הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-6 בנובמבר, 2005 6 תגובות

הדברים חסרי-האחריות שנשמעו מפיו של מחמוד אחמדי-נג’אד, נשיא משטר וֵלַאיאַט-אֵ-פַאקִי באיראן, ביום רביעי 26 באוקטובר, לפיהם יש "למחוק את ישראל ממפת העולם", שוב הכניסו את איראן למשבר פוליטי חמור. מפלגת הטודה באיראן מצטרפת לכוחות המתקדמים והדמוקרטיים באיראן ומסביב לעולם בגינוי ההתרברבות הריקה והמטופשת הזו.

הגינוי הבין-לאומי לאיראן הגיע בימים האחרונים לידי כך שרבים מפרשני המשטר מנסים לאפיין את הערותיו של הנשיא כחזרה על עמדותיו הידועות של המשטר, חזרה שאינה ראויה לתשומת לב מיוחדת. אך ברור שדבריו של אחמדי-נג’אדה מנוגדים לנורמות של הפוליטיקה הבין-לאומית, ומסיבה זו היה צפוי שארצות הברית ובעלות בריתה באיחוד האירופי ינצלו את עמדתה של איראן כדי לפתוח במסע כולל נגדה. תוצאותיו הראשונות של המסע הן גינוי פה אחד של נשיא איראן מידי מועצת הביטחון של האו"ם ומהאיחוד האירופי. טוני בלייר, ראש ממשלת בריטניה ויושב הראש הנוכחי של האיחוד האירופי, הזכיר לראשונה אפשרות של פעולה צבאית נגד איראן. קונדוליסה רייס גם השתמשה במדיניותה הנוכחית של איראן כהצדקה למדיניות האנטי-איראנית של ארצות הברית והאשימה את המשטר באיראן בתמיכה בטרור הבין-לאומי. ברור שעמדתו של אחמדי-נג’אד ושל חברים מעטים בממשלתו עלולה להחריף את בידודה הבין-לאומי של איראן ולאיים קשות על עצמאות ארצנו.


בחודשים האחרונים ניתחה מפלגת הטודה את האירועים באיראן, במיוחד אלה הסובבים את בחירתו של אחמדי-נג’אד, שנבחר לנשיאות בעזרת זיופים נרחבים. הזהרנו תמיד נגד מדיניות החוץ והפנים של המשטר העריץ. אנו מאמינים שהבעיות העצומות העומדות בפני הממשלה החדשה, יחד עם הידיעה שהיא אינה מסוגלת להגשים את הבטחות הבחירות שלה בכל הנוגע לשיפור תנאי החיים של העמלים המנושלים, דחפו אותה להחרפת הרדיפה של התנועה האופוזיציונית הרפורמיסטית, ולאימוץ מדיניות זו כדי להסיט את תשומת הלב הציבורית ולהגביר את דיכוי ההתנגדות.


מן הסתם, אם המשטר ימשיך במדיניות חסרת-אחריות זו ויחזור על המחוות התוקפניות האחרונות שלו, ואם ימשיך להפגין חוסר-גמישות במשא ומתן עם האו"ם וארגוניו, ישנה סכנה חמורה להטלת סנקציות ולהעלאת נושא איראן לדיון במועצת הביטחון.


מפלגת הטודה באיראן מוקיעה את הריאקציה שבשלטון ומתנגדת לה בכנות, מתוך עמדה עקרונית. אנו רואים לנכון גם להכריז על התנגדות מוחלטת למדיניות ארצות הברית, בריטניה ומדינות קפיטליסטיות אחרות שמנסות לנצל את המצב הנוכחי כדי לקדם את האינטרסים האימפריאליסטיים שלהן במזרח התיכון. אנו מוקיעים לחלוטין כל פעולה צבאית באזור ונגד איראן, תחת כל אמתלה שהיא, ומזהירים מפני תוצאות חמורות של פעולות כאלה לעמי האזור ולשלום העולם. אנו מזהים בתקנות והחלטות האו"ם וארגוניו הנלווים, כמו הסוכנות הבין-לאומית לאנרגיה אטומית ונציבות זכויות האדם, את הדרך היחידה להבטיח את ריבונותה של איראן בתנאים הנוכחיים.


שוב אנו קוראים לכל הכוחות העממיים, הדמוקרטיים והליברליים בארצנו לעשות כמיטב יכולתם ליצירה של חזית אנטי-דיקטטורית רחבה. אנו מאמינים שרק באמצעות שיתוף פעולה ועבודה משותפת של כוחות אוהבי-החופש הדמוקרטיים בארצנו, נוכל לעצור את מזימות הריאקציה ואת הקנוניות האפלות של המעצמות הזרות נגד ארצנו, ורק כך נוכל לצאת לדרך לכיוון החופש, הדמוקרטיה והצדק החברתי בארצנו.


הועד המרכזי של מפלגת הטודה באיראן,


29 אוקטובר ‏2005

תגובות
נושאים: מאמרים

6 תגובות

 1. דן תמיר הגיב:

  מפלגת תודה ראויה לשבחים על עקביותה.

  הערה לתרגום:
  משמעות המושג “ולאית פקיה" הנו "מדינת הפוסקים" (הכונה לפוסקי הלכה). זהו כנויו של המשטר באיראן, על פי אידיאל “מדינת ההלכה”.

 2. Henry Lowi הגיב:

  The President of the Islamic Republic of Iran has done what the Taliban rulers of Afghanistan did when they dynamited the stone Buddhas: He is preparing public opinion to accept the pretext for an imperialist attack on Iran.

  Instead of clarifying the goals, the strategy and the tactics of the democratic anti-Zionist struggle of the Palestinian people, Ahmadinejad — this primitive enemy of the Iranian people — has demonstratively placed his regime outside the bounds of civilized and democratic political discourse.

  The imperialists have used Ahmadinejad’s statement to their own full advantage.

  While the imperialists were destroying Iran’s next-door neighbour, Iraq, the entire Iranian leadership (like the Syrian leadership) sat quietly, as if to say: This does not concern us.

  Thus, they are preparing the groundwork for their own country’s victimization.

  The Iranian mullahs hijacked the 1979 anti-Shah revolution of the Iranian workers and peasants. They created a situation where a new revolution is necessary.

  The Tudeh party supported Ayatollah Khomeini up to and including his seizure of power, and up to the time of the murder of the Tudeh leader.

  Without a serious analysis and renunciation of its own disastrous and suicidal policies, what can Tudeh possibly offer the workers and peasants and all Iranian democrats today
  ?

 3. סרחיו יאני הגיב:

  אחרי שמפלגת הטודה כשלה כהנהגה מהפכנית של אירן ופתחה את הדלת למהפכה האיסלמית היא מתעטפת באיצטלה של הגנת אירן מפני האימפריאליזם ומאמצת את עמדתה של הממלכה המאוחדת כלפי המשטר הריבוני באירן.

  בהקשר האירני מועצת הבטחון של האו"מ והועדה הבינלאומית לאנרגיה אטומית אינם מוסדות עצמאיים כי אם מוסדות שמשרטים את את המדיניות הבריטית-אמריקאית במזרח התיכון.

  אולי כדאי שבמקום להיות פה לא נחוץ לאימפריליזם תחליט המפלגה הקומוניסטית של אירן להגן על הריבונות האירנית מול מתקפה אימפריליסטית?

 4. ידיעות אחרונות הגיב:

  קראתי שיהודים עולי איראן חוזרים לאיראן כי שם יותר טוב. מ.ש.ל.

 5. observer הגיב:

  Israel is a political entity. Its legitimacy stems from the (1947) partition resolution of the UN
  What happened to the other half
  of this resolution

 6. יוסי ונטורה הגיב:

  העמדות הנחושות של הקומוניסטים האיראנים הן הוכחה לכך שהאינטרנציונליזם אינו מילה גסה.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים