הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-3 ביוני, 2006 6 תגובות

מאז שנת 2001 לא נחתם הסכם שכר קיבוצי המעניק תוספת שכר לעובדי השירות הציבורי. למעשה, ההסכם הקיבוצי היחיד שנחתם במגזר הציבורי בחמש השנים האחרונות הוא הסכם בדבר "עידוד הצמיחה" שהביא להפחתה מדורגת בשכרם של עובדי השירות הציבורי. כתוצאה מכך, חלה שחיקה ריאלית בשכרם של עובדי השירות הציבורי בשנים האחרונות. זאת למרות ששכרם של עובדים אלה "נהנה" בדרך כלל ממנגנון זחילת שכר טבעי, אשר מעניק, גם כאשר לא נחתמים הסכמי שכר קיבוציים, תוספת שכר של כ-2% בממוצע בשנה (בין 1,5% כגרסת ההסתדרות בעבר, ל-3% כגרסת האוצר) כתוצאה מהתקדמות בדרגות, שינויי תקן, תוספות ותק וגמול השתלמות.

השכר הממוצע במגזר הציבורי נשחק ריאלית מאז שנת 2001 ב-4.5%. שחיקת השכר במגזר הפרטי הייתה אמנם גבוהה יותר (5.9%) אך ראוי לזכור כי בתקופה זו סבלו ענפים רבים במשק מהאטה בפעילות, אשר הביאה לשינוי הרכב כוח האדם ולירידת השכר הממוצע. לעומת זאת, בענף התעשייה, למשל, נשמרה רמת השכר הריאלי משנת 2001 עד 2005.


ראוי לשים לב כי לצד שחיקת השכר במגזר הציבורי, חלה במהלך הנשים 2005-2001 עלייה ריאלית מצטברת של כ-10% בתוצר ובתוצר לשעת עבודה. המשמעות היא כי חלקם של העובדים ב"עוגת" ההכנסות במשק ירד. התמורה לעבודה ירדה מ-68% ל-62% מההכנסה הלאומית בשנים אלה. יצוין גם כי בתקופה זו מספר עובדי המדינה עלה בכ-3% בלבד, בזמן שהאוכלוסייה ומספר המועסקים בכלל המשק עלה בכ-9%.


לאור התאוששות המשק מחד גיסא, ושחיקת השכר ועליית פריון העבודה מאידך גיסא, מן הראוי שלא רק בעלי ההון ייהנו מפירות הצמיחה, אלא גם העובדים. הגיעה העת, לפיכך, לתוספות שכר לעובדים, הן במגזר העסקי והן במגזר הציבורי.

תגובות
נושאים: מאמרים

6 תגובות

 1. איל – מאבק סוציאליסטי הגיב:

  ומתי השביתה הכללית? או השביתה הלא כל כך כללית? או לפחות עיצומים חלקיים? או אולי נסיוןם לפחות לארגן מקומות עבודה?

  הבירוקרטיה של ההסתדרות עסוקה בלחתום על ההסכמים שיוצרים את שחיקת השכר – לא להפריע!

 2. ר הגיב:

  מאמר חשוב. תודה.

 3. סתם אחד הגיב:

  במציאות של ישראל של שנות ה-2000 ההסתדרות מהלכת כל הזמן על חבל דק, נעה בין הערכה של חלק מהציבור אליה לבין שנאה של השאר, אלה שלא מוכנים לסבול פקק תנועה אחד בשביל מאבק עובדים רציני. התודעה של הציבור רחוקה שנות אור משביתה כללית, וזהו הציבור שבוחר את הנהגת ההסתדרות הזאת ולא הנהגה אחרת רדיקלית בהרבה.
  זה עד כדי כך פשוט.

 4. איל – מאבק סוציאליסטי הגיב:

  איך שאני את התירוצים המגוחכים האלה.
  לעמיר פרץ וחבורתו יש היסטוריה ארוכה של ניסיונות לעצירת מאבקים ולחץ לשבות מלמטה.
  הוכחה טובה לכך שיש הרבה עובדים שרוצים מדיניות מעמדית אמיתית ולא פשרה מסריחה כמו של פרץ, היא הירידה של פרץ בסקרים ככל שהוא הלך יותר ימינה לכוון בעלי ההון.
  חוצמזה כששביתות מכוונות לפגיעה בציבור לפני פגיעה בהון ברור שהן יצרו אנטגוניזם. למשל במאבק עובדי מקורות היה צריך לנתק רק את הכנסת או רק מפעלים מהמים.

 5. יוסי ונטורה / ניסוחים יפים הגיב:

  לכלכנית ההסתדרות החברה מירב פרץ טענות קשות ונכונות. אני מקווה שראשי ההסתדרות יבינו שללא תוספות שכר וללא מאבק למען תוספות שכר, השחיקה של שכר העובדים רק תהיה קשה יותר. הכדור בידיהם.

 6. לאיל- מסתם אחד הגיב:

  מה הקשר בין הטיעון שלי לתגובתך? אני טוען בעצם שההסתדרות שואבת את הלגיטימיות של מאבקיה מהציבור (ולא רק מחבריה), ולא תעז לעשות משהו שרוב הציבור יתנגד לו. והציבור הזה מצד אחד רוצה בהשגים, ומצד שני שבוי בדמוגוגיה הנאו-ליברלית ולוקה בפינוק-שביתות. ואתה מסביר לי על קיומם של חברי היסתדרות שלחצו על פרץ להפעיל מדיניות מעמדית? אין סתירה בין הדברים. מעולם לא טענתי שאין בהיסתדרות עובדים רדיקלים, אולי אפילו הרבה. אבל אלה הם ודאי לא הרוב, ורוב הגדול של הציבור חושש מאד מהאידאולוגיה של אותם עובדים. ע"פ התיאוריה שלך, העובדים כבר מזמן היו מצליחים להעיף את פרץ מראשות ההיסתדרות לטובת מישהו הרבה יותר רדיקלי (ושלא תבין לא נכון, הייתי שמח אם זה היה קורה), אבל עובדה שזה לא קרה. אנחנו במיעוט, אחי, אל תטמון את הראש באדמה.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים