הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-21 באוקטובר, 2006 16 תגובות

מאת כתב הגדה השמאלית


סרבן הכיבוש עמרי עברון נשפט ביום ראשון שעבר ל-14 ימי מחבוש בשל סירובו לשרת בצבא הכיבוש. עמרי הוכנס לבידוד של כלא 4, לאחר שסירב להתחייל וללבוש מדים. סוהריו אסרו עליו ללבוש את בגדיו, להכניס ספרים או כל חפץ אחר והשאירו אותו בתחתונים. עו"ד גבי לסקי וח"כ דב חנין התערבו בעניין, ובינתיים התקבל אישור להכניס לעמרי זוג מכנסיים בלבד. עמרי אף נשפט בכלא על סירובו ללבוש מדים, ותקופת מאסרו הוארכה בשבעה ימים.

לפני כניסתו לכלא כתב עמרי עברון את ההצהרה ההבאה:


"אני מסרב להתגייס לצבא מתוך נאמנות לעקרונות המוסר בהם אני מאמין. סירובי להתגייס הוא מחאה כנגד הכיבוש הצבאי המתמשך של העם הפלסטיני, כיבוש אשר מלבה את השנאה והטרור בין העמים. אני מתנגד להצטרף למלחמה האכזרית המתנהלת על השליטה בשטחים הכבושים בכדי לשמור על ההתנחלויות ואידיאולוגיית "ארץ ישראל השלמה"… אני לא מוכן לתרום בשום דרך שהיא לדיכוי השיטתי של אוכלוסייה אזרחית ושלילת כל זכויותיה, דיכוי המתבצע תחת שלטון האפרטהייד בשטחים הכבושים על ידי הצבא הישראלי. אני מתקומם כנגד הרעבתם וכליאתם של מיליוני בני אדם מאחורי חומות ומחסומים.


"אני מסרב לשרת את חברות הנשק, את התאגידים הגדולים, את הקבלנים החמדנים, את המטיפים הגזעניים והמנהיגים הציניים אשר מקדמים סבל ומונעים מבני אדם זכויות בסיסיות … באמצעות סירובי אני מבקש לשלוח מסר חוצה גבולות של שלום ואחווה, ולקרוא לכל אלה שהורגים ונהרגים למען אינטרסים-לא-להם להניח את נשקם ולהצטרף למאבק למען בניית עולם צודק יותר.


" … השליטה הצבאית על מיליוני פלסטינים אינה דמוקרטית, ולכן חובתי היא להתנגד לכל חוק שמאפשר לשלול מכל אדם אחר את זכויותיו ואת חירותו, או לפנות כלפיו באלימות השוללת את צלם האנוש שבו".


חברו של עמרי, סרבן הכיבוש ליאור וולניץ, זומן ביום שני שעבר לוועדת המצפון. ליאור וולניץ הצהיר כי הוא מסרב להתגייס לצבא בגלל הכיבוש ועוולותיו ובשל פשעי המלחמה המתבצעים בעזה ובלבנון – ובאופן מפתיע שוחרר משירות.

תגובות
נושאים: מאמרים

16 תגובות

 1. איציק וייס הגיב:

  עמרי יקר: לו רציתי להסביר מה מרגיז ומעציב אותי בארץ ובעולם, הייתי צריך להעתיק את הצהרתך מילה במילה ולחתום למטה. תודה לך שאתה עומד שם גם בשבילי.

 2. ליאור ארבל הגיב:

  עמרי, אתה גיבור ישראל האמיתי, חזק ואמץ!

 3. איריס הגיב:

  יישר כוח לסרבנים בכלל, לאלו שמסרבים לשרת בצבא הכיבוש בכל מקום.
  לעמרי ויקיר, ברכות וכוחות.
  ולפטריוט,
  הסרבנים מ"אומץ לסרב" הם גם פטריוטים ברובם. הם סירבו לשרת רק בשטחים ולא בצבא בכלל, מתוך אמונה שזה מזיק לישראל ולהם וגם ולפלסטינים. אם היית מוכיח להם שזה טוב ליהודים, הם היו ברובם ממשיכים לשרת במילואים בשטחים. זה אולי מסביר גם את התמיכה במלחמת לבנון.

 4. יורם גת הגיב:

  כוונתי היתה שאם נגיע למצב שבו *נמצאים בכלא בו זמנית* כמה מאות סרבנים, יש סיכוי שהדינמיקה של המצב תשתנה ולא ניתן יהיה יותר להציג את הסרבנות כתופעה שולית.

  אני לא יודע מדוע חלק מהסרבנים מגיעים לכלא, בשעה שרובם פשוט נשלחים הביתה בשקט. אולי אלכס (שעבר את התהליך והגיע לכלא) יכול להאיר את המצב.

 5. מכלוף הגיב:

  חזק ואמץ עומרי עברון

 6. רם הגיב:

  אני מצדיע לך,כן ירבו

 7. יורם גת הגיב:

  כל הכבוד. ייתכן שכל שנחוץ כדי למוטט את שלטון הכיבוש הוא עוד כמה מאות סרבנים אמיצים כמו עמרי ויקיר.

 8. אלכס קון לפטריוט הגיב:

  השאלה היא לא שאלה כמותית. אין איזה פונקציה מתמטית שעל פיה החל ממספר סרבנים מסוים ישראל תיסוג מהשטחים הכבושים. האם לפלסטינים הנאבקים על חירותם אין השפעה? או "סתם" לפעילים אחרים נגד הכיבוש שאינם סרבנים? ויש עוד גורמים מעורבים. יכול להיות שאם יום אחד יבחר נשיא אמריקאי שיהיה מעוניין בחזון-בסגנון-שמעון למזרח-תיכון אז זה יתרום תרומה משמעותית לסיום הכיבוש הישיר.

  יותר נכון להגיד שלאט לאט כשמספיק אנשים בפלסטין, ישראל והעולם יחתרו נגד יסודות הכיבוש – הוא יתמוטט. כנראה שלא נוכל להגיד בצורה חד-משמעית מה בדיוק הביא לזה.

  עד אז לסרבנים הכלואים תפקיד חינוכי חשוב. לא, לא חייבים להיות חיילים של הכיבוש. כל הכבוד לעמרי ויקיר!

 9. פטריוט ליורם גת הגיב:

  לצערי לא מספיק כמה מאות סרבנים כדי למוטט את משטר הכיבוש. היו כמה מאות סרבנים שהקימו את התנועה "אומץ לסרב" והם לא הצליחו למוטט את משטר הכיבוש, פרט לפינוי ההתנחלויות ברצועת עזה, שנגרם כנראה כתוצאה מהסירוב שלהם אבל איפה הם עכשיו, מדוע הם שתקו בזמן מלחמת לבנון ושותקים עכשיו? כנראה יש צורך באלפי סרבנים כדי למוטט את משטר הכיבוש…

 10. עדכון כלואים הגיב:

  עדכון כלואים

  סרבני המצפון עמרי עברון ויקיר פרץ מרצים 14 ימי מחבוש בשל סירובם להתגייס.
  עמרי עברון כלוא בבידוד בשל סירובו ללבוש מדים.
  עמרי אינו זכאי לשיחות טלפון ולביקורים, מלבד של עו"ד וח"כים. אנו פונים לעורכי-דין התומכים בעמרי להגיע אליו לכלא בהקדם. זה הקשר היחיד שלו החוצה.

  עמרי עברון

  עמרי עברון נשפט ביום ראשון 15/10 ל-14 ימי מחבוש לאחר שסירב להתגייס לצבא. עמרי מנמק את סירובו בהתנגדותו ל"כיבוש הצבאי המתמשך של העם הפלסטיני, כיבוש אשר מלבה את השנאה והטרור בין העמים". עמרי הודיע בקבלה לכלא 4 כי הוא אינו מוכן ללבוש מדים. לדבריו, "סירבתי לעשות זאת מכיוון שאינני מוכן לראות עצמי כחייל". בתגובה הוכנס עמרי לאגף הבידוד של הכלא.
  עמרי לא הורשה ללבוש מכנסיים, או להכניס ספרים שאינם "ספרי קודש". ביום שלישי הוא נשפט שוב על כך שסירב ללבוש מדים וקיבל 7 ימים על-תנאי. אחר-הצהריים הותר לו ללבוש מכנסיים וכמו כן הוגש לו סידור לאחר שביקש תנ"ך יום וחצי קודם.
  ביום רביעי זכה עמרי לביקור של ח"כ דב חנין שפנה למפקדי הכלא בקשר להכנסת ספרים שאינם "ספרי קודש". מאוחר יותר ביקרה את עמרי עו"ד סמדר בן-נתן שפנתה אף היא באותו נושא, אך עד עתה אין חדש בעניין. נכון לזמן ביקורה של עו"ד בן-נתן הוא לא נשפט שוב על סירובו ללבוש מדים, אך ידוע כי מאיימים עליו ללא הפסק בשפיטה חוזרת ונשנית. בפגישה החליט עמרי לנסח השבוע מכתב בקשה לפטור מטעמי מצפון.

  יקיר פרץ

  יקיר פרץ נשפט אף הוא ביום ראשון 15/10 ל-14 ימי מחבוש לאחר סירוב להתגייס מטעמי פציפיזם והתנגדות לכיבוש. יקיר נשפט יחד עם עמרי וכך נודע לנו על קיומו. יקיר אמר כי הוא "מסרב להיות בצבא כיבוש. יש לי זכות לא להיות בצבא ושוללים ממני זכות אנוש. גם אם זה היה צבא מלאכים, אני לא חייב לתמוך בלחימה". הוא מרצה את עונשו בפלוגה א’ של כלא 4.
  יקיר החליט בכיתה י"א שהוא לא מוכן להתגייס. הוא שמע במעורפל על ועדת המצפון אבל לא ידע על כך יותר מדי, ובסופו של דבר החליט פשוט להגיע לבקו"ם ולסרב. ביום רביעי ביקרה אותו עו"ד סמדר בן-נתן, והוא החליט לפנות לועדת המצפון. בשבוע הקרוב יכתוב יקיר מכתב בקשה לפטור מטעמי מצפון.

  כתבו אל עמרי עברון
  מ.א. 6153157, כלא 4, ד.צ. 02507 צה"ל
  כתבו אל יקיר פרץ
  מ.א. 5349056, כלא 4, ד.צ. 02507 צה"ל
  כתבו אל שר הביטחון בתביעה לשחרר את עמרי עברון ויקיר פרץ
  עמיר פרץ, משרד הביטחון, קפלן 37, תל-אביב 61909
  pniot@mod.gov.il or sar@mod.gov.il
  פקס:036916940, 036916915

 11. אלכס קון הגיב:

  ישנם דרכים להשתחרר מהצבא. אפשר לראות את קצין בריאות הנפש, אפשר לקבל הכרה כסרבנית מצפון, אפשר לקבל פטור מטעמי "אי-התאמה", אפשר להתחתן, וכו’. אפשר גם ללכת לכלא. כל אחד ואחת עושה את הבחירה האישית שלה לגבי מסלול ההשתחררות המתאים לה.

  לעיתים גם הצבא מפתיע. למשל ליאור ווליניץ עמד בפני ועדת מצפון יום לפני תאריך גיוסו ושוחרר אף על פי שהוא טען שהוא מסרב בגלל הכיבוש ולא כי הוא פצפיסט. דוגמה הפוכה היא מעיין פדן הפצפיסטית שלא שוחררה בטענה כי חרף היותה צמחונית היא עבדה בעבר במסעדה שמגישה בשר, ולכן היא יכולה להיות פצפיסטית ולשרת בצבא. בסופו של דבר מעיין ישבה בכלא.

  בסך-הכל רוב האנשים שלא מעוניינים לשרת בצבא ויודעים מה הם עושים יכולים להשתחרר בלי לשבת בכלא. רוב (לא כל) מי שיושב בכלא עושים זאת כי הם מעוניינים באפקט ציבורי ופומבי. ורוב מי שיושב בכלא מוצא את דרכו החוצה משם באיזה שהוא שלב באחד מהנתיבים המקובלים.

 12. יורם גת הגיב:

  אלכס כתב: "רוב (לא כל) מי שיושב בכלא עושים זאת כי הם מעוניינים באפקט ציבורי ופומבי."

  בדיוק לכך התכוונתי: האומץ הוא לא רק לסרב לשרת את המנגנון, אלא גם להתעקש לעשות זאת בפומבי, ולשאת בתוצאות. אם יהיו כמה מאות סרבנים פומביים שכאלה בשנתון אחד, ישנו סיכוי לא מבוטל שלדבר יהיו השלכות מרחיקות לכת.

 13. אחמד פילגר / מציל את הכבוד הגיב:

  החבר עמרי עברון מציל את הכבוד של הנוער היהודי הדמוקרטי והשמאלי. הוא לא מוכן למכור את נשמתו לכיבוש ולקפיטליזם. יישר כוח!

 14. Eldad Benary הגיב:

  Omry, you are the torch of what is left of the conscience of Israel, I salute you, soldier of conscience.

 15. ליורם גת הגיב:

  אבל החשיבות בתגובה ההיא , שאנחנו לא ממש מדינה "פאשיסטית" כפי שחלק כאן מכנים אותה . אלא כל העונשים למשתמטים הם הצגה ואפשר לא לשרת .

 16. לליורם הגיב:

  חכה חכה, עם הכיוון אליו אנחנו הולכים ליברמן הולך לטרנספר מזרחה כל מי שלא שירת בסיירת.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים