הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-14 בספטמבר, 2006 12 תגובות

נסיעתם של שלושת חברי הכנסת של בל"ד לסוריה שיחררה בישראל פרץ בוטה ומאיים של גזענות, שגם בערוגות הימין לא נשמעים כמותו מדי יום. עלה על כולם ח"כ אפי איתם שבאזכרה למתנחל שנימנה עם הרוגי מלחמת לבנון השנייה שהתקיימה בהתנחלות עלי, אמר כי אין מנוס מגירוש מרבית הפלסטינים בשטחים הכבושים, ובמקביל להדיר את ערביי ישראל מהפוליטיקה הישראלית.

אבחנתו של איתם כי יש סתירה בלתי ניתנת לגישור בין הכיבוש והמתנחלים לבין הפלסטינים היא נכונה. מסקנתו כי יש לגרש את הפלסטינים כדי להשתחרר מהסתירה לקוחה מהביבים של הוגי השמדת עמים. אחד מחברי הכנסת הערבים הגיב כי רעיונותיו של איתם נשמעים טוב יותר בגרמנית, אבל האמת היא כי הם נשמעים רע בכל שפה, והאמת העוד יותר עצובה היא כי יש לרעיונות עיוועים אלו שורשים למכביר גם בשפה העברית, בספר יהושע. הג’נוסייד היהודי קדם בכמה אלפי שנים לג’נוסייד הגרמני.


מעולם לא רוויתי נחת מהרומן של בל"ד עם המשטר הסורי. מי שרוצה לקחת חלק בבניית ישראל דמוקרטית, מדינת כל אזרחיה, צריך להיות מאוד מסויג מקשרים עם משטרים שדמוקרטיה וזכויות אדם אינם נר לרגליהם, אם להתבטא בעדינות. אולם הפעם, לאור דברי איתם, אני אפילו מברך על הנסיעה כי היא תרמה לפיצוץ המורסה הגזענית בראש חוצות.


אפשר לפתור את איתם כעוד העתק של הרב כהנא, אבל הוא לא. כהנא נתפש תמיד כיבוא זר שלא מבני הארץ, גזען תימהוני שייבא מארה"ב גרסה יהודית של הארגון הגזעני קו קלוקס קלן.


לא כך איתם. הוא מה שקרוי בן הארץ. יליד קיבוץ, קצין בכיר בצבא, ח"כ, שר לשעבר ויתכן גם בעתיד. הוא מבטא בעברית הצברית שלו ציבור לא קטן. סכנתו גדולה לאין ערוך מזו שנשקפה מכהנא.


אנו צריכים להיות אסירי תודה לאיתם ששם על השולחן, כבר עתה, את תוכנית הגירוש שלו. מי שסבור כי תוכניתו אינה ברת ביצוע, משום שישראל תהיה אז "המצורעת של העולם" כפי שמספר אנשי שמאל מנחמים אותנו, מגלה אופטימיות.


כפי שהעולם קיבל עם הזמן את הנכבה של 1948, כך גם היום, במסווה של "המלחמה נגד הטרור", יש לישראל מרחב תמרון ליזום נכבה חדשה. העולם אולי ימחה, אבל מחאה כזו לא תמיד יעילה. סודן מהווה דוגמא כיצד טיהור אתני מבוצע על אף מחאה בינלאומית. המיליציה המזוינת של שבטי הג’נג’וויד שנתמכת על ידי ממשלת סודן, ביצעה עבור הממשלה את הטיהור האתני ומעשי הטבח שנילוו אליו. אין זה בלתי מתקבל על הדעת שבישראל יהוו המתנחלים גירסה ישראלית לג’נג’וויד הסודני, ויבצעו בתמיכת ממשלת ישראל את הגירוש, מלווה בהרבה מעשי טבח נוסח דיר יאסין.


המסקנה שאיתם הגיע אליה היא בעצם מסקנה מתבקשת שממוקמת בסופו של קו הרצף שתחילתו בכיבוש ובבניית ההתנחלויות. הציונות המתנחלת לא יכולה לחיות בשלום עם הערבים, כי היא בנויה על שוד, גזל ואפרטהייד. לכן לא מעטים מאנשי מפלגת העבודה, שהחלה את מבצע ההתנחלויות, נימנים היום עם תומכי ההתנחלויות, והם גם ישתפו פעולה בבוא היום עם הגירוש והטבח.


איתם באדיבותו, מבלי שהתכוון לכך, נתן לנו לפחות זמן להתכונן כדי לנסות ולסכל את התוכנית.


התוכנית של איתם להרחיק את הערבים בישראל מהעשייה הפוליטית, כבר מזמן אינה תוכנית הזויה של קיצוני ימין. יותר ויותר ישראלים הרואים עצמם כשייכים "לרוב השפוי" משמיעים ואריאציות על הנושא. איתם וחבריו ניצלו היטב את מורת הציבור מביקור חברי בל"ד בסוריה, וההסתה נפלה על אוזניים קשובות. היועץ המשפטי כבר הורה על פתיחת חקירה, והימין יעשה כל מה שביכולתו על מנת להכניס את חברי הכנסת לבית הסוהר.


כל העליהום הזה הוא כמובן לא ענייני ונועד להתנכל לאזרחים ערבים שמציגים אלטרנטיבה לממשלה. לגופו של עניין, ביקור הח"כים הערבים בסוריה הוא דווקא סימן שסוריה מכירה בישראל. אנו זוכרים כיצד קמה בישראל מחאה, החל בדרגים ממשלתיים וכלה בטוקבקים באינטרנט, על כך שממשלת סעודיה, מדינת אויב אף היא, הודיעה כי לא תתיר כניסה של עיתונאי ישראלי עם פמליית נשיא צרפת. אלא שאז היה מדובר בעיתונאי יהודי מעיתון יהודי ששוחה בזרם המרכזי, וכמובן שעשו בישראל כל מניפולציה אפשרית כדי להאשים את סעודיה באנטישמיות. כל העניין הזה של "ביקור במדינת אויב" נועד להיות שוט נגד ערבים.


אין מנוס אלא לדחות את המחלוקות עם המשטר הסורי לימים אחרים. אחת הדרכים לסכל את תוכניות ההתנכלות של הימין הישראלי, ממשלת ישראל ומני מזוז, היא בייזום כניסה המונית של ישראלים, יהודים וערבים, לסיורים בסוריה. אני מתכוון לבקר בקרוב בסוריה ואבדוק עם הממשלה הסורית דרכים למימוש הרעיון. נראה את מזוז מגיש כתבי אישום נגד כמה אלפי יהודים שביקרו בסוריה. הוא יצטרך להקים מחנות מעצר המוניים.


הביקורים בסוריה יהוו דוגמא להתנגדות אזרחית לא אלימה אל מול ממשלה וימין מאוד אלימים.

תגובות
נושאים: מאמרים

12 תגובות

 1. כבר יש משהו… הגיב:

  פורסם שבשארה אמר לאסד ש"סוריה ולבנון צריכות לאחד כוחות בכדי להגביר את הדחק בישראל". אבקש להזכיר לבשארה שהם כבר עשו זאת (חזבאללה) ולאור המשפט הזה אני שואל את עצמי איך אדם חכם כבשארה משתומם לנוכח העובדה שהוא מוגדר כגיס חמישי…

 2. ספירו אמנם נגע בזה במאמר הגיב:

  אבל הייתי רוצה להדגיש את עניין עצם הביקור של הח"כים בסוריה, ובעיקר דברי ח"כ בשארה על כך שישראל עלולה לתקוף את סוריה –
  מעין הזהרה לבשאר אסד.

  איני יכול להבין אמירה כזו, מלבד ההסבר הטריוויאלי לפיו ח"כ בשארה מעוניין בהתלקחות אזורית נוספת.
  הרי כל ישראלי בר דעת שרואה את המבוכה בעקבות מלחמת לבנון יודע שהסיכוי למהלך צבאי יזום נגד סוריה הוא קלוש ביותר.
  בגלל שאני משוכנע שבשארה הוא אכן ישראלי בר דעת אני תמה לגבי המניע שלו באמירה כזו.
  למישהו יש רעיון?

 3. וענונו יוסי הגיב:

  איריס: סביר להניח שלנטע יש עוד פספורט לבד מזה הישראלי. פחימה היא שהיא מזרחית נייטיב בלי פספורט זר.. את אלו ישראל האשכנזית-ציונית אוהבת לדפוק במיוחד.

 4. איריס הגיב:

  לגדעון שפירא,
  הרעיון לארגן ביקורים של ישראלים יהודים לסוריה, הוא רעיון טוב. חשוב, אבל, כדי שזה יצליח שהמבקרים לא יהיו יהודים מזרחיים, כי אז הם יגמרו בכלא בסיוע מסיבי של העיתונות. גברים ונשים אשכנזיים יהיו במקרה הכי גרוע "תינוקות שנשבו". כי מה שמותר לנטע גולן, אסור לטלי פחימה ובטח ובטח שאסור לפלסטינית ישראלית.

 5. אוהד הגיב:

  האבסורד שפחימה שיחקה את המשחק של השב"כ ומי שרצתה להגן אליו הוא משתף פעולה ובעזרתו נכנסה לכלא,אין צדק בעולם תמיד דופקים את המזרחיים

 6. אלישע הגיב:

  אותו חבר כנסת ערבי שאתה מצטט כמי שאמר כי דבריו של אפי איתם נשמעים טוב יותר בגרמנית טרח לעיין באמנת החמאס ולתרגם חלקים נבחרים ממנה לגרמנית?
  מיד היה מגלה שהתרגום הגרמני היה תואם להפליא את "מיין קמפף" הידוע, שהוא להיט היסטרי בארצות ערב ביחד עם "הפרוטוקולים של זיקני ציון"

  גדעון, יש לך הסבר למה דווקא הספרים האלה מכל הספרים שבעולם?

  ועוד דבר בנוגע לתרגום לשפה הגרמנית:

  עזה לאחר ההתנתקות: עזה יודנריין"

 7. ירושלמי הגיב:

  הביקור של ראשי בל"ד בסוריה , אינו תורם דבר וחצי דבר לתהליך השלום התקוע בין ישראל לסוריה , ומהווה להמשך מדיניות בל"ד שתמכה בכיבוש הסורי של לבנון .

  אני סבור שטוב יעשה מזוז אם לא יעמידם לדין, בשם החסינות של חברי הכנסת .

  אך עדין ביקורם בסוריה מסמל את רצונם להתנתק מן המדינה במקום לשאוף לדו קיום אמיתי בין יהודים לערבים , כגנד הגזענים כהנא ואיתם .

  לא ברור לי מדוע הגעה המונית של יהודים לסוריה תועיל , המקום האמיתי של שוחרי השלום, יהודים כערבים , הינם במאבק נגד ממשלת הכיבוש , התומכת בקיפוח עניים , נשים וערבים ולא בביקורי סרק בדמשק !

 8. רמי הגיב:

  אם מזוז מצד אחד יעבור לסדר היום על דברי הבלע הנאצים של איתם ומאידך יעמיד לדין את הח"כים המבקרים בסוריה ולבנון כפי שהעמיד לדין ושלח לכלא את אייבי נתן ואחרים בזמנו – אז באמת הגיעו מים עד נפש. אני בכל אופן רואה עצמי משוחרר מכל חובת נאמנות למדינה שזו וכל עוד זו משלתה.

 9. שרון הגיב:

  למה להצדיק את הנסיעה של חברי הכנסת הערביים לסוריה??למה להגן עליהם בכל מחיר? מה ההגיון שחבר כנסת ישראלי ילך להזהיר את סוריה מישראל?

 10. מגיב אלמוני לספירו הגיב:

  הגיע הזמן להפסיק עם הפאראנויה הזו שניזונה מתסריטים דימיוניים לפיהם יכול כל אלוף פיקוד להחליט לפתוח במלחמה עם סוריה.

  זה לא יכול לקרות במדינה כמו ישראל, במיוחד לאחרונה כשכל מפקד בכיר בצבא או מנהיג פוליטי מדמיין קודם כל את וועדת החקירה בפניה יישב לאחר מעשה ואת עדת הזאבים שיקראו להדחתו (בטח ובטח אחרי תקדים אריק שרון).
  לראיה: הקשיים וההתלבטויות בעניין הכנסת כח רגלי ללבנון:
  הרי מלחמה כבר הייתה, ועדיין לא נמצא אף מנהיג שיעז לומר באופן חד וחלק "נכנסים!",
  על אחת כמה וכמה פתיחת מלחמה עם סוריה…

  לכן דברי ח"כ בשארה ותמיכת ספירו מדיפים באופן חשוד ריח של מניפולציה, כי שניהם יודעים בהדברים הם פרובוקציה ותו לא.

 11. גדעון ספירו הגיב:

  לירושלמי.
  הצעתי לא עומדת בניגוד למאבקים שאתה מזכיר, ובכל הצניעות, אני משתתף בהם כבר עשרות שנים.

  הרעיון לביקור המוני של ישראלים, יהודים וערבים, בסוריה, הוא ברוח המאבקים של התנועה לשוויון זכויות בארה"ב בראשות הכומר מרטין לותר קינג, שיזמה הפרה המונית של חוקים מפלים.
  כאשר העיתונאי הרמאי רון בן ישי ביקר בלבנון (ארץ אויב) זה עתה, כולל פגישות עם אנשי חיזבאללה, (והגיבור הזה לא סיפר להם שהוא ישראלי ששירת ומשרת בתפקידים בכירים את הכיבוש הישראלי),זה כמובן בסדר, ואילו כאשר מדובר בחברי כנסת ערבים, ממהרים לפתוח נגדם בחקירות משטרתיות במטרה ברורה להכניסם לכלא.
  אין שום בעייה במתיחת ביקורת על הביקור, אולם להלביש על כך עבירה פלילית, הוא ניסיון ברור להתנכלות שיש לצאת נגדה.

  למגיב האלמוני ("ספירו נגע בזה במאמר"),
  האזהרה לסוריה מפני ניסיון ישראלי ליזום מלחמה נגדה, היא בהחלט במקומה. בניגוד אליך, אני סבור כי דווקא התיסכול מאי ההצלחה במלחמת לבנון השנייה, עלול להוות תמריץ ללא מעט גנרלים ופוליטיקאים, ליזום מלחמה נוספת "לחידוש ההרתעה" שלדעת רבים נשחקה.

  לאלישע,
  יש הסברים למכביר מדוע הפרוטוקולים של זקני ציון ומיין קאמפף פופולריים בחלקים של העולם הערבי. לא אכנס לכך עתה, זה נושא לרשימה נפרדת. אסתפק בהערה כי לישראל מנייה נכבדת בפופולריות זו.
  אתה, במקום להתרכז בפופולריות שך רעיונות נאציים בישראל, מרחיק עדותך למחוזות אחרים.
  אני, כמי שמתגורר בישראל, מוטרד הרבה יותר מהתפשטותם של רעיונות נאציים בחברה הישראלית, לא בשוליה, אלא בזרמים מרכזיים שלה. אחרי שתעקור את הנגע מישראל, יהיה בהחלט מקום להתעסק גם עם הזולת.

 12. מגיב אלמוני לספירו – חלק 2 הגיב:

  לעיתים קורה דבר חביב, ובאמצע דיון בנושא כלשהו באה המציאות ומספקת הוכחה ניצחת.

  הנה למשל היום ב-ynet מובאים דבריו של שר ההסברה הסורי, שמאיים, לא פחות ולא יותר, במלחמה עם ישראל!
  הראיון עימו פורסם בסוף השבוע בעיתון המצרי "אל אהראם על ערבי",
  והרי מבחר ציטוטים:

  "העם סורי ממתין למימוש החלטות מועצת הביטחון מזה כארבעים שנה ללא תועלת וסבלנותו מתחילה לפקוע".

  "עברו שנים ולא הגענו לשום תוצאה. אני רוצה לומר כי העם הסורי לא ימתין עוד זמן רב".

  "סוריה בחרה בדרך השלום מבחירה אסטרטגית, אולם היא לא תמתין זמן רב כדי להשיב לידיה את רמת הגולן".

  אז הנה, בעוד ח"כ בשארה וגדעון ספירו משוכנעים (שוב, לדעתי לא משוכנעים כלל אלא רק מנסים להטמיע רעיון קלוקל) שישראל עומדת לתקוף את סוריה, הנה מגיע שר ההסברה הסורי ומציג מניע ורצון סורי דווקא, לתקוף את ישראל!

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים