הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-10 בנובמבר, 2006 19 תגובות

היו לי השבוע כמה הרהורי עבירה לנטוש לגמרי את פשעי המלחמה המתמידים של ממשלת ישראל ברצועת עזה ולעסוק בנושאים אופנתיים יותר. אבל עזה לא מרפה מאיתנו, כפי שאנחנו לא מרפים מעזה. רשימת הזוועות ברצועה בניצוחם של שלושת אדריכלי מלחמת לבנון, עמיר פרץ, אהוד אולמרט ודן חלוץ היתה ארוכה ומזעזעת עוד לפני הטבח ביום רביעי בבוקר: ההרעבה השיטתית, הגזענות הטמונה בבסיס המדיניות של הממסד כלפי כל הערבים, בתוך ישראל ומחוצה לה, הרס החקלאות ברצועה, החיסולים הממוקדים שאינם אלא הוצאה להורג בלא משפט, הרצח השיטתי של אזרחים חפים מפשע, נשים, זקנים וילדים. כיוון שעזה איננה מרפה, הנושאים האחרים מתגמדים, ואין טעם לעסוק בהם ברגע זה. ליבון סוגיית מצעד הגאווה שחשפה את סכנת הפאשיזם הפעיל, האלים ובפוטנציאל גם הרצחני בעירנו ירושלים יידחה למועד אחר. כך גם הדיון הדחוף והחשוב על הצורך להידבר עם החמאס בכל צורה אפשרית, והביקורת על דוד גרוסמן ועל אופיר פינס שמדגישים את הדיאלוג רק עם האופוזיציה ברשות הפלסטינית, ובכך חוזרים לשגיאות של תנועת העבודה בשנות ה-70 כאשר ביקשה לעקוף את אש"פ בכל מחיר.

בית חאנון הצטרפה לדיר-יאסין, לסברה ושתילה, לכפר קאסם ולכפר קנא, ואין לאן להוליך את החרפה. שנת 2006 תיחרת לדיראון עולם בזיכרון הקולקטיבי של האומה, אלא אם כן ישטוף הגל הגזעני והלאומני את כל הישראלים ויהפוך אותנו לבלתי ראויים להגנה. בשנה הזאת הסגירה תנועת העבודה ההיסטורית את כל דגליה ללאומנות הקיצונית, והפכה את אביגדור ליברמן ממצורע פוליטי לשר מרכזי השותף לסודותיה החשובים ביותר של המדינה. ב-2006 הגיעה גם הסגידה לעגל הזהב לשיאה, הערכים הלאומניים-שמרניים של ארקדי גאיידמק אומצו על ידי מאות אלפי יהודים-ישראלים, הניאו-ליברליזם חדל להיות רעיון שיש להתבייש בו, הפערים הכלכליים הענקיים נעשו לחלק מהאתוס של האליטות וחדלו להיות רק עובדה מצערת ומעליבה. כבוד האדם, חירותו וזכותו לביטחון כלכלי וסוציאלי היו למִרמס, השחיתות הממאירה פשתה בכל מקום ודירדרה אותנו לליגה של ארצות העולם השלישי, מלחמת לבנון השנייה גרמה לרצח אזרחים וחיילים משני הצדדים כדי לקבל עוד כמה נקודות בסקרי דעת הקהל, והיחצ"נים התוו את מהלכי המדינאים. ועתה בא רצח הילדים במיטותיהם בבית-חאנון, והפך את כולנו למשת"פים של הממסד. מי שרצה לשקם את כבודו ואת כוח ההרתעה שלו על חשבון דמם של ילדי עזה (והתהליך הזה לא התחיל השבוע) חייב להיות מובל באזיקים להאג, כדי להישפט בבית הדין הבינלאומי ולשלם בחירותו על פשעיו הכבדים.


שמעתי את דוברי הממסד ואת כל מַשת"פיו בתקשורת האלקטרונית וקלטתי שאנחנו בצרה איומה, שלא נצא ממנה בשנים הקרובות. העם הושחת על ידי שטיפת המוח הלאומנית ומהילתה המבריקה בצדקנות מתקתקה, ותהליך החינוך מחדש לא יתחיל כנראה לעולם. כדאי לבחון את מנגנון התגובות של הממסד הישראלי בכל פעם ש"כוחות הביטחון" שלו מבצעים פשע הכרוך בטבח אזרחים, בעיקר ילדים. תחילה יש כמה גמגומי הכחשה: לא היה ולא נברא, הם ירו על עצמם, ובעצם היתה רוח חזקה ששיבשה את המהלכים. אחר כך מדברים על טעות, על סטיית טווח וסטיית תקן, על טילי קאסם שהוצבו 450 מ’ מהבית שבו נרצחו הילדים. בשלב הבא מתחילים להאשים את "העולם" באנטישמיות המסווה כאנטי ציונות. כולם חברו נגדנו: סתם שונאי ישראל, "שמאלנים", ליברלים, אנשי רוח, יפי נפש, אינטלקטואלים, יהודים אכולי שנאה עצמית. בשלב האחרון מוציאים כלי נשק עוד יותר חלודים, החל ממאורעות תרפ"ט, מרצח יהודי חברון, ועד לטילים על שדרות. מתחשבנים גם עם מבקריה של ישראל (שרבים מהם מגינים עליה בחירוף נפש בכל מקום) גם על העבר ההיסטורי הרחוק: גירוש ספרד, הפרעות ביהודי אירופה, זוועות מלחמת העולם השנייה. נוטים להשכיח באורח שיטתי את העובדה שישראל קמה בחסדי העולם על חורבות העם הפלסטיני כדי לפצות אותנו על השואה. רואים בכל גישה אנושית ושוויונית משום בגידה בערכים הייחודיים של העם היהודי, בזים להומניזם, הופכים את ישראל לכבשה השחורה של הקהילה הבינלאומית ועוד רואים במבצע ההתאבדות הזה אקט של פטריוטיזם.


דיברתי ביום רביעי בערב עם חבר פלסטיני, איש מתון שבמתונים שאפילו מקנא בישראל על מאבקה בשחיתות בצמרת ומתפעל מאוד מהיועץ המשפטי שלנו מני מזוז. אבל גם הוא היה מר נפש וקרוב מאוד לדמעות ואמר, שרצח הילדים והאזרחים החפים מפשע בבית-חאנון איננו אלא עוד חוליה בשרשרת ארוכה של מעשים דומים שישראל ביצעה ברצועה ובמקומות אחרים. אבל אני סבור שבית חאנון מסמלת עליית מדרגה. כמו בפרשת הטבח במחנות הפליטים בביירות, בספטמבר 1982, ישראל לא תוכל לנקות את עצמה באמצעות תירוצים סתמיים על טעויות מבצעיות או העדר שיקול דעת, וגם משפט צבאי לאיזה רב"ט בסוללה לא יציל את האחראים. אולי דן חלוץ סבור שהתותחנים חייבים להיות אדישים כמוהו לחיי ילדים פלסטינים, ולחוש רק ברתע קל על ההדק ולא להתחבט יתר על המידה בבעיות מוסר ומצפון. אבל העולם ידרוש מאיתנו דין וחשבון, הממסד הרפובליקני הנאלח בארצות-הברית הולך ומתמוטט, ולעובדה שכל אדם הגון באירופה סולד מאיתנו יש מחיר כלכלי ותרבותי כבד. אם לא יחול שינוי דרסטי במצב, האזרחים בישראל ישלמו גם מחיר אישי, בדיוק כמו הלבנים בדרום אפריקה עד שמשטר האפרטהייד סוף-סוף נפח את נפשו המכוערת ועבר מן העולם.


בשבוע שבו הציבור האנטי-ליברלי, השמרני, הקנאי והפאשיסטי חש שהוא נוחל ניצחון משמעותי על הכוחות הדמוקרטיים בעירנו ובארץ כולה, ייתכן שלא רק השמאל, אלא גם ישראלים רבים במרכז הדמוקרטי ובמרכז הלאומני יבינו את כובד הבידוד הבינלאומי שהימין כופה על כולנו. אחרי שקראתי ביום רביעי בערב תגובות רבות מספור בתקשורת העולמית, הסקתי שאין מנוס לאדם נאור במערב אלא לראות את ישראל כמבצר של חשיבה חשוכה בנושאים חברתיים ותרבותיים ושל אדישות לזכויות האדם. אנחנו מצטיירים כחברה הומופובית, גזענית המונהגת על ידי פוליטיקאים אכזרים וצבועים. נדמה לי שגם ישראלים הגונים חשים שהתדמית שלנו בעולם היא בעצם די נכונה ושהתיאור הקודר של החברה והפוליטיקה שלנו הוא מדויק. אבל המיעוט הנאור הוא חסר השפעה פוליטית כיום. עמיר פרץ יודע שהוא לא יפסיד נקודות בסקרים בגלל טבח בערבים אלא רק מחמת מחדלים תפקודיים במערכת הביטחון; אהוד אולמרט מבין שבישראל בזים לו לא מפני שגרם למלחמה מנוולת ומיותרת אלא משום שנחל בה תבוסה מרה. כך גם דן חלוץ שלא נזרק מהצבא אחרי ההתבטאויות החמורות בזכות הטייסים שרצחו אזרחים מן האוויר. האיום עליו עתה נובע מהעובדה שהוא נחשב (בצדק או שלא בצדק) לרמטכ"ל לא יעיל, המטייח את שגיאותיו ומטיל אותן על אחרים.


לכן יצאתי כאן בחודשים האחרונים נגד פרשנים מדיניים וצבאיים שעסקו רק בבעיות תיפקוד בהקשר של המלחמה וזנחו כמעט לגמרי את הבעיה המוסרית והפוליטית שעמדה בעצם בסיסה של התוקפנות נגד לבנון. מי ששתק לחלוץ על הציניות והשחצנות שלו, אחראי כמעט במישרין לזוועה בבית חאנון. מי שתומך בממשלה הזאת גם אחרי פשעי לבנון ועזה, הוא חבר כבוד בסוללה שהפגיזה את ילדי הכפר. יולי תמיר לחצה על ההדק, בדיוק כמו עמיר פרץ.


פירוקה המוחלט של מפלגת העבודה, סילוקם של כל שותפיו של ליברמן מהזירה הפוליטית, והקמת תנועה אנטי-גזענית ואנטי-מלחמית חדשה הפכו לתנאי הכרחי לכל שינוי בזירה הפוליטית שלנו. פואד בן-אליעזר, אפרים סנה, שלום שמחון וכל שותפיו של פרץ לפשע נגד השלום ונגד האנושות (בית-חאנון) ונגד החברה הישראלית (ליברמן) חייבים להתפטר ולחכות בשקט בבית עד שיבואו השוטרים להסגיר אותם למשפט העמים. ואם זה לא יקרה? מוטב שיסתגרו בביתם ויבינו, שהם הפכו לנטל בלתי נסבל על המצפון הקולקטיבי של כל הישראלים.


כיוון שגם אני מבין שהנס הזה לא יקרה, מוטב לנו להבין שהפיגועים עלולים לחזור, ושהם יגררו מעשי זוועה חמורים עוד יותר בלי מחאה ציבורית של ממש. יש לנו טרוניה מוצדקת בעניין הקסאמים, אבל לדעתי היה ניתן לפתור את הבעיה זאת במשא ומתן עם הממשלה החוקית והנבחרת של הרשות הפלסטינית. ההימנעות מפיגועים עד כה נבעה מרצונם של הפלסטינים להשאיר ערוצי הידברות עם ישראל דרך מתווכים מכל המינים והסוגים. ישראל היתה שיכורה מההישג הזמני של תמיכת ג’ורג בוש בהחרמת החמאס, אבל את תבונתו של הנשיא הכושל הזה בנושאי המזרח התיכון כבר שפט הציבור האמריקאי לחומרה בעצם השבוע הזה. יש לנו אינטרס ברור בהידברות עם כל גורם פלסטיני משפיע, ובהנמכת הלהבות בכל הסכסוכים באזור. אבל הממשלה "המתונה" של העבודה וקדימה, שצירפה לשורותיה לאחרונה גם פאשיסט מוצהר, מעדיפה לפלוש ללבנון, להכשיל את המשא ומתן המבטיח עם סוריה ולטבוח בילדי בית חאנון.


הכמות העצומה של הנרצחים בעזה בעת האחרונה הפכה לתמרור אזהרה, לאות קלון לישראל ולאתגר גדול למצפון העולם שצפה במשך זמן רב באדישות נוראה בסבלם המתמשך של הפלסטינים ברצועה. הגיע הזמן למחאה משותפת יהודית-ערבית של מאות אלפי ישראלים, שתזעזע מוסדות ארץ.

תגובות
נושאים: מאמרים

19 תגובות

 1. מיכאל שרון הגיב:

  חזק וטוב. ממצה, מקיף, משלב נקודות קולעות רבות, ומשרה אופטימיות מוזרה בכך שבתוך המבולקה והכאוס של ריבוי הדברים הלא קבילים, יש מי שמסוגל להקיפם, ולנסח את הדברים בלשון מדוייקת וצלולה, תוך קריאה לילד בשמו.

  חזק, טוב. ואולי, מהרגע שהיקפת והגדרת את הדברים, והבאת אותם לתודעה כמהות אחת כוללת ובאופן חד ובהיר, יש גם סיכוי שהלילה הרע הזה מעט יפוג.

 2. מכלוף הגיב:

  דווקא בגלל שאני מסכים עם חלקים רחבים של הכתבה,ודווקא בגלל שאני מתבייש בפשעי המלחמה של בני עמי.
  אני שואל ?
  ישראל פינתה את עזה,ישראל מאותת שהיא מתה לצאת מהשטחים,נוצרו תנאים לחלוקה צודקת של הארץ.
  היכן הפלשתנאים?היכן ההנהגה הפלשתינאית? היכן הפלשתינאים הפרגמנטים?
  אי אפשר להיתעלם מהאסון, שהעם הפלשתיני ממית על עצמו,בעיקשותו,ןבחוסר הפרגמטיות שלו

 3. פלוני בן-אלמוני הגיב:

  למקרא הדברים, אשמח לקרוא ניתוח מבריק נוסף מפרי עטו של כותב המאמר, שמסביר מדוע אין מאות אלפי ישראלים שמזדהים ומסכימים עם תאורו את את התפתחות היחסים בינינו לבין הפלסטינים, ומדוע המאמר הנוכחי לא מסוגל להביא ארבע מאות אלף ישראלים לכיכר, גם לא ארבעים אלף ולא ארבעת אלפים, ואף את הארבע מאות שהיו אולי חושבים להגיע הוא יבריח בחזרה לכורסא.

  היה גם מעניין לקבל הסבר מדוע מי שמתחלחל, מזיע, מקיא ומקבל פרפורים בלב מהמחשבה על הפשיסט הישראלי שחבר לקואליציה, אין לו שום עכבות מוסריות, והוא אף ממליץ בחום ובהתלהבות על מתן לגיטימציה לפשיסטים הרבה יותר גרועים שנבחרו על ידי הפלסטינים לייצג אותם (יואיל מר ברעם וירענן את זכרונו באידאולוגיה של נבחרי העם הפלסטיני – אמנת החמאס נמצאת לכל דורש באינטרנט).

  אם כל מה שנחוץ להכשיר שרץ, טריפה ונבלה הוא "בחירת העם", הרי שהשרץ שלנו גם הוא נבחר. על מה התלונה והזעקה המרה?

 4. עופר נ. הגיב:

  לידיעה, שתי פעולות נגד הזוועה בעזה יתקיימו מחר וביום ראשון. שיירה משותפת למחסום ארז ומחאה קולנית מול ישיבת הממשלה. אנא הצטרפו.

  פרטים:

  — קישור —

  — קישור —

 5. אסנת אלון הגיב:

  אני רוצה לכתוב תגובה …אבל אין לי מה להגיד..עכשיו זה כבר מעבר לעוד מילה ועוד מילה..אני רק שואלת את עצמי אם אין מה לעשות מלבד לקרוא באתרים ראדיקלים או לכתוב בהם. קשה לי לחשוב שזה הדבר היחיד שאני עושה בשנה האחרונה..כמו צוללת מתחת לגל מחכה שיעבור כברושאוכל לעלות שוב.ולנשום אויר.אבל הגלים האלה באים ובאים ועולים ואני כבר יודעת שהם ימשיכו לבוא..
  ואני אמשיך לקרוא?

 6. חיים ברעם הגיב:

  לפלוני בן-אלמוני,
  למקרא הדברים, אשמח לקרוא ניתוח מבריק נוסף שמסביר, מדוע אין מאות אלפים גרמנים מזדהים ומסכימים עם תיאורו על התפתחות היחסים בינינו לבין היהודים. מדוע המאמר הנוכחי איננו מסוגל להביא מאות אלפים לכיכר בנירנברג.
  היה מעניין לקבל הסבר מדוע מי שמתחלחל, מזיע, מקיא ומקבל פירפורים בלב מהפשיסט החדש שהצטרף לממשלתו של פון-פאפן ממליץ בחום לב ובהתלהבות על מתן לגיטימציה לתת-האדם היהודי.
  אם כל מה שנחוץ להכשיר שרץ, שריפה ונבלה הוא "בחירת העם" הרי שהשרץ שלנו גם הוא נבחר כדין לרייכסטאג. על מה התלונה והזעקה המרה?

 7. רשימת התירוצים השלמה הגיב:

  למרות הכל, חייבים להמשיך במבצע`
  או: כל מה שרוני דניאל אומר.

  `אי אפשר להסתתר מאחורי נשים וילדים`
  או: כל מה שבן כספית אומר.

  `הטרגדיה בבית חנון`
  זו מתמטיקה פשוטה: כשמעט ערבים מתים (נניח, עד 15) זה סבבה. כשמתים יותר, אז זו טרגדיה.

  `כשחוטבים עצים ניתזים שבבים`
  בעיקרון אנחנו רודפים אחרי מחבלים, אבל פה ושם מתפלק לנו איזה ילד או שניים. הגיע הזמן שתבינו, שהמטרה מקדשת את כל האמצעים ולעזאזל עם חיי אדם (ע`ע יפי נפש).

  `בניגוד אלינו, הם פוגעים במכוון באוכלוסיה אזרחית`
  נכון, אנחנו רק יורים אל מרכזי אוכלוסייה והורגים עשרות ומאות פלסטינים (סליחה, חמושים).

  `עדיין לא ברור אם אש צה`ל גרמה לאירוע`
  ברור, כי הקסאמים גרמו עד עכשיו פגיעות מעטות בנפש וברכוש בצד הישראלי, אבל על ערבים הם כנראה אפקטיביים בהרבה.

  `היה אירוע מדהים. נגמר 12-0 לטובתנו`
  מפקד בצה`ל מול חייליו המחייכים, אחרי פשיטה ברצועת עזה, לפני מספר שבועות, אומר בפה מלא מה שאנחנו באמת חושבים על ערבים מתים.

  `די להיות יפי נפש`
  טוקבק אופייני, הנובע מהתפישה שאנחנו היהודים רחמנים בני רחמנים, לפחות בלב. כלומר – מוותרים על האופציה לזרוק על עזה פצצת אטום.

  `הם כולם מחבלים בפוטנציה`
  עוד טוקבק אופייני. על פניו, נדמה שהרג ילדים הוא טעות, אבל למעשה עדיף להרוג אותם לפני שהם גדלים ומצטרפים לארגון טרור, נוסעים לתל-אביב ומתפוצצים בדיזנגוף סנטר.

  `חשש בירושלים מהתגובות בארה`ב ואירופה`
  כיוון שאנחנו רחמנים בני רחמנים, חשוב לנו מאוד שמדינות העולם לא יגבילו אותנו וימנעו מאיתנו (חלילה) להרוג עוד ערבים.

  `צה`ל הביע צער ומינה ועדת חקירה לבדיקת נסיבות האירוע`
  את המסקנות תוכלו לקרוא בגנזך הצבאי הקרוב למקום מגוריכם, בעוד 20 שנה.

  `צריך לחשוק שיניים ולהמשיך`
  ברור, אסור שכמה ערבים מתים יעצרו אותנו בדרך למטרה האמיתית של המבצע (שהיא, כמובן, להרוג ערבים).

  `האשמים האמיתיים הם המחבלים, שיורים מתוך אוכלוסייה אזרחית`
  עדיף שלא להטיל אחריות על צה`ל או על ממשלת ישראל, אלא על פלסטינים, שלהם כידוע אין ערך לחיי אדם.

  `אולי עכשיו האזרחים ימנעו מהמחבלים לפעול`
  כמה זמן ייקח באמת לפלסטינים להבין שאנחנו לא אשמים בכלום, זה הכל החמאס?

  `זהו מחיר הקסאמים`
  מה חשבתם, תמשיכו לירות טילי קקמייקה לשטחים פתוחים ולא תקבלו אחת לפנים?

  `גם תושבי שדרות לא ישנים בלילה`
  וזה לא שלא ניסינו במהלך השנתיים האחרונות כל מבצע אפשרי, אבל אם אפשר לארגן עוד איזה מפגן כוח ולהימנע מהידברות, אז למה לא בעצם?

  `לטענת הפלסטינים`
  הם יכולים לטעון מה שהם רוצים: אזרחים הרוגים, ילדים הרוגים, רעב או עוני. לא מדובר בעובדה מוצקה, כי אם בטענותיו של אויב. מה גם, שהפלסטינים הם כידוע ערבים, וערבים, הם כידוע, שקרנים.
  מתוך WALLA

 8. נעם דותן הגיב:

  מציאות מדומה

  חלמתי חלום. ובחלומי מתקשר ראש עירית שדרות לראש עירית בית חאנון ולראש עירית בית להיא ומספר להם שברגע זה יצא מישיבה מיוחדת של מועצת העיר ובשם העיריה ותושבי העיר הוא מתכבד להזמין 2000 בני נוער מבית חנון ובית להיא להתארח בעיר שדרות. מועצת העיר כמו כל תושבי ישראל המומים משביתת המורים אשר משביתה את הלימודים ברצועה וביהודה ושומרון כבר למעלה מחודשיים. " מאחר ואנו מכירים את מוראות שביתת מערכת החינוך על בשרינו, חשבנו להציע לידכם מקום חלופי, עד שתסתיים השביתה הברוטאלית של המורים" כן הוסיף ואמר ראש העיר שדרות לחבריו מהרצועה כי אף שרת החינוך בכבודה ובעצמה תומכת במהלך ואף גייסה את משרד החינוך כולו לעזרת הנוער העזתי.
  בהתיעצות שקיימו ראשי הערים מעזה עם שר החינוך הפלשתניאי הוחלט לקבל את ההצעה בחיוב.
  למחרת היום הגיעו אוטובסים של אגד לאסוף את בני הנוער שנפרדו ממשפחתם בחשש מה, אולם כשהגיעו לעיר שדרות והתקבלו בפרחים וכיבוד ע"י המוני העיר שדרות המחייכים נעלמה דאגתם והם התפזרו בין המשפחות המאמצות שנבחרו בין אלפי מתנדבים מתושבי הסביבה.
  למחרת היום הגיעו הנערים והנערות לבתי הספר בעיר והתקבלו בברכה.
  באותה עת בבית חאנון כבר עמדו שלשה טילי קאסם מהדגם המשופר על כני השיגור מכוונים לעבר העיר שדרות. נמתחו התיילים לסוללה והספירה לאחור החלה. אלא שאז הגיחו מספר תושבים זועמים התנפלו על צוות השיגור בזעם רב וצעקו לעברם " איך אתם מעיזים לשגר טילים לשדרות בשעה שילדינו נמצאים שם?" זעם התושבים המתקהלים הבריח את המשגרים לכל רוח.
  בבית להיא דווח על צוות קאסם שהוכה נמרצות על ידי תושבי העיר הזועמים וחרדים לשלום ילדיהם.

  התעוררתי למציאות שונה, הזויה לא פחות.

  שמעתי פעם סיפור על סלאח א דין שישב ליד הים וזרק שמרים למים. באו אליו אנשים ושאלוהו " סלאח, מדוע מפזר אתה שמרים בים?" ענה להם " רוצה אני להפוך את האוקינוס ליוגורט" אמרו לו " אך הדבר בלתי אפשרי"
  אמר להם " תארו לכם שהייתי מצליח"

 9. גורגיאנה הגיב:

  לחיים שלום,

  קראתי את המאמר המצויין שלך בעיון, ואינני מבינה, לאור התבטאותו האחרונה של דובר החמאס כי "יש למחוק את ישראל מעל המפה", על איזה בסיס אתה סבור כי ניתן להגיע עימם להסדרים כלשהם?

  אפשר אולי לטעון כי הדברים אינם משקפים את שאיפתה של תנועת החמאס, והאמת היא שדעותיה בפועל מתונות מהכרזותיה הפומביות, אבל במקרה כזה צריך להתייחס אל הכרזותיו הפומביות של ליברמן כמתונות בהרבה מדעותיו האמיתיות.

 10. איריס הגיב:

  למכלוף,
  אתה כנראה קורא סימנים אחרת ממני. ישראל מתה לצאת מהגדה? אם כך, אז למה הבניה בהתנחלויות נמשכת ונמשכת? למה החומה והגדר נבנות שלא על הקו הירוק?
  ישראל פינתה את עזה? ממשלת ישראל פינתה את המתנחלים מעזה. אם מישהו היה פורץ אליך הביתה, לא נותן לך ללכת לשירותים בלי אישור, לא לצאת לעבודה ולא לראות רופא ואחרי כמעט ארבעים שנה היה יוצא לך מהבית ויושב עם כל אנשיו סביבו: היית יכול ללכת לשירותים חופשי. אבל לעבוד לא ולא לראות רופא. האם היית מרוצה מהעז שהוציאו לך? ובארבעים השנים הללו, עם חיילים בסלון ונשק במטבח, לא היית נהייה בן אדם רגוע יותר…
  ואם ישראל כל כך חפצת שלום, למה אולמרט והשרים האחרים וכן דעת הקהל בכלל לא מגיבים להצעות של אסד? להצעתה של הליגה הערבית (פינוי כל השטחים תמורת שלום עם כל מדינות ערב?)?

 11. Henry Lowi הגיב:

  Dear Noam:

  Your dream is the dream of human decency, of solidarity, of neighbours helping neighbours. It is a dream that springs from the needs and wishes of all human beings. It is the only way for people to live together.

  The Liebermans, and all the supporters of the so-called "2 state solution" say:

  "
  We don’t want them here. We are here. They are there. Normal rules of good neighbourliness, human decency, and solidarity do not apply
  "

  It is time to try something new. Thank you for sharing your dream.

  Are you a candidate for Mayor of Sderot
  ?

  Even if not, your message is valid everywhere.

  Regards,
  Henry Lowi.

 12. אלעד הגיב:

  המאמר עצוב ונכון. לצערינו שום דבר לא ישתנה כאן בשנים הקרובות , או יותר נכון בדורות הקרובים.

  בנתיים מה שנשאר זה להצביע חד"ש.

  עצוב.

 13. ספידי הגיב:

  בסך הכל מאמר נכון ולעניין. אבל בסך הכל ניאו-ליברליזם הוא כבר הרבה מאוד זמן באופנה ואירועים כמו הטבח בבית-חנון הפכו לשיגרה בלפחות שש השנים האחרונות.

 14. מכלוף לאיריס הגיב:

  הצעת הליגה הערבית הוגנת ,ונפלאה,מה לעשות שהיא הולכת בעיסקת חבילה עם אמנת החמאס.

  הבניה בשטחים,ישראל מדברת על פינוי של שבעים אלף מתנחלים.
  על שטחים כגון מעלה אדומים ,גם הפלשתינאים ויתרו(אז למה לא לבנות ? )

  במקום להשקיע בפיתוח עזה ,משקיעים באמצעי לחימה וחבלה.

  חומה ,אומנם ככה לא בונים חומה, אבל חומה טובה ,בהחלט תעשה שכנים טובים.

  עם אסד צריך לדבר,גם לזכור , שכישלון השיחות יובילו למלחמה מידית,אני רוצה להאמין שממשלת ישראל מתכוננת למלחמה,ותכנס למהלך של שיחות ברגע ,שנהיה מוכנים למלחמה.

 15. three notes הגיב:

  Unfortunately this computer is "Latin Only"

  Whereas I agree with most of what Evron writes (and wish his article was available in English / French etc) I differ on three issues:
  Evron: (1
  "כך גם הדיון הדחוף והחשוב על הצורך להידבר עם החמאס בכל צורה אפשרית, והביקורת על דוד גרוסמן ועל אופיר פינס שמדגישים את הדיאלוג רק עם האופוזיציה ברשות הפלסטינית, ובכך חוזרים לשגיאות של תנועת העבודה…"
  To come to terms with anyone, even one’s husband/wife, you need a minimal common denominator. Do we have that with HAMAS?
  2) מלחמת לבנון השנייה גרמה לרצח אזרחים וחיילים משני הצדדים כדי לקבל עוד כמה נקודות בסקרי דעת הקהל.
  I agree with you that Halutz/Olmert/Peretz & Co. may have wished to "gain points", but as the war continued they lost point.
  3) הממסד הרפובליקני הנאלח בארצות-הברית הולך ומתמוטט"… I don’t believe that this is more than wishful thinking. The difference beween the DEMs and the REPUBs are small. And as far as the syupport that Israel enjoys in both Houses of Congress, there is hardly a difference. We should not delude ourselves about the US of A. It will still take a long time before it "collapses".

 16. עדי – על דיוק בהגדרות הגיב:

  רצח היא פעולה שיש בה כוונה מראש להרוג את האחר. בבית חנון לא התבצע רצח, לא הריגה.

 17. חיים ברעם הגיב:

  עדי, זה היה טבח, רצח אמיתי, אחד ממאות ברצועה. מדוע את(ה) חש(ה) צורך להפעיל כאן מכבסת מלים?
  אנחנ הופכים בהדרגה למצורע של הקהילה הבינלאומית, ועדיין מתעסקים בצדקנות העצמית שלנו. זה די נמאס.

 18. יהודי הגיב:

  כשמתבצע פיגוע בישראל הוא רק פיגוע. לא רצח, לא טבח, לא פשע נגד האנושות. אני מתאר לעצמי את הלגיטימציה שנבנתה לרצח טלי חתואל ו4 בנותיה (והעובר) הי"ד.

 19. יעקב הגיב:

  תהייה אמיתי חיים אל תיתן לאופנות לבלבל את הזהות שלך לך לטייל עם אברום

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים