הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-3 בספטמבר, 2005 6 תגובות

הסרט "שביתה" הוא סרט דוקומנטרי המתאר את ניסיון ההתארגנות של עובדי חיפה כימיקלים דרום ותבוסתם אל מול כוחו של ההון המחובר לשלטון. הסרט הוקרן בפסטיבל הקולנוע בירושלים וזכה לשבחים. שני בימאי הסרט החליטו לצאת עם הסרט למסע בישראל ולהקרינו במגוון רחב של מקומות שהסרט לא היה מגיע אליהם בהפצה מסחרית. חשוב שאנשים יבואו ויצפו בסרט ביחד באולם. לאחר כל הקרנה ייערך דיון בהשתתפות הקהל בו ישתתפו גיבורי הסרט. מסע ההקרנות נעשה באופן עצמאי לחלוטין, ללא תמיכת שום גוף מסחרי, ציבורי או פוליטי. חשוב שכמה שיותר אנשים יגיעו לצפות בסרט ויטלו חלק בדיאלוג.

הסרט "שביתה" מספר את סיפור מאבקם של מספר עובדים צעירים במפעל כימי בדרום הארץ, שמנסים להתארגן ולהקים ועד. הם לא רוצים העלאה בשכר, הם רק רוצים שיתייחסו אליהם בצורה אנושית יותר. שהם יוכלו להגיד "אנחנו" במקום "אני". אבל בעל המפעל חושב אחרת, והוא יעשה הכל כדי שלא יהיה ועד במפעל. הוא מרסק אותם. במקרה הוא גם חברו הטוב של ראש הממשלה.


הסרט מתאר את תהליך הריסוק של חבורת אנשים שניסתה ליצור קהילה סולידרית במקום העבודה. אותם פועלים צעירים סבלו מדיכוי והשפלה, דיכוי שנוטע בעובד תחושה של ניכור וחוסר אונים אל מול בעלי ההון, שמרכזים בידם עוצמות אדירות.


זהו סיפורם של חבורת אנשים שניסו להרים ראש כנגד תחושת הפחד השולטת במקום העבודה, תחושה המוכרת כל כך לעובדים רבים בישראל, לא רק לפועלים במפעל כימי בדרום אלא גם במשרדי עורכי דין וחברות היי-טק במרכז.


זו השפעתו העיקרית של שלטון ההון על חיינו – הוא משאיר אותנו מבודדים וחסרי אונים.


כאקט של ניסיון לשבור את הפחד, החלטנו לעשות מעשה שמהווה אקט פוליטי אזרחי ותרבותי – להפיץ את הסרט בעצמנו, בצורה עצמאית לחלוטין, בכל המקומות בהם הוא לעולם לא היה מוקרן אם היה מופץ בצורה מסחרית: דימונה, באר שבע, קרית גת, אשדוד, כפר-סבא, סביון, נתניה, אום אלפחם, מעלות, עפולה, מגדל העמק, קרית אתא, נצרת, טבריה, קרית שמונה.


החלטנו לצאת למסע ההקרנות ללא חסות של שום גוף מסחרי או פוליטי כדי להוכיח לעצמנו שייתכן דיאלוג בינינו לבין אזרחים כמונו ברחבי הארץ, שנוכל גם אנחנו וגם הם לשאוב כוח מהדיאלוג הזה.


הסרט יוקרן במתנ"סים, בתי כנסת, אולמות תרבות וסינמטקים. לאחר כל הקרנה תתקיים שיחה עם גיבורי הסרט והבמאים.


אנו מתכוונים להגיע יום לפני ההקרנה למקום בו יוקרן הסרט, לחלק הזמנות ודפי מידע, ולהזמין באופן אישי את תושבי המקום להקרנה.


מקצת מהביקורות שהתפרסמו בעיתונות ובאינטרנט על הסרט לאחר הקרנתו בפסטיבל הסרטים בירושלים:


"דרמה ישראלית מרגשת מאוד, שהיא גם חריפה ונועזת, ובשיאה היא משרטטת דיוקן אנושי של מציאות ישראלית, שהקולנוע והטלוויזיה המקומיים לרוב מתעלמים ממנה", (אורי קליין, "הארץ", 11.7.05)


"סרט נוקב, מלודרמטי, מחכים וסוחף", (מאיר שניצר, "מעריב", 11.7.05)


"כל מי שרוצה להבין את החברה הישראלית, ולא רק את מצבם של עובדים בה, חובה עליו לראות את הסרט", (איציק ספורטא, "העוקץ", 2.8.05)


את הסרט ביימו אסף סודרי ואמיר טאוזינגר והוא הופק על ידי הערוץ הראשון ובתמיכת פרויקט קולנוע של קרן רבינוביץ’. לפרטים נוספים: אסף סודרי 052-3752938 asafsudry@gmail.com; אמיר טאוזינגר 054-5997426 amirtausinger@yahoo.com או באתר www.shvita.net

תגובות
נושאים: מאמרים

6 תגובות

 1. יעל צדוק הגיב:

  סרט אדיר חובה לראות

 2. ניצן אביב הגיב:

  הואילו נא לתקן את התאריך של הקרנת הסרט "שביתה" בסינימטק ת"א , במקום 7 בספטמבר יש לתקן ל: 7 ב א ו ק ט ו ב ר

 3. מרים ברגמן הגיב:

  ראיתי את הסרט ואני בהלם.כאזרחית וכמורה להסטוריה ואזרחות, המלמדת שנים רבות את תלמידי שחופש ההתאגדות הוא אחד העקרונות החשובים ביותר של המשטר הדמוקרטי,חשבתי שאני מכירה את החברה הישראלית.היה לי ברור שבשנים האחרונות קיים "ג’ונגל" ביחסי העבודה,אבל לא תארתי לעצמי שמציאות שהסרט המדהים מתאר אפשרית בכלל בישראל.זן מציאות שאני מכירה מהמחקר ההיסטורי,העוסק בהקמת האיגודים המקצועים במערב אירופה במחצית השניה של המאה ה-19.

  כל הכבוד ליוצרי הסרט המהים הזה. אבוא לסינמטק לראותו שנית כאות הזדהות.

  בברכה מרים ברגמן

 4. שני הגיב:

  סרט פשוט עוצר נשימה !!!
  לא להאמין שקיימים דברים כאלה ב"מדינה דמוקרטית" כשלנו…..בושה…
  חזק ואמץ ליוצרי הסרט ולגיבוריו!!!

 5. שפוי הגיב:

  לכן צריך להחזיר את העבודה המאורגנת .
  וועד חברת חשמל – כל הכבוד

 6. מיקי בנימיני הגיב:

  סרט מהפנט. נותן בעיטה עמוק בבטן.
  יוצרי הסרט והעורכת, עשיתם עבדות קודש.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים