הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-9 בספטמבר, 2006 6 תגובות

הסכסוך גבה קורבן קשה מן הלבנונים לאחר חודש של עימותים עקובים מדם. יותר מ-1,100 לבנונים נהרגו כתוצאה מהפלישה הישראלית והמכות שצה"ל הנחית על האוכלוסייה האזרחית. שליש מן ההרוגים הם ילדים בני 12 או פחות. קרוב למיליון אזרחים היו לפליטים בארצם. האבדות בנפש הן בלתי נסבלות.

הכל החל כאשר מיליציית החיזבאללה חטפה שני חיילים ישראלים. התגובה של צה"ל היתה קשה מנשוא. צה"ל עשה שימוש בכוח מופרז והיה למכונת מלחמה ההורסת כל מה שנקלע בדרכה. זאת, תודות לתמיכה הבלתי מסויגת של ארה"ב.


הפסקת האש השברירית נכנסה זה מכבר לתוקף והדבר מאפשר להתבונן אל העתיד. והעתיד צופן את שיקומה של לבנון. על פי ההערכות, המלחמה גרמה לנזקים ישירים בלבנון של 2.5 מיליארד דולר. בין הדברים שיש לשקם: בנייתם מחדש של 150 גשרים שנהרסו על ידי חיל האוויר הישראלי וניקיון 140 ק"מ של חופים שזוהמו על ידי 15 אלף טונות נפט – תוצאה של הפצצה ישראלית על תחנת הכוח של ביירות.


על פי נתונים שנמסרו על ידי הבנק העולמי, בטרם החלו הקרבות, ללבנון היה חוב חיצוני מעיק של יותר מ-22 מיליארד דולר. זה היה החוב נכון לסוף 2004 של המדינה המזרח-תיכונית ובה לא יותר מ-3.5 מיליון תושבים. מדובר על חוב חיצוני של כ-6,300 דולר לתושב – במלים אחרות: לבנון היא אחת המדינות בעלות החוב החיצוני הגבוה בעולם ביחס למספר התושבים. באותה שנה, האוצר הלבנוני שילם כ-4.4 מיליארד דולר החזרי חוב.


עוד בטרם פרצה המלחמה, מצבה הפיננסי של לבנון היה בכי רע. נושיה (ובראש ובראשונה ערב הסעודית וצרפת) נפגשו בפאריס בנובמבר 2002 כדי לנסות ולמצוא פתרון לשאלת החוב. בין מסקנות המפגש: מתן הלוואות נוספות של כ-4 מיליארד דולר, שינויים במנגנוני המס להעמקת הגבייה והפרטות נוספות. העמקת החוב והדרישות של הנושים גרמו להתחזקות המדיניות הכלכלית והחברתית הניאו-ליברלית – המקדמת את עניינם של בעלי ההון המקומיים, התאגידים הגדולים והנושים הזרים.


על מנת להתחיל בשיקום ההרס הרב של המלחמה האחרונה זקוקה לבנון להשקעות ולמזומנים. לבנון תיאלץ לפנות שוב אל ההון הזר וכתוצאה מכך יועמק החוב ותחודש הדרישה להפרטות ולהמשך במדיניות הניאו-ליברלית. לאחר שהעם הלבנוני שילם בדם כה רב בעת המלחמה, יידרש לשלם שוב בדמים וביוקר את מחיר השיקום.


לבנון איננה המדינה היחידה הנאלצת להתמודד עם עלויות הגדולות של הסכסוך המזוין. גם פלסטין משלמת ביוקר, בעקבות הטרור הממלכתי הישראלי. מדינה אחרת במזה"ת: עיראק, המנסה לשרוד תחת הכיבוש האמריקאי, מתמודדת עם מחיר השיקום כאשר כוחות הכיבוש מאלצים אותה לנקוט במדיניות כלכלית וחברתית ניאו-ליברלית לטובת החברות הרב-לאומיות. לבנון, עיראק ופלסטין צריכות לעמוד על כיבוד זכויותיהן כמדינות ריבוניות ולדרוש דין וחשבון מן התוקפים על הנזקים שנגרמו להן. התנועות החברתיות צריכות לעמוד בצורה איתנה מאחורי דרישה זו.


עבור לבנון, הצעד הראשון לשיקומה הוא ביטולו המיידי של החוב החיצוני. כמו כן, יש להקים קרן בינלאומית לשיקום לבנון שלה יוזרמו הפיצויים שישראל חייבת לשלם. גם ארה"ב, העומדת מאחורי המתקפה הישראלית, צריכה להרים תרומה משמעותית לשיקום לבנון. רק כך ניתן יהיה לשקם את לבנון ולעשות צדק עם קורבנות המלחמה והעם הלבנוני.

תגובות
נושאים: מאמרים

6 תגובות

 1. לא להאמין הגיב:

  מה זו האפליה הזו?
  לשחורים ולנשים אסור להחזיק בעמדות שמרניות?
  *כל* השחורים והנשים חייבים להיות שמאל יפה נפש?
  מה עם הזכות של כל אדם לדעתו שלו, שאותה יוכל להביע, ללא הבדלי דת גזע ומין?

 2. אנא חדד את חוש הריח הגיב:

  אדם בר דעת יבין שהאינטרס של ישראל הוא שיקום לבנון. הלבנוני הממוצע חטף במלחמה טילים ישראלים רבים, ועתה בסופה ארגון החיזבאללה משקם לו את הבית ודואג שיהיה לו מזון וחשמל. בראייה קדימה, מה הדבר יעשה?

  אדם בר דעת גם לא יקפוץ ויצעק אנטישמיות בכל פעם שהוא שומע דבר שאינו לרוחו. אולי כותב התגובה שמעליי מאמין גם כי פעילי זכויות האדם הבלגים שונאים יהודים. מה שאינו יודע, הוא שמבלגיה עצמה הסכסוך הנורא חשוב שלנו נראה בדיוק כמו עוד סכסוך אתני-שבטי בין מדינות ועמים נחשלים יחסית באפריקה ובאסיה. אך הישראלים מבינים רק כוח פיזי, וכאשר מוחים באזניהם במילים ולא בטילים הם צועקים "אנטישמיות!" וממשיכים הלאה. אולי צריך איזה טיל שיחדור את קדקדו העבה של עודד וילמד אותו דבר או שניים על ההבדל בין קידוש החיים לבין אנטישמיות

 3. רמי הגיב:

  אפרופו אשמת וושינגטון, לבוש הייתי סולח כי הוא סתם קפיטליסט צר מוח וקשה לב ומה יש לצפות מחובב פטרודולרים מטומטם ושיכור, אבל לקונדוליסה, שדבריה נגד הפסקת אש מיידית רשומים לדראון עולם – אין סליחה או מחילה. מעמדה, בת למיעוט האפריקני בארה"ב, הנלחם על כבודו וחירותו מול משטר מפלה ודורסני, מטיל עליה חובות. והיא נכשלה במילוי חובתה לכל אורך הדרך. ה"מדיניות" שלה הובילה לשפיכות דמים ושירתה אינטרסים זרים ועבריינים. בעצם מדובר בקוויזלינגית. עצם היותה שחורה ואשה
  מחייב אותה במדיניות של חתירה לשלום, חיוב שהיא הפרה במצח נחושה. חשוב מאוד להוקיע את האשה הזו, כי רק כך נבטיח שתופעת הבגידה לא תחזור.

 4. רוני הגיב:

  אין בעיה.
  גם לבנון תשתתף בשיקומה של ישראל?

 5. עודד הגיב:

  יקיריי הבלגים, אם מדינה שכנה שלכם הייתה מתירה למיליציה עצמאית להטריד אתכם בירי קטיושות,חטיפות חיילים וירי על אזרחים,לא הייתם מגיבים בעצמה? ופיצויים הייתם משלמים אחרי זה? מוזר, אבל מסומליה לא ביקשתם שתשלם פיצויים לאתיופיה אחרי המלחמה הנוראית ביניהם נכון? אני מריח פה אנטישמיות

 6. לרמי הגיב:

  זו גזענות צרופה.
  לצפות מאדם בן גזע/דת/עם כלשהו, להתנהגות משופרת כלשהיא רק משום שהוא/אבותיו היו קורבן, היא גזענות צרופה.
  יהודים צריכים להיות יותר קדושים מהאפיפיור בגלל השואה?
  שחורים צריכים להלחם למען שחרור כל המדוכאים עלי אדמות בגלל העבדות? (ואם כבר הולכים אחורה, ניתן לשאול למה השחורים צריכים להאבק למען הערבים, הרי לערבים חלק לא מבוטל בסחר עבדים באפריקה עוד מלפני הולדת ישו).
  נשים צריכות להאבק למען כולם בגלל שנשים מדוכאות עוד מאז חווה?

  אז למי מותר להחזיק בעמדות שרמי לא מסכים איתן: רק לגברים לבנים?

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים