הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-9 באוקטובר, 2006 11 תגובות

שוב הוכח שהכיבוש הוא סרטן בגוף הדמוקרטיה הישראלית


רק זה היה חסר לנו. כבר יש לנו ממשלה שלמה שבורחת בכל כוחה מוועדת חקירה ממלכתית. ראש הממשלה כבר עסוק בהכנות לחקירות חדשות כל שני וחמישי, ומדד הפופולריות שלו ניצב על 7%. ובכל זאת אולמרט פעיל מאוד. הוא מתאמץ למחוץ כל גילוי של רצון להידברות עם סוריה. אנשיו גם ויתרו לימין הקיצוני, הלוחץ בכל הנוגע לתוכנית ההתכנסות. ברור גם שאין לממשלה זו כל רצון או כוונה לפנות התנחלויות, גם אם נבנו בניגוד לחוק הישראלי.

על רקע חידלון מדיני זה, בו לממשלה אין אג’נדה כלשהי, באה אלינו גברת רייס, האדריכלית של החלטת מועצת הביטחון 1701. נראה ששרת החוץ של המעצמה האדירה "הצליחה" לשכנע את ממשלת אולמרט לפתוח איזה מעבר ברצועה לכמה שעות ביום – אבל רק להולכי רגל ולחולים. לא, לא נטען שהשרה מוואשינגטון נתנה לאולמרט הוראה להתחבר אל הטרנספריסט אביגדור ליברמן. אנו יודעים שלא כך קורים העניינים. אולם בהחלט קיים קשר בין הביקור של רייס להתקרבות של אולמרט אל ליברמן. רייס אישרה לממשלת ישראל שבמרכז האג’נדה של וואשינגטון ישנן הכנות להתנגשות נוספת במזרח התיכון. בנסיבות אלה, תוספת סיעה גזענית וקריפטו-פאשיסטית לממשלה היא בדיוק מה שה"רופא ממליץ". כך דרכה של מחלה איומה זאת, סרטן הכיבוש. אם לא לוחמים נגדה, היא מתפשטת.


מחסלים את הדמוקרטיה – בשם הדמוקרטיה


רק התגלה דבר הרומן הלוהט בין אולמרט ובין וליברמן וכבר מלאו הארץ פרשנים, ארגונים ותנועות שמתגייסים להציל את הדמוקרטיה בישראל. רייכמן ופיני גרשון, מערכת "הארץ", הרצוג, פרס ושמחון – שרידי רפ"י השורדים עדיין במפלגת עבודה ובקדימה – שלא לדבר על אביר הדמוקרטיה במחנה הלאומי וגם הנשיא שלנו, קצב (אסור לשכוח את הנשיא) – כולם אצים רצים להציל את הדמוקרטיה. אתה קורא את "ההמלצות" וממהר להכיר את הסחורה המקולקלת: "אלטע זאכן" לכל דבר. למשל, חיזוק הממשל – משמע ראש ממשלה שלא יהיה זקוק לרוב בכנסת, כלומר צמצום דרסטי בסמכויות הכנסת. סילוף רצון הבוחר על ידי פגיעה בשיטת הבחירות בכדי להבטיח ויהי מה משטר דו-מפלגתי. כיוון שאין בנמצא מנהיג גואל הרכוב על גבי חמור לבן, בממסד המודאג מרחיקים לכת עד לחופי ארה"ב כדי לחפש יסודות לדמוקרטיה ישראלית חדשה. שם יש שיטה הממליכה נשיא מכהן בלי גיבוי של העם. שם יכול נשיא להיבחר עם מיעוט בקרב קולות המצביעים.


ישראל שכזאת, בתקופת "בין המלחמות", אינה סובלת התנגדות פנימית. ישראל מבקשת במיוחד לנקוט צעדים כבר בשלב זה נגד האוכלוסייה הערבית. הממסד, כלומר הבורגנות הישראלית, דורש מהערבים הפלסטינים בישראל – וגם מבעלי הברית הדמוקרטיים שלהם בישראל – שקט תעשייתי. כלומר שתיקה של הסכמה לתוקפנות ישראלית בשרות בוש.


הפגנה גזענית ישראלית נגד האוכלוסייה הערבית – היא הכנה למלחמה קרובה. צריכים לשפשף את העיניים. אותה ישראל שטוענת (לפחות באופן רשמי) כי היא מבקשת הבנה והשלמה עם העולם הערבי, שוקלת ברצינות לצרף לממשלה ובתפקיד מרכזי אישיות פוליטית הדוגלת בגירוש אזרחים ערבים ממולדתם! תארו לעצמכם: תנועה פוליטית המבוססת על מהגרים שאך זה מכבר באו אל הארץ וכבר חורטים על דגל תנועתם את המלים "ישראל ביתנו". ואותם המהגרים כבר מרשים לעצמם לפזר תעמולה ארסית שטוענת כי ארץ זו אינה ביתם של יותר ממיליון אזרחים, שזו מולדתם מדורי דורות. "ישראל ביתנו" אינה מפלגה הראויה להגנת החוק – אלא התגרות גזענית שמקומה לא יכירנו בחברה דמוקרטית נאורה. כזאת תקום על הריסות הכיבוש וכל המשתמע ממנו.


זה לא רק "ספין". אפילו אם לא יצורף הגזען מתקוע לממשלה בסיבוב הנוכחי, הוא זכה בכבוד רב מגורמים שונים – הכול על מנת לזכות אותה בתואר של "פוליטיקאי רציני". למאמץ להכשיר את ליברמן מתלווה מערכה היסטרית נגד אושיות הדמוקרטיה במדינה ואין זה מקרה כלל וכלל.

תגובות
נושאים: מאמרים

11 תגובות

 1. רמי הגיב:

  מדינת ישראל הציונית הולכת ונעשית יותר ויותר לאומנית וגזענית לבושת כל יהודי אמיתי. מי שאינו מתנגד באופן כזה או אחר למפלצת המכוערת וזוללת האדם הזו, הקרויה ישראל, הממיתה את בניה ובני העם השכן בקרבות ומלחמות מיותרים ומתקיפה אזרחים וילדים בפצצות מצרר ונפלם ובהתקפות אויר על אזרחים ותשתיות ובכל מעשה נבלה שהומצא על ידי השטן בכבודו ובעצמו (בתחפושותיו השונות) – חוטא ויורשע על ידי ההיסטוריה כמשתף פעולה עם הרוע.

  ועכשיו בא העניין של אסד. איך אפשר כך לדחות את ידו המושטת? איך מאפשרים העיתונאים לפוליטיקאים כך לטמטם את העם? הרי בסקר התברר שרוב גדול "אינם מאמינים" לאסד. ודוקטור מדופלם כמו גיא בכור אומר ברדיו שאין להאמין לאסד כי הוא מאיים שאם לא ילך בשלום, הוא יאלץ להלחם, כדי להחזיר לארצו את אדמתה. אז בכור זה, המקבל משכורת מהמרכז הבינתחומי כדי לרמות את ההמונים (פעם הוא היה משמיע זמירות שמאלניות כי היו לו אדונים אחרים) אומר (שמעתי באזני) שאביו של בשאר אמר שהוא בעד שלום נקודה, כלומר ללא תנאים. אז אני שואל את הדוקטור המהולל מן המרכז הבנתחומי: אם אין לך חרב בנדן – מישהו בכלל ירק לכיוונך? מה קרה לאסד האב שאמר שהוא בעד שלום נקודה? הגד נא דוקטור בכור: מדוע אתה בא לרדיו ומשקר במצח נחושה להמוני העם שסומכים על המומחיות שלך ובוטלים ביושרה האקדמית שלך? אתה חושב שכאשר תגיע – בהכרח – המלחמה הנוראה אתה ומשפחתך תהיו מחוסנים? אולי יש לכם שמה במרכז הבינתחומי הידוע של רייכמן ורובינשטיין משהו שאנחנו לא יודעים עליו? איזה בור מרוהט כמו שהכינו לעצמם הח"כים והשרים בירושלים? לאן תיקח את הבושה כשתפרוץ מלחמת שלום הגולן ותטרוף בכל פה את מי שהיום חובשים את ספסלי בית הספר וגם את עניי העורף? הרי אתה וזחוחים שכמותך ישאו באחריות ישירה לבוא האסון. הלא תבוש? ואת העיתונאית החכמה, היאך העזת לא להציג לבכור את השאלה הממש מתחייבת: מה יצא לאסד האב שאמר שהוא בעד שלום נקודה?! וכי אינן עיתונאי ישראל מבינים שאפשר לרמות גם בשתיקה? ושהטענה שלא הגו דבר שקר בלשונם לא תזכה אותם ולא תושיע להם, אלא הם יבואו על עונשם בכל החומרה בגין שקרים ורמאות במשך שנים ודורות של שתיקות רועמות.

 2. ליברמן אינו דוגל ב-"גירוש ערבים ממולדתם" אלא להיפך הגיב:

  ליברמן אינו מציע לקחת ולו רבע גרגר אדמה של ישוב ערבי במדינת ישראל, וגם לא לגרש איש מאדמתו. להיפך, מדובר בסך הכל בהחלפת ריבוניות על שטחי אדמה, כפי שנעשה בעשרות מקרים עם סיום מלחמת העולם השנייה לדוגמא.
  מעבר לבליל הגידופים וההאשמות חסרות השחר כלפי ליברמן ע"י הכותב הנכבד, האם אפשר לקבל תגובה לעצם העניין מדוע מדובר ברעיונות פסולים ?

 3. חגית, מנסה ליישב את הסתירות הגיב:

  מצד אחד, מקבלת את הטיעון שמדינה אינה יכולה ככה סתם להיפטר מחלק מהאוכלוסיה שלה…

  מצד שני, נתח לא קטן מחלק זה מרגיש שהוא "נכבש" ב-1948, שהאזרחות הישראלית סוג ג’ נכפתה עליו, שאין לו שום זהות ישראלית, ושהוא חלק בלתי נפרד מהעם הפלסטיני (דחיל וחריג’ וגו’).

  אז במצב עניינים זה, האם תיקוני הגבול המוצעים לא יהווו בעצם "שחרור", או במילים אחרות, תיקון הכיבוש של 1948 מבחינת חלק זה?

  הג

 4. רגינה הגיב:

  רעיון חילופי השטחים הוא רעיון מצויין, ויסייע להפרדה האתנית הדרושה כ"כ בארץ המדממת הזאת. שתי מדינות לשני עמים! (יהודית/ערבית)

 5. רמי הגיב:

  הרעיון של ויתור על שטחי מולדת על מנת להתפטר מאוכלוסיה לא יהודית הוא חולני ומבחיל. משל לרופא שמחליט לכרות איבר מגופו של חולה בגלל יבלת זניחה. תושבי הערים והכפרים שליברמן וחבורתו הנציופשיסטית מבקשים למסור למדינת פלסטין הם לא רק אזרחים מלאים בארצנו אלא ידידים אישיים של רבים מאתנו. להם עצמם יש אינטרסים חברתיים וכלכליים בהמשך המצב הנכחי. העברת קו הגבול ללפניהם ישלול מהם את חופש התנועה בארצם. אם יש לתושב המשולש חברים וקרובים ברמלה או ביפו – הכיצד אפשר לפגוע בזכותו האזרחית לחיות איתם תחת אותה ריבונות?

  בקיצור, הרעיונות של הפושע ליברמן רק מלמדים עד כמה הרחקנו לכת בגישתנו היודצנטרית, שמאיימת להמיט קץ אסוני על מדינת ישראל.

 6. מילא זועם, למה מסלף? הגיב:

  ראשית מי אמר שלילת אזרחות? יכולים ערביי ישראל שחיים בשטחי המשולש לעבור לישראל גופא(לפני חילופי השטחים) ואזרחותם תשמר. מי שיבחר להשאר בשטחי הרשות ולהפוך לאזרח פלסטיני יוותר כלאחר כבוד על אזרחותו הישראלית. זו אופציה שלא ניתנה ליהודי גוש קטיף למשל לפני שפינו אותם מבתיהם. תמורת השטחים הללו(שהם איכותיים לעין ערוך יותר משטחים להחלפה בנגב למשל) ישראל תקבל שטחים אחרים המיושבים ביהודים(שאף להם יוצעו שתי האפשרויות, קרי מעבר לישראל ושמירת אזרחות או הגירה לפלסטין וקבלת אזרחות פלסטינית).

  כמובן שתוצאה בלתי נמענת של הסכם כזה היא צמצום מה בנפח האלקטורט של הכותב המכובד ועל כך(ועל כך בלבד) זעקתו.

 7. מקס הזועם. הגיב:

  אין בעיה עקרונית עם הטיעון של ליברמן להקים שתי מדינות על בסיס אתני (אפשר להסכים או לא, אבל אין בעיה עקרונית).

  הבעיה היא שהוא לא חושב שצריך לשאול את האזרחים הערבים אם הם רוצים להשתייך למדינה אחרת ולכן הוא אנטי-דמוקרט, מדינה דמוקרטית לא שוללת אזרחות על בסיס אתני.

  החלטה כזו, כדי שתהיה דמוקרטית, צריכה להתקבל בהסכמה ע"י כל הנוגעים בדבר, יהודים ופלסטינים משני צידי הקו הירוק.

 8. גיל אהרנסון הגיב:

  לכל תומכי תכניתו של ליברמן

  נכון, התכנית, בגדול, אינה גזענית. חילופי שטחים על בסיס אתני נעשו בעבר ובהצלחה. אך לא כאן מקור הבעיה. אם בוחנים את התכנית לעומק מגלים כמה חשוכה וגזענית היא, שלא לדבר על צבועה וחסרת וחסרת בסיס:
  1. כדי שתכנית כזו תקבל תוקף חוקי, עליה לקבל את אישורם של ערביי ישראל, במשעל עם שיתקיים רק אצלם, בשטחים המיועדים להעברה. כולנו יודעים מה יהיו תוצאותיו.
  2. זה מוביל אותנו לדבר מהותי יותר – אילו שטחים ליברמן רוצה להחזיר? האם את ערביי הנגב והגליל? לא ממש. למעשה, תכניתו מקיפה רק את תושבי המשולש וסביבתו – כ-160 אלף נפש, כ-10% מערביי ישראל. לא ממש שינוי דמוגרפי עמוק, הא?
  3. ולכן תכניתו של ליברמן חשוכה – כי אין הוא מציע באמת פתרון, אלא רק דרך להפטר מכמה שיותר ערבים. האם ליברמן, במסעו לשימור הרוב היהודי המפואר, יוותר על מז’ ירושלים?
  שימו לב, במזרח י-ם יש יותר תושבים ערבים מבכל השטחים אותם ליברמן מתכוון להעביר לפלשטין (כ-250 אלף). האם הוא מרמה את כולכם, האם זהו ספין, או שאולי הוא סתם פשיסט חכם?
  4. ועוד תהיה, לסיום. האם ליברמן חושב להעביר, יחד עם התושבים, ביתם ורכושם, גם את אדמותיהם שהופקעו במשך עשורים ע"י המדינה, כאילו "לרווחתם" (ולמעשה לצמצום מרחב המחיה שלהם). תשאלו אותו

  אלו רק חלק מנק’ החולשה של תכנית ליברמן, וזאת ללא להכנס לסוגיות המוסריות.
  מדינת היהודים? אילו יהודים? הזהו עם הספר?

 9. איריס, לרמי הגיב:

  הטענות שלך נשמעות קצת חסרות בסיס, והשפה — מליצית יותר מדי (בעדה בעדה…). מצטערת… אותן טענות *בדיוק* רלבנטיות לגבי הקו הירוק עצמו. ישנם כפרים שהקו הירוק חוצה לשנים, מפריד בין משפחות ואפילו יותר מזה. למשל בקה אלגרביה ובקה אלשרקיה. חוץ מזה, יש לי ידידים רבים בשטח שאתה קורא לו "מדינת פלסטין" ואני יכולה להמשיך ולהתראות איתם ללא קשר לגבול כזה או אחר.

  האם מחית פעם על עצם קיום ה"קו הירוק", החוצה משפחות בצורה כ"כ אכזרית?

  חוץ מזה, מה חדש בזה שמדינת ישראל היא מדינת היהודים, ולא מדינת "כל אזרחיה"?

 10. חיים הגיב:

  "הרעיון של ויתור על שטחי מולדת על מנת להתפטר מאוכלוסיה לא יהודית הוא חולני ומבחיל"
  כמדומני שכל רעיון שתי מדינות לשתי עמים מבוסס על הרעיון החולני הזה, יותר מכך כשאדם האוחז בדעותיו של רמי אומר "שטחי מולדת" אני מאד סקפטי בקשר למשמעות, מה בדיוק שטחי מולדת במשולש? מולדת של מי?

  "אם יש לתושב המשולש חברים וקרובים ברמלה או ביפו – הכיצד אפשר לפגוע בזכותו האזרחית לחיות איתם תחת אותה ריבונות?"
  פשוט מגוחך וכל המוסיף גורע.

 11. יונתן הגיב:

  אני מניח שהרעיון של חילופי שטחים על בסיס משאל הוא אכן רעיון מועיל. עם זאת, אני מתקשה להאמין שליברמן אכן יוציא לפועל את הרעיון הזה בצורה "ההומניסטית" אשר נוסחא לעיל. הרי ברור לכל מאן דהוא שליברמן היינו, עמוק בליבו, מילטנט, וככזה הוא אינו יהסס לפתור סיכסוכים והתכתשויות על בסיס מילטנטי- לכן קיים החשש (לפחות מבחינתי). ואל לנו לשכוח שהשלום נשזר בתהליך איחוי התהום הפעורה בין עמינו לפלסטינים. מנהיג כמו ליברמן, רק בגישתו, יגרום להעמקת השסע.
  כמובן, שאני מדבר על סמך ניסיון העבר ואסמך לגלות שהנחותי לגבי ליברמן יתבדו(ואני מתקשה מאוד מאוד להאמין שכך יקרה)

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים