הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-4 בפברואר, 2006 57 תגובות

סדרת קריקטורות על הנושא "הנביא מוחמד" בעיתון הדני "ילאנד פוסטן" עוררה מחדש את השערוריה שפרצה בשעתו סביב ספרו של סלמן רושדי, "פסוקי השטן". כאשר עיתון נורבגי שב ופירסם אותן, האש התפשטה ברחבי העולם. כעת כל התקשורת המערבית דנה בשאלה אם חופש הדיבור וחופש העיתונות הם ערכים עליונים, או שמא יש להתחשב ברגשותיהן של קבוצות שונות, ביחוד בכל הנוגע לדת. בבריטניה למשל, קיים חוק נגד חילול הקודש (Blasphemy) – אבל הוא חל רק על הנצרות. כלומר, אסור להעליב את הדת הנוצרית על ידי הצגה מעליבה של ישו או מרים, וכן הלאה, אבל העלבת האיסלם או היהדות לא נקראת חילול הקודש.

הקריקטורות הדניות – שכמה עיתונים באירופה הדפיסו עם כתבותיהם על השערורייה – לא היו ניטרליות, כמובן. אחת מהן הראתה את מוחמד חבוש טורבן בדמות פצצה. אחרת הראתה אותו ישוב על ענן וזועק "הפסיקו את פיגועי ההתאבדות – נגמרות לנו הבתולות"! אבל הזעם בעולם המוסלמי – כולל בקרב הפלסטינים – נגרם לא רק על ידי הרעיונות המעליבים, אלא משום שהאיסלם אוסר לצייר כל דיוקן של מוחמד, לטוב או לרע.


בישראל כמובן, כל הציבור נשבע בשם חופש הדיבור והעיתונות. זוהי אחת האמיתות הגדולות שירשנו מתרבות אירופה, ואנחנו נאמנים לה בכל עת… כך לפחות אומרים אצלנו האנשים המעלים על נס את תרבות אירופה. לא שאנחנו תמיד מקיימים את העיקרון הזה – יש סרטים שלא מרשים להקרין בישראל, ואת יצירות וגנר לא משמיעים ברדיו – אבל אנחנו אוהבים להטיף אותו לאחרים.


אני עצמי נוטה לתמוך בעיקרון של חופש הדיבור, חופש התקשורת, חופש ההתארגנות – כל עוד יישומם אינו פוגע באחרים. למשל, האם נתיר התארגנות של אנשים הנהנים לבצע מעשים סדיסטיים בבעלי-חיים? – מובן מאליו ששום חופש התארגנות לא יחול על דבר כה מפלצתי. אבל למה להרחיק לכת? בואו נשער בנפשנו שעיתון אירופי יפרסם קריקטורות המתארות את היהודים צולבים את ישו, או מקיזים את דמם של ילדים נוצרים, או עוסקים בסחר-מכר בתוך מחנה ריכוז נאצי – סתם, כאיור לרעיונות ותיקים בתרבות אירופה. האם נשלים עם הופעת הקריקטורות הללו בשם חופש העיתונות? בוודאי שלא! אנחנו גם באים בטענות קשות נגד מדינות ערביות מסויימות המתירות פרסום וקידום של "הפרוטוקולים של זקני ציון", או ספרו של אדולף היטלר "מיין קאמף".


בימים אלה זוכה אחד ממנהיגי המפלגה הלאומנית בבריטניה מאשמת הסתה גזענית, אבל הוא עדיין אמור לעמוד לדין על העלבת המוסלמים בבריטניה. לדבריו, הוא אינו גזען, הוא רק מבקש להוקיע את הדת המוסלמית "המרושעת והניבזית". ולפני חודשים אחדים צוטט גנרל אמריקאי שהסביר שבמלחמה בעיראק הוא ידע שאלוהיו הוא האל האמיתי, ואילו אלוהיו של האויב (כלומר, סאדאם חוסיין) אינו אלא אליל. גנרל זה נשאר בתפקיד בכיר בממשל. למה אני מעלה את הדברים האלה? כדי להמחיש עד כמה התעמולה האנטי-מוסלמית התפשטה בעת האחרונה בעולם המערבי. ספרו הידוע של סמיואל הנטינגטון "התנגשות הציוויליזציות", היה אחד מן האותות המוקדמים של התעוררות צלבנית חדשה. גם הניסוח הנפוץ "יודיאו-נוצרי", האמור להציג את היהדות והנצרות כשתי זרועות של אותו גוף, אינו אלא חלק מאותה תעמולה גורפת. לפני המחצית השנייה של המאה ה-20 הביטוי הזה כמעט שלא נשמע, ורק התגברות הפונדמנטליזם הנוצרי והאיבה לאיסלם הם שהיקנו לו את הפופולריות שלו, כי הוא עוזר לגייס את דעת הקהל היהודית למחנה הנוצרי האנטי-מוסלמי.


וזה מוזר מאוד! הרי ההיסטוריה לא מראה את הנצרות כדת של אהבה – כפי שטוען היום האפיפיור החדש – כי אם כדת המסוגלת למעשי אכזריות נוראים ואיומים. האינקוויזיציה לא היתה מוסלמית כי אם קתולית, מדורות המוקד עליהם נשרפו המינים בימי הביניים, ולאחר מכן המכשפות, היהודים, הפרוטסטנטים (ע"י הקתולים), הקתולים (ע"י הפרוטסטנטים), מאמיני הכתות הנוצריות הפורשות, ועוד ועוד – גם אלה לא היו מעשיהם של מוסלמים. מה שעשו הספרדים לאינדיאנים באמריקה הם עשו בשם אלוהי הנצרות. ואם אינני טועה, גם הנאצים לא היו ערבים או מוסלמים, כי אם אירופים לבנים בני חברה נוצרית.


מה יגידו בעולם המערבי אם עיתונים מוסלמיים יפרסמו קריקטורה המראה את ישו מפקח על עינויים במרתפי האינקוויזיציה? הרי אין סוף לדבר. השופט האמריקאי הנודע אוליבר ונדל הולמס אמר פעם: "חופש הדיבור אינו מתיר לאדם לצעוק סתם ‘אש! אש!’ באולם מלא". מן הראוי שהעיתונות המערבית תביא זאת בחשבון. האם באמת הזכות לפרסם את הקריקטורות האלה שווה את האיבה הגוברת בעולם, את שפיכות-הדמים העלולה לפרוץ כתוצאה מהן? – אני חושבת שלא.

תגובות
נושאים: מאמרים

57 תגובות

 1. שי מרצינקובסקי הגיב:

  מיכאל, העובדות שהוא תיאר הן רק יבול דל שכתבו יהודים! דבריו נראה שנלקחו מאיזה ספר של בני מוריס.

  אתה יודע מדוע ה"יבול דל"? משום שאין בכלל תיעוד מוסלמי של מלחמות. אין שום חדירה לארכיונים. אין שום חקר אמת.

  אין צורך להיסחף, וכמובן שהנוצרים לאורך כל ההיסטוריה הידועה היו יותר אלימים ופחות סובלנים. אבל כתבייך לא יכולים להסתיר את האמת, והאמת היא שהערבים שואפים לאיין את מדינת-ישראל. ואין צורך להסביר לך מה קורה כשמאיינים משהו, נכון?

 2. עשרות עשרות הגיב:

  האם היהודים עסקו בהלוואות בריבית קצוצה בשם משה רבינו? האם זה היה אקט יהודי? האם זו מצווה יהודית? האם רבנים בולטים ציוו על צעירים יהודים להלוות בריבית לשם שמיים? מדוע באמת כלכך הרבה יהודים עסקו בפרוטו-בנקאות? האם זה קשור במגבלות מסויימות שהוטלו עליהם?
  מדוע מתעקש הכותב לסלף כלכך?
  שאלות רבות ותשובות אין.

 3. מיכאל לשי: הזורע שקר והסתת כזב קוצר סופה הגיב:

  אז הפתרון הוא לנאץ בשקרים דתם של מליארד ושלוש מאות מיליון מוסלמים,שמליארד ומה מיליון מהם אינם מעורבים כלל בסכסוך הישראלי-ערבי? הרי זה משחק מסוכן וקטלני, שהרי העסק יתפוצץ בפנינוו יום אחד, הכרח שיקרה כך. יאשימונו במערב בשלב כלשהו בשיסוי המערב באיסלאם כולו, בהסתתו להלחם את מלחמתנו, בליבוי שקרים בוושינגטון,הסתת העם האמריקני בשקרים כנגד האיסלאם וסיבוכו וסיבוך כל מדינות המערב בטרור קשה ונחוש, בשליחות הציונות. אתה יכול לשער מה יקרה אז. אין כל בסיס, אבל כל בסיס עובדתי ללמסע הנאוץ הזה כנגד האיסלאם, ושקרים סופם שהם מתפוצצים וזורעים סופה. באתי להתריע בפני האיוולת המחרידה והחשיבה הנימהרת וקצרת הטווח הזו.

 4. שי מרצינקובסקי למיכאל הגיב:

  דברייך מוזרים, ואני חש ניצוצות מוזרים של אנטישמיות. דווקא ממך, לשמוע דברים אלו זו ממש הפתעה.

  וכך כתבת: "…שהרי העסק יתפוצץ בפנינוו יום אחד, הכרח שיקרה כך. יאשימונו במערב בשלב כלשהו בשיסוי המערב באיסלאם כולו, בהסתתו להלחם את מלחמתנו, בליבוי שקרים בוושינגטון,הסתת העם האמריקני בשקרים כנגד האיסלאם וסיבוכו וסיבוך כל מדינות המערב בטרור קשה ונחוש, בשליחות הציונות."

  כלומר- יאשימו אותנו שאנחנו, היהודים, מסיתים ומחרחרי ריב ומדון. שאנחנו זורעים שקרים ומסיתים…

  מיכאל, איש בר-דעת אתה, ובקי בהיסטוריה, ולכן אתה יודע כי לא חשוב מה נעשה- תמיד יאשימו אותנו. אך אין לדבר ערך. רק לאמת יש. ואתה יודע טוב מאוד שהציונות הוקמה רק כי ליהודים לא היה מעולם צדק, וכי הם לא זכו לסובלנות.
  לא צידדתי בקריקטורות, אינני חושב שהאיסלם הוא רצחני, אך קיימת התעוררות דתית-אתנית שמציבה אותנו בפני מציאות לא פשוטה. במציאות הזו קיומה של מדינת-ישראל כמדינה בה ליהודים יש חופש, מוטל בספק. אני לא אתן לספקות והאשמות להטיל איום קיומי עבורי.

 5. מיכאל לשי: מצעד האיוולת הגיב:

  אין לנו כל בסיס לספק שמן לגלגלי האנטישמיות. כשיש לאנטישמיות בסיס, היא מאשימה. כשאין בסיס, השקר איני מחזיק מים, בפרט מאז השואה. אכן, כבר כיום בארה"ב קיימות האשמות מצד הדמוקרטים כלפי הד"ר סטיירנג’לבים החדשים, הנאו-ליברלים בעלי גישות הביטחון הלאומי ההדוקות, המשסים את ארה"ב באיסלאם כולו. נירמז אודות מוצאם היהודי וזיקתם הציונית של רוב הד"ר סטריינג’לבים הללו, דבר שלדאבוני הוא נכון. כמעט כולם יהודים. יש כאן משחק באש, מדובר בעולם המוסלמי כולו, על משאביו העשירים, ועל האינטרסים של ארה"ב לא לנקוט במדיניות עויינת לאיסלאם – דבר העשוי להביא את הפונדמנטליסטים לכבוש את לב ההמונים ברטוריקה נגדית, אנטי אמריקנית ואנטי מערבית. ויחולל מהפכות פונדמנטליסטיות ברחבי העולם הערבי, ביתר שאת.

  ראה נא, אני מכיר למדי 3000 שנה ויותר שנות היסטוריה יהודית, ומודע למעשי האיוולת הרבים שנעשו בהיסטוריה היהודית, גרועים מאלו אותם מתארת ברברה טוכמן בספרה: "מצעד האיוולת". ולכן כאן אני חדור חרדה עמוקה.

  מצעד האיוולת בהיסטוריה היהודית
  — קישור —

 6. שי למיכאל הגיב:

  מי מספק שמן?
  מדוע לדעתך שארה"ב תנקוט דווקא עכשיו במלחמת דת?
  דווקא ארה"ב הייתה היותר סובלנית (לעומת אירופה) בפרשת הקריקטורות. וכל אדם שקצת בינה במוחו יודע שהדת האיסלמית היא דת סובלנית.
  גם האינטרסים הכלכליים של ארה"ב במזה"ת יחייבו אותו לשקט תעשייתי.

  נראה לי גם שאולי אתה מעט מנותק מהשיח האיסלאמיסטי של האשמת ה"אחר" בכל דבר.
  האשמים הם תמיד בחוץ- האימפריאליזם, המערב, הציונות, הקפיטליזם. הנטייה היא להאשים את האחר כי זה חוסך ביקורת פנימית ותיקון.
  בכלל אתה מריץ תיאוריית קונספירציה שחברות ערביות יקנו בהמוניהם. הן הרי מכורות ל"פרוטוקולים של זקני ציון"…

  מיכאל, אדם טוב אתה, אולם אם חרד אתה, אל תוסיף קיסם למדורה.

 7. עלאא הגיב:

  אני סבור שזכותו של כל אדם להאמין לפי תפיסה מסוימת אך אין זה פירושו שהוא זבאח להשמיץ כנגד אחרים

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים