הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-25 באוגוסט, 2005 26 תגובות

לפני שנים, באחת ההפגנות, מצאתי עצמי בעימות עם מתנחל כובש מגוש קטיף, ובלהט הוויכוח שאל אותי אם ביקרתי אי פעם באחת ההתנחלויות שם? בעקבות תשובתי השלילית שאל האם אסכים לבקר אותו שם? בשום אופן לא, עניתי. ואכן, היתה לי מדיניות ברורה. אינני מבקר בהתנחלויות כל עוד הן משמשות כמוצבים קדמיים של הכיבוש הישראלי. מדיניות דומה היתה לי בשעתו לגבי ספרד. אמנם ספרד היתה אתר תיירות פופולרי גם בימי שלטונו של הרודן הפאשיסטי פרנקו, וישראלים רבים טיילו שם, אולם אני נמניתי עם אלה שגדלו על מורשת מלחמת האזרחים בספרד, ולכן החלטתי כי כל עוד פרנקו בשלטון, אני מדיר רגליי משם. ואכן ביקורי הראשון בספרד היה זמן קצר לאחר ששלטונו של פרנקו סולק, וספרד חזרה להיות דמוקרטיה.

עתה, עם סילוקם של המתנחלים הגזענים מרצועת עזה, אני מציין בסיפוק שמעולם לא דרכה כף רגלי בהתנחלויות שפונו. מכאן ואילך לא תהיה מניעה לבקר שם אם השלטון הפלסטיני הנבחר יעניק לי רשות ביקור.


* כאשר עלתה סוגיית הריסת ההתנחלויות, סברתי תחילה כי אין להרוס. לאחר שהושג הסכם עם הרשות הפלסטינית ומצרים על ההריסה, בין השאר משום שההתנחלויות התפרשו על שטח ניכר אותו יש לנצל בצורה הרבה יותר תבונית לנוכח צפיפות האוכלוסין שם, השלמתי עם רעיון ההריסה.


עתה, כשאני רואה את הבולדוזרים הישראלים הורסים את בתי המתנחלים, הדבר מתקבל אפילו כאקט סמלי בעל חשיבות. ההתנחלויות, שהיו למעשה מחנות צבא מחופרים ומדופנים בחומות ובמגדלי שמירה, היו והינן בעיני הפלסטינים שיקוץ שיש להסירו, מעין צלם בהיכל. סעיף חשוב בהסכם ההריסה קובע שישראל תפנה את כל החומרים הרעילים והמסרטנים כמו גגות אסבסט, ותקבור אותם בשטחה. אין דבר צודק יותר שמי שבנה את השיקוץ גם יסיר אותו.


* התקשורת הישראלית, בעיקר האלקטרונית, אבל גם הכתובה, התרפסה וליחכה את עפר רגלי המתנחלים עד לזרא. כמות הרעל הגזעני והדתי שפלטו כלי התקשורות בחודשים האחרונים מפי המתנחלים, בלי חשבון, בלי בקרה, בלי שהכתבים יאתגרו אותם בשאלות, עורר בחילה.


אפשר לדבר על "מגל-יזציה" של התקשורת, על שמו של כתב ערוץ 10 יינון מגל, שהפך את השירות המתחנף בפני המתחלים לסימן ההיכר שלו. גם כאשר מדובר במתנחל עבריין נמלט החשוד בפשעים חמורים, יינון מגל מאתר אותו במקום מסתורו ונותן לו מיקרופון חופשי להשמיע את דברי הבלע שלו, ללא הפרעה. כל רב ומצורע, כל כהניסט ופונדמנטליסט, קיבלו מיקרופונים ככל שיחפצו, חופשי על הבר. חלקם טיפטפו את הרעל באולפנים הממוזגים ואחרים בשידורים חיים מהשטח. אשתו של פרחן מאלי סיניי רוצה להעביר מסר לאומה בטרם תפונה? למה לא, כתב קול ישראל מושיט לה מיקרופון והיא מדקלמת את המנטרות הגזעניות נגד ערבים. וכך גם עם אמא מתנחלת שמראה לעם בישראל כיצד הצליחה לאלף את בנה בן השנתיים, כמו חיית מחמד: "מה תרצה להיות כשתהיה גדול"? "חייל" עונה הזאטוט. "ומה תעשה אז"? ממשיכה האם, "להרוג ערבים" הוא עונה, והאם מגיבה: "יופי", וגם נותנת לו ממתק כמו המאלפים בקרקס לאחר שהדוב או הקוף ביצעו כהלכה את שאולפו לעשות. בדרום אפריקה של האפרטהייד היו מתנחלים לבנים שחינכו כך את בניהם להרוג שחורים ובארצות רבות אחרות אנטישמים שאילפו את ילדיהם להרוג יהודים.


והכתב? הוא היה מרוצה מההצגה.


* ליאת רגב, כתבת קול ישראל ברשת ב’ ראיינה עם תום פינוי המתנחלים עיתונאי פלסטיני, ובין השאר שאלה אותו שאלה שכה אופיינית לקהות החושים הישראלית: "האם אתה משתתף בצערם של המתנחלים? האם הבכי שלהם עשה לך משהו?" והוא ענה בלאו מוחלט. ובצדק.


שאלה לגברת רגב: פורץ חמוש פולש לביתך, שודד מכל הבא ליד וגם אונס את בני הבית, ואחר כך עושה אתנחתא ומספר לך על ילדותו הקשה, את משתתפת בצערו או רוצה לראות אותו קודם כל מסולק מביתך?


שלושים שנה סובלים הפלסטינים מידם הטורפת והעושקת של המתנחלים והצבא, הם חיים בעוני נורא, אלפי בתים נהרסו, עשרות אלפי פלסטינים חיים באוהלים בחום המעיק ובקור המקפיא על מנת שהמתנחלים ימשיכו לגור בווילות שלהם ולשכשך בבריכות השחייה. אבל הכתבת רגב ואחרים כמוה מבקשים מהפלסטינים "השתתפות בצער המתנחלים" המפונים בתנאי לוקסוס, שפלסטינים רק יכולים לחלום עליהם.


כל ישראלי, שלא הושחת בגזענות ולא נסחף בסיסמא הגזענית "יהודי לא מגרש יהודי", יהיה שותף לשמחת הפלסטינים על שנפטרו מעונשם של המתנחלים החשוכים. בתנועת הנוער שרנו את השיר "באנו חושך לגרש", וזו ההגדרה הנכונה לפינוי המתנחלים מעזה ומהגדה.


המתנחלים משתמשים במינוחים גירוש ועקירה לתאר את פינויים, ואין לי כל בעיה להסכים איתם. אכן, את הרשע והפשע שהם סימלו, יש לעקור ולגרש, וכל המרבה הרי זה משובח.


* בימי הפינוי הולעטנו עד גועל בכל מיני תמונות קיטש של חיבוקי חיילים ומתנחלים, וגם דיווחים על שוטרות ושוטרים, חיילות וחיילים ש"הזילו דמעה" יחד עם המתנחלים. הדבר מוכיח כי ראשי הצבא והמשטרה לא הכינו את צבא הפינוי כהלכה. חיילי ושוטרי הפינוי אומנם הוכנו לספוג גידופים ואלימות מבלי להחזיר באותה מטבע, אבל לא קיבלו את ההכנה הפוליטית הראויה. הם לא פינו את המתנחלים בלהט אנטי פאשיסטי. מרבית הכוחות המפנים עדיין שבויים בעמדה הגזענית לפיה למתנחלים מהימין יש לשמור יחס עדין ומיוחד.


יחד עם זאת, המשטרה הוכיחה כי אפשר לטפל במפגינים אלימים בלי כדורי גומי וגז מדמיע. עתה צריכים מפגיני שמאל יהודים כערבים, לקוות כי המשטרה תיישם גם לגביהם את פרקטיקת גוש קטיף.


* למתנחלים חוצפה שלא תאמן. הם קיבלו פיצויים מופרזים בסדרי גודל של מיליונים, שוכנו במלונות פאר, כמעט כל משפחה הפכה למיליונרית, קיבלו דיור מסובסד לשנתיים, עד להשלמת יישובי הקבע, ובכל זאת הם מלאי טענות כרימון וחלקם אפילו מנסה לשחק אותה "פליטים". מקימים מחנות אוהלים בעיבורה של עיר, ומביימים פליטות.


יש אזרחים ישראלים שקונים את הצגות הפליטות והקימו ארגון "למען אחי" ופתחו במבצעי התרמות. הטלוויזיה הממלכתית מסייעת בידם ומפרסמת את מספר הטלפון וחשבון הבנק (בשביל זה אני משלם את האגרה?). עכשיו יכולים המתנחלים לצרף למיליונים שהמדינה נותנת להם על חשבון משלם המסים גם את התרומות בגין "פליטותם". אין גבול לציניות.


* בשמאל בכלל, והרדיקלי יותר בפרט, התנהל ויכוח מתבקש בדבר מימוש כוונותיו של שרון. היו כאלה שסברו כי תוכנית הנסיגה היא עוד תרמית וניסיון להולכת שולל, לעומת אחרים שסברו כי הפעם לא תהיה לשרון ברירה. היו גם כאלה שהעריכו כי כוחם הפוליטי של המתנחלים, "אדוני הארץ", חזק דיו כדי לסכל את התוכנית, מול אלה שסברו, ואני ביניהם, כי ממשלה נחושה תביס את המתנחלים.


לעומת זאת בשמאל המיליטנטי של השמאל הרדיקלי, שרבים מחבריו התנגדו לתוכנית הנסיגה משום שהיא לא מממשת את תוכניתם הכוללת להקמת מדינה אחת מהים עד לנהר. יש מקום לחשיבה מחדש. ראשית, כל נסיגה, ולו חלקית, מכילה בתוכה גם אלמנט של צדק. ושנית, כאשר רואים את השמחה האדירה של הפלסטינים בעזה לנוכח סילוק המתנחלים והקלת החנק הנורא שסבלו בגינם, זה לכשעצמו מהווה גורם חשוב בתמיכה בנסיגה. ובכלל, השדה הפוליטי לא מתנהל לפי העקרון של הכל או לא כלום.


גם מי שהעריך כמוני, שהנסיגה מעזה נועדה להעמיק את הכיבוש בגדה, ויש כבר סימנים לכך בתוכניות בנייה חדשות, רואה בחיוב כל נסיגה משטח כבוש וכל פירוק של התנחלות. עתה יש להמשיך במאבק ליישום עקרון הנסיגה גם בגדה המערבית.


ועוד תובנה. אפשר לעשות זאת בלי עשרות אלפי חיילים ושוטרים מפנים. כך פעל נשיא צרפת הגנרל דה גול באלג’יריה. הוא הודיע על תאריך עזיבה. מי שרוצה להצטרף, אהלן, מי שרוצה להישאר, זה עניינו.


* פינוי ההתנחלויות שבר טאבו בחברה הישראלית, לפיו פינוי כזה הוא בלתי אפשרי, שפירושו מלחמת אזרחים. שרון הוכיח, ועם כל פשעיו זו תהיה זכותו, כי אפשר לפנות התנחלויות, ובקלות יחסית, והעולם לא מתהפך, ואפילו הבורסה ממשיכה לעלות. הפינוי הוכיח כי המתנחלים הם אדוני הארץ בערבון מוגבל. הם אדונים כל עוד הממשלה נותנת להם חבל. מרגע שהממלכה מגייסת את כוחה מולם, הם מקבלים את הממדים הנכונים שלהם. ראשי המתנחלים הבינו נכון את חשיבות התקדים של הפינוי מרצועת עזה. כפי שזה היה אפשרי שם, זה אפשרי גם בגדה. צריך שתהיה ממשלה נחושה שתחליט ותבצע (וכמובן לחצים בינלאומיים שרק יכולים לעזור במקרה זה).


* ח"כ אפי איתם, באחת מהתפרצויות החימה שלו, הודיע לאומה כי הוא וחבריו יפילו את שרון המושחת, והימין המתנחלי יעמוד בראש הממשלה לאחר הבחירות הבאות.


אינני מתרשם מהפאתוס של המתנחל מרמת הגולן אפי איתם או שר המשטרה לשעבר בממשלת שרון עוזי לנדאו, ראש המורדים בליכוד, שגילו לפתע את שחיתותו של שרון. ימי השחיתות שלו הם שנות דור, עוד מימי קניית חוות השקמים. כל עוד השחיתות שלו שירתה אותם זה לא הפריע להם. להיפך, הם שיתפו פעולה איתה והפכו להיות חלק ממלכת השחיתות.


אולם בכל הקשור ליומרות להנהיג את המדינה, זה בהחלט צריך להפחיד. בסצינות השונות בימי הפינוי ראינו דוגמא לניהול זוטא של מדינה מתנחלית בדרך. מדינה המתנהלת על ידי רבנים שהם עובדי אלילים, שקורעים בגדיהם לאות אבל על נסיגה "מאדמה קדושה", ראינו אותם בהתכנסותם בכותל, "להדיפת רוע הגזירה" ("היה לא תהיה" הכריז הרב הראשי לשעבר אליהו), שלא היתה שונה מכנסים פונדמנטליסטים באיראן או באפגניסטן. יש בהחלט ממה לחשוש. על כן, בצד המאבק נגד הפיכת ישראל למדינת הלכה יהודית קנאית (ובמקביל מאבק פלסטיני נגד הפיכת פלסטין למדינת הלכה איסלאמית), כדאי שכל אחד מאיתנו ישים בצד מנת ברזל שתאפשר מילוט בימי חירום, למקרה שחזון האימים יתרחש והרב שפירא ודומיו ינהיגו את המדינה (וגם תהיה בידם פצצת אטום).


ולסיום: אם יש על מה להתאבל, זה על חיי האדם שאבדו בגין הכיבוש, על פשעי המלחמה שביצע שלטון הכיבוש הישראלי בעזה, על המיליארדים שנלקחו מאזרחי ישראל והושקעו בהזיית השווא של נוכחות יהודית קולוניאלית בקרב מיליון וחצי פלסטינים רעבים ומדוכאים, על ההשחתה המוסרית שהיתה ביסוד ההתנחלות, ועל כך שהאחראים על הפרויקט הגזעני והמסואב כנראה שלא יתנו את הדין.

תגובות
נושאים: מאמרים

26 תגובות

 1. עופר יהלום הגיב:

  התקדים של פינוי התנחלויות נוצר כבר בחבל ימית, וגם שם אחת ממטרות השלטן היו לחזק את שאר ההתנחלויות.כיום הנסיגה מעזה היא אירוע חיובי גם אם יש לה אותה מטרה – אחרי המשך הנסיגות בגדה ובגולן, יישארו התנחלויות רק בבקעת הירדן ובכמה גושים גדולים, ויהיה קל יחסית לפנות אותם או את רובם.

  הכותב גם מתייחס בעיקר לדברים שנשמעו ונראו בכלי התקשורת הממלכתיים, וכאן נשאלת השאלה אם בכלל יש מקום לכלי תקשורת מסוג זה בדמוקרטיה מודרנית.

 2. רמי הגיב:

  המתנחלים, בעיקר נשים צעירות, קראו לחיילים להסתכל להם בעיניים ו"הודיעו" להם שגורלם נחרץ כי הם מגרשים יהודים מאדמתם. ברור לכל שהם/ן מאמינים לחלוטין במה שהם אומרים. השמאל בישראל – להוציא חריגים כמו ספירו ועוד רבים וטובים, אבל בכל זאת אחד מכפר, שניים מעיר – מאמין אך אינו מעז לתת ביטוי כל כך בוטה וחריף לאמונתו. האם עלינו לקחת דוגמא מהמתנחלים (לעניין זה כמובן) או שמא סגנון הביטוי משקף את איכות האמת שלהם ועל כן אינו ניתן לחיקוי. שאלה. דבר אחד ברור, התנגדות לכיבוש ללא הסברה שתבטא את האמת במלואה ובשלמותה אינה אפקטיבית, כי היא מותירה את מגרשהתודעה לימין המתנחלי.

 3. ע.ג הגיב:

  דוקא העובדה שכל גזען קבל מיקרופון גרמה, בפעם הראשונה בישראל, לסלידה של רוב הצבור מהמתנחלים והיא אחת הסיבות לכך שסלוק ההתנחלויות עבר בשקט בתוך מדינת ישראל. חוץ מהעובדה שלפעמים טוב לתת לאידיוט רשע להראות בריש גלי את תכונותיו נדמה לי שאחרי הכל ספירו לא היה שמח אם היו מישמים מדיניות של סתימת פיות, כפי המשתמע מדבריו, משום שהוא היה הקורבן המיועד הסביר ביותר.

 4. גדעון ספירו הגיב:

  לע.ג.
  דאגתך לחופש הביטוי של הימין הפשיסטי בישראל נוגעת ללב, ואני בטוח שחבריו ידעו להעריך זאת. אולם עם כל הכבוד, הרשימה שלי לא מדברת על סתימת פיות, אלא מוחה על כך ששירות השידור הממלכתי הפך לקול פשיסטן, ללא איזונים מתאימים של ממתנגדים. נועם פדרמן, בו גביר וכהניסטים אחרים רואיינו במשך שעות. ראשי המתנחלים נשמען מעל כל גבעה ומתחת כל עץ ימים שלמים בלי שהחולקים עליהם מהקוטב הנגדי יקבלו קמצוץ של יכולת תגובה, שלא לדבר על זמן שווה.
  אשר לי, אתה רשאי לציין בסיפוק שסתימת הפיות פועלת כבר שנים, ואני חושש שהיא תגיע גם לאלה שנמצאים ימינה ממני, אבל עדיין מסומנים כאנשי שמאל.

 5. יורם גת הגיב:

  אינני מאלה ש"התנגדו" להתנתקות, אך אני סבור שמוקדם עוד לראות את הצעד הזה כצעד חיובי בדרך לפתרון הסכסוך.

  הסכמי אוסלו, גם הם בתחילה גרמו ל"שמחה אדירה של הפלסטינים … והקלת החנק הנורא שסבלו". ואם כי אפשר להתווכח אם בסך הכל רב היה יתרונם של ההסכמים על נזקם, ברור כי הם היוו תחילתו של תהליך שהביא לייסורים רבים לפלשתינאים.

  האם לא מוקדם לשמוח? הרי התרחיש הבא הוא סביר (אם כי כמובן לא ודאי):

  1. שרון ממשיך להשתלט על שטחים בגדה ומכביד ידו על הפלשתינאים בגדה ו – בשלט רחוק – גם ברצועה.

  2. החמאס מגביר כוחו בעזה, ופעולות התקפיות יוצאות מעזה.

  3. צה"ל תוקף מהאוויר ומהיבשה את עזה ומטיל עליה סגר.

  4. שרון "מוכיח" לישראלים ולעולם שה"ערבים אינם רוצים שלום ומגיבים לוויתורים מצד ישראל בתוקפנות".

  5. המצב הפוליטי מאפשר לישראל להנציח את השליטה בגדה.

  אם תרחיש שכזה יתממש, לא יצאו הפלשתינאים והצדק נשכרים מפינוי ההתנחלויות מעזה.

 6. ע.ג לספירו הגיב:

  אני לא דואג לחופש הביטוי של הימין הפשיסטי ו/או של השמאל. אני דואג לחופש הביטוי. אני דואג לכך כי אני מאמין שצריך לתת לכל אחד להביע את דעתו ואם הוא מודה לי או שונא אותי על כך מענין אותי כקליפת השום. במקרה הספציפי הזה היתה לדעתי ברכה בכך שהיתה זו אחת הפעמים הבודדות אם לא היחידה שדעות אנשי הימין לא עברו ריכוך דרך המסננת של התקשורת ולכן נגרם זעזוע לרוב האנשים (כולל אנשי ימין) כמו שקרה כאשר ניתן להם מקרופון ללא צנזורה בתוכניתו של חיים יבין. כפי שצינתי נדמה לי שאחת הסבות לכשלון הכתומים היתה הסלידה מדיבריהם וממעשיהם. דוקא איזון היה פוגע במקרה הזה בסלידה שהם יצרו.

 7. גדעון ספירו הגיב:

  ליורם גת,
  התסריטים שאתה משרטט מוכרים ותוכל למצוא אותם בטוריי. גם בימי האופוריה בעקבות הסכמי אוסלו, הייתי ער לסכנות שההסכמים טומנים בחובם, והדברים מתועדים בכתב.
  יחד עם זאת, אינני מתעלם, גם היום, ממספר אלמנטים חיובים באוסלו, כמו הכרה הדדית בין אש"פ לישראל והקמת רשות פלסטינית שהיא שלב בדרך למדינה פלסטינית (על אף כל המכשולים בדרך).
  אף אם כל התסריטים הפסימיים יתאמתו, לא תשתנה העובדה כי לראשונה פונו התנחלויות בתחומים שנחשבים על ידי המתנחלים וחסידיהם ל"ארץ ישראל". זהו תקדים בעל חשיבות.
  יתכן בהחלט כי שמחת הפלסטינים על הנסיגה הישראלית תתחלף בזעם ובחידוש המאבק אם המצור הישראלי על עזה ימשך, והכיבוש בגדה יעמיק.
  כל זאת לא מעיב עתה על אנחת הרווחה שיוצאת מאלה בעזה שחיו בצילן המאיים והמשפיל של ההתנחלויות, והחזרת האדמות שנשדדו לבעליהן.
  אתה כנראה שייך לאלה שסבורים כי אם אי אפשר לחסל את הכיבוש במכה אחת, ראוי להמשיך את כולו. ואילו אני מאמץ גישה שונה, לפיה, הגם שראוי ועדיף לחסל את הכיבוש בשישה ימים, (כימי בריאת העולם), אבל אם אין הדבר אפשרי, אזיי מוטב לאמץ בהפוך על הפוך שת שיטת הקק"ל, של חיסול הכיבוש בצעדים קטנים בבחינת עוד דונם ועוד עז.

 8. גדעון ספירו הגיב:

  לע.ג.
  אם אתה דואג לחופש הביטוי, אל תדאג לימין, החופש שלו לא בסכנה. תדאג לחופש הביטוי של אזרחי ישראל הערבים, לחופש הביטוי של השמאל הרדיקלי, שקולם כמעט ולא נשמע בערוצי הרדיו והטלוויזיה או העיתונות ההמונית.
  אתה טועה גם באשר לללקח שנלמד בישראל כתוצאה מהמיקרופון הפתוח שקיבלו המתנחלים באופן כה חד צדדי. בטרם הפינוי הם הצליחו להוריד את התמיכה בנסיגה באופן מתמיד, ובאחת הפעמים אף הורידו אותה אל מתחת לחמישים אחוזים.
  תקרא את מאמרה המצויין של אורית שוחט ב"הארץ" מיום שישי האחרון ותבין מדוע המתנחלים הצליחו באופו יוצא מן הכלל כתוצאה מהשתעבדות התקשורת אליהם.
  אשר לסדרה של יבין, אתה שוב טועה. המתנחלים יצאו לא טוב בדעת הקהל (הלא שמאלית), בין השאר משום שכן היה איזון. (לא סינון, איזון). דברי הפרשנות של יבין ביחד עם ראיונות מאזנים אחרים, תרמו לתמונה השלילית שנוצרה סביב המתנחלים.
  אבל המתנחלים תמיד ישמחו לקבל תמיכה מכל מיני מתהדרים בנוצות כאילו שמאליות, שהרי הם הצליחו להטמיע את המושג המתקתק ןהדביק "כולנו יהודים, כולנו אחים".

 9. "חופש הביטוי" הגיב:

  רק מה שספירו מסרב להאמין הוא ש"חופש הביטוי" במשטר "דמוקרטי" הוא כלי בידי השררה ובעלי ההון לשטוף את מוחותיהם של האזרחים להאמין שיש זהות בין האינטרסים שלהם ושל המדינה והיא מייצגת אותם. לכן הוא תובע מבלי להתעייף "שהתקשורת" תייצג את חופש הביטוי שלו
  י.פ

 10. מתיישב מקורי "לשעבר" הגיב:

  למר גידעון, אני רוצה להבהיר לך חד משמעית, למרות ההטפה היחצ"נית של חברי יש"ע, אני המתיישב הפשוט עובד האדמה ש"התנחל" באדמות העשוקות האלה כדבריך, לא שלאיזה פלסטינאי יש זכות מקורית עליהם להוציא את הבדואים, שהם הילידים המקוריים היחידים, הרי ארץ ישראל היא הקצה הצפוני של חצי האי ערב, לכל אלה שלא למדו גאוגרפיה, אני חוזר ומדגיש למרות שאני חובש כיפה, בחיים שלי לא ראיתי בכם אחים, לא לתרבות ולא לשום הקשר אחר, אתם לא אחים שלי, לא רוצה בטח שתהיו אחים שלי, את התרבות היהודית העשירה שלנו הבאתם כבר לשפל של שיטחיות ובורגניות, אבותכם יצרו מוטציה של יהודי חדש, שבינו ובין היהדות המקורית אין דבר, כבר במאות הקודמות באירופה.
  אני מעדיף שקיצוניים כמוך יגורו כמה שיותר רחוק ממני, תרבותית וחברתית, אל תחמיאו לעצמכם יתר על המידה, לא עשו אותנו באצבע.
  אני אישית מתעב קיצונים משני הצדדים, אין בעיני הבדל, קיצוניים ימניים משיחיסטיים או סתם אמיריקקים חילוניים פאשיסטים, שניסו לכפות עליי פעולה כזו או אחרת, ריסקתי תרתי משמע בשתי ידי העבות, עוד שאתה וחברך השמאלניים לכאורה שרו באופוריית 67, באיזה קפה בת"א, אפילו שהרגו בנו, לא יצאתי לפעולות תגמול בערבים, כי בעיני זה נראה מיותר וטיפשי וכופר ביהדות:"לא תיקום ולא תיטור" להוציא: "עין תחת עין" שהמעשה נעשה בלי סיבה היסטורית דתית, לדוגמא מעשה פלילי.
  אין בעיני שמאל רדיקאלי אתם משיחיים לכל דבר ועניין דעותך הם קיצוניות ולא רציונליות בכלל, דעותיך לפי דעתי האישית, נובעות מאוטו-אנטישמיות והתנשאות עמוקה שעברה שינוי מאבותיך המפא"ניקים אליך, כלפי ערבים ומזרחים תושבי ערב במקור.
  השמאל המשיחי לעיתים מיתמם ויודע במיסתרי ליבו עם מי הוא רוצה לעשות שלום.
  שלום אמיתי לא יהיה אם נחזור לגבולות 67 ולא ל48, אם הייתי יודע שיהיה שלום אמיתי הייתי מוכן לחזור גם לגבולות 48 וכל הנהגת יש"ע יכלה לחפש, לא הייתי מקיים כמצוותם , כי בתנ"ך כתוב במפורש, "חפש שלום ורדפהו", ביהדות יש תורה אחת ובורא אחד, אין מתווכים באמצע ואם יש הם נלקחים בעירבון מוגבל מאוד, במיוחד בזמננו.
  בניגוד ליהדות, האיסלאם הוא דת רדיקאלית, כמו הנצרות במאות הקודמות, ק"ו הפלג השיעי שלה, שעימה נמנה העם הפלשתינאי.
  אתה חושב שאם נחזור לגבולות 48, תוכל לשבת על זרי הדפנה, עם גדר של פצצות גרעין סביבך, אז תרשה לי להאיר את עינך, בכתבים הכי חשובים של הפלג השיעי כתוב, שלכופרים ובניהם אסור לחיות פה ומותר לכרות ברית איתם, רק לשם גירושם מהארץ, שלום בעיני הערבים, זה שאנחנו לא ניטבחם על ידם, אלא נלקח בהסכמה, כמה ציני, לארצות מושבנו, באירופה או ארצות ערב, השלום נוסח האיסלאם, לא לפגוע בתושבי המקום, כהכרה על שיתוף פעולתם.
  שלום אמיתי יגיע, רק ע"י הכרת הגוף האיסלאמי הבכיר, שמתיר ליהודים, כמוני וכמוך לחיות בשטחי א"י, אולי זה יגיע כאשר המין האנושי ימצא כוכב לכת חדש, שעליו תוקם ניו-עזה וניו-ג’נין.
  פלשתינאי שיקבל את הרעיון של שתי מדינות לשתי עמים נחשב כבוגד, אז עכשיו אתה תשאל מאיפה אני יודע כל זאת ולמה אבו מאזן לא נרצח?
  למראה הפתעתכם, העם הפלשתינאי, מתוחכם ברמות, שאליהם אתם השמאל הקיצוני לעולם לא תגיעו, תחכום ופילסוף היסטורי של מאות שנים.
  העם הפלשתינאי, מילד בן 4 עד למבוגר, יודע שאבו מאזן משחק לפי כללי ההלכה האיסלאמית שיעית, דע את האויב למד אותו והתחבב עליו, אח"כ אתה יכול לדרוך עליו כאשר תינתן לך ההזדמנות, או אם אתה ליברל, תגדל אותו כחיית מחמד, ההיסטוריה לימדה זאת על ספרד, לפני כמה מאות שנים.
  בקשר להכרתי את הפלשתינאים, להוציא את הבדואים, שלהם מנטליות שונה לגמרי, הכרתי עוד, שסבא שלי היה ישן אצלהם בכפרים, לפני 67, אף אחד מהם לא נגע בשערות ראשו, כי הם עם כבוד עצמי גדול, בדומה לעמים מזרחיים אחרים הם כיבדו ויראו ממנו.
  הוא היה מספר לי סיפורים רבים, על אודות יחסי היהודים ערבים, לפני מלחמת 67 ולעיתים הייתי מתלווה אליו לביקור, כבר ניחשתם בטח שאני דובר ערבית טהורה, אחד מהסיפורים שהוא סיפר זה על זקן מוסלמי, בחצי האי ערב, ששנא יהודיים, הסיפור ארוך, אבל ממנו יצא המשפט והמוכר, שליברלים שכמוכם מסתכלים עליו בתיעוב בגלל האסוציאציה שלכאורה הגיזענית שלו, סוף הסיפור שאותו מוסלמי זקן שנקבר, השייך חשב שהוא מת ופתאום הגוויה שלו קמה לתחייה וצעקה ,"ימח שמם של היהודים הכלבים האלה" ונפחה את נשמתה בשלווה לאחר שהביעה את רצונה, סיפור זה מקורו ערבי דא"ג.
  כמובן אתם ניחשתם מה מקור המשפט: "אין אמונה בערבי, גם שהוא בקבר", אני מייחס לו אסוציאציה, של הבדלי תרבותיות ערבית-עברית, כמו סכסוך בין חמולתי ולא מעבר לכך, אתם כמובן תשייכו את זה להיסטוריה שנמצאת בצד האחר של הגלובוס וכמובן שלא תתאים למקורותיו של הסיפור.
  בנימה אישית אסיים ואפנה אליך מר גידעון, עדיין לא הבנתי כנראה כראוי ממך, לאן אתה חותר, אתה משמיץ ומתפלסף ולא היה לי כח לעיין בכל כתביך.
  השאלה היא, עקרונית אתה בעד מפת הדרכים, חזרה לגבולות 67, 48, או שאתה טוען שעלינו לחזור לארצות מוצאנו, בגלל עוולות קולוניליות כאלה ואחרות/לחילופין העם היהודי ישמש כחיית מחמד לבית הדין של השריעה המוסלמית, כמו באירן ותימן, מקווה לתגובה וחוסר צינזור, כמנהגכם בקודש או בליברליות, תבחרו מה שאתם רוצים, אני מהעתיד ומה שלא יהיה, לא מפחד.

 11. אור הגיב:

  אני חושב שהמתיישב לשעבר ניסח בפשטות יפה מאוד את הרעיון המרכזי שעליו מתבסס הימין הישראלי: הפלסטינים רוצים לגרש אותנו מפה בגלל האיסלאם, ולכן צריך לגרש אותם מפה בגלל היהדות.

 12. "המתיישב המקורי" לשעבר הגיב:

  כמובן אתם ניחשתם מהו המשפט מסיפור זה: "אין אמונה בערבי, גם שהוא בקבר", אני מייחס לו אסוציאציה, של הבדלי תרבותיות ערבית-עברית, כמו סכסוך בין חמולתי ולא מעבר לכך, אתם כמובן תשייכו את זה להיסטוריה שנמצאת בצד האחר של הגלובוס וכמובן שלא תתאים למקורותיו של הסיפור.
  בנימה אישית אסיים ואפנה אליך מר גידעון, עדיין לא הבנתי כנראה כראוי ממך, לאן אתה חותר, אתה משמיץ ומתפלסף ולא היה לי כח לעיין בכל כתביך.
  השאלה היא, עקרונית אתה בעד מפת הדרכים, חזרה לגבולות 67, 48, או שאתה טוען שעלינו לחזור לארצות מוצאנו, בגלל עוולות קולוניליות כאלה ואחרות/ לחילופין העם היהודי ישמש כחיית מחמד לבית הדין של השריעה המוסלמית, כמו באירן ותימן, מקווה לתגובה וחוסר צינזור, כמנהגכם בקודש או בליברליות, תבחרו מה שאתם רוצים, אני מהעתיד כבר לא חושש.

 13. גדעון ספירו הגיב:

  למתקרא "מתיישב מקורי" לשעבר,
  עיניך הרואות שתגובתך התפרסמה במלואה, והמערכת זכאית לשבחים.
  יש בינינו אפילו כמה נקודות הסכמה, כמו זו שאין אנו אחים. זה שאתה לא אח שלי, אני יודע מזמן, עתה אני שמח לגלות שגם אתה לא רואה בי אח, וזה בהחלט מרגיע.
  אני גם מסכים איתך שערבים רבים שונאים אותנו, אבל בניגוד אליך אינני חושב שזה גנטי, אלא קשור למה שמדינת ישראל מעוללת להם מזה עשרות שנים: כיבוש, דיכוי, הרג, הרס, השפלה, אפלייה וגירוש.
  אבל גם אם נניח לרגע הנחה דימיונית ופראית שכל אבחנותיך באשר לערבים נכונות, גם אז אינני רוצה לשלוט בהם. הרצון שלי לסגת מהשטחים הכבושים הוא בלתי מותנה בכל הקשור ליחסם אליי.
  לדבריך הבדואים הם העם הילידי בעל הזכויות בארץ. ראה מה מצבם. הם הקבוצה היותר מופלית הן בשטחים הכבושים והן בתוך ישראל.
  אתה משייך את הפלסטינים לזרם השיעי באיסלאם, וזו טעות. אבל אני מניח שזה לא משנה לך כי ממילא בעיניך כל הערבים והמוסלמים הם אותו דבר.
  אתה יוצא נגד בתי הקפה שבהם אנחנו, הליברלים ואנשי השמאל, נוהגים מדי פעם לשבת. אני תומך במדינה חילונית, שוויונית, רב תרבותית, רב לאומית, שכוללת כמובן גם בתי קפה. אתה רוצה מדינת הלכה מלחמתית חד תרבותית, מלאה בישיבות ובתי כנסת המנוהלת בידי רבנים. לא,תודה.
  דרך אגב, אבותיי לא היו מפאיניקים.
  תגובתך מלאה הנחות מופרכות, כמו זו שכל פלסטיני התומך בשתי מדינות נחשב כבוגד, כמו זו שאין עם מי לעשות שלום.
  אתה מנסה אמנם להתבדל ממה שאתה מכנה "הפלג המשיחיסטי", אבל ללא הצלחה. מדבריך ניכר שאתה חלק אינטגרלי מהמחנה הזה.
  לשאלתך מהן עמדותיי, הן פשוטות ובהירות: אני תומך בפירוק מוצבי האפרטהייד בשטחים הכבושים, הלא הן ההתנחלויות, ונסיגה לגבולות ה-4 ביוני 1967, שהם גבולות שביתת הנשק ב-1948, המוכרים כיום על ידי מרבית הממשלות, כולל מדינות הליגה הערבית, כגבולות מדינת ישראל. רצוי שהנסיגה תעשה במסגרת הסכם שלום, אבל אם הסכם כזה בלתי ניתן להשגה, מוטב נסיגה חד צדדית מהמשך הכיבוש.
  כאלטרנטיבה שנייה, במקרה שנסיגה תתברר כבלתי ניתנת ליישום, הקמת מדינה חדשה, שתכלול את שטחי הקו הירוק והשטחים שנכבשו במלחמת יוני 1967, בתקווה שניתן יהיה להקים במסגרת החדשה מדינה חילונית ודמוקרטית.
  אני לא בטוח שזה אפשרי בנסיבות הקיימות, על כך יש מחלוקות בתוך השמאל, אבל ברור לי שאת מצב הכיבוש וזכויות היתר ליהודים חייבים לסיים.

 14. לגדעון הגיב:

  כן…עושה רושם שמה שגורם לשנאת יהודים בקרב הערבים זהו רק הכיבוש…בגלל זה במדינות חסרות כיבוש יש חוק גזעני שאוסר על דריסת רגל יהודית במקום (חלקים נרחבים מחצי האי ערב). קיצוניות זה לא טוב לשני הצדדים אבל אתה עושה רושם סהרורי לא פחות מאותם אנשים שהחזיקו בגגות של בית הכנסת בנצרים.
  זכויות יתר ליהודים – נכון אבל מה לעשות שאנחנו לא היחידים…ע"פ חוקי ההלכה האיסלאמית היהודים אמורים לשלם מס גולגולת ככה שאולי אם כבר למישהו צריכות להיות זכויות יתר אני מעדיף שזה יהיה אני.
  צריך לצאת מהשטחים . אפילו חייבים. זה לא משתלם כלכלית, זה מציק וזה גוזל הרבה אנרגיות אבל לצאת זה לצאת. ולצאת זה אומר שאין סיבה שהם יבואו לכאן לעבוד כמו שאני לא יכול לעבוד באנגליה ללא אישורים. והם לא יוכלו לקבל כאן טיפול רפואי כי מה לעשות גם לתושבי רואנדה אין רפואה טובה והם לא באים לטיפולים כאן. ואם הם ירצו לבקר את משפחתם – בבקשה גם אני חיכיתי 3 חודשים לויזה לארה"ב כדי לבקר קרובי משפחה ולי אין עבר טירוריסטי (לשמחתי).
  בוא לא נתעלם מה שקורה בעולם. הרי לא כל העולם מטומטם. מילא אנחנו וארה"ב גזענים מסריחים – אבל כבר באנגליה האהדה למוסלמים פוחתת. ואולי הדבר היחיד הטוב שיצא מתקופת שלטונו של אהוד ברק פרט לנסיגה מלבנון זאת הסיסמא – "אנחנו כאן – הם שם". נראה לי שזה יכול לפתור הרבה בעיות. ודרך אגב – בנוגע לאם ש"אילפה את בנה" – אני חושב שזה לא המקור – אם יצא לך לראות פעם תהלוכה של ארגון טרור או להיות בצופי החמאס תראה שם כמה ילדים מאולפים הרבה יותר טוב ולמעשים יותר קיצוניים. ובוא נראה – אין הסתה נאצות וגזענות אז אולי ליברליות מצד המערכת תפרסם את התגובה. ודרך אגב – בניגוד לדעתך – באתר שמגדיר את עצמו ליברלי ששומר על חופש הביטוי לא נראה לי שהמערכת זכאית לשבחים אם היא מפרסמת תגובה שאינה תואמת את דעתך. לעומת זאת אם אתה חושב שהיא עושה טובה שהיא מפרסמת – אולי לא כ"כ חשוב חופש הביטוי בעיניך – במיוחד לגבי דיעות שונות משלך…

 15. גדעון ספירו הגיב:

  אם יש מקום בחצי האי ערב מקום שבו אסורה דריסת רגל ליהודים (חבל שהכותב לא ציין היכן בדיוק) זה כמובן רע מאד ויש להיאבק נגד זאת. העוול הזה אינו מקנה לישראל זכות לנהוג בגזענות כלפיי אחרים, כמו למשל איסור על ערבים לרכוש קרקע של יהודים (קק"ל) או שוד קרקעות של פלסטינים לבניית התנחלויות שלפלסטינים אין זכות לגור בהן, אלא לכל היותר לשמש את האדונים החדשים כחוטבי עצים ושואבי מים בשכר עבדות.
  מול התמנה הדמונית שהכותב מצייר באשר לאיסלאם, ראוי להזכיר לו, כי מבט היסטורי על יחסי יהודים מוסלמים מוכיח, כי גורלם של היהודים בארצות ערב ובארצות בהן שלט האיסלאם, היה טוב בהרבה מגורלם במדינות נוצריות.
  הכותב מזכיר כל מיני עוולות במדינות אחרות כדי להצדיק את עוולותיו שלו. שוחר זכויות אדם יאבק נגד עוולות וגזענות בכל מקום, בין אם זה באנגליה, בפלסטין או בישראל, כי טיבו של המאבק, שהוא חוצה גבולות לאומיים וגיאוגרפים.
  הכותב לא מבין, אולי לא מעכל, כי גם בציבור הפלסטיני יש שוחרי זכויות אדם, שנאבקים נגד עוולות וגזענות בחברתם בדיוק כפי שחבריי ואני עושים זאת בישראל. גם שם יש ציבור חילני נאור, כמו כאן, וגם שם יש אנשי דת מתונים שוחרי צדק ושוויון, בדיוק כמו שיש כאן את הקבוצה הנפלאה של רבנים למען זכויות אדם.
  הכותב "המתיישב לשעבר" וחבריו המתנחלים, חובשי כיפה וגלויי ראש, הינם קנאים דתיים ולאומנים, השתקפות יהודית של החמאס והג’יהאד
  בצד הפלסטיני. אני כאמור רואה בשוחרי זכויות האדם הפלסטינים בני ברית שיחד אנו נאבקים נגד הקנאות, הגזענות, הדיכוי, הרצח, האפלייה וההשפלה. אנחנו חלק ממשפחה בינלאומית גדולה של ארגוני זכויות אדם. הפונדמנטליסטים, יהודים, מוסלמים, נוצרים או הינדים (ואחרים) הם אויבינו. ניצחונם הוא אובדננו, תבוסתם היא תקוותנו.

 16. "המתיישב המקורי" לשעבר הגיב:

  זה משונה שמישהוא כבר הצליח להגיב לפני, אבל כל הכבוד לך וישר כח, מקווה שלא אצונזר בגלל זה:)
  בקשר לנושא שעליו דיברנו, שוב היהירות שלך ושל חבירך להיכנס לתוך מחשבותיי ולטעון שאני חושב, שהשנאה הערבית היא גנטית.
  השנאה הערבית היא לא גנטית, אבל לכל ערבי מוסלמי, הדת האיסלאמית זורמת בעורקיו וורידיו ומצוייה בגנים שלו.
  אתה חושב על באמת שהמוסלמים מהפלג הכי קיצוני שיכול להיות, יתנו ל"טמאים" כמוני וכמוך לחיות פה, אנחנו בשבילם כמו עצם בגרון, גידול סרטני, מורסה מוגלתית ושעורה בעין ביחד, אני לא מכחיש שנעשו דברים אכזריים ולא מקובלים ע"י צה"ל, כמו: הטבח הרצחני והכל כך לא יהודי וברור בכפר קאסם של אנשים חפים מפשע, ההפקרות המחרידה והדוחה של צה"ל בסברא ושתילה,אבל מפה הלאה להשוות את מעשי המתנחלים למעשי צה"ל זוהי חוצפה , דלגיטימציה ושנאה בריאה וטהורה כדבריך.
  כל הפעולות שבוצעו ע"י המתנחלים, נעשו ע"י קיצוניים יחידים שנקמו על רציחת קרוביהם, שנטבחו באמצעות RPG-7, פצצות צינור וקלאצ’ינקובים ותו לא, צה"ל לעומת זאת התעלל באוכלוסיה אם התחשק לו ודפק את ההנהלה שלנו מכל הכיוונים, למרות שתמכנו בו ללא עוררין, אל תטיל את כל רוב הרפש עלינו, למרות שבמדינה הזו, תמיד הממשלה מאשימה את האזרחים הבובתיים שלה בעלי החוטים, כלומר, המתיישבים המפלצתיים עם השיניים החדות.
  שנית אני לא מנסה להתבדל, אני הרוב והם המיעוט, אני שייך להנהלה והם לא, הם בעלי אמונה אבסולוטית משיחית ואני בעל אמונה יהודית לא משיחית, אני עדיין לא הבן הדת הנוצרית המשיחית והרוח של סגידה למשיח בשר ודם לא שורה עליי, המשיחיים הם מוטציה של היהדות-המערבית, ההבנה שלך מבחינה דמוגרפית-סוציולוגית של המתיישבים שואפת לאפס, אין לך, לא ידע תורני, לא רוחני ולא בסיסי אפילו שמצוי אצל רוב חבירך, לבצע הבדלות אלה, (או שאתה מיתמם ופועל ביד מכוונת:), לדעתי זה נובע מתת תרבותיות ושטחיות שוב של המגזר שאתה מייצג וזה חבל, תמשיכו להשמיע לילדכם את בריטני הדוחה ומדונה הזיקית הקבליסטית שהפכה לקמע שמבייש את היהדות, להפוך אותם לברבי וקן מגעילים ודוחים, מה עם בעיית הדימוי הגופנית של הילדות המסכנות שלכם, שהדת החילונית שלכם מתעללת בהן פשוטו כמשמעו ובנוסף התעללות ב"חנונים" ויודעי הדבר ולהפיכתם למושא לעג, אצלנו מטפחים אנשים כאלה, אין אצלנו "כל דאלים גבר", האלים אצלנו מנודה חי בגבעות ומבוקר ב-7 עיניים, ראה נוער הגבעות שלא חי איתנו בגוש, אלא כמנודה מחוץ לחומות העיר, לאחר שעברו על המצוות שהגויים נצטוו עליהם, שבע מצוות בני נח ו-3 מהם,רצח, גזילה ורברבנות.
  ומה עם הלימוד של קונספציות עקומות וצעירות שלא נבחנו במבחן הזמן או שנפלו, של מארקיזם, קומינזם, צביעות ליברלית מערבית, עטויות מסכות שונות ושמאלנים רדיקאלים(משיחיים), שנוגעים בצד השני הפשיסטי ביותר של המפה (לא אתה דווקא), ראה אוסטריה וגרמניה, ששם הומצאו שיטות אלה, כל הקולוניאליזם מקורו במערב, חוץ מהאיסלאם שהוא הדת שבנויה בצורת קולקטיב של כוורת ומלכה אחת(ה"עולמה הפאנטית"), מי שלא מוטמע בדת הזו, נחשב לאויב, אולי לא קלטת, אבל בהיותך כופר היא עילה להשמדתך או להטמעתך בכח, אלה שתי הבחירות שנותרו לך, דוגמא היסטורית 624-634 לספירה השמדת אלפים של יהודי חצי האי ערב, בני שבט קוריט’ה הלוחם והגליית השרידים האנושיים העלובים, כמו השבטים קינוקאע ונצ’יר היהודי והשמדת השבט הנוצרי-ביזאנטי ומחיקתו כליל, השמדת תושבי מכה , בדואים ועובדי האלילים מספר החללים משוער לכאלפים רבים, רובם אזרחים, המוטמעים נאמדים ברבבות, ממש ג’נוסייד רציני, של חרבות מעוקלות, פילוסופיה ומגלים נוסח השטן, גם בהתסכלות לימינו, חלק מהיהודים המעטים שנותרו נסו לתימן והצטרפו לאחיהם, שחלקם הגדול למזלם חי ושרד בדרום ומערב תימן הלא קיצונית (הפלג הסוני) הצפון והמזרח היהודי סבל יותר(צנעא), בקיצור אם אתה רוצה לדמיין את עצמך תחת שלטון מוסלמי-שיעי, אני מדגיש, רוב הסיכויים שתשאר חי, בניגוד לנצרות, אבל תהפוך לעבד שמנקה ביובים בגודל של עיר תחתית (צנעא) או שתהפוף לצורף כמו למלווה בריבית כמו בתימן ןאירן ואות הקין תישא אותך, לכל מקום שתלך ותחשב כטמא, אולי אם תהיה מספיק חכם תהפך ליועץ או לאישיות צבאית בכירה, אבל זה רק מיועד לבעלי הסגולה שביננו.
  ההנהלה של אנשים מה"מזרחי" כמוני וההנהגה של הדתיים שאתם כל כך מתעבים, שמרה על האזור, בשיתוף חברי יש"ע ש50% זה גוף יחצ"ני, אנחנו הכח האמיתי, שמנע אסונות שלא צה"ל לא השב"כ ובטח שלא אתם יכלתם למנוע, אם ההנהלה לא היתה יושבת שמה ודואגת לקיצוניים, לא היית שותה קפה בת"א, אני לא הייתי מגדל חסות, אלא שותה דמעות ודם איתך ורוב העם, או שהרימה והתולעה היו ניזונות ממני וממך עם תושבי המדינה הזו, אנחנו בטח ובטח מתבדלים, אנחנו המחיצה האחרונה שלכם בפני אנשים אלימים כאלה ופסיכופטים מקסימים, שרק אנחנו יודעים לזהות ויש לפחות, כמה עשרות כאלה, מעניין מה היה קורה עם על באמת הייתי שייך למחנה המשיחי, עדיף שלא אדמיין תסריטים בדף הזה, שלא אתאר כמה ישראל הייתה קרובה להיות ישרא-HELL.
  אתה טוען לרצונך ורצון מפלגתך לחזור לגבולות ה-4 ביוני 1967, שהם גבולות שביתת הנשק ב-1948, מזה עשית רעש ומהומה כל כך גדולה, השם ישמור, חשבתי שאתה רוצה לחזור לגבולות החלוקה של 47 , לפי הקיצוניות בדבריך (או שאולי אתה חותר אליהם).
  ומה עם זכות השיבה? לא הזכרת אותה וכמה ולמי יש זכות לחזור, אני אישית ולא רק אני מהפלג הדתי ה"מזרחי",מוכנים לחזור לגבולות 67,ללא הכרת השאריעה האיסלאמית הבכירה, עם גושי ההתנחלויות הגדולים של גוש עציון, אריאל ומזרח ירושלים, שישארו אצלנו, יפו תנתן בתמורה לירושלים עם הנמל והמסגד שלה שלה, בתמורה לביטול זכות השיבה, על ירושלים מבחינה דתית ורעיונית אני לא יכול לוותר, לא בילאום ולא כלום, רק כאשר יגיע שלום אמת ושלום אמת לא יהיה, בשביל שלום אמת המחנה שלי ואני היינו מוכנים להרחיק יותר ממה שאתה חושב ויכול לדמיין כנראה ולהלאים את ירושלים.
  אבל שלום אמת הוא אידיליה רעיונית ותו לא, לא כאשר ה"שאריעה הראשית" שקיצונית, שולטת על יותר ממילארד מאמינים פאנטיים, אם יצא פסק הלכה שאני ואתה והנוצרי לא טמאים, אז תהיה מהפכה אמיתית, אבל בעתיד הקרוב זה לא יקרה, לא בדור שלנו לפחות ויש עוד איום מצד הפלג החילוני הקומוניסטי, שנמצא במצרים, חלק בדרום תימן, ההנהגה של הפת"ח, ערביי מזרח ירושלים ובפרובינציות הסוניות הצפון אפריקאיות, פלג זה טוען שהמשיח החילוני כביכול אחרי הנביא מוחמד, הוא תרצו או לא,
  ה י ט ל ר, מה עם הטיפול בבעיה זו שחמורה וממארת ומתפשטת בכל רחבי האיסלאם המתון כביכול.
  בקשר לבדואים אני מסכים איתך שהממשלה התעללה בהם ביתר על המידה וברשעות לא מובנת, בשל תמימותם ופשטותם יחסית לפלשתינאים הקבועים יותר לאדמה, הגיע הזמן להקים להם ערים ומושבי קבע, עם תשתיות ראויות, כמובן בהסכמת הרוב של ההנהגה שלהם, הרוב עם ישראל מימין ושמאל, ואפילוחלק מהמשיחיים תומך ברעיון הזה, אין הצדקה למה שהממשלה עשתה ועדיין עושה להם, לא דמוקרטית ובטח שלא יהודית.

 17. עקיבא לגדעון הגיב:

  עכשיו השמאל צריך לשאת באחריות הכבדה של סבל הפלסטינים – הפקרת המון העם הפשוט לחסדיהם של מושחתים וטרוריסטים שרק יביאו עליהם אסונות.

  ואת כל זה השמאל עשה בהתלהבות כמובן, מתוך מטרה לפגוע כמה שאפשר בציבור המתנחלים.

  מה טוב בהתנתקות? זה יביא טוב לציבור הערבי??
  הפלסטינים שמחים וצוהלים, וכבר מדברים על ירושלים, ומי שנותן לגיטמציה לטרור זה – השמאל!
  אני מחכה ליום שנשלוט שוב על הפלסטינים, ולפחות אז הם יוכלו לנשום לרווחה ולדעת שהם מוגנים. חבל, חבל שאתה עדיין חושב שהם יכולים לנהל מדינה בכוחות עצמם.

  דו קיום – למה לא? רוב ההתנחלויות העסיקו ערבים, אך מה לעשות, הפועלים קמו על מעסיקיהם ורצחו אותם.
  אתה בוודאי תטען שזה ניצול, אבל מצד שני אין לך אלטרנטיבה אחרת להציע להם.

 18. "המתיישב המקורי" לשעבר הגיב:

  ההנהלה של אנשים מה"מזרחי" כמוני וההנהגה של הדתיים שאתם כל כך מתעבים, שמרה על האזור, בשיתוף חברי יש"ע ש50% זה גוף יחצ"ני, אנחנו הכח האמיתי, שמנע אסונות שלא צה"ל לא השב"כ ובטח שלא אתם יכלתם למנוע, אם ההנהלה לא היתה יושבת שמה ודואגת לקיצוניים, לא היית שותה קפה בת"א, אני לא הייתי מגדל חסות בגוש, אלא שותה דמעות ודם איתך ועם רוב העם, או שהרימה והתולעה היו ניזונות ממני וממך עם תושבי המדינה הזו, אנחנו בטח ובטח מתבדלים, אנחנו המחיצה האחרונה שלכם בפני אנשים אלימים כאלה ופסיכופטים מקסימים, שרק אנחנו יודעים לזהות ויש לפחות, כמה עשרות כאלה, מעניין מה היה קורה אם על באמת הייתי שייך למחנה המשיחי, עדיף שלא אדמיין תסריטים בדף הזה, שלא אתאר כמה ישראל הייתה קרובה להיות ישרא-HELL.
  אתה טוען לרצונך ורצון מפלגתך לחזור לגבולות ה-4 ביוני 1967, שהם גבולות שביתת הנשק ב-1948, מזה עשית רעש ומהומה כל כך גדולה, השם ישמור, חשבתי שאתה רוצה לחזור לגבולות החלוקה של 47 , לפי הקיצוניות בדבריך (או שאולי אתה חותר אליהם).
  ומה עם זכות השיבה? לא הזכרת אותה וכמה ולמי יש זכות לחזור, אני אישית ולא רק אני מהפלג הדתי ה"מזרחי",מוכנים לחזור לגבולות 67,ללא הכרת השאריעה האיסלאמית הבכירה, עם גושי ההתנחלויות הגדולים של גוש עציון, אריאל ומזרח ירושלים, שישארו אצלנו, יפו תנתן בתמורה לירושלים עם הנמל והמסגד שלה, מילא לא חלה עליה קדושה, היא שייכת לפלשת ההיסטורית, בתמורה לביטול זכות השיבה, על ירושלים מבחינה דתית ורעיונית אני לא יכול לוותר, לא בינאום ולא כלום, רק כאשר יגיע שלום אמת ושלום אמת לא יהיה, בשביל שלום אמת המחנה שלי ואני היינו מוכנים להרחיק יותר ממה שאתה חושב ויכול לדמיין, עד להלאמת ירושלים.
  אבל שלום אמת הוא אידיליה רעיונית ותו לא, לא כאשר ה"שאריעה הראשית" הקיצונית, ששולטת על יותר ממילארד מאמינים פאנטיים, אם יצא פסק הלכה שאני ואתה הנוצרי ועובד האלילים לא טמאים, אז תהיה מהפכה אמיתית, אבל בעתיד הקרוב זה לא יקרה, לא בדור שלנו לפחות ויש עוד איום מצד הפלג החילוני ה"קומוניסטי", שנמצא במצרים, חלק בדרום תימן, בהנהגה של הפת"ח, ערביי מזרח ירושלים ובפרובינציות הסוניות הצפון אפריקאיות, פלג זה טוען שהמשיח החילוני כביכול אחרי הנביא מוחמד, הוא תרצו או לא, ה י ט ל ר, מה עם הטיפול בבעיה זו שחמורה וממארת ומתפשטת בכל רחבי האיסלאם הצעיר והמתון כביכול.
  בקשר לבדואים אני מסכים איתך שהממשלה התעללה בהם ביתר על המידה וברשעות לא מובנת, בשל תמימותם ופשטותם יחסית לפלשתינאים הקבועים וצמודים יותר לאדמה, הבדואים נעין ונדים גם רוחנית, הגיע הזמן להקים להם ערים ומושבי קבע בנגב, עם תשתיות ראויות, כמובן בהסכמת הרוב של ההנהגה שלהם, הרוב עם ישראל מימין ושמאל, ואפילו חלק מהמשיחיים תומך ברעיון הזה, אין הצדקה למה שהממשלה עשתה ועדיין עושה להם, לא דמוקרטית ובטח שלא יהודית, לפחות לא במקורות שאני מכיר.

 19. גדעון ספירו הגיב:

  ל"מתיישב לשעבר,
  עיקרי המחלוקת בינינו ברורים, ואין טעם להמשיך בויכוח מעגלי, על כן אסתפק במספר הערות:
  * נוער הגבעות אינו "עשבים שוטים" (קרא את מאמרו של ספי רכלבסקי "הארץ" 31.8.2005) אלא בן חוקי למימסד המתנחלים ורבניו שבין מנהיגיו תמצא את הרוצח פנחס ולרשטיין, ראש מה שקרוי "מועצת בנימין", אחת מאותן משרות פיקטיביות בשטחים הכבושים על חשבון התקציב הציבורי שאזרחי ישראל משלמים עליהן ממון רב.

  * הידע שלך בתרבות החילונית הוא צר כנמלה, אם הוא מתמצה בזמרות מדונה ובריטני. מענין מדוע דווקא הן קרצו לך.
  הידע שלי ביהדות הוא אמנם לא בדרגת מומחה, אבל הוא ברמה של אדם משכיל, שזה הרבה מעבר לידע שלך על התרבות החילונית. אני יודע שהיהדות היא סופרמרקט ענק שתחת גגו מסתופפים הפכים מוחליטים, החל מאנשי חב"ד של המלך המשיח, דרך הפשיסטים והגזענים של גוש אמונים והמתנחלים עבור לנטורי קרתא האנטי ציונים ועד לרבנים למען זכויות אדם. כל אחד לוקח את מה שנראה לו כתשתית ועיקר.

  * אין צורך שתטריח עצמך לפרט חטאים ועוולות ופשעים בתולדות האיסלאם. אין דת שלא נושאת בחובה פשעים נגד האנושות ואלמנטים של ג’נוסייד במושגים של ימינו.
  די לך אם תעיין בספר יהושע, על השמדות העמים המתוארות בו, נשים וילדים, חי וצומח, הכל במצוות אלוהים.

  * יש תיאוריות רבות שלא עמדו במבחן הזמן, למשל, התיאוריה שיש אלוהים המשקיף עלינו ממעל.דווקא המרקסיזם אותו אתה מציין כתיאוריה שהכזיבה, נהנה בימים אלה מעדנה חדשה. בעיקר הניתוח של מרקס את מאפייני החברה הקפיטליסטית.

  * כפי שהזכרתי בתגובתי הקודמת, אינני רוצה לחיות תחת שלטון המונהג על ידי הלכה דתית, בין אם מדובר באימאמים, רבנים, או כמרים. לכן אתה יכול לחסוך לך את כל התאורים על הצפוי לי תחת שלטון מוסלמי, שבוודאי לא יהיה יותר טוב או רע מגורלם של הפלסטינים תחת שלטון רבני ההתנחלויות.

  * בענין הפליטים הפלסטינים, יש נוסחה של הליגה הערבית שמאד מקובלת עליי ודומני גם על ידי האיחוד האירופי (אפילו ארה"ב לא התנגדה) שמדברת על פתרון צודק שיושג בהסכמה בין הצדדים באמצעות מו"מ.

 20. לגדעון ספירו הגיב:

  לא ענית על השאלה הכי ברורה שעולה ממה שכתבתי.
  אחרי שהתנתקתי ואני מקווה שנמשיך להתנתק מעוד מקומות שאין לנו צורך להיות בהם..למה אני צריך להמשיך להיות בקשר עם העולם הערבי? אני לא מצייר תמונה דמונית אני בוחן סטטיסטיקות פשוטות של דמוקרטיה, ידיעת קרוא וכתוב, הישגים מדעיים, יחס לנשים וכו’ וכו’ ונכון לעכשיו ולא משנה כמה שנטען שגם אנחנו לא בדיוק מובילים כאן בתחומים מסויימים (ואני מסכים עם הטענות) עדיין אנחנו הרבה יותר טובים. להתנתק פירושו להתנתק . זכור לי שאורי אבנרי כתב פעם שהוא רוצה לראות במזה"ת משהו דוגמת האיחוד האירופי ואני עדיין חושב שהמשאלה הזאת אמורה להופיע בטור סאטירי. איחוד עם מי ?עם הרפואה המתקדמת שבירדן? עם השדולה למען הנשים שבאיראן? עם זוכי פרס הנובל ממצרים? נו ברצינות…
  בוא לא נשכח שבארצות האסלאם היחס ליהודים היה טוב כל עוד הם היו כנועים כמצווה באיסלאם וכאן ראוי להזכיר כמה מחזורי פרהוד שארעו בעיראק למשל.
  אני לא מצדיק את העוולות שלי אני פשוט נוקט בגישה שאם מישהו צריך למות – שזה לא יהיה אני גם אם זה אומר שאחרים ימותו בשביל זה. וזאת אגב גישה שהוכיחה את עצמה במשך מליארד שנות אבולוציה.
  אני יודע שיש לוחמי זכויות אדם בצד הערבי. חבל שאני שומע אותם פחות. אם בדומה למחסום ווטש בצד הישראלי היה מחסום ווטש פלסטיני שדואג למנוע ממחבלים מתאבדים לעבור נראה לי שזאת היתה פעילות אמיתית במקום גילגול עינים ודיבור על זכויות אדם.
  ולסיום – המלחמה למען זכויות האדם – אם היא חוצה גבולות הרי היא גם צריכה לחצות מציאות פוליטית. אדם שבאמת מאמין בזכויות אדם יגנה פיגוע גם אם הוא נעשה תחת כיבוש וילחם בצורה פוליטית בכיבוש כמצופה מפציפיסט אמיתי. אשמח אם תפנה אותי לאתר למען פציפיזם בצד הפלסטיני או האיסלאמי בכלל.

 21. דן תמיר, במענה לעקיבא הגיב:

  דוקה יש אלטרנטיבה אחרת להציע להם: אזרחות ישראלית שיויונית, בדיוק כמו למתנחלים ולכל אזרח ישראלי אחר. מה דעתך?

 22. גדעון ספירו הגיב:

  למתנחל,
  לקרוא אצלך תלונות על יחס לנשים בחברה הערבית, מעלה ספקות נוספים באשר לרצינותך. אתה שייך למגזר בחברה הישראלית שרבניה הפכו את האשה לרחם לאומי, שפחה למען "דמוגרפיה יהודית" אל מול מה שקרוי כאן "סכנת הדמוגרפיה הערבית". עוד פן של גזענות יהודית. ההתייחסות אל האשה כמכשיר הולדה למטרות לאומניות, היתה מקובלת למשל בגרמניה הנאצית.
  אז לפני שאתה דואג למעמדה של האשה הערביה תאבק נגד הפיכת האשה היהודית דתית לוולדנית ללא הפסקה, תתמוך בחינוך למען תכנון ילודה, ילודה מבוקרת ותבונית, לשימוש באמצעי מניעה, להפסיק לפעול לפי צו אלוהי פרימיטיבי של "פרו ורבו" ושל "אי שפיכת זרע לשווא".
  אין ספק שבחברה הערבית יש צורך בעבודה רבה בכל הקשור לקידום מעמד האשה ושיחרורה מכבלי הדת והשמרנות, ויש שם מי שעוסקים בנושא, אבל אתה לא האיש הנכון להטיף להם מוסר.

  אותו הדבר אמור באשר לעצות שאתה מנדב לארגוני זכויות אדם ערבים על מה ישימו דגש. זו עזות מצח. קודם תנקה את חצרך, תפעל להפסקת הפרות זכויות אדם שאתה לוקח בהן חלק, בשטחים הכבושים ובישראל גופה, ולאחר שתוכיח את ניקיון כפיך בנדון, נשמע אותך בתשומת לב ראויה.

  אני מציע לך להיות מעט יותר צנוע כאשר אתה עוסק בהשוואות למדינות ערב, מה עוד וישראל בהנהגת ימין לאומני ודתי מתקרבת בצעדי ענק לסוג משטרים של עריצות וקנאות לאומנית דתית.
  זכור, כי כמעט כל היהודים שזכו בפרסי נובל למדעים לא היו ישראלים. מדובר ביהודים שנתנו גט כריתות לגיטו היהודי דתי ולערכיו, והיו תוצר של חינוך ותרבות חילונים. באחת התגובות הקודמות שלך זילזלת בתרבות החילונית, אבל כאשר ברצונך לקנטר את מדינות ערב, אתה שולף לפתע את פרס נובל, שהוא סמל לתרבות וחינוך מדעי חילוני.

  הרעיון של הקמת איחוד מזרח תיכוני בדומה לאיחוד האירופי, הוא חזון נאצל שראוי בהחלט לשאוף אליו. העובדה שכיום הוא אינו ניתן למימוש אינו פוסל את אפשרותו בעתיד. אל תשכח שהיו תקופות בהיסטוריה שהחברה הערבית עמדה בקודקוד של חידושים מדעיים וטכנולוגיים. אין זה "רצון אלוהי" שהמתרחש כיום במדינות ערב, בדרך כלל משטרים שמרניים, בחלקם רודניים, יישאר כך לעד.
  להיפך, אין ספק שגם שם ישתנו הדברים. זכויות אדם ודמוקרטיה יתפשו את מקומם הראוי, החברה תעבור תהליך של חילון, ואין מניעה שהם יתפשו שוב את מקומם בקידמת החינוך המדעי והתרבותי. על כן החזון של איחוד מזרח תיכוני, שיחצה גבולות לאומיים וגיאוגרפיים, הוא מטרה אליה יש לשאוף.

  כמו כן אינני חושב שאתה האיש המתאים להציע לפלסטינים מאבק לא חמוש בכיבוש, בעיקר כאשר אתה וחבריך הם חלק מהכיבוש החמוש והאלים. תשאיר את זה למי שמתנגד ופועל נגד הכיבוש האלים והאכזרי של ישראל.

  ולבסוף, יש פציפיסטים ערבים, לא רק בישראל ובפלסטין. במדינות ערב לא מעטות יש ארגונים הדוגלים בשינוי חברתי ופוליטי באמצעות מאבק לא אלים. אם זה באמת מענין אותך, תכנס לאחד ממנועי החיפוש המוכרים, ותתפלא על המיגוון שתמצא שם.

 23. "המתיישב המקורי" לשעבר הגיב:

  כנראה שאת הרעיון המרכזי שלי לא הבנת, כאשר ספציפית הזכרתי את בריטני ומדונה.
  אצטרך לחזור איתך לתקופה שלפני האמונה באל אחד, שאתה מזלזל וסולד ממנה כל כך, תקופה של בערך 5000-10000 לפנה"ס למניים ושלא קיימת למניננו (לא התקבצנו עדיין כעם, *מעמד הר סיני תחילת הספירה), תקופה חשוכה למין האנושי, שנרשמה בכתבים מזרחיים בעיקר, מהמזרח הרחוק עד לקרוב ואף לאירופה במערב , תקופה שבה האלים בשר ודם היו קיימים, לפני שנהפכו לצלמים אבנים או לגופים שמימיים, דוגמאות להם: דגון, בעל, הורוס,רע, אמון,איסיס, אנוביס, זיריס, טאנטריים, אלים הלניסטיים למינהם, זאוס, אריס, בעל, נחש בני עמון וכו’.
  אלי שקר אלה, למרות שאני לא מטיל ספק בשחצנות ובאמביציה החדשנית שלהם לפחות לאותה תקופה, היו אנשים בשר ודם, מלכים נסיכים או סתם שרי צבא בעלי צבאות אדירים ועבדים, ששלטו בכל נקודה שנמצאת בגלובוס בצורה כל כך אכזרית ואבסולוטית, זו הייתה האופנה אז שחצתה גבולות, שאני ואתה לא נוכל להבין אותה לעומקה אי פעם, לא משנה באיזה מקור עתיק נעיין, למרות שהחוסר של מקורות מתקופה זו אדירים, האלים ה"פחותים" שהגיעו בהמשך, קרי הפרעונים סיפקו לנו ידע רב, בכתבי ה"חרטומים", יוצא מעיון בכתבים אלה של היסטוריונים ואנתרפולוגים,בעיקר יהודיים ומוסלמיים (שחדשים יותר ולכן פחות מדויקים), שאלי שקר אלה, ביקשו סגידה אבסולוטית אל גופם ולבשרם, כלומר סגידה של בשר ודם, השתחוות אפיים, מכל הבחינות ובכלל אם זכית להביט בו בכל מובניו, יצירת צלמים, פסלים, משחקים וסיפורים בדמותו וצלמו וכן הלאה, כלומר בשביל לרצות את האל היית צריך כמה שיותר פיזית ורוחנית להיות דומה לו, פני העם כפני האל השיקרי שלו אם תרצה, לכן האנושות נראתה איך שנראתה בעבר, דרגת המאמינים שלו לסיכום העניין, נמוכה יותר משל עבד, כי לעבד יש אפשרות להיות בן חורין בנפשו בניגוד ל"מאמינים" הריקים שנפשם הייתה משועבדת ומאמינה ללא הבנה, שמנהיג אותם אל כביכול.
  היו ניסיונות מועטים למרידה, במצרים (הפרעה אחנאטון), חצי האי ערב ועוד כמה מקומות והם נכשלו, עד שאבינו הראשון נולד, אברם, אברם זלזל כבר מגיל קטן בסברה של סגידה לאל בשר ודם וההמשך ידוע לכל בר דעת, יהודי או לא, אברם הפך לאברהם.
  היהדות כדת מונותאיסטית ראשונה, סולדת ומתעבת כל סגידה כזו ואחרת לבן אנוש, כלומר חיקוי מלבושו, לא סתם הדיבר הראשון שלנו הוא: " "א?נ?כ?י י?ק?ו?ק א?ל?ה?יך? א?ש??ר הו?צ?את?יך? מ?א?ר?ץ מ?צ?ר?י?ם מ?ב??ית ע?ב?ד?ים" לא סתם היינו עבדים, היינו עבדים לאלים של בשר ודם ועכשיו אנחנו עובדים אל רוחני, ללא גוף או מערכות פיזיות, המהפכה הרעיונית הזאת כל כך גדולה ויש הרואים בה, את ראשית גאולת המין האנושי ולא רק את עם ישראל, לכן עם ישראל נחשב לבכור, בכור המורדים באלי השקר בשר ודם, העם שהייתה לו החוצפה הכל כך גדולה למרוד שוב ושוב באלים אלה, כמובן ע"י המנהיג והנביא הכי גדול שלנו, משה רבינו, שלמרות שסומן כרכושו של ה"אל" רעמסס, סימן שנצרב בלשונו, מרד בו ושפך את ערוותו ברבים.
  עכשיו אתה טוען בציניות ובסטיגמתיות ולמה אני מזכיר את בריטני ומדונה, בטח בגלל נתוניהן הפיזיים, שאני דתי כמוני עורג עליהם, אז זהו שלא, לא רק שלדעתי הנתונים האישיים שלהן לא משהוא, אני גם מתעב ונרתע מהן, ה"אליליות נוער" האלה שהזכרתי, הם טרנספורמציה לינארית לאלי השקר בעבר, הבורגנות האונבירסאלית הפשוטה סוגדת מעריצה ומחכה אותן והכי גרוע, היא משועבדת אליהן בנפשם, ללא ידיעתן בדיוק כמו בעבר, זה הצער הבסיסי והרעיוני, של המונותאיסטים המזרחי כלפי המערב ואם תרצה בסיס המחלוקת כולו, ביננו לבינכם, מי הם מודלי החיקוי של הרוב הבורגני אצלכם: שקספיר, גותה, דה וינצ’י, מרכס, איינשטיין, ניוטון, פרויד, ניטשה, גוטפריד, קינג מרטין לותר, והעתיקים: סוקרטס, אפלטון, אפיקורס, האם הם מופיעים כאייקוני תרבות אצלכם: כמו, משה, אברהם והרמב"ם אצלנו, אפילו, אפלטון ואפיקורס זכו אצלנו למקום בתרבות היהודית (הרמב"ם), אבל אצלכם כמובן אייקוני התרבות הם: מייקל ג’קסון המסכן שצלבתם, מדונה הזיקית, בריטני הנבובה, כריסטינה הסתומה, אלויס ודין בעלי הנטיות להרס עצמי נוסח נירון קטן וכו’… עם איזה מטען תקפיצו את האנושות קדימה, האנושות מתפתחת רק שהרוב העסוק בעיניים דיומא מתעורר ע"י מנהיגים אמיצים וחזקים, מפסיק בעניניו ומתלכד למטרה מוגדרת.
  בקשר לזה שפנים רבים ליהדות זה נכון, אבל האל, התורה וההלכות הינם אחד ולא משתמעות לשתי פנים, אם כתוב: ""ומזרעך לא תתן להעביר למולך", אתה לא תעשה זאת, ל?א ת?ח?מ?ד ב??ית ר?ע?ך?, ל?א ת?ח?מ?ד א?ש??ת ר?ע?ך?, לא משנה מה מוצאו (גם ערבי) הוא שכנך ואתה לא עושה זאת, אין איפה ואיפה, לכן נוער הגבעות והחוטאים מוקעים וחיים מחוץ למחנה שלנו, התמיכה בהם ניתנת רק בשביל חינוך הלכתי וכתרוץ להחזירם לדרך התורה והמוטב, קרי לשנות את חשיבתם ש: "יצר האדם רע מנעוריו" וללא הכוונה הפוטנציאל שלהם להרס יכול להיות תנ"כי, המטרה הסופית שהם יבינו זאת.
  בנוגע למשיחיים שבעיני רוב הציבור הדתי, הם עירוב שעתנז(מוטציה יהודית-נוצרית), של אמונה באל רוחני למשיח בשר ודם בלבד, אני לא אלאה אותך במחלוקת העמוקה הזו, הרעיון הסופי הוא, שחלקם טועה ונפל למשיכה של אמונה באדם כזה או אחר, במקרה זה משיח בשר ודם שחי ויחזור בתחיית המתים, כדוגמת חב"ד ולא משיח, אלוהי, אנרגתי, מעין ישות מקרינת אור, בניגוד למנהיגים בשר ודם, כדוגמת משה רבינו, אליהו הנביא, דוד המלך וכו’,לפי התורה: משיח בית יוסף יהיה בשר ודם אך יהרג ואחריו יגיע משיח שמקורו לא אנושי ולא קשור כלל לראשון שהיה רק כלי אלוהי, זהו משיח בית דוד, מקור מישנתי מתמצת: "הקב"ה אומר למשיח בן דוד: שאל ממני דבר ואתן לך! כיוון שראה משיח בן יוסף שנהרג, אמר לפניו: רבונו של עולם! איני מבקש ממך אלא חיים" (סוכה נב-א), המקורות הן ללא עוררים אך תמיד יהיו כאלה שיקחו דבר אחד וישתמשו בו כנשק להצדקת הפראיות שבתוכם ולא יסתכלו עליו מכל הכיוונים, כלומר ינסו ליצור תקדים והלכה מחודשת, למרות שכתוב: "לא תוסיפו על הדבר אשר אנכי מצווה אתכם ולא תגרעו ממנו לשמור את מצוות ה’ אלוקיכם" (ד,ב), בעיני הרבנות הראשית, הם חוטאים אולי פחות ממך אבל עדיין:), בגלל זה קשה לרבנים האורתודוקסים להתמודד עימם, אין להם כמעט סמכות עליהם ועל מנהיגהם ופה ההנהלה שלנונכנסה ברווח הפרוץ.
  בקשר לזה שכל הדתות בעלות עוולות כאלה ואחרונות, ברמה היסטורית שווה, אני לא מסכים, היהדות התצוותה למצוא לעצמה חבל ארץ קטנטן יחסית לגלובוס ולא לכבוש את כל העולם בצורה גלובאלית ולהטמיע את כל תושביו כיהודים שומרי תרי"ג מצוות, קרי, הנצרות והאיסלאם שדווקא מסכים אני אתך, שהינן שוות במידת ההרס הרוחני-מטפיזי שלהן.
  חבל ארץ זה ניתן לנו כדי לשמש במקור, מאבק באלי השקר, אתה טוען שסיימנו מאבק זה, אני טוען שהוא עדיין לא נגמר וכשהוא יגמר, השינוי יתבקש מאליו ואולי דרכך תתאים, אבל הזמן עדיין לא הגיע לפי גישת היהדות.
  ההבדל המהותי לבין האיסלאם לנצרות,הוא שכמה צינית ההיסטוריה שהפכה את האיסלאם לדת הילכתית כמו היהדות, הנצרות היא לא הילכתית אלא דת משיחית, האיסלאם קרוב יותר בכתוביו ליהדות ושומר אף חלק מתרבות ההלכות והאגדות שאבדו לתושבי חצי האי היהודים, אך הוא התפתח בראיה היסטורית (לא פילוסופית) לעומת היהדות לדרגה גבוהה יותר של דת מטמיעת תרבויות ומשמידת עמים כמו הנצרות המשיחית שחסרת הכלים המסויים שפותחו בדת האיסלאמית, ההבדל שהאיסלאם כוחו ועוצם ידו הוא בתהליך ההטמעה שלך למוסלמי, לא משנה מה אתה מאיפה מקורותיך הגזע ,הדת והתרבות לא משחקות תפקיד כזה או אחר, אני אקצין ואומר שאם היה חי איתו מין תבונתי אחר שלא מקורו באנוש(היהדות טוענת שאלוקים בורא עולמות ומחריבן), גם הוא היה מוטמע, במכה בחאג’ המפורסם, לא תחוש הבדל, בין אדם למשנהוא, אולי ישארו שאריות של דמותם החיצונית,הערבית, האפריקאית, אירופאית או האסייתית, אך חשיבתם, מבטם ומנהגיהם, הם כקולקטיב מפחיד, שסוציולוג שמסתכל מהצד יחשוב שעל כולם שוררת אותה צורת מחשבה של גינונים פילוסופים ופיזיים כאלה ואחרים, מה שמדהים שמקורתיהם הם כל כך שונים, לרגע אני ואתה וכל אדם נהיה שבויים בקסם של הקולקטיב הזה, שאולי יוכיח שכולנו נולדנו שוים, ששאף לתוכו עשרות עמים, אך במחשבה שנייה ועמוקה יותר תבוא עליך הדאגה לשמירת תרבותך והיחודיות השונה והכל כך מיוחדת שלך, דאגות אלה בעיקר היו מנת חלקם של יהודי תימן, שפחדו לאבד עד כדי כך את זהותם ואת ה"אני" העצמי שלהם ששייך איך לא ליהודי שבהם, האיסלום בכח היה אכזרי ובה בשיא שכלולו בגזירת היתומים, ששוכללה ופותחה על ידיו עם השנים, אך למרות ניסיונתהם הם לא הצליחו לשבור את היהודים הללו, שהוכיחו שהבסיס של הדת הזה הוא חזק, ערכי ואף הומני, למסתכל בעיניים מערביות.
  בהקשר להסתייגות הרבה של הציבור החילוני שמגיעה לאוזני לא פעם ולא פעמיים, לגבי המשפט: "יהודי לא מגרש יהודי", הנתפס בעינהם כפאשיסטי-גיזעני, הכוונה שלו לגבי היהודים שקרובים אחד לשני בדעותיהם ואחים למעשה לתפיסה שאח לא יכול חנך אח מבחינה פילוסופית ופיזית, רק האבא והאמא מחנכים ויכולים לגרש את היהודי מביתו, כלומר כח עליון כזה או אחר ופה ישנה מעין קריאת תיגר לציבורך אל תנסו לחנך אותנו, אתם ואנחנו אנושיים (כלומר אחים) תנו לקב"ה לחנך אותנו, אנכם עליונים וצדיקים מאיתנו, עודכם עדיין בני אנוש ותמותה.
  מקווה שהצלחתי לשבור, סטיגמה שטחית כזו ואחרת לפחות לגבי היסתכלותי בנושא, ה"אליליות" וה"כוכביות" (עכו"ם למינה) שלכם, אשמח להארות והערות כלפיך בנושא זה, נכון שאין אני משכיל בתרבות המערב, אך ידיעותי בתרבויות המזרח אם ארצה או לא, משביעות את רצוני, לפחות לפי דעתי, מכיוון שהם קשורות כל כך למקורות היהדות, זה עדיין בשבילי מספק ומניח את הדעת, איני מתנגד לעיין ולקרוא חידושים כאלה מהמערב או בכלל ועושה זאת דרך קבע האמת, אין מצווה בתורה שאוסרת עליך ללמוד ידע כזה או אחר, בלאמץ אותו כאורח חיים, מפה הדיעה חלוקה, לאן הוא חותר ומאיפה מקורותיו.

 24. "המתיישב המקורי" לשעבר הגיב:

  בקשר לזה שפנים רבים ליהדות זה נכון, אבל האל, התורה וההלכות הינם אחד ולא משתמעות לשתי פנים, אם כתוב: ""ומזרעך לא תתן להעביר למולך", אתה לא תעשה זאת, ל?א ת?ח?מ?ד ב??ית ר?ע?ך?, ל?א ת?ח?מ?ד א?ש??ת ר?ע?ך?, לא משנה מה מוצאו (גם ערבי) הוא שכנך ואתה לא עושה זאת, אין איפה ואיפה, לכן נוער הגבעות והחוטאים מוקעים וחיים מחוץ למחנה שלנו, התמיכה בהם ניתנת רק בשביל חינוך הלכתי וכתרוץ להחזירם לדרך התורה והמוטב, קרי לשנות את חשיבתם ש: "יצר האדם רע מנעוריו" וללא הכוונה הפוטנציאל שלהם להרס יכול להיות תנ"כי, המטרה הסופית שהם יבינו זאת.
  בנוגע למשיחיים שבעיני רוב הציבור הדתי, הם עירוב שעתנז(מוטציה יהודית-נוצרית), של אמונה באל רוחני למשיח בשר ודם בלבד, אני לא אלאה אותך במחלוקת העמוקה הזו, הרעיון הסופי הוא, שחלקם טועה ונפל למשיכה של אמונה באדם כזה או אחר, במקרה זה משיח בשר ודם שחי ויחזור בתחיית המתים, כדוגמת חב"ד ולא משיח, אלוהי, אנרגתי, מעין ישות מקרינת אור, בניגוד למנהיגים בשר ודם, כדוגמת משה רבינו, אליהו הנביא, דוד המלך וכו’,לפי התורה: משיח בית יוסף יהיה בשר ודם אך יהרג ואחריו יגיע משיח שמקורו לא אנושי ולא קשור כלל לראשון שהיה רק כלי אלוהי, זהו משיח בית דוד, מקור מישנתי מתמצת: "הקב"ה אומר למשיח בן דוד: שאל ממני דבר ואתן לך! כיוון שראה משיח בן יוסף שנהרג, אמר לפניו: רבונו של עולם! איני מבקש ממך אלא חיים" (סוכה נב-א), המקורות הן ללא עוררים אך תמיד יהיו כאלה שיקחו דבר אחד וישתמשו בו כנשק להצדקת הפראיות שבתוכם ולא יסתכלו עליו מכל הכיוונים, כלומר ינסו ליצור תקדים והלכה מחודשת, למרות שכתוב: "לא תוסיפו על הדבר אשר אנכי מצווה אתכם ולא תגרעו ממנו לשמור את מצוות ה’ אלוקיכם" (ד,ב), בעיני הרבנות הראשית, הם חוטאים אולי פחות ממך אבל עדיין:), בגלל זה קשה לרבנים האורתודוקסים להתמודד עימם, אין להם כמעט סמכות עליהם ועל מנהיגהם ופה ההנהלה שלנונכנסה ברווח הפרוץ.
  בקשר לזה שכל הדתות בעלות עוולות כאלה ואחרונות, ברמה היסטורית שווה, אני לא מסכים, היהדות התצוותה למצוא לעצמה חבל ארץ קטנטן יחסית לגלובוס ולא לכבוש את כל העולם בצורה גלובאלית ולהטמיע את כל תושביו כיהודים שומרי תרי"ג מצוות, קרי, הנצרות והאיסלאם שדווקא מסכים אני אתך, שהינן שוות במידת ההרס הרוחני-מטפיזי שלהן.
  חבל ארץ זה ניתן לנו כדי לשמש במקור, מאבק באלי השקר, אתה טוען שסיימנו מאבק זה, אני טוען שהוא עדיין לא נגמר וכשהוא יגמר, השינוי יתבקש מאליו ואולי דרכך תתאים, אבל הזמן עדיין לא הגיע לפי גישת היהדות.
  ההבדל המהותי לבין האיסלאם לנצרות,הוא שכמה צינית ההיסטוריה שהפכה את האיסלאם לדת הילכתית כמו היהדות, הנצרות היא לא הילכתית אלא דת משיחית, האיסלאם קרוב יותר בכתוביו ליהדות ושומר אף חלק מתרבות ההלכות והאגדות שאבדו לתושבי חצי האי היהודים, אך הוא התפתח בראיה היסטורית (לא פילוסופית) לעומת היהדות לדרגה גבוהה יותר של דת מטמיעת תרבויות ומשמידת עמים כמו הנצרות המשיחית שחסרת הכלים המסויים שפותחו בדת האיסלאמית, ההבדל שהאיסלאם כוחו ועוצם ידו הוא בתהליך ההטמעה שלך למוסלמי, לא משנה מה אתה מאיפה מקורותיך הגזע ,הדת והתרבות לא משחקות תפקיד כזה או אחר, אני אקצין ואומר שאם היה חי איתו מין תבונתי אחר שלא מקורו באנוש(היהדות טוענת שאלוקים בורא עולמות ומחריבן), גם הוא היה מוטמע, במכה בחאג’ המפורסם, לא תחוש הבדל, בין אדם למשנהוא, אולי ישארו שאריות של דמותם החיצונית,הערבית, האפריקאית, אירופאית או האסייתית, אך חשיבתם, מבטם ומנהגיהם, הם כקולקטיב מפחיד, שסוציולוג שמסתכל מהצד יחשוב שעל כולם שוררת אותה צורת מחשבה של גינונים פילוסופים ופיזיים כאלה ואחרים, מה שמדהים שמקורתיהם הם כל כך שונים, לרגע אני ואתה וכל אדם נהיה שבויים בקסם של הקולקטיב הזה, שאולי יוכיח שכולנו נולדנו שוים, ששאף לתוכו עשרות עמים, אך במחשבה שנייה ועמוקה יותר תבוא עליך הדאגה לשמירת תרבותך והיחודיות השונה והכל כך מיוחדת שלך, דאגות אלה בעיקר היו מנת חלקם של יהודי תימן, שפחדו לאבד עד כדי כך את זהותם ואת ה"אני" העצמי שלהם ששייך איך לא ליהודי שבהם, האיסלום בכח היה אכזרי ובה בשיא שכלולו בגזירת היתומים, ששוכללה ופותחה על ידיו עם השנים, אך למרות ניסיונתהם הם לא הצליחו לשבור את היהודים הללו, שהוכיחו שהבסיס של הדת הזה הוא חזק, ערכי ואף הומני, למסתכל בעיניים מערביות.
  בהקשר להסתייגות הרבה של הציבור החילוני שמגיעה לאוזני לא פעם ולא פעמיים, לגבי המשפט: "יהודי לא מגרש יהודי", הנתפס בעינהם כפאשיסטי-גיזעני, הכוונה שלו לגבי היהודים שקרובים אחד לשני בדעותיהם ואחים למעשה לתפיסה שאח לא יכול חנך אח מבחינה פילוסופית ופיזית, רק האבא והאמא מחנכים ויכולים לגרש את היהודי מביתו, כלומר כח עליון כזה או אחר ופה ישנה מעין קריאת תיגר לציבורך אל תנסו לחנך אותנו, אתם ואנחנו אנושיים (כלומר אחים) תנו לקב"ה לחנך אותנו, אנכם עליונים וצדיקים מאיתנו, עודכם עדיין בני אנוש ותמותה.
  מקווה שהצלחתי לשבור, סטיגמה שטחית כזו ואחרת לפחות לגבי היסתכלותי בנושא, ה"אליליות" וה"כוכביות" (עכו"ם למינה) שלכם, אשמח להארות והערות כלפיך בנושא זה, נכון שאין אני משכיל בתרבות המערב, אך ידיעותי בתרבויות המזרח אם ארצה או לא, משביעות את רצוני, לפחות לפי דעתי, מכיוון שהם קשורות כל כך למקורות היהדות, זה עדיין בשבילי מספק ומניח את הדעת, איני מתנגד לעיין ולקרוא חידושים כאלה מהמערב או בכלל ועושה זאת דרך קבע האמת, אין מצווה בתורה שאוסרת עליך ללמוד ידע כזה או אחר, בלאמץ אותו כאורח חיים, מפה הדיעה חלוקה, לאן הוא חותר ומאיפה מקורותיו.

 25. לגדעון הגיב:

  א. אינני מתנחל ואינני דתי. נראה לי שדי התבלבלת ביני לבין הכותב "מתיישב מקורי לשעבר" .
  ב. דיברת על דמוניזציה של האיסלאם ועניתי במילים ברורות ש – מה לעשות זה די מבוסס. דוגמאות פרסי הנובל הן רק אחת משלל הדוגמאות שניתן להביא לנחשלותו של פלג זה בעולם.
  ג. הייתי מציע לך לנהוג צניעות ובוודאי לא לשייך אותי ללא ידיעתי לפלג מסויים ולייחס לי יחס מסויים לנשים.
  ד. אינני מחכה לנקיון חצרי בכדי להעביר ביקורת על אחרים – הכלל נאה דורש נאה מקיים חל גם הפוך. עם אוייב נלחמים בשיטות שלו וכרגע כאשר אנחנו במלחמה נגד יישות כמו הערבים על כל המשתמע מכך – מה לעשות זכויות אדם יופרו פה ושם.
  ה. אני מנדב לארגוני זכויות האדם הערבים על מה לשים דגש משום שיש נטייה בצד הערבי למה שקרוי בפסיכולוגיה "הנקודות העיוורות" – לא לראות כיצד הצד שלך נוהג בצורה שאינה אנושית.
  ו.בכיוון אליו הולך העולם הערבי נראה לי שאולי ניני נכדי יזכו לראות ניצוץ של אופציה לאפשרות להקמת גוף כדוגמת האיחוד האירופי. ובנוגע לשאיפה – לשאוף זה טוב כל עוד אתה לא חי במרחק של מאות שנים קדימה אלא מודע לכאן ועכשיו.
  ז. אינני חלק דרך ההתנחלויות ב"כיבוש האלים והאכזרי" וחלקי אכן היה כחייל בסיירת. אבל לא ענית על שאלה פשוטה – שומרי זכויות האדם לא אמורים לגנות כל הרג? אם כן מדוע לא שומעים אותם ואם לא אולי בעצם הערבים זכאים ליותר זכויות?
  ח. לא ענית על השאלה הפשוטה – מדוע יש צורך להישאר בקשר עם מי שהיום הולכים לכיוון ה"חצר האחורית של העולם"? נתנתק מהם. יהיה מעניין לראות מה יקרה כשתושבי עזה לא יוכלו לבוא לעבוד כאן כי נגמר הכיבוש ואין לנו אחריות עליהם. או לחילופין שהם ירצו לקבל כאן טיפול רפואי במקום לעבור ניתוח בבי"ח פלסטיני טיפוסי..אני בטח לא צריך לתת מיטות בשבילם בבתי חולים – תציע את הרעיון הזה בארה"ב למשל ותראה באילו פרצי צחוק תתקל.
  ט. ולבסוף אם כבר נגעת בדעותי הפוליטיות אסביר בפשטות שאני שייך ל"שמאל הפרקטי" . אני לא רוצה התנחלויות כי זה לא כלכלי בדיוק כמו שאני לא רוצה כאן שלטון דתי כי זה מטומטם. כל מה שאני רוצה זה לחיות כאן בשקט ואם זה אומר שצריכה לקום חומה אז תקום חומה ואם אחרי החומה אני אצטרך לשלוח מטוסים שיהרסו כפרים שמהם יוצאים פיגועים – ממש לא אכפת לי.הדרך למנוע זאת היא פשוט להפסיק עם הפיגועים. ואם נחזור לתגובות הקודמות על גישות שהוכיחו את עצמן אז שוב – גישת החזק שולט היא היחידה שנבחנה והצליחה בכל תחום לאורך כל שנות האוולוציה.
  גדעון – שאמא שלו תבכה ולא אמא שלי – במילים הכי פשוטות.

 26. גדעון ספירו הגיב:

  הטקסט הארוך שלך לא מצליח לערפל את האלמנט האלילי שביהדות שלך. יהדות הדם והאדמה שמקדשת פיסות קרקע שבכלל לא שייכות לך ובחסות "הקודש" אתה גוזל אותן מבעליהן, היא עבודת אלילים גרועה מזו שאתה מתאר בטרם הופעת היהדות.
  אתה מציין את המצווה "לא תחמוד בית רעך", אבל זה דיוק מה שאתה עושה בשטחים הכבושים. חומד את בתיהם, קרקעותיהם ועציהם של שכניך, באכזריות, ברוע וברשע (שהוא האח התאום של יש"ע).ויש להוסיף, לא רק בשטחים הכבושים, גם בתוך ישראל נעשו הדברים כאשר הופקע רכושם של אזרחים ערבים על מנת לישב עליהם יהודים.
  אתה חוזר על השטות שכבר חטאת בה קודם לכן, כאשר אתה מתייחס אל החילונים כאל מקשה אחת שכולם מעריצים זמרים וזמרות נוסח ג’קסון או מדונה.
  מה לעשות והחילונים אינם מקשה אחת, והאייקונים התרבותיים של רבים הם אריסטו שקספיר, גתה (ולא גותה) מרקס, איינשטיין, מרטין לותר קינג ואחרים. ובמאמר מוסגר אוסיף שהערצת זמרים טובים עדיפה על הערצת הרבי מלובביץ או הרב המכונה "הרנטגן" או רבני השטחים הכבושים.
  "יהודי לא מגרש יהודי" היא סיסמא גזענית מסריחה ומחליאה, וההסברים שלך לא מקהים את ניבזותה.
  כאדם חילוני שמסתייג מכל המימסדים הדתיים העשירים והעושקים, לא מאמין בבורא עולם כפי שהבירוקטיה הדתית מנסה למכור, לא רואה שום קדושה בכתבים הדתיים, רואה בנציגי האל עלי אדמות של כל הדתות כמי שמוכרים סחורה קלוקלת ומזוייפת, אין לי כל כוונה להצטרף לאחת מהן. מכאן תבין שאין לי עניין להיכנס איתך לויכוח תיאולוגי.
  בכך אני מסיים את חילופי הדברים בינינו.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים