הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-4 בדצמבר, 2005 תגובה 1

לאחרונה אנו נתקלים בתופעה של הונאת עובדים זרים על ידי בעלי משרדים לתיווך עבודה בין-ארצי (לשכות פרטיות) או מי שנחזה להיות ככזה. במה דברים אמורים? העובדים הזרים הנמצאים בארץ פונים ללשכות פרטיות לתיווך בין-ארצי שמבטיחות להם להביא לארץ את חבריהם וקרובי המשפחה לעבודה חוקית בישראל, ואף להסדיר את העסקתם כדין.

בלשכות האלה גובים מן העובדים סכומים של כמה אלפי דולר, סכומי עתק בשביל עובדים המשתכרים בין 500 ל-1,000 דולר בחודש. במקרים רבים העובדים משלמים אלפי דולרים, והלשכות פשוט משלשלות אותם לכיסן מבלי להעניק להם שירות כלשהו. יצוין שקיים איסור על פי חוק לגבות שכר-טרחה כלשהו מן העובדים עבור שירותי כוח-אדם, תיווך ודומה לזה, לכן אותם עובדים לא מקבלים חשבונית על התשלום. במקרה הטוב מספקים להם אישור בכתב יד. גביית כספים בניגוד לחוק היא הרע במיעוטו, במקרים שאותן לשכות אכן מבצעות את השירות ומביאות לארץ את העובדים כמובטח. באותם מקרים מדובר בלשכה בעלת רישיון לתיווך בין-ארצי. הרשימה של הלשכות החוקיות מפורסמת באתר האינטרנט של משרד התעשייה והמסחר.


אך במקרים רבים הלשכות פועלות ללא רישיון לתיווך בין-ארצי. מדובר באנשים מפוקפקים שמקימים חברות קיקיוניות הנסגרות יום למחרת והעובדים יוצאים וידיהם על ראשם. יש לשכות תיווך שמוקמות באצטלה של עמותות. גם העמותות הללו גובות סכומי עתק מהעובדים. פעמים רבות הן מביאות עובדים לארץ ולא מספקות עבודה. יותר משתלם להן להביא עובדים חדשים מחו"ל ולגבות מהם עוד עמלות, מאשר לטפל בעובדים שכבר נמצאים בארץ.


לפני כחודש הגיעה למשרדי "קו לעובד" עובדת פיליפינית בוכייה שהונתה על ידי מי שנחזה להיות בעל לשכה כזו ושילמה לו 15 אלף דולר עבור הבאת חמש עובדות! כמובן, שאף אחת מן החברות שלה לא הגיעה לעבוד בישראל. המשרד "התנדף" ממקומו הקבוע כעבור זמן מה, אבל לפי מיטב ידיעתה של העובדת, בעל המשרד מפעיל לשכה לתיווך בין ארצי במקום אחר בדירתו הפרטית.


מקרה אחר הוא של עובד סיני ששילם לחברת מתני שירותי כ"א כ-3,000 דולר להבאת עובד לענף הסיעוד. העובד לא הובא ומזה שנה בעליו של אותה חברה קיים עם העובד מספר פגישות תוך הבטחה להחזיר את הכסף. זוג עובדים ממולדובה העידו בפני ששילמו אלפי דולרים לחברת מיכל כ"א (בעלת רישיון). החברה אומנם הביאה את העובדת לישראל, אולם לאחר פיטוריה השרירותיים מעבודתה, הסירה מעצמה כל אחריות למצוא לה מעביד חדש. לפני מספר ימים הגיעה אלי עובדת מבולגריה שאף היא שילמה יותר מ-3,000 דולרים למי שנחזה להיות בעל לשכה פרטית. המשרד ובעליו נעלמו. כאשר מצאה את בעל הלשכה כעבור שנה, מסר לה תעודת זהות מזויפת (כנראה) וצ’יק ללא כיסוי כ"בטוחה" להחזר הכספים. העובדת ממשיכה להתקשר אליו ובעל הלשכה ממשיך לקבוע איתה פגישות, כאשר הוא מגיע בידיים ריקות.


כל תלונה כזו נתמכת בתצהירים ומסמכים ומועברת למחלקה מיוחדת של מינהלת ההגירה, שאמורה לתת מענה לבעיות מסוג זה ולסייע לעובדים זרים. כמו כן יש מחלקה לרישוי קבלנים ולשכות פרטיות במשרד התעשייה והמסחר שבסמכותה לקנוס ולבטל רישיון של בעלי לשכות לתיווך בכוח אדם על הפרות כגון אלה או פעילות ללא רישיון. אך דבר לא נעשה כדי לאכוף את החוק ולהעניש את האחראים למקרי הונאה ההולכים ומתרבים של העובדים הזרים.

תגובות
נושאים: מאמרים

תגובה אחת

  1. עופר יהלום הגיב:

    אני לאי יודע אם התופעות האלה הולכות ומתגברות, מה שבטוח שכבר לפני 10 שנים הן היו נפוצות מאוד, ואני יכול להעיד על כמה מקרים מנסיון אישי.

    באותה תקופה הייתי מועסק כפקיד אצל קבלן בניין שהעסיקאת שרוב עובדיו היו פועלים זרים דרך חברות כוח אדם. אותו קבלן עבד בעיקר עבור חברות גדולות כמפעלי ים המלח, חברת החשמל ואינטל – וזה לא מקרה שדווקא במקומות כאלה יש הרבה עובדי קבלן, במיוחד בתקופת הבנייה, מכיוון שזה מאפשר לבעלי ההון לתת תנאים טובים יחסית לעובדים הקבועים אבל להמשיך להרוויח הרבה.

    באיזשהו שלב הקבלן הזה החליט, כנראה, לעבור מעסקי הבנייה לעסקי כוח האדם המכניסים יותר כסף. הוא קיבל אישור להקים חברת העסקה פרטית, אבל אויה – חלק מהפועלים שהוא הביא "ברחו" לו, כלומר הפרו את הסדר הכבילה איתו. ואז שמעתי אותו אומר לאחד ממנהלי העבודה (וזה אמיתי לגמרי מילה במילה!): "תפיץ שמועה בין הפועלים שמי שיביא מידע על הבורחים יקבל פרס של אלף דולר לראש. נעשה כאן ציידי ראשים כמו באמריקה". ממש קלינט איסטווד.

    ונקודה אחרונה: מובן שהייתי עד להרבה מקרים שקבלני כוח האדם רימו את הפועלים ואין מה להוסיף הרבה על זה, אבל מעניין שאותו קבלן גם הביא לארץ דרך קשריו את הטובים מבין הפועלים שהעסיק דרך חברת כוח האדם תוך הפרת ההסכם איתה. כבר אין כבוד בין גנבים.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים