הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-11 באוגוסט, 2006 7 תגובות

תבוסה צבאית (לא בהכרח גדולה) היא המפתח והסיכוי היחיד שישראל תתכנס לממדיה הטבעיים, המשורטטים ע"י מגבלות הכוח. התבוסה היא הסיכוי היחיד לפתרון המשבר עם הפלסטינים, הניזון מתחושת כוח אומניפוטנטית הגורמת להעלאה תמידית ורצופה של רף הברבריות של הסכסוך.

תבוסה תביא אותנו לשולחן המו"מ עם סוריה ואולי לפתרון מדיני של בעיית רמת הגולן ופתרון לגבולנו עם לבנון. תבוסה תביא ליצירת סדר יום חדש שישליך לפח האשפה את הלהג הלאומני-דתי המאפיין את שיח הכוח שלנו עם שכנינו, ותגרום ליצירת סדר יום סוציאל-דמוקרטי חדש שבמרכזו שינוי סדרי העדיפויות: מסדר יום לוחמני וחמוש המביט אל העולם מבעד לחרכי הירי, לסדר יום אזרחי, חף מהתנחלויות, מתנחלים וצבא – סדר יום השם במרכזו את החינוך, הבריאות ואת הדאגה לשכבות החלשות שהושלכו בלהט האופוריה הכוחנית לצידי הדרך.


מה רע בתבוסה אם אלה צפויות להיות תוצאותיה? מה רע בתבוסה אם בסופה נפסיק לנהוג כחוליית קומנדו ואולי אף נתקבל למשפחת העמים?

תגובות
נושאים: עדכונים

7 תגובות

 1. ד"ר אריק אלון הגיב:

  שאלת פעם אץ עצמך למה אחרי פינוי עזה הפלסטינים לא אמרו לעצמם ולעולם:בואו נבנה פה את ההונג קונג של המזרח התיכון וכך נוכיח לישראל ולעולם שזה יהיה עתיד השטחים שתפנה ישראל? שמת לב שאנשי שמאל כמוך בארץ ובעולם מוצאים את עצמכם עם עמדותיכם ההזויות תומכים במדינות,משטרים,אידאולוגיות וכתות דתיות שבינם לבין השקפת העולם שלכם אין שום מכנה משותף,חוץ מהשינאה לישראל?
  אים יתכן שאתה וחבריך נפגשים באותה סירה עם אנשים כמו חאלד משעל,נסראאלה ואחמדינגד?
  אתה חייב לענות לי לשאלה הזאת כי בטוחני שזה יהיה תרגיל אינטלקטואלי מרתק!!
  ואולי תענה לי לשאלה אחרת למרות שלא נוגעת אליך אישית:איך בזמנו אביב גפן סרב להתגייס לצה"ל בשל היותו פציפיסט,אך במקום להלחם על דעותיו הפציפיסטיות נסעה לעשות כסף ללונדון?
  אתה יודע מה? רעיונות ה"שמאל" לאורך ההיסטוריה היו יותר מידי נעלים בשביל להפוך אותם לסמרטוטים על ידי הפסוידו שמאל שאתה וחבריך מייצגים.

 2. דוקטור הגיב:

  אולי לא שמעת אבל שמאל זה לא מי שתומך באידיאולוגיות יפות אלא מי שתומך במדוכאים ובמנוצלים נגד מדכאיהם ומנצליהם ללא הבדל צבע מין ואידיאולוגיה.

 3. ע.ג הגיב:

  אתה צודק שצריך תבוסה אבל תבוסה קשה וכואבת של הפלשתינים. כמו שהמצרים חתמו על הסכם שלום אחרי שהבינו שאי אפשר לנצח את ישראל כך גם הפלשתינים יחתמו על הסכם שלום ולא יבזבזו את ההזדמנויות שניתנות להם כפי שעשו אחרי הסכם אוסלו ואחרי הנסיגה מרצועת עזה. עד שההבנה הזו תחלחל אליהם זה יעלה בעוד כמה אלפי הרוגים משני הצדדים (עדיף פלשתינים) אבל עדיף מאוחר מלעולם לא.

 4. עודד הגיב:

  אני מניח שהשמאל תמך במשך שנים במיעוטים המדוכאים על ידי סטאלין וחבר מרעיו.
  כמו למשל,התנגד לפלישה לצ’כוסלובקיה ב 1968,הונגריה ב1956 ולדיכוי בפולין ב1981 .
  אחרי הכל,המפלגות הקומוניסטיות בעולם הרי לא נשלטו ממוסקבה.
  הם יצאו נגד הכיבוש הסובייטי באפגניסטן ב1980 בחמת זעם בדיוק כמו שיצאו נגד הכיבוש האמריקאי בעיראק ובאפגניסטן וכנגד התוקפנות הציונית בלבנון ובפלשתין!
  זה הרי ברור !!!

 5. אליה הגיב:

  יישר כוח לדוד גלעד. אכן כשלון כדוגמת שתי המלחמות האחרונות של ישראל – המלחמה נגד הפלסטינים עדיין בעיצומה – פותח את הדלתות להסכמים עם הפלסטינים, הסורים והלבנונים. ואם באילן יותר גבוה ירצה מי מהמגיבים אספני העובדות להתלות הרי אלה היו כמעט מילה במילה דבריו של שר הבטחון פרץ היום (הוא לא הזכיר כשלון אך הגדיר את המצב המדיני הנוכחי כמאפשר יצירת התנאים למשא ומתן עם סוריה, וכניסה למשא ומתן עם הפלסטינים).

  אך לבד ממצב התרדמת שבו הוא נמצא מזה מספר שנים, יצטרך השמאל הישראלי להתמודד בזמן הקרוב עם המלחמה בתוך המלחמה. נקודת הציון בזמן של התהליך החדש היה הנאום של אולמרט בעניין תכנית ההתכנסות – נאום שנשא באמצע המלחמה בצפון. באותו רגע החלה המלחמה להפלת הממשלה הנוכחית – לא בגלל המחדלים סביב המלחמה אלא כדי למנוע בכל מחיר את יישום תכנית ההתכנסות.

  למרות שעל פניו לא חל כביכול שינוי במצע הממשלה הזו, מה שכן השתנה בעקבות המלחמה זה הסחף העצום שחל מימין ומשמאל בתמיכה בממשלה. ועתה, כאשר התמיכה בממשלה התערערה מלכתחילה בשל המלחמה, נוצר ‘חלון’ שבו ניתן לרוצים להפיל את הממשלה לעשות זאת – כאשר מטרתם אינה ביקורת קונסטרוקטיבית (שיפור השלטון ושיפור מעמדה של ישראל) אלא הפלת הממשלה בכדי למנוע את יישום תכנית ההתכנסות.

  הקולות מן השמאל הדורשים התפטרות לאלתר או וועדת חקירה או שניהם לא מודעים בהכרח לכך שהם משרתים גם את האינטרס של המתנחלים בעת זו. אפילו חלק מהביקורת הבאה מימין על תפקוד הממשלה אינה מודעת בהכרח לאופי ולמטרות של מלחמת היהודים בהתכנסות, וגם הם הופכים להיות כלי משחק של פסבדו-מלומדים המפרסמים מאמרים בגנות המשא ומתן המדיני וכו’.

 6. "השמאל" הגיב:

  השמאל זו השקפה ולא מפלגה כזאת או אחרת שיכולה לטעות אפילו לאורך כל הדרך. אכן השמאל התנגד לפלישה לצ’כוסלובקיה, הונגריה ולדיכוי בפולין, לפלישה לאפגניסטן וכו’.., (תבדוק!) השמאל זה לא בדיוק רק המפלגה הקומוניסטית שגם הם הסיקו כמה מסקנות מהעבר שלהם (כך אני מקווה).

 7. ד"ר אריק אלון הגיב:

  היום התבשרנו שחבריכם מארגון עדאללה העבירו למזוז תקדימים בהם מוכיחים שבמלחמה שמקיימת ישראל מבוצעים פשעי מלחמה.
  שאלה במלוא היושרה ומעומק הלב: ומילה אחת על חזבאללה לפחות!! מילה אחת על תקיפות שכל מטרתן היא להרוג אזרחים ישראלים! הרי יכלו גם לטווח בסיסים צבאיים,אבל שולחים טילים רק על אזרחים!!
  מילה אחת!! אחת!! מה עוד שבלבנון לאצ קיים ארגון עדאללה בשביל להגיד שחזבאללה מבצעה פשעי מלחמה!!!
  או לפחות מילה אחת על הניסיון לפוצץ 10 מטוסים באוויר!! או אולי זאת המצאה של המערב כחלק ממלחמתו נ גד המדוכאים עלי אדמות??

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים