הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-5 בספטמבר, 2005 5 תגובות

האסון-טבע בניו אורלינס הפך במהרה לשיעור במדעי החברה. בימים ספורים נחשפו לעיני-כל הצדדים האפלים של המציאות האמריקאית. ארה"ב היא חברה אולטרא מעמדית ובתור שכזאת היא מטפחת ומנציחה את הגזענות. כולם הבינו שעדיף להיות לבן ועשיר מאשר להיות שחור ועני. אך החסידים השוטים של המשטר הרכושני בארץ ההזדמנויות הבלתי מוגבלות סירבו להכיר שמצב זה הוא עניין של חיים או מוות עבור המוני בני אדם.

אכן העושר קיים והארץ היא עשירה. אך העושר מתרכז בידיים ספורות ומשרת קודם כל את הצרכים של אליטה מעמדית חמסנית, שאינה שוכחת להפריש את הסכומים הנחוצים למימון מלחמות קולוניאליות, לקנות את השלטון ולשחד את התקשורת. כך לא נמצאו המיליונים הבודדים שהיו נחוצים לחזק את הסכרים המגינים על העיר. כך התמהמה העזרה שהיתה כה נחוצה. כך טיפלו בניצולים כאילו מדובר בחיות ולא בבני אדם.


על גבי המסך הקטן בביתנו ראינו את התוצאות האיומות של משטר המבוסס על רכוש וקניין פרטי, משטר המטפח את האנוכיות ואת החמסנות – ואכן זהו פני הקפיטליזם.


אל מול המחזה המביש שסיפק לנו "טיפולו" של ממשל בוש במשבר, קיימות לא מעט תופעות של סולידריות אנושית. סולידריות זו היא מפתח למשטר אלטרנטיבי – סוציאליזם שמו.

תגובות
נושאים: מאמרים

5 תגובות

 1. יצחק גקי אדרי הגיב:

  קתרינה השחורה

  תופעה אחת בולטת לעין בתקשורת בארה"ב, כל הצילומים והדיווחים של הניצולים בעיר בניו-אורלינס הטובעת הם כמעט 99% שחורים: עניים, נכים, זקנים, ילדים,תינוקות, חסרי כול והומלסים.

  מעמד הביניים והעשירים ברחו מהעיר בניו-אורלינס בזמן והשאירו אחריהם את השכבה החלשה שברובה הם כושים שחורים ממעמד סוציו-אקונומי נמוך , "סולידריות חברתית" לא הייתה שם.

  באסון של הסערה מתגלה שגם רוב ההרוגים יהיו שחורים שנותרו מאחור ולא ברחו מהעיר בגלל מצב כלכלי גרוע, לכן שמה של הסערה צריך להיות… קתרינה "השחורה" סערה שפגעה בעיקר בשחורים תושבי ניו-אורלינס.

  ניצולים זועמים ששרדו את קתרינה "השחורה" בניו-אורלינס פתחו במסע ביזה ועימותים עם כוחות הבטחון וההצלה המעטים בעיר הטובעת, יריות לעבר מסוק פינוי ושורת מעשי ביזה עוררו את כעסו של בוש בבית הלבן, שדרש: "אפס סובלנות" כלפי התנהגות העניים השחורים מהשורדים בעיר הטובעת.

  מצוקת הניצולים שברובם הם שחורים: עניים, נכים, זקנים, ילדים, תינוקות, חסרי כול והומלסים וממעמד סוציו-אקונומי נמוך שנותרו בעיר מפני שלא היו להם האמצעים לברוח "מקתרינה" הופכת בהדרגה לכעסים קשים כלפי הסיוע הממשלתי שלא מגיע בהתאם לגודל האסון המתרחש בעיר, ראש העירייה שיגר הודעת מצוקה, לפיה אין יותר אוטובוסים לפינוי הפליטים.

  בנאום לאומה הוסיף הנשיא בוש: "השיקום יהיה ארוך ויקר, אבל המגזר הפרטי צריך לתת את חלקו". הממשל בוושינגטון דיווח אמנם על שיגור סיוע לדרום המדינה, אך סיוע זה כמעט ואינו מורגש בניו אורלינס, שם נותרו 15 אלף איש במרכז הכנסים העירוני בלא מים, מזון ועזרה ראשונה ובתנאים סניטאריים איומים.

  המעצמה הגדולה בעולם לא מסוגלת לפתוח במסע סיוע אווירי מוטס של בקבוקי מים, שימורי מזון, אוכל לתינוקות, תרופות ועזרה ראשונה, בגדים יבשים, אוהלים וחיילים לסיוע, המעצמה הגדולה בעולם לא יודעת לבנות בית חולים שדה אחד בכל העיר ניו-אורלינס, "הקפיטליזם" שהנציח את מעמדות העוני השחור בארה"ב לא יודע להפעיל חמלה כלפי אזרחים עניים במצוקה שנובעת מאסון טבע.

  הסערה "קתרינה" בעיר ניו-אורלינס הופכת בהדרגה מאסון טבע, לאסון חברתי מהחמורים שידעה ארה"ב, עם שוך סערת הטבע קתרינה, יצטברו הרבה כוחות חברתיים של כושים שחורים למאבק חברתי קשה אל מול אוזלת היד של השלטון הלבן והסערה תהפוך למאבק חברתי קשה, קתרינה "השחורה" עומדת להפוך מעבר לפגיעת הטבע באדם למאבק קשה בין שחורים-עניים ללבנים-עשירים בארה"ב 2005.

  קתרינה "השחורה" עומדת לגרום לזעזוע קשה חברתית-כלכלית והיא תגלוש לכל רחבי ארה"ב.

  יצחק ג’קי אדרי – דימונה
  0545921733

 2. אשר פרוליך הגיב:

  הבהרה קצרה:

  לא מדובר כאן ב"אסון טבע" אלא באסון מעשה
  ידי אדם=
  מפלס העיר ניו אורליאנס נמצא תמיד מתחת
  למפלס הים והאגם הקרוב.מערכת של תעלות ומשאבות אמורה לשמור על מפלס המיים העיליים
  בתוך העיר,אבל מערכת זו הייתה מיושנת ולא
  תוחזקה כראוי ואף לא הייתה יכולה לעמוד
  בסופות חריגות.כבר שנים מהנדסים התריעו
  על המצב ואפשרות של אסון אבל לא נעשה דבר
  כי העיר,ברובה הנה ענייה ואין לה מקורות
  משלה.
  אסון כזה,כמו רבים אחרים,נתנים בטכנולוגיות
  של היום למנוע,אילו המשטר לא היה מודרך
  על עקרון הרווח והתועלת הפרטית של בודדים,
  אלא על עקרון "ואהבתה את רעך כמוך".

 3. רמי הגיב:

  בוש בואש!

 4. דני פתר הגיב:

  תוספת אינפורמטיבית למאמר המערכת שלנו. צבאה של סין העממית הוא הכלי העיקרי של המדינה במאבקה נגד אסונות טבע, שאינם חסרים בה. כמו שמבצעים אחרים מלווים בסין תמיד באמרות ופתגמים, כך גם המאבק באסונות טבע, וזהו תוכנו: במאבקו של החייל הסיני באסונות טבע הוא מוכן להקריב את חייו לא פחות מכפי שהוא מוכן לכך במלחמות.

 5. בוך חנה-טובה הגיב:

  הוריקן קתרינה , הצונאמי,רעידות האדמה למינהן,ושאר אסונות הטבע הגדולים מלמדים אותנו לפחות דבר אחד:
  שיש מספיק צרות בעולם מן הסוג שיכול לגרום למוות ,ואין לנו צורך בכל המלחמות הנוראיות שבני האדם למן ימי קין והבל ועד היום נלחמים בהם.
  יש מספיק צרות, ומספיק סיכונים שעלולים להביא להשמדת המין האנושי כולו ,ואין צורך להוסיף עליהן…

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים