הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-11 בדצמבר, 2005 20 תגובות

מאות עובדים פלסטינים מנוצלים בצורה קשה על ידי מעסיקיהם, המתנחלים הישראלים, בבקעת הירדן – כך עולה משיחות שקיימנו בשבועות האחרונים עם מספר רב של עובדים פלסטינים. אזור החקלאות בבקעה כולל כ-20 התנחלויות וכל יישוב מגדל את גידוליו. תנאי העבודה בכל יישוב שונים והמעסיקים אינם מקיימים את חוקי העבודה הנהוגים במדינת ישראל ואף מתעלמים לחלוטין מחוקי העבודה הפלסטינים. יצויין שכדי לעבוד בהתנחלות העובדים הפלסטינים נדרשים לאישורי כניסה מהמינהל. כך שאילו רצה, המינהל יכול היה בקלות לפקח על תנאי עבודתם או גובה שכרם. כאמור, אין אכיפה של חוקי העבודה ולמעשה אין דין ואין דיין.

השכר היומי הוא נמוך בהרבה משכר המינימום הנהוג בישראל (כחוק) והוא נע בין 50 ל-60 שקל ליום עבודה של 8 שעות – בכל ההתנחלויות. אם עובדים שעה נוספת מקבלים 10 שקלים בנוסף. איש לא מקבל תלוש שכר. המעסיקים, בניגוד לפסיקות בתי הדין לעבודה לישראל המתייחסים לעובדים הפלסטינים בהתנחלויות, סבורים כי לעובדים הפלסטינים אין זכויות כמו פיצויים, ימי חופשה, מחלה וכו’.


לַרוב, הפועלים הפלסטינים מועסקים בגידולי ענבים או בענפי התמרים או הוורדים. מעטים העוסקים בגידול ירקות. חלק לא מבוטל מיועד ליצוא. כך, הקונה במרכול באנגליה או בבלגיה תוצרת חקלאית "ישראלית" אינו מודע לניצול המחפיר של העובדים הפלסטינים ואינו מודע לעובדה שלא מדובר בתוצרת חקלאית ישראלית, אלא במוצרים חקלאיים שמקורם בשטחי הכיבוש. הענבים משווקים למדינות המערב דרך החברות "ערבה" ו"אגרסקו". הוורדים מהזנים רימוניס וכרקומה משווקים בעיקר להולנד.


אחד העובדים הפלסטינים עמו שוחחנו סיפר כי הוא מועסק בחקלאות באותו יישוב מזה 15 שנה. לדבריו, שכרו לא השתנה עם השנים: 50 שקל ליום – הוא עובד משעה 6:00 בבוקר עד 14:00, והוא אחד משישה עובדים קבועים שבעל העסק מחזיק בכל ימות השנה. אחרים מועסקים לפי "עונות" או לזמן מוגבל. העובדים הפלסטינים עוסקים גם בהדברה ובריסוס, ללא ביגוד מתאים, ללא מסיכות. עובד שביקש ממעסיקו מסיכה נענה בסירוב. אחד העובדים סיפר שפוטר לאחר שנפצע בעינו במהלך העבודה. כאמור, אזור הבקעה הכבוש הוא אזור לניצול עובדים, בדומה לאזור שהוקם בשטחי עזה בטרם נסוגה משם ישראל.

תגובות
נושאים: מאמרים

20 תגובות

 1. משה הגיב:

  כל זה אולי נכון אבל ראינו איך הפלסטינאים בכו שמתיישבי גוש קטיף גורשו מבתיהם על כך שאיבדו את מקום עבודתם…

 2. יניב בן-חנן. הגיב:

  קראתי את המאמר הזה עד לסופו. היה מעניין. אני משער, שדבר מאין זה הוא די רגיל באיזור "השטחים הכבושים". לשמחתי, לא היו במאמר. תיאורים מזוועים של ניצול מחפיר ויחס אכזרי. מצד המעבידים, כלפי עובדיהם. כמו בספרים של צ’רלס דיקנס. על "המהפכה התעשייתית" באנגליה של המאה ה-19.

  8 שעות עבודה, זה נורמלי. מספר קטן של עובדים. המועסקים באופן קבוע במשך שנים. זה נורמלי. מספר גדול יותר של עובדים. המועסקים, לפי עונות. זה גם נורמלי.

  זה לא בסדר. שהמעביד לא מספק לעובד. ציוד מגן לעבודה. זה לא בסדר. שהמעביד לא משלם לעובדים. שכר מינימום, כנהוג במדינת ישראל. בסך: 17.5 שקל לשעה. זה לא בסדר. שהמעביד מפטר עובד, שנפצע במהלך העבודה. בלי לשלם לו פיצויים, בגין תאונת עבודה.

  בקשר לזה- שהתוצרת משווקת לאירופה. כתוצרת ישראלית. זה לא כל כך, מפריע לי. המתנחלים הם עדיין ישראלים. למרות שהם גרים "בשטחים הכבושים".
  ——-

 3. לא נכון הגיב:

  בישראל הכיבוש הוא אולי חוקי. באירופה על פי חוקי האיחוד האירופי, ועל פי החוק הבינ"ל, אסור למכור תוצרת שמקורה בניצול של אזור כבוש. רק מה, ישראל מסתירה זאת, וטוענת שהתוצרת מגיעה מישראל (תחת שמות יפים כמו כרמל של אגרקסקו). אם הדבר היה ידוע, יש להניח שמיליונים היו מסרבים לקנות תוצרת שמקורה בשטחים כבושים ובניצול ולא בישראל.

 4. דן תמיר הגיב:

  הנה הצעה לצעד ראשון לשיפור המצב:

  — קישור —

 5. איציק הגיב:

  הצד השני של המטבע.
  אם כל כך רע למה באים לעבוד פה?
  המשכורת שהם מקבלים גבוהה יותר מכל מדינה ערבית אחרת אז אין מה להתלונן.
  מה היה עדיף שאני אקנה ביצי חופש מ"גבעות עולם" (עבודה יהודית) וככה לא תהיה להם בכלל פרנסה ?

 6. יניב בן-חנן. הגיב:

  מה היה קורה אז? אם האירופאים, היו מגלים זאת. אם הם היו מגלים, שהירקות והפירות מישראל. חלקם, מגיע מן "השטחים הכבושים". ברם, לא רק שהוא מ"שטח כבוש". אלא, שהוא גם תוצר של עבודה זולה, המנצלת את העוסקים בה. מה היה קורה אז?
  ——-

 7. אהוד בן צבי הגיב:

  למה להרחיק עד השטחים גב. עלינאת?
  בקרי בכפרים באזור ואדי ערה ותגלי שם ערבים
  ישראליים מעסיקים את אחיהם הפלשתינים בשכר
  של 50 -60 שקלים ליום עבודה, ולא, הם לא מנפיקים תלושי שכר. הם אומרים שיגידו תודה.
  זו הסיבה שתעשיות עתירות ידיים עברו לאזורים
  כאלה.

 8. יגאל הגיב:

  אוי, ממש עידן התמימות..
  מזמין אותך לבוא לבקר בכפרי הגליל ולראות את הפועלים השחורים אשר מיובאים ומתגוררים בניגוד לחוק ,אשר מועסקים כעובדים אצל קבלני שיפוצים בצפון, ללא שכר מינימום, ללא תנאים סוציאלים, ובערב מחביאים אותם מפני משטרת ההגירה..

  ניחוח גזעני נודף מהכתבה הזו כאשר הנושא החשוב כשלעצמו מוצג כבעיה של מגזר אחד בלבד.

 9. יוסף – שאלה לסלווה עלינאת הגיב:

  המאמר אכן מתאר מצב קשה, אבל לא הבנתי דבר אחד:
  לפי דברייך, אלו שקונים את התוצרת באירופה לא מודעים לעובדה שלא מדובר בתוצרת חקלאית ישראלית, אלא במוצרים חקלאיים שמקורם בשטחי הכיבוש.
  אני לא מבין מה זה קשור לשאר המאמר ומה את מנסה לאמר בזה.
  נניח שהקונים הארופאים כן היו מודעים לכך, אני מניח שאז היית רוצה שיחרימו את אותה תוצרת. ואז מה יקרה? – כל אותם מקומות עבודה יעלמו…
  מה את רוצה להשיג? שיפור תנאי העבודה של אותם עובדים או חיסול החקלאות בבקעת הירדן?

  תחליטי.

 10. פתרון אמיתי במקום זה של דן תמיר הגיב:

  אין טעם להזות פתרונות שימיטו אסון על כולנו
  כגון סיפוח.
  המצב הוא פשוט וברור, ישנן שתי אוכלוסיות שכנות. אחת מספקת מקומות עבודה והשניה מספקת עובדים. אז אם כבר פתרון אמיתי ויעיל צריך לגלגל לאחור את המגמה של יבוא העובדים הזרים על חשבון העובדים הפלסטינים.
  לתת לפלסטינים את כל מאות אלפי מקומות העבודה שאיבדו במהלך השנים האחרונות תוך החלת כל חוקי העבודה, דהיינו:
  שכר מינימום, ביטוח בריאות (שישולם לקופת חולים במקום מגוריו של העובד), הפרשות לביטוח לאומי (או המקבילה הפלסטינית), ותשלום מסים תוך התחשבנות בין מס-ההכנסה הישראלי לזה הפלסטיני כמו שקורה עם אזרח ישראלי העובד בחו"ל.

 11. דן תמיר הגיב:

  בתגובה לחיילת האלמונית:
  היתי נזהר בנבואות כמו "ימיטו אסון על כולנו".
  אני מסכים לחלוטין עם כך שיש לשאוף לצמצום מספר העובדים הזרים ולמתן תעסוקה ל"פלסטינים". הענין הוא שכל עוד ה"פלסטינים" אינם אזרחים ישראלים, הם ימשיכו לזכות לתנאים של עובדים זרים. אזרוח שלהם יקל בהרבה על הבטחת כל הזכויות הסוציאליות שמנית, ועוד רבות אחרות.

 12. לכל הנודניקים הגיב:

  נכון, גם בכפרים הערבים מעסיקים פועלים בשכר נמוך, בסדר, אסור אצלכם להגיד שום דבר בלי להוסיף "גם אצל הערבים", הבנו…

  עכשיחו ברצינות, מי שהופך את תושבי הגדה המערבים לחשופים לניצול עקב מצבם הכלכלי הקשה זו ישראל ולא התושבים הפלסטינים בישראל.
  תושבי הכפרים בגיליל ובמשולש לא התנחלו על חשבון הפלסטינם בגדה ולא גזלו מהם את מקורות הפרנסה. בניגוד למתנחלים.
  אנשים שמעסיקים פועלים מהגדה בכפרים בגליל או במשולש מתסכנים בעצרים, קנסות ועונשי מאסר, המתנחלים בבקעה עושים זאת באופן קבוע ומוסדר.
  המתנחלים הם מגזר מסובסד שקיבל תקציבים עודפים ואדמות בחינם, הם ודאי יכולים להרשות לעצמם להפגין יותר נדיבות כלפי פועליהם, לא ?

  ואחרי כל זה, יש כאן כתבה על ניצול עובדים באיזור מסוים, למה כל כך נורא בעיניכם לכתוב על ניצול העובדים בתהנחלויות בבקעה בלי לדבר על איזורים אחרים ? אין כתבות על ניצול עובדים באיזורים אחרים ? יש וטוב שיש, ויש גם אנשים שאותם מעניינת רק ההגנה על המתנחלים או לחילופין רק התקפה על ערבים.

 13. חייל אלמוני (דווקא!) לדן תמיר הגיב:

  קודם כל אני מוכרח להעמיד אותך על טעותך – אינני חיילת ובוודאי שלא אלמונית.
  "חייל אלמוני" יהיה מתאים יותר.

  בכל אופן,סיפוח הרי לא יהיה ושנינו יודעים את זה. אז אני מעדיף להתמקד בפתרון שהוא בהישג יד.

  כמו שהתייחסות הוגנת לעובדים זרים לא מחייבת את סיפוח תאילנד וסין לישראל אז גם התייחסות הוגנת לפועל פלסטיני אינה מחייבת שום סיפוח.
  איך אמרה פעם מישהי: "עבדים היינו, סוחרי עבדים נהיינו".
  מבחינתי צריך לעשות את הדברים הבאים:
  1. לעצור מיד את יבוא הפועלים הזרים.
  2. חקיקת חוקים ברורים בכנסת לגבי שכר מינימום וביטוח גם לבני-אדם שאינם ישראלים.
  3. להפנות את כל משאבי משטרת ההגירה כדי להקים "משטרת עבודה" שתאכוף תנאי העסקה הוגנים (סעיף 2) ותרדוף מעסיקים רעים ואת כל אלו הסוחרים בבני-אדם במסווה של "חברת כח-אדם".
  4. עם הזמן יש לפנות את המשרות התפוסות ע"י עובדים זרים לטובת פלסטינים, אין ברירה.
  כמובן שזה צריך להעשות בצורה מסודרת והוגנת כולל פיצויי פיטורים וכו’.

 14. חיים הגיב:

  מהם בדיוק "חוקי העבודה הפלסטיניים"?

  האם שכר המינימום בפלסטין זהה לשכר המינימום בישראל? הפלסטינים(וגם הכותבת) לא רואים בהתנחלויות חלק מישראל לשום עניין, מדוע ההתנחלויות הן ישראל לצורך שכר? אי אפשר לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה.

  ההערה על הנדיבות המתבקשת של מתנחלים פשוט תמוהה כאשר היא באה בהקשר של ניצול של פלסטינים על ידי פלסטינים. האם פלסטינים תושבי ישראל לא אמורים לגלות נדיבות לאחיהם?

  בכל מקרה יש אנשים שכל מה שמעניין אותם זה התקפה על מתנחלים או לחילופין הגנה על ערבים נצלנים(המתסתכנים במעצרים וקנסות, פשוט רחמנות).

  ואחרי כל זה, יש כאן כתבה על ניצול עובדים באיזור מסוים מדוע זה כלכך נורא להזכיר ניצול גם במקומות אחרים? מדוע זה נורא להזכיר שהניצול הוא לאו דווקא גזעני אלא יותר מעמדי.

 15. רמי יובל הגיב:

  לדן תמיר,
  נכנסתי לרשימתך הקודמת באמצעות הפנייתך למעלה (אני ממליץ לקוראים לעשות זאת) ואני מבקש להגיב:

  ראשית, אני מסכים עם המאמר וקשה לי להוסיף מילה. בכל זאת אוסיף ואומר כי ההוכחות ההיסטוריות לתזה שלך מיותרות ומפריעות כי הנכונות של התזה יותר מובהקת ומתחייבת מן המצב הנכחי, ואולי דווקא הדגמות היסטוריות אלו הרחיקו כמה חושבים מטענתך.

  שנית, קראתי את התגובות של פתר והלפרין ומק"יסטים מובהקים אחרים ועדיין איני מבין מדוע הם מתנגדים בנחרצות למצב הכמעט אידילי של מדינה אחת חילונית ודמוקרטית, רחבה ומשגשגת והעיקר: שוויונית בזכויות פוליטיות. מדוע הם מתעקשים על מדינת ישראל עשירה במערב ומדינונת פלסטינית ענייה במזרח? כבר שנים אני מנסה להבין זאת ושוחחתי עם גורמים יהודים וערבים במפלגה ולא פתרתי את החידה.

  מזה שנים רבות הפוליטיקה הציונית מכוונת לעוד שטחים נקיים ופחות פלסטינים. את השיא ניתן לראות עתה בתכנית הפשיסטית של איווט ליברמן. לגישה זו היה שותף השמאל שהטיף לשתי מדינות וגדר הפרדה (שני רעיונות שהורתם בשמאל). עקב שותפות וקונסנסוס זה, הם כל הזמן התקדמן באגף המלכה מבלי לשמור על הגב שלהם באגף המלך. כך נוצרה פירצה ענקית. היום, כשהמגדה שסועה ומחוררת בהתנחלויות וכתרים וסגרים, הטענה תשמע חזקה ואמינה בכל העולם ובהדרגה תתפוס את מקומה, לאמור: "אתם טוענים שהארץ שלכם. אדרבא, קחוה. ספחוה והעניקו זכויות אזרח לכל תושביה". או שהתוצאה תהיה מדינת כל אזרחיה מן הים עד הירדן או – עדיין עדיף ממדינת הסדום הנכחית – נסיגה מהכיבוש והקמת מדינה פלסטינית בת קיימא בשטחי הגדמ"ע ועזה. אני מאמין שהשמאל (האמיתי, לא זה שרוצה ערבים מרחוק) צריך לדבוק בתכנית של הקמת מדינה אחת לשני העמים, שבה יהיו זכויות פוליטיות שוות לכל אדם.

 16. יחיעם פרץ הגיב:

  נכון ש 60 ש"ח ליום אינו סכום גבוה אולם באזורים ללא מתנחלים (כגון ברצועת עזה)
  שכר העבודה לפועל עומד על כ 15-20 ש"ח ליום
  וגם בשכר זעום זה מי שמשיג עבודה הינו בר-מזל.
  כך שמהפן הכלכלי על ערביי הבקעה לייחל שההתישבות היהודית בבקעה תמשך.
  אגב,כמי ששרת תקופות מילואים ארוכות בבקעת
  הירדן אני יודע שמהגרי עבודה רבים מסכנים את
  חייהם בחדירות מירדן לבקעה כדי למצא עבודה
  שם כי בירדן המצב גרוע הרבה יותר.

 17. רונית פיסו הגיב:

  סלווה,
  ברכות על המאמר
  שמחה שהתחלת, שוב, לכתוב

  בהצלחה בעבודה ובכתיבה

 18. חיים כהן הגיב:

  החוק הישראלי, ובכלל זה חוקי העבודה, לא חלים מחוץ לקו הירוק, ושכר המינימום ברש"פ נמוך הרבה יותר מ-50 שקל ליום.

  אני באמת שלא רואה כאן שום ניצול – העבודה ביישובי הבקעה מאוד מבוקשת ע"י ערביי הסביבה משום שהשכר בה דווקא נחשב לגבוה מאוד ביחס לשאר מקומות העבודה האפשריים, ויתרונה בכך שהיא סמוכה למקום מגוריהם ואינה מצריכה טרטורים וסיבוכים בירוקרטיים, או עבריינות, כמו בעבודה בישראל הקטנה.

  מעבר לכך, מהכתבה עולה ריח כבד של שנאת מתנחלים ולכן אי אפשר להתמם ולומר שזו סתם "עוד כתבה על ניצול עובדים", הכתבה מנסה לערער את עצם הלגיטימיות של היישובים בבקעה במסווה של זכויות עובדים.

 19. התממות הגיב:

  השנאה למתנחלים היא שנאה, משום שהמתנחלים מלבד הנצול של הפלסטינים מנשלים אותם מאדמתם ומזכויותיהם גם עפ"י החוק הישראלי, כפי שציינת והופכים את ישראל למדינת אפרטהייד פר אקסילנס.
  ולענין הניצול, אתה לא יכול לשלם לפועלים סינים שלוש דולר ליום באמתלא שבסין משלמים רק שניים ולטעון שאינך מנצל. מה גם ששכר כזה מוריד את שכר העבודה של פועלים ישראלים ומכניס גם אותם למעגל הניצול המחפיר.

 20. תמר הגיב:

  אתה מציע הצעה נהדרת !
  כדי לפתור את בעית הניצול יש לשפוט את כל הנוגעים בדבר לפי חוקי מדינת ישראל.
  ז"א שאין שישראל שולטת באוכלוסיה,
  ז"א שהיא כבשה אותה והיא כפופה לחוקיה והחלטותיה.
  מה אתה רוצה?!?!
  או שהשטחים לא שיכים לישראל והפלסטינים צריכים לחיות תחת החוקים שלהם ברמת החיים שלהם,
  או שהשטחים שייכים לישראל וחלים בהם כל החוקים והסטנדרטים החברתיים הישראלים.
  תחליט!!

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים