הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-27 במרץ, 2006 4 תגובות

היום יום אחד בלבד לפני הבחירות. לפי תמונת המצב המסתמנת בסקרים, הממשלה הבאה תורכב ע"י קדימה ובראשה יעמוד אולמרט. סביר להניח שמיד לאחר הבחירות מפלגת העבודה תעיף את עמיר פרץ ותרוץ לממשלת אולמרט, כמו שהיא עשתה למצנע, ובזאת יסתיים הפרק "החברתי" בתולדותיה. למפלגות השמאל האמיתיות יהיו שתי ברירות: או להצטרף לממשלה בראשות אולמרט, או להישאר באופוזיציה וליצור אלטרנטיבה לשלטון.

ביילין כבר התחייב שמרצ תצטרף לממשלה בראשות קדימה, אז בואו ונבדוק האם יש לשמאל משהו במשותף עם אולמרט ומפלגת השחיתות שלו? האם מפלגת שמאל יכולה להיות משמעותית בממשלה של קדימה? אולי גם לנו כדי לקפוץ על עגלת המנצחים?


התחום המדיני


אולמרט הציג לפני זמן לא רב את תוכניתה המדינית של מפלגת קדימה: תוכנית התנתקות נוספת, המכונה הפעם "התכנסות". העיקרון, אותו עיקרון של ההתנתקות של שרון: יציאה חד-צדדית מחלק מהשטחים, פינוי מספר התנחלויות, הגדלה מסיבית של ההתנחלויות הגדולות בגדה המערבית (כולל תוכנית E1 המרחיבה את מעלה אדומים ומחלקת את הגדה המערבית לשניים) והימנעות מוחלטת מכל הידברות עם ההנהגה הפלסטינית. את הצלחתה או אי-הצלחתה העתידי של תוכנית אולמרט ניתן לשפוט לפי שני מעשים חד-צדדיים שביצעה הממשלה בהנהגת שרון ואולמרט בעבר: ההתנתקות וחומת ההפרדה.


על ההתנתקות כבר נשפך המון מלל, והיא בעצם זו שהפרידה את קדימה מהליכוד. אבל בואו בכל זאת נעשה סיכום מהיר שלה: במהלך ההתנתקות פונו כ-8,000 מתנחלים מרצועת עזה, ובין ההכרזה על ההתנתקות לביצועה יושבו 13,000 מתנחלים בגדה המערבית (לא מידע חסוי: כותרת ראשית במעריב מיד עם תום ההתנתקות). התוכנית היתה בעלת אופי חד-צדדי ולא היתה חלק ממשא-ומתן, מה שהחליש את המתונים ברשות הפלסטינית וחיזק את החמאס. בסופו של דבר: ההתנתקות לא הביאה שלום ולא ביטחון, לא הקטינה את כמות המתנחלים ולא החלישה את השפעת הקיצונים הפלסטינים.


וחומת ההפרדה? ובכן, עוד לא קרה בהיסטוריה שנבנתה חומה ואף אחד לא חצה אותה. למען האמת, הפלסטינים שביצעו את הפיגועים בנתניה עברו אותה די בהצלחה. כשטרוריסט רוצה לעבור את הגדר כדי לבצע פיגוע, הוא יכול לתכנן מבצע כזה כך שהוא יצליח באופן חד-פעמי. אבל מי שצריך לעבור את החומה כל יום, אנשים חפים מפשע שצריכים להגיע לבית-החולים, לבית-הספר, למקום עבודתם או לשדותיהם, הם אלו שנפגעים מהחומה. התוואי של החומה הוא הרבה מזרחה מהקו הירוק, והורס את החיים של האוכלוסייה האזרחית הפלסטינית. החומה זורעת רעב, אבטלה ועוני שהם החומר ממנו ניזונים ארגוני הטרור.


במלים אחרות: חומת האפרטהייד לא מעניקה ביטחון לישראלים, מאמללת את חיי הפלסטינים ודוחפת אותם לזרועות ארגוני הטרור ועולה הון עתק שיכול היה להגיע לתקציבי הרווחה. אחד מעיקרי המצע המדיני של קדימה הוא המשך בניית החומה. אחד מעיקרי המצע המדיני של חד"ש הוא לפרקה.


התחום הכלכלי-חברתי


אולמרט היה שר אוצר במשרה מלאה עד לא מזמן. עד היום הוא ממלא את התפקיד הזה בנוסף להיותו ממלא מקום ראש הממשלה. ככה שבהחלט אפשר לבחון את האידאולוגיה של קדימה בתחום הזה.


באחד מהשבועות הראשונים לכהונתו אולמרט עשה מעשה מאוד סמלי: הוא נתן הקלה במס על מכוניות יוקרה שעלתה למדינה 100 מיליון שקל. באותו שבוע בדיוק הוא העלה את מחירי הלחם, פגיעה ישירה בעניים. הוא לא יכול היה למצוא דרך ברורה יותר להציג את האטימות שלו. חד"ש תומכת בהטלת מס אמת על ההון כדי לממן את שירותי הרווחה והבריאות, ולכן היא לא תסכים לתמוך במהלכים כלכליים כאלו.


קדימה לא כתבה הרבה במצע הכלכלי-חברתי שלה. היא שומרת על עמימות כדי למנוע בריחת בוחרים. אבל למרות שהיא כתבה כל כך מעט, היא בחרה להדגיש דווקא את רצונה להמשיך במדיניות ההפרטה:


"הממשלה תמשיך בהפרטה של נכסים וחברות ממשלתיות"


"צמצום הסקטור הציבורי"


"תאגוד בתי חולים לגופים עצמאיים"


ההפרטה פוגעת מאוד בחברה הישראלית: רווחי החברות המופרטות לא מופנים לתקציבי הרווחה והחינוך ובמקום זאת עוברים לכיסם של הבעלים הפרטיים. ההתארגנות של העובדים נפגעה בכל חברה מופרטת: או שהיו פיטורים המוניים, או פגיעה בשכר או מעבר להעסקת עובדי קבלן או עובדים זרים. בכל הקשור לשירותים כמו הבריאות והחינוך, ההפרטה הופכת אותם מזכויות הניתנות לאזרחים ע"י הממשלה למוצרים הנמכרים למרבה במחיר, מה שמעמיק את הפערים בין עשירים לעניים. בקיצור: עוד הפרטה פירושה עוד עוני, וקדימה מקדמת את ההפרטה.


ובנוסף, חד"ש שמה לה למטרה עקרונית לנתק את הקשר החולני בין הון לשלטון בישראל. כשהפוליטיקאים תלויים במיליונרים שתורמים לקמפיין הבחירות, אין באמת ערך לדעתו של רוב הציבור וזוהי לא דמוקרטיה אמיתית. ומה דעתה של קדימה בנושא? אריאל שרון דווקא חיבב את תרומות הענק של סיריל קרן, ומפלגתו ממשיכה בדרכו: שמעון פרס קיבל מחיים סבן תרומה 100 אלף שקלים להתמודדותו בפריימריז (החוק מגביל את הסכום ל-40 אלף), אלי אפללו ורוחמה אברהם נסעו לחו"ל על חשבון חברת אגרסקו, וגם אולמרט נחקר כרגע בפרשת שחיתות לגבי עסקאות נדל”ן מפוקפקות…


אז בקיצור, מרצ הודיעה שהיא תשתתף בממשלת השחיתות והכיבוש של קדימה עוד לפני שזו הוקמה, כי הם שכחו איך לעשות דבר אחד פשוט: לשרת את העם באופוזיציה. לשלטון הימין שקדימה מציעה צריכה להיות אלטרנטיבה ברורה משמאל, ולא רק חבורה של כנועים שזוחלים לממשלה בלי שקווי היסוד שלה יעניינו אותם… ביילין מתגעגע יותר מדי לכורסת השר, עד שהוא מוכן למכור את האמא (הלא ערבייה!) שלו כדי להגיע לשם.


לחד"ש לעומת זאת, יש ניסיון עצום בלהעביר יוזמות חשובות מהאופוזיציה. למרות שהיו לחד”ש מעט חברי כנסת בשנים האחרונות, היא הצליחה להעביר עשרות חוקים חברתיים חשובים שמשפיעים על חייהם של אזרחי ישראל. לחד”ש היו בכנסת האחרונה המון יוזמות חיוביות שלא עברו, כיוון שזו הייתה הכנסת הימנית והמושחתת ביותר בתולדות מדינת ישראל.


אם יהיו לחד"ש שישה או שבעה מנדטים במקום שלושה, זה יראה אחרת לגמרי. כל היוזמות האלו יוכלו להפוך לחוקים אמיתיים. לעומת זאת, קול למרצ או לעבודה הוא קול מבוזבז, שסתם ישרת את ממשלת ההפרטה והאפלייה של קדימה.


כך שאי-אפשר לדעתי "לקחת את אולמרט שמאלה" מתוך הממשלה. הוא יהיה ראש ממשלה איום שיגדיל את העוני, את האפלייה הגזענית ואת שפיכות הדמים. לכן צריך חד"ש חזקה באופוזיציה, כדי להציג אלטרנטיבה ערבית-יהודית וסוציאליסטית למפלגת ההון והשלטון "קדימה".


אל תתנו לקול שלכם להתבזבז על עוד מפלגה שתרוץ לוותר על העקרונות שלה בשביל תיק בממשלה של אולמרט מיד אחרי הבחירות. הצביעו לרשימה היחידה שתילחם על העקרונות של השמאל ועל ערכי הדמוקרטיה, השלום והשוויון. חד"ש היא האופציה השפויה היחידה בשביל אנשי שמאל שלא רוצים לרוץ קדימה אל התהום.

תגובות
נושאים: עדכונים

4 תגובות

 1. יובל הלפרין הגיב:

  למה מאמרים נגד הצבעה לחד"ש מוצבים בראש הרשימה, ומאמרים בעד הצבעה לחד"ש נדחקים ל"מכתבים למערכת" ובקושי מבחינים בהם?

 2. רלי הגיב:

  וכי למה שלחד"ש תהיה עדיפות בפורום עצמאי/נייטראלי שכזה? רוצה יובל להצביע חד"ש, אף אחת לא מונעת ממנה מזאת. בעיני דווקא הכתבה מעניינת.

 3. גרשון הגיב:

  אני יישמתי את המסקנה המתבקשת מממאמר זה. כרגע חזרתי מהקלפי. במעטפה שמתי פתק של "כן".

 4. דרומי הגיב:

  תעלול רטורי מבריק.
  השאלה אם ‘מפלגת העבודה תעיף את עמיר פרץ כמו שהעיפה את מצנע’ תלויה בשאלה כמה קולות תקבל – ככה שגם לאדון\גברת אור שי יש הזדמנות להשפיע על השאלה הזו. אבל חס וחלילה. אנחנו לא נלכלך את הפתק שלנו כך שאולי ילך לקואליציה עם קדימה, גם אם זה אומר שהוא יכול להביא שכר מינימום 1000$ ופנסיה חובה. הקול שלנו ישאר טהור, וילך לחד"ש, שיצביעו נגד התקציב אבל לא יזיזו כלום.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים