הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-14 באוגוסט, 2005 25 תגובות

אלימות הימין, לא רק הקיצוני, פוגעת באנשים שרק תמול שלשום סברו שהם מחוסנים מפניה ("זה רק לערבים") וקרצו איש לרעהו. לא מדובר באנשי שמאל, אלא בכאלה שמשתייכים למרכז מעט יותר שפוי, שהעזו להניף סרט כחול או כחול לבן על מכוניותיהם לאות תמיכה בנסיגה מעזה. מה כל כך נורא בסרט הזה? אם כן, מבחינתם של המתנחלים סרטים אלה הם סמרטוט אדום "שהביא להם את הסעיף". בעלי המכוניות נדהמו לגלות כי מישהם ניפצו את זגוגיות המכוניות, שברו את המראות ופינצ’רו את הגלגלים. סרט כחול כזה עלה ללא מעט אנשים אלפי שקלים, ורבים הסיקו מסקנות והחליטו להסיר את הסרט או ויתרו על הנפתו מראש.

כאשר אלפי הפלנגות הפאשיסטיות של המתנחלים ובני בריתם כבשו את כיכר רבין, הבנתי את מה שחשו הוריי וחבריהם כאשר בשלהי רפובליקת ויימאר נערכו אסיפות המוניות של הנאצים ותומכיהם. יהודים שגרו באזור ההפגנה הסתגרו בבתיהם עד שתחלוף הסערה, או שמראש עזבו את האזור ויצאו למקום מרוחק וכך הצילו את עצמם מזעמו של ההמון הגזעני.


מאחר שאני גר לא רחוק מכיכר רבין, ידעתי שאסור לי להסתובב שם בחולצה עם סיסמה התובעת את סיום הכיבוש ופירוק ההתנחלויות, או תומכת במרדכי ואנונו, בגלל הסכנה שבריוני הכיפות הסרוגות יעשו בי שפטים שעלולים להסתיים ברצח. בדירתי לא רציתי להישאר כדי לא לשמוע את הזוהמה הגזענית שפרצה מהרמקולים והגיעה עדי חלוני. לכן פעלתי כפי שהוריי פעלו בגרמניה ופשוט התרחקתי מכיכר רבין לקצה השני של הכרך וחזרתי לביתי רק כאשר קיבלתי אישור שהזוהמה הפאשיסטית התפנתה מהכיכר. הלכלוך הפיזי שהשאירו המתנחלים לא הפתיע, שהרי הם רגילים לזהם את סביבתם בשטחים הכבושים משום שבעיוורונם הם סבורים שבכך הם מתנקמים בערבים. דין תל-אביב "השמאלנית" מבחינתם, כדין הפלסטינים.


אחד השכנים שאל אותי אם אני חש אמפתיה לכאבם של המתנחלים המפונים. בכלל לא, עניתי. מדובר בחבורה של עבריינים שנשלחו על ידי עבריינים אחרים, סחטו את מיסיי ומיסי עמיתיי האזרחים, סיכנו את חיי כולנו, שדדו וגזלו את אדמתו ומימיו של העם השכן, גרמו למותם, פציעתם והרעבתם של מיליון פלסטינים, מאות חיילים ישראלים נהרגו ונפצעו במשימת הכיבוש וההגנה על ההתנחלויות שהפכו למבצרים, אז איזו אמפתיה אני אמור לחוש כלפיהם? כבר כתבתי בעבר כי במקום לדפן אותם בפיצויים בסדר גודל של מיליארדים, היה צריך להטיל עליהם מס פינוי ופיצוי לאזרחי ישראל כל עוד נשמה באפם.


דממה אטומית בתקשורת הישראלית


6 באוגוסט הוא יום הטלת פצצת האטום על הירושימה. ב-9 באוגוסט הוטלה פצצת האטום השנייה על נגסאקי. אלו הם שני תאריכים חשובים בתולדות האנושות המציינים עידן חדש, עידן נשק יום הדין. אלו הם גם שני תאריכים חשובים לתנועות וארגונים הנאבקים למען עולם מפורק מנשק גרעיני, במטרה למנוע את חורבן החברה האנושית והפיכתה למדבר שממה רדיואקטיבי.


ב-6 באוגוסט השנה ערך הוועד למען מזרח תיכון חופשי מנשק אטומי, ביולוגי וכימי, ביחד עם מרדכי ואנונו, מסיבת עיתונאים. סוכנות החדשות איי.פי (AP) שלחה ניידת שידור והעבירה את מסיבת העיתונאים בשידור חי ל-500 תחנות ברחבי העולם. בעיתונות הישראלית לא היה כל דיווח. סתימת פיות. בימים אלה, שעה שאמצעי התקשורת הפכו להיות שופרם של המתנחלים, כל מתנחל וגזען זב ומצורע, החל מאנשי כהנא וכלה בראשי ארגון הפשע יש"ע, זוכים לשעות רבות של שידור וחשיפה, לא מצאו העורכים לנכון לדווח לאזרחי ישראל כי יש מי שמעלים סימני שאלה ומותחים ביקורת על מדיניותה הגרעינית של ישראל; שסבורים כי לקח הירושימה הוא שאסור שיהיו בידי ישראל מאות פצצות אטום, שמדובר בנשק התאבדותי, שלא רק מאיראן יש למנוע נשק גרעיני (שטרם נמצא בידה), אלא יש לעשות זאת גם לישראל הגזענית שהנשק הנורא כבר נמצא ברשותה ומסכן את עצמה ואת שכנותיה.


היועץ המשפטי אמר לא מכבר בהופעתו בוועדת החוקה של הכנסת כי הוא ממעיט בהגשת כתבי אישום על הבעת דעות, גם אם הן מסוכנות, כדי לא לפגוע בחופש הביטוי.


ללא ספק איש נאור. הוא גם ציטט מחקר אמריקאי שלפיו מי שהתנקשו במנהיגים פוליטיים הם כאלה שסתמו להם את הפה. אנחנו, מתנגדי הנשק הגרעיני בישראל, לא מתכוונים לרצוח אף אחד, גם לא את אלה שסותמים לנו את הפה, אבל אולי מוכן היועץ המשפטי להנחות את התקשורת הממלכתית לשדר את מסיבת העיתונאים שערכנו, גם באיחור. לנושא זה יש רלבנטיות 365 ימים בשנה.


לינץ’ או סיכול ממוקד?


הרוצח מחבל משפרעם, החייל נתן זדה, שטבח בנוסעי אוטובוס, פעל בשיטת רוצח ההמונים גולדשטיין. הוא ביקש למנוע מהלך פוליטי, הנסיגה מעזה, באמצעות רצח ערבים חפים מפשע. במשימת ההכשלה הפוליטית, כך נראה עם כתיבת שורות אלו, הוא נחל מפלה.


זדה נהרג במהלך האירוע. האם נהרג, או נרצח בלינץ’ כפי שטוענים מספר שוטרים שהיו בשטח? טענות השוטרים, לפיהן הרוצח היה מנוטרל וקשור בידיו שעה שהמון זועם צבא על האוטובוס, מקבלות חיזוק לכאורה בצילומים שנעשו במקום ושודרו בטלוויזיה.


הדרישה לחקור את הנושא נראית לי מוצדקת. מי שמתנגד לעונש מוות, בוודאי ללא משפט, מן הדין שיתמוך בחקירה כזו.


אנשי הציבור שיצאו בדרישה להימנע מהחקירה, טועים. גם רוצח, אם נוטרל מנשקו ונותר בחיים, יש להעמידו לדין ולשפוט אותו על פי חומרת מעשיו.


האם חקירה כזו תניב תוצאות? איש מאלה שנראים בצילומים נכנסים לאוטובוס ואבנים בידם, לא זוהו, כי צולמו כשגבם למצלמה.


אולם גם אם יתברר שלא היה מדובר בניטרול פצצה מתקתקת באמצעות סיכול ממוקד, אם יותר לי להיעזר בשפת הכיבוש, אלא במעשי שפטים, אל לחשודים לחשוש.


במדינת ישראל נוצר תקדים, לפיו לינץ’ אינו בר עונשין. כך נקבע באשר לרוצח ח"כ אהוד יתום (ליכוד). כזכור הוא רצח בדם קר באמצעות אבנים ומוטות ברזל שני שבויים פלסטינים אזוקים שהיו תחת המשמורת שלו. הוא חולץ מהעמדה לדין תמורת הודאתו ברצח.


בית המשפט העליון אישר עסקה זו.


מצבם של מי שהשתתפו בהריגת זדה טוב בהרבה. הם עשו זאת במה שנקרה "סערת הקרב", ולא כמו אהוד יתום כאשר האירוע כבר היה מזמן מאחוריו.


אם החקירה תעלה כי אכן היה לינץ’ והחשודים יזוהו, יש לדרוש דין שווה לשועים ופשוטי העם. הדרישה הנכונה תהיה, להעמיד לדין כל מי שגרם למותו של הזולת. יועמד ח"כ יתום לדין על רצח שבויים.


דו"ח העוני


התפטרותו של שר האוצר בנימין נתניהו זכתה לתלי תלים של פרשנויות. יש כאלה שניסו כוחם בניתוח אישיותו במטרה למצוא מניעים נסתרים. לא מצאתי בכך עניין רב.


חייכתי מעט כאשר בנאום ההתפטרות נאחז נתניהו בהיסטוריה, ושאל מה היא תגיד בעוד מאה שנה על התפטרותו. חשבתי שזה קצת מגלומני. הבה נעשה תרגיל פשוט. האם זוכרים באנגליה, צרפת או ארה"ב, מי היה שר האוצר לפני מאה שנה בשנת 1905? בישראל כבר לא זוכרים ראשי ממשלה. חלק ניכר מהציבור הישראלי כלל לא יודע מי היה ראש הממשלה השני של ישראל. אז מי יזכור בעוד מאה שנה את נתניהו?


זה באמת לא חשוב מה יגידו, אם בכלל, על נתניהו בעוד מאה שנה.


חשוב לימינו אלה, שהוא היה שואה לעניים, מגדלור לעשירים ואיש נדיב למתנחלים.


דו"ח העוני שפורסם למחרת התפטרותו הוא כתב אישום חמור למדיניותו.


דו"ח העוני של הביטוח הלאומי שמתפרסם מדי שנה, מראה על אותו כיוון. אחוז העניים גדל, העשירים חוגגים, והפער ביניהם הולך וטופח לממדים שהולכים ומקרבים אותנו למושחתים שבמשטרים.


העצוב הוא, שהעניים הם תשתית הבוחרים של נתניהו וככל שמצבם הולך ורע, תמיכתם בו הולכת ומעמיקה. מצב זה, של מעין עבד במשטר קפיטליסטי האומר "אהבתי את אדוני", מרקס לא חזה. אני מניח שמבין המרקסיסיטים האדוקים יהיו מי שימצאו גם לכך תשובה בשיטת הפלפול התלמודי של סיבוב האגודל.


יצחק מרדכי – אלוף או סגן אלוף?


בית הדין הצבאי המיוחד, שדן עתה בסוגייה אם לשלול מיצחק מרדכי את דרגות האלוף ולהורידו במספר דרגות לנוכח הרשעתו בפלילים, יש בזה משום הולכת שולל. המסר שהצבא משדר, כאילו מדובר באיזה גוף נקי כפיים שמקיא מתוכו אנשים לא מוסריים, הוא שקרי.


הצבא הישראלי גדוש בקצינים בכירים שאשמים בביצוע פשעי מלחמה. לא זו בלבד שדרגתם נותרה על כנה, אלא הם קודמו. זה נכון ביחס לאריאל שרון שדרגתו לא נפגעה בעקבות מלחמת לבנון, וזה נכון לגבי הרמטכ"ל הנוכחי דן חלוץ, שר הביטחון שאול מופז ומאות קצינים שלקחו חלק בפשעי הכיבוש ב-38 שנות הכיבוש. בין אם יורידו את יצחק מרדכי בדרגה, ובין אם לא, הצבא היה והווה ביסודו גוף בלתי מוסרי.

תגובות
נושאים: מאמרים

25 תגובות

 1. עופר יהלום הגיב:

  1. אני מקפיד לקשור על התיק שאני נושא את סרט התכלת, למרות שלקשור אותו גם על רכב או בית לא הייתי ממליץ לאף אחד.

  2. אהוד יתום – במבט לאחור, החנינה הנראית כטעות אבל אני לא מאמין שיחזרו עליה.

  3. נתניהו – כפי שרמז המגיב "שמאל חופשי", אלה שמצביעים לליכוד הם ברובם משכבות הביניים, שגם לפי מרקס הן הימניות ביותר מבחינה פוליטית. השכבות הנמוכות באמת מצביעות למפלגות הערביות או שהן חסרות זכות הצבעה (עובדים זרים ופלסטינים במה שמכונה אזורי B ו-C).

 2. ציוני גאה הגיב:

  1. אני בטוח שכולנו היינו שמחים לו הוטלו פצצות האטום על ברלין עוד ב1939 ולא על יפן בשנת 1945. מן הסתם זו הייתה שאלה של זמינות ובעיקר של צבע עורו של האויב.

  2. אני סבור כמו הכותב שיש לחקור את מעשה הלינץ שנעשה ברוצח זאדה. אך גם מסכים בצער שפרשת קו 300 מהווה תמרור דרך מגונה בנושא.

  3. ביום בו החלה למעשה ההתנתקות כולי תקווה שבעןד שבועיים שלושה נווכח שהאפיזודה חלפה ללא נפגעים כך שההשוואה לימי ויימר לא תהיה רלוונטית

 3. אחת ש הגיב:

  1. מסיבת העיתונאים – מדוע לא תעלו את הוידאו ברשת ? אני בטוחה שמרכזי תקשורת עצמאיים כמו אינדימדיה או המרכז לאינפורמציה חלופית ועוד, יסכימו לערוך לסרט באורך סביר ואז תוכלו לשים את זה ב
  act.tv
  בשביל מה יש וידאו ואינטרנט בימנו ? אולי אפילו הגדה יתנו לינק, ובא לציון גואל..הרבה מאד אתרי חדשות מכובדים מאד, כולל זרים, כוללים היום וידאו וטלויזיה.
  2. המתנחלים- ההשוואה לא במקומה וגם לא מועילה. נשלחו על ידי עבריינים, כן. וזו הכתובת העיקרית, בדיוק כמו במקרה של שפרעם.
  3. ולבסוף ללינץ…התגובות ההסטריות של חלק מאנשי שמאל כולל אחמד טיבי שהוא בדרך כלל חכם, היו מטופשות. קריאות להרוס את הבית של ההורים, לעצור מנהלית את ההורים ומה לא, הן טפשות ממדרגה ראשונה. כך מצליח השלטון להשיג את מטרותיו, להרחיב את סמכויות החירום והצבא על האזרחים, בעידוד השמאל, ולאחר מכן הימין המתוסכל. אין לקרוא לענישה לא חוקתית לאף אחד, גם בלהט היצרים.
  כך גם ההשוואה בין שפרעם לקו שלוש מאות, היא רלוונטית רק לעניין אחד – בשני המקרים אשם הצבא/שב"כ בלבד. אין מה להפליל את ההמון הנבעת, בדיוק כמו שלא היה מקום להפיל תיק על מרדכי. ומעניין לעניין – השב"כ הוכיח ידו של מי על העליונה. אמנם מרדכי שלח ידיו לבחורות, אך העליהום עליו, במקום אחרים העושים במלאכה דומה, הוא חלק מהנקם הגדול. המסר – לא להתעסק עם השב"כ. ואם הופללת, שב בשקט ואל תילחם על שמך הטוב, שכן הוא יהרס עוד יותר.

  2.

 4. שמאל-חופשי הגיב:

  כמה וכמה עניינים:
  1. תושבי רוב גוש קטיף הם נפגעי מדיניות הרווחה של ישראל לשעבר. הם רובם יוצאי עיירות הפיתוח ומושבי הדרום שהוריהם נזרקו כמו כלבים באמצע המדבר בשנות החמישים, ובשנות השבעים ואילך הם נפגעים מפגיעה ברווחת האזרח בכל תחומי החיים: בריאות, חינוך, זכויות עובד וכו’…
  היה להם דילמה לא פשוטה בין להישאר ביישובים המחורבנים עם התשתיות הגרועות בעוני או לעבור להתנחלויות החדשות עם ההטבות לכן זה יהיה טפשי ולא מוסרי לפגוע בהם, ולזרוק אותם כמו כלבים ברחובות.
  2. לגבי נשק גרעיני כשאירן מצהירה השכם וערב על רצונה להשמיד אותנו בנשק גרעיני, והיו כבר מנהיגים באיזור כמו נאצר שחיסל בנשק כימי מורדים בתימן, אז עדיין מוקדם לדבר על פירוקה של ישראל מנשק גרעיני משיש לעשות הוא להוסיף תקציב ולהפוך את הכור לבטיחותי יותר.
  3. העניים היהודים תומכים לרוב בימין מסיבה מספר אחד, ואתה בתור תלאביבי מייצג בענייהם את הניכור. הערבים שהם האוכלוסיה הכי דפוקה מצביעים למפלגות הערביות, אך גם הם בורחים מחד"ש אל עבר המפלגה האיסלמית.

 5. יגאל הגיב:

  היכולת של מר ספירו להכליל ולהוציא דיבה על ציבור שלם היא לא פחות ממקוממת.
  אינני נמנה על ציבור המתנחלים אך הטלת כתם על כלל המתנחלים והפיכתם לפשיסטים צמאי דם נראית לי כמוגזמת , ומתאימה לשמאלן החש כנרדף בכל אספקט במדינה הזו.

  לגבי המאמר עצמו, צר לי אך אני לא שמעתי דבר על פגיעה ברכוש של ציבור אשר סרט כחול היה על רכבם.
  העניין לא הובא כלל בתקשורת, ואני בטוח שאם היה מגיע לתקשורת ההד הציבורי שאנשי השמאל היו מעלים היה גדול ובלתי ניתן להתעלמות.
  אה נכון – העיתונות בארץ היא הרי שופר השילטון מחל לי על טעותי…

  רוב רובם של המתנחלים הם אנשי ישובי הסביבה שחיפשו דבר אחד, והוא יציאה ממעגל החיים הבלתי אפשרי בעירות הפיתוח , וחיפוש אחרי רמת חיים טובה יותר , עקב משטר האפרטהייד של ממשלות המערך בזמנו.
  לקרוא להם עברינים , לטעון שהם שדדו , והרעיבו את הפלסטינים זו כבר הוצאת דיבה אם לא שקר גס.
  הכל מצדיק את המטרה בעיניך מר ספירו, גם אי אמירת האמת , ושוב הכללה גורפת, מענין מה היה קורה אם היה נכתב שכל אנשי השמאל הם משתפים של הפלסטינים כנגד מדינת ישראל….

  לגבי הנשק הגרעיני, אתה צודק, ישראל יוצאת בוקר וערב באיומים על הקהילה הבינלאומית תוך רמיזה עבה על יכולות גרעניות אשר ברשותה, בדיוק כמו איראן…
  טול קורה מר ספירו, היכולת שלך לבצע השוואה בין איראן לישראל מראה כמה מופרכת כתיבתך בנושא לכל בר דעת.

  לגבי הרצח בשפרעם, והלינץ אשר בוצע בעקבותיויכול אני רק לתאר את הרעש אשר היה חוצה את הארץ אם היה מדובר ביהודים אשר רצחו ערבי בעודו כפות.
  הגנה עצמית ?? , הרי הרוצח היה כפות ובידי המשטרה, איזו הגנה עצמית זו ??
  דבריך הם לא פחות מהבל וראות רוח, לינץ לכל דבר וענין בוצע ברוצח, ודינם של רוצחיו הוא אותו דין כמו של כל רוצח אחר.
  אין הצדקה לסליחה רק כיוון שמדובר בערבים, כי הלוא זו גיזענות, הלא כן מר ספירו ??

 6. גדעון ספירו הגיב:

  ליגאל,
  אם תרצה פרטים על בעלי רכב שמכוניותיהם ניזוקו משום שהניפו סרט כחול, יש לי עבורך רשימה ארוכה. דומני שאחד העיתונים אף פירסם על כך ידיעה, אם כי בהצנעה. וכי מה מיוחד במתנחלים אלימים? זה נדוש ושגרתי. לא משהו יוצא דופן בנוסח אדם נשך כלב שמצדיק ידיעה ראשית.

  אני אכן עוסק בהכללה, אבל זו מחוייבת המציאות. אין דבר כזה "מתנחל צדיק" או "מתנחל חף מפשע". מתנחלים, מעצם נכונותם לשבת בשטחים הכבושים, להינות מזכויות יתר במשטר אפרטהייד ולהשתתף בדיכוי העם הפלסטיני, לשדוד את קרקעותיו ולגזול את מימיו, ועוד מיני פשעים כאלה, הינם עבריינים. העובדה שיש מתנחלים, שבתחומי הקו הירוק חיו בתנאי מצוקה, נענו לפיתויי הממשלה ועברו לשטחים הכבושים כדי להעלות את רמת חייהם, אינה פוטרת אותם מתווית העבריין והם שותפים לדבר עבירה. זו לא קביעה שרירותית שלי. היא מתבססת הן על עקרונות אוניברסלים של זכויות אדם, והן על דברים מפורשים באמנות בינלאומיות כמו אמנת רומא, שקובעת כי ההתנחלויות הן פשע מלחמה, ועל כן כל המתגורר שם שותף לפשע מלחמה.

  בענין הנשק הגרעיני, אתה מוכה עיוורון, כמרבית הישראלים. איראן מעולם לא איימה בנשק גרעיני על ישראל, כי אין לה נשק כזה, ולפי דו"ח המודיעין האחרון של ארה"ב אם בכלל יהיה לה, זה רק בעוד 10 שנים, וישראל בהחלט תוכל לזקוף עובדה זו לחובתה, משום שהיא הכניסה את האזור למרוץ חימוש גרעיני.
  לעומת זאת, ישראל בהחלט כבר איימה לא אחת על העולם ועל מדינות האזור בנישקה הגרעיני, איום עמום בהתאם למדיניות העמימות הגרעינית, אבל ברור לכולם. ישראל בניגוד לאיראן, אף שקלה שימוש בנשק גרעיני ומטוסיה עמדו במצב הכן חמושים בפצצות אטומיות.
  נשק גרעיני בידי ישראל לא פחות מסוכן מאשר בידי איראן, ועל כן אני נאבק למען מזרח תיכון חופשי מנשק השמדה המוני.

  לענין הרוצח משפרעם. אתה כנראה לא חי בישראל. לינץ’ בערבים כפותים נעשה יותר מפעם אחת. הזכרתי את ח"כ אהוד יתום, שרצח שבויים כפותים ולא הועמד לדין. זה המחירון בישראל. רוצח בכיר, משוחרר מהעמדה לדין.
  לעומת זאת, גורלו של רוצח מעט זוטר יותר, כמות המתנחל יורם שקולניק שרצח ב-1993 פלסטיני כפות, היה מעט יותר חמור, אבל עדיין טוב בהבה מגורלם של פלסטינים שלא רצחו.
  שקולניק נידון למאסר עולם. עונשו הומתק פעמיים על ידי הנשיא עזר ויצמן, והוא שוחר לאחר שבע שנות מאסר. פלסטינים קיבלו עונשים חמורים בהרבה על עבירות פעוטות בהרבה.

 7. שמאל חופשי הגיב:

  גדעון ספירו טענותייך כנגד תושבי עיירות הפיתוח שהפכו למתנחלים מופרכות. הרי על אותה טענה אפשר להגיד שגם פועלים ערבים שעובדים בהתנחלויות, ואף בנו את חלקם צריכים להעינש ולשלם קנס.
  מילא הייתה לך ילדות נוראה שכללה עוני, בלי אבא ועשרה ילדים שאוכלים לחם עם מרגרינה, וחיים בשכונת שיכונים או אף בעיירת פיתוח מסכנה חסרת תשתיות.
  אבל לפי מקום מגורייך היום ליד רחוב אבן גבירול בת"א מראים שאתה אישית מעדיף חיי נוחות ותענוגות, על פני מגורים בעיירת פיתוח ענייה, ועזרה חברתית לתושבים.
  אותו דבר לגבי אנשים שהרגישו כל החיים שדפקו את משפחתם ביישוב גרוע, וקיבלו הזדמנות של פעם בחיים לעבור ליישוב קהילתי קטן צמוד קרקע עם איכות חיים נהדרת בשבילם ובשביל ילדיהם.
  אני משווה להבדל בין פקיד בבנק שמוהל בכספים לבין ילד קטן שגונב לחם הבייתה. שניהם בפני החוק היבש אשמים, אבל לאחד יש סיבות אנושיות מקלות.
  זו הסיבה שרוב העניים היהודים מעדיפים להצביע לימין על פני השמאל שזרק אותם בסלקציה בקיבוצים, ויותר מאוחר ביישובים הקהילתיים בתוך הקו הירוק בגליל והנגב, וברוב חוצפתו חלקו כמוך מוכן לזרוק אותם ללא פייצויים על פני הימין שנותן להם לפחות אפשרות לשפר את איכות חייהם.

 8. מיכאל: הזדהות העניים עם הימין הגיב:

  אתה כותב: "העצוב הוא, שהעניים הם תשתית הבוחרים של נתניהו וככל שמצבם הולך ורע, תמיכתם בו הולכת ומעמיקה. מצב זה, של מעין עבד במשטר קפיטליסטי האומר "אהבתי את אדוני", מרקס לא חזה. אני מניח שמבין המרקסיסטים האדוקים יהיו מי שימצאו גם לכך תשובה בשיטת הפלפול התלמודי של סיבוב האגודל".

  דומני שההסבר המרקסיסטי לתופעה הוא פשוט וישיר: ההמונים הם בדרגת תודעה מעמדית נמוכה בדרך כלל. ומפנימים ללא ביקורתיות את האידאולוגיה ההגמונית. ואף את גישתו של המדכא ביחס לעצמם (פרנס פנון) לשם שינוי "אנומליה" זאת חייבים לצקת בהם תודעה מעמדית, והבנת המציאות "לאשורה". לנין אף הידגיש את חשיבות יצירתם של קדארים מהפכניים ניבחרים שיהיו מחנכי ההמון.

  הנה, אין כאן כל פילפול. הנקודה החשובה היא שגם מי שאינו מרקסיסט (למשל, דומני, ליברל כמוך או/גם נניח, סוציאל דמוקרט כמוך, שרק במקצת מאמץ את ההבנות המרקסיסטיות ובודאי לא אחד לאחד) , חייב לקבל חלק נירחב מכלי הניתוח והמושגים שמרקס פיתח. ולו רק בנושא המטריאליזם והראייה המפוקחת וחסרת העירפול האידאליסטי. וכמובן, בנושא מרכזיות הגורם הכלכלי.

  כך, בדיוק בנושא זה של הפנמת המערכים ההגמוניים לתוך התודעה, בישראל למשל משתקת הטלביזייה את החשיבה הביקורתית, בין היתר באמצעות טלנובלות למיניהן. זה שחלקם דרום אמריקניות, אינה עובדה מפליאה, שכן, משטרי החונטות מפיקים זבל טלביזיוני זה בדיוק למטרה זאת: הרדמה, הימום ושיתוק של התודעה וביקורתיות ההמון באמצעות גודש של פרטים ודימויים שמנוניים. המידע והמסרים הינם ברמה רכילותית, ולא במישור סיבתי של הבנת הנסיבות. בישראל כמו כן, במהדורות החדשות ובתוכניות הפרשנות, בניגוד ל-BBC למשל, לא פורסים את התמונה הכוללת בקצרה, אלא מציפים אותך בגודש מידע וקליפים ויזואליים של פרטים, תכופות שוליים וטריביאליים.

  אבל הנה הסבר שנתתי לתופעה, לפחות במציאות השילטונית-הגמונית הישראלית:

  איש העשירונים התחתונים – הווצרותה של האזרחיות המיליטריסטית.

  — קישור —

 9. מיכאל: מתנחלי ג"ק אינם ‘עבריינים’ הגיב:

  מתנחלי גוש קטיף אינם עבריינים, אלא אנשים חרוצים וערכיים מאד, בחברתנו המסואבת ברובה. גם לא הוזרמו אליהם כספים, אלא שהם בנו חקלאות משגשגת (10 אחוז מהתוצר החקלאי הישראלי, וחלק איכותי שלו. 65 אחוז מהיצוא הישראלי בירקות אורגניים. 90 אחוז מירק עלים (כמו חסה) נטול תולעים.

  ארץ ישראל היא טריטוריה קטנה מאד, והלאום היהודי זקוק לטריטוריה משלו אחרי שנירדף בגלל היעדר טריטוריה. זכור כי אף אינטרנציונליסט כמשורר הקומוניסטי אלכסנדר פן, שהיה אדם בעל לב, דגל בזכות העם היהודי לארץ משלו (נחשב כציפור קצת מוזרה בפק"פ ובמק"י), שלא לדבר על מאיר יערי ומפ"ם. אף מדינה בעולם, תהיה סוציאליסטית כברית המועצות לשעבר או פולין, או ליברלית, כגון אנגליה, לא תוותר על טריטוריה חיונית. ואפילו לא על שעל אדמה אחד. עם זאת, אין לדכא ולהתעמר בערבים ובוודאי שיש לטפל בהתאם בפושעי מלחמה. השאלה היא של ריבונות, ואסור שריבונות תתקשר ל"נישול מטריטוריות".

  ראו מאמרי ב "חדשות מחלקה ראשונה" NFC : אדמת א"י – מכתב לידיד ערבי

  מיכאל שרון

 10. איתמר פרידמן הגיב:

  נראה לי שהכותב מתעלם מעובדה מאוד מוצקה בנושא הגרעין של ישראל. "נשק יום הדין" הוא שהחזיק ומחזיק אותנו בחיים. העובדה שישראל מחזיקה בו היא לשם הרתעה בלבד. לא הייתי רוצה להווכח מה יקרה ביום שאחרי ההתפרקות מן הנשק הזה.
  וכשאני אומר אותנו אני מתכון לישראלים/ יהודים, הגדרה שבוודאי לכותב עצמו יהיה קשה להזדהות עמה, במיוחד אחרי שהשווה 150 אלף איש לנאצים). לא קל להביט באחר ולהכליל בצורה פושעת ציבור כל כך רחב באוכלוסיה. כל שנותר לי הוא לאחל לכותב שהשנאה שהגיעה לרמות קשות תשתנה. גם לי היתה משפחה ענפה פעם והנאצים רצחו בהם ללא רחם.
  אז גדעון ספירו, תכתוב מה שלבך יכתיב לך, אבל בנושא כמו שואה, נושא שלא יגליד לעולם, אל תעז להשוות אף אחד, גם אם ישנם כאלו (בכל המגזרים) שממהרים להעלות אותה. קצת גבולות לא יזיקו.

 11. רמי הגיב:

  אשר לאהוד יתום, אם הוא לא תובע לדין את ספירו, כי אז אני רואה בו רוצח מן הסוג הדוחה ביותר. ספירו אומר: אבנים ומוטות ברזל. ממשד כך. יתום, הסתלק לנו מהעיניים. טינופת. אני מציע לעשות מול ביתו הפגנה שנתית ביום שבו עשה את מעשהו המתועב.

  אשר ל"ציונים" שספירו מחלק למתנחלים, מה זה מועיל? והאמנם כולם רשעים? ואולי חלקם תמימים, ומה עם אלו שמוחם נשטף באשד השקרים של אלו ש"יודעים"? ולדעתי הצבועים גרועים מהם, וכוונתי לכל מיני סלוניים שלעתים נואמים ב"ככר רצח יצחק רבין ז"ל בידי ברינוי הימין" (בנכחות ספירו וכולנו). והאמנם המתנחילים-לשעבר אבודים הם לנו? ובניהם? למה יושלך התינוק עם מי האמבט? גדעון: שמור על הקונטור, אך חסוך בצבעוניות.

 12. רבקה נתנאלי הגיב:

  לוחמי הגדה השמאלית, עמירה הס, גדעון לוי, משה צימרמן, שטרנהאל, פרנקנטל, אורי אבנרי, יגאל תומרקין, חיים יבין (הנץ קלוגר), גרשום שוקן וחבריהם, כולם ינקו את משנתם המוסרית מהגרמנים יחד עם חלב אמם.

 13. דניאל לרבקה הגיב:

  קודם-כל, אני מופתע לראות כאן תגובה כזו – כוונתי, האם יש קישור לאינטרנט באתר, בו את, מן-הסתם, מתבצרת וחוסמת את כביש-הגישה, לפני הכוחות המפנים? או שמא, את עדיין בביתך שבגוש, בו הסתגרת וסירבת לקבל את הצו? סתם, תהיתי. (והרי ברור, שלוחמת כמוך ניצבת, בהכרח, בקו החזית של המאבק, על איירץ ישרוייאל השלמו…)

  וכעת – האין זה מרתק, חברות וחברים, כיצד כל אותם אלה, שבמהותם האמיתית הם *זהים לחלוטין*, לגרמנים של סוף שנות השלושים, מאשימים בכך את כל השאר?

  השלכה, קרא לזה פרויד.;-)

 14. גדעון ספירו הגיב:

  למתקרא "שמאל חופשי",
  אין גזירה שווה בין הפלסטינים שבנו התנחלויות בשטחים הכבושים, לבין יהודים שהפכו למתנחלים.
  הפלסטינים שעבדו בבניית התנחלויות, לא עשו זאת מתוך אהבה ורצון חופשי, אלא מפאת מצבם הנואש של נכבשים משועבדים חסרי זכויות, שנאלצו לעבוד אצל הכובש הקולוניאלי בתנאים נחותים כדי להביא פת לחם למשפחתם. כפי שאין להאשים יהודים שעבדו במפעלים גרמנים במלחמת העולם השניה בסיוע למכונת המלחמה הגרמנית, או שחורים בדרום אפריקה של האפרטהייד שעבדו במכרות יהלומים של הלבנים בסיוע למשטר האפרטהייד, כך אין להאשים פלסטינים שנאלצו לעבוד בהתנחלויות בסיוע לכיבוש הישראלי.

  אני מאד מתרשם מההגנה שלך על תושבי עיירות פיתוח, אבל הדרך להעלות את רמת חייהם אינה באמצעות דריסת זכויות הפלסטינים והפיכתם לחלק ממערך הכיבוש הישראלי. האם תסכים שאדם עני יפלוש לדירתך בטענה שבכך הוא משפר את תנאי חייו? הדרך לשפר את מצבם הוא במאבק לשינוי המשטר ולחלוקה אחרת, שוויונית וצודקת יותר, של ההכנסה הלאומית.

  מאחר והכנסת נימה אישית, אני מבקש להדגיש כי אינני גר בתנאי תענוגות, אלא בדירה לא גדולה, בבית ישן ללא מרפסת. לא צריך לרחם עליי, אינני זקוק לסיוע גמ"ח, אבל הייתי מאד שמח לקבל סיוע ממשלתי כדי לעבור לוילה גדולה. הייתי יכול כמו ישראלים רבים, לקבל זאת בשטחים הכבושים, והכרעתי לא לגור מעבר לקו הירוק.

  לאיתמר פרידמן,
  בענין ההשוואה לנאצים. כתבתי זאת כבר פעמים רבות ולא אתעצל לחזור על כך שוב ושוב: הנאצים לא התחילו עם אושוויץ. הם החלו לפעול בדמוקרטיה הקפיטליסטית של גרמניה בתקופת רפובליקת וימאר. בהחלט יש מקום להשוות בין עולמם הרוחני לזה של קבוצות וארגונים גזעניים הפועלים בישראל. כאשר מתנחלים מורחים סיסמאות בחברון "ערבים למשרפות" או "מוות לערבים" זה בהחלט מזכיר את הנאצים.
  כאשר הנאצים עלו לשלטון ב-1933, עברו 6 שנים עד לפרוץ מלחמת העולם השנייה. בשנים אלה היתה דיקטטורה גזענית "מן המנין" שבהרבה היבטים מזכירה את הדיקטטורה הצבאית של ישראל בשטחים הכבושים. במובנים מסויימים, היו ליהודים בגרמניה הנאצית בשנת 1935 יותר זכויות מאשר לפלסטינים תחת הכיבוש הישראלי.
  לידיעתך.
  לעומת זאת, כאשר מתנחל שמקבל שני מיליון ש"ח פיצויים כדי לעבור משטח כבוש אותו שדד לתוך מדינתו, מתהלך עם טלאי צהוב או כתום דמוי זה שהיהודים נשאו בשואה, הוא עושה באמת צחוק מהשואה. ההשוואות צריכות להיות רלבנטיות, ודומני שאני עומד במשימה הזו.

  לרבקה נתנאלי,
  גם אני ינקתי את משנתי המוסרית, בין השאר, מגרמניה, רק שכחת להוסיף, מגרמניה אחרת, הומניסטית ודמוקרטית. גרמניה של אלברט אינשטיין, של ברטולד ברכט, של רוזה לוכסמבורג, של וילי ברנדט, של הכומר נימלר, ועוד שורה של אנשים מוסריים מהמעלה הראשונה.

 15. המתנחל הישיר ללא מסכות הגיב:

  אדון גידעון היקר, אני רוצה להזכיר לך שכל האנלוגיות ההיסטוריות שאתה נוטה להזכיר במאמר זה לאירופה דאז והמזרח התיכון להיום הם מגוחכות ומוכיחות שהראיה שלך,היא ראיה צרה מטושטשת מבולבלת ולא נכונה, אולי יום אחד תבינו שהמזרח זה לא המערב גדוש המחלות שלכם, ראה ערך נאציזם, קומינזם, פאשיזם, אנטישמיות וכן הלאה.
  אני מתיישב ברצועת עזה כבר שנים וביננו יש לי יותר ידידים שאני מסתדר איתם מהצד הפלשתינאי, מאשר אנשי שמאל מהסוג שלך, הפעם היחידה אולי שבאתי עם אנשים מהסוג שלך במגע הייתה יחידה והספיקה לי, אתם פשוט מייצרים רתיעה מהצביעות, השחצנות והסנוביות הבלתי נגמרת שלכם, אנשים מהסוג שלך ברובם, בעלי אורנטציה אירופאית שהופכת אתכם לנכים בדרגה ראשונה בהבנה של כללי המשחק במזרח התיכון, אין לכם לא תובנות סוציולוגית מורפולוגיות ותרבותיות בקשר להיסטוריה של אזור זה ויושביו, אתם לא מבינים את הניואנסים הכי דקים, אבותכם הם שיצרו את הבסיס הגיזעני, בגלל חוסר הבנה תרבותי, הגיזענות בכלל לא היה מוכרת לתושבי המזרח התיכון.
  אתם מרגישים פה נטע זר ואולי זו הסיבה שאתם כאלה מנוכרים ואכזריים לדעות ששונות מכם, אבותיכם שלחו אותנו להתנחל בשטחים אלה, ראה ערך שמעון פרס רבין ובן גוריון והמינימום הוא, שאנחנו לא ניזרק לרחובות כעבדים שעשו את עבודת בעליהם הלבנים, אולי פעם אחת תפרסמו את האמת המרה, אתם מעדיפים רוב בעל "אורנטציה מערבית" במדינה, ללא ערבים או דתיים או "מזרחיסתיים(כיפה סרוגה)-שחורים" תרבותית, מדינה שמבוססת על טוהר יושביה ה"יקים" רוחנית, מהסוג הכל כך מוכר והמצדק שלכמותך, אני אישית מעדיף ערבי אחד על 1000שמאלנים בעל אורנטציה מערבית לא משנה שחורים או לבנים וזה עובדה, כנראה שהערבים יותר בני אדם ממכם, לסיכום צא מהתפיסה המנשאת שלך אתה לא סוציולוג ובעל חוש שישי שתקבע מי גזען או לא, אני לא מרגיש את עצמי שונא ערבים ובכלל לפי חז"ל על "ראש הגנב בוער הכובע" ורק שילדכם לא יבקשו סליחה מילדנו עוד 50 שנה, אם "נחיה" פה עוד 50 שנה, מקווה שלא תצנזר דיעה זו, תהיו מספיק הגונים לתאר את האמת של המתיישבים האמיתיים, לא אלה שרואים בתקשורת או שמתוארים כביכול כגוש אחד על ידי מועצת יש"ע.

 16. אורי הגיב:

  הפצצה האטומית על יפן.

  בימים אלו, במלאת 60 שנה לכניעת יפן, משודרת בערץ נשיונל גאוגרפיק סדרת כתבות על מעללי היפנים במלחמת העולם השניה, על יחסם לאסייתים, הודים, בורמזים וסינים שהועסקו בעבודות כפייה של בניית מסילות ברזל בג’ונגלים של דרום מזרח אסיה.
  על יחסם לשבויי המלחמה של בנות הברית במחנות המוות. (לפי הפילוסופיה שלהם-אסור לפול בשבי-גם לאנשים שלהם)
  ועוד ועוד קצרה היריעה על מעלליהם של חיות-אדם אלו.

  ולאור כל זה מתבקשת השאלה – רק 2 פצצות אטום ???

  תראו בסרטים את שלדי האדם ששוחררו מן המחנות עם הכניעה ותארו לעצמכם שאחד מהם הוא אביכם/בנכם/אחיכם ותשכנעו אותי שלא היו צריכים להתחיל מטוקיו ושהפצצה לא חסכה חיי אדם.

 17. דניאל הגיב:

  אורי ודומיו, מציגים, לפנינו, את שיא הפרימיטיביות הבהמית, של מה, שבכל העולם מגונה בתור ימין ריאקציונרי אפל וחשוך, אך בישראל מכונה, משום-מה, "המרכז השפוי". לא משנה, שהמיליטאריזציה של יפן ותקפנותה *התחילו*, בכלל, כתוצאה מלחץ מערבי, שהופעל עליה במחצית השנייה, של המאה ה-19, "להפוך לאומה מודרנית" (=קרי, במושגי הימים ההם": תקפנית, מיליטאריסטית, רומסנית, בעלת מושבות משועבדות וכנועות, רומסת את סין וחומסת אוצרותיה ועוד, ועוד, ועוד). לא משנה, שהיא *נדחפה* לתוך המלחמה, ע"י הממשל האמריקאני – שידע, כמובן, שללא התקפה נוסח פרל-הרבור, הציבור שלו לא יסכים, בשום-פנים-ואופן, לכניסה למלחמה לצד בריטניה הקורסת. לא משנה, שהפצצה הראשונה, הוטלה על הירושימה, *למרות* העובדה, שיפן כבר שקלה ברצינות כניעה ואילו חברתה, הוטלה על נגסקי, כאשר בבירה היפנית כבר סיכמו, הקיסר וממשלתו, את הודעת הכניעה לאמריקאים. ולא משנה גם, *בכלל*, שכל הפרטים הללו, ועוד רבים אחרים, ידועים לכל מי, שטרח לפתוח ספר מימיו – כמו הספר "יפן המודרנית", של פרופסור בן-עמי שילוני, למשל. אל תבלבלו *אותם*, עם העובדות. הם יודעים יותר טוב. היפנים היו רעים. הגיע להם. אותם אנשים, גם תמכו במתקפה על עירק, לפני שנתיים ומחצה, כי סדאם הוא דיקטטור רע, שטבח בכורדים בשנות השמונים; אמנם, בתקופת הטבח דנן ארה"ב סייעה לו ושמרה עליו, כמו על אתרוג, אבל למי אכפת. למה מי צריך עובדות, כשאפשר להסית – נגד הערבים, נגד היפנים, נגד השמאל – רק לא נגד, בוראי-כל-טוב ביקום: ארה"ב וישראל.

 18. אורן לגדעון ספירו הגיב:

  מזה זמן רב אני קורא את מאמריך באתר וגם את תגובותיך למגיבים, איני יכול שלא להבחין בהבדל שבין המאמרים שטופי השנאה, הפרובוקציות, ההתלהמות וההכללות לבין תגובותיך ההגיוניות, המנומקות והכמעט מתנצלות בניסוחן למגיבים הזועמים/מסתייגים/מזדהים.

  ולכן, השאלה אותה אני רוצה לשאול היא – מה בדיוק אתה מתכוון להשיג? אל מי אתה פונה במאמריך ואת מי אתה מנסה לשכנע? דומה כי האנשים היחידים אשר יקראו את כתביך, יהנהנו ויאמרו "נכון, יש משהו בדבריו/שוב גדעון קלע למטרה"(כמו ידידנו דניאל המתלהם) הם אותם האנשים המשתייכים למחנה הקטן והקיצוני שלכם ולא באמת זקוקים לשכנוע ו/או תמריצים(במקרים רבים נראה כי אתה הוא הסמן הימני של המחנה). מה שנקרא בקיצור you are preaching to the quire.

  ולעומת זאת, אנשים מסוגי, אשר נמצאים מהצד השמאלי של המפה ואולי, במחילה, עם נטיה קלה לימין, אינם יכולים שלא לחוש גועל ודחיה אוטומטית למקרא דבריך ודעותיך החד צדדיות ושטופות השנאה.

  רק כאשר אני קורא את תשובותיך למגיבים אני מרשה לעצמי לעצור, לחשוב ולהגיע למסקנה(רק ביני לבין עצמי ובשקט… שאף אחד לא ישמע)שאולי יש משהו בדבריו, אולי מניעיו ונימוקיו הוגנים הם ואינם מבוססים על שנאה עיוורת(רק על פירוש מוטעה של המציאות, לדעתי) ולא תמיד יהיה ראוי להתעלם מהם ולדחוק אותם הצידה בשאט נפש ולומר "עוד שמאלני מטורף, יותר גרוע מהנאצים ימ"ש".

  לסיכום – לעניות דעתי הלא רלוונטית מדי, תוכל לגרום ליותר אנשים להקשיב, לעצור ולהתבונן(ולא רק סופרים מתוסכלים כמו דניאל) ולהשיג את מטרותיך באופן יעיל יותר אם תמתן את כתיבתך ותגלה במקביל לרגישות מופלגת לזכויות אדם פלשתינאים, גם רגישות לצד השני של המתרס(שלמרות כל מגרעותיו, עדיין לא מעוניין לראות אותך מתפוצץ בקו 5).
  מקווה שתגיב לדברי.

 19. גדעון ספירו הגיב:

  למתנחל "הישיר ללא מסכות",
  אינני מתפלא שביושבך כמתנחל עבריין בשטחים הכבושים אתה מעדיף פלסטינים על אנשי שמאל.
  אתה אוהב את הפלסטינים כנועים, כפופים ושותקים לנוכח העוולות שאתה וחבריך מעוללים כבר למעלה מ-30 שנים. תקרא את רשימתו של עקיבא אלדר ב"הארץ" (16.8.2005) "מה ששבר אותי היה גזל הקרקעות", וידויו של מתנחל שהמצפון החל לעבוד אצלו ומציק לו על מעשי הנבלה של גזל קרקעות שמתנחלי עזה בזזו מהפלסטינים.
  תקרא את רשימתה של עמירה הס ב"הארץ" (17.8.2005) "פועל לכל מתנחל", על הניצול המחפיר של הפועלים הפלסטינים בידי המתנחלים, לא שונים מסוחרי הנשים, תנאי עבדות, שליש משכר המינימום וללא תנאים סוציאליים בחום הקשה באזור. רק כך יכלו להתעשר ולבנות וילות.
  אין פלא שאתם זועקים ומוחים דמעה לנוכח איבוד גן העדן המאפיוזי הזה.
  אני שותף לשמחת הפלסטינים שמתפטרים מעונשכם.

  למיכאל שרון,
  גם לך אני מציע לקרוא את שני המאמרים אותם המלצתי למתנחל. הסברתי מדוע המתנחלים הם עבריינים, הן על פי החוק הבינלאומי, הן על פי עקרונות ההצהרה האוניברסלית בדבר זכויות האדם. אין שחר למחמאות שאתה מחלק להם על "בניית חקלאות מפוארת". זה לא בזיעת אפם, אלא בזיעתם של פועלים פלסטינים ותיאלנדים שנוצלו על המעבידים המתנחלים הגזענים חסרי המצפון.
  גם בעלי המטעים בדרום ארה"ב בנו חקלאות מפוארת בסיוע העבדים השחורים.
  כמו המתנחל לעיל, הם אהבו את העבדים כל עוד לא התלוננו ועבדו.
  יד על הלב. האם היית מוכן לעבוד בתנאי שכר כאלה אצל בעל קרקעות ועוד להללו "כמפואר"?

  לאורן,
  האבחנה שלך מעניינת. בהחלט יתכן כי כאשר אני עונה למגיב קונקרטי, הסגנון משתנה מעט. אבל אני חולק עליך שרשימותיי הן "שטופות שנאה".
  גם כאשר אני מצהיר על שנאתי למתנחלים, אני מסביר זאת בהגיון. לכן אני משתמש בתיבה שנאה תבונית, שהיא פוליטית בעיקרה. כפי שהסברתי לא אחת, אני שונא מתנחלים מאותן סיבות שאני שונא גזענים, פשיסטים, ניאו נאצים בכל אתר ואתר על פני כדור הארץ. האם אינך שונא גזענים ופשיסטים? יתכן ואתה נדיב ממני בנקודה זו.
  השאלה שאתה מעלה "למי אני עמל"? היא בהחלט במקומה. האם אינני כותב למשוכנעים? זה נכון בחלקו. בוודאי יש גם כאלה.
  יחד עם זאת, אל תשכח כי גם בשמאל יש מחלוקות. יש שמאל רדיקלי ומתון, יש שמאל ציוני, לא ציוני ואנטי ציוני וגם בתוך כל אחת מקבוצות המשנה יש וריאציות על הנושא. יש בהחלט מקום לשיג ושיח בתוך אתר שמאלי.
  שנית, האתר פתוח לכל גולש. אינני יודע כמה גולשים ימניים נכנסים לאתר, אבל לפי מספר התגובות של אנשי ימין, מותר לשער שעל כל מגיב יש עשרות קוראים שאינם מגיבים. גם להם אני כותב. אם איש ימין אחד יתחיל לחשוב מחדש על סוגיה כלשהי כתוצאה מקריאה ברשימותיי, כבר מילאתי מצווה שמאלית.
  ואף זאת: הכתיבה היא גם צורך של הכותב בלי כל קשר מי הקורא ולמי הוא מיועד.

 20. אורי-ליצור הקרוי "דניאל" הגיב:

  מתוך תקנון האתר"
  "לא יפורסמו תגובות הכוללות דברי הסתה, נאצות, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב אנא התייחסו לטקסט ולא לכותב באופן אישי"
  סוף ציטוט.
  מעניין, למרות זאת קראתי את התגובה הבאה של "התקלה הגטית המכנה עצמה "דניאל""
  ציטוט:
  "אורי ודומיו, מציגים, לפנינו, את שיא הפרימיטיביות הבהמית, של מה, שבכל העולם מגונה בתור ימין ריאקציונרי אפל וחשוך"
  סוף ציטוט

  אך למרות זאת, אני רואה זאת לכבוד לקבל מחמאות כאלו מאותו יצור פגום המתימר לתקן את העולם.

  באשר להומניות המפורסמת של אהוביו היפנים מתקופת מלחמת העולם -מעניין מה היה אומר אחד לא ידוע, מאו-טסה-טונג על אהובי נפשו היפנים שממש נשאו על כפיהם את העם הסיני והתיחסו אליו כל יפה בזמן המלחמה.

  ועד כמה שידוע לי, מאו לא היה ""ימין ריאקציונרי אפל וחשוך".

 21. המתנחל הישיר ללא מסכות הגיב:

  מר ספירו האינלקטואל המזהיר, שוב אתה שוגה בהסתכלותך עלינו, חוץ מהניחוש הברור שלך שאני חקלאי, או שלפחות הייתי בעבר, אני לא אוהב "הפלסטינים כנועים, כפופים ושותקים לנוכח העוולות" חס וחלילה, זה הדבר הכי גרוע וצבוע שיכול להיות, אני אישית שונא מסכות ומבחינה פוליטית הייתי מדרבן אותם להתווכח איתי על דעותיהם הפוליטיות ,זה חלק מהמסורת של היהדות הציונית לפתור דברים בצורה מילולית וזה הייתה חלק מהדרך שלי לשבור לפחות את השנאה והחשדנות השקטה שהייתה ביננו בהתחלה ואני מדבר על קשר של עשרות שנים, זה כמובן לא פתר את המחלוקות ביננו, אבל הביא להערכת שתי הצדדים ביננו ופרק כעסים רבים, לעיתים היו אפילו מצבים מביכים או לא נעימים, אבל שלא נגררו לאלימות רצינית וממשית, שמעת פעם על פלסטינאי חקלאי שרצח מתנחל, מעניין שזה כמעט לא היה קיים בהתנחלויות, רק ממרצחים חיצוניים, כי לעומת הצבא, אנחנו מסתכלים על כל בני האדם בגובה העיניים, הם הודו בזה והופתעו לטובה מאיתנו ומצאו דיי הרבה דברים שקשורים ביננו וכמובן שזה היה הדדי, המצב אחרי האינתיפאדה השנייה הרס הכל והכניס פועלים זרים שהחליפו ברובם את הפלסטינאים, אבל שוב אני מדגיש היחסים ביננו היו פתוחים ואפילו כללו ביקוריים משפחתיים הדדיים, בין משפחות חקלאיות.
  בקשר לנושא השכר, זה נושא שהמדינה אמורה לסדר, אנחנו לא קבענו נוהלי שכר, של פועלים זרים ושל פלסטינאים, שלא אזרחי המדינה. כיוצא מכך, ידוע ש"יצר האדם רע מנעוריו" ואיפה שהוא יכול להרויח כסף יותר על חשבון חברו הוא יעשה זאת, לא קשור בכלל למוצא שלו, לא חסרים ריבים בין חקלאים אחים לאותם הורים שאח אחד גזל במרמה את חממות אחיו, בין אם זה יהודי ערבי או נוצרי, תמיד יהיה את בר המזל יותר, אתה טוען שאנחנו לא מעבדים את האדמה וזה הטענה הכי לא נכונה עובדתית שהזכרתה, אנחנו אוהבים את האדמה, את הריח שלה ועל כל יבול, הלבבות מתמלאים בגאווה שהיה לנו חלק בעיבוד האדמה הקדושה הזו, זה זכות ומצווה מהתורה ולא נטל בשבילנו, אל תשכח שבמקור היינו על של נוודים, לא קיים חקלאי שלא מעבד את האדמה שלו או לפחות חלק ממנה, עם ילדיו ואשתו, אם הוא רואה בזה נטל אז הוא פשוט לא חקלאי, סוג כזה של אנשים עובדים בעבודות אפורות ורגילות ב"קו הירוק", שאני אישית לא מותאם להם, לסיכום אני לא טוען שאין ניצול ועברות על עשיקת האריס שהם אסורות מהתורה, שטוענת שיהודי אפילו אחראי לבניית מגורים ובגדים לעובד תחתיך, אבל את האשמה אל תטיל עלינו, תטיל על הקפיטליסטים שיושבים במשרד הממשלה, אתה לא מצפה ברצינות מאיתנו להפגין למען זכויות של העובדים אצלנו, יש פה ניגוד אינטרסים ברור ורוב האנשים לא נולדו צדיקים, כפי שאתה יודע, כל אחד דואג למשפחתו ואח"כ לעמו, אם זה נוגע בציפור הנפש של ליבך ושל חברך מהשמאל, תעשו משהוא בנושא ובדרך אולי , תוסיפו טענות מוצדקות של חקלאים שממילא, קשה להם ליות במדינה שכזו ולהתפרנס בכבוד, תפנו למוסדות הנכונים שיטפלו בזה, עכשיו יש לכם הזדמנות, כי רוב החממות כבר פורקו וכנראה יבנו חדשות, עם נהלים ומערכות בקרה ששונו כמובן בהתאם לסוג השטח, תפקידנו הוא, או לפחות בחלקו לשמור על חבל הארץ הקטן הזה, שמצטמצם מיום ליום לגודל של אולי 10 שכונות מהגודל של העיר ניו יורק, אנחנו דיי מלאים בנושא זה, אשמח לתשובה לפי השקפתך בנושא.

 22. הלנקר את עינינו המתנחל הזה אומר? הגיב:

  "שמעת פעם על פלסטינאי חקלאי שרצח מתנחל"
  מה שבטוח ששמעתי כבר הרבה פעמים על מתנחל שרצח חקלאים פלסטינים.
  אני לא רוצה להכנס לויכוח בין המתנחל לגדעון ספירו (וחזקה עליו שיודע איך להכהות את שיניו) אבל הצביעות של המתנחל השקרן ממש זועקת לשמיים (ברוח הימים האלו של זעקת הקוזקים הנגזלים מ"חבל עזה").
  "אנחנו מסתכלים על כל בני האדם בגובה העיניים, הם (הפלסטינים) הודו בזה והופתעו לטובה מאיתנו ומצאו דיי הרבה דברים שקשורים ביננו וכמובן שזה היה הדדי",
  הלנקר את עינינו האיש הזה אומר?
  מנסיון אישי של שנים שבהם אני משתתף בעזרה לפלסטינים במסיק ובעבודות חקלאיות אחרות אני יודע שהסיוט הכי נורא שיש בחיים לפלסטיני בכלל ולחקלאי פלסטיני בפרט זה המתנחלים.
  י.פ

 23. למתנחל הישיר ללא מסכות: הגיב:

  מדבריך ניכר שאתה כן. זו סיבה מספקת לא "לרדת עליך" אלא לנסות להדבר. איני מסכים אתך לחלוטין. אני מסכים עם ספירו באופן כללי (איני מבין מדוע הוא מרבה להשתמש במילה שנאה במקום במילה יריבות). אבל אני כן מכבד אותך. אתה אמנם טועה לדעתי לחלוטין, אבל אין בכך כדי להוציאך מגדר הויכוח הענייני. אני לא אכנס לעומק הויכוח הענייני. אני לא אחזור על טענות מובנות מעצמם כגון שהרעות בינך לבין עובדיך הפלסטינים היא כמו בין סוס לרכבו. אני רק אפנה אותך למקור המחלוקת, שהוא טענתך כי הארץ שלך היא והפלסטינים הם לכל היותר אורחים כאן. אתה חייב – לעצמך – לבדוק את נקודת המוצא הזו. אני לא אתווכח עליה, אבל אציע כיוון: יש כל כך הרבה עמים בעולם וכל כך הרבה "תורות" וכל כך הרבה מאמינים שאם לא נבדיל בין רשות הלאום ורשות הרבים (העולם) העולם יהיה למהפכה גמורה. ועוד: נקודת המוצא שלכם בפועל גרמה וגורמת סבל עצום לבני אדם ברואי בצלם כמוכם (כמוכם! לא טובים מכם אבל בוודאי לא רעים מכם). עצם הערך המוסף של סבל כה נורא מחייב בדיקת היסודות. בדוק את עצמך בטרם תאבד.

 24. למתנחל, בנוגע לשכר הגיב:

  הייתי מש"קית חינוך בצה"ל, ובמהלך הקורס בילינו שבת בביסל"ח. הביאו לפנינו מ"פ שדיבר על הקצאת זמן לחינוך בפלוגה וכל הבבל"ת, ואז הוא אמר "כשאני יכול, אני משתדל לתת לחיילים יותר מ-6 שעות שינה. אבל פקודות מטכ"ל אוסרות ואומרות במפורש: לא יותר מ-6 שעות שינה בלילה".

  חוקי העבודה של הממשלה הם חוקי מינימום. לא מקסימום. אין חוק שאוסר עליך להתנהג באופן הוגן לאנשים שאתה מעסיק. לא מצפים ממך לעמוד ולהפגין "אנה כפו עלי לתת יותר לעובדים שלי". כן מצפים ממך, באופן אישי ופרטי, לשלם שכר הוגן.
  זה עניין מוסרי. ותורני. ולא קשור להחלטות ממשלה כאלה ואחרות.

 25. מתנחל הישיר ללא מסכות הגיב:

  אם "אני מנקר את עינך" אתה "משבר את שיניי", ראשית ולשם הבהרה חד משמעותית, אני לא גזען ולא פאשיסט, אפשר להאשים אותי, אולי באהבת התורה ועם ישראל, לאומנות אולי, אבל אני מדגיש שוב, שלמען לא תכניסו לפי דברים, אני לא חושב שאני יותר טוב מהערבים, מבחינה גיזעית, לאומית ותרבותית, התרבות הערבית היא תרבות, שלפני פחות מ-500 שנה המתקדמת בעולם, עד שהאיסלאם והחליפים הביאו לסיומה, היהדות הרבנית שקמה לאחר היהדות האמוראית ותנאית, במיוחד הראשונה, שהייתה ספרדית, קשורה לתרבות זו במקורתיה, בשירה, כתיבה, מדע ובפייטנות.
  אני מדגיש שאני ציוני-דתי לא חילוני ויש הבדל גדול, ציונים חילוניים בד"כ אריה ודתיה יצחקי, נדיה מטר וחבריהם האמריקאים,אפשר להאשים בפשיזם לאומני, לא גיזעני לאומני, אבל לא אותנו, הבעיה החמורה שלכם, שאתם לא מבינים את בסיס הדת היהודית, ששורשיה הבסיסיים, המשפחתיים מאחדים את כל העמים השמיים, בני דודים ואת שבטי ישראל,אחים(לא מבחינה גיזעית, יהדות היא לא גזע היא דת), להוציא עמלק, כלומר גרמניה האירנים וכנראה שיוך מסוים לגזע הארייתי, המן-עמלק וכן הלאה.
  להאשים אותי בגזענות, זה כמו שאני אשייך אתכם, לאירגון ימני קיצוני לבן, שתומך בשיעבוד יהודים, אחדים ממכם, שוגים לפעמים באוטו-אנטישמיות, שמקורה הבלעדי, איך לא נופתע באירופה ובמיוחד בגרמניה, מיהודים מומרים מ-יוסיפיוס פלביוס עד לוילהלם מאר, תיאודור לסינג מחבר הספר "שנאה עצמית יהודית", אוטו ויינינגר הגאון ועוד יהודים, ששונאים את הדם המזרחי-סלבי שזרם בהם במקור.
  על פי סוציולוגים ומורפולוגים,מקורות הגיזענות ואני מדגיש לא שנאת זרים לפי מחקרים שנעשו,הם בחשדנות, שנאה וקנאת פין מורכבת, בכללית סולדים מהכהה ביותר, כלומר הלבן והאוריינטלי יסלדו ויפחדו טוטאלית מהאפריקאי, הלבן יסלד אבל פחות מהאוריינטלי, לעומת זאת ה"שחור" יעריץ יותר את הבהיר יותר, דוגמא היסטורית הילידים האמיריקאים ראו הלבנים כמעין אלים, היהודים תימנים שראו לאראשונה את אחיהם הסאטמרים חשבו שהם מלאכים, חלק מהסלידה הכללית לחרדים, היא בגלל מלבושם השחור, הגרמנים רצו לעורר מלחמה פסיכולוגית, שבה הם היו גאונים,לכן חייליהם לבשו בגדים כהים.
  הבסיס לאנטישמיות העתיקה הוא גיזעי, מלחמת עמלק אם תרצו, היהודים במקורם היו מזרחיים, כמו צוענים או מורים(ערבים), ההתנהגות אליהם בראשית ההיסטוריה הייתה מסיבות של שוני תרבותי-גיזעי בכלליות, אח"כ התפתחה האנטישמיות המודרנית ספציפית ליהודים, שלא עברה טרנפורמציה לצוענים, מורים, עממים טורקיים, סלביים באירופה וכן הלאה.
  נקודה אחרונה לאורי, בני מיצר כלומר, הסינים והיפנים, היו ידועים ליהדות כתרבות גדולה מאוד, עצם האמירה שלך שהעם היפני מורכב מחיות אדם, שנחשב מבין העמים המזרחיים, המיוחדים והשונים ביותר, חוץ מהיהודים, ההודים והסינים היא מגוחכת, נכון שהיו להם תקופות אפלות, של פלישה לסין ורציחת תושבים במהלך ההיסטוריה, אז זה בטח לא עושה מהם חיות אדם פרימיטיביות, את הגרמנים אתה מכנה חיות אדם כיום? יפן מבחינה טכנולוגית כללית עוקפת את ישראל ב-6 שנים ואת ארה"ב והמערב ב-3 שנות התפתחות טכנולוגית, היפנים שברו את התפיסה הגיזענית הרווחת דאז שהאדם הלבן הוא עליון ומתחתיו כל הגזעים העיקריים, הם הכניסו את כל הלבנים לשוק טוטאלי, ש"צהובים נמוכים שכמותם יכולים לעורר מכה חזקה שכזו ל"אדם הלבן", לכן הנקמה בהם הייתה מוגזמת לדעתי ולא צודקת, כמה אלפי חיילים מתים, מול מאות אלפי אזרחים הרוגים, זה הבדל ענקי ולכל הדעות, גם מהיהודי הקיצוני ביותר, היא לא מוצדקת כליל, מקווה לתשובה ולחוסר צינזור:)

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים