הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-22 ביולי, 2006 21 תגובות

רבים בתקשורת ובמשרד החוץ הצטערו על כך שרקטה שנפלה בנצרת (20/7) והרגה שני ילדים לא פגעה בכנסיית הבשורה. במידה והיתה פוגעת בכנסייה "היינו מראים לעולם הנוצרי" שהוא מותקף על ידי חיזבאללה. וכך לכלול את העולם כולו כשבוי בתפישה הישראלית של מלחמה דתית וכביכול מלחמה בטרור.

התקשורת הישראלית כמו גם משרד החוץ הצרו על כך שמשאלתם – פגיעה בכנסייה – לא התממשה. הפגיעה היחידה שהיתה באותה כנסייה אי פעם נעשתה בידי ישראלים – כאשר משפחת חביב פגעה בכנסייה לפני כמה חודשים.


התקשורת והממסד התייחסו השבוע לאוכלוסייה הערבית כמעין מגן אנושי. נצרת כמגן אנושי לנצרת עילית. אותו החלק שקם על אדמות נצרת הערבית והכפרים מסביב. בדומה לכרמיאל שקמה על אדמות כפרים אחרים בגליל.


משרד החוץ משתמש באוכלוסייה הערבית כמעין מגן תקשורתי והסברתי. כמו שמדינת ישראל משתמשת בה להצדק תוקפנותה האכזרית בלבנון. פתאום כולם מחבקים אותנו. אבל זהו חיבוק על מנת להשתמש בנו ולא לדאוג לשלומנו. על פי ספירת הקורבנות עד כה, הרי הרקטות של החיזבאללה הרגו בשוגג הרבה פחות מאשר הרגה משטרת ישראל בכפר קאסם ב-1956 או ביום האדמה ב-1976 או באוקטובר 2000 ואפילו מאז ועד היום.


ישראל מסוכנת לנו ומסכנת אותנו. והסיכון גדל כשהמדינה, משרד החוץ והתקשורת משתמשים בנו ככלי, ומתייחסים אלינו כאזרחים מתי שזה משרת אותם נגד שאר חלקי העם הפלסטיני ונגד עמים ערביים אחרים כמו במקרה זה העם הלבנוני.


האוכלוסייה הערבית וממשלת ישראל על דעת הקהל הישראלית אינם באותה סירה. לא כאשר הם תומכתים בתוקפנות הישראלית וקוראים להסלמה והרס לבנון עד תום או להרס עזה. לא נקנה את האשלייה של כולנו בסירה אחת.


שני הילדים שנהרגו בנצרת כמו כל ההרוגים הם קורבנות של מדינת ישראל ותוקפנותה. אל לנו לשכוח לרגע כי הסיפור האמיתי איננו חיפה או נצרת, אלא היכן שהפשע הגדול מתבצע: בביירות, בדרום לבנון ובעזה. כל ניסיון לעשות איזון בין חיפה ובירות ישרת את התוקפנות הישראלית.

תגובות
נושאים: מאמרים

21 תגובות

 1. שירה הגיב:

  את כל כך שבויה בנארטיב של הפלשתינאים של תתני למציאות להטותך מהאמת.
  ישראל כובשת בלבנון? ישראל כובשת בעזה.
  כל המאמר שלך רצוף אי דיוקים ומעורר תהיה, כאילו אינך חיה כאן.
  לא משנה כיצד ישראל תנהג, היא תיד תטעה. לא משנה מה ישראל עושה, אין לה זכות קיום כאן.
  הגיע הזמן שרעיון שתי מדינות לשני עמים יהיה ממשי יותר ויחול גם על ערביי ישראל

 2. שירה בעננים הגיב:

  שירה את נהדרת! ישראל לא כבשה את לבנון משך 18 שנה, הרגה אנשיה בהפצצות , ניסתה להרכיב להם ממשלה, ואת לא יודעת זאת וחושבת שגם הם שכחו. אם מישהו חי בעננים זו את. תתעוררי!

 3. נתן. הגיב:

  לאמיר מחול.
  ***********
  כתבת:"התקשורת הישראלית כמו גם משרד החוץ הצרו על כך שמשאלתם – פגיעה בכנסייה
  לא התממשה".

  על מה אתה מבסס טענה זו?

  תודה.

  נ.ב.
  אני מתכוון כמובן לרעיונות,דעות ,ראיונות בתחקשורות ,התבטאויות,מאמרים או כל דבר אחר דומה.

  ל"שירה בעננים".
  **************
  לפי ההגיון שלך ,ישראל צריכה להפעיל טרור כנגד בריטניה בתגובה על הכיבוש הבריטי בארץ ישראל בראשית המאה הקודמת.

 4. נצרת במגן אנושי? הגיב:

  לנצרת עילית? מישהו אומר להם להיות שם?
  מה הם רוצים? שלא יגורו לידם יהודים?
  איזה מן גזענות זו?אם יהודים מנסים לגור ליד ערבים זה מגן אנושי?
  באמת…

 5. ישראלי הגיב:

  מלבד השקרים הגלויים של הכותב שמחזיר את התעמולה הערבית לימים המפוארים של כוחותינו מנצחים בכל החזיות יש דבר מדאיג יותר. כותב מח’ול כי "ישראל מסוכנת לנו ומסכנת אותנו". מכיוון שהוא מתכוון בבירור לערבים הרי שבכך הוא מצדיק את טענות הימין כי אזרחי ישראל הערבים אינם חלק מהמדינה והם גיס חמישי. אם התכוון מח’ול לשרת את תעמולת הימין הוא הצליח בגדול.

 6. צבועים בעננים הגיב:

  המתחסדים-צדקנים נזכרים פתאום בחוקים בינלאומיים. כאשר ישראל שלטה בלבנון משך 18 שנים זה לא הפריע להם. הם גם לא אוהבים לזכור שלא "יצאנו" משם אלא גורשנו משם -כפי שזה יקרה גם הפעם. הם מציגים חטיפה של חיילים לשווה ערך של הכיבוש שנמשך 18 שנה. אין גבול לצדקנות? לצביעות?

 7. דן תמיר הגיב:

  אני מבקש סליחה מראש על כך שאני קוטע את הדיון המעמיק והחשוב בשאלה "מי התחיל", ולבקש הסבר (ממר מח’ול, אם אפשר) למשפט אחד ובו מילה אחת תמוהה. כותב מר מח’ול ש"על פי ספירת הקורבנות עד כה, הרי הרקטות של החיזבאללה הרגו בשוגג הרבה פחות מאשר הרגה משטרת ישראל…”.
  שאלתי היא: למה הכונה במילה "בשוגג"?

 8. עוזי הגיב:

  אני לא מבין איך ניתן להגדיר את התנהגות המדינה כ"שימוש במגן אנושי"?
  במידה והיו לוקחים אזרחים ערבים ומפזרים אותם בישובים היהודיים, או מסתירים אמצעי לחימה בבתים שלהם (כפי שהחיזבאללה עושים בלבנון) אזי היה זה שימוש במגן אנושי, אך לא כך המצב.
  המדינה אכן מנסה "לחבק" את האזרחים הערבים, ע"מ להתנגד לצעד הברור של נסראלה, שהגדיר את שני הילדים מיד כשהידים – הרוגים קדושים למען המטרה. האם היה עדיף כי התגובה תהיה "יופי, פיספסתם אותנו, פגעתם בערבים!"? לאיזו תגובה אחרת ניתן היה לצפות?
  ותגובה לשירה בעננים: כיבוש לבנון ניגמר לפני 6 שנים, למה חיזבאללה היה צריך להתחיל אותו מחדש (וזה היה ברור שלזה זה יגיע עוד מראש)?

 9. לשירה בעננים הגיב:

  נו? אז?
  יצאנו משם לפני שש שנים. אולי גם המצרים יתקיפו אותנו כי פעם כבשנו להם את סיני? ואולי נתקיף אנחנו את גרמניה, לזכר מה שהגרמנים עשו לנו לפני חמישים שנה? ואם כבר, אולי היפנים יתקיפו את ארה"ב לזכר הירושימה ונגסקי?
  אפשר ללכת יותר רחוק. הרוסים יכולים לחטוף 2 חיילים צרפתים, לזכר נפוליאון.

 10. אורן אל החי בעננים הגיב:

  אז אני מבין שהתקפת חזבאללה על ישראל כיום היא במסגרת נקמה על הכיבוש שהסתיים לפני שש שנים?

  תודה לך שנתת צידוק להמשך פעולות צה"ל.

 11. אור חורב הגיב:

  כמי שמתנגד למלחמה הזו מכיוון שהיא קודם כל מסבה נזק אדיר לישראל, אני חושב שהאיגרת שלעיל היא רעה מאד, וביתר שאת לשמאל.
  הופתעתי, ונדהמתי, למצוא בה פסוקים שהדבר היחידי שמתיישב איתם אצלי הוא איבה גלויה כלפיי, כישראלי, יהודי, ציוני ושוחר שלום.
  טוב לשמוע בימים אלה את זהבה גלאון, שהוציאה מפי את המילים באמרה היום כי "על ישראל לפעול בהתאם לאינטרס הישראלי ולא האמריקאי, ולא להפוך את חיילי צה"ל לבשר התותחים של הנשיא בוש". בכל היא חיזקה את המגמה הגוברת ממילא בקרב חברים בעבודה ובמרצ, כדוגמת דני יתום שהעיז היום לערער בפומבי על הדפוס שלפיו לא רק שלצבא יש חופש פעולה מוחלט, משוחרר מכל בקרה מדינית ופרלמנטרית, כפי שהתווה זה מכבר אהוד אולמרט, אלא הצבא גם לא חייב בדיווחים למערכת הפוליטית. בשעה שפשעי מלחמה מבוצעים ע"י הצבא הישראלי בלבנון ותושבי חיפה חיים במטווח ברווזים שכמותו לא היה מאז ארועי טרום-תש"ח, לא יכול היה להישמע קול קריטי יותר מזה של יתום וגלאון.

  טוב לדעת שאפשר להיות שמאלי וגם אחראי, וטוב להתקומם נגד ביטוי חלאתי בסגנון "הרקטות של החיזבאללה הרגו בשוגג" (מקרב הערבים) שאף לא מתאמץ להסתיר את מה שהימין הישראלי מנסה לטעון כלפינו כבר שנים על שנים ביחס לאזרחי ישראל הערבים.

 12. שיר הגיב:

  אתה שוכח שהתוקפנות הישראלית פוגעת בכולם.

  זה הכוחות הישראלים והממשלה והצבא הישראליים נגד אוכלוסייה אזרחית- ישראלית או לבנונית, יהודית, ערבית…..
  בכלל, לא מזמן שמעתי התייחסות יפה לעניין:
  במקום לדבר על אומה אחת נגד השנייה, בואו נקרא לילד בשמו: הכוח הצבאי ההורס (בדרך כלל כח גברי) נגד ציבור האזרחים (נשים קשישים וילדים). זוהי סוגייה פמיניסטית (במובנה הרחב, כמובן).
  בטענה הזאת אין ולא תוכל להיות סימטריה בין שני הכוחות.

  אל תשכח – יהודים נפגעים גם הם מתוקפנותם שלהם ושל מנהיגיהם. רק שהם (כלומר "אנחנו") שבויים בקונספציה של "ביטחון" או "זהות לאומית", וכך גם חלקים בפוליטיקה הערבית (בלבנון או בפלססטין).
  ככה זה כששולטים הגנרלים, הכוחנות וההפחדה.
  מה שרצו במשרד התקשורת הישראלי זה שהנוצרים יפחדו מספיק וישתפו פעולה נגד חיזבאללה, לפחות ברמה המוראלית.

 13. לאור חורב הגיב:

  בטח שישראל לא צריכה לפעול לפי האינטרסים של ארה"ב אבל יותר מכך היא לא צריכה לפעול לפי האינטרסים של הערבים. ויסבירו לי חכמים – אם פגיעה של ישראל באזרחים אגב נסיון פגיעה בטרוריסטים היא פשע מלחמה מה זה פגיעה מכוונת באזרחים בלבד ע"י צדיקי החיזבאללה? ואם זה אותו דבר איך זה שלא שומעים מילה על כך מכותב התעמולה נגד ישראל או שלערבים מותר לעשות הכל?

 14. פרחיה הגיב:

  הלך הרוח בנצרת, כפי שהתבטא בעיתונות ובתקשורת, הינו ברובו אהדה לחזבאללה — גלויה יותר או פחות. גם שאוקי חטיב לא הצליח (או חשש) להתרומם מעל זה. מח’ול (במסווה קומוניזם ואחוות עמים) מצטרף כאן לגל השנאה, שהידיזם באש ומים, ומנסה לסחוף לעניין גם את כנסיית הבשורה.

 15. אורן לשיר הגיב:

  "זה הכוחות הישראלים והממשלה והצבא הישראליים נגד אוכלוסייה אזרחית- ישראלית או לבנונית, יהודית, ערבית….."

  איפה בדיוק החזבאללה במשוואה שלך? אני מבין שעפ"י התפיסה שהצגת הוא לא צד ללחימה.

 16. מיכאל ו הגיב:

  ממש ממקהלת המיתממים פה.
  רק חיזבאללה, אתם יכולים להסתכל רק על הצד השני, ברגע שמזכירים לכם את הפשעים של המדינה אתם דורשים מהר ליצעוק על העקיצות של החיזבאללה, וקריאות הידד לפשעי מלחמה.

  ואין דבר כזה "ניסיון לפגוע בטרוריסטים", את זה אתם שולפים כבר עשרות שנים להצדקת פשעים נגד האנושות, רצח של מאות נשים וילדים לבנוניים בפחות משבוע.
  תסתכלו על עצמכם במראה, אתם שמים לב שהחוק הבינלאומי חל עליכם אך ורק כאשר נוח לכם, אז אתם ממש שומרי המצווה של החוק הבינלאומי וכל השאר ברבריים אסייתיים אנטי מערביים, ואחרת אם לא נוח אז כולם שם באירופה "שונאי ישראל","אנטישמיים"?

 17. למה ציפיתם? הגיב:

  ישראל מיום היווסדה וקודם לכן מנשלת את הפלסטינים מאדמתם וזכויותיהם בארצם ומשפילה את כל העולם הערבי עקב עליונותה הצבאית המוחלטת. והנה קם ארגון קטן ונחוש מנהל מלחמה הירואית נגד ישראל וגם מצליח להחזיק מעמד ולפגוע בעורף הישראלי, נוכח הלחץ הצבאי העצום בכל כלי המשחית שישראל מפעילה עליו, ולהחזיר את הכבוד לאדם הערבי. אז ציפיתם במציאות כזאת שהערבים (לא רק הפלסטינים) יגלו סולידריות עם מלחמת ההרס וההרג שמנהלת ישראל בלבנון? כמובן שיש משטרים בעולם הערבי המשרתים את האינטרסים של ארה"ב ומסתייגים מהחיזבללה עקב חששם פן יבולע להם כשהעם יזקוף את גבו נוכח המופת שקם לעיניו.

 18. דן תמיר הגיב:

  עם כבוד לא קונים במכולת. ואני עדיין מחכה לתשובה בענין ה"שוגג".

 19. ל"למה ציפיתם" הגיב:

  אם זכרוני אינו מטעני,היה זה המופתי הגדול של ירושלים (שחזר לפלשתיין לאחר שירותו המסור לרייך השלישי)שאמר שהערבים ילחמו נגד החלטת החלוקה וישתמשו בכוח ויזרקו ת היהודים לים.
  הם גם החלו במלחמה,ששיאה מצור על ירושלים העברית. 100 אלף איש הורעבו באופן שיטתי ומיים נמנעו מהם. אנשים צשגרו 1000 שנה בעיר העתיקה גורשו ממנה ובתיהם נהרסו ובית הכנסת שלהם פוצץ והפך לחורבות. האין זו תוקפנות ופשעי מלחמה והפרה של החוק הבינלאומי?
  אז מי ניסה לנשל את מי?

 20. דניאל הגיב:

  בדיוק בגלל אוסף כזה, של דברי-הבלות, כל השמאל מצויר, בתור הוזה וסהרורי.

  שני הילדים, שנרצחו בנצרת, נרצחו ע"י הקטיושה, ששיגר צבא החיזבאללה – וזה היה """בטעות""", ממש כפי, שהפצצת כפר כאנע היתה """בטעות""" ורצח י"ג מפגיני-אוקטובר ב-2000, היה """בטעות""". ועל איזה מגן אנושי אתה מברבר כאן? הא? מה, האם מישהו כבל, את העיר נצרת למקומה, על-מנת ש"תגן", כביכול, בעצם-הימצאה, על נצרת עילית?

  מה עוד?

  הנרצחים בלבנון, הם קרבנות התוקפנות הישראלית; הנרצחים בישראל – כן, גם אם הם "ערבים"!!! – הם קרבנות התוקפנות החיזבאללאית. פשוט מאד.

  נמאס כבר, שבעוד שגזענות יהודית אנטי-ערבית, זוכה כאן לגינוי הולם – גזענות הפוכה, מתקבלת כלגיטימית וזוכה, לעתים קרובות להחריד, בחותמת-ההכשר, של מערכת האתר והנהלת-המפלגה (במקרה הזה כמו, אגב, בדרישה המגוחכת, לפטור אך ורק, את הצעירים הדרוזים, מחובת-הגיוס – ואילו את הלא-דרוזים… לא ממש אכפת. נמאס!!).

 21. יובל זיו – תשובה לדן תמיר הגיב:

  זה ממש פשוט, כשמכוונים נשק לתוך ריכוז של אוכלוסיה אזרחית מתוך כוונה לפגוע בחלק מסויים שלה אבל פוגעים באנשים השייכים לחלק אחר זה "בשוגג". מעניין איך מורגשת המכה מתחת לכנף של הקטיושה…

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים