הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-24 בנובמבר, 2005 תגובה 1

פידל קסטרו חש שחם לו לאחר יותר מחמש שעות נאום. השעה הייתה כבר אחרי חצות, ביום שישי האחרון (18 בנובמנבר), כאשר קסטרו החליט שהגיעה העת לסיים את דבריו ואמר "היה כדאי". בטון של סיום הוא הוסיף "חיי לא היו לשווא". למרות שהקובנים רגילים לנאומיו הארוכים, הארוכים למדי, של פידל קסטרו, הפעם זה היה שונה. קסטרו נאם בעת טכס שנערך באוניברסיטת הוואנה לרגל יום הסטודנט הבינלאומי והתחושה הייתה שמדובר בנאום פרידה.

כאמור, מנהיג קובה נאם במשך כמעט שש שעות, בקצב מהיר ובקול רם. קסטרו התייחס לעשרות נושאים שעל סדר היום המקומי והבינלאומי. יחד עם זאת, הוא התעכב בשני נושאים: עתידו של המשטר שקם ב- 1959 בעקבות המהפכה והחשש שהמהפכה תכשל בעקבות טעויותיה. עוד הוא דיבר על מהלך הרפורמות שהוא מקדם, שבחלקן נעשות על ידי בריגאדות של צעירים.


יתכן ובעתיד יש שיציינו את "נאום האוניברסיטה" כציון דרך בקורותיה של המהפכה הקובנית. בנאומו הרבה קסטרו להתייחס לעתיד קובה, לצפוי לאחר מותו ולשינוי הדורי המיוחל בהנהגת המדינה. באחת מהתקפותיו הקשות, התייחס קסטרו לשוק השחור הפורח ולחששותיו שהתחזקותו של השוק השחור ייפגע קשות בהכנסות המדינה. השוק השחור אינו חדש בקובה, אבל הוא פרח בעקבות הקשיים הכלכליים שהיו תולדה מהתמוטטות ברה"מ בתחילת שנות התשעים. עוד סיבות לשוק השחור: רמות השכר הנמוכות, היעדר היצע רב יותר של מוצרים ושירותים, מגוון גדול למדי של שירותים ומוצרים שניתן חינם על ידי המדינה או הנהנים מסובסידיות כבדות וצמצום מקומן של החברות הקטנות שבבעלות פרטית.


נשיא קובה הודיע בנאומו על הקמת "תאים נגד השחיתות" ולשם כך יוקמו "בריגאדות של עובדים סוציאליים צעירים". עוד הוא מסר כי יוטל פיקוח חמור על הנעשה עם המשאבים והרכוש הממשלתיים עד לרמה של נהגים העושים שימוש במכוניות שבבעלות ממלכתית "כדי לבקר את דודתם או לצאת לקניות עם בת זוגם". קסטרו מסר רשימה ארוכה של גניבות שיטתיות שנעשות מתוך מתקנים ממלכתיים מבקבוקי רון (המשקה הלאומי) ועד לדלק ותרופות.


קסטרו בישר על ביטול "פנקס הקיצוב", באמצעותו כל קובני רשאי לקבל מוצרי יסוד במחירים מסובסדים. תוספות שכר בכל ענפי המשק ימלאו את צרכיהם של העובדים ובני ביתם ו"בעתיד הקרוב כל אדם יתקיים בכבוד מעבודתו ושכרו או קצבתו – ללא צורך בקיצוב מוצרי יסוד". במילים אחרות, קסטרו הודיע שניתן יהיה לסיים את החודש באמצעות תוספות השכר ושהנוהג להשלמת הכנסות על ידי גניבת מוצרים מהמחסנים ייפסק. עוד הוא הבטיח להילחם עד חורמה בהעמקת הפערים החברתיים שהם פועל יוצא מהשוק השחור.


קסטרו אף שאל את שומעיו, רובם סטודנטים באוניברסיטה, האם הם יודעים שיש בקובה יחידים המשתכרים שלא כחוק פי 40 או 50 ממה שמשתכר רופא. עוד הוא אמר כי קצבאות הזקנה נמוכות מדי ושיש צורך לתוספות משמעותיות לגמלאים.


לדבריו "על בעיות אלה אנו מקדישים את רוב זמננו. נעשו טעויות רבות, אנו סובלים מפערים חברתיים בלתי-נסבלים, לא תמיד נעשה צדק. אבל יש לי את הביטחון המלא שנאבק בכל התופעות השליליות ונחזק את הסוציאליזם. רק מלחמה או אסון המוני יכולים לעקב את המאבק בטעויות ובתופעות השליליות". ועוד "שלא יהיו אי-הבנות; או שאנו מתגברים על הטעויות והתופעות השליליות או שתופעות אלה ישימו קץ למהפכה ולהישגיה".


קסטרו גם אמר שיוטל פיקוח חמור יותר על המחירים, שמנגנון המדינה יהיה יעיל יותר ושהממשלה תעודד את חסכון משקי הבית. לדבריו יש להתמיד בדרך להעמקת הצריכה של אנרגיות חלופיות ולצמצם את התלות בנפט וגז. המטרה היא לצמצם "בזבוז של המשאבים על ידי המדינה". לשם כך, תפורסם טבלת מחירים חדשה לפיה כל מי שצורך יותר חשמל, ישלם יותר. עוד יירכשו כלי תחבורה חדשים עבור התחבורה הציבורית. צפויה עליה מתונה במחירי התחבורה הציבורית אבל הכרטיסים ימשיכו מחירם היא זול במיוחד תודות לסובסידיה ניכרת.


קסטרו גם הכחיש את פרסומי סוכנות הביון האמריקאית (CIA) לפיהם הוא לקה במחלת הפרקינסון. הוא הזכיר שנפל בעת נאום קודם שנשא בסנטה קלרה באוקטובר אשתקד אבל שהצליח להשתקם מנפילתו הקשה. אם כי ניכר שהוא מתקשה בהליכתו. יחד עם זאת, בעת נאומו באוניברסיטה עמד על רגליו במשך שש שעות.  לדבריו "האפיפיור פאולוס השני לקה בפרקינסון והדבר לא מנע ממנו לנסוע בכל העולם ולעבוד במשך שנים רבות".


בתום הנאום הארוך, התייחס קסטרו לתקופת לימודיו בפקולטה למפשטים שבאוניברסיטת הוואנה: "נכנסתי כמורד לאוניברסיטה ויצאתי ממנה מהפכן הדוגל במרקסיזם-לניניזם. בתום הלימודים ידעתי שאני מתחיל לצעוד בדרך ארוכה. כן, כשסיימתי את האוניברסיטה ידעתי שאני מהפכן וסוציאליסט. עם כל הצניעות אני מבטיח לכם שעכשיו, לאחר שנים רבות כל כך,  אני פי 10, פי 20 או פי 100 מהפכני ממה שהייתי באותה תקופה". הוא הוסיף "בזמנים ההם הייתי מוכן להקריב את חיי למען הרעיון, החירות וכבוד האומה. השקפותיי לא השתנו".

תגובות
נושאים: מאמרים

תגובה אחת

  1. קובה תיצור דיפרנציאציה בשכר הגיב:

    — קישור —

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים