הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-24 בנובמבר, 2006 44 תגובות

ראש הממשלה אהוד אולמרט, שתדמיתו כשלומיאל מתחילה כבר להתגבש בדעת הקהל שלנו, בנה במו-ידיו את הסוס הטרויאני ששמו ארקדי גיאדמק המאיים על שלטונו, וייתכן שהוא יוצא עתה נגדו מאוחר מדי. אולמרט שבוי בסתירותיו: הוא מבקש להיות ליברל, אבל דעותיו קרובות יותר לאלו של הימין הקיצוני האמריקאי; הוא מנסה ליישם את כלכלת נתניהו, אבל נוקט גם ברטוריקה "חברתית"; הוא מונע כל סיכוי לשיחות שירגיעו את האזור, אבל בעת ובעונה אחת מכריז, שלא ניתן לפתור את האיום מעזה בדרכי שלום; הוא מפזר הבטחות, אבל מסכל אפילו את ניסיונותיו הפתטיים של עמיר פרץ לשיחות (פרץ מנהיג מחנה השלום? הוא המנצח על החיסולים והגיע הזמן שיפנים זאת); הוא נסחף במסע האנטי-איראני המטורף שיביא את המדינה לאסון אולי סופני, אבל מסרב להכיר בתוצאות מלחמת לבנון השנייה ומשאיר את הצבא בשיתוק מוחלט. הוא האחראי הישיר למצב החמור בשדרות, אבל מדחיק את העובדה שמחדלי המדינה גורמים לבהלה ביישוב ולא רק שם. האיש מפחד גם משלום וגם ממלחמה, גם מהידברות וגם מעימות, גם מידידיו וגם משונאיו.

ראש הממשלה מופיע בשער בת-רבים כדמוקרט גדול, אבל בני עירנו ירושלים יודעים שהוא סותם פיות סדרתי עם נטייה לשיטות הפחדה כלפי מבקריו בתקשורת, ובעבר לא בחל גם בחרם מודעות נגד כלי תקשורת (בעיקר נגד "כל העיר") שיצאו, ובצדק, נגד מחדליו והתנהלותו. האיש, שתמיד שנא את יפי הנפש והסית נגד מחנה השלום, תלוי עתה ברצונם הטוב של דוברי הציבור השפוי. כולנו, מוורדרדי מפלגת העבודה ומרצ ועד השמאל הרדיקלי מודעים לעובדה שעם התמוטטותו הבלתי נמנעת של אולמרט ובני בריתו יעלה לשלטון ימין קיצוני יותר שיקומם את כל העולם נגד ישראל. אבל אין שום טעם להושיט סיוע כלשהו למרכז הלאומני. המבנה המושחת של קדימה יקרוס, העבודה איננה גורם רציני במשחק הפוליטי במדינה, והחברה הישראלית איננה מוכנה לעימותים שכל מפלגות הקונסנזוס הלאומני, מהליכוד ועד מתוני העבודה, מכינים לנו לזמן הקרוב.


אם אולמרט מצהיר שלא ניתן לפתור את הסכסוך באמצעים צבאיים, אז החרמת החמאס היא מעשה של שטות מדינית מוחלטת. מי שרוצה למנוע את הבריחה ההמונית משדרות בניצוחו הביזארי של גיאדמק, חייב לספק ביטחון לתושבים במקום להציף אותם ברטוריקה דביקה משנות ה-50. זה בהחלט אפשרי. חוסני מובראכ יכול בקלות לתווך בין ישראל לבין מפלגת השלטון ברשות הפלסטינית, ואם ישראל תפסיק את המצור הרצחני על עזה גם אש הקאסמים תיפסק. גם אלה שאינם מאמינים בשלום אמת, או אפילו בהידברות עם החמאס על נושאים בסיסיים ועמוקים כדי להגיע לפתרון בר-קיימא, יודעים שניתן להגיע להסכמים זמניים שיביאו לרגיעה. שיקום החברה קודם אפילו לשיקום הצבא, וממילא שני הנושאים האלה הם בעצם אחד. אין לישראל ביטחון קיומי כלשהו, אם מיליארדר עלום ומוזר צריך לספק פתרונות פופוליסטיים לבעיותיה החברתיות-ביטחוניות. גם מי שבז לגיאדמק וחושש ממנו אינו יכול להתעלם מהעובדה שהוא פלש לתוך ואקום, ושעד תחילת השבוע הוא כלכל את צעדיו בתבונה.


פרשת גאידמק והפועל ירושלים כדורסל הוכיחה שהאגודה עברה מסוציאל-דמוקרטיה לליברליזם (רכושני) ומליברליזם למשטר פיאודלי. זהו בעצם משל על מצבה של החברה הישראלית כולה. אני לא טוען ברגע זה שגיאדמק הוא פושע, אבל ברור שהוא בחזקת חשוד, והמודעות הגדולות שהוא פירסם נגד הפרקליטות ונגד היועץ המשפטי מעידות על כך שנדבנותו היא גם אמצעי לחלץ את עצמו מההאשמות חמורות שהטיחו בו נציגי שלטון החוק במדינה. אבל במצב הפיאודלי השורר כאן כעת האציל דואג לאריסים, והמדינה המודרנית מפסיקה לתפקד. כמה ממפעליו של הטייקון הביאו תועלת לבני אדם פשוטים בפריפריה, שהמדינה פשוט הפקירה אותם. שום סוציאליסט לא יוכל להתעלם מזה, וגם לא מהכישלון המתמשך של החברה הישראלית להעביר משאבים מהמרכז לאזורים הרחוקים יותר, ולדאוג לרווחתם ולביטחונם של אנשי המגזר הערבי ועיירות הפיתוח. גיאדמק מסוכן ובלתי צפוי, אבל התגובה הממשלתית כלפיו היא היסטרית. לא צווחות פטריוטיות ולא סגנון צ’רצ’ליאני יצילו את עורו של אולמרט. בנייה מחדש של מדינת הרווחה וחתירה לשלום תוך נכונות מלאה לשלם את מחירו הם התשובה היחידה.


גיאדמק עצמו הוא יחצ"ן-על, מתחרה רציני של אביגדור ליברמן על יישום סדר היום הפופוליסטי, אבל לעתים נדמה לי שהוא שיכור מגלי האהדה כלפיו, לא מבין עד כמה הם שטחיים ובני חלוף, ובעיקר מסרב להפנים את האמת הגדולה שהכסף איננו חזות הכל. השחצנות וההתנשאות שלו הן אמיתיות, ואילו הענווה ואהבת הבריות הן מלאכותיות. מהפוזה מגלגלת העיניים הזאת נובעות גם אמרות הכנף שלו שיש להן קהל לטווח קצר, אבל יובילו כנראה לנפילתו בטווח הארוך. הוא דורש מאנשים להעריך אותו בגלל "הכסף שלו". התביעה הגלויה והבוטה הזאת מנוגדת לחלוטין למנטאליות הישראלית המסורתית. הוא חושב שציבורים שלמים ינמיכו דגלים לפי גחמותיו ושפינוי היסטרי של תושבים אומללים יקנה לו אשראי בלתי מוגבל. הוא גם מגזים בהערכת הכוח הפוליטי שנובע מהבעלות על קבוצת כדורגל, פופולארית ככל שתהיה. זה אולי נכון שרובי ריבלין ובמידת מה גם רוני בראון קנו לעצמם שם בזכות בית"ר, אבל זה לא חסך מהם את מלחמת הקיום הפוליטית לאורך שנות דור, חרף העובדה ששניהם ישראלים שורשיים שזכו לחינוך רביזיוניסטי עשיר ועתיר תרבות.


שבוע אחרי שדרש לא רק כבוד אלא גם הכנעה בגלל כספו, בדיוק כמו הברונים ששלטו במחוזות הפיאודליים שלהם בימי הביניים, התברר שהשתן באמת עלה לראשו של האיש המשונה הזה. ההסתערות שלו על הדרג הנבחר הבליטה אלמנטים אנטי דמוקרטיים מובהקים. גאידמק לא דרש מהשרים מדיניות חלופית בנושאים מדיניים, ביטחוניים וכלכליים, אלא הסתפק בהוקעתם האישית ובניסיון בוטה לעלוב בהם. כך שלח את שר הביטחון פרץ להיות נהג מונית, לשרים אחרים המליץ להיות מלצרים והוקיע את כולם כ"פרימיטיבים". אין לי אלא לקוות שהשתוללותו של גיאדמק, שחשפה לעיני כל את פרצופו האמיתי, תסכל את השאיפות שלו לצבירת כוח פוליטי אדיר שתשפיע על גורלה של החברה הישראלית כולה.


לא עולה על דעתי להתייצב לימינו של פרץ או של השרים האחרים, ואני רואה בו ובעמיתיו אחראים לזוועות לבנון ועזה, ושותפים מלאים לבגידה בשכבות החלשות. אבל גיאדמק מבקש לקעקע את הממשלה הנבחרת כדי לצבור כוח באמצעות הכסף ולא על מנת להציע דרכים לשיפור המצב. הוא מנסה לשלב פופוליזם ושמרנות, למזוג בתמהיל המחליא הזה גם לאומנות קיצונית, לעזור כאילו ל"אדם הקטן" למרות שהוא חש כלפיו בוז וסלידה. מי שרואה לנגד עיניו את העבודה הקשה ואת התגמול העלוב שמקבלים המלצריות והמלצרים מתגעגע לאיגוד המקצועי של ההסתדרות שהגן עליהם בעבר הלא רחוק; מי שצמח בתרבות הישראלית, קרא ממיטב ספרות העולם בתרגומים נהדרים של לאה גולדברג ושל אברהם שלונסקי (שגם הם באו מרוסיה) יידע גם לדחות בבוז את ההטחות של הטייקון על "האליטה הפרימיטיבית" של ישראל. דווקא גיאדמק עצמו חשוד בעיני בפרימיטיביות פשטנית, ובעיקר בהכללות גסות נגד ישראלים שעובדים קשה מאוד למחייתם.


אני נוסע במוניות כמעט בכל יום, וסבור שגיאדמק פגע בנהגים, שמהווים ציבור גדול של אנשים עובדים שמגדלים משפחות, שולחים את ילדיהם ללימודים גבוהים ושבריאותם לעתים נפגעת מהמגע הקשה והמעצבן עם לקוחות לא קלים. רבים מנהגי המוניות, אבל בהחלט לא כולם, מחזיקים בהשקפת עולם ימנית ורובם ראו בעין יפה את מבצעי הצדקה המתוקשרים-היטב של גיאדמק. לכן הניסיון לפגוע בפרץ דרכם (ואין ישראלי שלא ראה את הקונוטציה העדתית בדברי הבלע של הטייקון) היה לא רק פשע, אלא גם טעות קשה שגיאדמק ישלם עבורה ביוקר רב. כיוון שאני מכיר עשרות ואולי מאות נהגים בעירנו ובמקומות אחרים, למדתי להוקיר ולחבב רבים מהם. יש בהם גם מעצבנים וגסי רוח, כמובן, אבל רובם אנושיים מאוד, נוגעים ללב בזיקתם למשפחה ולחברה, לא אבק אדם כפי שהטייקון ביקש להציג אותם באמצעות העלבון, כביכול, ששיגר לעברו של פרץ. לכן אני קורא לכל אדם הגון להזדהות השבוע עם נהגי המוניות. גיאדמק יחלוף כמו קצף על פני המים גם משום שבמלחמה על נשמתם של הישראלים (ונהגי המוניות נחשבים לברומטר של מצב הרוח הלאומי) הוא הבקיע שער עצמי גורלי מאוד.


בשני לדצמבר 1954 הובס הסנטור הימני ג’וזף מקארתי בהצבעה בסנאט של ארצות-הברית, אחרי שהטיל אימה על סביבותיו, רדף "אדומים" אמיתיים ומדומים והרס חיי אנשים רבים. מקארתי איבד את עולמו כיוון שהגזים, טפל האשמות שווא ובעיקר ניסה להתגרות בצבא האמריקאי וקומם נגדו את כל הפקידות הבכירה בממשל הרפובליקאי, שעד תחילת 1954 התרפסה בפניו. גאידמק שונה ממקארתי בפרטים רבים, אבל דומה לו בהעדר חוש מידה וחוש מציאות, ובחוסר הכישרון להבחין בין אהדה חולפת לבין אינטרסים קבועים. יש להיאבק נגדו כאילו אולמרט אינו קיים, ולהילחם באולמרט כאילו גאידמק אינו קיים. המדינה בוערת, והעיירה מחכה לנו בפינה.

תגובות
נושאים: מאמרים

44 תגובות

 1. אותנטי כזה כאילו הגיב:

  בעניין נהגי המוניות-

  כולם יודעים, גם אם לא אומרים זאת בקול, שבדיון הנוכחי (ולמעשה כמעט כל הדיונים בנוגע לנהגי המוניות) כשאומרים "נהגי המוניות" מתכוונים לציבור המזרחי או לנהגי המוניות המזרחיים.
  לא, העבודה שרוב המזרחיים מהמעמד הנמוך\נמוך-בינוני\נהגי המוניות מתנהגים ומדברים בצורה כה "גסה", "מלוכלכת", "בוטה" ו"גזענית" לא נעוצה בעיקר בכך שהשכר והתנאים גרועים אלא בגלל אפלייה מתמשכת מצד הממסד הציוני הכביכול שמאלני והאכזבה והרצון לאלטרנטיבה ודרכים לקבלה בחברה של אותו ציבור עוד מהימים שהם והוריהם עלו למדינה הציונית-גזענית הזאת ועד לימינו אנו.

 2. פטריוט הגיב:

  נסראללה דווקא כן הופיע במצעד הניצחון של החיזבאללה. חיזבאללה ממשיך להתקיים אחרי בשיר ג’ומאיל והפלנגות שלו, שרד אחרי הצד"ל וימשיך להתקיים עד לנפילת המשטר הכיבוש הישראלי ועד לנפילת האימפריאליזם האמריקני. גם שר ההגנה הרוסי סרגיי איוונוב אמר בבירור, בזמן המלחמה שישראל לא תצליח לרסן את החיזבאללה וכך אכן קרה. גם חמאס ואש"פ ממשיכות להתקיים לאחר נפילת גוש קטיף וימשיכו להתקיים עד לנפילת הכיבוש הישראלי והאימפריאליזם האמריקני.

 3. חיים ברעם הגיב:

  זהו סילוף שכמוהו כשקר מוחלט.

 4. חיימקה הגיב:

  "מצב חמור בשדרות"…

  הלו??? מה קרא שפתאום המצב חמור?

  האם זה אותו חיים ברעם שהתראיין בגרדיאן ואמר קסאם שמסאם, זה רק מיטרד זניח ולא מזיז לי?

 5. עופר הגיב:

  מה קרה, מגיב חביב ("חיימקה")?

  הם שיפרו את הקסאם. והוא עוד ישתפר, מן הסתם, בדרך האטית של המיליטנטים הפלסטינים (הלא בהכרח נחמדים) לבניית יכולת הרתעה/תגובה(צנועה) מול הכיבוש.

 6. נוסע במוניות הגיב:

  במסגרת העימות עם גאידמק, בהחלט מובן מדוע חיים ברעם מופיע כפרקליטם של נהגי המוניות. האמת היא כי בשמאל שברעם נימנה עימו הסלידה מנהגי המוניות לא פחותה מזו של גאידמק, גם אם הנימוקים מנוסחים בהתאם לקודקס השמאלי. יש לכך סיבות טובות. כמות הזוהמה הימנית, בעיקר גזענות, שנאת ערבים כמו גם "שמאלנים בוגדים", שמצוייה אצל הענף הזה בחברה הישראלית, דייה לפרנס גדודים של ימין קיצוני פשיסטי וניאו פשיסטי בארץ, ונותרת רזרבה לסיוע לחו"ל.
  מפגינות "נשים בשחור" יכולות לספר סיפורים מסמרי שער על הטקסטים של נהגי הטקסי ש"תזדיינו עם ערפאת" הוא אחד המתונים שבהם.
  הפולקלור סביב נהגי מוניות לא יכול לכסות על העובדה שמדובר בחבורה די מגעילה ופרימיטיבית.

 7. ג.שמריהו הגיב:

  "לכל אדם היכולת לחשוב,לצערי מעטים טורחים
  לעשות זאת"
  לשמחתי חיים ברעם נמנה עם אלה שטורחים לחשוב.
  קראתי בעיון רב את כל הכתבה אודות מר ג.ארקדי
  ןבאתי לחזק את כותב הכתבה.
  "כבדהו וחשדהו" זהו הפתגם שאומר,אך אני הוסיף
  ואומר שגם לא כבדהו,היות ועם סוחרי נשק,שהם
  לא פחות גרועים מבעלי-הון נצלנים,יש להם
  מטרות בעיקר: צבירת הון,והשפעת כח על אנשי-
  פוליטיקה שבשלטון.
  אבל מר ג.ארקדי מתוכם יותר מטרותיו להכנס
  כמה שיותר לשדה-הפוליטיקה הישראלי.
  ןאיך הוא יעשה זאת? בגישה של 2 דרכים:
  א – המנטליות הישראלית,לדוגמא:תקדים פלאטו
  שרון.
  אפשר בקלות "לקנות את הישראלי".
  ב – להשקיע בקבוצות ספורט.(נדמה לי שזה
  רעיון של מר אולמרט,למר ג.ארקדי.
  אבל מר ג.ארקדי מיישם אותו מעשית
  מתחילת דרכו.(ויש לציין בהצלחה)
  וכל זאת לרכוש את ליבו של הישראלי.

 8. חיים ברעם הגיב:

  למר נוסע במוניות,
  אני לא "נמנה" על שום שמאל שמתעב באורח קולקטיבי אנשים העובדים קשה למחייתם. דודי, משה אלקיים, היה נהג מונית במשך שנים רבות אחרי שחזר מהצבא הבריטי במלחמת העולם השנייה. הוא נחשב לדמות מופת במשפחה שלנו, וכל ההכללות לא יעזרו לך.
  אני באמת מכיר עשרות, אולי מאות, נהגים וכמו כל קבוצה בציבור יש בהם אנשים מסוגים שונים.
  כמעט כל התגובות הימניות באתר-וזה כולל גם את אנשי המרכז הלאומני-נוטות להתווכח עם איזו מהות ערטילאית שבה הם רואים את השמאל. נדמה לי שאם תקרא שוב את המאמר תראה שיש שם גישה מאוזנת לנהגים, והכרה בימניות המצערת של רובם מבחינה פוליטית. אבל לדעתי אתה מגיב בלי לקרוא.

 9. קריס קרוס הגיב:

  צודק חיים ברעם בביקורתו על גיידמאק. כמי שמחזיק בהשקפות סוציאליסטיות רדיקליות אין ברעם יכול לקבל את מעשיו של הטייקון הרוסי הנובעים ממניעים רחוקים מאד מהשקפת עולם שיוויונית והומאנית.

  לדעתי העליהום המפואר שערכה התיקשורת (שהיא לכל הדעות משרתת את הממסד ומשקפת את דעותיו) נובע מסיבות שברעם כנראה התעלם מהן או שנמנע מלהזכירן: הפחד של האליטות מאובדן שליטתן בציבור ופיחות ניכר במעמדן כתוצאה מכך שאותו ציבור ינהר בהמוניו לגיידמאקים למיניהם וינטוש אותם לאנחות.
  עניין פשוט של מאבק על שליטה – זה שמאיים על הדומיננטיות שלך הוא אויבך המסוכן ביותר.

  גם ליברמן ונתניהו מודאגים מאד מחיזוק מעמדו של האיש הזה שכן הוא מאיים ישרות גם עליהם -הן בפופוליזם שלו, והן בעובדה שהוא פופולרי מאד בקרב הרוסים שהם מאגר קולות שמהם שואבים השניים חלק נכבד מכוחם הפוליטי והאלקטוראלי.

  האמת – לאור ביצועיה העלובים של הממשלה הזו בעת האחרונה קשה להחליט מי מתאים יותר לכהן כראש הממשלה -טייקון שעשה את הונו בעיסקות מפוקפקות של סחר בנשק, או כזה שעשה את הונו בעיסקות מפוקפקות בנדל"ן ירושלמי.

  איך שאבא שלי עליו השלום היה אומר – זה נבלה וזה טרפה (באידיש זה נשמע יותר טוב)

 10. חיימקה, תיקון הגיב:

  קראתי שוב את הראיון איתך, ומסתבר שאמרת את זה על הקטיושות שנורו על ישראל, ולא על הקסאמים שנורו על ישראל.

  חיים, אם שכחת שאמרת את זה, אשמח להפנות אותך למקור. ייתכן כמובן שזה חיים ברעם אחר מהשמאל הירושלמי. נא הבהרתך.

 11. ניצן אביב הגיב:

  תגובה ל"חיימקה":

  קל אך מקומם לשלוף ולצטט קטע קצר ממשפט שנכתב בפיסקה הראשונה במאמרו של ח. ברעם בלא להשלים את המשפט כולו ועי"כ להפוך, בזדוניות, את משמעותו וראוי לצטט את המשפט במלואו:
  "הוא [אולמרט] האחראי הישיר למצב החמור בשדרות, אבל מדחיק את העובדה שמחדלי המדינה גורמים לבהלה ביישוב ולא רק שם"
  ובהמשך המשפט הבא:
  "האיש מפחד גם משלום וגם ממלחמה, גם מהידברות וגם מעימות, גם מידידיו וגם משונאיו" – כל מילה בסלע!
  וכבר הגיב על כך חיים ברעם עצמו ש"זהו סילוף שכמותו כשקר מוחלט"

  ולענין: ראה מסקנתה של הנציבה העליונה לענייני זכויות אדם של האו"ם שפורסמה היום, לאחר בקורה בבית חנון ובשדרות:

  "חייבים הפסקת אש וגם תהליך מדיני!"

  "הנוף אולי השתנה במהלך נסיעתה הקצרה מבית חנון לשדרות – אך הייאוש די דומה משני צדי הגדר" [ציטוט מכתבה של ברק רביד ב-y-net מהערב.

 12. חיים ברעם הגיב:

  חיימקה, זה לא היה תיקון אלא השמצה. בדברים שאמרתי לכתב איאן בלאק היה ניסיון להבחין בין הפצצות אסטרטגיות להפגזות טקטיות מבחינת האפקט וההרג. זה הכל. סילפת את הדברים ואחר כך הוספת שקר מכוון שכאילו אמרתי "שזה לא מזיז לי". אפילו בדברים שנכתבו שם מכלי שני ולא היו מדויקים, לא נאמר דבר כזה. כל אזרח שמת לשווא "מזיז" לי מאוד ויש לי יותר אמפטיה לאנשי שדרות וקריית שמונה מאשר ללאומנים המדברים בשמם וחושפים אותם לסכנות מיותרות. הרעיון הזה השתקף במאמר של היום בהרחבה גדולה.

 13. חיימקה הגיב:

  אני התייחסתי לריאיון שנתן חיים ברעם בעיתון גארדיאן האנגלי, ובו ביטל את הקטיושות כמעין מיטרד זניח, לא דבר שצריך לעשות ממנו עניין כזה… ואם קטיושות זה רק מיטרד זניח, על אחת כמה קסאם. לא סילפתי שום דבר, וחיים ברעם יודע היטב על איזה ריאיון אני מדבר, גם אם היה רוצה לשכוח ולהשכיח אותו.

 14. הערה בענין שולי הגיב:

  פרץ מסרב להכיר בתוצאות המלחמה בלבנון? ישכילינו מר ברעם מה התוצאות הנוראות לישראל? בינתים החיזבאאלה בנסיגה בלבנון בדיוק כמו שהטפשים בישראל צפו שיקרה. אז זה עוד לא ענין גמור אבל יותר דומה לדעות של אולמרט ופרץ מאשר לתחזיות השמאל.

 15. נוסע במונית הגיב:

  ברעם זוקף לזכותם של נהגי המוניות את "אנושיותם" ו"זיקתם לערכי המשפחה". האם אנו מגלים כאן חסיד חדש של הנשיא בוש, הימין האמריקאי והישראלי שמעלים על נס את ערכי המשפחה?
  ברעם יוצא נגד הכללות, אבל גם הוא יודע כי יש מאפיינים של קולקטיבים, גם אם אינם נכונים לכל פרט. לכן אנו מדברים על הקהל הגזעני של בית"ר ירושלים, גם אם ניתן למצוא אוהד של בית"ר ששייך לשמאל. אנחנו מדברים על צבא הכיבוש גם אם יש שם חיילים שמתנגדים לכיבוש. וכך לגבי נהגי המוניות. כל אחד מכיר איזה נהג מונית שלא מתאים למאפיין הקולקטיבי, מה שאינו מערער את תקפות המאפיין, והוא, מה לעשות, גזעני מתלהם, ולכן מעורר בצדק בחילה אצל אנשי שמאל. כאמור, בכל כלל יש יוצאים מן הכלל, כך קורה שיש נהגי מוניות שמאליים, כמו שיש אנשי שמאל המקדשים את ערכי המשפחה. עולם מגוון ומענין.

 16. serve the people הגיב:

  I want to thank you for this article. I have been reading you for years and always enjoy and admire your analysis of the Israeli society. I just don’t understand why do you always talk about the “Israeli working class”. Most of the Israeli people are benefiting from imperialism through the billions of dollars from America or form chip labor from the occupied territories. They have always supported their government invading and killing the Palestinian or the Arabs and even today the debate in your society in regard to the latest invasion of Lebanon is never about the thousand of civilians who died, but about how many Israeli soldiers died. Indeed, most of the Israeli “working class” is as Lenin termed “labor aristocracy”, they benefit directly from imperialism and from the need of Israel as army base of America in the Middle East to create a Jewish fascist state. These workers are defiantly not the proletarian, they definitely have a lot to lose, and the union that you uphold will never lead towards a revolutionary pass.

  McCarthy, as you wrote cross the line when he started to target the army. He was the ruling class darling until that point who needed him to keep pushing the cold war.

  Unity in struggle,

 17. בדש"פ הגיב:

  אחת הסיבות לטרוף בדרכים העירוניות בעיקר הוא התנהגותם הבוטה והנלוזה של נהגי המוניות הם יותר מכל אחראים לתזזיתיות לחוסר ההתחשבות ולאנדרלמוסיה ברחובותינו,מי לא סבל מנחת צופרם מאחוריו.
  ושלא יספרו לנו שזה נכון אבל זה בגלל שהם לא מרויחים מספיק ולכן הם עצבניים במשמרת…

 18. פרידה, nuisance value הגיב:

  אכן, גם אני זוכרת את הביטוי האומלל של חיים ברעם על הקטיושות = Nuisance value

  חיים ברעם: מותר להגיד שטעית, ולא להמשיך להצדיק התבטאות איומה שכזו. תחשוב איך אתה גורם לשמאל להיראות בכל המקומות שמקבלים רקטות מסוגים שונים…

 19. לפטריוט הגיב:

  בענין לבנון כנראה שאחד משנינו לא קורא עיתונים לא שומע רדיו ולא רואה טלויזיה. אז מה אם לחיזבאללה יש שוב אותו מספר טילים. תראה איך נסארראללה לא יוצא מהחור מאז המלחמה וזה לא בגלל ישראל אלא כי הוא מבין שהלבנונים יעשו לו סוף. תראה איך החיזבאללה יושב בשקט שלא לומר נאבק על חייו הפוליטים וזה כן בגלל המלחמה. ובענין ישראל, אתה כנראה מאד צעיר. לפני מלחמת ששת הימים המצב הפנימי היה הרבה יותר גרוע. תשאל את חיים. יש הרבה מה לתקן ומה לשפר בארץ הזו אבל בענין המלחמה לאט לאט מתברר שהניהול שלה היה אולי רע מאד (ואולי פשוט יותר חשוף ממלחמות אחרות) אבל המטרה של ריסון החיזבאללה כנראה תושג.

 20. serve the people הגיב:

  You are right; we should have empathy for ordinary people. I also feel that we should analyze who is the proletarian- the masses, the classes who unite with the proletarian- the people, and the classes who would never unite with the proletarian- the enemy. I really don’t see how ordinary Israeli will unite with a radical change in Israel; they are too dependent on imperialism. That might happened with a radical change in the economy, if the American empire collapsed (which might happen with the latest development). But currently that is impossible. And I think that revolutionary minded Israelis should emphasis that.
  I would definitely disagree (respectfully) with your comment about “egalitarian society”. The masses have nothing without the people struggle, a party, and most importantly the dictatorship of the proletarian. This is not because communists like to control and kill people, but because this is the only way to brake down division, classes, and oppression in society. For example, in Israel how would you introduce integration in school? Or force the fascist-settlers to give up the land that they have forcefully taken form Palestinian? Start building the Palestinian economy? Fight religious fundamentalist? How would you do all of that in a country where people would not be cut dead seating by a Palestinian, let alone working with and for?
  One of the errors in my opinion of the Nepalese Maoists is that they are trying to build what seems to be an egalitarian sociality. This will only lead to sat backs, and failures the people have nothing without the people army, and the dictatorship of the proletarian.

  No need to respond in English, thanks for your reply.

  Unity in struggle,

 21. פטריוט ל"הערה בעניין שולי" הגיב:

  החיזבאללה דווקא התחזק בעקבות המלחמה. הארגון הצליח לירות טילים עד חיפה עד ליום האחרון של המלחמה ועכשיו הוא השיג את מספר הטילים שהיו לו לפני המלחמה ואם משטר הכיבוש הישראלי יתקוף שוב אז חיזבאללה יגיב בגדול ועם עוד "נצחונות" כאלה של ישראל, אזרחי ישראל יפסיקו להאמין לפוליטיקאים ולגנרלים שלהם (גם היום 37% מן האוכלוסיה לא משתתפת בבחירות ובבחירות הבאות מספר הלא משתתפים יגדל). כך המדינה נחלשת ומי שיתחזק הם אנשים כמו גאידמאק, נטורי כרתא וחסידי סטמאר. כאשר שרון פינה את ההתנחלויות ברצועת עזה, ישראל האומן איש ימין, חסיד ארץ ישראל שלמה, אמר "אולי הסטמארים צדקו?"

 22. איריס הגיב:

  לחיים ברעם,
  תודה על המאמר החשוב. חשוב גם להזכיר ולשאול עוד דבר: אתמול והיום מתפרסמות באמצעי התקשורת בחו"ל ידיעות על כך שישראל דחתה הצעה להפסקת אש. החמאס והג’יהאד הודיעו שהם מוכנים להפסיק את הירי על שדרות בתמורה לכך שישראל תפסיק את הפעולות בעזה ובגדה. לדברי הדוברת הצבאית ישראל דוחה את ההצעה הזו.
  אם כך: האם לא ראוי לימניים שקופצים כאן לתקוף את ממשלתם במקום את מי שתומך בכך? (טוב, אני מניחה כמובן שברעם, וכל בר דעת ולב אחר היה מסכים לכל נסיון השכנת שלום שכזה…)

 23. חיים ברעם הגיב:

  How can you "serve the people" if you detest them collectively and individually?
  I don’t dismiss your analysis off-handedly, but without empathy to ordinary people the socialist ideology is meaningless.
  Despite the slander campaign of certain Israeli fascists against us, we strive to stop the wars and to solve the conflicts in order to create here an egalitarian society.

 24. עמירם לפטריוט הגיב:

  אני דווקא זוכר את נסראללה אומר שאם היה יודע מה תהיה תגובת ישראל אזי לא היה מבצע את חטיפת החיילים. בעברית קוראים לזה "כח הרתעה".

  זאת ועוד: החיזבאללה אולי שיקם את כוחו
  אך צה"ל התחזק ממש.
  צה"ל קפא על שמריו במשך שנים בכל מה שקשור ללחימה בלבנון וכל הליקויים בתגלו במהלך הלחימה. כל אותם כשלים שהתגלו -יתוקנו.

  לכן אם תפרוץ לחימה דומה בעתיד, או כמו שאתה תיארת "אם משטר הכיבוש הישראלי יתקוף שוב" אזי החיזבאללה ימצא יריב משופר ולמוד נסיון.

 25. פפטריוט לעמירם הגיב:

  משטר הכיבוש כבר נכשל בלבנון בשנת 1982, ולאחר מכן הלך מכשלון לכשלון, בעקבות האינטיפאדה הראשונה הוא נאלץ להכיר בקיומו של העם הפלסטיני ובזכותו למדינה (לפחות מבחינה רשמית, בניגוד לדברי גולדה שאין עם כזה), בעקבות האינתיפאדה השנייה, משטר הכיבוש נאלץ לפנות את ההתנחלויות מעזה. לא יעזור כלום למשטר הכיבוש, כי אי אפשר ננצח את הפרטיזנים, ולכן אין פטרון צבאי להתחמשות של חיזבאללה. כבר היום רוב הישראלים שונאים את ראש הממשלה, שר הבטחון והרמתכ"ל וכל נושאי התפקידים האלה יכשלו, לשמחתם של נטורי קרתא וחסידי סטמאר, אחוז הבוחרים בישראל הולך ומצטםצם כפי שמבקשים נטורי קרתא לעשות. הפטרון לסכסוך הוא רק אחד: פינוי כל ההתנחלויות מיו"ש בהסכם עם הפלסטינים ופינוי רמת הגולן תוך הסכם עם סוריה. כל ניסיונות הצבאיים של צה"ל ייכשלו (ערבים נלחמים מלחמות פרטיזניות).אם הציונים לא יגיעו להסכם עם הפלסטינים, המדינה המנוונת הזאת לא תשרוד והעדה החרדית (נטורי קרתא וחסידי סטמאר) יובילו את העם היהודי במידה והשמאל הרדיקלי לא יגביר את מאבקו לשלום!…….

 26. כפיר – לחיים הגיב:

  חיים שלום,

  אני מודה לך על כך שבפסקה הראשונה במאמרך היטבת לנסח בצורה כל-כך בהירה רבות מהסתירות הקיימות בהתנהלותו של האיש שנמצא כרגע בראשות ממשלתינו. כבר שבועות שאני שובר את הראש להוציא מן הפנים אל השפה המודעת את אותן אמירות בדיוק. תודה.

 27. עמירם לפטריוט הגיב:

  בכותרת התגובה שלך הצהרתה שזו תגובה לדבריי, אבל בפועל לא התייחסת כלל למה שכתבתי.

  מה הקשר של נטורי קרתא וחסידי סטמאר לעניין?
  החסרים אויבים אנחנו?

  ומה זאת אומרת "אין פטרון צבאי להתחמשות של חיזבאללה"? מה עם איראן וסוריה שמאמנים ומחמשים את החיזבאללה? גמה גם שחיזבאללה זאת בכלל תנועה איראנית במקור…

 28. פטריוט לעמירם הגיב:

  המשטר האיסלמי באירן הוקם בתגובה לרצח של ראש הממשלה האירני מוצאדק על ידי ארה"ב, כיוון שרצה לא להיות תלוי בה. העם האירני הפיל את המשטר הפרו אמריקני והקים שלטון עצמאי מארה"ב. חיזבאללה הוקם בתגובה לכיבוש הישראלי בלבנון והוא שיחרר את העם הלבנוני מהכיבוש הישראלי ומהמשת"פים שלו כמו פלנגות וצד"ל. האירן החומייניסטי לא תקף אף מדינה והוא מתכוננן למלחמה פרטיזנית במידה ויותקף על ידי האימפריאליזם האמריקני. האירן שונא את משטר הכיבוש, את הציונים שמשרתים את האינטרסים של ארה"ב באזור, אך מתייחס טוב ליהודים שחיים באירן. נטורי קרתא, יהודים שוחרי שלום נפגשים עם הנשיא האירני אחמדיניג’אד, וכשהוא ביקר באו"מ הם קיבלו אותו יפה, נתנו לא זר פרחים ובו כתבו פטק: תודה לך על תרומתך לקהילה היהודית האירנית. זה אומר שאפשר להגיע להסכם שלום עם אירן לאחר שישראל תגיע להסכם עם הפלסטינים וסוריה תוך פינוי התנחלויות, כיוון שאירן לא תרצה להיות מבודדת. אסד ביקש מאולמרט להגיע להסכם שלום תמורת היציאה מרמת הגולן ואולמרט סירב, כפי שגולדה מאיר עשתה בשנת 1970, וגרמה למלחמת יום הכיפורים.

  נטורי קרתא וחסידי סטמאר מזכירים לי את החשמונאים. הם רואים בציונות את ההלניזם ויותר גרוע ממנו, כלומר תרבות מערבית הזרה ליהודים. לדוגמא: כאשר הקהילה ההומו-לסבית ניסתה לערוך מצעד גאווה בירושלים, הסטמארים פתחו במאומות והכריזו שתהיה מלחמה אך המצעד לא יעבור. כלומר הם נלחמים בתרבות מערבית, שדומה מאוד להלניזם בעת העתיקה שמנסה להשתלט על העולם. כך הם דומים למכבים שנלחמו בהלניזם. הם מהווים אחת האלטרנטיבות לציונות. הם רוצים להחזיר את היחסים שהיו בין יהודים למוסלמים לפני שהציונות נולדה, להפריד בין דת ולאום מהמדינה, לבטל גבולות ושכל אדם ילך יגור איפה שהוא רוצה לחיות!

 29. אלכס קון / לנוסע במונית הגיב:

  מי קבע שערכי משפחה הם התנגדות לחופש מיני, להפלות ולהומוסקסואליות? הניכוס של המושג "ערכי משפחה" בידי הניאו-שמרנות האמריקאית ודומיה הוא ציני לגמרי. הם לא בעד משפחות, הם שונאים משפחות. המטרה שלהם היא שאנשים יהפכו להיות צרכנים ועבדים, לא בעלי משפחות מאושרות.

  אם אם חד-הורית צריכה לעבוד כל היום כדי להאכיל את בנה שמסתובב ברחובות זה בסדר מבחינתם. הרי אלה הם כללי השוק, חוקי הטבע. אמנם ערכי המשפחה מספיק חשובים להם כדי לכפות על נשים להרות וללדת אבל לא מספיק כדי להגן על הילדים מפני הג’ונגל הקפיטליסטי לאחר שהם נולדים.

  אם הורים קונים לילדתם פלייסטיישן הם הורים טובים יותר מאשר הורים שהיו פשוט מדברים ומשחקים איתה בעצמם. כי החברה נמדדת בכמות הכספים שעוברים בה מיד ליד, מעלים את התל"ג ומסמנים צמיחה, ולא בטיב הקשר בין הורים לילדיהם, בחינוך שהילדים מקבלים או בשלמות הנפשית שלהם.

  "ערכי המשפחה" לא נועדו להגן על משפחות. הם נועדו להגן על הסדר החברתי הפטריארכלי. הדפוס המשפחתי שהם מנסים להגן עליו, בו הקשר הלגטימי היחיד הוא בין נשים לגברים כאשר הנשים כפופות לגברים, הוא לא דפוס שנועד ליצור משפחות טובות, מאושרות או מספקות. הוא נועד ליצור שליטה.

 30. נדיה לפטריוט הגיב:

  לא הבנתי מהתגובה שלך אם אתה פטריוט איראני או מה. אני פטריוטית לקומוניזם הרוסי הלבן ולא מתביישת להגיד את זה בפה מלא, ולא מפחדת מפוטין.

 31. חיים ברעם הגיב:

  בשום מקום בטור לא כתבתי על ערכי משפחה ואין צורך לומר שלא אימצתי את ערכיו של בוש. מדובר שם על זיקה לחברה ולמשפחה בהקשר החיובי של דאגה לילדים ולחינוכם. לא תמצאו שם אשליות על הנהגים מנקודת מבט שמאלית אלא בעיקר אמפטיה עם אנשים העובדים קשה למחייתם לעומת ההתנשאות של גיאדמק.

 32. אבנר לאלכס קון הגיב:

  מי שעושה ניכוס ציני הוא דווקא אתה –
  בזה שאתה מקשר את המושג השמרני "ערכי משפחה" דווקא עם "הניאו-שמרנות האמריקאית ודומיה".
  אתה מוזמן לבדוק איך באיראן (או לחילופין – בבני-ברק) מתייחסים למעמד האישה, חופש מיני, הפלות והומוסקסואליות…

  כל חברה מסורתית וימינה מזה (שמרנית-דתית) מכוונת לדיכוי האישה ע"י קידוש "ערכי משפחה", זה דבר שגור ועתיק בשלושת הדתות.
  אבל כדי לגזור עוד קופון אנטי-אמריקאי החלטת שערכי משפחה שמרניים נולדו בארה"ב.
  אגב, המילה "ודומיה" שהוספת רק כדי לצאת ידי חובה היא לא יותר מאשר עלה תאנה…

 33. אלכס קון / לאבנר הגיב:

  אתה מוזמן לראות למה הגבתי, לפני שאתה קופץ.

 34. פטריוט לנדיה הגיב:

  אני לא פטריוט של מדינה מסויימת אלא של שלום, שוויון וצדק חברתי בעולם. בעניין אירן אני כתבתי בתגובה למי שרואה בה מפלצת — כך עושה תקשורת הישראלית. אני מתנגד למדיניות ההפרטה שמנהלת הממשלה האירנית, כמו כל המשטרים הניאו ליברליים שפוגעים בזכויות העובדים, אבל אני תומך בשאיפה של אירן להיות
  עצמאית מהתערבות של האימפריאליזמים של ארה"ב ומערב אירופה, ועל סיוע לאזרחי לבנון לסלק את הכובשים הזרים: ישראל וארה"ב ואת המשת"פים שלה משטחה. כך אירן הצליחה לצמצם את ההשפעה של האימפריאליזם האמריקני באזור.

  שאלה אליך: מה הוא "קומוניזם הרוסי הלבן", מה את חושבת על פוטין ומדוע את כותבת שלא מפחדת ממנו? תסבירי בבקשה את זה.

 35. חוני קבלו/לחיים ברעם הגיב:

  שלום לך.
  ראשית – מאמר נאה.
  אני דווקא תומך בדבריו של גאידמק שאותם פירשת כהשתלחות בנהגי המוניות.
  נהג מונית הוא משלח יד שאיננו מצריך עבודת-מוח מאומצת במיוחד, מה שאינך מצפה ממי שאמורים להנהיג את מדינתך.
  ובכלל, במשטר פלוטוקרטי – מה שמדינת ישראל צריכה לשאוף להיות – יכולותיו של האדם הם שיקדמוהו ויובילוהו, ובני החברה משתדלים להתקדם בסולם החברתי והמעמדי באמצעות השקעה בהון אנושי (השכלה, התמחות).
  נהג מונית הוא מקצוע אשר לטעמו של מר גאידמק איננו המייצג האולטימטיבי של אידיאל זה – ואולי משום כך ציין אותו כגבול ההתקדמות של הנהגת המדינה.
  מקווה שלא אצלה על גחלים על השמעת דעות כאלו באתר אדום כזה…

 36. חיים ברעם הגיב:

  לחוני קבלו,
  אם סוחר נשק הוא האידיאל האנושי שלך, ואם אתה רוצה למיין בני אדם בהתנשאות כזו, שיבושם לך. אף אחד לא יצלה אותך כאן, פיזית או מטאפורית. אבל מותר לי ולאחרים להתייחס בסלידה לדעות ששטחת כאן בפנינו.

 37. ועוד לחוני קבלו – מאסף הגיב:

  אמרת דבר והיפוכו:
  "במשטר פלוטוקרטי…יכולותיו של האדם הם שיקדמוהו ויובילוהו".

  כנראה שאתה מאוד נאיבי. משטר פלוטוקרטי כשמו כן הוא, שלטון הכסף. כלומר לא יכולות ולא בטיח, אלא הכסף של אבא וסבא הוא שמבטיח שגם הנכדים יהיו עשירים כקורח, וקצת שלמונים לקנות פוליטיקאים וכלי תקשורת ידאגו ששום יכולות-שמכולות של עניים, שחורים ונשים חצופות לא יפריעו לתהליך.

  די להביט מערבה אל מעבר לאוקיינוס לראות איזה יופי זה עובד. עד שבטעות הנכד הגאון – זה שיכולותיו קידמוהו אל כס הנשיא – גורם למלחמה אזורית שהורגת מאות אלפים ועולה מאות מיליארדים, וגם מאבד כרך שלם לטובת הוריקן.

 38. חוני – לאסף ולחיים ברעם הגיב:

  לפני הכל – התנצלות קלה. התכוונתי כמובן למריטוקרטיה (ובקיצור: למשטר כלכלי המבוסס על שוויון הזדמנויות וקפיטליזם בעת ובעונה אחת – כך שהיכולת האישית היא הקובעת ולא מוצא, גזע, ייחוס משפחתי, או הכנסת ההורים)
  ולעניין:
  כמה סילוף ב2 תגובות.
  1. קודם כל לא "מיינתי" בני אדם (אני לא חושב שאני אדם "טוב" יותר ממי שהשכלתם והכנסתם נמוכים משלי – ולא חושב ש"רע" יותר ממי שגבוהים ממני בנתונים אלו).
  דיברתי על תמונת מצב סוציו-אקונומית במשטר מריטוקרטי – היכן אני טועה?
  טיעונים עניניים בבקשה.
  2. מעולם לא כתבתי שסוחר הנשק הדוחה הזה הוא האידיאל האנושי שלי. אבל דבריו, כפשוטם, יש בהם מן האמת.
  3. ואחרון: לא טענתי שארה"ב היא מודל נפלא לשוויון הזדמנויות – מצד שני גם האלטרנטיבה האדומה שמציעים באתר הזה איננה מושכת לב במיוחד.
  לילה טוב.

 39. שכח "פרט קטן" הגיב:

  "התכוונתי כמובן למריטוקרטיה (ובקיצור: למשטר כלכלי המבוסס על שוויון הזדמנויות וקפיטליזם בעת ובעונה אחת – כך שהיכולת האישית היא הקובעת ולא מוצא, גזע, ייחוס משפחתי, או הכנסת ההורים)"

  רק שכחת לציין היכן משטר כזה מתקיים (אם בכלל).
  פרט קטן "כמובן"

 40. חוני הגיב:

  במידה זו או אחרת – מתקיים בכל מדינה דמוקרטית במערב.
  לא אלך רחוק: סב-סבי חי בהרי האטלס במרוקו ובקושי ידע קרוא וכתוב – אני למדתי באוניברסיטה.
  האם זו אינה מוביליות חברתית בעיניך?

  אני מכיר משטר כלכלי-חברתי אחד שבו מידת המריטוקרטיה היא הפחותה ביותר – סוציאליזם.
  חונטה בדמות מפלגה שולטת במדינה, ומחזיקה את כל האזרחים עניים בדיוק באותה המידה (להוציא חברי החונטה).

  וזה בדיוק העוול המוסרי שיש ברעיונותיך.

 41. סב סבו הגיב:

  סב-סבו חי בהרי האטלס במרוקו ובקושי ידע קרוא וכתוב
  וסב סבו של פורד היה מוכר עיתונים…

 42. חוני הגיב:

  ותגובה עניינית – יש?

 43. לחוגי הגיב:

  כמו שהמדינה היא כלי ולא ערך (פרופ.ליבוביץ),כך גם כל השיטות להנהגתה.
  ועל כן לומר שפטיש עדיף על כשיל,הןא רעיון אוילי,שהרי תלוי מי מניף אותם.
  קפיש?

 44. חיים ברעם הגיב:

  לחוני,
  כאשר תקום חברה סוציאליסטית (עדיין לא הייתה כזאת), נוכל לראות בצורה אמפירית כיצד היא מתפקדת. בינתיים, אני מציע לך להתנער מהנוסח המתנשא שאין לו שום כיסוי בסגנון או בתוכן של דבריך.
  איש מאיתנו אינו חש צורך להתנצל בפני תומכי הקניבליזם הרכושני.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים