הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-15 בינואר, 2006 35 תגובות

מאת כתב הגדה השמאלית


מועצת חד"ש קיימה בשבת 14/1/06 את בחירת נציגי הרשימה לבחירות לכנסת למקומות הראשון עד הרביעי. במועצת חד"ש כ-490 חברים. מעריכים כי 370 מהם הם חברי המפלגה הקומוניסטית הישראלית מק"י. על המקום הראשון התמודדו ח"כ מוחמד ברכה חבר הוועד המרכזי של מק"י ותגריד שביטה מטירה שבמשולש. מוחמד ברכה זכה ב-69% מהקולות ו-31% קיבלה תגריד שביטה.

על המקום השני התמודדו ח"כ עיסאם מח’ול המזכיר הכללי של מק"י, וחנא סוויד, לשעבר ראש מועצת עילבון. איידה תומא-סולימאן הסירה את מועמדותה מהתמודדות על המקום השני. חנא סוויד זכה ב-54% מהקולות וח"כ עיסאם מח’ול זכה ב-46%.


על המקום השלישי התמודדו יוסף אלעטאוונה מבאר שבע וד"ר דב חנין חבר הלשכה הפוליטית של מק"י. חנין זכה ב-76% ואלעטאוונה קיבל 24% מהקולות. בסיבוב השני למקום הרביעי נבחר הרופא ד"ר עפו אגברייה מאום אל-פאחם. הוא גבר על מנאל שלבי.


מועצת חד"ש הסמיכה את מזכירות חד"ש למנות את הנציגים למקומות חמש עד 120.

תגובות
נושאים: מאמרים

35 תגובות

 1. יובל הלפרין הגיב:

  לבלעם,
  אין "טהרנות לניניסטית", כי לניניזם הוא אסטרטגיה שהגמישות מגולמת בה. במאמר "שמאלנות – מחלת הילדות של הסוציאליזם" שולל לנין את הטהרות האידיאולוגית, כי אפשר שההשקפות יהיו שונות, אך האינטרסים זהים.
  שים לב שגם לעניינינו השאלה שאני מעלה איננה האם לשתף פעולה, אלא עם מי לשתף פעולה. והתשובה היא, לפחות על פי המסורת והניסיון של המרכסיזם-לניניזם, נעוצה בכך שהקפיטליזם לבש זה מכבר את דמות האימפריאליזם.
  הסברתי זאת בתגובות למאמרים אחרים שפורסמו כאן לאחרונה: ברוב העולם כיום, המאבק המעמדי אינו חוצה את אומות, אלא מאחד אותן. מרכז הכובד של המעמד השליט מצוי במעצמה אימפריאליסטית, כשבעלי ההון המקומיים הם בגדר סייען משני שלה.
  המזרח התיכון הוא אחד המקומות שהמאבק המעמדי והמאבק לשוויון לאומי ושחרור לאומי חותרים לאותו כיוון. כל מי שמתנגד לציונות ולחדירתה התוקפנית של ארצות הברית לאזור, הוא בגדר שותף אפשרי. לא מפלגה קומוניסטית הלאימה את תעלת סואץ.

  לשירה,
  לא הבנתי, זה שאין "אחד או שניים שמחליטים", זה טוב או לא טוב? מה את רומזת, שחילוקי דעות תמיד מביאים להתרסקות? עובדה היא שתמיד היו בתוכנו חילוקי דעות (על אף התדמית המוטעית שאת מצהירה שהיית מושפעת ממנה) ועדיין לא התרסקנו.
  אם את בעד אפרים דוידי, אל תתני לו עצות להתאבדות פוליטית. אפרים דוידי, כמו רובנו המכריע, איננו ילד קטן שיתפתה למהלכים הרפתקניים כגון אלה, אשר יועילו רק לאויביו-אויבינו הפוליטיים.
  הרחבה רצויה בהחלט. פילוג אסור שיהיה בשום אופן. הרב בין צדי המחלוקת שנתגלעה כעת עולה עשרות מונים על המפריד.

 2. המסקנה המתבקשת הגיב:

  מזכ"ל המפלגה הקומוניסטית הודח ובמקומו נכנס לאומן ערבי, אחרי שטיבי יכנס למקום 3 לא יהיה בשלישיה הראשונה אף יהודי ובחמישיה לא תהיה אף אשה.
  מסקנה: חד"ש בהרכב זה אינה מפלגה שמאלית רדיקלית אלא מפלגה סקטוריאלית-ערבית עם נטיות שובניסטיות ולאומניות.

 3. תוהה הגיב:

  לפחות תלמדו לכתוב את השמות של החברים הערבים במפגלה שלכם. שמה הוא עאידה תומא ולא איידה.

 4. מסקנות של אדיוטים הגיב:

  יש יהודי במקום השלישי (מעניין לי את התחת).
  ומי אמר שחנא סויד הוא יותר "לאומן ערבי" ממח’ול ? אני שמעתי דווקא ההיפך.

  אני מציע למסיקי המסקנות לקרוא את הטקסט ולא לעסוק בהסתה אנטי-ערבית.

 5. דן תמיר הגיב:

  אם כבר אז כבר:
  תע’ריד שביטה
  ד"ר אע’בריה
  עצאם מח’ול

 6. פמיניסטית הגיב:

  גבר יהודי לא מייצג אותי.
  גבר פלסטיני לא מייצג אותי.
  וכיוון שאין אשה במקום ריאלי,
  אצטרך למצוא לי מפלגה אחרת להצביע לה.
  חבל.

 7. an Arab from Haifa הגיב:

  I am really getting sick of the racism among the so called "lefties", and who are trying to dictate for Hadash their list for the elections.

  For those people, wheather it is Muhammad, Ahmad, Shawki or now Hanna (with dagesh in the "noon") it’s all the same, they’re all Arab nationalists.

  GIVE US A BREAK.

 8. תתבישו הגיב:

  חד"ש מפלגה ערבית יהודית עם ובלי מח’ול , מספיק להסית ב99 עיסאם מח’ול אז הפיס את מוחמד נפאע מסכ"ל מק’י ולא קמה אז סערה אז מה מותר לו ולאחרים אסור , דבר שני זו אותה מועצה שבחרה בו בעבר עכשיו נהפכה ללא לגיטימית תתבישו לכם ותקבלו את ההכערה הדימוקרטית

 9. ל"תתביישו" הגיב:

  קודם כל, מה זה "תתביישו"? מה אתה רוצה עוד, שנרביץ לעצמנו על זה שיש לנו עמדה? אני מקבל הכרעות דמוקרטיות. אני לא מקבל פגיעה במעמד המפלגה הקומוניסטית. אז מה זה עושה אותי? אני חושב שהאג’נדה השמאלית של חדש נדחקת במהלך ממושך והדרגתי מהמקום השני לשום מקום בכלל. זה מפריע לי ואני מוכן להילחם כדי לשנות את זה. אם הרכב הרשימה יהיה ברכה, סווייד וטיבי, זה יהיה אות לכך שאין עניין בייצוגה של המפלגה הקומוניסטית בכנסת ושהסיעה מבקשת מבחינתה לפנות באופן בלעדי לרחוב הפלסטינית הישראלי. אין בדבר הזה, כשלעצמו, רע בהכרח – הרחוב הפלסטיני הישראלי זכאי לייצוג סקטוריאלי. אבל מה לעשות, אני לא חלק מהסקטור הזה לכן אני לא יכול, בהגדרה, להשתתף במפעל כזה. אם חוזרים למפעל של ייצוג לא סקטוריאלי של אנשים שמאמינים בעקרונות משותפים ועבודה משותפת, בזה אני יכול לקחת חלק. אז אני לא מתבייש על כך שכשדוחקים את רגלי אני עושה חושבים באיזה אופן להמשיך לייצג את העקרונות שלי והפוליטיקה שלי.

 10. יובל הלפרין הגיב:

  מזכ"ל מק"י והח’ דוב חנין היו מהתומכים הנלהבים של ה"פרסטרויקה" הגורבצ’וביסטית, שפירושה חיסול שיטתי של המחנה הסוציאליסטי והפניית עורף למורשת לנין.
  דוב חנין ידוע במוטו שתבע לאחר מפולת: "לא לחיות מתחת להריסות."
  עכשיו הנהגת מג"י (המפלגה הגורבצ’וביסטית הישראלית) שולפת מאותו גל הריסות, שבמשך שנים דאגו לבוז לו ולהתכחש לו, את עקרון הצנטרליזם הדמוקרטי, חלק אינטגרלי ממורשת לנין, ומתפלאת מדוע חברי מק"י בכבודם ובעצמם שכחו אותו ומצביעים נגדם.
  כעת הנהגת חד"ש מצויה משמאל להנהגת מג"י, אשר התנגדותה לאיחוד המחנה האנטי-ציוני לא נובע מרדיקליות אידאולוגית, אלא משאיפה להתקרב לקונסנזוס. תחילה להתחבר לעלה ירוק ולאחר מכן למה שיישאר ממרצ. ומי שפקפק ראה זאת בבחירות המוניציפליות בת"א-יפו.

 11. עמירם הגיב:

  אני מקווה שיהיה יצוג לנציג יהודי במקום ריאלי (מקום שלישי) כדי להבליט את מה שכל כך חשוב לנו היום -"אחווה יהודית ערבית", זו לא סיסמא בנאלית זה צורך קיומי.
  אני מאחל לחד"ש הצלחה.

 12. בלעם הגיב:

  ליובל:
  הדבר שנראה לי קרוב ללבך יותר מכל הוא המשאלה להישאר אזוטרי. השאיפה איננה להתקרב לקונצנזוס אלא ליצור תמיכה רחבה על יסודות של גורל משותף ומחשבה משותפת. מה שמשתקף מהדברים שלך הוא אי נחת מרעיון כזה. מעניין איך משמשות בערבוביה בתפיסה שלך טהרנות לניניסטית דוגמטית עם הסכמה בשקיקה למניפולציה. הקביעה ש"הנהגת חד"ש נמצאת משמאל" וגו’ היא חסרת יסוד וכל תכליתה הצדקה מעגלית של עמדתך שלך. איפה הרציונל השמאלי בהתבדלות הסקטוריאלית? איפה הרציונל השמאלי בטיביביזם? איפה השמאליות בשיגור תכתיב לכל הסניפים לא לקיים בחירות כדי לשמר את התוצאות של המועצה הקודמת, הנוחות להנהגה?

 13. שירה הגיב:

  ואני לא ידעתי שבחד"ש יש כל כך הרבה דעות.
  חשבתי לתומי שיש איש אחד או שניים שמחליטים. כל הכבוד. תמשיכו בדיונים המרתקים שלכם עד ההתרסקות. תאלצו אותנו להצביע לפתק הלבן. חבל. אני בעד אפרים דוידי לראשות מק"י וחד"ש. ואם לא שם – אז תקים מפלגה עצמאית. העמים מחכים לדוידי.

 14. חוצפנים הגיב:

  אמרתי שאין אשה ברשימה- זה גזעני?! רשימה בלי אשה היא רשימה גזענית!
  אמרתי שאין יהודי במקום ריאלי (ואחרי שטיבי יכנס למקום 3 זה יהיה נכון)- זה גזעני?! אני לא חושב שח"כ ערבי ייצג אותי פחות טוב, אני חושב שזה יקשה מאוד על פנייה לציבור היהודי.
  אני מסכים שחד"ש היא רשימה יהודית-ערבית עם או בלי מח’ול, אבל הרשימה לא (שוב, בלי קשר למח’ול) וזה בעייתי מאוד.
  וכן, אני חושב שמזכ"ל המפלגה צריך להיות ח"כ.

 15. שרון הגיב:

  במקרה הזה פיצול היה מועיל למק"י. אני למשל הייתי מצביע למקי אבל לעולם לא אצביע לחד"ש שהיא למעשה מפלגה לאומית ערבית.
  אני נגד לאומיות מאן כבר אצביע למפלגה לאומית מחוסר ברירה היא תהיה מזוהה עם הלאום שלי

 16. גיא לבלעם ולעמירם הגיב:

  כחבר מק"י וחד"ש אני מקווה שנוכל לבלום את מהלך החדרת טיבי למקום השלישי ונוכל להציג רשימה שמאלית יותר מאוזנת. יחד עם זאת, לאור המצב במועצת חד"ש אני מעט סקפטי…

 17. גיא ליובל הלפרין הגיב:

  נא הסבר לי איך יכולה להיות מפלגת שמאל ראדיקלית ללא ייצוג נשי שאפילו מתקרב למקום ריאלי?

 18. מבחינתי הגיב:

  מבחינתי כמצביע פוטנציאלי לחד"ש, הרשימה כמעט סבירה. המבחן יהיה האם הרשימה תישמר או לא. אם טיבי יוקפץ למקום ריאלי על חשבון הנבחרים, זה ייראה לא טוב. אם רוצים לצרף את טיבי כדי לנסות ולהשיג מנד"ט חמישי, שיציבו אותו במקום החמישי, ובטח לא על חשבון דב חנין שמושך קולות מהמגזר היהודי. לגבי אי – הייצוג של נשים, זו אכן בעיה שגם לא מוסיפה אטרקטיביות לרשימה. אולי בעצם אני אצביע בל"ד, כשחושבים על זה…

 19. ציוני גאה/ 1943 חוזרת הגיב:

  בשנה זו לא עזרה לחברי פק"פ היהודיים אנטי ציוניותם , הסבל והרדיפות שעברו בידי הבריטים והישוב היהודי. "חברהם" הערבים החליטו שעל מנת לזכות בפופולריות ואמון הצבור הערבי עלהם להקים בנפרד את "הליגה לשחרור לאומי"

  כך גם היום…

  את רוב חברי חד"ש הערבים מענינים רעיונות השמאל בכלל והקומוניזם בפרט כעניין השלג דאשתקד…
  הם ברובם לאומנים פלסטינאים המרגישים נחיתות כלפי "הדבר האמיתי" קרי תנועת בל"ד אשר נוגסת בחד"ש ללא רחם.
  אישים איכותיים באמת כדב חנין או תמר גוז’נסקי לא מועילים בקרב על הקול הערבי ואילו השפעתם בצבור היהודי זניחה…

 20. גיא ל"מבחינתי" הגיב:

  העניין עם טיבי הוא חלק אינטגרלי מהמהלך שבוצע בשבת, אם זה היה המצב הסופי זה היה בסדר יחסית. ודרך אגב, גם בבל"ד אין ייצוג לנשים…

 21. גיל אהרנסון הגיב:

  לצערי, הויכוח בין מק"י לשאר הפלגים פחות רלוונטי. חד"ש צריכה להתהדר בעובדה שהיא לא מפלגה לאומית – לא נאציונאליסטית אלא אינטרנציונאליסטית, במובן הרחב של המילה.
  לכן יש חשיבות, יותר מסמלית, אם יהיה לה נציג יהודי בכנסת. לא בכדי כולנו כאן מתדיינים בעברית בעניינה של חד"ש ולא, נאמר, בבל"ד.
  אך החשוב ביותר, מבחינה זו, הוא שרשימתו של טיבי, תע"ל, תישאר בחוץ. לא על מנת לאפשר מקום ריאלי לדב חנין, אלא מסיבה אידיאולוגית גרידא. כפי שנכתב כבר בתגובות קודמות, חד"ש יכולה וצריכה להיות מפלגת השמאל הלא סקטוריאלית היחידה, הפונה ליהודים ולא יהודים כאחד. מצעה צריך להיות ברור ומובהק, וכן, גם צבוע אדום. טיבי אדם ראוי, אך הוא לאומן ערבי, ולכן, ממש כמו ביילין, מקומו לא בחד"ש. מבחינת בוחרים אינטיליגנטים, שרוצים להצביע למפלגה עם מסרים מחודדים, אי אפשר להגן על עצם החיבור עם תע"ל. הוא לא רק מלאכותי, אלא פוגם לדעתי ברצונם של יהודים רבים להצביע חד"ש.
  אם המפלגה תוכל לחדד מסרים אלו, ולהגיע להחלטות נכונות, הפוטנציאל האלקטוריאלי שלה גבוה בהרבה משלושה מנדטים.

 22. יובל לגיא הגיב:

  מסכים במאה אחוז. אולי בעניין זה יש צורך בשריון רשמי (בבחירות למזכירות חד"ש יש שריון רשמי לנשים ולצעירים).

 23. נמרוד אמזלק הגיב:

  איך אמר קארל מארקס: "ההיסטוריה חוזרת על עצמה: בפעם הראשונה כטרגדיה ובפעם השניה כפארסה."

  מי שהיה נוכח בדיונים שהובילו להרכבת רשימת חד"ש בבחירות הקודמות ורואה את מה שקורה כעת, מבין היטב במה דברים אמורים.

  נמרוד אמזלק

 24. רבאח הגיב:

  טיבי כבש את חד"ש על גבו של ח"כ ברכה. סוף עידן הערכים!!!!
  כל הכבוד לתגריד שביה ומנאל שלבי שהובילו את המאבק על מעמד האשה בחד"ש. בושה לעאידה תומא שנסוגה כחלק ממשחק זול ופגעה במעמד האישה.

 25. בלעם הגיב:

  עוד הערה:
  במשך שנים רבות דשדשה מפלגת העבודה עם מסריה בין המרכז המרכזי למרכז הימני. באותן תקופות אמרו אנשים רבים שאני מכיר ואני בכללם לאנשי העבודה שאילו היו מחדדים את המסרים שלהם ומצהירים במפורש על עמדות מסוימות, הם רק ירוויחו. וראו מה שקורה כעת.

 26. אורי ביתן הגיב:

  אופיני שרוב התגובות עסקו במקומו הנמוך של המועמד היהודי, ולא בהעדרה המוחלט של אשה ערביה (או יהודיה). שימו לב גם ל"עיצוב" סדר המקומות: מוסלמי בראש, נוצרי אחריו, ואחריו יהודי. מוסלמית מתמודדת נגד מוסלמי ונוצריה מסירה את מועמדותה נגד נוצרי, כי הדת חשובה מהמגדר, ברשימה חילונית ופמיניסטית כביכול.

  מבחינתי, רשימה ללא אשה במקום ראלי אינה מייצגת אותי, עם או בלי יהודי. אני תוהה איך היא יכולה להתיימר לייצג נשים.

  נשים הן מעמד מנוצל, וחד"ש ללא נשים היא רשימה של מנצלים.

  לנשים יש בררה: הן אינן חייבות לשתף פעולה עם הדיכוי של "חבריהן-למאבק". הרי אלה מוכנים תמיד לשתף את הנשים במאבק הלאומי או המעמדי, כדי לשלוח אותן אחר כך למקומן הטבעי. כמו שמעבידים אינם מתחשבים בדרישות הפועלים כל עוד אלה באים לעבודה, כך חברי חד"ש לא ייתחשבו בנשים כל עוד אלה מצביעות בעדם. כשם שמעבידים יתחשבו בעובדיהם רק כאשר רווחיהם ייפגעו, כך הגברים בחד"ש, ערבים ויהודים, ועימם הנשים ה"דוחות" את מאבקן מפני העדיפות הקדושה של המאבקים ה"כלליים", הגבריים, יסכימו לייצוג נשי רק אם ייפגע הייצוג שלהם.

  מסקנה – שביתת הצבעה! פחות מנדט לחד"ש – ייצוג לנשים בכנסת הבאה.

  לנשים ערביות ושמאלניות בכנסת הזאת – אין בעד מי להצביע.

 27. לאורי ביתן הגיב:

  טעות לומר שרוב התגובות עוסקות במיקום הנמוך של המועמד היהודי. לטעמי, העיסוק הוא בשמאליות של הרשימה באופן כללי ובכוון אליו מתקדמת התנועה. הבעייתיות במונחים אלה מתבטאת במכה שמקבלת המפלגה הקומוניסטית ממועצת חד"ש ומהנהגת החזית. בתוך אלה היעדר נוכחות של אישה, דילים עם רשימות אחרות שאינם עולים בקנה אחד עם האידיאולוגיה והאינטרסים של מצביעי חד"ש וגם דברים נוספים, כמו התנהלות כוחנית, נמצאים בכפיפה אחת.

 28. פשוט קורע מצחוק… הגיב:

  כ"כ הרבה מ"ב וויכוחים מטומטמים על מי ברשימה שאולי תביא 2 מנדטים. אם כבר לריב אז על תגובתו של "חוצפנים" גזעמות או לא גזענות אף יהודי, חוץ מכאלו שיצביעו לרשימה הזאת גם אם נאצראללה היה רץ בראשה, לא יצביע לבדיחה הזאת…עדיף לחשוב איך מביאים יותר מצביעים…

 29. לאורי ביתן הגיב:

  למה לא להצביע לזהבה גלאון? או לצביה גרינפלד? הן לא יעבירו חוקים שישקפו את דעותיך?

 30. שי הגיב:

  ל"לאורי ביתן"
  את/ה מתכוונ/ת להצביע ליוסי ביילין, בן דמותה (אפילו פיזית, בחיי) של תאצ’ר, איש ה"אבטלה החיכוכית"? חברו של "סוציאליסטמיליונר", סרסור ההימורים שקד? זה שהבטיח להיות בממשלת שרון?
  אז גם אתה פודל.

 31. אשר פרוליך הגיב:

  חוץ מהתגובות של יובל וגיל נוצר הרושם
  שהמאבק לייצוג סקטוריאלי(לפי לאום,דת,מין)
  והמאבק להשתתפות בבחירות המפובקרות של הבורגנות הישראלית בתמיכת האימפריאליסטים,זה
  הדבר העקרי,התקווה לשינוי,הקוו המנחה של
  הקומוניסטים והשמאל הרדיקאלי בישראל,החזון
  לשינוי ומציאות טובה יותר.
  כו דל הוויכוח,כו רדוד,כל כך לא רלוונטי,
  כל כך דומה לזה שבמפלגות הסוציאל דמוקרטיות
  מן ה"מרכז" ועד לימין !.
  החזון,הלוחמנות,ההתלהבות,נשארו נחלתם של
  "נערי הגבהות"והמתנחלים,ובכל יתר המפה
  הפוליטית,שממה,מדבר אפור,ריקני,מבולבל,ללא חזון או אלטרנטיבה,משעמם, של מאבקים אישיים על מקומות "ריאליים" במשחק מכור מראש ,שמעבר ל"ייצוג" זה או אחר בלתי רלוונטי,
  לא ישנה דבר ולא יגרד אפילו את הכליפה של המשטר המדכא,המושחת והמשחית.

 32. אורי ביתן הגיב:

  אני חושב שהגישה שלנו קצת שונה. אינני חבר מק"י וההצבעה לחד"ש היא בררת מחדל בשבילי, כרשימה היחידה שמציגה עמדות שמאליות ברורות, כך שהאופי האידאולוגי של הרשימה פחות מטריד אותי. אין לי שום בעיה להצביע לערבים. כן מטריד אותי שברשימת שמאל אין נשים. אפילו למפד"ל יש חברת כנסת (מהטובות ומהחרוצות שבהן, ולא, אין לי שום כוונה להצביע מפד"ל.

 33. מרים האחרת הגיב:

  לרבאח

  אתה צודק ואני שמחה שכתבת את זה, כל כך קצר ומדוייק.

  כל הכבוד לתגריד שביטא, רולא חמיד ולמנאל שלבי על העמידה האמיצה, על הסולידריות הנשית והפמיניזם שהפגינו.

  עיידה תומא, והמעגל הנשי שסבב אותה (חולוד בדאווי, עביר קובטי) שימשו כלי שרת בידי הגברים במפלגה, כמה חבל שבחרו להסתיר פעולה זו במעטה של "פמיניזם".

 34. בתיה האחרת הגיב:

  לאט לך מרים… גם מחנה שביטא-שלבי-חמיד שיחקו לידי הגברים פשוט לידי הגברים שבמחנה השני. הלא תגריד יכלה להציג מועמדותה גם מול מח’ול או חנין ובחרה שלא לעשות כן. אם הפרישה של תומא נבעה מהוראה לפנות מקום לסוויד אז אי הצגת המועמדות מצד תגריד למקום השני או השלישי נועדה לפנות מקום לגברים של מק"י. ואין להאשים את הנשים – כי לפעול נגד המחנה שלך זה להשרף פוליטית במוסדות (מועצות חד"ש ומק"י) שבהם יש במקרה הטוב 10% של נשים. בלי ייצוג נשי של הסניפים במוסדות לא יבוא שינוי אני חוששת – הגיע הזמן להצטרף לסניפים וללחוץ מלמטה.

 35. עצוב לראות הגיב:

  מפלגה שהיתה יכולה להיות אלטרנטיבה אבל שהפכה למפלגה לאומית ערבית
  חשבתי שאחרי הבזיון בבחירות הקודמות עם טיבי, תיהיה התפכחות אבל התבדתי וחבל…
  אז תמשיכו לריב ביניכם על קשקושים ותחטיאו את העיקר
  עצוב ועוזב

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים