הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-12 במרץ, 2006 38 תגובות

המפגשים הידידותיים והמתוקשרים בין יו"ר מרצ יוסי ביילין, כולל ארוחת בוקר בביתו של ביילין, לבין יו"ר "ישראל בייתנו" אביגדור ליברמן, בהם העטירו איש על רעהו מחמאות לרוב, הביכו לא מעט אנשי שמאל הנמצאים במרחב ההתלבטות שבין מרצ לחד"ש. ביילין לא מסתיר את שאיפתו להיכלל בממשלה הבאה בראשות אהוד אולמרט, והוא מכין כבר את הקרקע לשבת בה יחד עם אביר טרנספר אזרחי ישראל הפלסטינים, אביגדור ליברמן. ביילין פעל, אולי לא בכוונת מכוון, כאיש יחסי ציבור של ליברמן. "איש ארגון וביצוע מעולה" אמר עליו.

יש לא מעט ישראלים שהבעיות הגדולות של ישראל, כמו מלחמה ושלום, לא כל כך מציקות להם. "שהגדולים יחליטו" זהו ביטוי שגור בפי ישראלים רבים. אותם ישראלים מוטרדים מאוד מבעיות היום יום, כמו למשל הפשיעה "הקטנה", זו ההופכת את חיי רבים מאיתנו לגיהנום, אותן פריצות לבתים ולמכוניות שגורמות נזק לרכוש. המשטרה לא מקדישה לכך תשומת לב "כי אין כוח אדם", אלא אם פריצה כזו הסתיימה לא עלינו ברצח בני הבית. והנה בא ליברמן וניכס לעצמו סיסמה מאוד קליטה: "מלחמה ללא פשרות בפשיעה". ליברמן לא מתכוון לפשיעה החובקת זרועות עולם של אוליגרכים ובני בריתם, שהרי הוא עצמו מתחכך עם רבים מהם, ומהווה יעד לחקירה משטרתית בתחום העבירות הכלכליות. אבל אם הוא יחסל את המטרד של פשיעת הרחובות, הסכינאות והפריצות, גם אם ישתמש בכמה שיטות סובייטיות שלא עולות בקנה אחד עם עקרונות דמוקרטיים של "יפי הנפש השמאלנים", הוא יהיה גיבור תרבות ישראלי.


ביילין יוצר קונסנזוס סביב ליברמן, שהרי בימין יודעים מזמן שמדובר באיש ארגון וביצוע מעולה, עכשיו "גם השמאל מצטרף" והנה לנו הסכמה לאומית שבוודאי תוסיף לליברמן אי אלו מנדטים.


תמיכתו של ליברמן בטרנספר הפלסטינים הישראלים, אינה נתפשת בישראל של 2006 כגיבנת. להיפך. מה עוד וליברמן עושה זאת בהבעה תמימה, כמעט מעמיד פני נעלב בבחינת "אני מטרנספר"? בסך הכל הוא מציע לשנות את תוואי הגבול, כך שכפרי וערי המשולש בעלי אוכלוסייה ערבית יהיו בתחומי הרשות הפלסטינית, שהרי כך אף פלסטיני לא מגורש מביתו. לא זאת אף זאת, הפלסטינים אזרחי ישראל צריכים בכלל להודות לליברמן שהוא עוזר להם להתאחד עם בני עמם.


ביילין, באדיבות מופלאה, אמנם חולק על ליברמן בנושא זה, אבל מדובר בלא יותר מאשר בחילוקי דעות ידידותיים שלא יפריעו לשבת אחים גם יחד בממשלה הבאה.


האחווה הביילינית ליברמנית, מקשה מאוד על אנשי שמאל מסוגי להושיט מאחורי הפרגוד את ידי לעבר הפתק של מרצ ולשלשלו לקלפי.


הודעתי לעוזרת של ביילין על ההתלבטות שלי, וביקשתי ממנה ליצור בינינו קשר טלפוני כדי לשמוע ממנו הבהרות, אולי אני בכלל מייחס לו כוונות מרושעות ללא הצדקה. הוא אדם עסוק, היא אמרה. גם אני, עניתי לה. הוא מבקש ממני להצביע עבורו, ולכן יתכבד נא ויקדיש לי מספר דקות לשיחה אישית. אם ביילין, שמפלגתו מתנדנדת בכמה סקרים סביב אחוז החסימה (אם מביאים בחשבון את טעויות הדגימה), לא יקדיש זמן לשיחות אישיות עם מתלבטים שכל אחד מהם יכול להכריע האם תעבור מפלגתו את משוכת אחוז החסימה ותיכנס לכנסת, אז כנראה שלא מגיע לו כי אצביע עבורו.


אני עדיין מחכה.


תשדירי ומצעי הבחירות


הקדשתי שעה מחיי לצפייה בתשדירי הבחירות של המפלגות ולא ראיתי ברכה בעמלי.


הבוחר המשכיל והנבון לא למד דבר חדש. גם מהבחינה הוויזואלית לא ראיתי יצירתיות יוצאת דופן. מספר "צופים מקצועיים" שישבו באולפני הטלוויזיה וחיוו דעתם על איכות התשדירים עם תום ערב השידורים הראשון, נתנו מחמאה למרצ על תשדיר הכותל. הפרסומאים של מרצ חשבו כי אם יבנו קיר תואם כותל ויביאו אליו כמה מצביעי מרצ חילוניים עם כיסוי ראש שידחפו פתקים לכותל ויביעו משאלות, הם "ישברו את השוק". אני לא התפעלתי מכך. רק זה חסר לנו, שגם מרצ החילונית מצטרפת לפולחן האבנים של הכותל, מה שפרופ’ ישעיהו לייבוביץ המנוח כינה "דיסכותל". בקיצור, הגימיק לא תפש אותי. בבל"ד החליטו כנראה שאין להם עניין בקולות של יהודים, לכן התשדירים לא תורגמו לעברית.


היה בכל זאת תשדיר אחד שזכור לי לטובה, זה של מפלגת הפועלים דע"ם. דווקא משום שמדובר במפלגה ענייה שאין לה כסף לשכור משרדי יחסי ציבור וצוותי טלוויזיה מהשורה הראשונה, הסתפקו חבריה בתשדיר פשוט שהעביר את המסר העיקרי שלהם: עבודה מאורגנת של פועלים. אי אפשר שלא להעריך את העובדה שבראשות המפלגה עומדת אסמא אגברייה. בחד"ש האשה הראשונה היא במקום שישי, בבל"ד דומני במקום שביעי. כל הכבוד לדע"ם.


מאחר שהתשדירים לא נתנו לי מידע רב, הלכתי למצעי המפלגות. אינני יודע כמה אנשים עושים את המאמץ לקרוא את מצעי המפלגות. מאחר שאני מתייחס ברצינות למלה הכתובה, הלכתי אל אותן מפלגות שבתחומים רבים משיקות לדעותיי, והן גם טרחו להקים אתרי אינטרנט בהם ניתן למצוא את המצע.


עיינתי במצעים של חד"ש, הירוקים, מרצ, עלה ירוק ובל"ד. דע"ם, לצערי, לא הקימה אתר (לפחות לא על פי אתר הכנסת), כך שאת מצעה לא יכלו עיני לשזוף.


אכן, בכל מצעי המפלגות הנ"ל יש דברים נאים שמרחיבים דעתו של אדם, כמו צדק חברתי, שלום, זכויות אדם, מעמד האשה, שוויון לאזרחים הערבים, חינוך חינם לכל, שיפור שירותי הבריאות, דאגה לסביבה ועוד.


יחד עם זאת, לא מצאתי כמה דברים שבעיניי מאוד חשובים. אף אחת ממפלגות אלה, גם לא חד"ש, לא מצאה לנכון להכריז על הפסקת ריצת האמוק להפרטות. אצל אף אחת לא מצאתי סעיף המדבר על ביטול הפרטות שכבר נעשו, כמו בזק, בנק הפועלים, חברת אל על, צים והחזרת הרכוש לבעלות הציבור. לא מצאתי סעיף הדורש כי ליד קביעת שכר מינימום יש לקבוע שכר מקסימום, גם בחברות פרטיות, כדי למנוע את הפער הבלתי נסבל לפיו אדם אחד מרוויח מיליון שקל לחודש והשני 3,500 שקל.


אף אחת מהמפלגות הנ"ל לא הכניסה במצעה הכלכלי סעיף בדבר העלאה דרסטית במיסוי העשירון העליון. כולן בצורה זו או אחרת נותרו מחויבות לכלכלת השוק.


לאכזבתי, הירוקים ועלה ירוק, שבמצעיהן יש דגש חזק על איכות הסביבה, לא מצאתי כל התייחסות לכור בדימונה, גם לא מההיבט האקולוגי, כמו הפסולת הגרעינית, שמהווה סכנה נוראה לקרקע ולמים. מרצ התעלמה מנושא החימוש הגרעיני הישראלי, אפילו לא הבעת תקווה להפיכת המזרח התיכון לאזור חופשי מנשק השמדה המוני.


חד"ש היתה היחידה שהקדישה פרק נפרד לנושא הנשק להשמדה המוני. בבל"ד הנושא נכלל בסעיף קצר בתוך פרק מדיני כללי.


בל"ד וחד"ש אינן מקדישות פרק להומוסקסואלים, לסביות וטראנס ג’נדרס, קטגוריות אלו כלל לא מוזכרות, והן מסתפקות בסעיף כללי השולל אפליה על רקע מיני. שתי המפלגות מתבדלות מהאחרות גם בהכללת סעיף המכיר בזכותם של הפליטים הפלסטינים במחנות הפליטים בלבנון, ירדן וסוריה לחזור לבתיהם או לקבל פיצויים.


אם הייתי לוקח את הצוף ממצעי כל המפלגות הנ"ל ומוסיף את מה שלא מצאתי, ניתן היה להציג מצע מושלם.


משה יעלון – Trigger Happy


בעוד בעולם מנסים לפתור את המחלוקת בסוגיית התחמשותה הגרעינית של איראן בדרכים דיפלומטיות, בא השור הישראלי בדמות הרמטכ"ל הפורש משה יעלון, ומזכיר לאמריקאים כי יש אופציה צבאית זמינה, ויותר מרומז כי לישראל האמצעים הצבאיים לתקוף את איראן. הוא מבטל את הסכנות לישראל: טילי שיהאב? לא נורא, יש לישראל הגנה; החיזבאללה יפציץ עם הקטיושות את אזור התעשייה הרעיל במפרץ חיפה, יעלה אותו באש ויהפוך את חיפה ובנותיה לבלתי ראויות למגורי אדם? לא נורא, אפשר להתגבר, הרי יש לנו נשק להשמדה המוני – 200 פצצות אטום, 30 מימן, מוקשים גרעיניים, שלוש צוללות מצוידות בטילים גרעיניים, ויש גם נשק כימי וביולוגי, בקיצור, מכל טוב הארץ.


תמיד יש איזה משוגע תורן ישראלי שמאיים להחריב את האזור, ושוכח כי הוא יחריב גם את ישראל.


האם ההסתייגות של ראשי הממשל בישראל מדברי יעלון היא אמיתית או מסך עשן בלבד? כמי שאינו סומך על אלה שיש להם נשק גרעיני (ולכן אני רוצה בפירוקו), אני חושש שבתחתית הבור במטכ"ל יושבת לה חבורה הרפתקנית המורכבת מאישי ממשל וצבא ומתכננת מתקפה צבאית על איראן ימים ספורים בטרם ה-28 במארס, בתקווה כי זה יבטיח את הניצחון בבחירות. מעין שידור חוזר על הפצצת הכור בעיראק. אלא שאיראן אינה עיראק, לא במתקניה הגרעיניים הפזורים ברחבי המדינה, ולא ביכולתה הצבאית, ומבצע כזה יכול להיגמר בכישלון נורא ובמחיר שיצית את ישראל והמזרח התיכון.


אנו זקוקים באופן דחוף למציל מסוגו של מרדכי ואנונו, שיגלה לנו מתוך הבור מה קורה וכך יסכל פעולה הרפתקנית אם זו אכן נרקמת בימים אלה.


מותו של קצב


סלובודן מילושביץ, נשיא יוגוסלביה לשעבר, מת בכלאו בהאג, בעיצומו של משפטו בפני בית הדין הבינלאומי, לאחר שהוגש נגדו כתב אישום על ביצוע פשעים נגד האנושות.


הוא קיבל את הכינוי "הקצב מהבלקן" ובצדק. בטירופו הלאומני הוא יזם מלחמות, היה אחראי לפשעי מלחמה מהחמורים שידע העולם לאחר מלחמת העולם השנייה, מאות אלפים נהרגו ומיליונים נעקרו מבתיהם. הוא רצה את "סרביה השלמה". מקביליו הישראלים, חסידי "ארץ ישראל השלמה", הם בעלי הזיות דומות לאלו של מילושביץ, והם מובילים אותנו במסלול דמים, שטרם הגיע לממדי הבלקן, אבל אם לא תשתלט כאן התבונה והשפיות, תהיה אחריתנו מרה.


ישראל היא בשלב זה דוגמה לפיה לא כל קצב מגיע לבית הדין הבינלאומי בהאג. בישראל יש לא מעט קצבים, והמוביל שבהם "נם" עתה בבית החולים הדסה. הוא עבר תהליך הפוך מזה של מילושביץ. מאדם שנוא, משוקץ ומתועב, בעיני רבים בישראל, בוודאי בעולם, שהורשע בהליך מעין שיפוטי בעקבות הטבח במחנות הפליטים סברה ושתילה, הפך ליקיר הקהילה הבינלאומית, והכל במחיר פעוט של פינוי גוש קטיף.


השדרוג שהתרחש במעמדו של שרון, טומן בחובו סכנה, שמישהו בצמרת הישראלית יפרש זאת כהיתר לבצע פשעי מלחמה. עובדה ששרון יצא מזה בשלום. אני מקווה שבקהילה הבינלאומית יש מי שֶמגלים ערנות ודואגים שהעסק כאן לא יצא לחלוטין מכלל שליטה.


יום האשה הבינלאומי


ב-8 למארס צוין יום האשה הבינלאומי. יש מקומות בעולם שנשים הגיעו בהם להישגים נאים בתחומי הייצוג בפרלמנט ובממשלה, בשכר, בהשכלה, בזכויות סוציאליות.


אולם במרבית ארצות העולם המצב הוא קשה מנשוא. באזור שלנו התמונה מאוד מדכאת. בארצות ערב הסובבות אותנו, האשה היא עדיין חפץ, רכוש, מכונת רבייה, קורבן לאלימות. בחלק מהארצות מותרת הביגמיה.


בישראל יש לתנועה הפמיניסטית הישגים, אולם המצב בכללו רחוק מלהיות תקין. סחר הנשים המתועב עדיין מתקיים. אלפי נשים בישראל מוחזקות כשפחות מין בתנאי עבדות. למרבה הבושה דווקא בנושא זה מתקיים שיתוף פעולה בין סוחרי נשים במצרים וישראל.


מונופול הנישואים הדתיים מותיר את האשה במצב נחות. האשה היא עדיין קניינו של הגבר. יש מפלגות כמו ש"ס ואגודת ישראל האוסרות על נשים להיות מיוצגות בכנסת. אין חוק המונע זאת.


ייצוג הנשים בכנסת ובממשלה הוא תת ייצוג, אחוזים בודדים בהשוואה להיותן 50% באוכלוסייה. אלימות נגד נשים רווחת בשכבות ציבור מגוונות. התופעה המגונה של מה שקרוי "רצח על כבוד המשפחה" לא נעקרה.


נשים מרוויחות פחות מגברים לאורך כל שדרת התפקידים.


ישראל מדשדשת במי אפסיים.


לעומת זאת יש בישראל סוג ייחודי של פמיניזם, אכנה אותו פמיניזם מילטריסטי. כוונתי לנשים הרואות בהשתלבות בכוחות הלוחמים הישג. נשים המתברכות בכך שהן יכולות להרוג כמו גברים, מהקרקע, מהטנק ומהמטוס. זהו פמיניזם שאימץ לעצמו את האתוס הרצחני בשם השוויון, שלטעמי הוא סירוס מוחלט של רעיון נעלה.


עוד המלאכה רבה עד שנתקן את שני צדי המתרס.

תגובות
נושאים: מאמרים

38 תגובות

 1. רון וייס הגיב:

  יוסי ביילין כבר הביע את התנגדותו המוחלטת לתוכניתו של ליברמן להעברת יישובים פלסטיניים למדינה הפלסטינית שתוקם.הוא אף הגדיר תוכנית זו כשטות ומעשה איוולת.התבטאות מנומסת אל יריב פוליטי,אינה עדות לתמיכה בדרכו.לכן,המאמר של ספירו מיותר.

 2. יוסי ונטורה / רק חד"ש הגיב:

  קראתי את כל המאמר של מר ספירו ובפרק המוקדש למצעי המפלגות חשבתי שההמלצה תהיה להצביע עבור חד"ש. אבל לצערי מר ספירו ניתח וניתח וניתח אבל לא הסיק את המסקנות. אני עברתי גם על מצעי מפלגות (ולא לשכוח את העשייה שלהן!!!) והגעתי למסקנה שרק בכוחו של מצע חד"ש לקדם את השמאל, את השותפות יהודית-ערבית, את המאבק בהון ובהפרטה ואת השלום הצודק עם הפלסטינים! אגב, אני מציע לכל קוראי "הגדה השמאלית" להכנס לאתר של חד"ש ולגלוב של דב חנין, מועמד מס’ 3 ברשימת חד"ש:
  — קישור —

 3. שי אילן הגיב:

  מר ספירו היקר, אנא עיין במצע חד"ש שנמצא באינטרנט, שם תמצא התייחסות מפורשת לעצירת ההפרטות בזו הלשון:
  ". ביטול של כל ההפרטות שנעשו של חברות ממשלתיות, בנקים ושירותים ציבוריים, ושל כל התוכניות להפרטה".

 4. דרומי הגיב:

  לא ברור אוסף המפלגות שביניהן נעשתה ההשוואה.
  אשמח לשמוע לפי איזה קריטריון עלה ירוק, מרצ ואולי אפילו הירוקים הם שמאל ואילו מפלגת העבודה היא ימין.

 5. ע.ג הגיב:

  בדברים רבים עוסק ספירו. בחלקם אני מסכים אתו בחלקם לא וחלקם משעשעים אותי. אבל דבר אחד לא הצלחתי להבין את ענין כנוי קביעת גבול מוסכם ",טרנספר". נדמה לי שגם ספירו מסכים כי עדין אין לישראל גבול מוסכם וזאת גם על דעת הפלשתינים שרואים בקו החוף את גבולה המזרחי של ישראל וגם על דעת ישראלים רבים שרואים בירדן את גבולה המזרחי. מה רע אם במשא ומתן בין ישראל לפלשתינים יקבע שהמשולש הקטן והמשולש הגדול יהיו בשטח מדינת פלשתין. גם מי שדבק בגבולות 67 בקנאות לא ברורה צריך לזכור שבסיום מלחמת השחרור לא היה ואדי ערה בשטח שבשליטת ישראל והוא הועבר לשליטתה במו"מ בין ישראל לירדן. קוראים שמצדדים בזכות השיבה מתבקשים לא להתיחס לשאלתי שכן אין כנראה שום נקודת השקה משמעותית בין דעותינו.

 6. אילי הגיב:

  לדע"ם דווקא יש אתר אינטרנט מצויין:
  — קישור —

 7. תמיר הגיב:

  חיפוש פשוט בגוגל היה חוסך לגדעון ספירו את הטעות המביכה. לדע"ם יש אתר:
  — קישור —

  ממתי ספירו סומך רק על מקורות המידע הרשמיים של המדינה 🙂

  מכל מקום, למי שלא מכיר, כדאי לעיין באתר של המפלגה הזו שלא זוכה למספיק תשומת לב בתקשורת ובאתרי השמאל. למול הגל הלאומני של חד"ש ובל"ד והנאמנות לציונות של העבודה ומרץ, נותרנו עם מפלגה אינטרנציונליסטית אמיתית אחת ויחידה.

 8. גדעון ספירו הגיב:

  לשי אילן,
  שעה שכתבתי את טורי קראתי מספר רב של מצעים ברצף אחד. נראה כי החמצתי את המשפט הזה במצע חד"ש. אתה צודק ואני מתנצל. חד"ש זכאית לעוד נקודת זכות.
  אני מקווה שזו הטעות היחידה.

 9. גדעון ספירו הגיב:

  לדרומי,
  אם תעיין שוב בטורי תמצא שכתבתי כי בחרתי לעיין במצעי אותן מפלגות שבתחומים רבים משיקות לדעותיי. לא ציינתי שמאל או ימין.
  מצעה של מפלגת העבודה נושק במעט מאד תחומים לדעותיי, ולכן לא הכללתי אותה בבחירתי.

  לאילי ותמיר,
  הסתמכתי על רשימת המפלגות ומועמדיהם כפי שמופיעים בפרסומי ועדת הבחירות המרכזית באתר הכנסת. לדע"ם לא היה שם אתר. זהו מחדל של חברי דע"ם שלא הכלילו את אתר המפלגה בפרסום ועדת הבחורת. הם יכלו לעשות זאת כפי שעשו זאת המפלגות האחרות.
  אני שמח שהעליתם את האתר בתגובתכם, שהרי הזכרתי את דע"ם לטובה.עתה יוכלו הקוראים לעיין במצע ללא מתווכים. תודה.

  לע.ג.
  אתה קצת מיתמם. ליברמן לא מדבר על "גבול מוסכם". הוא אומר גלויות כי ברצונו לגרש מאות אלפי אזרחים ישראלים ממדינתם, רק מפני שהם ערבים, כדי להגדיל את אחוז היהודים במדינת ישראל.
  ליברמן מגלה "רוחב לב". הוא לא יגרש אותם עם צרור מטלטלים קטן, אלא יעביר אותם על כפריהם ועריהם. הוא אפילו לא שואל להסכמתם, בכל זאת, מדובר באזרחים שמגילת העצמאות הבטיחה להם שוויון זכויות.
  הבה נקרא לילד בשמו: הצעת ליברמן היא למעשה גירוש אזרחים ממדינתם על בסיס לאומי ודתי בניגוד לרצונם.

 10. נמרוד אמזלק הגיב:

  מבלי שיש לי אפילו טיפה של סימפטיה לליברמן שמשדר משהו שבין אוטיזם למפיונריות, ומבלי שיש לי אפילו טיפה של הערכה לתכנית האווילית של העברת המשולש לרשות, אני בכל זאת חושב שצריך להתייחס למהות הויכוח כאן בצורה קצת יותר שקולה:

  1. כל תכנית חד-צדדית טובה פחות מתכנית המבוססת על הסכם. חד-צדדיות זה משהו שעושים משכלו כל הקיצין ומדובר בהגנה עצמית. אי אפשר לעשות זאת כמדיניות.

  2. לתת שטחים כלשהם לרשות הפלסטינית זו טעות משום שהרשות הזאת כלל אינה צריכה להתקיים. מדובר במוקד של שחיתות ובקן לטיפוח טרור ממלכתי. הנצחת הרשות פירושה הנצחת האשליה שחלוקת הארץ לשתי מדינות טומנת בחובה פתרון כלשהו לסכסוך. היא לא.

  3. יצירת מרחבים שונים בארץ שבכל אחד מהם ישנה דומיננטיות דמוגרפית לאחת הקבוצות הלאומיות (עברית או ערבית) הוא רעיון מצויין. על כך בדיוק מתבסס רעיון הקנטונים הפועל מצויין בשוייצריה למשל. במסגרת של הסדר פדרטיבי המחלק את הארץ לקנטונים כאלה, אינני רואה שום סיבה מדוע שלא יסופחו יישובים ערבים שנמצאים כיום בתחומי הקו הירוק לקנטונים שחלק משטחם נמצא כיום מן הצד השני של הקו. אם מישהו יכול להסביר לי מה ההבדל המהותי והדיכוטומי שבין, למשל, תושבי בקה אל-ע’ררבייה לבין תושבי בקה אל-שרקייה המונע את חייהם במסגרת גיאוגרפית אחת – אשמח ללמוד משהו חדש.

  4. כפי שציינתי, עניין ההסכמה מאוד חשוב לכל הסדר. אבל הסכמה תהיה רק אם יואילו הצדדים לחדול מן הצביעות וההתחסדות. למשל, אי אפשר להניף את דגל פלסטין ביום האדמה ולקרוא לחרם על מפלגות ציוניות ובאותה נשימה להזדעזע מן הרעיון של חיים לצד "הפלסטינים האלה" ומן הפרידה מן האזרחות הישראלית. חשד מאוד מוצדק מתעורר שמא ההתנגדות הזאת יש לה קשר לטובות הנאה שישנן בישראל הציונית ושאין בפלסטין הפטריוטית…

 11. לע.נ. הגיב:

  עניין הטרנספר של ליברמן לא קשור לקביעת הגבול באופן מוסכם אלא לשלילת האזרחות של האזרחים באותם אזורים. זה לא כתוב במפורש במצע של ליברמן אבל ברור שזאת הכוונה אם הוא מתייחס ל"איום הדמוגרפי".

 12. שלו הגיב:

  מה לעאזאזל לא בסדר,אם אום אל פאחם תהיה חלק ממדינת פלשטין?האם אין זה חלק מזכות השיבה?
  האם איו זה ראוי שערביי אום אל פאחם יהיו חלק אינטגרלי מהעם הפלשתינאי?

 13. עופר יהלום הגיב:

  כמו תמיד, עם חלק מדבריו של ספירו אני מסכים ועם חלק לא. מה שבטוח – בלי חיסול האוליגרכים לא תחוסל ולא תצומצם גם הפשיעה ברחוב. אבל יש גם כמה אי דיוקים:

  למרצ יש כיום כ-7 מנדטים בסקרים, עד כמה שהם אינדיקציה למשהו; וח"כ בני טמקין ממרצ הוא שהעלה לפני 10 שנים את נושא אחסון הפסולת הגרעינית על סדר היום של הכנסת.
  ואני באופן אישי כבר הפסקתי לצפות למשהו מתשדירי הבחירות לפני שנים, כך שאין לי אכזבה מהם.באמת שלא משנה לי אם יקבלו את פרס "חזיר הזהב" של הפרסומאים או לא.

  לע.ג. – מכיוון שלא ניתן לשלול אזרחות מאנשים, השאלה העיקרית היא אם רוב תושבי המשולש ירצו להצטרף למדינה פלסטינית. כיום התשובה היא שלילית.

  לשי אילן – "ביטול הפרטות" משמעו הלאמה מחדש. אני תוהה אם במצע חד"ש הכוונה להלאמה ללא פיצוי (נוסח סטאלין), או הלאמה עם פיצוי (שתעלה מיליארדים).ומה שמפריע לי במצע כל המפלגות שאין שם התייחסות למס על נדל"ן, מתנות או ירושה, כלומר לרכושם של העשירים, אלא רק למס על הכנסות.

 14. לספירו מ ע.ג הגיב:

  עם כל הכבוד כוונותיו של ליברמן לא מענינות. חילופי אוכלוסין הם דבר שקרה ויקרה. רצוי שזה יקרה בהסכמה בין מדינות ואין שום הכרח לשאול את האוכלוסיה האם היא מסכימה ממש כשם שלא שואלים כל פרט במדינה אם הוא מוכן לשלם מס הכנסה או לצית לחוק. מבחינה פרקטית ברוב המקרים המדינה לא שואלת את הפרטים על רצונם וזה לא הופך את החלטות המדינה ללא דמוקרטיות או גזעניות במיוחד עם הצד השני יהיה שותף להחלטה. בנגוד למה שקרה בעזה שם גררו אנשים מבתיהם למקום אחר מבלי לשאול אותם (וטוב שכך נעשה) פה ההצעה היא להשאיר אותם במקומם מבלי לפגוע ברכושם והשאלה היא האם זה אפשרי וראוי ברמה העקרונית ולא כשליברמן מציע את זה ולדעתי ברמה העקרונית והאידאית זהו מהלך ראוי שיקל על חיים של שתי מדינות זו לצד זו ויחסוך חיים בשני הצדדים.

 15. גיא לעופר יהלום הגיב:

  למרצ יש בסקרים (לפי השבוע האחרון) בין 4-5 מנדטים, הכי הרבה שראיתי היה לפני זמן מה בסקר "הארץ" 6 מנדטים.

 16. אם אתה לאט מבין אל תכתוב הגיב:

  מר ספירו בוא נסכם:אם אתה לא מבין אל תכתוב
  זה שמפלגות עיבריות לא תירגמו את המסר אומר שהן לא רוצות בוחרים ערבים ,כל המפלגות רוצות את כל הבוחרים אבל עולי הגיע הזמן שאנחנו ,יהודים בשמאל נלמד ערבית ולא יצטרכו לתרגם לנו ?
  לגבי התנוע הפמיניסטית בישראל:אין לך מוסג מה אנחנו באמת עושות(לעומתך שמקטר רק) והזרם אותו אתה מזכיר בפמיניזם הוא זניח בחשיבותו.המאבק האמיתי מתרחש בידי נשים ראדיקליות,הן גם המובילות של מאבק השמאל ,אז פשוט אל תחסוף את בורוצתך בנושא ,אל תכתוב על זה.פמיניזם מיליטנטי הוא פמיניזם נאבק וראדיקלי ןפמיניזם שאתה מזכיר אותו אינו מיליטנטי אלא להפך מתקפל.מותב היה לגברים פה לשתוק בנושא במיוחד פעילי חד"ש שלא עשו כלום כדי לקדם נשים ברשימה (למאת בודדים),פשוט תשתקו

 17. דרומי – תשובה לספירו הגיב:

  אני חייב להודות שאני מתקשה להבין למה מרצ היא שמאל.
  לא שמפלגת העבודה היא איזשהו אידיאל שמאלי, אבל מבט, גם מקרוב מאוד, במצע של מרצ לא הצליח להבהיר לי למה, מלבד מסיבות של מסורת, למקם אותה בשמאל ולא במרכז.
  תוכניתה המדינית דומה לזו של מפלגת העבודה (משא ומתן, ואם לא ילך אז התנתקות) מכיוון שלמרצ אין יומרות להרכיב את הממשלה הבאה, עמדתה דה-פאקטו היא תמיכה במהלכים חד צדדיים, אם ראש הממשלה יחליט על צעדים כאלה (כי היא הרי לא תתנגד).
  גם המצע הכלכלי הוא דומה, רק שזה של מפלגת העבודה יותר מפורט וקונקרטי. לעיתים מרצ יותר שמאלית (מס ירושה) ולעיתים מפלגת העבודה (חינוך חינם לגיל הרך). ההבדל המהותי הוא שהעבודה שמה את הנושא הכלכלי במרכז התמונה, בעוד מרצ-יחד שמה במרכז התמונה את הכותל.

 18. מרים ג’ונס / אני תומכת בחד"ש הגיב:

  אני דווקא תומכת בחד"ש. זאת גילוי נאות לפני כתיבת המכתב הזה. אני מצפה גם מגילוי נאות מצידו של מר גדעון ספירו, שבמשך שנים רבות היה מתומכי מרצ ואף התמודד על מקום ברשימה לכנסת מטעמה בבחירות הקודמות!

 19. אורן לגדעון ספירו הגיב:

  לטעמי סלובודן מילושביץ’ ופועלו הם תוצאה של "מדינת כל אזרחיה".
  נשמע מוכר?

 20. גיא לרון וייס הגיב:

  לפשיסטים גזענים אסור להתנהג בנימוס… ברור לי שביילין וליברמן שונים בדעותיהם, אבל אני מצפה מאיש שמאל שלא יתן יחס של כבוד לאדם מסוגו של ליברמן. נכון, על-פי חוק מותר לו להחזיק בדעות הגזעניות שלו, אבל לאדם כזה צריך לבוז ולא "להתנהג בנימוס".

 21. חיים ברעם הגיב:

  לנמרוד אמזלג היקר, נמרוד, די! ההידרדרות שלך תלולה ומהירה מדי. שקול מלים. גם האכזבה שלך מהציבור הערבי, שהיא מוגזמת מאוד בנסיבות הקיימות, לא מחייבת אותך לכתוב טקסטים כאלה.

 22. גדעון ספירו הגיב:

  מרים ג’ונס דורשת ממני גילוי נאות. הגילוי קיים באתר במסגרת רשימותיי, אחזור על עיקרי הדברים.
  ראשית, תיקון טעות שלה: לא התמודדתי על מקום ברשימת מרצ בבחירות האחרונות לכנסת (ה-16). בבחירות האחרונות דווקא הצבעתי חד"ש (פעם ראשונה).

  מה כן? התפקדתי למרצ ב-1988 במטרה לסייע לזהבה גלאון להיבחר לכנסת.
  מאחר וכבר הייתי מתפקד, החלטתי להתמודד בפברואר 1999 על תפקיד יו"ר מרצ מול יוסי שריד ולהציג מצע אלטרנטיבי לא ציוני. (לקראת הבחירות לכנסת ה-15 שהתקיימו במאי 1999).
  המצע כלל 32 סעיפים, ביניהם:
  * המרת חוק השבות בחוק התאזרחות אוניברסלי.
  * החלפת הדגל וההימנון כך שיבטאו את כלל
  אזרחי ישראל.
  * הגדרת ישראל כמדינה רב לאומית, תרבותית
  ודתית – מדינת כל אזרחיה ותושביה.
  * מתן אזרחות לכל מהגר עבודה ומשפחתו
  הנמצאים בישראל מספר שנים, אם זה רצונם.
  * חקיקת חוק לפטור משירות צבאי מטעמי מצפון,
  והכרה בזכותו של חייל לסרב להשתתף במלחמה
  שאינו שלם עימה.
  * העמדה לדין של כל מי שביצע או סייע לביצוע
  פשעי מלחמה, ביניהם שופטים, אנשי צבא
  ופוליטיקאים.
  * חקיקה שתקבע כי מתנחלים אינם זכאים
  לפיצויים, וכי יש להטיל עליהם מס כיבוש
  * פירוק נישקה הגרעיני של ישראל, סגירת הכור
  בדימונה, שיחרור מרדכי ואנונו והכרת תודה
  לשרות החשוב שעשה במסגרת גילוייו.
  * וכמובן סעפים כמו חינוך חינם מהגן
  לאוניברסיטה, שוויון זכויות לאזרחים
  הערבים, נסיגה מכל השטחים הכבושים, פירוק
  כל ההתנחלויות, וכיוצא באלה דברים
  המרחיבים דעתו של אדם.
  קיבלתי כשלושה אחוזים מהקולות.

  היות ולא חידשתי את ההתפקדות, חדלתי להיות חבר. כיום אינני חבר במפלגה כלשהי.

  כפי שכתבתי, אני שייך לקול השמאלי הנייד, שטרם החליט עבור מי להצביע. מרחב ההתלבטות שלי מתחיל במרצ, וכולל את בל"ד, חד"ש, דע"ם, לחם, הירוקים ועלה ירוק.
  זהו. אין סודות.

 23. ישר דרך הגיב:

  פורים שמח ספירו!
  ראשית לגבי דברי יעלון- אם תשאל אותי זה חלק מאסטרטגיה כללית של כל המערב,כל המערב מאיים על איראן ש"אי אפשר לצפות את התגובה הישראלית",מעיין "שוטר טוב ושוטר רע", כנ"י יעלון כחלק מהקמפיין כבר סמכא בענייני יכולתה הצבאית של ישראל הופך את האיום לממשי יותר.

  לגבי תוכנית ליברמן- לא שאני מתלהב ממנה, בכלל לא, אבל תרשה לי להזכיר שישובים אלו הוכנסה למדינה מכח הסכם (שחתם בן גוריון עם עבדאללה)אז מה להכנס בהסכם אפשר ולצאת אסור?

  שאר עניינים- הכור בדימונה באמת ישן וצריך לחדש טכונלוגיה.

  אגב למה התחפשת השנה?

 24. ניר נאדר הגיב:

  תודה על ההתענינות והפריגון לתשדיר,
  לדע"ם יש אתר והוא מכיל את המצע
  — קישור —

 25. גדעון ספירו הגיב:

  לישר דרך,
  מאחר ואתה מתענין כל כך בתחפושת פורים שלי, הנה הדו"ח לפניך.
  התחפשתי לראש הממשלה המציג את ממשלתו לפני הכנסת. בני משפחתי התחפשו לחברי כנסת המאזינים לנאומי. בהצגת קווי היסוד אמרתי בין השאר כי כי הממשלה בראשותי מכירה בעוולות שישראל גרמה לפלסטינים, לוקחת אחריות ותפצה את מאות אלפי האסירים והעצורים, את קרבנות העינויים במרתפי השב"כ, את בעלי הדירות והבתים שנהרסו בידי הצבא הישראלי ואת משפחות ההרוגים, תוך דגש על המשפחות שאיבדו מאות ילדים מאש צבא הכיבוש.
  כמו כן הדגשתי כי ממשלתי תעמיד לדין כל מי שהיה קשור בביצוע פשעי מלחמה או סייע להם. ביקשתי את אישור הכנסת לקווי היסוד של הממשלה החדשה, והכנסת אישרה את ממשלתי ברוב מוחץ.
  פורים שמח גם לך.

 26. גיא לישר דרך הגיב:

  1. למה חייבים לחדש את הכור?
  2. הידעת שכור חדיש מזהם את הסביבה לא פחות מכור ישן, בטח עם מייצרים בו פלוטוניום כמו בזה של דימונה.

 27. נמרוד אמזלק הגיב:

  לחיים ברעם – אני מעריך את כתיבתך ומכבד את זכותך לדעתך, אנא כבד את זכותי לדעתי. לא צריך מייד להסתער בקריאות על "התדרדרות". פרוגראמה פוליטית אינה טקסט קדוש. מוזר לי לראות כותב נון-קונפורמיסטי כמוך מגן כל כך בלהט על עגל הזהב של השמאל. קצת ביקורתיות גם כלפי פנים לא תזיק.

  ולעצם העניין: את רעיון הפדרציה, כפי שכבר הזכרתי פעמים רבות כאן, לא אני המצאתי כדי לעצבן את שותפי לשעבר בחד"ש. הרעיון עובד והופץ ע"י אנשים רבים וטובים כמו מאגנס ובובר שאיש אינו יכול לחשוד בהם בשוביניזם כלשהו. הרעיון גם עמד בבסיס התפיסה הפוליטית של השמאל הסוציאליסטי והועלה לא אחת ע"י "השומר הצעיר" ו"פועלי ציון שמאל". אלמנט פדרטיבי מובהק קיים גם בעמדת בריה"מ שלפני התפנית, וגם בהחלטת החלוקה של האו"ם. מלבד זאת, ישנן דוגמאות אינספור להצלחתו של מודל כזה במקומות אחרים בעולם.

  האם באמת כל כך קשה להבין שפתרון אמיתי לסכסוך כאן בארץ חייב לכלול גם אלמנט של חיבור וגם אלמנט של הפרדה? האם כל כך קשה להבין ששיתוף פעולה בין העמים צריך לקחת בחשבון גם את המשותף וגם את השונה? שהוא צריך לתת מרחב אוטונומי לשתי הקבוצות מבלי להעמיד ביניהן קיר ברזל? מאיפה הדחף הזה לקדש את הלאומיות ואת החלוקה הגיאופוליטית שקבעו המעצמות האימפריאליסטיות? מדוע מדינת חמאס קטנה ומשוסעת ולצידה מדינת ישראל קלסטרופובית וציונית הוא הסדר טוב יותר מזה הפדראלי?

  האורתודוקסיה של השמאל הרדיקאלי היא בלון נפוח. אין לי שום נקיפות מצפון על כך שאני מצטרף אל אלה השולפים את הסיכות. ואין לזה שום קשר ל"אכזבה מן הציבור הערבי". לי דווקא מעולם לא היו ציפיות גבוהות במיוחד לא מן הציבור הזה ולא מן הציבור העברי. אני לא אוטופיסט. אני פרגמטיסט. תפקידו של פוליטיקאי בשמאל להציע פתרונות ישימים שבסיסם הומניסטי. אני טוען שהצעתי עונה על קריטריון זה טוב יותר מן הפרוגראמה של "שתי מדינות". טרם שמעתי טיעון הסותר זאת.

  נמרוד

 28. ישר דרך לגיא וספירו הגיב:

  לגיא:

  א. התכוונת "אם מייצרים בו פלוטוניום" בא’ ולא בע’

  ב.צריך לחדש טכנולוגיה כדי לשמור על יכולת ההרתעה של ישראל

  ג. לא, עובדתית מה שאתה אומר זה לא נכון, ותקרא ברשת אינסוף מאמרים על הנושא.

  לספירו:
  אני אשמח לקבל את תגובתך לטיעון "נכנסו בהסכם ייצאו בהסכם" אחרי שתסיימו את נשף התחפושות שם…

  קצת הומור לא יזיק באתר הזה …

 29. שי מרצינקובסקי הגיב:

  לפעמים אני ממש משתומם נוכח דבריו התמימים של גדעון ספירו, אך יפה מצידו שהוא משתף אותנו בהרהורי ליבו, ושהוא מגיב בלבביות למשתתפים. למרות זאת, נראה לי שהוא, בשותף עם אנשים טובים אחרים, דוגמת חיים ברעם, לא מזהים לחלוטין את המציאות שהולכת וקורמת עור וגידים.
  השמאל פושט את הרגל. אין אף מפלגה (למעט אולי דע"מ, שעד כה לא ממש הראתה יכולות מעשיות), אשר מנותקת מההיבט הלאומי-נדבך מרכזי בסכסוך- דבר שימנע בעתיד הקרוב כל אפשרות סבירה להסכם (וכי על מה ניתן להסכים?)

  בכלל, אני חושב שחיים ברעם עשה טעות שהוא קרא לנמרוד אמזלק: "די!" וכשהוא טען שהוא "מתדרדר".

  מאחר ואף אני מצדד במעשים ולא במילים (כפי שעושה גדעון ספירו), גם אני אצביע ככל הנראה למפלגת העבודה. לא כי אני חושב שפרץ הוא סוציאליסט דגול, או שהוא יהיה ראש ממשלה בעתיד הקרוב, אלא כי מרבית האנשים, ובעיקר הנשים שם, נראים לי כהרכב הרע פחות במפה הפוליטית-ביצועיסטית.

  ולמרות, שדעתי בנוגע לפתרון הסכסוך שונה מפתרון הקנטונים של נמרוד, אין לי צל של ספק, שהוא אינו מתכחש לאמת (כפי שאולי עושים אחרים), ויודע שסוף לסכסוך ייתכן ויגרור אלמנט של הפרדה.
  אגב, לא רק יהודים וציונים מתעסקים בנושא, כי ברור להם שפתרון יציב צריך להיבנות על יסודות איתנים. ראו למשל הצעתו של ראזם חמאיסי- שמתאר פתרון של אירידנטה (טרנספר). שהרי העברת אזרחות, כך שזכויות הפרט לא נפגעות, אין בה שום פגם.

 30. גיא לישר דרך הגיב:

  1. מה מדברי אינו נכון עובדתית? מאחר ואני די מבין בכימיה אני אשמח לדעת היכן טעיתי.
  2. האם אתה מרגיש שעוד פצצות אטום הן שיעזרו להמשך קיומנו במזרח התיכון? אני דווקא ארגיש בטוח יותר אם אף אחד באיזור (ובעולם כולו) לא יחזיק בנשק להשמדה עולמית.
  3. אתה צודק, אכן התכוונתי ל"אם" ולא ל"עם"

 31. זהראן טאהא הגיב:

  אני מציע לך לדפדף באתר חד"ש זה מאוד יעזור לך! , חד"ש מפלגה הערבית היהודית היחידה! , אני לא רואה בבל"ד שום מעומד יהודי!,למרות שהיא קוראת לשיוון וכל הכבוד למעומדים שם!
  לא יהיה כלום אם תדפדף שוב באתר חד"ש כי בניגוד למפלגות אחרות שמדברות על שינוי ועל ערבים ויהודים ואין לה נציגים יהודים , אנחנו טובים יותר!
  — קישור —

 32. גדעון ספירו הגיב:

  לישר דרך,
  1) הדרך הראוייה לפתרון בין צדדים ניצים הוא בדרך מו"מ והסכמה. מה שמציע ליברמן הוא סילוקם של אזרחים ישראלים מהמדינה בלי לשאול לדעתם. כלומר, חסר יסוד ההסכמה שגם אתה מכיר בחיוניותו.
  2) לענין הכור בדימונה. כידוע,אני מתנגד לנשק גרעיני באזןור בידי מי מהצדדים. בנוסף, הכור הוא מזהם סביבתי מסובן, וראוי לאטום אותו. הכור בדימונה ישן, כורים בגילו בדרך כלל נסגרים. כור חדש לא ישנה את סכנת הזיהום הסביבתי, שהרי גם הוא מייצר פסולת גרעינית. כור חדש, ממש כמו הישן, נתון לסכנת התמוטטות כתוצאה מרעידת אדמה (שישחרר ענן רדיו אקטיבי) ואינו מונע אסון כתוצאה מטעות אנוש או תקלה בציוד.

  לשי מרצינקובסקי,
  אתה כמובן רשאי להצביע למפלגת העבודה, אבל לדעתי ראוי שתחפש נימוק יותר טוב מזה שנתת.
  הטענה שלך כי בעבודה יש הריכוז הפחות רע של מועמדים "במפה הפוליטית ביצועית", לא משכנעת.
  למי אתה מתכוון, לבנימין בן אליעזר שכשר הביטחון של שרון היה שותף לפשעי מלחמה? לעמי אילון שמתגאה כי הרג יותר ערבים מכל חמאסניק שהרג יהודים? מבין מועמדי מפלגת העבודה שהיו שרים אין אחד שהשאיר חותם של ממש בתפקידו.
  מרבית מועמדי המפלגות שהן בטווח ההתלבטות שלי (ראה תגובתי לעיל) מציגות מועמדים טובים ומוצלחים בהרבה מהתרכיז של מפלגת העבודה.
  שלא לדבר על כך, שמפלגת העבודה מייצגת בתחום הכלכלי, המדיני והחברתי עמדות הרחוקות מרחק רב מאלו של איש שמאל מתון כמוני.
  ההיבט הלאומי בסכסוך עם הפלסטינים, הוא נתון קיים שאי אפשר להתעלם ממנו. כל פתרון צריך לקחת את הנתון הזה בחשבון. אילו היו הדברים תלויים בי היינו כבר מזמן נמצאים בשלב הפוסט לאומי, ונתונים בעיצומה של יצירת קהילה מזרח תיכונית על לאומית.
  מה לעשות והיהודים והפלסטינים טרם מיצו את השלב הלאומי. הפתרון צריך להיות כזה, שמחד גיסא הוא מתחשב במאויים הלאומיים, ומאידך גיסא תוחם ורותם אותם למסלול תבוני כלשהו שיציל אותנו מהאסון של לאומנות קנאית. דומה כי השמאל, בסוגייה זו, לא זו בלבד שלא פשט את הרגל, אלא נותן את הפתרון שבתנאים הקיימים, הוא שילוב אופטימלי של תבונה וצדק.

 33. ישי הגיב:

  לגדעון,
  חה"כ הערבים אומרים שוב ושוב שהם פלשטינאים שהאזרחות הישראלית נכפתה עליהם כתנאי להשארותם באדמתם.
  אין יתכן שאדם כמוך תומך בהנצחת הכיבוש הציוני של אום-אל-פאחם, אזור שאינו בישראל על פי תכנית החלוקה?
  האם האזרחות הישראלית שנכפתה ב-48 על נכבשי המשולש הופכת את אותו כיבוש לחוקי וראוי להנצחה?
  כבושי 48 אינם מוכרים על ידי העולם – זו הסיבה שהשגרירויות בתל-אביב ולא בירושלים. ולכן יש חובה על כל איש שמאל לדרוש הפסקת הכיבוש הציוני של ערי המשולש, ושחרור תושביו מהאזרחות שנכפתה עליהם. גם רבים מהפלשתינאים בקלקיליה רוצים אזרחות ישראלית.
  גם בענין מזרח ירושלים ישנם אנשי שמאל שמקוננים נגד הכוונה "לנטוש" את את הפלשטינאים שגרים שם בעת שניסוג.

 34. שי מרצינקובסקי הגיב:

  גדעון
  א) הנימוק שהעליתי הוא כמובן לא הנימוק המרכזי לבחירה במפלגת העבודה (או במפלגה כלשהי). אני אבחר במפלגה זו כי היא משקפת יחסית די טוב את הרצונות שלי מחד, וכי ההצבעה שלי בנויה על כיוון ולא רק על "דרך", מאידך.
  כתבת: "מבין מועמדי מפלגת העבודה שהיו שרים אין אחד שהשאיר חותם של ממש בתפקידו."

  – אני דווקא חולק עליך. עקבתי אחר פעולותיהם של הח"כים והשרים ואני חושב שבוז’י הרצוג, אופיר פז-פינס, יולי תמיר ואחרים עשו סך-הכל עבודה לא רעה בכלל.
  מאוד שמחתי שפינס מינה מנכ"ל ערבי ללשכתו, ואני מאוד שמח שאישה ערביה מוצבת במקום ריאלי ברשימה. אני בוחן עובדות, אני בוחן מעשים- ולדעתי מפלגת העבודה עדיפה, למשל על מר"צ, אם כי גם האחרונה היא ראויה. לגבי חד"ש- אני פשוט לא תומך בגישה הכלכלית שלהם- ועל כן לא אצביע להם. בל"ד הם מפלגה שאני חושב שמתדרדרת ללאומנות, למרות הרטוריקה "היפה". שאר מפלגות "שמאל" הן די זניחות, ואני מעדיף לתרום את הקול שלי לגורם משפיע.

  ב) סיימת את תגובתך במילים: "מה לעשות והיהודים והפלסטינים טרם מיצו את השלב הלאומי. הפתרון צריך להיות כזה, שמחד גיסא הוא מתחשב במאויים הלאומיים, ומאידך גיסא תוחם ורותם אותם למסלול תבוני כלשהו שיציל אותנו מהאסון של לאומנות קנאית. דומה כי השמאל, בסוגייה זו, לא זו בלבד שלא פשט את הרגל, אלא נותן את הפתרון שבתנאים הקיימים, הוא שילוב אופטימלי של תבונה וצדק."

  – אין לי מושג הכיצד אתה מגדיר שמאל. אני מגדיר שמאל כלכלית. דהיינו שמפלגת מר"צ אינה בדיוק שמאל. בל"ד אינה שמאל, וכך הלאה.
  לא רק שלא מיצינו את השלב הלאומי, אנחנו ברגרסיה- חזרה לשלב הדתי-לאומי. השמאל, בנקודה זו, מצוי במצב של חוסר אונים מכיוון שהוא מציג "דת" אחרת. ההתפתחות האנושית נטשה את העמדה הקולקטיביסטית (לפחות כרגע), ועל כן טענתי שהשמאל פשט את הרגל. זה לא אומר שהשמאל לא יוכל להשתקם ולצבור כוח מחדש. אך כיום, הוא פשוט לא רלבנטי.
  – "שילוב אופטימלי של תבונה וצדק." כתבת, אך אין לי מושג מנין לך הידע להסיק זאת. בדרך-כלל יש לפסוע בזהירות רבה, וכך נמנעת סטיה גדולה שעלולה להוביל לחורבן, לאיון, למלחמה. השמאל לא רק בישראל, אלא בכל העולם, הוא לא אופטימלי: לא מבחינת תבונה (השווה התפתחות מדעית-כלכלית), ולא מבחינת צדק (מי אמר למשל שרכוש פרטי הוא אי-צדק?), על כן אני מעדיף לצדד בדרך ליברלית-סוציאליסטית, שהיא פסיעה בכיוון חברתי-קהילתי מבלי למוטט את יסודות השיטה הכלכלית-חברתית.

 35. זהראן טאהא הגיב:

  מתוך דיונים שהתפתחו פה , ברצוני להדגיש כי מרצ היא לא מפלגה שמאלית, כי בראש היא מפלגה ציונית ואחר כך אוהבת ערבים!, זאת אומרת שהיא לא בנויה כמפלגה לכל אזרחיה!.
  מפלגת העבודה היא גם לא שמאלית , כי אפי איתן גאה בזה שהוא לקח מקום ראשון בהריגת ערבים! ואברהם סנה רוצה להחזיר את אום אל פאחם לפלסטינאים!,אתם רוצים לגיד שאילו מפלגת שמאל?.
  בל"ד מיוצגת כמפלגה ערבית שתורמת למען שיפור היחסים בין הצדדים כאילו ההפך ממרצ,
  שהיא בהתחלה מפלגה ציונית ואחר כך רוצה שיפור יחסים בין ערבים ליהודים.

  שאומרים מפלגת שמאל! , אומרים חד"ש!
  חד"ש היא המפלגה הערבית יהודית הראשונה! שבכל הקדנציות שלה(חוץ מהקודמת) היה נציג יהודי!,בזכות חד"ש 38 חוקים הועברו בקריאה ראשונה ושניה בכנסת!,חד"ש המפלגה היחידה שמועמדה היהודי הוא ב5 הראשונים והיא גאה בכך!
  למישהו שרוצה לקרוא על חד"ש לדפדף שם אני ממליץ בחום:
  — קישור —

  תחשבו טוב לפני שאתם מצבעים שמאל!

 36. דניאל עוז הגיב:

  א. ביילין ומרצ הצהירו במפורש כי לא ישבו באותה קואליציה עם ליברמן.

  ב. אני מצביע מרצ, אני חושב שבקנה מידה מערבי לא-ישראלי מדובר במפלגה סוציאל-דמוקרטית ליברלית אשר יושבת בערך במרכז הדרך, ואני גאה בה על כך. שמאל קומוניסטי אינו מתאים ואינו רצוי כאן לפי דעתי. רק רפורמה שקולה והדרגתית של מוסדות המדינה כמדינה ציונית יכולה להביא כאן לשוויון. הגישה המהפכנית-חתרנית-רדיקלית עלולה רק להזיק למטרה – שתהיה כאן מדינת כל אזרחיה. ביילין מדגיש בצדק כי אין סתירה בין ערכי הציונות הקלאסית לבין הרעיון של מדינת כל אזרחיה. הציונות עצמה נוסדה כתנועה אמנסיפטורית אשר חרתה על דגלה שוויון וחופש עבור היהודים, ואילו הפסבדו-"ציונים" מהימין טרחו להפנים את המסרים האלו, היה עליהם לגזור מהם שדין הלאום הערבי דומה.

 37. ניר נאדר הגיב:

  תודה לגדעון ספירו על המחמאות. אני מאמין שהפעולה שלנו, ושל כמותינו, שמפוזרים בתוך מפלגות השמאל, תהפוך את הסמרטוט האדום לדגל אדום.
  למען היושר, ספירו צודק, רק לפני ארבעה ימים קושר האתר של דע"ם, לאתר הכנסת.

  אתר דע"ם עצמו קיים כבר זמן רב.
  ולמצביעים – רק אל תשארו בבית. אי אפשר לברוח מהפוליטיקה, צריך להיות מעורב בה כדי לשנות. הצביעו על פי צו מצפונכם.

 38. גיא לדניאל עוז הגיב:

  בקנה מידה אירופאי דיעותיה הכלכליות של מרצ רחוקות מלהיות סוציאל-דמוקרטיות (מלבד חיים אורון).

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים