הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-22 באפריל, 2006 2 תגובות

בתחילת נובמבר יתקיים בבירת אוסטריה, וינה, כנס ההקמה של קונפדרציית האיגודים המקצועיים הגדולה בעולם. נציגי מאות פדרציות של איגודים מקצועיים ייפגשו על מנת להקים את הקונפדרציה החדשה לאחר דיונים שהחלו עוד ב-2004. ועידת הפדרציה הכללית של העובדים של צרפת (CGT) שתתקיים בסוף אפריל בעיר ליל תהיה מפגש חשוב לקראת כנס האיחוד. בוועידת האיגודים הצרפתיים ישתתפו נציגי 50 פדרציות הגדולות בעולם כדי לדון על "אינטרנציונליזם של איגודים מקצועיים". בראיון עם האחראי לקשרים הבינלאומיים של ה-CGT, גי ג’וקל, הוא מסביר את הסיבות לצורך הדחוף לאחד את שורות תנועת הפועלים הבינלאומית.

ש. ה-CGT עומדת במרכז המאמצים לאחד את תנועת הפועלים הבינלאומית. בפועל, בסוף השנה יתאחדו הקונפדרציה הבינלאומית של האיגודים המקצועיים החופשיים (ICFTU) עם הקונפדרציה העולמית של העובדים (WLC). מדוע חשוב כל כך לקדם את תהליך האיחוד?


ת. אנו חיים בעידן האצת הגלובליזציה, וההשלכות המיידיות של האצת הגלובליזציה הן פגיעה גוברת בזכויות העובדים וניסיונות בלתי-פוסקים לפגוע בארגוני העובדים. במדינות הליבה של הגלובליזציה, אנו עדים למדיניות עקבית הגורסת שלילת זכויות העובדים שהושגו לאחר עשורים של מאבק. זאת, יחד עם אובדן הביטחון התעסוקתי, העמקת האבטלה והעברת מפעלים אל הפריפריה. בפריפריה הגלובלית העובדים וארגוניהם מתמודדים עם העמקת הפערים החברתיים והתרוששותן של שכבות אוכלוסייה שלמות. 8 מתוך 10 עובדים בפריפריה של הגלובליזציה מועסקים במגזר המוגדר "בלתי-פורמלי". קרי, אותם העובדים מועסקים ללא תנאים סוציאליים וללא הגנה מקצועית. תנועת הפועלים הבינלאומית אינה יכולה להשקיף על הנעשה כאילו תפקידה לרשום את השלכות הגלובליזציה ולגנות אותן. אנו חייבים לפעול כדי לשנות את המצב מן היסוד.


ש. המצב שאתה מתאר אינו חדש. מדוע הוחלט עכשיו לקדם את האיחוד?


ת. צורות הארגון של תנועת האיגודים המקצועיים הבינלאומית הן תולדה של המלחמה הקרה וחלוקת העולם לשני גושים ולשלוש קונפדרציות של איגודים מקצועיים: ה-ICFTU, ה-WLC והפדרציה הבינלאומית של האיגודים המקצועיים (WFTU); ועוד פדרציות מקומיות גדולות שסירבו להצטרף לקונפדרציות הבינלאומיות. כל הניסיונות שנעשו מאז 1949 לאחד את האיגודים המקצועיים ברמה הבינלאומית כשלו. אנו סבורים שהפילוג הקיים בשורות תנועת הפועלים הבינלאומית מהווה המחסום המרכזי בפני קידום מאבקים ויוזמות ברמה העולמית. אנו שואפים לאיחוד השורות של כל קונפדרציות הבינלאומיות והפדרציות הלאומיות העצמאיות בתנועה מעמדית חזקה אחת. הפילוג הקיים משחק לידי החברות הרב-לאומיות והמעצמות הקפיטליסטיות הגדולות – בייחוד ארה"ב. הפילוג הקיים גורם לכך שכוחם המאורגן של העובדים אינו מנוצל דיו מול ארגונים בינלאומיים חזקים כגון ארגון הסחר העולמי (WTO) או הבנק העולמי (World Bank). ארגונים בינלאומיים האמורים לתת מענה לבעיות העובדים כגון ארגון העבודה הבינלאומי (ILO) נדחקו לשוליים והמלצותיהם אינן נאכפות. אין לנו כיום כלי כלשהו על מנת לאכוף את מדיניות ארגון העבודה הבינלאומית והחלטות הארגון הפכו להמלצות בלבד. אילו ניתן היה לאכוף החלטות אלה ברמה העולמית, בעזרת תנועת איגודים מקצועיים בינלאומית חזקה ומאוחדת, ניתן היה לשפר בהרבה את מצבם של העובדים – בייחוד אלה המועסקים במקומות עבודה קטנים ובינוניים והמועסקים במגזר הבלתי-פורמלי.


ש. האם ה-CGT לבדה יכולה לגרום לאיחוד כל תנועת הפועלים הבינלאומית?


ת. כמובן שה-CGT לבדה, ואף בתמיכת כל האיגודים האירופאים החברים בפדרציה האירופאית של האיגודים המקצועיים, איננה מסוגלת להתמודד עם הקשיים הרבים הכרוכים בהקמת תנועת פועלים בינלאומית מאוחדת. יש לנו השקפות ודעות משלנו, אבל אנו חלק מתנועה רחבה יותר. כל הניסיונות הקודמים לאחד את השורות נכשלו כי לא היו אלה תהליכים של שילוב כוחות, אלא של סיפוח. חרף המשקל המועט של ה-CGT ברמה הבינלאומית, יש לנו מה להציע ועל מה להיאבק. אנו לא מוכנים שהזדמנות זו תחמוק מידינו. תמיד פעלנו במסגרות בינלאומיות רחבות ועתה אנו שואפים לחזק מסגרות אלה.


ש. איפה בדיוק עומד תהליך האיחוד?


ת. התהליך החל עם ועידת ה-ICFTU שנערכה ביפן לפני שנתיים. כצעד ראשון, הוחלט על טיוטת תקנון. לגבי הטיוטה הערנו מספר הערות חשובות שהובאו בחשבון. בישיבת הנהגת ה-ICFTU שנערכה בדצמבר אשתקד נקבעו לוח זמנים מפורט ותוכן ועידת האיחוד. יש עדיין חילוקי דעות בסוגיות שונות. אנו הבענו את העמדות שלנו וכעת מתנהל הוויכוח.


ש. האם העמדות הייחודיות של ה-CGT באות לידי ביטוי בתהליך האיחוד?


ת. הדיונים בעיצומם. ועידת ה-CGT שתתקיים בסוף אפריל בעיר ליל תהיה הזדמנות מצוינת כדי לקדם את הדיון וגם להבהיר את עמדותנו. אל הוועידה הוזמנו נציגים של 50 פדרציות האיגודים המקצועיים הגדולות בעולם וגם נציגי ה-ICFTU וה-CWT – כולל פדרציות שאינן חברות כעת בכל התארגנות בינלאומית. ועידת ה-CGT תהפוך למפגש המרכזי כדי ללבן את חילוקי הדעות לקראת ועידת וינה, לאחר הקיץ.


ש. האם לצירי ועידת ה-CGT ה-48 שתתכנס בליל יהיה תפקיד כלשהו בדיונים לקראת הקמת הקונפדרציה העולמית החדשה?


ת. כמובן. הוועידה אמורה לאשר או לדחות את העמדות שהצגנו בשנתיים האחרונות במהלך תהליך האיחוד. יתר על כן, הוועידה אמורה לגבש את קו הפעולה בהמשך. אנו נבצע את מה שצירי הוועידה יחליטו.

תגובות
נושאים: מאמרים

2 תגובות

  1. יוסי ונטורה / ומה עם ה- WFTU? הגיב:

    החבר הצרפתי הנכבד המתראיין בכתבה שפורסמה באתר לא מתייחס אלא במילים ספורות לפדרציה הבינלאומית של האיגודים המקצועיים שהוקמה לאחר מלחמת העולם השנייה ובה האיגודים של ברה"מ היה להם תפקיד מכריע בהחלטותיה ובמימונה. גם פדרציית ה- CGT הייתה תפקיד מאוד חשוב אותה פדרציה בינלאומית.

  2. בני הגיב:

    האם ניתן לפרסם מאמר מקיף יותר בנושא? נדמה לי שההסתדרות יושבת בהנהגת הקונפדרציה הבינלאומית של האיגודים המקצועיים החופשיים. מה עושה ההסתדרות בנושא? נכנסתי לאתר ההסתדרות ואין באתר ולו מילה אחת בסוגיה.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים