרתי אפילו "נעלבו" כשנשאלו על הקשר בין הרצח בשפרעם למאבק נגד ההתנתקות אולם בתפוח, ביצהר, באיתמר צומחים גידולי פרא בערוגה של מועצת יש"ע. נערי הגבעות הם פני הדור (כפני הכלב) והם תנועת הנוער של מועצת יש"ע.
  הכתובת לא היתה על הקיר היא עדיין שם יש לזעוק כתמרור הזהרה בפני הסכנות הגלומות אצל הימין הפשיסטי בדמותה הבוטה נוסח תנועת כך ודימוי המעודן נוסח מועצת יש"ע.
  ולרשייטנים וליברמנים הם כהניסטים בלבוש מעודן, כלומר כהניסטים בהסוואה.

 14. או צי מין הגיב:

  אברג’יל תפסיק להתעסק בזוטות רוץ לכנסת אזרחי ישראל זקוקים לדמות מוסרית כמוך

 15. ישראלי אחר הגיב:

  כל ילד שלישי בישראל עני, כל מתנחל שלישי בארץ הכיבוש הוא נתו זאדה בפוטנציה.

 16. שמאל חופשי הגיב:

  לירמי שלום,
  לא נקיתי את מפאי מכל מיני מחדלים שלה כמו זריקת העולים מארצות ערב כמו אשפה במדבר או על הממשל הצבאי.
  פשוט ציינתי שאותו גוף על כל כוחו לא קיים יותר. היא הובסה יחד עם כל מפלגות הלווין-פועלים המזוייפות שלה ב77.
  ציינתי רק שמי שאחראי לפערים שכל כך גדלו, ולעוולות נגד הערבים בשטחים ונגד המעמד הנמוך זה הליכוד וכל המפלגות המסופחות לו בימין מאז 77.
  הערבים אם זה מעניין אותך כציבור מביעים אכזבה גדולה מהכנסת והממשלה, ומבחירות לבחירות אחוז ההצבעה הולך ופוחת בניגוד לבחירות למועצות המקומיות שם הן מרגישים שהשפעתם גדולה.
  מעט מאוד ערבים הצביעו למפלגות היהודיות, והיחידים שמצביעים לליכוד אילו הם חלק קטן מהדרוזים, וכמה קבלני קולות במיגזר הערבי שמנסים לזכות אח"כ לפירורים מהשילטון בתמורה.
  לא יעזור לכם בימין. אתם האשמים במצב הכלכלי, ובלאומנות המכוערת נגד הערבים שהובילה לרצח הנפשע בשפרעם. השאלה הגדולה היא איך אפשר לנסות להפיל אותכם בבחירות הבאות.

 17. ירמי הגיב:

  אני חייב לציין חלק מדבריך: "פשוט ציינתי שאותו גוף על כל כוחו לא קיים יותר",טוב, זה פשוט לא נכון, גוף זה עבר טרנפורמציה לא ישרה והוא יותר מתוחכם מאי פעם, חברי מפא"י ההיסטורית שצאצאיהם הבינו שהם לא יוכלו להמשיך בצורה האופורטוניסטית-גיזענית שלהם למחצה, בחרו לפרוס את הכח העצום שהיה להם אחרי שהמדינה "נלקחה" מהם, כאשר בגין נבחר, היסטוריונים תיעדו שהשלטון המפא"ני היה בהלם ושוק טוטלי, מה שכואב פה היא הנקודה שהם לא הבינו שהמדינה אף פעם לא הייתה שייכת להם , פשוט היתה להם מעין הרגשה שיטחית-מתנשאת סתומה ונבובה שאפפה אז את כל העולם המערבי, הם פשוט לקחו חלק באופנה הזו, שהצדיקה שהם יכולים לשלוט בילידי ערב יהודים וערבים בצורה גיזענית ,הם כנראה לא העריכו אותם נכון וההיסטוריה המתהווה מוכיחה זו.
  בהמשך לאיפה שעצרתי, הכח של מפא"י ז"ל נפרס במניות של המדינה, מחזיקות בה משפחות שהחליפו את מפא"י לשעבר,שנראת לי תמימה ואפרורית לעומת הקפיטליסטים המודרניים החדשים, כמו, משפחות ההון והמניות ,רקאנטי, אריסון וכן הלאה גופים שילטוניים כמו מע"צ קק"ל שמחזיק בפיסות נדל"ן שיקרות יותר מחופן יהלומים, הכי גרוע אלה המועדונים אליטיסטים שסגורים לאו דווקא כנגד מזרחיים, אלא מכוונת בעיקר כלפי אלה שבעלי חשיבה ואורנטציה מזרחית , כמו מערכת המשפט, התקשורת, החינוך והתרבות, בכוונה לא הזכרתי את הממשלה והגוף המבצע, מכיוון שפה הבחירה נתונה ע"י רוב הציבור ובשביל לבצע חוקים לא צריך להיות בעל אורנטציה כזו או או אחרת אתה פשוט מקיים את הפקודות מהגוף המחוקק כמו רובוט, לדוג’ הדיקטטורה הצבאית שקיימת היום ואל לעזאזל תצנזרו אותי, שמבצעת מעצרים מנהליים כמו בארגנטינה בשנות ה – 70 ועוד דברים שלצערי אני מפחד מלתאר פה, עד כדי כך אני לא מפרט יותר, בסוף זה יגיע גם אליכם אם לא תתעוררו למדינת גנרלים פשיסטית, שזה גם הסיוט שלי דרך אגב ואני ימני מתון אבל דמוקרט, לא בא לי שקיצוניים לא משנה מאיזה צד ישלטו בי ולעזאזל שטח כזה או אחר, מצידי שהערבים יקחו את כל גוף קטיף , מדינה דמוקרטית יותר חשובה לי, למה משאל עם לא מתבצע, יכול להיות שבעלי הכח ולא רק בממשלה, חושבים שמעמד הביניים, הוא זבל תרבותי ,שסתום מידיי מלקבל החלטות, אני מסייג את השקפתם הצרה והעיוורת, שמידת היקפה לא שווה יותר מקווארק שנצמא על קוצו של פרוטון, הם לא סוציולוגים ולא אנתרופולוגים ואין להם מושג כמה העם התערה וקלט איפה הוא חי ובכלל אנחנו במדינה דמוקרטית, הרוב אמור להחליט, העם היהודי לא טיפש.
  שלישית אתה טוען שהליכוד אחראי לעוולות הערבים, חחח, אתה מצחיק מאוד, התקופה האפלה ביותר הייתה בשלטון מפא"י שטבחה בערבים על ימין ועל שמאל תרתי משמע, אם אתה לא מאמין אני אתן לך טלפון של זקן מוסלמי בכפר קאסם והוא יתחיל לשפוך לך את השנאה שלו למפא"י ואיך היא התעללה בתושבי כפר קאסם לפני הטבח, אבל את זה כמובן אף אחד לא יספר לך, בנוסף לעוולות הערבים, דוגמאות לצלקות משפחתיות אצלי ממפא"י, אבא של דוד שלי שעלה בעליית "יבניאלי" מתימן, נשלח להקים את "כנרת" ואחרי שרבים מקרובי משפחתו נתנו את דמם ונשמתם ומתו ממחלות והתקפות אוייב, על פיסת אדמה זו, הם גורשו ע"י מאפיית מפא"י ההיסטורית, סבא שלי דא"ג שבנו הצעיר מת מחום, גילה להפתעתו שגופת בנו רוטשה העיניים נעקרו ממקומם והוצאו מהתינוק איברים חיוניים, במקומם הושם צמר גפן, אירוע טראומטי זה, גרם לו לא לצאת מביתו כמעט עד יום מותו, כמעט 60 שנה, כמה ציני שהוא יצא רק לחבריו בכפר קאסם והיה נשאר אפילו לישון שם, עד כדי כך.
  נקודה אחרונה, אתם טוענים שהשמאל לא גיזעני, מעניין מאוד, מי ששוטף את ידיו בסבון אחרי שהוא לוחץ ידיים למוסלמי, הוא לא גזען,זה נובע מתרבות מפא"ניקית לא ציונית דתית, וזה דוגמא אחת! , ראה מקרה רבין ז"ל-עראפת , הדמיון בין המתנחלים לערבים, הוא יותר גדול ממה שאתה חושב, אנחנו לא נגעלים מערבים ושוטפים ידיים בסבון לאחר שלחצנו להם ידיים, להיפך, לפחות חלקנו מעריצים את התרבות שלהם ואת כושר עמידתה הפנומנלי, שאף יהודי עירוני מפונק, לא יוכל להבין ומאמצים חלק ממנהגיהם,אני במאה אחוז בטוח שיש יותר מתיישבים שהתנשקו עם ערבים, מאשר שמאליים, נקיי כפיים(וסבון), שכוחם בפיהם וחסרי תבונה בסיסית שהם חיים במזרח התיכון ולא באירופה , אתה לא יכול לצפות לניצחון על תרבויות דתיות מ 2 הצדדים שקיימות מאות שנים, שורשיהם כמובן עמוקים יותר מאיזה אידיאולוגיה דמוקרטית פציפיסטית הומנית, שפקחה את עינה אחרי מלחמת העולם השנייה ולצערנו לא השתרשה באדמה המזרח תיכונית, אידיאולוגיה שמבוססת על טענות והסברים של הצד השמאלי בד"כ, אין דבר כזה "שלום עכשיו" באזורנו , תהליך השלום יהיה ארוך ומייגע, יתמשך ע"י הטמעת תרבותית הדדית, כיסוי משקעי העבר, שהם עמוקים מאוד, יצירת חומות לא תעזור בכלום, היא משולה להדבקת פלסטר על אינפקציה שממילא תזדהם , צריך קודם להקים אלטרנטיבה חינוכית נכונה, בחסות האו"ם או גוף אחר שיהווה תחרות לחמאס שרק צובר יותר ויותר כח ומתפשט והורס את העם הפלשתינאי ע"י הקמת תאים סרטניים, צבאיים וחינוכיים, אני רוצה להדגיש שאין לי דעה בעד או נגד ההתנתקות, אני תומך במשאל עם ונגד טרנספר של ערבים או הקמת מדינת "יהודה" לאומנית, קיקיונית, שאין בה ערך, לפי דעתי לפחות, הדעות של השמאל הליברלי קוסמות לי, אני חייב להודות, אם הייתי חי באוטופיה כמו ברומן רוסי, הייתי מאמץ את דעות השמאל, אבל מה לעשות אנחנו חיים במזרח התיכון, כל האקסיומות הבסיסיות שלכם יתנפצו לרסיסים, תושבי ערב והלבנאט לא משחקים לפי כללי המערב, ההיסטוריה כבר תיעדה לנו את זה במלחמות האכזריות שלפני מאות שנים בין המזרח למערב, לא יעזור לכם, לא תצליחו לקיים אוטופיה מוקפת בחומה מערבית תרתי משמע, החומות האלה יקרסו, עם החזון לשלום מיידי, במזרח הכל מתנהל במעגליות, לא ישר ולא עכשיו.

 18. ניצן אביב הגיב:

  לראובן אברג’יל היקר, יישר כח וחזק ואמץ על מאמרך הכן, האמיץ והנוקב. דברים כדרבנות.

 19. צאלה מנדלבאוסר הגיב:

  סליחה?
  אתם יודעים שכל חודש ילדי הגוש היו עושים גמ"ח ומחלקים אוכל לכל התושבים העניים?
  אתם יודעים שחלק מרווחי הגוש הולך לצדקה?
  לא!
  אז בבקשה=>> תבדקו לפני שאתם סתם אומרים!!

 20. ליאל סעד הגיב:

  בס"ד

  צאלה מנדלבאוסר היקר-
  לשאלתך, כן! אי יודעת אישית שחקלאי גןש קטיף היו מחלקים עשרות פירות וירקות כל חודש לנזקקים ולתושבים עניים באיזור הדרום.
  וממקור ראשון אני יודעת שהגמ"ח באשקלון עומד על סף פירוק עכשיו, אחרי ההתנתקות כי פשוט אין לו מה לחלק לתושבים!!!

  דרך אגב, אני גאה להשתייך לציבור הדתי לאומי שמר אברז’ל כל כך משמיץ. ו… תתפלאו לשמוע אני גם תושבת שדרות גאה!!!
  לא, אני לא שם בטעות כי במקרה נולדתי שם. עברתי לשם מרצוני הטוב להיות חלק מעם ישראל ולא להתנשא מעליהם.
  אני חלק מהגרעין התורני הענק שגר בשדרות וחי חיי שיתוף מלאים עם הקהילה (כן, גם עם הקסאמים שלא מפסיקים לנחות ליד ביתי).

  אז מספיק עם שנאת ישראל ועם השמצה הדדית.
  אפשר ומותר לחלוק אחד על השני אך אחרי הכל אסור לשכוח שאנחנו אחים (ואני באמת מתכוונת לזה אדון אברז’ל, אתה אחי למרות שאני חושבת שאתה טועה ובגדול!!!)
  שנזכה לאהוב את העם ואת הארץ.

 21. תהילה הגיב:

  בטעות הגעתי לפה וכולך זבלן שכל!!! לצערי אין לי זמן להפריך את כל טענותיך שאני בטוחה שלא בדקת אותם לפי זה שהם פשוט לא נכונות.
  אז ככה: א. כל אנשי הגוש רובם ככולם הם באמת יוצאי נתיבות אופקים והאיזור שרצו להיות
  ח ק ל א י ם, ומפלגת העבודה שחפשה בזמנו תפראיירים שילכו ויפריחו תשממה במקום שאף אחד אפילו לא העיז לחשוב לעשות את זה במשך אלפי שנים, כדי לספק רצועת מגן לישראל. והם הלכו, ובמו ידיהם בנו חממות וגדלו ירקות ובנו יישובים לתפארת מדינת ישראל שהוו אחוז ניכר מהיצוא של המדינה. גם אתה היית יכול לבוא, ותאמין לי שכל אותם פועלים ערבים מנוצלים שעכשיו מתגנבים לארץ בצורה בלתי חוקית כדי לשטוף אחריך כלים במסעדה לפחות היתה להם עבודה. היום אין להם עבודה ואין להם שלטון, ותתפלא לשמוע, הם אפילו מתקשרים למעסיקים היהודים הקודמים שלהם ובוכים על מר גורלם..
  ולא מדובר באחד שנים, אלא בתופעה גורפת!!
  בכולופן, בכל עיר פיתוח בארץ ואתה יכול לבדוק את זה יש גרעין של משפחות דתיות שבאות לגור בשיתוף עם תושבי הקהילה, ואני בטוחה שגם אתה אם לא נולדת באיזה עיר פתוח, וגם כל החברים השמאלנים יפי הנפש שלך בחיים, אבל בחיים שלהם לא היו באים לגור במקום כזה ולא חושבים על זה, ואם איזה ילד פחות מהרמה שלהם היה עם הילד שלהם בחוג מקרמה הייתם הופכים תעולם ביללות כפי שקרה לא פעם אבל כמובן בשם ההסתה נגד המתנחלים הכל מותר.
  אגב, בהפגנה של תושבי שדרות נגד הקסאמים לא ראיתי אותך, אבל אני הייתי.
  עוד משהו שאני חייבת להגיד וזה לא בציניות, בחיים, אבל בחיים שלי לא ראיתי משהו שכתוב בכל כך הרבה שנאה. חבל שזה מה שמזין אותך, והייתי ממליצה לך לחפש ערכים יותר משמעותיים בחיים.
  תהיה בריא!!!

 22. דניאל כהן הגיב:

  כמה שנאה ורעל יש בכתבות שלכם.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים