הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-17 במרץ, 2006 24 תגובות

הפעולה האדנותית, הטיפשית, הבהמית והרת האסון של כוחות הצבא ביריחו תעלה ביוקר דווקא לאנשים חפים-מפשע. הרבה יותר חפים מפשע מהשר הטרנספריסטי רחבעם זאבי שנרצח בידי לוחמי החזית העממית. מוטב שנבהיר את העמדה: רצח הוא רצח הוא רצח, ואין בדעתנו להגן על אנשים שקיפדו חיי אדם בשום נסיבות. אבל רק מאפיית הקצינים הנואלת והכוחנית רואה בהתנקשות באיש כמו זאבי את גולת הכותרת של מעשי הטרור מאז הכיבוש ביוני 1967. הפיגועים באוטובוסים, באולמות השמחה, בקניונים, בשווקים ובכיכרות הערים היו הרבה יותר חמורים ממה שנעשה לזאבי. הממשלה ביקשה ללמד אותנו, וגם את הפלסטינים, שדמו של איש כמו זאבי סמוק יותר מדמו של ילד תמים ברחוב ראשי באחת מערינו. הכנופיה ששולטת בחיינו בהרכבים משתנים כמעט ארבעים שנה, מדרדרת את מצבנו המדיני והביטחוני ואין לדברים סוף.

בעיקר נכונים הדברים לגבי צמרת מערכת הביטחון, שנוטה לא רק להצדיק אלא גם להעלות על נס את מעשי הרצח הנתעבים הקרויים גם "חיסולים ממוקדים". לשיטתם, ההתנקשות בזאבי, שלא גרמה לנזקים סביבתיים ולרצח ילדים כמו ההפצצות על ראשי החמאס בעזה, היתה פעולה כמעט לגיטימית. אנשים כמוני, שמתנגדים לכל פעילות רצחנית, רשאים לגנות גם את רצח זאבי. אבל למתכנני הפעולה הנוראית ביריחו ולמבצעיה אין זכות מוסרית כזאת.


ההשתוללות ביריחו הפרה את עקרונות המשפט הבינלאומי, אבל בעיקר המשיכה להנציח את הטמטום הכרוך באשליה שישראל יכולה לפעול באזור באורח חד-צדדי, מבלי להיענש על כך. דמם של רבים וטובים יישפך בגלל הדומיננטיות הממאירה של המערכת הצבאית בפוליטיקה הישראלית.


לפני שנים רבות מאוד יצא לי לעבוד במערכת אזרחית עם כמה אנשי צבא לשעבר. באותם ימים הרקיעה יוקרתם של הגנרלים והקולונלים לשחקים, אבל בלשון המעטה לא התפעלתי במיוחד מאנשי צמרת מערכת הביטחון שפגשתי. נתקלתי בלא מעט קרתנות, חוסר יעילות, שוביניזם גברי, שמרנות, סלידה מכל חידוש כולל חידושים טכנולוגיים, ובעיקר התרפסות לבכירים מהם ורודנות כלפי הכפופים להם. בכל הכללה מקופלת מידה מסוימת של הפרזה, וכמובן שהיו גם אחרים, אבל בכל זאת התאכזבתי. חלק מאנשי הצבא שפגשתי במסגרות אחרות גילו לעתים גם להיטות רבה לצבור עושר במהירות רבה, ונהנו מאוד מאורח חיים של חוג הסילון. הם שידרו תחושה של "מגיע לנו", ואולי רצון עז לפצות את עצמם על הימים הקשים שעברו בשירות האומה. יוצאי-דופן, כמו מתי פלד למשל, לימדו אותנו שלא מדובר בגזרה מן השמיים, ושיש גם אינטלקטואלים צנועים ומוסריים בקרב הקצינים בדימוס.


הדור הנוכחי הרבה יותר גרוע. לאחרונה איים הרמטכ"ל לשעבר משה יעלון על האיראנים בפעולת מנע ישראלית (גרעינית?), וסיבך את ישראל בפרשייה מיותרת שסיכנה את המירקם העדין של יחסי המערב והעולם האיסלמי, שאינו זקוק להתערבות גסה ו"בוקית" של אנטי-אינטלקטואל ירוד כמו יעלון. כיוון שהאיש היה בחיר חיילי ישראל עד לפני כמה שנים, ובחר לדבר שטויות בוטות כאלה דווקא בארצות-הברית, ניסו כאן לתקן את הנזק. שר הביטחון שאול מופז נזף בו בעקיפין, וזה היה די משעשע כי השניים שייכים לאותה אסכולה והשר מסוגל בהחלט להתבטא ברוח שבה דיבר יעלון, הבוגי-מאן. רבים אחרים העלו את החשש שיעלון סיכן את ביטחון המדינה ואת האינטרסים המדיניים שלה. אם האיש הקרוב ביותר להפעלת הכוח הצבאי של ישראל עד לפני זמן-מה מכריז על יכולות לפגוע ואף מאיים בשימוש בהן, יאמינו רבים ברחבי העולם שיש דברים בגו.


אחר כך התפאר ראש השב"כ לשעבר עמי איילון במעורבותו האישית בהרג "ערבים רבים" דווקא בעיתון בריטי חשוב. איילון נחשב לאיש נבון יחסית, ובחוגים יודעי-דבר רואים בו גם יונה מדינית צחורה. אבל האיש מסרב להבין, שלא כל פורום בינלאומי מהווה פגישה נינוחה של קצינים בכירים לשעבר ליד כוסות ויסקי גדולות מדי. הצהרות כאלה נשמעו בעבר גם מפי קצינים קולוניאליים בריטים, אבל המערכת הפוליטית שם דאגה להרחיק אותם מכל עמדות ההשפעה.


ואז הגיח מאלמוניותו היחסית אבי דיכטר, ראש השב"כ שרץ עתה לכנסת במקום בטוח ברשימת קדימה, האחראי הראשי לכמות מדהימה של מעשי רצח בשטחים. השבוע החליט האיש לאיים על הפלסטינים בכלל ועל אנשי החמאס בפרט בסגנון ירוד הזכור לרע מימי רפול ודווקא בשפה הערבית. מעניין שאפילו איש מנוסה כזה מעלה על פניו חיוך מטופש כאשר הוא משתמש בשפה הערבית, כאילו עצם תירגום רעיונותיו הפרימיטיביים לשפת שכנינו הופכת את כל העניין למין בדיחה. הבדיחה לא הצליחה ויש להניח שמעבר לגבול הלא-קיים קיבלו את דיכטר ברצינות תהומית. האיומים עלולים לגרום גם למעשים קשים ומסוכנים לציבור נוסעי האוטובוסים והולכי הרגל שדיכטר לא נמנה עליו. האם זה אינטרס ישראלי לחמם את הגזרה עם החמאס דווקא עתה? האם זה אינטרס של תנועת קדימה, הזקוקה מאוד לתקופה של שקט עד הבחירות? כמובן שלא. אבל דיכטר לא מסוגל לסתום את הפה. כאשר התהלכו ראשי השב"כ בינינו עם מעטה של מיסתורין והילה של גיבורי-על, היו שראו בזה תרגיל שהקל על הפחדים הכרוכים בהתמודדות עם המציאות הקשה כאן. אבל בשנים האחרונות אנחנו פוגשים בהם כמעט בכל מקום, ומתקשים מאוד לבטוח באנשים כאלה.


עוד לא נרגענו מדיכטר וכבר קפץ עלינו רוגזו של האלוף במילואים עוזי דיין, הרץ עתה בראש רשימה קיקיונית לכנסת (תפנית) ונלחם בשחיתות לעיני מצלמות הטלוויזיה. כמו רוב הגנרלים לשעבר, זכה דיין לאשראי תקשורתי נדיב אבל הוא מתגלה כאיש קרתני ומלא בשגעון גדלות שאין לו שום בסיס במציאות. דיין חיפש לעצמו מטרות קלות כדי להוכיח לציבור שיש לבטוח בו כמגן החברה מפני השחיתות, והעלה מן האוב סיפור ישן על שתדלנות של עומרי שרון למען מיליונר אוסטרי ועסקי הקזינו שלו. למרבה התמיהה, הסיפור הזה פוגע דווקא באמינותו של דיין עצמו. אם הוא לוחם כל כך עקבי בשחיתות מה ראה לדבר על הנושא רק אחרי שנים רבות? מדוע שתק עד כה ואיפשר למשפחת שרון לנהוג כפי שהם נהגו? מדוע לא התלונן בפני מבקר המדינה? מדוע גימד מקץ יממה את סיפורו הנפוח ושם את עצמו לצחוק? והאם נאה לאיש צבא אמיץ כמוהו לנעוץ את חניתו בעסקן שהתמוטט והורשע בפלילים רק אחרי מפלתו האישית והציבורית? דיין פגע רק בעצמו ונהג בחוסר שיקול דעת, המאפיין כל כך הרבה קצינים בכירים בדימוס.


אצל הרמטכ"ל לשעבר אהוד ברק גוברת הרשעות על הטיפשות, והמינונים שלו הם אחרים. את רוב מעשיו הנלוזים הוא ביצע בכוונת מכוון: שבירת הסטייה היונית של מפלגת העבודה כפי שבאה לידי ביטוי בהסכמי אוסלו; החזרת המפלגה למדיניותה של גולדה מאיר; חיסולם הפוליטי של יוסי ביילין ושלמה בן-עמי; השנאת השלום והפרטנרים לשלום על העם הישראלי; סיכול תהליך השלום והטלת ההאשמה על הצד השני; התחמקות מאחריות על הפגיעות שלו בטוהר המידות ובשלטון החוק והקרבת עוזריו למען הצלת עורו. ברק גם "עשה לביתו", הפך למיליונר ופגע מאוד בתדמיתה של תנועת העבודה. אבל ברק פעל גם בטיפשות כאשר פגע באינטרסים שלו עצמו רק כדי לספק את תאוות הנקם והשליטה שלו, ולהוכיח לעצמו ואולי גם לאחרים שהוא כל-יכול. אחרת איך אפשר להסביר את הפגיעה בכל חבריו לדרך, את העובדה שהפך את עצמו לאדם השנוא ביותר במפלגתו בתוך זמן קצר, את ההתנשאות והיהירות, את רתימת תכונותיו הגרועות ביותר לצורכי ההאדרה העצמית? בכל פעם שאני מארגן בתודעתי את מסכת הטענות והנימוקים נגד ביבי נתניהו, אני תמיד נזכר בברק, שהוא איש הרבה יותר גרוע מביבי.


עתה מנסה האיש הרע הזה לחבל במערכת הבחירות של המפלגה שאליה הוא שייך, ממש בערב ההכרעה. השבוע יצא פתאום להגנתו של שמעון פרס, האיש שהוא השפיל באורח שיטתי בשנים האומללות 1999-2001, שבהן כיהן כראש ממשלה. המטרה, להעמיד כבר עתה את עמיר פרץ על ספסל הנאשמים על תבוסה בבחירות כדי שעמדת המיקוח של ברק ואנשיו אחריהן תהיה יותר טובה. כיוון שאין בדעתי להצביע בעד העבודה גם הפעם, קל לי לומר לברק בלב שקט: פרץ איננו יכול להיות מובס בבחירות האלה. הוא עצר את בגידת העשירים ואת התנכרות האליטות, הצליח בפעם הראשונה לגייס מספר משמעותי של מצביעים שמעולם לא חלמו אפילו לתמוך בעבודה. אבל לברק יזכרו את הסכין בגב בעיצומה של המערכה.


באביב 1951, בעיצומה של מלחמת קוריאה, פיטר הנשיא הארי טרומן את מפקד הצבא דאגלאס מקארתור, שהיה גיבור לאומי בארצות הברית אחרי הניצחון על יפן במלחמת העולם השנייה. טרומן היה רחוק מלהיות יונה צחורה. הוא הסלים את המלחמה הקרה נגד ברית המועצות וסין העממית, היה האחראי להטלת הפצצה האטומית על הירושימה ועל נאגאסקי באוגוסט 1945 וקנה לעצמו מוניטין של איש גס ומחוספס. אבל כאשר מקארתור איים על סמכותו כנשיא ורצה להסלים את המלחמה בקוריאה ולתקוף את סין מבלי לשקול את ההשלכות הפוליטיות והצבאיות של מעשיו, שלח אותו טרומן לכל הרוחות. גם כאן דאגה המערכת לחיסולו הפוליטי של הגנרל. כנראה שיש דברים שכדאי ללמוד אפילו מהאמריקאים.

תגובות
נושאים: מאמרים

24 תגובות

 1. חיים ברעם הגיב:

  בדיוק כך, מר ע.ג. "מחאה מנומסת". לא יותר מזה.
  ישראל איננה שבדיה, אלא מדינה כובשת ואלימה שמוציאה להורג בלא משפט את מנהיגי העם היריב. זאבי היה פשיסט. אני מתנגד לכל רצח, אבל לא רואה במקרה שלו משהו חריג.פיגועים נגד סתם אזרחים תמימים, כולל ילדים, היו חמורים בהרבה.זאת ועוד: בהתנקשות בזאבי לא נגרם נזק נוסף, לא נהרגו ילדים, נשים וזקנים כפי שקרה בהתנקשויות בפלסטינים בעזה ובמקומות אחרים.
  בסך הכל, פעולת ההתנגדות הכי פחות חמורה זכתה לתגובה הכי אלימה. את הסיבות לכך פירטתי במאמר.

 2. ע.ג הגיב:

  ברעם מזכיר את סילוק מקארתור בגלל איום על סמכות הנשיא ומסרב להבין שרצח זאבי חמור עשרות מונים מרצח אזרחים רבים משום שרצח שר בממשלה הוא איום ישיר על סמכות המדינה. אשמח גם להבין – אם רצח הוא רצח ויש להניח שלדעת ברעם צריך להענש על רצח, מה היתה ישראל צריכה לעשות כאשר רוצחי זאבי לא נשפטו כלל על הרצח והרשות מאימת להוציא אותם לחופשי. לדעתך היה צריך להסתפק במחאה דיפלומטית מנומסת? האם מדינה אחרת לא היתה נוקטת סנקציות עד להסגרת הרוצחים כמו חנק האוכלוסיה למשל?

 3. ספידי הגיב:

  כן, רציתי להזכיר שלמרות שכפי שברעם כותב הפעולה מנוגדת לחוק הבינלאומי מועצת הביטחון של האו"ם לא טרחה לגנות אותה. מלבד זאת מה כבר נכתב במאמר שלא נכתב כבר אלף ומשהו פעמים באתר גם ע"י ברעם וגם ע"י כותבים אחרים, כמה שברק הוא גרוע והרס כל מה שכבר היה אפשר להרוס מתהליך השלום, וזה שיש לנו בארץ מפלגות קיקיוניות ומטופשות כמו תפנית. אבל בסה"כ מאמר נהדר כמו רוב מאמריו של ברעם.

 4. לחיים ברעם מע.ג הגיב:

  צר לי לחלוק עליך. מדינת ישראל אינה סתם מדינה כובשת. זוהי מדינה שמיום הקמתה חברינו מהצד השני של הקו הירוק מנסים להשמיד אותה בדרך כלל על ידי פגיעה באזרחים ולא על ידי פגיעה בחילים. לזה קוראים טרור ולא מלחמת שחרור. השטחים שישראל מחזיקה היום נכבשו על ידה מירדן (ולא מהפלשתינים) לאחר שחוסין הוזהר לא להתערב אבל החליט לרכב על "גל ההצלחה " של מצרים. יותר מכך מיד לאחר המלחמה הודיעה ישראל שהיא מוכנה להחזיר את השטחים תמורת הכרה בקיומה ונענתה בשלילה. לכן להגיד שישראל היא מדינה כובשת זה נכון סמנטית והתעלמות מהעובדות (במקרה הטוב) אם בודקים את הענין לעומק. כן ישראל צריכה לסגת מהשטחים וחובתה (על פי השקפתי) לסיע להקמת מדינה פלשתינית אבל זה לא אומר שהיא צריכה להתנהג בכפפות של משי למי שמכריז קבל עם ועולם שמטרתו היא השמדתה.להיפך, מי שמצהיר על כוונתו להרוג אותי וגם מנסה פעם אחר פעם לעשות זאת אין לי ולא יצליחו לעורר אצלי יסורי מצפון כאשר אני הורג אותו עם או בלי משפט.

 5. אבנר הגיב:

  לקח לי שנים רבות להבין שהפעילות הממוקדת בשטחים איננה נובעת מהטיפשות האין סופית של החונטה השלטת אלא בכוונת מכוון להגביר את האש ולגרום לצד השני להרוג ולפוצץ בצד שלנו. או אז יבטיחו "מנהיגינו" את בחירתם לקדנציה נוספת וכן יזכו חברי החונטה לתקציבי שפע ללא הגבלה. ברעם מזכיר אירועי פסגה כמו הפעולה בחברון, אבל אני מהרהר בעצב וחוסר אונים על התפישה היומיומית של 5-10 "מבוקשים" שעוברים לחץ פיזי מתון אשר מניב את רשימת המבוקשים למחרת וחוזר חלילה (ורק לפני יומיים הקרבנו עוד חייל לטובת המטרה הקדושה…).

 6. שרון הגיב:

  לרוב אני מסכים לדעות ברעם .
  הפעם, אני לא מבין את עמדת השמאל הרדיקלי בכלל וברעם בפרט.
  הרי זאבי היה שר ( אמנם פאשיסט) כאשר הוא נרצח. מה מדינת ישראל אמורה לעשות לרוצחי שר מכהן? לוותר להם , לתת להם לחיות בחופשיות?
  זה לא מוסרי.מהות השמאל היא הרי מוסריות.

 7. אריה כהנא הגיב:

  ע.ג. המייצג את דעתו של הישראלי-יהודי השמרן.
  הוא מין מוטציה ציונית הנשענת בסופו של עניין
  על המודל של: "עם ללא ארץ לארץ ללא עם".

 8. אדם לשטויות של רמי הגיב:

  "אני אינני מצדיק את רצח רחבעם זאבי אבל אסור לשכוח כי איש זה איים על הפלסטינים בגירוש מארץ מולדתם ובכך הכריז על עצמו כאוייב מובהק של העם הפלסטיני" נאום היו-רמי
  60% מהעם הפלסטינאי בחר בחמאס שמאיים בחיסול העם הישראלי האם הוא גם בקטגוריית "אבל" ו "הכריז על עצמו כאוייב מובהק של העם" הישראלי? מאם הם ראויים שנטבח בהם ונגיד "אני אינני מצדיק את רצח … אבל" ?

 9. אדם הגיב:

  (נניח שאני) מקבל את קביעתו של חיים ברעם ש"שדמו של איש כמו זאבי" אינו "סמוק יותר מדמו של ילד תמים ברחוב ראשי" כי רצח הוא רצח הוא רצח. אבל בשם השיוויוניות זו שדורש חיים ברעם אני דורש ממנו לתמוך בשוויוניות ליגאל אמיר מפני ששדמו של איש כמו רבין אינו סמוק יותר מדמו של ילד תמים ברחוב ראשי. ואם רוצחי ילדים מקבלים חופשות, הורדת שליש ועוד מיני גודיז, גם לרוצח אחר מגיע.
  מובן שזה היה תרגיל שחיים ברעם ימצא טיעונים מטיעונים שונים למה אין מה להשוות. חיים (עושה את עצמו כ)לא מבין שמעבר לרצח גנדי האיש, סממן שילטון ישראלי נרצח (בדיוק כמו שברצח רבין מעבר לרצח של יצחק נרצח סממן שילטון) וכאן ההשוואה.

 10. ישר דרך הגיב:

  כן,מחאה מנומסת היא היא דרך הפעולה הנבונה במקרה זה אני חייב להסכים עם חיים ברעם כאן.
  את העובדה שהרש"פ לא כיבדה את סעיף ההסגרה בהסכם אוסלו , יצרה מצג שווא של כליאה,
  לא הגנה על חיי המשקיפים הבינ"ל (עד כאן הפרות הסכם של הרש"פ)ועל שיחרור רוצחי זאבי צריך היה להגיב במחאה מנומסת…

 11. דרומי הגיב:

  עמי איילון אמר שהוא הרג יותר ערבים מכל אחד אחר, אבל אז אשתו גרמה לו להבין שהוא עשה טעות ועליו לשנות כיוון

  לא חייבים לקבל את גרסת ynet לדברים.

 12. רמי הגיב:

  אני אינני מצדיק את רצח רחבעם זאבי אבל אסור לשכוח כי איש זה איים על הפלסטינים בגירוש מארץ מולדתם ובכך הכריז על עצמו כאוייב מובהק של העם הפלסטיני.

  ועוד משהו על גנדי שהוא בבחינת עדות אישית. בסוף שנות הששים נמנתי על קבוצת צעירים שחפצה להתנחל באזור נבלוס (שכם). כן הייתי אז "ימני" והשנים הובילוני רחוק שמאלה. ובכן, לאחר הכנות רבות העמסנו ציודים ויצאנו לנקודה אותה איתרנו מראש בעזרתו של זאב וילנאי (ליד חווארה) ונטינו אהלים וקיווינו לטוב. כעבור שעות מעטות ראינו מסוק מתקרה ובמקביל דודג’ 400 עמוב חיילים. מהמסור ירד אלוף הפיקוד גנדי ואנו ניסינו להסביר לו שנקבל אישור מהשר בגין וכל מיני תואנות כדי להרויח זמן, אבל האלוף, שאז פעל בממשלת גולדה וטרם חבש את אוכף הסוס הימני פטריוטי, חתך אותנו בחדות והודיע לנו בעברית צחה ואני מצטט: "אם לא תתקפלו מכאן תוך 30 דקות – אני משלח אש באוהלים!".
  אז אני סמוך ובטוח שאלמלא השינוי בשלטון, הוא היה נשאר משרת נאמן של המפלגה שבחסותה הגיע למעלת גנרל עם כוכבים.

 13. רמי הגיב:

  כהרגלי בדקתי אם מישהו הגיב לתגובתי וברוך השם מצאתי ש"אדם" עשה זאת ואף איית נכונה את שמי. אדם טוען שששים אחוז מהעם הפלסטיני בחרו בחמאס המבקש את נפשו של העם הישראלי

  ראשית, מיהו העם הישראלי שנית, דע לך אדם כי רק 40% בחרו חמאס אלא ששיטת הבחירות האזורית הנהוגה בפלסטין עיוותה את התוצאה לטובת חמאס. וזו רק התחלה: העיקר הוא שמי שגידל ונישא את החמאס הוא אנו עצמנו, לאחר שהוכחנו לפלסטינים באותות ובמופתים שדרך השלום לא תוביל אותם לשום מקום מלבד עוד דם ודמעות והשפלות. אין לי ספק ששרון ומרעיו היו מודעים לכך שהתנערותם מהרשות ומאבו מאזן תגרום לעליית החמאס ואין להאשים אותם על כך שתכניתם צלחה. את העונש נישא כולנו.

 14. כיפה אדומה הגיב:

  ודאי שדמם של שרים וראשי ממשלות (זאבי ורבין וגם קנדי) סמוק יותר מדמם של אזרחים פשוטים!!!
  דמם של עשירים אדום מדמם של עניים,
  ודמם של בני מדינות המערב האמפריאליסטיות (ארה"ב, ישראל ומערב אירופה) אדום מדמם של בני עמי העולם השלישי (לדוגמא: פלסטינים, רואנדים, אפגנים, עראקיים…)

  פתגם ערבי אומר ש"יש שני דברים שאינם זוכים לפרסום: ניאופי העשיר ומותו של העני…

  מישהו מכם זוכר למשל שקנדי היה אחראי לכניסה של ארה"ב למלחמת ויאטנאם?
  זה הפריע למשהו מהמערב לראות אותו בתור נשיא ליברלי ו"חיובי" (או שמא אפילו שמאלי) – כמה ילדים ויאטנאמים נרצחו מנפאלם?
  אבל כמובן הם היו גם [ילדים] וגם [ויאטנאמים] כלומר ממש חלק מקבוצת האנשים הלא נחשבים!!!

  לראות את כל השמאלנים כאן באתר בשלוש הכתבות מתפלספים על השאלה – חיים ברעם חושב ש"רצח הוא רצח הוא רצח" והוא נגדו תמיד… האם אתה גם נגד רצח חיילים גרמניים ע"י הפרטיזנים בזמן מלחמת העולם השנייה? או כשזה בשביל להציל יהודים אתה נהיה "בעד" או לפחות "מבין"

  ול"אדם שעונה לשטויות" עד לאן מגיעה הצביעות? הישראלים מדכאים, מגרשים, טובחים ומתעללים בעם הפלסטיני במשך 57 השנים האחרונות (וקצת יותר – הישובה הערבי הראשון שתושביו גורשו היה "אלמטלה" אגב ישוב דרוזי, ששטח האדמה שלו נקנה ע"י הברון רוטשילד מפיאודל תורכי(!) וזה קרה בשנת 1896!!! אבל כמובן, זה לא נחשב, רק כשפוגעים באירופאים (ועדיף שיהיו יהודים) זה נחשב…

 15. רמי הגיב:

  תואיל הכיפה האדומה לפרט קצת יותר על האירוע של קניית אדמות הכפר אלמטלה וגירוש תושביו ואולי גם הפנייה ביבליורפית. תודה נתונה מראש (ואל תדאג, לא נאכל אותה).

 16. חיים ברעם הגיב:

  לאדם,
  לא אידרש לסגנונך אבל לנושא יגאל עמיר עלי לומר, שאני בהחלט בעד טיפול שוויוני ברוצח הזה, בדיוק כמו בכל רוצח אחר. אם זה כולל אישור ליחסים עם אשתו-חברתו אז אני בעד.
  אני יודע שחשבת שאתחמק אבל אני לא נוהג לעשות כן.
  אשר לכיפה אדומה, למרות הסגנון הנואל יש משהו בדברים. אנחנו בהחלט מבחינים בין אלימות המדכא לאלימות המדוכאים. דברים כאלה נאמרו כאן מאות פעמים על ידי ועל ידי כותבים אחרים, אז מה לך כי תלין.

 17. העיקר הוא העיקר הגיב:

  "רצח הוא רצת" רק שברעם שוכח שרצח הוא הכלי העיקרי להשגת מטרות פוליטיות, אלא שכאשר הוא מבוצע בטילים מדויקים המונחים ע"י "מודיעין מתוחכם" נגד "טרוריסים" כהי עור הוא נחשב "סיכול ממוקד". אבל זה לא העיקר.

  אם לפלסטינים מותר להתגונן נגד רצח מנהיגיהם אזי הרצח של "גנדי" בתגובה על רצח אבו עלי מוסטפה מנהיג החזית העממית הוא מטרה ראויה, ממש סיכול ממוקד. אבל זה לא העיקר.

  אם התנאי המוקדם לכל הסכם חוקי הוא שהצדדים חותמים עליו הוא מתוך רצון חופשי, ללא כפייה, אז כל ההסכמים שהפלסטינים חתמו עד היום עם ישראל אינם תקפים ואינם חוקיים (וצריך להזכיר לכל השמאל הציוני שהתנאי "שטחים תמורת שלום" הוא תנאי כופה). אבל זה לא העיקר.

  העיקר הוא שישראל (ולפניה התנועה הציונית) ניצלו כל הזדמנות בצורה מתוחכמת (ערמומית בלשון מדוייקת) על מנת להשפיל את הפלסטינים ולדכא את כל תקוותם לחיות בארצם כבני אדם,ומה שנותר להם עכשיו (במקרה הטוב) הוא להתכנס "לשמורות אינדיאניות" מאחורי הגדר.

  אבל המציאות של למעלה ממאה שנים הוכיחה, אפשר להכריח אותם לצאת בתחתונים אבל אי אפשר להכריח אותם להפסיק להלחם.

 18. לכהנא ולכפה אדומה מע.ג הגיב:

  כן היה פה מצב של עם ללא ארץ לארץ ללא עם. בענין זה נא לראות את מפקד האוכלוסין הטורקימ משנו השמונים של המאה ה-19. ולכפה אדומה – הצחקת אותי. גרוש של מי שישב על הקרקע ע"י מי שקנה את הקרקע? ואיך בדיוק אתה משיג דברים אם לא ע"י קניה, אתה גונב? היהודים מעולם לא הרימו יד על ערבי עד שהערבים ניסו ומנסים ורצוח את היהודים בארץ ישראל.(למעט המתנחבלים). לכן לטעון שהיהודים מתעללים מדכאים וטובחים בערבים 57 שנים היא בפשטות טענת שקר.

 19. שי הגיב:

  לחיים ברעם. שכחת (או שמא חמקה ממך) ההתבטאות של פרס: "אם הפלסטינים יחזרו לאינתיפאדה, הם יחטפו על הראש".
  והוא עוד מחזיק בפרס נובל לשלום. פככ….

 20. אריה כהנא הגיב:

  לע.ג. ולשכמותו: את מי גירשו ב 48?

  העיקרון הנלוז "עם ללא ארץ לארץ ללא עם" מתייחס גם להיום.
  כלומר, ישראל מחזיקה עם ללא זכויות לאומיות ובכוח הזרוע.

 21. רמי הגיב:

  אני מצטרף לכל מילה בתגובה שכותרתה "העיקר הוא העיקר". הכותב מסביר ומוכיח את התזה שלו כשהו מצביע על התוצאות המסתמנות לאחר מעל למאה שנות ציונות. צריך לדייק: אם הציונות היתה מבקשת לבוא לכאן מבלי לגרש את האחר, והרי צפיפות האוכלוסיה אז איפשרה זאת בנקל), או אז בואם לא היה מעורר התנגדות והם היו מתקבלים בברוך הבא. אבל הציונות מלכתחילה ביקשה גם לנחול וגם לגרש וזו עמדתה גם היום, כלום לא השתנה.
  מה שעלינו להסביר לעצמנו ולאחרים (קודם כל לעצמנו ומנסיוני – אין זה קל) הוא שחיים משותפים בחברה שהיא סוציאליסטית שבה דתו או אי דתיותו של אזרח הם עניינו הפרטי לחלוטין הם אפשריים ואיכותיים ומפרים לערבים ויהודים כאחד.

 22. רון וייס הגיב:

  זאבי חוסל בחיסול ממוקד,זאת אחרי שישראל חיסלה ברמאלה את המנהיג הפוליטי של ארגון "החזית העממית".כל פרשנות אחרת היא צביעות או היתממות.

 23. אורן לחיים ברעם הגיב:

  דווקא מעיתונאי לא הייתי מצפה שיביא ציטוט מיד שניה על דבריו של עמי איילון שעוותו לחלוטין, אם היית מנצל את הזמן וקורא את הראיון המלא במקום לרוץ ולהשמיץ היית מבין שכוונתו היתה שונה לחלוטין והטיפה לשלום.

  אבל כמובן שאי אפשר לצפות ממך ליותר….

 24. חיים ברעם הגיב:

  לאורן היקר,
  אחרי ששקלתי את העיוותים כביכול ואת גירסתו של עמי איילון עצמו, אין לי שום סיבה לשנות את עיקרי הדברים עליו.
  בנוסף, כדאי לך להבין שבעיני אנשים כמוני איילון עמד בראש מערכת ענקית שפעלה בדרכי עינויים כדי להנציח את הכיבוש.בהקשר הזה, באמת לא איכפת לי במיוחד למה ציפית ולמה לא ציפית. מנגנון ההלבנה של פשעי הממסד מלא באנשים כמוך, והטפות המוסר שלהם לא מזיזות לי.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים