הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-31 בינואר, 2006 3 תגובות

לאחר ניצחון החמאס בבחירות לרשות הפלסטינית, על ממשלת ישראל לקבל את הכרעת הרוב הדמוקרטית של המצביעים בעם הפלסטיני, ולקרוא לממשלה החדשה לפתוח במשא ומתן על המשך התהליך המדיני.

בלי קשר לעמדות שכל אחד מחזיק בהן לגבי אופיה של תנועת החמאס, חוסר נכונות ישראלית לקיים מגעים עם הממשלה הנבחרת או דחיית תוצאות הבחירות, כמוהם כהתערבות בעניינים הפנימיים של הרשות – מצב לא רצוי ממש כפי שלא נרצה שמדינות אחרות יתערבו בעניינים הפנימיים שלנו.


אין לשכוח שניצחון החמאס נבע מהעוני הנורא שבו שרויים חלק ניכר מהפלסטינים בשנים האחרונות כתוצאה מן האינתיפאדה, ומן השחיתות הפושה במנגנוני הרשות – בעיות דומות שמהן סובלת גם מדינת ישראל. אותם קולות בתוכנו המנסים לבצע דה-לגימטימציה של הבחירות ברשות, הם בדיוק אלה שבעבר אמרו שכל הפלסטינים אינם מעוניינים בדיאלוג ורוצים לזרוק אותנו לים. אותם אנשי ימין התנגדו בעבר גם למו"מ עם אש"ף וראו בו ארגון טרור ולא יותר; כיום, לאחר שאש"ף התמסד במידה רבה ואנשיו שולטים במוסדות הרשות, כל ממשלה ישראלית כבר מוכנה לדבר איתם, למרות שאש"ף מחזיק באותם כלי נשק כמו החמאס וממש כמוהם הניפו אנשיו את כלי הנשק ליד הקלפיות.


אמנם, החמאס הוא ארגון טרור ממש כפי שהיו אש"ף או פתח לפני 10 שנים; אבל עצם הנכונות שלהם להתמודד בבחירות יוצרת בהדרגה דינמיקה של התמתנות, בין אם ירצו בכך או לא; השלטון נמשך למרכז כפי שראינו, להבדיל, גם אצל מנהיגי אופוזיציה ימניים אצלנו שהתמתנו כשהגיעו לשלטון ויזמו את אותם מהלכים שבעת שהותם באופוזיציה היו רואים בהם מעשי בגידה.


מחובתה של מדינת ישראל להושיט יד לשלום לצד השני, בלי קשר מי מנהיג אותו – זו לא תמימות, אלא ראייה אמיתית של המצב בשטח. אם לא יוחלפו מכתבים ושיחות טלפון בין הצדדים, מהר מאוד יוחלפו כדורים, פגזים וטילים; בפראפרזה על מה שאמר אבא אבן באו"ם עוד בשנת 48′, בין אם מדינת ישראל רוצה בשלום ובין אם היא רוצה במלחמה, היא יכולה לקבל אותם רק ממנהיגי העם הפלסטיני.

תגובות
נושאים: עדכונים

3 תגובות

 1. איש מבולבל הגיב:

  אני לא מבין מה זה "תנו צ’אנס לחמאס"
  זה לא משנה מה מטרת החמאס כעת
  עצם זה שרוב גדול בחר בחמאס שכמובן הוא מייצג טרור ולא מכיר במדינת ישראל עצם זה שהרוב הפלסטיני בחר כך זה אומר מה באמת הם רוצים. וזה להשמיד אותנו
  השאלה היא אם ניתן להם או לא מה אתם אומרים אנשי השמאל?

 2. שי הגיב:

  רק בעיה אחת בהנחות היסוד שלך: אנחנו כן רוצים שאחרים יתערבו בעניינים הפנימיים "שלנו". הצרה היא שאין היום "אחרים" שזה מעניין אותם או שיכולים לעשות את זה.

 3. עופר הגיב:

  כשאמרתי "אחרים" התכוונתי למעורבות זרה בבחירות ובמערכת הפוליטית בישראל, שאמנם קיימת אבל כמעט כל ישראלי מסתייג ממנה.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים