הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-18 בספטמבר, 2005 24 תגובות

מסלח אבו ג’ראר (בן 19), וליד אבו סלח (בן 21), מוחמד אחמד ג’בארין (בן 18), אחמד אבראהים ג’אברין (בן 23), ראמי ע’רה (בן 21), איאד לואבנה (בן 26), עלאא נסאר (בן 18), אסיל עאסלה (בן 17), עימאד ע’נאיים (בן 25), רמי בושנאק (בן 24), מוחמד ח’מאיסי (בן 19), ויאסם יזבק (בן 25) ועומר עכאווי (בן 42). אלה שמותיהם של 13 הפלסטינים שנרצחו על ידי שוטרים בין ה-1 ל-8 באוקטובר 2000. 13 קורבנות לדיכוי האלים עד מאוד של ההפגנות שפרצו בגליל ובמשולש – ואין לרצח אחראים. לפחות כך קבעה המחלקה לחקירת שוטרים שבמשרד המשפטים (מח"ש) בעוד אחת מההחלטות השערורייתיות והגזעניות שגופים ממלכתיים מקבלים כל העת כשמדובר במותם של ערבים. זהו מצבה העגום של מדינה הרוצחת במו ידיה את אזרחיה ואין דין ואין דיין. זהו מסר ברור לכוחות הביטחון להמשיך בהרג אזרחים ערבים. ממילא איש לא יועמד לדין.

בשבוע שעבר רעש הממסד בעקבות פרסום הידיעה שנמנע מאלוף בדימוס לנחות בלונדון. זאת, בשל האשמות לפשע מלחמה בעת דיכוי האינתיפאדה. איש מבין אנשי הצבא (פרט לחייל בדואי בודד), לא קצינים ולא חיילים, לא הועמד לדין על פשעים שבוצעו בעת האינתיפאדה. החלטת מח"ש רק מחזקת את התחושה שמנגנוני אכיפת החוק במדינת ישראל רחוקים מעשיית צדק, ועוסקים בטיוח ובהסתרה. בפני האזרחים בעלי המצפון נותרה רק המחאה, החשיפה הפומבית והפנייה לגורמים בינלאומיים כדרך יחידה לעשיית צדק.

תגובות
נושאים: מאמרים

24 תגובות

 1. גסאן הגיב:

  אם כבר טוען "ישר בדרך" (הדרך אל הגיהנום) כי רצח המפגינים בסכנין, עראבה, ג’ת, כפר-מנדא, נצרת ואם אלפחם קשור בדרך מיסתורית לזוג שנצח בצומת גולני, אולי יאיר את עינינו ויאמר איזה זוג נרצח בצומת גולני ? מה היו שמותיהם ובאיזה נסיבות ? כי לא דווח על כך שום דבר בשום אמצעי תקשורת…

  אולי גם יסביר לנו האדון איזה המון מוסת גרם לירי על נער בבית קפה (ראמי ע’רה) או לירי בצואר מטווח אפס בשני נערים שהופלו על הרצפה במכות (אסיל עאסלה ועלא נסאר). ההמון המוסת היחיד שיש לו איזשהו קשר לרצח המפגינים זה ההמון המוסת מנצרת עלית שהתנפל על השכונה המזרחית בנצרת והמשטרה ירתה במי שהעז לעמוד מולם.

 2. שמאל חופשי הגיב:

  לישר דרך למרות שאתה יותר עקום דרך. לא אמרתי שצריך להעניש את הבן של ברוך גולשטיין רק ציינתי את העובדה האבסורדית שלעומת המקרה הזה צה"ל נהג באיפה ואיפה וסירב לתת ביטחון שדה גבוה לבן של פעילת שלום.
  טלי פחימה איננה שונה במעשיה מויצמן או מאייבי נתן רק שהיא לרוע מזלה אישה-מזרחית מעיירת פיתוח ולא גנרל אשכנזי או אנגלי עם קשרים בכל העולם, או עיתונאית עם תעודת עיתונאי.
  טלי פחימה שלא הורשתה לראות עו"ד כמה חודשיים, ושהתה במעצר בניגוד לכל חוק זכויות האדם כבר אמרה בראיון לאיילה חסון שהיא מתנגדת לטרור, ובאה לראות את השטחים ולשמוע אנשים, ואח"כ החליטה להמשיך את מפעלה של אורנה מר ז"ל, ולהקים תיאטרון לילדי הפליטים. אני גם מזכיר לך שביינתיים היא לא הורשעה, והצטמקות של כתב האישום נגדה יכול להיכנס לספר השיאים של גינס.

 3. הגרמני הגיב:

  לישר דרך,
  משטרת ישראל יודעת למתן תגובותיה, כאשר מדובר ביהודים.
  כאשר חרדים משליכים אבנים בירושלים ומסכנים חיי הנוסעים- הם לא נורים!
  כאשר עומד אדיוט מטורף עם נשק חם על גג ביתו, ומאיים לכל עבר- הוא לא נורה!
  למיטב זכרוני היה איזה שוטר(רב-פקד?), שהואשם בהלהטת הרוחות, ואף הורחק משורות המשטרה. מה הייתה תרומתו באותו יום להעלאת מספר הקורבנות? לזה לא קיבלנו עד היום תשובה.

 4. ישר דרך הגיב:

  לשמאל החופשי:

  מה אתה מצפה לגבי הבן של גולדשטיין "האבות אכלו בוסר ושיני בנים תקהנה?"

  לרמי יובל:

  מה הגאווה בטלי פחימה? שהיא מגינה אנושית לזביידי? איפה הכבוד פה?

  למאמר המערכת:

  חוכמה קטנה לשבת במזגן ולקרוא לשוטרים שנאלצו להגן על חיינו "רוצחים" מה אתם הייתם עושים המון מוסת שרצח כבר זוג בצומת גולני, עורך לינץ’ בעוברים ובשבים בגלל יהדותם, מנתץ רמזורים, ומנסה לעלות בפוגרום על מי-עמי?

 5. שמאל חופשי הגיב:

  לרמי חס ושלום לא התכוונתי לפגוע בטלי פחימה. רק ציינתי את האפליה הבלתי נסבלת בינה לבין מתנחלים שלפי החוק היבש עושה אותה עבירה חדירה לשטח צבאי סגור. אני סבור שעושים לטלי פחימה משעשו בזמנו לאייבי נתן שנפגש אם בכירים באשף. עוד שלושים שנה היא תקבל פרס על האומץ שלה למען השלום בתקופה כזו חשוכה כמו היום.
  לאדרי ג’קי אין לי שום געגועים לשנות החמישים של הפינקס האדום, והאפליה נגד המזרחים. רק ציינתי שהכיבוש של השטחים והכלכלה הדורסנית קפטלסטית קיבלו תאוצה גדולה עוד יותר עם עליית הימין לשלטון.
  ובכל זאת, איאפשר להתעלם מכך שממשלת רבין השניה שהייתה קטנה עשתה הרבה טוב: הכירה בעם הפלשתנאי, העבירה סכומים גדולים לתשתיות, רווחה וחינוך, שיפרה את מעמדה של ישראל בעולם, והביאה הרבה משקיעים ותיירים, זאת גם הפעם הראשונה שהחלו לעשות אפליה מתקנת כלפי ערבים ישראל בתחום השקעת משאבים.
  כיום עדיף שלטון של השמאל אפילו בראשות העבודה על פני שלטון של הימין שירסק את הכלכלה, ויעמיק את הכיבוש והסיכסוך.

 6. רמי יובל הגיב:

  תגובה ל"שמאל החופשי": טלי פחימה איננה "מסכנה" אלא אשה אמיצה המשמשת מופת לכולנו. מי שמסכן הוא מי שהחליט להושיבה מאחורי סוגר ובריח. לדעתי, כל איש ואשה יכולים להתקנות בטלי פחימה, שגם הבינה את המציאות המכוערת בה אנו חיים וגם הסיקה מתובנתה מסקנות מעשיות, שבסופו של דבר יביאו את האור.

 7. יצחק ג’קי אדרי הגיב:

  תגובה להשמאל החופשי.

  מתשובתך אני למד שאתה בחור צעיר אני (47).

  לכן אם תבדוק טוב טוב את מהלכי השמאל על ציר הזמן במדינת ישראל כאשר היה בשלטון ותלמד שאין הרבה שוני בין השמאל והימין כפי שרשמתי.

  להזכירך שאת האירוע הקשה בו הרגו/רצחו 13 אזרחי מדינת ישראל ניהלו בראש המערכת אנשי שמאל מובהקים.

  היריעה ההיסטורית שלנו כמדינה רוויה מהלכים "קשים" לאורך כל שידרת החיים שהיו תולדה של ימין ושמאל.

  אין ספק שהימין בתורתו האידיאולוגית העכשיוית הן מבחינה כלכלית והן מבחינה חברתית עולה באכזריותו מעל השמאל שתמיד ניסה ליצור בלמים חברתיים מאזנים.

  זה לא קשור לימין או לשמאל אני נאבק על הזכויות שלי כאדם שניגזלו בכוחניות ע"י מערכות שמואלניות בשלטון ימני, ואם לא תעמוד איתי "בסולידריות חברתית" גם אתה תפגע מהשמאל ומהימין באותה המידה.

 8. השמאל החופשי הגיב:

  למר יצחק ג’קי היקר זה ועוד איך קשור לימין ושמאל. הבן של ברוך גולשטיין זוכה להיות טייס בזמן שבן של אישה שפעילה בקואלייצת הנשים למען שלום מקבל פרופיל נמוך ואינו זכאי להיות במודיעין, המתנחלים מפירים את החוק וחודרים לשטח צבאי סגור אז הם מקבלים קו חשמל וגנרטור בזמן שאת טלי פחימה המסכנה העיפו למעצר מינהלי, אריק שרון מקים חווה שהזכות עליה מפוקפקת אבל לבדווים הורסים פחונים, המתנחלים יורקים ושופכים חומצה על חיילים ושוטרים הם מקבלים חיבוק וצומת לב בזמן שמפגינים נגד גדר ההפרדה חוטפים גז וכדורי גומי, שלום עכשיו משלמת על הרשות להפגין בכיכר רבין לעומת המתנחלים ואוהדיהם שמקבלים מימון לאוטובוסים שנוסעים להפגנות מהמדינה.
  בכל בחינה יש אפליה בין אלה המזוהים עם השמאל לבין הימין. הימין מאז 77 שוטף לנו את המוח כמה המצב גרוע ואיאפשר לשפרו, וכמה כולם אותו דבר בדיוק. דיבורים כאלה מדרבנים אנשים להיות אדישים ולא להצביע כך שהימין נשאר בשלטון. דרך אגב גם בתקופת רפובליקת ויימר הייתה כזו אפליה בוטה בין הימין לשמאל.

 9. יצחק ג’קי אדרי הגיב:

  זה לא קשור לא לשמאל ולא לימין זה קשור לאנושיות שיש בכל אדם ואדם.

  זה לא קשור לא לשמאל ולא לימין זה קשור לתרבות ניהולית במדינה "סוררת"

  זה לא קשור לא לשמאל ולא לימין זה קשור
  לשחיתות שלטונית שרואה באדם "כלי" ולא ערך.

  זה לא קשור לא לשמאל ולא לימין זה קשור להתמוטטות תובנות של זכויות האדם.

  זה לא קשור לא לשמאל ולא לימין זה קשור לזרעים של פורענות גזענית שנולדה במחסומים.

  זה לא קשור לא לשמאל ולא לימין זה קשור לקריסת ערכי האדם כבודו ומעמדו בחברה חולנית.

  זה לא קשור לא לשמאל ולא לימין זה קשור ל"….." ואל תתפלאו אם נגיע למצב "שהם" ירו גם "בעובדי קבלן" עשוקים "עבדים" הנלחמים על זכויות עובדים.

  ואסור לנו לשכוח שאנחנו כחברה שתקנו כשבני גאון מנכ"ל כור לשעבר שילח כלבים אימתניים בעובדים שובתים במפעל ביוקנעם, שתקנו וזה מה שאנחנו מקבלים היום- בושה אחת גדולה.

  לדעתי האישית, המדינה טעתה טעות חמורה בכל בדיקת נושא הרג/רציחת 13 אזרחי מדינת ישראל.

 10. אחמד פילגר / מגדלור הגיב:

  מאמר המערכת של אתר "הגדה השמאלית" ברור וחד-משמעי. אתר "הגדה השמאלית" הפך למגדלור של צדק בים של גזענות!

 11. יענקל הגיב:

  "מסקנות מח"ש" אינן הבעיה. מח"ש הגיעה למסקנה שאין בידיה מספיק ראיות להעמיד לדין פלילי אף אחד.

  הסיבות לכך הן שהשוטרים שביצעו את הרצח והמעגל שסביבם מחפים אלא על אלה ומשבשים ראיות, וזה מה שנעשה מיד לאחר שהרצח בוצע. למח"ש לא היה שום סיכוי לבנות כתבי אישום מחקירה שמתחילה שלוש שנים לאחר אירוע כזה.

  כלומר, הבעיה עמוקה בהרבה מלסכמה ב"מח"ש גזענית". יש גם משהו פופוליסטי בתביעה ממח"ש לסמן אשמים ברצח גם אם אין בידה יכולת להוכיח שום דבר (כלומר, לסמן אנשים כרוצחים רק כי צריך להביא "ראשים").

  זילות הדם הערבי היא בעיה עמוקה במשטרה, ברשויות המדינה ובציבור היהודי בכלל, והעובדה שאף אחד לא יעמוד לדין נקבעה מזמן, ברגע שלא ננפתחה חקירה בשעות הראשונות שלאחר האירועים. כלומר, למדינה יש אחריות מלאה לרצח וגם לחוסר היכולת למצוא את הרוצחים. אף כי אי אפשר להעמיד לדין אף אחד על מדינת ישראל לשלם פיצויים למשפחות נרצחי אוקטובר.

 12. הגינות מחייבת הגיב:

  במניין ההרוגים במהומות יש להוסיף את בכור זאן שנהרג מתחת לגשר גסר אזארקה על כביש החוף,למרות שלא נהרג מיריות שוטרים אלא מאבן שלא כיבדה את חוקי המשיכה ובחרה לפגוע במכוניתו. גם שם לא נמצאו אשמים בריחוף האבן ובאוניברסיטאות עדיין מנסים לברר כיצד זה קרה?

 13. גיא האדום הגיב:

  אני מסכים עם יענקל בהרבה דברים. אני לא ממהר להתנפל על מח"ש, הם בסך הכל פועלים באווירה ציבורית מסויימת. האשמים האמיתיים הם לא איזה שוטר או חייל פשוטים אלא ראש הממשלה ברק, שר המשטרה בן-עמי, ניצב אליק רון ואנשים אחרים בפיקוד המשטרה. הבעיה היא שהם לא הועמדו לדין ושדעת הקהל הציבורית לא מוטרדת מכך שרצח 11 אזרחים באחריותם הישירה נותר ככתם על החברה הישראלית. הכתם הזה לא יוסר גם אם יאשימו איזה "ש.ג." ברצח וישלחו אותו לשנה וחצי בכלא…

 14. איריס הגיב:

  לרמי יובל,
  טלי פחימה חוטפת יותר ממה שכל תמר זהבי היתה חוטפת לו היתה עושה מה שפחימה עשתה. גם וענונו מקבל יחס דומה.
  העובדה הזו דווקא חשובה למי שצריך לרצות עונש. למי שאין קשרים לסדר איזה כתב אישום בסגנון "תינוק שנשבה".
  הבעיה של השמאל הציוני היא זו בדיוק: יש יכולת (מדומה) להושיט יד לפלסטינים כמו שכתבת ובמקביל לצעוק למר"צ "רק לא ש"ס".
  מה שיש לי משותף איתך הוא לא ששנינו דוברי עברית. שנינו בני אדם שתיאורטית היו יכולים לחיות בישראל. המזרחים ברובם, אבל, חיים פחות טוב וצועקים. רוב האשכנזים מתעלמים מהצעקה במקרה הרע ומתווכחים איתה במקרה הטוב.
  למה אתה מתכוון בהושטת יד זה לזה?

 15. לשמואל חופשי מרמי יובל הגיב:

  שמואל, למה להכניס מזרחיות לכל דבר. הנח לנו (אני "ווזווז")ולך. טלי היא ז’אן דרק שלנו ומזרחיותה (מנין שהיא מזרחית? לפי שמה?) ממש חסרת חשיבות. בוא נתעלה. אם אנו מסוגלים להושיט יד לפלסטינים (ומה טוב הדבר), האם לא נושיט יד זה לזה, אנו דוברי עברית?

 16. שמחה ניר, עו"ר הגיב:

  השאלה אינה מדוע לא העמידו איש לדין, אלא מדוע לא הצליחה חקירת מח"ש להעלות שום דבר בחכתה?

  אבל, מצד שני, אולי כל הנספים מתו מהתקף-לב, או מהרעלת-חומוס, וכדורי-הגומי פגעו בהם רק לאחר מכן?

 17. Henry Lowi הגיב:

  Nadav wrote out the speech of the defense lawyer for the police officers, who have not yet been charged.

  The police officers have not been charged because the Prosecution does not treat dead Arabs the same way as it treats dead Jews.

  The Prosecution is the Prosecution of a state that is built on racist foundations.
  It is not the Palestinian Arabs who
  החליטו להכניס את האינתיפאדה לתוככי המדינה
  but it is the State of Israel, Zionism,
  and racist supremacism that are compelled
  להכניס את האינתיפאדה לתוככי המדינה

  אינתיפאדה לתוככי המדינה
  is what happens everywhere that a state is built on foundations of injustice.

 18. נדב, צוללת צהובה הגיב:

  תגובה קצת שונה:
  התוצאה של 13 אזרחים הרוגים היא חמורה. עדיין, הוצאתה מהקשרה היא עיוורון חלקי.
  ובכן, תזכורת להקשר:
  ההתפרעויות של ערביי ישראל אירעו במקביל לפתיחת האינתיפאדה השניה, כשלאף אחד לא היה ברור מה הם "כללי המשחק" החדשים. משטרת ישראל מצאה עצמה לפתע מול התפרעויות המוניות ואלימות, על רקע לאומני, בתוך תחומי הקו הירוק, מצד אזרחי המדינה. כל זה קרה בזמן שהמדינה כולה היתה תחת מתקפת האינתיפאדה הפלשתינית.
  צירי תנועה מרכזיים נחסמו לזמן ארוך מאד (במשך מספר שבועות לאחר ההתפרעויות, עדיין חששתי לנסוע דרך ואדי ערה). המפגינים אימצו את כל הסממנים של השבאב בשטחים, כולל יידוי אבנים על שוטרים, התכסות הפגנתית בכפיות, כמעשה רעולי הפנים, שימוש בסיסמאות פלשתיניות לאומניות ("בדם ואש", וכיו"ב) ותקיפת כל מה שמזוהה עם המדינה: בנקים, רמזורים, שלטים, משרדי דואר, וכו’.
  כשחזיתי בזמן אמת בתמונות בטלוויזיה, לא יכולתי להימנע מהתחושה, שחלקים גדולים מקרב ערביי ישראל החליטו להכניס את האינתיפאדה לתוככי המדינה. את זה המדינה אינה יכולה להרשות, ולעולם לא תוכל. באופן אישי, זה היה נראה לי מפחיד. אני רק יכול לתאר לעצמי מה עבר על שוטר, שניצב לפתע מול ההתרחשויות הללו, בלי תיווכו של מסך הטלוויזיה.
  בנוסף לכל זה, במקומות רבים נתפסה המשטרה בלתי מוכנה, כשמספר קטן של שוטרים ניצב מול המון משתולל של מפגינים לאומניים. המצוקה שחשו שוטרים רבים היא ברורה מאליה, וטבעית לחלוטין.

  אין לי מסקנה חד משמעית, ואינני יודע אם פעל מי מהשוטרים או מהמפקדים באופן פלילי, תוך ניצול המצב. אולם המסקנה המיידית, שהיה שם "רצח", צריכה להיחקר, תוך לקיחה בחשבון של הרקע, ולא להיקבע כאקסיומה שאין עליה עוררין. האם אלו שירו היו אכן "רוצחים", או שהם פעלו מתוך הגנה עצמית, או למצער – מתוך פאניקה מובנת, שאחזה בהם לאור המצב? האם אתם באמת יודעים את התשובות?

 19. נדב, צוללת צהובה הגיב:

  תגובה להנרי:
  אתה עושה בדיוק את מה שהצבעתי עליו: מקדים את המסקנה לחקירה. אתה יוצא מנקודת הנחה, שאין לך שום צורך להוכיח אותה, שהסיבה לחוסר הגשת כתבי האישום היא גזענות של הפרקליטות. ומה אם חוסר הגשת כתבי האישום נובע מכך, שהפרקליטות בדקה ביושר את חומר הראיות, והגיעה למסקנה שבנסיבות שנוצרו – אין את מי להאשים? מה אם השוטרים פעלו בדיוק לפי החוק? מה אם האשמה המרכזית נופלת על ההמון המשתולל והמאיים?

  ושאלה פסיכולוגית קטנה בשבילך: האם אי פעם, בקונפליקט בין יהודים לערבים, הטלת אחריות כלשהי על הצד הערבי? אנא, ענה לעצמך בכנות. אם התשובה היא שלילית, אני קורא לך לחשוב – מדוע? האם יכול להיות, שהמסקנות שלך אינן מסקנות אמיתיות, אלא הן כולן נקודת מוצא אידאולוגית, שמתחפשת כל פעם למסקנה ספציפית?

 20. Henry Lowi הגיב:

  The Prosecution’s decision to "re-open the file", is a transparent trick, calculated to limit the size of this weekend’s demonstrations.

  The intention then is to drag this thing on for another few years, and then see what can be done.

  All honest people can see this, whatever their "ideology" or "psychology".

  According to this strategy, all means are kosher to preserve the "Jewish state", and to defend it from the anger of all those who are oppressed by it, and to shield it from enlightened criticsm.

  All unbiased people understand that the October 2000 shootings, and the Prosecution’s present attitude, are part of the "Palestinization" of the Arab citizens of Israel, and part of the "completion of the War of Independence", making a new Intifada inevitable.

 21. נדב, צוללת צהובה הגיב:

  תגובה אחרונה להנרי:
  כמו בתגובה הקודמת שלך, אתה לא מתייחס לשום נקודה שהעליתי, ולא עונה לשום שאלה ששאלתי. במקום זה, אתה חוזר על הפרקטיקה הקבועה – להציג את פרשנותך לאירועים כאמת שאין עליה עוררין. הנימוק היחידי שאתה מספק, הוא ש"כל אדם שאיננו מוטה" רואה את הדברים בהכרח באופן שאתה רואה אותם.
  כשאתה אומר "אנשים הגונים", אתה בעצם אומר – "אנשים שחושבים כמוני". הביטחון שלך באקסיומות שלך הוא כל כך גדול, שנראה לך שלא יכול להיות אדם הגון או כנה, שחושב אחרת.

  כיוון שאני לא יכול להתווכח כשלא מגיבים לטיעוניי, אני אפרוש מהוויכוח בשלב זה, לא לפני שאאחל לך שנה טובה ושבת שלום.

 22. סלימאן הגיב:

  הבעיה האמיתית היא לא מח"ש. הבעייה היא הציבור הישראלי-יהודי ובמערכת החינוך שלו. מדוע? כשמלמדים, אם בכלל, על הטבח בכפר קאסם, מלמדים על פקודה בלתי חוקית בעליל ולא על כך שרצח אנשים חפים מפשע הוא פקודה בלתי חוקית בעליל. על הטבח בסברא ושאתילא אף אחד לא מדבר ואת הרצח ביום האדמה אף אחד לא זוכר. אח"כ כולם מתפלאים שיש גולשטיינים או אליק רונים או איזה נתן זאדה או עמי פופר.

 23. אריאל הגיב:

  מקסים לראות עיוורון כל כך זוהר בים של אינטרסים מנוגדים. וליהודים שביננו-אתם באמת מאמינים שישראל מהווה את הצד האגרסיבי בסכסוך? וזו שאלה ליהודים למי שלא הבין, כי אחרת יש קצת ניגוד אינטרסים.
  אם אתם כן מאמינים-תבדקו מי פוצץ כל הסכם שלום ומי לא הסכים לחלוקת הארץ. ואם עדיין לא תשאלו את עצמכם למה אין שמאלנים בצד הערבי? שמאלנים בצד הערבי כלומר-תומכים ביהודים, כמו שאתם תומכים בערבים. מעניין שלא בדקתם עד עכשיו מאז תחילת הליברליזם המקודש שלכם.

 24. שלום הגיב:

  tpאפשר להגיד הרבה דברים על הימין בישראל אבל מתברר בסוף שהחלופה שהצענו בצורת הסכמי אוסלו לא שינתה הרבה ובמבט לאחור אולי אנחנו לא שולטים בעם אחר אבל ללא ספק הטרור שולט בכולם

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים