הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-4 באוקטובר, 2005 2 תגובות

ש. הבחירות הפרלמנטריות מתקיימות בעוד פחות מארבעה חודשים. האם מרואן ברגותי החליט כבר אם יתמודד בבחירות הללו?


ת. נכון לעכשיו מרואן ברגותי לומד ומעריך את המצב, וטרם החליט אם להתמודד או לא. אנו מקווים שהוא יחליט בקרוב. כעת הוא מקיים שיחות עם הנהגת הפת"ח, וגם אנו, בוועד לשחרור ברגותי, מקיימים סקרים ונתנים לו משוב באשר למצב. עפ"י הסקרים האחרונים, מרואן ברגותי הוא הדמות הפוליטית האהודה ביותר ברחוב הפלסטיני.

ש. ברגותי הוא הדמות הפופולרית ביותר כבר זמן רב, אבל אם ניזכר בבחירות לנשיאות, ברגותי הסיר ברגע האחרון את מועמדותו בשל לחצים שהופעלו עליו מתוך תנועת הפת"ח עצמה.


ת. ראשית, הבחירות למועצה המחוקקת שונות מאוד מאלו לנשיאות. כאן מדובר בבחירות פתוחות, עם תחרות הרבה יותר גדולה. שנית, ברגותי לא פרש מהמירוץ לנשיאות רק בשל לחץ בינלאומי ומקומי, אלא, במלותיו שלו, הוא אמר "אם אתם חושבים שיש בהסרת מועמדותי משום מתן סיכוי כלשהו לשלום, אני מוכן לעשות את הוויתור הזה". המצב שונה לחלוטין באשר לבחירות למועצה המחוקקת, אנחנו מקווים שהוא יחליט להתמודד ואני חושב שקרוב לוודאי שזאת תהיה גם החלטתו.


ש. אם הוא אכן יחליט להתמודד, האם זה יהיה רק במסגרת תנועת הפת"ח או שיש סיכוי שהוא יקים מפלגה חדשה?


ת. לא, איננו חושבים שהוא יקים מפלגה חדשה. ברגותי שייך לפת"ח והיו לו רעיונות באשר למפלגה זו. בראש ובראשונה הוא התעקש על קיום פריימריז לקביעת רשימת המתמודדים של התנועה. כעת, בתחילת החודש הבא, אמורות להתקיים אכן בחירות מקדימות וכבר אוספים את הטפסים של המועמדים השונים.


ש. זה אומר שברגותי יצטרך להכריע בקרוב האם הוא מתכוון להתמודד או לא?


ת. כן, בשבועיים הקרובים או אפילו פחות מכך. קיום הבחירות המקדימות היה תנאי שלו לעמוד בראש רשימת הפת"ח – שכל המועמדים ייבחרו בפריימריז.


ש. תנועת הפת"ח עוברת את אחת התקופות הקשות בתולדותיה ומתמודדת עם משבר של ממש, ודי אם נזכיר את ההתפטרות הקולקטיבית של 45 מחבריה; האם ברגותי יצליח לשקם את המפלגה הזו?


ת. האהדה הרבה שרוחש הציבור הפלסטיני לברגותי, הן בתוך הפת"ח והן מחוצה לה, היא עובדה ידועה. ברגותי הוא האיש היחיד שמסוגל לשקם את הפת"ח ולהביאה לחוף מבטחים. הפת"ח היא תנועה ענקית, והתפטרויות כאלה אין להן השפעה מכרעת על התנועה. יחד עם זאת, רוב אנשי הפת"ח יודעים שברגותי מסוגל לאחד את השורות בתנועה ולהעמיד אותה על רגליה לקראת הבחירות הבאות, במיוחד לאור העובדה שהבחירות הן פתוחות למפלגות כמו החמאס ומפלגות השמאל. הכל יודעים כי תהיינה בחירות "חמות".


ש. האם אתה רואה מצב שבו ראש הממשלה הפלסטיני הבא יושב בכלא הישראלי?


ת. עדיין מוקדם מדי לדבר על תסריט שכזה, אם הוא יקבל על עצמו משרה כזו או לא, אבל מבחינה עקרונית אנו לא רואים בכך בעיה.

תגובות
נושאים: עדכונים

2 תגובות

  1. שוב עוכרי הדין? הגיב:

    ברגותי בבית סוהר. ברגותי אסיר בטחוני. לאסיר בטחוני אסור לדבר בטלפון. לשיחות של אסיר בטחוני עם משפחתו מותר להאזין. כתוב פה שברגותי משוחח עם נציגי הפת"ח. עכשיו יש שתי אפשרויות – האחת, שעורכי הדין של ברגותי מעבירים מסרים אליו וממנו (אם זה נכון מקומם בכלא כי זו חריגה בוטה ממה שמותר להם). השניה, השלטון האכזר מאפשר לו לדבר עם ראשי הפת"ח. תבחרו.

  2. עופר יהלום הגיב:

    כמדומני שברגותי דיבר אפילו עם עיתונאים מאז מעצרו, אפילו באולם המעצרים. ובכל מקרה גם אסיר בטחוני מקבל מבקרים כמו בני משפחה.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים