הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-16 בינואר, 2007 תגובה 1

בעוד מספר ימים יתכנסו בפאריס נציגיהן של מדינות המערב המעוניינות להעניק סיוע כלכלי ללבנון. למעשה מדובר במפגש השלישי של נציגי מדינות שבעבר הזרימו כספים לממשלת לבנון והדורשים עתה "תuכנית כלכלית נועזת" מממשלת ביירות. נודע כי לקראת הכינוס בפאריס, ממשלת לבנון הכינה "תוכנית ייצוב" ובה שורה של צעדים הכוללים העמקת גביית המסים מהשכירים, העלאת המע"מ והפרטת תאגידים בבעלות ציבורית – בהם חברת התעופה "מידל איסט איירליינס", וכן חברת הטלפונים הממלכתית, הנמלים ושדה התעופה של ביירות.

הממשלה תציג את התוכנית בעיתוי פוליטי מאוד קשה. ההפגנות הנערכות מול משרדי הממשלה בביירות לא הסתיימו. להפגנה חברו תנועות החיזבאללה ואמל השיעיות; וכן שני פלגים נוצרים: ה"זרם הפטריוטי הלבנוני" ומפלגת מראדה של סוליימאן פרנג’יה. אל המפגינים הדורשים את התפטרות הממשלה הצטרפו גם פעילי המפלגה הקומוניסטית הלבנונית ותומכי המנהיג סוני, ראש ממשלת לבנון לשעבר, ראשיד כראמה.


התוכנית הכלכלית החדשה זכתה לגינוים מכל קצוות הקשת הפוליטית בלבנון. אם כי ההפגנה שנערכה בשבוע שעבר ביוזמת הקונפדרציה של העובדים בלבנון לא הצליחה להוציא המונים לרחובות כפי שקיוו מארגניה.


מתקפת ישראל על לבנון בקיץ האחרון רק תרמה להעמקת המשבר הכלכלי. המיתון הנמשך רק העמיק עם הפלישה הישראלית וכתוצאה ממנה פוטרו מעבודתם רבבות עובדים (מפעלים שלמים קרסו תחת התקפות חיל האוויר הישראלי) ונגרם נזק הנאמד ב-5 מיליארד דולר. הגרעון בסחר החוץ הולך ממעמיק. על פי נתונים רשמיים, הגרעון ב- 2005 נאמד ב-7 מיליארד דולר, גידול של כמיליארד דולר לעומת 2004. אשתקד לא נרשם גידול בתוצר המקומי. חרף העובדה שהנתונים הרשמיים לא פורסמו, מעריכים כי נרשם גידול שלילי של התוצר. זאת, לאחר שנה בה נרשם גידול של 1% בלבד. ב-2004 נרשם גידול של כ-6%.


התוכנית הכלכלית החדשה, ובייחוד ההפרטות והכבדת הנטל על העובדים והמובטלים, זכו לגינוי חריף של ראשי המפלגה הקומוניסטית. במסיבת עיתונאים שנערכה בביירות, הציגו ראשי המפלגה תוכנית כלכלית חלופית, במדינה בה אחד מכל שלושה עובדים הוא מובטל וכ-40% מהמשפחות עניות. הקומוניסטים הלבנוניים קוראים לגנוז את התוכנית הממשלתית ולבטל את כינוס ה"מדינות התורמות" האמור להתקיים בשבוע הקרוב בפאריס. עוד הם קוראים להכריז על תוכנית פיתוח כלכלי עם דגש על הפיתוח הכלכלי בפריפריה ובענף החקלאות. כמו כן, הקומוניסטים דורשים הקמת קרן ממלכתית לפיתוח, שתממן את היוזמות הכלכליות באזורי הספר ובייחוד הקמת קואופרטיבים; הנהגת מס הכנסה פרוגרסיבי וביטול העצמאות של הבנק המרכזי הנשלט למעשה על ידי נציגי בעלי ההון.

תגובות
נושאים: מאמרים

תגובה אחת

  1. אחמד פילגר / חשוב מאוד הגיב:

    למערכת "הגדה השמאלית", אני מודה לכם על פרסום הידיעות על הנעשה בחברה ובכלכלה בלבנון.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים